CVï>/ verdichting M De Kleine Verpleegster. k klopt ons Hart. St. Nicolaas in het land. EN TOCH. Aan Sinterklaas De Legende van St. Nicolaas. FEUILLETON Het Feest van Sinterklaas. Sinterklaas-Voorpret. - Bestaat St. Nicolaas nu echt ot moeten we hem wegpraten uit de kinderhoofden, die er vol van zijin? Mij is het geval bekend van ouders, die zich aan die zijde van de tegenstanders van Sinterklaas hadden geschaard. Zij hadden dus met een paedagogisch nauw- gezet geveten aan hun kindenen verteld, dat Sinterklaas net zoo min bestond als de wolt uit het sprookje van de zevert geitjes of als Roodkapje. Maarhet Sinterklaasfeest naderde. De kranten en reclamebiljetten brachten afbeeldingen van Sinterklazen in allerlei houding en van allerlei fatsoen; de prentenboeken, die de levensgeschiedenis van de goede bis-1 schop tot onderwerp hadden, werden weer uit het hoekje van de speelgoedkast ge haald en bekeken. En zietop een avond werden er twee kleine schoentjes bij de haard gezet, en im die schoentjes! werd een dikke winterwortel gedaan, die als een lekkernij voor het paard was be doeld. En toen vader en moeder die op merking maakten, dat Sinterklaas immers niet bestond, klonk het lichtelijk verwij-t tend: „U weet er niets van, kijk maar,, bier in dit prentenboek rijdt Sinterklaas immers in de auto". Natuurlijk stond het paedagogisch ver stand voor zoo'm bewijsvoering stil en de ouders zijn zoo wijs geweest, de kinderen maar in hum geloot te laten. En Sinter-* klaas lachte in zijn baard: nu werden de ouders gewantrouwd, omdat zij hun kin dieren de volle waarhid vertelden, en hij mocht zich verheugen iin het ongestoorde bezit van een paar kinderharten, die on-\ danks de bedenkingen van de paedagogiek toch in hem wilden gelooven. Sinterklaas! Qeet als surprise Iedereen wat im z'n schoen. Struikel niet over antennes, Wil uw tocht voorzichtig doen. Kom vooral in de gezinnen, Waar liet vuur maar zwakjes brandt, Geef iets extra's aan die kleinen, In hun gauw gevulde hand. 't Arme kind niets kunnen geven, Is nog erger dan de gard, 't Kleinste schoentje niet te vullen, Is zoo droevig, valt zoo hard. Sinterklaas e,n Zwarte Pieter, Veel succes in 't zware werk. Wat wij voor ons zelt wel vragen? Maak de zieke wereld sterk! 'Hij is te Patara in Lycië geboren, als zoon van aanzienlijke ouders. De legende vertelt, dat hij reeds als kind overdaad, van de hand wijst. Sober blijft hij voo(r zichzelf, gul voor anderen. Een medeburger kan zijn drie huwbare dochters geen bruidschat geven; dat was in die dagen een niet te dragen leed voor een joing, fatsoenlijk meisje, 's Nachts gaat Nicolaas langs het huis, werpt een som gelds door liet venster naar binnen, zoodat het huwelijk voor het oudste meisje mogelijk wordt. Tot drie keer toe volbrengt li.ij stil de gulle daad.... in het nachtelijk uur, en geen weet wie de gever is. 21 ln de winkeltentjes aan de overzijde van het hospitaalplein gingen de lichten uit. De gedachte kwam in haar op: Er zijmi genoeg manieren 0111 makkelijker en blij - der te leven. Waarom ging ze niet weg, om zoo'n manier te zoeken Alleen maar een joing meisje zijn, jong, vroolijk, ner-i geus om denken dan om lintjes en tintjes. Maar er zijn dingen, die je niet ontlooi pen kunt. De tragedies in het hospitaal wanen een deel van haar wezen gewor* den. Al was zij aan het andere einde der aarde zij zou toch wakker schrik-, ken midden in de nacht, en een roepstem hoornen. Overal, waar de wind hoorbaar was, waar zoete muziek klonk, waar de lente terugkwam met pijnigende heerlijk heid, zou 't in haar boven komen, en zou haar hart breken om Windy. Zou Win-, dy haar ooit noodig hebben? Of zou hij genoeg hebben aan zijn droom? En al was dit waar moest zij dan niet zorgen, dat zij er was, alleen om op te passen, niets' terugvragend Aan Beter kon zij geen liefde geien; alleen vriendschap, en verstaan, en mede- Al valt er geen sneeuw en al ligt er geen ijs, Al schijnt er geen maan door de boomen, Al is er geen geld en bestaat er geen Sint Tóch zal hij óók dit jaar weer komen. Tóch strooit hij weer lekkers, tóch zingen we weer Tóch zat hij de sohimmel berijden, Tóch komt hij precies als de vorige keer De huizen, de harten verblijden. Al gaat het ook hèm slecht, die kinderen- vriend, Al moet hij er harder voor werken, De 5de December is 't feest van 't kimd, Die hoeven er niets van te merken Later, na zijn reis naar Palestina, als hij Bisschop van Myra, de hoofdstad van Lycië, geworden is, lezen we van hem, hoe hij geëerd wordt om zijn vrijgevig heid en gastvrijheid. Maar ook om zijn „ernst, volharding in 't gebed, waakzaam heid, zachtheid in aansporen, gestreng heid in berispen, soberheid". Waaruit we zien, dat vrijgevigheid niet een deugd op zichzelf is, maar een deugd, die nu en dan vooruittreedt tegen een achtergrond van vele sterke karakter eigenschappen. Dat zij gepaard gaat met ernst en soberheid, dat van „gedachte loos uitfteelen" bij de Heilige, in wieaisi naam wij geschenken gaan koopen, maken en geven, nooit sprake is geweest. De drie kinderen in een kuip aan de voeten van de heilige herinneren aan het verhaal, hoe Sint Nicolaas eens drie kirw deren, die doof een trouwefooze waardin waren geslacht en ingepekeld, weer in het leven terug riep en doopte. lu het algemeen komt het getal drie in deze legenden veel voor. Zoo redt Sint Nicolaas drie onschuldige jongelingen, die door de consul ter dood veroordeeld wan ren. De bisschop verschijnt op de plaats der terechtzitting ien valt de beul in d(e armen. Evenzoo zou hij .drie veld'beeren van Constaintijn, die wegens verraad onschul dig wanen aangeklaagd, door een nachte lijke verschijning aan de keizer hebben bevrijd. Omdat hij eens door zijn gebied een schip voor schipbreuk bewaarde, werd hij door de zeelieden als patroon aange roepen. Daarom draagt hij als attribuut ook een anker. lijden. Zij moest de moed zien te vim* id.en, om hem dat te zeggen. En toen her innerde zij zich, zijn gezicht, met al dat gretige verlangen, en zij herinnerde zich o>ok, dat hij door pure wilskracht, in zijn: eentje vechtend maand op maand, die groote overwinning behaald had, en zich teruggevochten naar de gezondheid om harentwille. Wat moest het worden met hem, als zij hem afwees? Jennie's tengere lichaam lag zich te wringen in de stoel, toen zij dit nieuwe kruis ontstaan zag. Windy en Peter. Win dyPeterWat was de na,cht einde loos lang. De sterren schoven van Oost naar West, terwijl Jennie worstelde met haar probleem. Eindelijk was de atmos feer veranderd. De dageraad drenkte de aarde in een spookachtig licht. Er was een nieuwe dag begonnen. Opeens wist Jennie het zeker: zij hield het geen dag meer uit. Niet één dag meer. I11 de vroegte sloop zij naar het bureau van dr. Hufty en zij keek hem aan met dat gezichtje, dat vaal was van strijd. Hé, Jennie, wat is er nu weer? Zij kwam altijd bij hem met bespottelijke ver zoeken voor de jongens, malle dingen, die op de duur toch door en door verstandig bleken te zijn- Maar hij verwachtte in de verste verte niet, wat er nu kwam. Ik wil weg. Weg? Zij wrong haar handen in elkaaT, zoo als zij het altijd deed, als haar iets te Als patroon voor de visschers en zee lieden, stond St. Nicolaas zoowel bij de Hollanders als Vlamingen in hooge eere, waarom hem ook een aantal kerken ten onzent b.v. de Oude Kerk te Ainster-i dam, te Utrecht, te Middelburg, Gronin gen en Kampen is toegewijd. In Tirol wordt hij in herbergen en ziekenhuizen als patroon vereerd; daarom vindt men hier zoo dikwijls St. Nicolaas-i kapellen op bergpassen. Houdt het Sinterklaasfeest toch een voudig .want zonder eenvoud is het niet écht. öp Sinterklaasavond moeten we geen kinderen zien, die met een ontevreden ge baar het dure cadeau bij een stapel an dere goederen smijten, drenzend om die vervulling van een onvervulbare wensch. Een echte Simterklaasstemming kan pas ontstaan, als wij het weten en beseffen dat kleine genoegens óók genoegens zijn. Voor wie op Sinterklaasavond geen am bitie hebben om te grabbelen naar peper noten, wie dap geen grage tanden kan zétten in een speculazen vrijer, wie dan niet kunnen lachen, omdat ze „genomen" zijn en tenslotte: wie achter de geringe waarde van een klein cadeautje niet het groote en gouden hart weten te vinden van hem of haar, die ons aldus vriend-, schap bewezen voor dezulken kan Sin terklaas nimmer een feest zijn. Sinterklaas is voor iedereen, arm en rijk, als we de verwachtingen van onze kinde ren, vrienden en verwaiïfen, feiden in de richting van het bereikbare. Ik herinner me nog menig St. Nicolaas- geschenk uit mijn jeugd, menig toppe- rijtje, heel de sfeer van die met een too- verlamp bestraalde avonden. Praat me niet van opvoedingswijsheid en kindierziel- kunde. Dit is het allereerste, waar zoo'n kleine mensch van groeien moet tot een weerbaar wezen, waar levensmoed in zit. Wat zijn we op Sinterklaas niet blij geweest met.... prullen en wat hebben we. ons later niet verwonderd, dat we onze verwende kinderen niet gelukkig kondien stemmen met het kostbaarste speelgoed. Toch is de oplossing eenvoudig. Een kinderziel voelt fijn aan. Een kind weet slecht te waardeeren, wat de waarde is van geld en kostbaarheden, maar liet voelt heel goed, hoeveel van onze liefde van onze offerzin, van ons hart er kleeft aan het kleine presentje, dat we Siet schonken als we de deugden van een voud en tevredenheid in het kind weten te ontwikkelen en te sterken. machtig werd. Ik wil echt weg. Ik moet weg. Pro-, beer u 't me maar niet uit 't hoofd te praten en laat alstublieft niemand er meer over praten. Want dan zou ik toegeven en ik moét weg. Er gloeide een vuur achter haar oogen, Hij wist hoe Jennie, gevoelig en edelmoedig, de last van al die gebroken levens in het hospitaal op 'zich genomen had. Hij wist, dat zij allemaal de lastige werkjes op Jeninie afschoven ze lieten, haar maar kalm zich zelf at^ tobben, omdat zij nooit klaagde. Maar...., het hospitaal zonderbaar! Enfin, zooals je wilt, Jennie. Je kunt met de maand ontslag krijgen. Ontslag? Dat vraag ik niet. Ik ga weg. Hij knikte nadenkend, alsof het 't ge woonste ding van de wereld was, dat zijn, verpleegsters vóór' 't ontbijt bij hem bin nen stormden en haar werk er bij neer gooiden. En waar wou je naar toe? Zij maakte een gebaar van droefgeestig verlangen naar een wereld van licht eni vroolijkheid. Ik wil weg, zei Jennie nog eens. Ik weet iets. Hij maakte zich eeni beetje zorg over haar. Er moest iets ge beurd zijn, waardoor de schaal was door geslagen. Ik heb een -zuster, die een boerderij heeft. Zij zou erg graag ge zelschap hebben, 't Is nogal afgelegen maar erg mooi. Ga daarheen. Sommigen geven kwistigzonder iemand gelukkig te maken. Het komt er meer op aan hoe dan wat men geeft. Corneille. minium recepten mnmmi BORSTPLAAT. 500 gr. suiker, l1/- dL. water, essenoe, koffie-extract of 30 gram cacao. Giet het water op de suiker en laat deze oplossing inkoken tot een drup pel, die van de lepel valt, een dunne draad trekt. Neem ze van het vuur, roer er in, totdat ze ondoorschijnend ge worden is, voeg er dan de essence bij, laat de borstplaat vrij stijf worden en giet ze zoo vlug mogelijk in de ringen, die eenige tijd im koud water gestaan hebi ben en die daarna op glad papier ge plaatst zijn. Keer de borstplaat, als ze stijf is, met de ringen om, laat de onder-: kant drogen en neem er dan de ringen at. DIKKE SPECULAAS. 300 gram bloem, 150 gram boter, 20 gram amandelen, een. eetlepel speculaaskruiden, 10 gram su- cade, halve d.L. melk, 150 gram bruine suiker: De suiker in de melk oplossen, de fijn gehakte amandelen, de gezeefde bloem en de boter er bij doen en dan flink dooreenkneden. Vervolgens uitsprei den op bakblik, dat eerst met boter moet zijn ingesmeerd. Dan plm. 20 mnt. in ma tig warme oven (Op verzoek) Zij wist het mog niet zoo ineens. Als 't er maar een beetje vroolijk is. Ik wil ergens zijn, waar de menschen luchtig en blij zijn, en midden in de pud ding gaan zitten, zei Jennie met kalme vastberadenheid. Hij bedwong een glimlach. Dat komt precies uit, zei hij plecht statig. Dan moet je juist daar zijn, E11 Jennie ging. Beter was de eemige van wie ze afscheid ging nemen. Naar de kamer van Windy wou ze niet meer. Ze zou er niet tegen kunnen. Als je uit iemands leven moet; verdwijnen, is 't maar het beste, dat je opstaat en wegloopt, zonder om te kij ken. Ik ga een poosje weg, Peter. Hij vroeg aanstonds, wat er komen moést: Lang? Och, een maandje misschien. Ik weet het nog niet precies. Dat wil dus zeggen voorgoed, Jennie dwong zich tot een luchtig lachje: Dank je voor 't compliment, Beter, Waarom ga je eigenlijk? Ik heb nog 'in massa verlof te goed, en ik ben zoo moe, dat ik haast niet meer voortkan. Er was stilte in de kamer. Toen sprak Peter aarzelend: Zeg, Jennie, als je terug komt Er lag 'n wereld van beteekenis in die) woorden. (Wordt vervolgd.) Ik zet mijn schoen voor Sinterklaas Vanavond bij de haard, Een klontje suiker doe 'k er in, En haver voor .zijn paaird. Als 'k 's morgens vroeg dam wakker wordt, Ga 'k daad'lijk naar beneê, Om vlug te zien, wat Sinterklaas Wel in mijin schoentje dee. Ik krijg misschien een heel mooi boek; Een spel is ook wel fijin. Het mag ook wel 'n stuk „taai-taai" Ofook iets anders zijn. Nu nog 'n paar nachtjes slapen maar, Dan komt die goede Simt, 'k Wed, dat ik zeker heei veel moois Dan bij mijin schoentje vind. QO |||||[lllllllllllllllllllll!lillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|llll|||||llllllllll||l||| ||||||llllllllllllll[llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIII|i|||||llllllllll|||||| |||||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiii|||||| W.' U.ILHI

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 4