Neêrlands Zuivel voedt u goed voor weinig geld. Propaganda-middag en avond Openbare Zuivel-Demonstraties yijll m m m p Kinderen hebben geen toegang. Iedere bezoekster ontvangt een gratis Receptenboek 1 Êi fm BSk m Vogels trekken over Texel. Brieven van Texelaars in den Vreemde. Bedrijfs-uitkomsten Gemengd Nieuws •- Tot voor kort wisten wij nog heel wei nig van de trekbewegingen boven en door Nederland af. Wel wisten wij, dat er over heel Nederland trek plaats vindt en dat zich vooral veel vogels langs de duinkust ver plaatsen, maar over het geheel was onze voorstelling van de trek vaag. Daarin is de laatste jaren veel verbeterd. Al een heele vondst was het, toen bleek dat in Noord-Nederland de Westtrek over- heerscht en in de rest van Nederland de Zuidwesttrek. Deze verdeeling in twee richtingen, belangrijk voor zoo'n klein land als het onze, eischte een verklaring, en deze verklaring meenen de onderzoekers van het Trekstation gevonden te hebben in het verloop van de trek hoogerop, bij de Duitsciie Noordzeebocht. Bij deze bocht vindt een buitengewone concentratie van trekkers plaats, die van hun gewone route naar de winterkwartie ren afwijken uit vrees voor de Noordzee en dan de kust blijven volgen, een ver schijnsel, dat ook ten onzent aan de kusten kan worden waargenomen. Weliswaar zijn er dagen en omstandigheden, waarbij de trek over zee niet vermeden wordt, maar de concentratie blijft daar in de Duitsche bocht toch een zeer markant verschijnsel. Waar de kustlijn zich nu weer ombuigt naar het Westen lost deze concentratie zich als het ware weer in twee richtingen op de Westelijk georiënteerde trekkers komen voor een deel in Noord-Nederland terecht, de Zuidwestelijk georiënteerde verspreiden zich straalsgewijs Zuidelijker en komen voor een groot deel in midden-Nederland terecht. Deze stooten dan tegen de Ooste lijke kust van de oude Zuiderzee, zij stuwen hier op, en een dikkere stroom van trek vogels valt zoo te signaleeren van het punt af, waar de Zuidwesttrekkers de kust verlaten en hun oude route weer inslaan.Vandaar, dat waarnemers, onder deze route opgesteld bij Nijkerk en ver^ der Zuidwestelijk zoo'n drukke trek waarnemen, zelfs wel drukker dan aan de duinkust. Deze tnekbanen moet men zich natuurlijk niet te schematisch voorn stellen, maar er zijn duidelijke verdich tingen; daarbuiten is, zooals wijzelf ouk herhaaldelijk constateerden, trek te vol gen van een ijler karakter. Aldus de ornitholoog F.Koster in het Algemeen Handelsblad. ZOO SPRAK.... ROOSEVELT, pres. Ver. Staten: De staten van Amerika kunnen de wereld geen grootere dienst bewijzen dan de vrede naar binnen en buiten te bewaren. De Pan-Amerikaansche conferentie is met dit doel bijeengeroepen. De rest van de wereld is het tooneel van wederzijdsche bedreigingen. STALIN, dictator Sovjet-Unie toverde nieuwe Grondwet): Een biezomlerheid van het ontwerp is, dat de democratie uiterst consequent is doorgevoerd. Het kent geen rechtsverschil tusschen bezit-1 temden en bezitloozen, tusschen intellec- tueelen en nlet-inteltectueelen. Alle bur gers hebben gelijke rechten. Slechts per soonlijke bekwaamheden en persoonlijke arbeid bepalen zijn positie in de maat-' schappij. V LJOEBTSJENKO, pres. Raad Volks- comm.Het Duitsch-Japansohe verdrag is in wezen een militair verdrag. Wee de genen, die ons wagen aan te vallen. Het Roode leger onder Worosjilov zal dan de tegenstanders een slag toebrengen, als zij nog inoolt hebben ontvangen. voor de bevordering van het gebruik van NEÊRLANDS ZUIVEL in het belang eener goede voeding en onzer volkswelvaart. op VRIJDAG 4 December 1936 des middags drie uur en des avonds 8 uur te DEN BURG in Hotel „TEXEL". XII. Krugarsdoirp, Zuid-Afrika, Oct. '30 Het geluk is met mij geweest, want mijn eerste werk was grof werk: heel dikke binnenmuren. In het zweet mijns aan- schijns, zoowel vain angst als van het on gewone werk, heb ik die eerste dag ge zwoegd. Ik heb bij dat grove werk goed kunnen wennen aan die lompe steenen en die vreemde troffel. Ik heb kunnen leeren steenen en dagge (specie) aan de kaffers te wagen; hoe ik een hoek uit de vrije hand moet opmetselen en een lijn vastmaken. En 's avonds zei de baas niets tegen me en hij gaf me ook geen geld. Ik kan dus weer terugkomen. Zoo ging het de heele week en iedere {lag verwachtte ik. het ontslag, dat geluk-1 kig niet kwamAls ik u deze regelen schrijf, ben ik al 14 dagen bij m'n zelfde baas en begin ik er aardig in te komen, tot groot ongenoegen van de Afrikaansche mediemetselaars, die al hun best hebben gedaan om die Hollander er uit te knikkeren. Twee partijen lneb je hier tegen je: de Engelschen en de Afri kanen. Van genegenheid jegens stamver wanten heb ik nog weinig gemerkt. Is het' soms maar een mooi verhaaltje? Geloof me, lezer, als ik u zeg, dat geen Ho Ham der die in Afrika is of geweest is, het met mij oneens zal zijn. Eén Hollander weet meer van Zuid-Afrika dan 10 Afri kanen tezamen van Holland. Vanwaar toch d,ie fantasie en die „hechte han den"? Naast Afrika Engeland en geen Holland, zoo is het hier. Het gaat met liet werken hier tegen elkaar, vooral als het een pas aangeko mene betreft en ik hen ijdei genoeg, om hieraan toe te voegen, dat ik deze week mijn eerste succes behaalde en een Afri-i kaan vóór mij bedankt werd: „Jij is te stadig". Het moge wreed blinken en! pijnlijk aandoen, maar zoo is Afrika. Jaap Rijk bekeek het heel goed, toen hij mij vertelde, hoe het hier ging. En wat (o egoïst) doet meer „pijn": bedankt te worden of te zien bedalnken? De kaffers doen af "net lompe werk, 's Morgens liggen de spullen al klaar en 's avonds loop je zoo maar weg, nadat een kaffer je je jas heeft aangegeven. Wie zou het in zijn hoofd halen, ge reedschap op te ruimen? Dat alles doet de kaffer. Hij maakt je specie klaar en Legt de steenen vlak hij je. Hij maakt stei gers en staat overal klaar voor. Hij mop pert nooit en zegt „excuus" als je hem per ongeluk puin op zijn kroeskop gooit. Hij' is gewillig en eigenlijk een beetje bang voor de „witman", die hij met „baas" voor en na aanspreekt. Hij vliegt vooir 'n grof woord en lacht blij als een kinid, wanneer hij een sigaretteneindje vindt, dat een baas wegwierp. Heel gauw zijn ze „gelukkig", deze moderne slaven, die op één dag minder verdienen, dan. een metselaar per uur. Gauw zijn ze tevre den en veel hebben ze voor elkander over. Heeft er een b.v. een pijp (bij ons werken zeven kaffers), dan gaat deze heet gemoedelijk van mond tot mond. Een leuk gezicht: vóór de een hem aan de andere doorgeeft .doet hij gauw nog even een paar flinke halen, die 5 minuten tabak wegbranden. S1EM DE WAAL. (Wordt vervolgd.) Om iedere foto, schilderij, tee- kening een lijst, die j>ast; ook past bij uw beurs: BOEKHANDEL PARKSTRAAT. op Texel en Wleringen. Het Boekhoudbureau der Holl. Mij. van Landbouw zendt ons een overzicht van de bedrijtsuitkomsten over het boekjaar 19351936 der 683 bij het Bureau aange sloten landbouwbedrijven in N.- en Z.- Holland, verdeeld over 19 landbouwgebie den. De gegevens van de aangesloten be drijven op Texel vinden we met die van Wieringen (samen 12 bedrijven ter opper vlakte van ruim 468 H.A.) onder de ru briek: Eilanden. Deze rubriek nemen we hier over. aangesloten bedrijven: 12. oppervlakte bouwland: ruim 227 H.A. oppervlakte grasland: ruim 241 H.A. Baten per H.A.: paarden f 1.23, rund vee 5.15, varkens 2.34, schapen en wol 12.67, zuivelprod. 25.96, bouwprod. 135.01, eieren en pluimvee 1.88, diversen 3.03, eigen gebruik 4.79, huurwaarde woning 4.82. TOTAAL bruto per H.A. f 196.88. De lasten bedroegen per H.A.aan loo- nen en sociale lasten f59.42, zaai- en pootgoed 4.80, veevoer 19.33, meststoffen 23.87, andere bedrijfsonkosten 38.77; rente van de inventaris 6.70, pacht of pacht waarde 30.—, totaal der lasten f'182.89. De bruto opbrengst, boven omschreven, was 1 196.88. NETTO-opbrengst per H.A. dierhalve f 13.99. Alle bedrijven zijn omgerekend als pachtbedrijven, zoodat de „Netto-op brengst" aangeeft het overschot voor de boer als pachter. Dit overschot is dus het loon voor de boer, dat hij vo;or zijn arbeid en risico, ot als bedrijfsleider heeft verdiend; liet loon, waarvan hij en zijn gezin moet feven, ïrfdien hij geen andere inkomsten geniet. In vele gevallen, aldus het Bureau, is dit nog iniet mogelijk, met als gevolg, dat nog steeds wordt inge teerd, ot schulden gemaakt om te kunnen teven en het bedrijf in stand de houden. NOVEMBER-REGEN. De regenval in November 1936 bedroeg op Texel 102.4 mM. De grootste hoeveel heid, in een etmaal gevallen, bedroeg 20.2 mM. In 9 etmalen viel geen regen. Ter vergelijking diene: November 1935 63.9 mM. November 1934 40.5 mM. November 1933 47.1 mM. Nov. 1936 was dus wel erg aan de natte kant. Losse nummers van Stuivers- blad, De Lach, Astra, Oké, Haagsche Post BOEKHANDEL PARKSTRAAT. LUCHTVAART. N.O.lndië. De K.N.I.L.M. gaat op 1 Febr. waarschijnlijk een tweede vlucht maken inaar Manilla in verband met hiet in de hoofdstad der Philippijnen te hou den Eucharistisch Congres. Palestina. Het eerste burgertjestel, dat gebruik zal maken van de nieuwe haven van Lyclda, zal een K.L.M.-machine zijn. Ver. Staten. De eerste helft van 1936 legden de verkeersvliegtuigen 54 inillioien K.M. af. Aantal passagiers bijna 'n halt millioen. Gemidd. snelheid 236 K.M. Duitschland. Ben verkeersvliegtuig LondenBerlijn raakte bii_ landing te Han nover door ijsafzetting te vroeg aan de grond. Een benzinetank scheurde. Nadat de passagiers waren uitgestapt, vloog liet toestel in brand. Van de 15 personen werden er zeven licht gewond. BINNENLAND. Te Den Haag werd een comité ge vormd, dat zich ten doel stelt, met be-» hulp van de heele Nederl. schooljeugd de N. Z. R. M. een motorstrandireddingboot, Prins Bernard genaamd, aan te bieden en wel door middel van speldjes met een beeltenis van de Prinses en de Prins, Kostprijs 21/2 ct. verkoop 10 ct. Aan te vragen hij N.V. Medaillefabriek te Cu- lemborg. Gironr. der N.Z.R.M. is 26363. Den Haag. De hofprediker, prot. dr. H. Th. Obbink zal het huwelijk van Prin ses en Prins inzegenen. Tevens zal de oud-hofprediker, ds. \V. L. Welter, die 87 jaar is, een actief aandeel in de oene- monie nemen. Den Haag. Tijdens de bruidsdaaen van het Vorstelijk paar zullen de rijks gebouwen feestelijk worden verlicht. Rotterdam. Afwijzend werd beschikt op het verzoek der NSB om te mogen, vergaderen in de Nenijto-hal, welke 6000 personen kan bevatten. Rotterdam's havenverkeer was "n October 1936 grooter dan Oct. 1935. Te Arnhem werden zes, te Wester voort drie en te Lunteren twee scholen van een gratis telefoonaansluiting voor zien om de jeugd met de telefoon ver trouwd te maken. Venlo. Gearresteerd werden eendge leden van een bende, die in enkele we ioen 4000 K.G. tabak smokkelde en de Duitsche staat voor 700.000 ink. bena-i deelde. Eindhoven. Zaterdag heeft de Prin ses hier het Radiomonument onthuld eu heeft de Prins de eerste steen gelegd' van het hier te stichten sterrekundig ob servatorium. Ei' was groote geestdriften groote belangstelling. BUITENLAND Frankrijk. Te Parijs wordt een al- gemeene Staking voorbereid. Duitschland. Richard Tauber zal 't a.s. voorjaar inet eigen gezelschap een tournée door Z.-Amerika maken Spanje. De nationalisten trachten Madrid te veroveren door alle toegangs wegen af te snijden. Diario de Lisboa, De opstandelingen beweren, dat een Spaanscb schip ondier Engelsche vlag wa penen vervoerde van Marseille naar 'Bar- celona. Te Madrid werd in het verf laten gebouw der Duitsche ambassade veel oorlogstuig gevonden. Monaco. Te Monte Carlo is, 86 jaar oud, overleden Sir Basil Zacharoft, die als groothandelaar in oorlogstuig vele milli oenen verdiende. In Zweden neemt de vraag paar auto's sterk toe. In de eerste 10 mind,! van dit jaar steeg liet aantal te Stock holm met 2000 t.o. 1000 over heel '35-, Rusland. De zanger Feodor Sjaljapin zal zich terugtrekken uit het openbare leven en zich vestigen op zijn landgoed in Tirol. Rusland. Volgens Litwinov zou ook Italië een verdrag met Japan willen aan gaan. RECENSIES. Bij de Amsterdamsche uitgeefster N.V. Boekhandel W. ten Have verscheen van Mr. J. M Fuchs een korte levensj schets van minister-pres. DR. H. COLIJN. Omvang 56 pag. Prijs f0.90. Met portret van Dr. Colijn. Typografisch goedver zorgd. 'Omslag ontworpen door Calligr. atelier Nelly ten Have. Een biografie in populaire trant, welke bij ieder, die In Dr. Colijn's levensloop belangstelt de geringe prijs in aanmerking genomen een goed onthaal moet vinden. VOOR ONZE SCHAKERS. OPLOSSING LAATSTE PROBLEEM. Stand Wit: Kd8, Dc3, Tb7, en g5, Pc7 en f2, pi b4 en f7. Zwart: Kd6, Da2, Td3 en f4, Le3 en g6, Pb3 en h4, p. a5, b2, d7, e4, f3 en g7. Mat In twee zetten. NIEUW PROBLEEM. Rekten o— "1. b5. abcdefgh Oplossing volgt.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2