ZILMETA Op excursie met de Vereen, van Oud-Leerlingen Brieven van Texelaars in den Vreemde. Gemengd Nieuws ADVERTENTIËN Algemeene Vergadering IJsclub De Geul Bakker's Ijzerhandel. Prima Amandelspeculaas TAAI-TAAI Stelt U prijs op een nette linnenkast Laat dan ons uw wasch behandelen. Bakker's Ijzerhandel. Openbare Verkooping twee goed onderhouden Woonhuizen, TYPISCHE KERSTSTAL. Men schrijft ons: Nadat in de loop van het jaar door de goede zorgen van Pastoor Brinkman de R.K. kerk te Den Burg veel verfraaiingen heeft ondergaan, zijn vve nu weer verrijkt met een zeer origimeele kerststal. Er is n.1. voor het Maria-altaar een kerststal geplaatst, die in alles een zeer getrouwe nabootsing is van de zeer typische Texet- sche schapenboet. Het geheel heeft een hoogte van 2.25 M. en is met helm gedekt, zelfs de plaggen boven op de vorst ont breken iniet. Tijdens de Advent blijvende deuren gesloten en hangt uit het' boven- luik de Adventkrans. Er wordt nu hard gewerkt aan liet maken van de beelden, die van triplex worden vervaardigd. Het is echter de bedoeling om, zoo gauw de middelen dit toelaten, deze door gebeeld houwde figuren te vervangen. „ONS OFFENSIEF IN DEZE TIJD Lezing van de heer Van Slinge- land. op de 2e Ointwikkelings- avond van de R.K. Volksbond in het St. Janshuis. In zijn openingswoord geeft de heer H. Zijm, voorz., zijn spijt te kennen over de geringe opkomst (tien personen). Hierna verkrijgt de heer Van Slingeland het woord. Eerst behandelt hij de op komst van het communisme. Hij toont aan, dat de oorzaken in het verre ver leden liggen. Het stak de kop al op tijdens de renaissance, toen er een heele ommekeer in de gedachten kwam. De Fransche revolutie heeft er mede toe bij gedragen, terwijl zeer zeker de uiterste consequenties van deze tijd in de richting van het communisme hebben geleid. Het communisme is de uiterste uitloopetr van het nationalisme. In de middeleeuwen was het maatschappelijk leven van de gods dienst doordrongen, maar langzamerhand kreeg het rationalisme de overhand. Het communisme verwerpt Qod als sta im de weg. Het is in wezen kapitalistisch. lm de laatste tijd, zei spr., is onze aandacht; van het communisme afgeleid door de ge beurtenissen in Duitscnlanid. Het natio- naal-socialisme werd een zoo nabij ge vaar, dat wij het communisme uit het oog verloren. Maar inu duikt het weer op als een groot gevaar. Het ondermijnt de waardigheid van de enkeling, van gezin, maatschappij en godsdienst. Van at deze gevallen geeft de spr. voorbeelden: Ge durende de 18 jaren Sovjet zijn er in de concentratiekampen 42800 priesters om het leven gekomen. Zelfmoorden onder de jeugd komen zeer veel voor. Nadat spr. nog gewezen had op de pro- paganda-methoden, riep hij de leden op een groot leger te vormen en één te blij ven, ook op politiek terrein, om zoo een dam op te werpen tegen het communisme, dat ook in Nederland zijn vernietigend werk doet. De 3e avond is bepaald op Woensdag 16 Dec. Dan spreekt Pastoor Boome- kamp. XIII. Bij de Kaffers in Krugersdorp. De vrijgezellen slapen in het materialen- schuurtje, dat bij het werk gebouwd is. Daar koken ze ook hun eenvoudige potje, mieliepap '(maispap) en drinken ze Tiun thee. Hebben ze geld over, dan wordt bet omgezet in kafferbier. Voor zoover zij tenminste geen „bok" hebben, d.w.z. een kaffervrouw. De getrouwden gaan terug naar het kafferdorp. En de taal? Waar men overwegend Zuid-Afrikaarisch spreekt (op de steden na is dat overal zoo) spreken wij Zuid- Afrikaansch met die kaffers. Zij mogen hier zelfs geen Emgelsch spreken zelfs de taal wordt gebruikt om aan het standsverschil te helpen herinneren. Zij doen het ook piet. Toch wil ik terlopps van een uitzondering vertellen: De „boy" in ons kosthuis sprak op een morgen Engelsch tegen onze Mrs. Zij stond eerst verbaasd over zijn „ongehoord" optre den. De oorzaak had ze echter gauw ijl de gaten, wantonze makker was juist terug van een kafferbal en het kafferbier was nog niet uitgewerkt. Toch kan je met zoo'm boy wel eens aardig babbelen. Die uit ons kosthuis heeft me verteld, „dat hij geld wil spaar om een bok te koop". Zoo'm kaffer kan. n.l. iniet zoo maar met een mooi smoesje aan een vrouw komen. Hij moet haar koopen voor „beesten" (koeien). De prij zen varieenen naar de kwaliteit..'... Bij voorbaat had hij nu al een mooi costuum, een afleggertje, van mijn baas gekocht. Door die koop kon hij Zondag echter) nog niet naar Johannesburg toe, want zijn geld was op en uit Johannesburg moest de vrouw komen. Tenminste: de kennis making moest daar geschieden. Ik be greep al gauw, wat hij eigenlijk wilde en heb hem 4 shilling geleend. Moge die vier shilling er toe bijdragen, dat onze arme kaffer spoedig een bok vindt en met haar de weg naar het geluk. Als de prijs nu maar een beetje redelijk isAls hij nu maar „geen bok schiet SIEM DE WAAL. (Wordt vervolgd.) EXAMENS. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. J.C. Dros behaalde dezer dagen aan het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar het ver pleegstersdiploma. Lagere Landbouwschool Waarheen Wanneer Wat kost het? Het Bestuur van bovengenoemde vereeni- ging organiseert een driedaagsche excursie voor de leden en alle andere belangstel lenden. Het programma luidt als volgt Vertrek Maandag 21 Dec. met de eerste boot naar Den Helder. Per autobus naar Utrecht. Bezoek aan de Veeartsenijkundige Hoogeschool. Des avonds per autobus naar Rotterdam. Dinsdag 22 Dec.Bezoek aan de Rijks- seruminrichting, aan vliegveld Waalhaven en aan de Coöp. Kunstmestfabriek te Vlaar- dingen (Superfosfaat). Woensdag 23 Dec.Bezoek aan de Hygiënische melkstal De Vaan te Hillegers- berg, een bedrijf met 100 koeien. En dan naar huis met de laatste boot. KOSTEN ongeveer f 10,per persoon, waarvan deelnemers voor of op 16 Dec. de helft dienen te voldoen. In dit bedrag zijn, naar raming, de reiskosten en het tweemaal overnachten en ontbijten begrepen (Donateurs maken we er op opmerkzaam, dat de kosten geheel voor rekening van de deelnemers komen. De Vereen, kas wordt in het geheel niet aangesproken). AANMELDING moet geschieden voor of op Maandagavond a. s. bij de heer E. v. d. Ban. Indien er 20 liefhebbers zijn, gaat de reis door. Er is nogal belangstelling voor, zoodat doorgaan zoo goed als zeker is. 4e PRAATAVOND. De 4e praatavond werd bepaald op Woensdag 16 Dec. Dan spreekt het lid Commandeur over schapenteelt. LEZING VAN DE HEER E. NOORDIJK. in de Lagere Landbouwschool. Op uitnoodiging van het Bestuur der Vereen, van oud-leerlingen hield de heer E. Noordijk, dierenarts alhier en adviseur der Vereen. Woensdagavond in de school voor een flink aantal belangstellenden een alleszins interessante lezing over de Vee- artsenijkundige Hoogeschool te Utrecht en over de Rijkssexuminirichting te Rotter dam. Spreker vertoonde daarbij een 80-tal lichtbeelden, welke de causerie verduide lijkten en een goed beeld gaven van de' inrichting van genoemde instituten. De. opleiding tot veearts neemt een zestal jaren in beslag en geschiedt in een aantal gebouwen in de oude Domstad, welke alle de revue passeerden en van binnen en van buiten bekeken werden. De studie is een veeleischendie en veelomvattende. Dat werd ieder duidelijk. Theorie en praktijk gaan hand in hand, terwijl de inrichting van de clinieken, collegezalen, laboratoria, apotheken, stallen, museum, enz. geheel aan de eisch voldoet en ge-j heel aangepast is aan de huidige stand van de veterinaire wetenschap. In niet minder mate geldt dit voor het Rijksseruminstituut te Rotterdam, dat met de beste ter wereld kan wedijveren en dat in olns land een buitengewoon belang rijke plaats inneemt. Het belast zich o.a. met het onderzoek van materialen, inge zonden door dierenartsen in de praktijk. Tevens legt het zich toe op de bereiding, van sera en entstoffen en op het onder zoek van allerlei als genees- en voorbe hoedmiddelen aan dieren toegediende praeparaten. Bij dit onderzoek kwamen merkwaardige feiten aan het licht. Zoo bleek een tegen snot en diphterie bij kippen aanbevolen middel slechts te be staan uit wat kaliumpermanganaat, djat daarvoor waardeloos is en bijina niets kost (d.w.z. aan de verkooper.) Een mid del tegen kopz'ekte bestond vrijwel ge heel uit keukenzout, maar het was veel duurder, terwijl het absoluut niet helpt. En waaruit denkt u, dat een middiértof bevordering van de vruchtbaarheid be stond? Uit gemalen eierstokken. Het was een duidelijke en leerzame le zing, waarvoor de voorz. de heer Noordijk hartelijk dank bracht. CACAOMEEL. Bij de rondvraag kwam het voeren van cacaomeelter sprake. De heer Frederiks, dierenarts, deelde mee, dat hij ziekte ver 4 schijnselen (verlamming) had geconsta-r teerd bij een koe en bij biggen ten ge volge van cacao mee Ivoeding. Twee var kens stierven zelfs. Raadzaam is met deze voeding erg voorzichtig te zijn bij kippen en varkens. Een koe mag hoogstens 2.5 Kg. per dag hebben, een varken niet meer dan één Kg. De heer Van den, Ban nam destijds proeven met varkens, die flink wat cacaomeel kregen. De resul taten stelden echter zeer teleur. muillimn llllllllllllllllll ZOO SPRAK.... Illlllllllllllllll JAMES, lid Engelsche parlement, na een bezoek aan Madrid: Indien niet wordt ingegrepen, wordt de strijd tot het bittere einde, de dood, gestreden. Elk der twee partijen is vast besloten, de ander uit te roeien. liinminium MAZELEN. Men kam de verbreiding van mazelen in een huisgezin moeilijk tegenhouden. Met de afzondering (isoleering) der zie ken komt men te laat, daar de ziekte reeds in het z.g. voorboden stadium besmettelijk is. Daarom kan men de mazelenpatiëntjes gerust thuis verplegen. Het mazelen- patiëntje moet versche lucht kunnen in ademen. Zoo mogelijk verplege men het kind beurtelings in twee door een deur met elkaar verbonden kamers; van de eene kamer late men de ramen openstaan, in het andere wordt de patiënt opgeno men. Dr. F. W. VAN HAEFTEN (in: Schets der ziekten en haar ver zorging. BINNENLAND Den Haag. Opi 7 Jam. zal het prin selijk bruidspaar om elt uur v.m. van het Paleis naar het Raadhuis gaan en van- daar om 11.30 naar de Groote Kerk. Des middags zal het jonge paar onoffi cieel vertrekken. Te Eindhoven wenden drie Amster dammers gearresteerd, die 10.000 boekjes, sigarettenpapier in hun auto smokkelden. Te Delft raakten de 58-j. R. en zjjn twee kindenen in hun slaapkamer door kolendamp bedwelmd. Met zuurstofappa raat werden zij bijgebracht. Te Diemerhrug is procesverbaal op gemaakt tegen een 23-j. werklooze sla gersknecht, die aam varkenspest lijdende biggen frauduleus had geslacht, om het vleesch te A'dam te verkoopen. BUITENLAND België heeft gebrek aan geschoolde arbeiders in de industrieën, vooral in de steenkoolindustrie. België. De dijk van de Durme brak op 22 plaatsen door: storm en hoog water. Veel hoeven staam onder water. Engeland waarborgt de onschend baarheid van Belgisch grondgebied. In Engeland maakt men zich onge rust over het groot aantal Duitschers, dat te Cadiz aan land ging. Ze waren niet gewapend. Engeland. De auto-magnaat Lord Nuffield heeft twee millioen p.st. van zijn aandeelenbezit in de fabriek te Ox ford, Coventry em Birmingham aan de arbeiders aldaar geschonken. Frankrijk. Oud-miinister van Buiteni. Zaken Paul 'Bomcour wenscht in het be lang van de vrede samensmelting van liet Locarnopact, de Kleine Entente, het Fran sch-Russische verdrag en het Bal kanpact. In Frankrijk is de nieuwe collectieve overeenkomst voor de wegen-industrie geteekend. 100.000 arbeiders zijn er bij betrokken. Duitschland bepaalde, dat zijm mili tairen voortaan vlak aan de grens varn België, Frankrijk en Tsjecho-Slowakije mogen komen. De legerorder van Maart 193b bepaalde, dat zij vijt mijlen daarvan verwijderd moesten blijven. Duitschland stelt de doodstraf op bet in gevaar brengen van de econom., positie van het land, b.v. op kapitaal- vlucht. De Duitsche jeugd in haar geheel moet thans bij de Hitler-jeugd worden Ingedeeld, gebood Hitier. Duitschland. Kardinaal Faulhaber, aartsbisschop van Muenchen en kardinaal 'Schulte, aartsbisschip van Keulen, heb ben met Hitier besprekingen gevoerd over de toepassing van het concordaat en de positie van de kath. scholen en -jeugd organisaties. Er gaan rond de Engelsche troon op zienbarende geruchten. Koning Edward VIII zou omgang hebben met Mrs. Simpson, die onlangs van haar echtge noot, een invloedrijke reeder, gescheiden is. De Bisschop van Bradford heeft im verband hiermee de Koning vermaand, terwijl ook de Britsche pers openhartige beschouwingen wijdt aam deze pijnlijke historie. op Maandag 7 Dec. in Loodsmanswelvaren Opening Notulen Financieel verslag Bestuursverkiezing Verhuur ijstent Rondvraag. HET BESTUUR. Door den E.A. Heer Rechter-Commiss. in de faillissementen van: 1. C. Boon Pz te Scheveningen 2. Duodora Willemina Keijser en Sijbrand Keijser Sijbrand Rcijerszoon Stichting te Scheveningen 3. Sijbrand Keijser Sijbrand Reijerszoon Stichting te Scheveningen is bepaald dat de schuldvorderingen voor 1 Maart '37 moeten worden ingediend bij den curator dat de verificatie-vergadering zal gehou den worden op Zaterdag 27 Maart 1937 des v.m. 10 uur in het gebouw der Rechtbank Korte Voorhout no. 11 te 's Gravenhage. Mr. P. J. de Kanter, Curator, 's Gravenhage 1 Dec. 1936. Tournooiveld r,o. 4 [GERQlCZiLMETA) Zilmeta lepels en vorken worden door ons in 14 modellen voorradig gehouden. 25 ct. per hall pond. De vanouds bekende vanaf 20 stuks voor een kwaitje. Bakkerij M. WITTE, Weverstr. 20. DE TEXELSCHE WASSCHERIj. Voor populaire geschenken in ZILMETA te Den Burg op Texel op Maandag 14 December 1936, vm elf uur precies, bij opbod en afslag in hotel Texel ten overstaan van Mr. C. DE LANGE, Notaris te Alkmaar, van Smederij, Timrermanswerkplaats rret daar toe behoorende machinerieën en erf, aan de Dorpsweg nos 41 en 43 te de Waal op Texel, kad. sectie C no. 1299, groot 5 A. 15 cA. Eigendom van de heer G. H. Geus Dz. De huizen zijn verhuurd elk voor f 2,50 per week. Te aanvaarden bij de betaling, onder ge- standdoening der huur. Hypotheek beschikbaar. Inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van de notarissen Mr. C. j. de Lange en M. C. Roos, Breedstraat 10, Alkmaar. mm milliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiij lllllllimi HYGIENE en VEILIGHEID. ||||||llllfl lllllliiiiminimiiiillllll |GEROj(ZÏLM ETA) VLEAVRIJ DOOR EN DOOR

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2