TWEEDE BLAD TEXELSGHE COURANT Texelsohe Berichten ZUIVEL-DAG. Excursis Oud-Seerlingen Lagere Landbouwschool. Gemeentebegroting 1937. KOOKCURSUS. Woensdag 9 Dec. 1936 AANWINSTEN TEXELS MUSEUM. Van de heer W.Rijk Wz. mocht het Mu seum een veenmol ontvangen, gevonden bij het Meijertboomsbosch. KERKNIEUWS. Zondag werden in de Doopsgez. Ge meente tot diakenen gekozen de heeren Jac. Bakker Azv D. Brans Az. en Joh. Roeper Johz., resp. te Den Buirg, De Waal eu Oosteremd. B. en W. stellen voor, om, zooals ge meld, tot een sluitende begrooting te komen, het aantal opcenten op de perso- neele belasting van 150 op 175 te brengen. De opbrengst van 17o opcenten wordt geraamd op f31700,—. De Vereen, tot Behoud van Natuur monumenten stelt pogingen in het werk om op ons eiland nog twee natuurmonu menten aan te koopen: het Schar, greiw zende aan Thijsse's Fienweid, in Dijk manshuizen, en het beste deel van De Bol (sinds 30 jaar beschermd). Met de aankoop zou f15000,gemoeid zijn. UITGESTELD. Wereldbond van Kerken. De aangekondigde propaganda-avond moet wegens ziekte van Dr Wissing en van Ds. Visser worden uitgesteld, ver moedelijk tot nader te bepalen dag in ja nuari. Wel zullen in de Vredesweek de propaganda-boekjes en speldjes worden aangeboden. LEELIJKE STREEK. Zondagnacht omstreeks half 2 na af loop van het St. Nicolaasbal had op het marktplein een ernstig voorval plaats, dat de '29-jarige kappersbediende 'J- de L. het licht in een van zijn oogen kostte. Mej. v.d.P richtte zich met een enkel woord tot De L., waarop deze een grapje maakte. Dit was niet naar de zin van de 22-j te O'end woonachtige S.Z., die de ander een'krap op zijn "bril gaf, waaruoor zijn rechteroog deerlijk werd getroffen.. Het bloedde hevig. Zondagmorgen moest De L. zich naar het hospitaal 'te lien Helder begeven, waar operatief werd in gegrepen. Hij moet het licht uit het oog missen. Procesverbaal is opgemaakt. Het ge bruiken van bier is aan dit ongeval niet vreemd. Wanneer U weet, dat vrijwel alle scho len op ons eiland, ook de kleutersciio- len, door de Sint en zijn knecht werden bezocht, zal het U niet verwonderen, dat we niet van elk feestje een verslag op' nemen. We zouden telkens in herhaling vervallen. Er was vreugde alom in de versierde lokalen, er werd gezongen en getracteerd, er werden pepermoppen ge strooid, pakjes uitgedeeld en, waar het de kleuterscholen betrof, aardige spelle tjes gedaan. De jeugd genoot. Dit was de beste dank, welke de ouderen, die er z ch moeite voor gaven, maar "konden begee- ren. Namens de ouders van deze plaats hartelijk dank aan het onderwijzen! per soneel en aan alle anderen, die St.-Nic - verjaardag tot zoo'n groot festijn maakten P.S. In Den Hoorn deed de Sint, on danks het bar slechte weer, een rondgang op zijn trouwe schimmel. Dat verdient aparte vermelding, evenals de moeite, die de Sint en de Knecht zich gaven om zieke leerlingen thuis te bezoeken. DE FEESTEN OiP 7 EN 8 JANUARI. Men verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat ter gelegenheid van de komende feestelijkheden op 7 en 8 Jan. '37 een wedstrijd in gevelversiaring wordt gehouden, waarvoor geldprijzen worden beschikbaar gesteld. Tevens zal, zooals bekend, op S Jan. een groote humoristische optocht worden gehouden, waaraan groepsgewijze of individueel"kan worden deelgenomen, hetzij met ot zon der voertuigen. De bedoeling is, dat komische uitbeel dingen worden gegeven of caricatnren voorgesteld, welke in geen geval öelee- éigend voor personen of instanties mogen zijn. Voor iedere rubriek worden behoor lijke geldprijzen uitgeloofd. Voorts wondt een lampionoptocht gehouden op 7 Jan. en zullen de daarvoor beschikbare prijzen in hoofdzaak in aanmerking komen voor eigen ontwerpen, welke door originaliteit uitmunten. Buurtcommissies of zij, die willen deel nemen aan de gevelversiering en gebruik willen malven van dennengroen, worden verzocht zich ten spoedigste op te geven bij de heer A. \V. Goedhart, Wilhelm, laan, teneinde de kosten zooveel mogelijk te beperken. De Vrijdag ln hotel Texel gehouden propagandarmddag en wel ter bevordering van het gebruik van Nederlands Zuivel in het belang eener goede voeding en on zer volkswelvaart werd door een zestigtal dames bijgewoond. Een gering aantal, in aanmerking genomen de vrije toegang. Dat de St. Nicotaasdrukte hierbij zijn in vloed heeft doen gelden, behoeft zeker geen betoog. Met tientallen reclameplaten was de zaai versierd. In zijn openingswoord heette de heer Hoogerduijn, vaste medewerker van de Propaganda-tern, zetelende te Alkmaar, ide aanwezigen hartelijk welkom. Hij her innerde er aan, dat de Texelsche Courant reeds een en ander over de zuivei-propa- ganda publiceerde. Er wordt in ons land thans krachtig propaganda voor zuivelver- bruik gevoerd, omdat de zuivelexport sterk achteruitliep en we daardoor in eigen land te veel van „het goede" kregen. Immers: In 1925 bedroeg de export 200 millioen gld, in 1935 nog slechts 75 millioen. De economische crisis, de devaluatie, de con- tingenteering, enz., zijn daarvan de oor zaak. Om de boerenstand te redden, wordt er propaganda gevoerd. Als zij slaagt, zullen daar 200.000 landbouwbe drijven, 900 zuivelfabrieken en duizenden melkventers baat bij vinden. In Zwitser-/ land wordt een liter" melk per hoofd per dag gedronken. In andere landen iets minder. Maar Nederland staat met 0.3 L. beelemaal onderaan. In 15 der groote Europeesche landen bedroeg het zuivel-' verbruik in allerlei vormen 460 Kg. peil hoofd per jaar, in Zwitserland wel 570 Kg., maar in ons land slechts 370. Ver- hooging van het zuivelveroruik is hier dus zeer wel mogelijk en daarom is onze pro paganda gemotiveerd. CONSULTATIEBUREAU. Vrijdag werden over 61 babies adviezen uitgebracht. MR. VERVOORN. Naar men ons meedeelt spreekt Vrijdag 18 Dec. Mr. Vervoorn, lid van de Tweeae Kamer, in hotel Texel. T.E.SO.-SUBSIDIE- Zooals gemeld stelt T.E.S.O. f 6000 .er beschikking van de Gemeente. Dit bedrag wenscht zij te bestemmen voor aanleg geteerd fietspad De KoogMienierglop; voor aanleg fietspad van schelpklei, 1 M. breed, van Zeewijk naar De Kuil, aanslui tend op het pad naar de Mok; vei lenging fietspad Den Burg-Oudeschild met 50 M.teerpremie voor de Schansweg; onderhoud fietspaden gedurende 1937. ZAKENNIEUWS. Bakker J. H. Kikkert, liet raden naar de naam van een pop, Johan gelieeten. Nie mand raadde de juiste naam. In de horlogerie R. Bakker kon men. raden naar het tijdstip waarop een hor* loge zou stilstaan (9 u. 6 min. 49 sec.). Mej. J. ZijmSchraag, Hollevvalsweg, was was er rniet 9 u. 5 min. 7 sec. het dichtst bij. Zij ontving een étui met 12 zilverent lepeltjes. Bakker Jb. Bakker liet raden maar het gewicht van een "étalageriguur (13.55 Kg.) Mevr. Ypma—Lap raadde 12.50 Kg.zij ontving 2 banketletters, mevr. Boswijk- Ritmeester raadde 12.50 Kg.; zij ontving een speculaas; mej. Cath. Rijk raadde 15 Kg., zij ontving een taai-pop. In Dros' Magazijn bleef het horloge stilstaan op 3 uur, 40 min. en 10 sec. Mevr. Luepen, van elders, raadde met 3 uur, 40 min. en 11 sec. het meest dichtbij. Zij ontving een waardebon van f 25. welke bij Dros' Magazijn mag worden be steed. Bij de heer J. P. Stam liep het hor loge tot 6 uur 26 rruin. en 24 sec Mw. de Wed. de Visser, P.H Polder, raadde met 6 uur 23 min. 32 sec. het dichtst bij Zij won een pendule. Voor de reis. naar Utrecht en Rotterdam gaven zich 14 deelnemers op. 20 is genoeg om de reis te doen doorgaan. Aangifte is daarom nog mogelijk tot Zaterdag a. s. bij E. v. d. Ban. Mogelijk is het goed, nog even te vertellen, wat men van plan is; Maandag 21 Dec. met eerste boot van Oudeschild. Per bus naar Utrecht. Bezich tiging veeartsenijschool. Daarna fabriek van Ultra-super en A.S.F.-korrels. Dan door naar Rotterdam, waar wordt gelogeerd. Volgende dageerst bezichtiging veemarkt, Rijksseruminrichting. Daarna vliegveld Waalhaven, en enkele andere bezienswaar digheden van Rotterdam. Weer logeeren in Rotterdam. Volgende dag thuisreis met be zoek aan een groote hygiënische melkstal, en, als de tijd het toelaat, in den Haag een uurtje verpoozing. E. v. d. B. Mej. Piet, kookleerares, kreeg hierna het woord. Prof. Van Leersum en prof. Wolff ver klaren, dat er geen enkel product bestaat, met zulk een hooge voedingswaarde als melk. Zij bevat eiwi(,, vitaminen, vet, wa ter, koolhydraten, koriom Alle stoffen, die voor de in stand houding van ons Ti chaam noodig zijn. Hoewel plantaardig voedsel goedkooper is dan dierlijk, zijn melk en kaas iniet duur. Vleesch is min Ier voedzaam dan kaas. Een ons vleesch, dat 10 ct. kost, bevat 20 gr. eiwit, ee.i ons kaas, dat 5 ct. kost, bevat echter wel 35 gr. eiwit. In zuivelproducten zijn ook de zouten voor instandhouding van ons lichaam aanwezig. Het bloed bestaat ge deeltelijk uit kaikzouteu. Kaas vooral be vat veel zouten en vitaminen. Bij gebrek hieraan treedt ziekte op. Vitamine D is het voornaamste voor liet kind. Engelsche ziekte ontstaat door een tekort aan vita mine D. Daar vooral melk en l>oter rjjk zijn aan die vitamine, moeten ze veel door kinderen gebruikt worden. Melk wordt veel gepasteuriseerd. Rauwe melk moet, ■eer t gekookt wor 'er ee i a tv\eminuten flink door laten koken Op het gebruik van meikbrood kan niet te veel worden aangedrongen. 800 gr. meikbrood bevat minstens een kwart liter melk. Meikbrood We geven hier een overzicht van die op- en aanmerkingen en vragen, welke in die vergadering der Commissie, belast ge weest met hel onderzoek der Gemeente- begrooting 1937, naar voren kwamen. We laten er het antwoord van BenW op vol gen- Kan die post druk- en bindwerk f675.niet besnoeid worden? Ant woord: Bij vergelijking met 31 ge meenten tusschen 6000 en 9000 inwoners, bleken de kosten gemidd. f779.—, dus hooger; de gemidd. kosten van schrijf-i en bureaubehoeften f623.op Texel f400.-. Een der fracties wil „de zuiver voor vergaderingen van Raad en van B. en W. gemaakte reiskosten" vergoeden. Een der comm. leden wil de bestaande regeling handhaven, een hunner sprak mede nan mens zijn fractiegen-ooten. B. en W. verwijzen naar het vorig jaar door de raad ingenomen standpunt. Waarom is de kleedingvergoeding voor elke veldwachter niet gelijk? Autw.Het verschil is door de 4 Dec. vastgestelde verordening opgeheven. Het bedrag wordt nu f 100.voor elk der heeren Goënga, Looyen en Hoogerheide en voor elk f25 rijwielvergoeding. - Waarom is opbrengst verkoop asch en vuil aanmerkelijk lager geraamd dan over 1935? Antw.In 1935 is belang rijk grooter kwantum verkocht dan ge woonlijk (meer dan in één [aar verza meld.) Rioolbelasting. Opgemerkt werd,dat door deze belasting in sommige gevallen, aansluiting achterwege zou kunnen blij ven. Tegen voorgestelde verlaging heeft |de Comm. geen bezwaar. Antw.: Ge zien liet inu geringe bedrag verwachten. BenW niet, dat men aansluiting achter wege zal laten. Vanwaar het verschil in jaarwedden der klokkenisten? Antw.: De klok te Den Burg wordt electrisch opgewonden. Verder is het aantal te beklimmen trap treden een oorzaak. Enkele ledien zien de billijkheid van die bijdrage van polder Eierland in de kos ten van onderhoud straatweg te De Cocksdorp niet in. Antw.: De bij drage is destijds contractueel vastge steld. Door de bestrating wordt de polder ontheven van onderhoudsplicht. BenW achten geen termen voor ontheffing aan wezig. Ben der fracties acht uitgave voor nieuw torenuurwerk te Den Hoorn in deze tijd niet gemotiveerd. Een der andere frac ties sluit zich hierbij aan. mede daardoor de radio de behoefte aan "een publieke tijdwijzer minder groo'f is. De aridere fracties zijn voor aari7<oop van het toren uurwerk. Antw.: De uitgaaf is te ge ring om uit de opbrengst van een leerling te bestrijden. Gelet op het gering gebruik van de loswal aan de "Noorderdijk, werd ge vraagd, ot afschaffing kadegeld aanbe veling verdient, mede daar te Oudeschild is voedzamer, smakelijker en blijft langer verscli. In allerlei dranken kan zij worden genuttigd. 's Winters kan chocolade-, anijs- en koffiemelk worden aanbevolen, 's Zomers is melk met vruchtensap eeit verfrisschende drank. Bij het ingieten moet de melk flink doorgeroerd worden om schiften 1c voorkomen. Mej. Piet bood de dames een bekertje mcik, met limonade-siroop vermengd, aan. Nu, dat smaakte! (1 5 deel limonade). Ook werden eenigè „monsters", met koolzuur vermengd, aangeboden. Melk kan ook in allerlei gerechten ge bruikt worden: Pappen, puddings,vla's, enz. (In volgend nr. meer hierover.) Spr. sloot met de vvenscli, dat iti de toekomst Je zuivelproducten in (grooter hoeveelheid op tafel komen. Eieii goede gezondheid en een grootere volkswelvaart zullen er het resultaat vam zijn. Er werd een karnemelk/pudding verloot, welke aan mej. jann'e van Hcerwaafden ten deel viel. Vervolgens vvencl een propaganda-film gedraaid. We kregen o.in. eenige tafaree- len te zien uit de vierdaagscbe afstands-1 marsch te Nijmegen en eenige flitsen uit de athletiek-vvereld. De deelnemers aan de afstandsma.rsch gaven blijk te begrij pen, dat melk de spieren staalt, oók de athleten. Aan het slot dankte de her Hoogerduijn voor de opkomst. Hij deelde mee, dat er kookcursussen zullen worden gegeven, in dien er voldoende belangstelling is (min stens 20 dames). De cursus zal vier lessen tellen. De dames zullen zelf mogen koken. Liefhebbers kunnen zich tot en mét ZA-i TERDAG A.S. bij 4e heer E. NOOR- DIJK aanmelden. De lessen kosten niets. Alleen moet per keer 10 cl. in kosten zaalhuur worden bijgedragen. De data worden nader bepaald. Vermelden we tenslotte nog, dat er gra tis receptenboekjes werden rondgedeeld. Tegen de prijs van 10 ct. gingen tal van groote, geïllustreerde receptenboete'i van de hand. 's Avonds waren er 200 bezoek sters. g.e:i rechten verschuldigd zijn. Antw.: BenW achten geen termen voor afschaf fing aanwezig. ONS VLIEGVELD. Tenzij belas ting verhooging le voorkomen is, stelt oen dier fracties vooir bet vliegveld te ploegen, (hooger opbrengst). Indienststellmg zou dan twice jaar moeten wachten. Ben die® andere fracties wil in elk geval ploegen* Stremming v.an het verteer met die vaste wal'is h.i. door de Zuiderzee-.afsluitingj toch in hooge mate verminderd, zoo. niet( uitgesloten. Ook is liet lli.i. de vraag, ot het terrein wel min of moer regel matig gebruikt zal worden, gelet op dei gewijzigde inzichten der autoriteiten op luchtvaartgebied; ten derde .is de fiinanc, toestand der gemeente ongunstiger ge worden. Twee der andere Comm. léden waren tegen [Sloegen. Zij verwachten, te beginnen over 1938, ook bij beweiding een boogene opbrengst. De lagere op brengst over 1937 mag h.i. niet tot ver traging van ingebruikneming als vlieg veld leiden. De indirecte voordeelen van zoo'n veld kunnen h.i. grooter zijn, dan zich oppervlakkig beoordeélen 'Iaat. Antw.: BanW. scharen zich aan de zijde der leden, die van oordeel zijn, dat del stap terug (ploegen) niet moet worden gedaan. Vermakelijkheidsbelasting. Een der lieden stelde maniens £jn tractie ver hooging voor. Een der andere leden zou geen öezwaar ne men tegen hooger taner voor dansgelegenheden. Met door BenW voorgestelde verhooging kan de Comm. zich vereenigen. Een der ledien, niet ge heel 'bevredigd, noemt Jiet slechts een stap in de goede richting. Antw.:, Voorstellen van verder gaande strekking zijn niet gemotiveerd. Een nieuwe o.I. school te Ooster end acht een der fracties hoogst noodig. Het bestaande gebouw is oud. Op be grooting 1937 zal een besluit tot nieuw bouw h.i. van geen invloed zijn. Antw.: BenW achten .ook een nieuwe school noodig. Reeds werd beslóten naar ge schikt terrein ,om te zien. GEMEENTEFONDSBELASTING. Over het loopendie iaar wonden op deze belasting 75 opc. gelieven. Art. 283 der Gemeentewet bepaalt, dat het aantal dezer opc. normaal '25 lager hoort te zijn dan dat, geheven op de hoofdsom der grond belasting op de gebouwde eigendommen-. Alhier worden op laatstgenoemde belas ting 80 opc. (het maximum) gelieve^ zoo dat normaal niet meer dan 55 opc. gelegd mogen worden op de hoofdsom der gem. fondsbelasting. Echter mag dit aantal worden opgevoerd tot 75 indien de ge meente anders haar begrooting niet slui tend kan maten, ondanks het feit, dat in de opcentenheffing geen progressie is ingevoerd en hoewel de overige heffingen, tot redelijke bedragen zijn opgevoerd. Dit laatste is volgens B. en W. met betrek king 'tot de belastingen, welke de ge meente heft inderdaad het geval. Der halve stellen B. en W. voor de opcenten op de gemeentefondsbelasting 1937—'38 wederom op 75 te bepalen. PERSONEELE BELASTING.a HET SCHAR EN DE BOL. HET ST.-NIC.-FEEST. EET MEER ZUIVEL. DRINK MEER MELK. WAAROM PROPAGANDA? HOE VOEDZAAM?

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5