De Kleine Verpleegster. Gemengd Nieuws FEUILLETON ongezonde i Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllülllll ENGELAND. ||||||l!|||| Toen Koning Edward VIII van Enge- land te zijnen Paleize op Buckingham nog ontvangdag hield Thans heeft Z.M. in verband met zijn trouwplannen, en wegens de crisis, welke daarvan het gevolg is geweest, alle offn cieeie afspraken en samenkomsten afgie< zegd. Wat zal het resultaat zijn? (Zie ons Buitenlandsch Overzicht op de le pagina.) BUITENLAND Spanje. In Asturië zouden duizend Rooden gedood zijn, toen zij de verbin dingslijnen der Witten trachtten te ver breken. Het heele N. van Madrid is thans oorlogsteaireiin. Te Malaga zou den honderd Russische officieren zijn aan gekomen om in de strijd leiding te geven. Twee witte watervliegtuigen haalden benzine en munitie van een Duitsch schip, dat bij Guardamar in zee lag. Spanje. Woensdag is Madrid op nieuw lievig gebombardeerd. Er vielen talrijke slachtoffers, de schade is aan zienlijk. Tusschen Largo Caballero en Rosenberg, de Russische ambassadeur te Madrid, zou een geheim bedrag bestaan, volgens hetwelk Rusland de regeering van munitie voorziet. Zij zou Rosenberg hier voor 100 millioen peseta's moeten geven. Rusland. De bond van vrijwilligers voor chemische- en luchtverdediging heeft opgeleid: 1700.000 scherpschutters, 60.000 schietinstructeurs, 4.600.000 spe cialisten in chemische- en luchtverdedi ging en dit jaar 10.000 parachutisten, 0000 piloten en 15000 zweefvliegers. Griekenland. Benige oud-ministers zijn, verdacht van opstand, naar de Ege- ische Archipel verbannen- Oostenrijk. Te Giraz. is een commun. samenzwering onder het spoorwegperso neel ontdekt; 100 arrestaties. Te Bulgarije zijn 20 ambtenaren van de politieke politie wegens te zacht op- treden tegen verboden partijen, ontslagen. Polen zal met kracht anti-semie- tische excessen onderdrukken. Marokko. Te Tetoean zijn 7 Duit- sche driemotorige vliegtuigen geland. Estland kocht in ons land drie scheepsladingen rogge, van de beste kwaliteit. De prijs bedroeg f5.55 per 100 Kg. Nog nooit was deze bij uitvoer zoioi hoog. 23 De kalender vorderde tot Juini. Op een dag, toen zij onder een boom kousen zat te stoppen met Harriet, zei Jennie, tevreden zuclitend: - lk heb nooit geweten, dat 't leven zóó zijn kon; zoo makkelijk en vanzelf sprekend. 't Gaat allemaal zoo glad. En iedereen is hiier blij en kwiek, 't Is een genot om met kwieke menschen qm te gaan, als je Jennie sprak niet uit. Haar handen vie len in haar schoot, en haar blik ging terug naar een laag gebouw, dat aan de voet van de heuvel stond, met 'n sterke held haftige waardigheid op z'n ernstig, grauw gezicht. Er dreef bloemengeur over het gras, en van de bloemen kwam het luide ge zoem van bijen, en uit het stille water aan het stukje strand klonken de stemmen der kinderen. Na een lange stilte sprak Jennie weer: Heb jij wel eens een besluit moeten nemen, Harriet? Een gewichtig besluit, waar het geluk van andere menschen van llllllllllll WIE RUILT ERIIIIHIIIIII T. Bakker, Schildereinde 26 stelt be schikbaar plaatjes en bonnen van „De Boerderij". CHOCOLADETAART. 150 gram bo ter, 20 gram poedersuiker, 50 gr. cacao poeder, 1 ei, Va dL. melk, 100 gram lange vingers, 100 gram gepelde, gemalen aman delen. Roer die boter tot room, voeg er de poedersuiker, cacao, melk én ei bij onder voortdurend roeren, tot een gladde massa verkregen is. Leg op boterhampapier eenige lange vingers naast elkaar en be strijk ze met het chocolademengsel, leg hierop evenveel koekjes, bestrijk die weer en ga zoo voort, tot ze verbruikt zijfno Bestrijk de buitenkant met de chocolade en bestrooi het geheel inet de gemalen amandelen. Laat de taart koud en stijf worden en snijd ze in plakken. liL' 7vkk 19 65 JAPON VKK 1965. Dit patroon kost 30 ct. De hals heeft een aardig puntig kraagje, terwijl het split door tweestot- reepen bijeengehouden wordt. Men kan op de japon een kanten of geplisseepd batisten jabot dragen. De rug bestaat liit één pand, terwijl de voorzij een pas met aangeknipt voorstuk te zien _geeft. De ruimte der zijstukken is ingehaald,. Tweebaansrok. Patronen verkrijgbaar in de maten 40—4244 en 46. Gelieve de patronen te bestellen: Mu- zenstraat, Den Haag, Vereen. Persbu- reau's. Postzegels bijsluiten. VOOR DE JEUGD. Wat Bello en Kees in een slagerswinkel beleefden. afhing of hun leven, wat zoowat op 't zelfde neerkomt terwijl je zelf nog1 maar een klein meisje was, en doodmoe op de koop toe. Heb jij wel eens op een punt gestaan, waar alle wegen door elkaar liepen Dat heb ik zeker. Als je over zoo veel menschen moet gaan, sta je ongeveer altijd op zóó'n punt. "Voorzichtig keek zij naar Jennie op; zij zag de verwarring' in Jennie's oogen en zij begreep, dat zij door moest gaan. Chester is eens een tijd weg ge weest. We hadden een nieuwe meester knecht, en die bracht al het volk aan de drank, en toen kwamen ze op 't huis af, een echt oproerige troep, en zij eischten meer loon. Ze wilden niet gelooven, dat Chester niet thuis was. Ik stoind op dö drempel, met mijn revolver onder mijn1 schort, en de kinderen achter me. En toen moest ik beslissen, wat het beste was of ik toe zou geven ot niet En een andere keer had kleine Gbes een hazel noot in zijn keel gekregen. We zijn zoo wat veertig kilometer van de stad van daan, en een slechte weg, en toen moest; ik beslissen, of dk 't kind zelt naar de dok ter zou brengen, of dat ik hem zou"laten liggen martelen, tot de dokter er was. En wat heb je gedaan Ik ben hem een eind tegemoet ge gaan. En vroeger had ik al 'moeten kiezen tusschen Chester en iemand anders. Ches ter was jullie zouden zeggen een vee-1 fokker en hij zou nooit ergens anders llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllll LANDBOUW EN VEETEELT. MM lllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin STIJGENDE WOLPRIJZEN. Sedert de aanvang van het Australische seizoen (Sept.) zijn de wolprijzen naar schatting 20 a 25 pet. gestegen. De geringe voorraden en de seizoens opleving hebben geleid tot een groote vraag naar wol te Londen en elders. Na de sta biliteit, welke de prijzen in het grootste deel van 1936 aan de dag legden, is dan ook een sterke stijging ingetreden. (UitWool Intelligence Notes) OVER STROO. De strooprijzen zijn zoo laag geweest, dat er maar weinig aan het stroo behoefde te inankeeren om het onverkoopbaar te maken. De prijzen zijn wat gestegen, maar door het natte weer hebben veel stroo- klampen in de buitenlucht zoo geleden, dat hier en daar nog heel wat onverkoopbaar stroo staat. En wat daar nu mee te doen? 't Wordt wel in een hoek op 't erf gestapeld met hoop op betere tijden, maar is dan meestal spoedig een sta-in-de-weg, terwijl het door weersinvloeden steeds meer in waarde terug gaat. Beter is te trachten on verkoopbaar stroo op een of andere manier te verwerken. Veel mestwaarde heeft het niet. Het ONDERPLOEGEN, zooals het daar is, kan meestal niet worden aange raden. Door het lage stikstofgehalte ont leedt het moeilijk en men neemt zelfs aan, als het al goed ontleedt, dat bij die ont leding aan de bodem stikstof wordt ont trokken, die tijdelijk in moeilijk opneem bare vorm wordt vastgelegd, zoodat het bodemkapitaal aan beschikbare stikstof wordt verminderd. Alleen bij heel weinig onderploegen zou gunstig resultaat te ver wachten zijn. Een andere manier om het overtollig stroo rendabel te maken kan zijn het ver werken IN DE MEST, dus het gebruiken voor het oplossen van de gier. Daar, waar geen gierkelder is, kan zoo zeker heel wat stroo goed gebruikt worden. Toch over schatte men ook dit niet. Stroo neemt niel zoo erg veel vocht op. En gebruiken we te veel stroo, dan wordt de mest te droog en ontleedt ze moeilijk. Daar, waar de gier opgevangen wordt in een goede kelder, is dat veel beter. En daar kan men in de mest al dadelijk weer heel wat minder stroo kwijt, daar we anders te droge mest krijgen. Een andere manier is nog, het stroo VERBRANDEN. De asch heeft zeker be- mestingswaarde. Maar bij die verbranding verdwijnt de stikstof, terwijl in de asch aan kali en fosfor (kalk is er zoo weinig, dat we die niet rekenen) volgens prof. Elema per 1000 KG. stroo voor hoogstens f 1,50 waarde zit. 10,000 KG. stroo ver branden geeft ruim 100 KG. kali en 25 a 30 KG. fosfor. Verbranden we groote hoopen op het land, dan worden ,de plekken onder die hoopen nog onvruchtbaar, vermoedelijk door te hoog zouten-gehalte, en daarom is het beslist noodig de asch behoorlijk te verspreiden of het stroo over het land te spreiden er dan te"verbranden. We ver zin In hebben; en die andere kon me veel' 'meer geven een huis in die stad en weelde. Ik geloof, dat ik toen al aam de kinderen gedacht heb, hoe ik die zou moeten opvoeden in zoo'n eenzaam heid. Ik weet nog heel goed, dat ik irn al die gevallen radeloos was. Maar 't kwam tenslotte allemaal vanzelf in orde. Er komt altijd iets ,dat ons redt, ot de weg wijst, 't Is net, ot er een wiend op ons let, en op 't juiste moment 't roer in hau-i den neemt, om ons door de storm heen te helpen. Dat komt altijd uit, Jennie. Haar vlugge vingers rolden een j>aar kleine kousjes op en begonnen aan een ander paar. En met zoo'n groote crisis af en toe is een mensch er nog niet eens. Moeilijk heden zijn er altijd. We hebben met ziekte te kampen gehad en met slechte, jaren en hard werken. Maar als je huis op liefde gebouwd is, komt al 't andere en niets op aan. Over het gezicht van Jennie kwam iets dat op doodsangst leëk. Liefde is iets verschrikkelijks. Dat hoeft 't niet te zijn, schat. Jennie's teere handen maakten weer dat wringende wanhoopsgebaar. Maar wat moet je dan doen, als je op alle twee de manieten iemand ver moordt jezelf ot een ander? 't Is geen kwestie van egoïsme ot altruïsme, wamt 't is even verschrikkelijk, iemands hart te breken als je eigen hart te moeten bm- liezen dan echter de humus-stoffen en die kunnen juist op onze humusarme gronden van veel beteekenis zijn. Prof. Elema, de landbouwconsulent voor Drente, geeft een middel aan, dat misschien goed is. Hij weet echter niet uit ervaring van de resultaten, maar meent, dat op humusarme bedrijven, waar weinig stalmest beschikbaar is, het stroo op deze manier rendabel is te verwerken. Hij wil er een soort „Edelmest" van maken door het stroo aan een hoop te laten broeien, nadat er Slakkenmeel (fosforï en kalkstikstof aan is toegevoegd. We zullen in volgend nummer een volledige beschrijving van de werk wijze opnemen. E. v. d. B OVER AMBTENAREN. In het raadsverslag van Zaterdag staat, dat Vonoei schreef, dat je wel ambtenaren gebruiken moest, maar niet vertrouwen, Ik heb echter gezegd, dat Vondel schreef; „doch mag er niet op bouwen". De strekking van mijn betoog inzake arbeiders in algem. dienst was: jullie zijt nu ambtenaren geworden in de zin der wet Bewijs nu, dat het im de tijd van Vondel misschien noodig was, dergelijke uitdruk kingen te doen, doch dat onze tegenwoor dige arbeiders, ook wanneer ze ambtenaar zijn geworden, dezelfde welwillende en tegemoetkomende menschen zullen blijven als ze waren en dat men wel op hen kan bouwen. Te oordeelen naar verschillen de uitlatingen, die ik dezer dagen hoorde, concludeerde men, dat ik over het ajge- meen niet hoog bij onze ambtenaren op zou zien. Dit zou ik gaarne rechtzetten; De ruim 3 jaar, die ik in nauw contact met onze ambtenaren heb mogen staan, hebben mij niet in liet minst aanleiding gegeven om één onzer ambtenaren niet ten volle te vertrouwen. Sterker nog: de contracten, waarop zij waren aangenomen, hebben zij nimmer gebruikt. Zij hebben er nimmer uitgehaald, wat er in zat. Op dat gebied heb ik danook in die jaren geleerd, veei meer achting te krijgen voor onze ambtenaren, dan ik voorheen had. Toch blijt ik er bij, dat de contrac ten, waarop ambtenaren ook nog in deze benarde tijden worden aangenomen, m.i. absoluut geen rekening houden mét de w e r k e 1 ij k h e i d en in verhouding met de omstandigheden, waarin de gan- sche andere bevolking leeft, ten hemel schreien. JOH. PARLEVLIET. Inderdaad staat het zoo ook in onze aanteekeningen. Verslaggever. Om iedere foto, schilderij, tee- kening een lijst, die past; ook 4 past bij uw beurs; 4 4 BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 4 ken. Ja, dat weet ik. Als we ons de an dere menschen. aantrekken, als we van 't soort zijn, dat ide pijn van een ander' meevoelt, zitten we altijd in de moeilijk heden. Ik kan me niet op wij she id beroe men, Jennie, en wat ik je vertel. pan kwam een grappige tinteling in haar oogen is alleen ondervinding met Ches ter en de kinderen. Maar al doende leert men en ik heb deze ervaring opgedaan: al zouden we onszelf op moeten teren in onze plicht dan krijgen we toén onze belooning een klaarder begrip, ee'n diepere verwantschap met de groote, ge heimzinnige wereld. Een mensch gaat onder in pijn en hij komt rijk weer boven. Jennie liet die gedachten tot zich doordringen. Ik geloof zeker, zei Hanriet, terwijl ze een knie bestudeerde, om te zien, of die nog een keer mee kon zoo, dat alles wat we beleven, een zeker doel heeft. Als we er voor staan, zien we het niet, maan als we achterom kijken wèl. Er is nooit iets te moeilijk voor ons. Kijk maar eens naar die heuvels daar; van hier af lijken ze zoo steil, niet te beklimmen maar als je er eenmaal op bent, zie je, dat er paden zijn voor je voeten. Als wij maar flink aanpakken Jennie, en volgens beste inzicht het beste doen, dan komt het leven ons te hulp. Het laat ons nooit in de steek. Als je er bént, wéét je, wat je doen moet. (Wordt vervolgd.) ||||||lllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlli|||||| llllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiillllll ||||||iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii|||||| llllllllllll VOOR DE VROUW. ||||||![||llllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll]|||||llllllllllll[||ll!ll!!l!l|||||| Ti;

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 4