7^ drukwerk bevordert Uw omzet TEXELSCHE COURANT ^3* Goed druk* DERDE BLAD. Texelsche Berichten Voor postzegel-verzamelaars St. Nicolaastijd Pakjestijd. Woensdag 2 Dec. 1936 ni!ii::;ii) UIT DE KEUKEN VAN DE KRANT. llllllilllll VAN DE BOEKENPLANK. (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat) NIEUWE BOEKEN. Paul Guermonprez en Leo Meter: Aphorismen uit de wereldliteratuur o\er de vrouw. Zeldzaam mooi uitgevoerd. - in vier kleuren. Tintelend van humor en geest. Gecart. 75 ct. C.Wilkeshuis: Onze kleuters. Hoe voeden wij hen op Hoe houden wij hen bezig 48 blz. 90 ct. Charles Dickens: De krekel bij de haard. Met fraaie illustraties. 216 blz. geb. f 1.75. Alioe T.Hobart: Olie voor China's lampen. 452 blz. geb. f3.90. illii! FILM «otterdam krijgt er twee journaal- theaters bij. Dan vindt men er een aan cle Coolsingel, een aan de Goudsche weg en een aan het Mathenesserplein. RADIO. Hilversum. Maandag is Louis Schmidt, alias Kovacs Lajos, 25 jaarge trouwd en 50 jaair oud. Tevens viert •hij dan zijn eerste Avro-tourncte-iustrum. Italië. Marconi verwacht, dat spoe dig televisie over de Atlantische Oceaan heen mogelijk zaT zijn. ZOO SPRAK. SCHUSCHNIGG, Bondskanselier van Oostenrijk: Het communisme is onze eerste vijand, het nationaal-soc. onze tweede. Anti-Duitsch zijn we niet, maar wel zijn we op onze onafhankelijkheid' gesteld. ORLOV, commandant Russische zee macht: Door de toenemende kans van oorlog met Duitschland en Japan hebben we een machtige verdedigimgsvloot moe ten bouwen. Sinds 1933 is onze duik- bootvloot met 715 pel. gestegen. De luchtmacht 510 pet. DIM1TROF, secr.-gen. der Komintern .-. De democratie moet het fascisme met alle middelen bestrijden. Het Spaanscrie volk moet daarom geholpen worden. Ontbin ding van het Volksfront in Frankrjjk moet voorkomen wonden. VON RIBBENTROP, de Duitsche ge zant te Londen, die het Japansch-Duitsch verdfqg onderteekende: Duitschland en Japan willen het ondermijningswerk den commun. ophitsers in Europa niet langer dulden. Het accoord tegen de commun. internationale is een mijlpaal in de ge- geschiedenis. -- Den Haag. Aan het Nation. Dag blad is wel de toegang tot de perstri bune in de Tweede Kamer, maar niet de toegang tot de vergaderzaal geweigerd. Dragen aanvallen van dit blad op Ka-, nier ie den een persoonlijk be'leedigend ka rakter, dan kan ook de toegang tot de zaal 'geweigerd worle.i. Een dergelijke maatregel behoefde tot nu toe nog tegen geen enkel Blad genomen 'te worSen. In Duitschland is de pers thans het publioeeren van kunstcritieken verboden. Alleen beschrijvingen van kunstwerken en kunstbeschouwingen worden nog toege laten. Bovendien werd bepaald, dat kunstredacteuren minstens 30 jaar ouu moeten zijn. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. DE BLAUWE JAN De Band van de Blauwe Jan gaat 5 Dec. weer rond onder de leuze Voor 't Pater Witte-Foiuls. Jongelui, die wil len deelnemen, gelieven zich voor heden avond zes uur aan te melden bij J.Hin of J. van Sambeek. Vanavond repetitie in hotel Texel, morgen bij K.Pen en op Vrijdag bij N. de Graat. Zoo mogelijk muziekinstrument meebrengen. Aanvang om acht uur. BELASTINGEN. Naar men ons meedeelt ligt hef in de bedoeling van B. en W. de aangekon digde rioolbelasting met in totaal f1300 te verlagen en wel door ze per perceel, op een riool aangesloten, op 75 ct. te fcren gen en, extra, voor w.c.-aansluiting, op 11.75. Totaal opbrengst wordt dan naar raming f1200,—. (Deze verlaging houdt verband met een door T.E.S.O. voor andere doeleinden ter beschikking gesteld bedrag). Vender zouden B. en W. van plan zijn de vermakelijkheidsbelasting wat te ver- hoogen en wel voor die met „bal na", voor die op Zondag (Zondags met bal na: dubbele belasting) en voor wedstrij den in de open lucht SCHAPENSTEUN. Onlangs zond de lieer S. C. Eelman aan Dr. Deckers, minister van Landbouw en Visscherij een schrijven, waarin hij voorstelde aan alle Texelsche schapen houders een gelijk steunbedrag per schaap uit te keenen, welk voorstel daarna door de lieer Eelman persoonlijk werd toege licht. In verband hiermee ontving de heer S. C. Eelman d.d. 28 Nov. een schrijven, van Z. Exc., dat ons ter inzage werd verstrekt en dat luidt als volgt: Naar aanleiding van uw schrijven van 14 Oct. deel ik u mee, dat door mij werd vastgesteld een steunbeschikking Scha penhouderij Texel 1936 (Staatscrt. 3 Aug. 1936), welke zoodanig is, dat alle scha-, penhouders op Texel voor een uitkeeriiig in aanmerking kunnen komen (zonder vaststelling van een minimum aantal ooien) en de uitkeering afhankelijk wordt )gesteld van de door de schapenhouders) geëxploiteerde grond, welke intensief voor de schapenhouderij wordt benut. De door de heer Regeeringscommissaris gegeven richtlijnen geven nauwkeurig aan, iioe deze grondoppervlakten moeten wórden berekend. 'Door de in deze beschikking gemaakte onderscheidingen wondt be reikt, dat de groote bedrijven met zeer weinig schapen geen steun ontvangen en de k'einene bedrijven wel voor steun in aanmerking kunnen komen. Tenslotte is er een beroepsregeling vastgesteld, waar door alle waarborgen voor een juiste toe passing dezer beschikking gegeven zijn. De Minister van L. en V., w.g. Deckers. OOSTEREND ZIEKENFONDS OOSTEREND Met 637 stemmen (één blanco) besloten niet over te gaan tot samensmelting met de andere twee fondsen. De heer IJ. Koppen opent tegen half negen de Vrijdag, gehouden, door 71 personen bezochte vergadering. Het deel is bekend, aldus spreker. Tevens, ver volgt hij, zal van gedachten kunnen wor den gewisseld over de orisisregelimg ten behoeve van werklooze en steuntrekkende leden. Na lezing notulen door secr. J. Bakker, zegt voorz., dat 't fonds van re- geeringswege als rechtspersoon erkend is en het legaat wijlen mej. H. Bakker dus aanvaarden kan. De f50.voor aan. vrage Koninkl. Goedkeuring gestort, k. ijgt bet fonds dus terug. V-oorz. bespreekt verder de regeling, welke door de Mij. voor Geneeskunst bez pleit wordt. Deze Mij. dringt aan op de samensmelting van alle drie fondsen tot één. Dan zal, aldus deze Mij., de crisis- regeling ook op Texel kunnen worden ingevoerd en wel in overleg met B. ent W., die wel met één fonds zouden willen ■onderhandelen, doch niet met drie aparte. De heer S. Keijzer, raadslid, merkt op, dat raiet B. en W. samensmelting van de fondsen eischen. De crisisregeling, welke Inhoudt, dat voor werkloozen 40 pet. van de fondscontributie betaald wordt, moet voor ue hefft door de gemee ife, voor de helt't door de ïïoTcters worden gedragen. De beer J. Bakker, bestuurs lid, meent, dat deze crisisregeling niet afhangt van samensmelting der fondsen. Wanneer dit zoo is, zijn wij niet voor samensmelting, zegt spr. Öosterend kan, echter geen r.sioo dragen voor zijn werk- loozen. De heer Van den "Brink zegt, dat door leden van het fonds DenB.rg hem te kennen is gegeven, alsof wel deze samensmelting eisch is om le ketfnen iot crisisregeling. De heer J. Bisschop vraagt: Wat is er tegen, wanneer toch de te kor jen van het fonds door de Mij. worden ge dragen? De heer R.v.d. Vis, penningm., krijgt nu het woord, en wijst er op, dat veel is gewerkt op samensmelting met Den Burg. De heer Eggink, van de Mij. van Qeneesk., heeft ons lang geleden ge zegd, dat hij gegevens z,on sturen om te komen tot één fonds en Hat hij het ons hierdoor aannemelijk zou maken. Deze gegevens laten echter nog steeds op zich wachten. De confeientie, door de arbei dersbonden belegd, waarbij de besturen der fondsen waren uitgenoo ligd, hadden door hun werk niet de volle sympathie van het bestuur van liet fonds. Wanneer we hier en daar infermee en bij groote fondsen, b.v. Den Helder, waar de con tributie 25 ct. enkel voor ziekenfonds en niet v oor verpleging bedraagt, mogen wij met 25 ct. contributie, het Verplegings- fonds inbegrepen, zeggen, dat wij in een voordeelige positie zijn. Wij staan ook in zooverre sterk, dat wij op onze sta» tuten de erkenning van rechtspersoonlijk heid hebben De heer Van der Vis leest nu een schrijven voor, ontvangen van de Landelijke Federate, Waaruit blijkt, dat zij waarschuwt tegen toetreding tot een groot fonds, waarbij de rechten en de zeggenschap van de leden zeer terug gaan. Wij hebben, aldus penningm., b.v, 2 H.A. land te aanvaarden. Wij hebben, om hiertoe te komen, zelf onze rechten, gezocht en gevonden. De vruchtgebruiken leeft nog. Wij mogen echter bij aanvaar ding maar eigen keuze hande'en, zelfs verkoopen. Voorz. ziet in de Landelijke Federatie een sterke arm. De heer D. Slik vraagt naar specialité's. Deze wor den in Den Burg door 't fonds betaald. Antwoord: Den Burg betaalt 2 ct. meer contributie. Wij hebben in hel begin ook specialité's betaald, maar dit zou ons fonds ten gronde doen gaan. De heer C. Bremer Az. zegt, dat men nu tocli nfe4 voor samensmelting kan zijn. De heer J. Bisschop vraagt ot' de crisisregeling dam niet langer op zich zal laten waciiien. De heer S. Keijzer meent, dat deze weVtetijk moet worden voorgeschreven, daar an ders de gemeente hiertoe niet spoedig zal overgaan. Volgt stemming voor ot tegen samengaan. Uitslag: tegen 63; vóór 7; één blanco. Aldus wordt besloten op dezelfde voet door te gaan. De voorz. hoopt, dat de uitslag voor het fonds vofor- deel moge hebben en sluit met de bestel wen seinen voor het fonds de vergadering. - D. DE KOOG DE STORM. Omtrent de vernieling, door de laatste storm aan onze Noordzeekust toege bracht, melden we, dat de duinen op tal van plaatsen aangevreten en vaak steil afgebroken zijn, ook aan liet Wes- terslag, terwijl tusseben de palem 9-14 groote happen uit de strandreep geno men zijn. DE WAAL. ONGEVAL. Vrijdagmiddag begaf dhr Br. uit O. zicli met een vrachtauto met twee koeten naar Den Burg. Bij de ingang De Waal meest hij plotseling uitwijken, de koeien gingen overstag en kwamen, doordat het hek de last niet houden kon, op straat terecht. De chauffeur raakte de kluts kwijt e.i botste tegen een hek bij de w.oniag van d.e lieer F. Keijser. Het ongeluk bleet tot ma-, teriee'e schade beperkt. KERKNIEUWS. Bij de Zondag gehouden verkiezing in de Ned. Herv. Kerk, werd in de plaats van de aftredende ouderling, de heer D. Eelman, gekozen Je heer P. Former. De aftr. diaken, de heer A. S. Kikkert, werd als zoodanig herkozen; de heenen P. Kikkert en J. Plaatsman werden herko zen als motabelen. DE COCKSOORP. ZU1VELDAG. Ook van hier af rijdt bij voldoende belangstelling wie hvijfelt ■er aan? een autobus naar Den Burg op Vrijdag a.s. ter gelegenheid van de Zuiveldemonstratie im hotel Texel. Op geven bij de heer T. Reuvers. OUDESCJ1ILD. ONGEVAL Gisteren kreeg de heer D.Vlas_. ter wijl hij in Spang bezig was met nog eeni- ge personen voor de Dertig Polders een keet te verplaatsen, door een rukwind een zijwand van die keet tegen het Sioofö. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Ge lukkig bleek de klap minder ernstig te zijn aangekomen, dan zich aanvankelijk liet aanzien. HOOG WATER Maandag bereikte het water hier een hoogte van 1.92 M. Gisteren zelfs van 2.60 boven volzee, hetgeen hooger is dan ooit hier geregistreerd. Het hoogste peil, hier bekend, is 2.56 M. en dateert van 24 Dec. 1894. Op 18 Oct. 1.1. kwam heil „maar" tot 2.18 M. Gisteren stond het water 1.20 M. op de kale en tot 30 c.M. tegen de coupure. Café Bakker en het TESO-gebouw ston den rondom in h-et water. Per vlet ver-i plaatste men zich over het haventerrein. De b-oot van zes uur bleer' liggen tot half negen. Om elf uur werden de pas sagiers met een handkar van boord ge haald. De boot meerde toen in de ha venmond. POLDER DE EENDRACHT door de zee bedreigd, maar BEHOUDEN Het stond er gisteren met polder die Eendracht slecht voor. In de nacht van Maandag op Dinsdag holde de zee, wel ke bij de N.W. storm tot een onge kend hoog peil steeg, de vier K.M. lange dijk, vooral in liet N. deel van de pol der, op tal van plaatsen zoo ernstig uit, dat doorbraak gevreesd werd Vooral waar de verdediging (steenglooiïng) ontbreekt was de schade aanzienlijk. Hier en daar tastte Je zee de dijk reeds dermate aan, lat de kruim gedeelte lijk instortte. Er was .1 is wel veel over- 'i.g en zware arbe'I te verzetten om het gevaar te koeren. Gistermiddag konden over een afstand van een paar honderd meter wel 18 uit hollingen worden geteld. Met man en macht met wel honden I man wenden pogingen in het werk ge he'd om het gevaar te keeren. On- Ier 'ei ling van de heeren Zijlstra, van de Rijkswaterstaat, die opzichters Van Hoorn en Van deir Pijl, resp. vau Eierlati.1 en van de Der tig Po'ders, en van. de lieer J.Tiessen, directeur van Gemeentewerken, vver.lcn honderdtallen zakken zand en groote zei- 'en op Je bedreigde plaatsen aangebracht. 's Middags en 's avonds heeft Burge meester Kamp z'ch persoonlijk van de toestand op de hoogte gesteld. Vandaag komt een ingenieur van de Rijkswaterstaat om de toestand op. te ne men. Polder De Eendracht is particulier be zit van de Familie Evers, namens welke de heer C.S.Keijser als rentmeester op treedt. lu de polder, welke bdnnendyks ruim 260 H.A. groot is, staan twee boerderijen: Zeeburg, in eigen beheer, bedrijfsleider C.Vlam ug, en Fortuin, in gebruik bij Fam. M. van Am.telFortuin wordt nog bewoond door gebr. Koogex. Laatste nieuws (vannacht 12 uur) De gaten werden zoo goe.l mogelijk gestopt. Het water steeg gisteravond minder hoog dain verwacht wend Het Iaat zich aanzien, dat de polder behouden zal worden. Nochtans werd hoeve For tuin ontruimd. De bewoners van Zee burg geven er de voorkeur aan "te blij,- ven. Door de aangrenzende polders en door de Rijkswaterstaat werden voor voorzie ning der gaten dijkzeilen beschikbaar ge steld. Behoudens het losslaan van enkele steenen werd aan de dijk van Dertig Pol ders, P.H. Polder en Waterstaat geen schade aangericht. 1 Steeds ruime sorteeri ng Nederlen vreemde postzegels in zakjes van 5 cent af. Los en per serie. Postzegelalbums 32 blz. 10 cent. Zeer groote keuze, ook in losbl. albums Ruilboekjes voor amateurs, bevattende 20 blaadjes met vakjes voor 200 postzegels, met ruimte voor waardevermelding, enz. 5 c Postzegel-insteekboekjes. Voorkomt be schadiging van de zegels, 4 blz. met per kamenten insteek-strooken in cartonnen band 21 c'. Postzegel-tandenmeter van wit carton, 14 x 7 cM, met watermerkzoeker 7 ct. Idem van glashelder celluloid 35 ct. Postzegel-pincetten, 11 cM. lang, rechte bekken 40 ct. Postzegel-vergrootglazen. Groote ver scheidenheid. Postzegel-strookjes. Doosjes 1000 ge gomde perkamentjes 12 ct. Postzegel-rolletjes Gegomd papier 3 ct Postzegel-handleiding (Neder! 45 ct. Idem (Duitsch) Zeer mooi uitgevoerd met gekleurde afb. van 198 postz 55 ct. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Sint Nicolaas-inpakpapier, vellen 50 x76 cm. met Sintei klaasfiguren in goud en kleuren voor het maken van pakjes, etalages enz. per vel 2' 2 ct., per 10 vel 20 ct. Siergaren voor het maken van pakjes in verschillende kleuren van 5 ct. af. Touw, flinke kluwen 11 cent Pakpapier, 10 M. lang, 1 M. breed, zeer sterk 25 cent. Decoratie-crêpe, stukken 2'/, M lang 50 cm. breed. Vele kleuren 10 ct. BOEKHANDEL PARKSTRAAT

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 9