s.o.s. Brieven van Texelaars in den Vreemde. Dringend verzoek om hulp. De TE.S.O.-steiger te Den Helder. XIV. IN VEREENIGING. 't Is in Vereeniging, een kleine plaats, ongeveer 40 mijl van Johannesburg, waar ik u nu mijn bevindingen „ïe boek" stel. Veertien dagen heb' ik in Krugersdorp gewerkt, daarna verhuisde ik naar dit dorp, vlak bij de groote VaaLrivier. Al-1 lemaal heel onverwachts en toevallig. In Krugersdorp had Jaap Rijk een kennis, die een fijne auto bezat (niet zoo dorm van Jaap bekeken). De eigenaar noodigde ons uit, om eens met hem chvars door de goudvelden, via Johannesburg naar de Vaalrivier te karren, waar wij wel ooren naar hadden. Vroeg in de Zondagmorgen waren wij al op weg naar Johannesburg, de stad, waar het hart van Zuid-Afrika klopt. Johannesburg wordt het New- York van Afrika genoemd en zeer terecht, want niet alleen tneft men er dat aan, wat in een wereldstad thuishoort, zoo zooals schitterende gebouwen en groote warenhuizen, een druk verkeer, enz., maar ook verscheidene wolkenkrabbers. Toch is dit alles nog niet het meest wonder? lijke van deze stad in een betrekkelijk dorre streek. Neen, het ongelooflijke is, dat deze stad in dit jaar pas haar...... 50-jarig bestaan viert. 50 jaar geleden, stonden hier de huisjes der „Voortrek kers" eu „stichtte" men een stad, die 50 jaar later Zuid-Afrika zou beheerschen. Ter gelegenheid daarvan 'heeft men oen tentoonstelling gebouwd, waar heel de wereld van af weet. Ja, het is hier wet heel snel gegaan. En de oorzaak weet u ai: Goud, goud, goud. Want anders is er niets te winnen.. Rood zand mdt hier en daar een bosje gras waarvoor een Texelsche koe zich zou geneeren. Ze zou zeggen: „Ik vandaag nie vreet nie". Hier en daar loopt een rund, dat wel de gelijk met „mielies" (mals) bijgevoerd moet worden, daar het dier anders zoo droog wordt als de Vaalrivier in de winter, want dan regent 'het nooit. Het eenige, wat dit landschap nu eens sterk, dan weer zacht glooiend, onderscheidt, zijn de geweldige hoopen zand en mijn afval, door machtige schachttoirens maar boven gebracht. Een imposant gezicht, maar je" uitzicht wordt er totaal benomen als het begint te waaien. Bij de schadh-' ten zijn de woningen gebouwd van de kaffers, die in de mijnen werken, totdat hun longen door het mijngas zijn opge vreten. OVER PUBLICITEIT. Bij de schriftelijke behandeling van de Provinciale Begrooting werd deze opmer king gemaakt: „Er verschijnen af en toe klachten in de couranten, dat de vergaderingen van polderbesturen feitelijk niet openbaar zijn, omdat op geen enkele wijze 'ter publieke kennis wordt gebracht, wanneer en waar zij zullen worden gehouden. Gevraagd wend, óf het op de weg van 'Gedep. Stai ten ligt, zulke besturen er op te wijzen, dat 't voorschrift van het Algemeen Reg lement "loyaal moet worden liitgevoêrd." Hierop hebben Ged. Staten het vol gende geantwoord: „Ingevolge artikel 112, derde lid, en artikel 122, derde lid, van het Algemeen Waterschaps-Reglement voor Nooirdhol- land, worden de vergaderingen van Hoofd ingelanden, respectievelijk Stemgerech tigde ingelanden, belegd door de voorzit-* ter, die daartoe de leden, behalve in spoedeischende gevallen, ten minste drie dagen voor de bestemde tijd schriftelijk oproept en het beleggen tegelijk ter open bare kennis brengt. Volgens artikel 120, punt 1, en artikel 126, eerste lid, van genoemd reglement, bepaalt het College van Hoofdingelanden, respectievelijk de Vergadering van Stemgerechtigde ingelan den, de plaatsen, waar alle bekendmakiny gen zullen worden aangeplakt en de wijze waarop deze bekendmakingen overigens zullen geschieden. Bij na leving van de aangehaalde artikelen kan •een ieder zich van tijd en plaats van te houden vergaderingen op de hoogte stel len. Mochten Gedep. Staten te eeniger tijd gerechtvaardigde klachten omtrent niet- naleving van die artikelen bereiken, dan' zullen zij niet nalaten ter zake maatrege len te nemen." Bij de mondelinge behandeling heeft het Statenlid, *ïe neer Thomassen, Ged. Staten dank gebracht voor dit antwoord ten er d(e nadruk op gelegd, 'dat ingelan den, die klachten Ihebben, zich tot hun College moeten wenden. Hij voegde er aan toe: „Die weg leidt meer rechtstreeks tol het gewenschte doel dan het schrijven van ingezonden stukken". ZOO SPRAK. VAN OVERBERGH, Belgisch minister van Staat, Chr. Dem.Br kan van een herverdeeling der koloniën geen sprake zijn. JOHANNESBURG. De grootste stad van Zuid-Afri- ka, de hoofdplaaats der provincie Transvaal. Ze ligt 1733 M. boven de zeespiegel, aan de voet van het Witwatersranrigebergte en is vijf tig jaar geleden gesticht, n.L in 1866, na die ontdekking van de goudvelden. Ze telt meer dan 300.000 inwoners. De foto laat u het raadhuis van- deze groote stad zien. Door deze streek en steeds maar voor bij schachten, zand en kafferhuizen rij dend, kwamen we aan de Vaalrivier, een mooie rivier, met aan weerszijden prach tige boornen, waarvan de takken meters ver over het water hangen. Schitterend. Bij deze rivier nu ligt Vereeniging en daar was het, dat ik twee Haagsche met selaars ontmoette, die ik op de Themis* tocles al had leenen kennen, alsmede de heer Blokker, een Hollandsche uitvoer der. Toevallig kon hij een metselaar ge bruiken en als ik wilde, kon ik op slag beginnen. Hoewel ik op Krugersdorp nog. niet uitgewerkt was, heb ik het metéén maar gepakt. (Wordt vervolgd.) SIEM DE WAAL. Een zware slag trof schipper A. Eel- man te De Cocksdorp, door het verlies van zijn botter. Zooals bekend werd de Texel 58, welke ter reede van De Cocks dorp voor anker lag, tijdens de zware NAV.-storm, los geslagen. De ketting kon aan de woedende elementen geen weier stand meer bieden. Het schip raakte op drift en sloeg tegen de Zuiderzee afsluit dijk bij Wieringen te pletter. Het schip was met nieuwe zeilen uitgerust, terwijl zich verder aan boord een volledige in ventaris bevond. Zoo goed als alles ging verloren, terwijl niets verzekerd was. Een. groote schadepost derhalve, welke op on geveer duizend gulden moet worden be groot. Teneinde de heer A. Eel man, die door deze ramp broodeloos is geworden, weer aan 'm schuit en daarmee aan een Bestaan te helpen, is een comité gevormd, dat voornemens is met een inteekenlijst rond te gaan. Mede kimmen bijdragen wanden gestort op ornze girorekening no. 652 (onder motto „Botter A. Belman") of worden be zorgd aan het Bureau van ons blad. Deze giften zullen in onze kolommen worden verantwoord. Dames en heeren, die bij de inzameling behulpzaam willen zijn, worden verzocht, zich te wenden tot een der leden van het comité JOH. PARLEVLIET. P. FEHRMANN. D. EELMAN. Ook de kleine bijdragen zijn wel kom. Ieder, die helpen wil, het sympa- tieke doel te bereiken, steune zooveel hij maar kan. Het verlies voor schipper Eelman is groot. Tegen betaling van 'der tig gulden bergloon kan hij in het bezit komen van wat er van zijn schuit en zijn inventaris nog rest..:... niets dan wrakhout, in flarden geslagen zeilen, ver-* scheurde netten, terwijl wat nog bruikbaar was voor een deel in juttershanden viel. Het zou dus dwaasheid zijn die dertig gulden uit te geren. Het is de wensch van hét Comité, dat het er in slagen zal zooveel geld bijeen te brengen, dat schip per A. Eelman, die als een oppassend man en een flinke werker bekend staat, weer in het genot van een bescheiden doch behoorlijk en goed toegerust vis- schersvaartuig kan worden gesteld. WOORD EN DAAD DINSDAG 22 MEI 1900. Afwezig: de heeren H. W. Keesom en W. Mets. Goedgekeurd wordt Rekening Alg. Weeshui.s 1899: ontv. f10531, uitg. 19429, batig saldo f1102.—.; ook Begroo ting Alg. Weeshuis 1900 wordt goedge- gekeurd. Deze sluit met een bedrag van 18271.—. Voor de laatste maal wordt aange boden in verband met a.s. opheffing Rekening Bank van Leening en wel over 18991900, loopende tot 1 Mei 1.1. Voorz. brengt dank aan het Bestuur, in het biezonder aan de heer H. Flens, voor de groote eerlijkheid en accuratesse, als directeur van genoemde instelling be toond. Begrooting kosten onderhoud Waal- derweg 1900 wordt vastgesteld op f653. Hierin zal de gemeente voor de helft bij dragen. Met 63 stemmen wordt besloten, ten behoeve van de gemeenteveldwachter een pensioenverzekering aan te gaan, in gaande op 65-jarige leeftijd. Op verzoek wordt eervol ontslag ver leend aan mej. A. Dousma, onderwijzeres te Oosterend. 124 VOOR DE POLITIERECHTER. EEN DAMES-DUEL. Mej. H., gehuwd met R. K. te Texel, had op 31 Augustus de hooge nationale feestdag ontwijd, door een dorpsgenoote, de bejaarde mej. Knol met vuist en stok te bewerken ma een vinnige woordenwis seling over de deugden en gebreken dei- respectievelijke kindertjes. Met eein 3- jarige kleuter verscheen mej. H. voor de Politiemagistraat te Alkmaar. Zij ont ving zij het Maandag pas een St. Nicolaas-surprise in de vorm vajn f10. boete of 5 dagen. Een Statenlid stelde over deze steiger deze vraag: Kunnen Gedeputeerde Staten meedoe- Ien, ot de steiger in de haven te Nieuwe-* diep, waar de Texelsche boot moet aan leggen, reeds zoo is verbeterd, dat Iaden en lossen zonder groot gevaar kan plaats hebben? Mocht dit onverhoopt niet het ge val zijn, zoo zal men gaarne vernemen, wie daarvoor verantwoordelijk zijn. Hierop hebben Ged. Staten als vo'Igt ge antwoord: „De steiger nabij het Wierhoofd iin de haven te Nieuwediep is in beheer bij de| Rijkswaterstaat; van deze steiger wordt door de vaartuigen van de N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming regelma tig kosteloos gebruik gemaakt. De paal- constructies, de gordingen, en het plan-* kier van de steiger maken inderdaad ïiiet meer een geheel gave indruk. Dat de toe stand van het kunstwerk van die aard zou zijn, dat Iaden en lossen hier niet zonder groot gevaar zou kunnen plaats hebben, kan intusschen niet door Gedep. Staten worden toegegeven; wèf is eenige voor zichtigheid tijdens het meren en het over brengen van zware vrachten geboden. Reeds geruime tijd zijn bij dc Rijkswater staat plannen in voorbereiding tot liet herstellen en verbeteren van de steiger in kwestie alsmede van het emplacement in de omgeving. Aan de gemeente Dien Helder is financieelè bijstand gevraagd voor het beharden van het steigeremplaoe- ment. De onderhandelingen, welke hier over zijn gevoerd, en waarin ook de N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming, de meest belanghebbende bij de steiger, is betrokken, hebben blijkens verkregen inlichtingen, nog niet tot een resultaat geleid." De gevolgen van de jongste storm ga ven de heer Thomassen aanleiding hierop nog even in te gaan. Gedeputeerde Bo-i mans erkende, dat voorziening dringend noodig is en zegde toe, als we hem goed begrepen hebben, dat Ged. Staten de kwestie opnieuw aan de orde zullen stel len. We zijn benieuwd te weten, of de zaak nu gauw 'In orde komt. Het wordt meer dan tijd. „De steiger is inderdaad niet meer 'geheel gaafschrijven Ged. Staten. Waarom het kindje iniet bij de ware naam .genoemd? De ruïne is immers volkomen. Millioenen worden aan militaire verster king van de Afsluitdijk ten koste gelegd. Over het nut hiervan zullen we .niet spreken, maar wel moet ons de opmer king van het hart: Waarom de erbarme lijk slechte toestand van de broodnoodige TESO-steiger, welke nu al jaren bestaat, nog langer bestendigd. Wanneer neemt dat gepraat tusschen de diverse overheids instanties nu eens een eind? Wanneer komt de DAAD? VAN TEXELS RAAD. 'Benoemd tot onderwijzeres nuttige handwerken te Oosterend mej. Gr. Ko ning. Jaarwedde f150.—, ingaande 1 Juni 1900. Besloten wordt in verband met de stijging der petroleumprijzen (van 7.5 tot 9.3 L.) de lantaarnopstekers voor de helft de daardoor geleden schade te ver goeden. (We brengen in herinnering, dat het ontsteken der lantaarns en de levering van petroleum voor "die lantaarns jaar lijks werd aanbesteed). De aannemer van de straatverlichting te Den Bui;g zal krij gen f 16.-, De Cocksdorp f3.50, Den Hoorn f3.—, De Koog f0.30, Ooster end f3.50, Oudeschild f 12.50, De Waal fl.20. Totaal f40.(Uit het gering be drag voor De Koog blijkt wel, dat in die dagen van een badplaats en van toerisme nog geen sprake wasDertig L. pe troleum v'oor de verlichting van De Koog, over een heel jaar gerekend.) ZATERDAG 7 JULI 1900. Afwezig: de heeren W. Bakker en Zijm. Voorz. deelt mee, dat een Ingenieur van de Eerste Nederl. Electr. Mij. te Amsterdam op Texel een onderzoek heeft ingesteld naar de mogelijkheid van aanleg van een electr. tram en electr. verlichting. Het resultaat van dit onder zoek was, dat geen concessie daarvoor zal worden aangevraagd. 125 GEMEENTE TEXEL RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; j Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen, dat eene verga dering van den Gemeenteraad is belegd op Vrijdag 11 December 1936, des namidu. te twee uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 8 December 1936. De Burgemeester van Texel, KAMP. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken Mededelingen. 2. Goedkeuring begrooting van- ensub- s'dieverleening aan het Algemeen Armbestuur voor 1937. 3. Vaststelling voor 1937. gemeentebegrooting 4. Heffing opcenten op de gemeente- fonldsbelasting. 5. Idem op de personeete belasting. 6. Aankoop grortd. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder 1 unnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van H. Daalder, te De Cocksdorp, om in het perceel, kadastraal bekend iin sectie A., no. 2613 een inrich ting voor machinale houtbewerking te mogen uitbreiden, door hen voorwaarde lijk is ingewilligd. Mede dat een verzoek van de N. V. Texelsche Electriciteits-Maatschappij te Den Burg, om in het perceel kadastraal bekend in Sectie D, no. 3299 een elek trische centrale te mogen uitbreiden, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. Texel, 3 Deoerriber 1936. Burj?em. en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Bin gemeester, C. JONKER. KAMP. VAN ADVERTEEREN GESPROKEN Er wordt de laatste tijd in de groote bladen een advertentiecampagne gevoerd, om de verkoop te bevorderen van Parker Vulpenhouders, derhalve van een goed artikel, een gebruiksvoorwerp, dat zijm prijs ten voilé waard is. Over het resultaat meldt de importeur: „Uit de vele bestellingen, de laatste we ken ontvangen, is duidelijk gebleken, dat deze reclame-campagne een belangrijke steun is geweest bij de verkoop van Par- ker-producten. De verkoop is sterk toe genomen Ook in December blijven we adverteeren". Wie nog twijfelen mocht aan het nut van adverteeren, vinde hier een nieuwe aansporing om tot beter gedachten te komen. „Wie zijn zaak wil doen floreeren, Moet geregeld adverteeren". Onze gewone regelprijs is 12 ct. Maar veel minder betaalt de zakenman, die gey regeld zij het ook met kleine annon ces de aandacht van HEEL TEXEL op zijn nering vestigen wil. m*

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2