12 Precies 'n paar minuten te laat! RADIO 4 BODE Gemengd Nieuws OUWE SUNDERKLAAS. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii minium van over de grens iiiiiiiihii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ROND KONING EDWARD S TROON. In de Engelsche constitutioneels crisis trad reeds bij het begin van deze week eenige ontspanning in. Nadat men in heei het Britsche rijk en ook daarbuiten het weekend in bange verwachting had door gebracht, legde Baldwin Maandagmiddag in het Lagerhuis nogmaals een verklaring af, die niet slechts veel ophelderde, wat tot op het oogeriblik nog onduidelijk was, maar bovendien olie op de golven van de opgewonden openbare meerling wierp. Daarmee wist de premier in dé eerste plaats eeu dreigende scheuring in het par lement te voorkomen. Baldwin verklaarde, dat de regeering de koning de ruimste gelegenheid wil geven zijn besluit tie overwegen, hoewel niet kan worden verheeld, dat de staat van onzekerheid groote gevaren voor het Britsche Rijk met zidh brengt; de regee ring heeft, behoudens de kwestie nopens een morganatisch huwelijk, geenerlei raad aan de koning gegeven; niet de regeexing, doch de koning heeft het eerst deze kwes tie aangeroerd, door enkele weioen gele den Baldwin mededeeling te doen van zijn voorgenomen huwelijk met mrs. S'mpson. Door deze verklaring zuiverde Baldwin zich en zijn regeering van het verwijt, dat het kabinet eenige druk op de koning zou hebben uitgeoefend en een onverantwoor delijke overhaasting in deze zoo pijnlijke aangelegenheid aan de dag had gelegd. Vrijwel de geheele Engelsche pers was het er daarna dan ook over eens, dat de regeering een overweldigende meerder heid in het Lagerhuis achter zich heeft. Ook onder het Engelsche volk schijnt dit zoo te zijn. Uitgezondend een lawaai- achtige en onnadenkende minderheid heeft het groote publiek ingezien, dat de oogenschijnlijk zoo aantrekkelijke oplos sing van een morganatisch huwelijk ten eenenmale onmogelijk is en dat de koning moet kiezen ót het een ót het ander. Bij dit alles is nog gekomen de ver klaring van mrs. Simpson aan die pers te Cannes, waarin zij zegt, bereid te zijn zich terug te trekken, indien dit in liet belang van de Engelsche Kroon en het Britsche Wereldrijk zou zijn. De koning is daar door in een eenigszins scheeve positie komen te staan. Besluit hij thans alsnog zijn plicht boven zijn liefde te stellen, dan is hiet initiatief daartoe eigenlijk meer v<in mrs. Simpson dan van de vorst' zerf uitgegaan. In elk geval is na de storm een wind stilte ingetreden. Het wachten is nu nog op de beslissing van de koning en het is niet waarschijnlijk, dat deze nog lang zal uitblijven. Eenige haast is op het mo ment wet geboden. Het is geen geheim^ dat de levensbelangen van het Britsche wereldrijk van meer dan één zijde wor den bedreigd en tenslotte is dit voor het empire belangrijker dan alle dynastieke kwesties bij elkaar. SPANJE EN DE BUITENWERELD. Franco heeft Madrid, waarvan elk huis versterkt schijnt te zijn nog niet kunnen nemen, en thans, bij het invallen van de, winter, wordejn de kansen er voor hem niet beter op, wijl zijn Moren tegen die felle koude van de Spaansche hoogvlakte niet te best bestand Zijn. Er bestaat geen twijfel aan, dat de Madrileensche megee-. ring versterking kreeg van buitenlandsche vrijwilligers. Maar Franco's vrienden la ten hem ook iniet in de Steele. Te Cadiz zijn 5000 Duitschers aangekomen, en hoe wei het D.N.B. dit bericht tegensprak, verklaarde Eden thans in het Lagerhuis, dat het toch waar was. Bovendien ver klaarde Eden, dat de Balearen min ot meer door Italianen bezet zijn. Over de, nieuwe Italiaansche troepentransporten naar Spanje liet Eden zich niet uit, maar ook de desbetreffende berichten zouden wel eenige waarheid bevatten- Anderzijds blijven aan de regeeringen van Madrid en Barcelona eveneens de buitenlandsche strijdkrachten voornamelijk uit Rusland en ook uit de democratische landen toe- stroomen. Voor de wapens zorgen Mos kou en Mexico. Het is een treurige geschiedenis. Zon der buitenlandsche steun zou de burger oorlog wellicht reeds geëindigd zijn. In elk geval had hij nimmer een dergelijke omvang als die van het oogenblik kun-i nen aannemen. SPANJE EN DE VOLKENBOND. 'Üeze week is men te Genève bijieen om op verzoek van Madri d over de kwes tie der non-interventie te beraadslagen. Maar Duitschland en Italië zullen daar niet verschijnen en de andere mogendhe den houden hun grootste politici thuis., Eden, Delbos Litwinoff, Beek, zij allen zullen door afwezigheid schitteren. Men hecht klaarblijkelijk geen belang aan tie zitting, die waarschijnlijk danook slechts kort zal duren en de zaak wel naar de non-interventie-commissie te Londen zal overhevelen. DE MOORD OP GUSTLOFF. Niet ver van Genève, in de Zwitsersche stad Chur, is Woensdag een interessant; proces begonnen, waarmee de internatio nale pers zich reeds bezig heeft gehouden 't prooes tegen de Joodsche student David Frankfurter, die in het begin van het jaar Gustloff, de leider van de organisatie van de N.S.D.A.P. in Zwitserland, heeft neergeschoten. Reeds direct na de moord zijn Joodsche organen en ook een aantal links-georiënteerde bladen een campagne voor Frankfurter begonnen. Men trachtte hein eer voor te stellen als een slachtoffer dan als een moordenaar. Anderzijds heb ben alle Duitsch bladen Dinsdagavond 'n strenge bestraffing van Frankfurter en in hem een bestraffing van 't „wereld-joden dom" geëischt. Dergelijke pogingen tot het uitoefenen van invloed op rechterlijke beslissingen, acht men in Zwitserland niet Oip haar plaats. De Zwitsersche rechters staan hoog aangeschreven en zeer zeker zullen zij hun vonnis naar eer en geweten vel-; len, meenen de 'bladen van bet eedgenoot schap. Duitschland. Prof. Leisgang van de universiteit te Jena is wegens openlijke critiek op Hitler uit zijn functie ontsla gen. Z.-Frankrijk. A<lrs. Simpson zou niet van plan zijn binnen afzienbare tijd van Can nes naar Engeland terug te keeren. De Russische ijsbneker Kirassin is bij Hokkaido door Japansche oorlogs schepen aangehouden. De Pan-Amerik. conferentie deed een beroep op Paraguay en Bolivia tot spoedige afdoende regeling van het Chaco-conflict. BINNENLAND Den Haag. Hoewel de minister van Landbouw en Visscherij van meening is, dat de melkprijs, ondanks de verschil lende regeeringsmaatregelen aan de lage kant is, acht hij liet niet noodzakelijk, een richtprijs van 6 ct. (e bereiken. Hij acht het juister te trachten aan de hand van de bestaande maatregelen en de voor handen zijnde middelen de melkprijs op te voeren, zonder zich daarbij te binden aan een bepaalde richtprijs. Den Haag. Bij de Groote Kerk zal bij het a.s. koninklijk huwelijk een eere-, front van officieren der Kon. Marine- Reserve worden gevormd. Te Zevenhuizen (Gr.) werd de 78-j. wielrijder Turksma door een auto gedood. Te Rotterdam werd tegen een manu- Jacturier wegens aanzetten tot brand stichting 2 jaar geëisüht. Hij had kort voor de brand de winkelinventaris van f3000 voor f6500 verzekerd. Den Helder. H.M. Hertog Hendrik vertrekt 11 Jan. naar de Middell. Zee; terug 3 April. Te Amsterdam raakte een diamant handelaar op weg naar de Beurs elf bril janten kwijt. Totale waarde f2200. Bij Hardenberg werd 3e 53-jarige landbouwer D. J. Schutte uit Baaider door een auto gedood. Schiermonnikoog. De veerboot Brak- zand van Oostmahorn naar S. liep Dins dagavond buiten de vaargeul vast. Post en passagiers werden per sloep naar het eiland teruggebracht. Vanavond gaan de grimmen voor: Dan is het feest op Texel. Dan zie je weer je naasten gaan Onder het vreemdst bedeksel. Je denkt en peinst, en raad en gist En tracht maar uit te visschen, Wie ot het toch wel wezen mag, Maar meestal blijft het gissen. Reeds weken van te voren is Men aan het construeeren, En tracht men weer iets actueels Getrouw te imiteeren. Men meet en past wel honderdmaal, Men plakt en naait en schildert, Maakt baarden, snor en pruiken klaar, Soms mooi en soms verwilderd. Men spreekt en zingt en maakt muziek, Maakt voor zijn zaak reclame. En brengt voor menig nuttig doel Dikwijls veel geld te samen Vanuaag is 't Ouwe Sunderklaas, Stel dus maar wat voor oogen. Maar daarna 't maskeradepak Voor immer uitgetogen. HUIB DE RIJMELAAR. (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIHII LUCHTVAART. IIIIIIIIHII lllllllüülllllllliHIIHIIIIHIHIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIHIIII Frankrijk. De ervaren piloot Mermoz met de Croix du Sud over de Atl. Oceaan van Dakar op weg maar Natal, wordt vermist. Er waren in totaal vijf personen aan boord. Allen worden als verloren be schouwd. Zó mist U de mooiste uitzendingen, omdat U toevallig naar 'n ander station luisterdeI U moet weten, wat er te doen is in de aether... U moet een raadsman hebben. De „Radio Bode" heeft U nodig bij Uw toestel. De volledige programma's van alle zendstations! Geef Uw gezin 'n halfjaars-abonnement. F 3.— kost zo n abonne mentop dit dikke tijdschrift van 96 pagina's, vol met interessante gegevens. Abonneer U direct, alle nieuwe abonné's (d.w.z. zij, die dit jaar nog niet op ons blad geabonneerd waren), krijgen de num mers tot 1 Januari gratis waaronder het in 3 procédé's, geheel in kleurendruk uitgevoerde kerstnummer, terwijl U bovendien recht heeft op de bijzonder mooie AVRO-kalender, waarvoor wederom 12 be kende schilders een prachtig stuk leverden. Als eerste reproductie: een werk van H.M. de Koningin. Stort Uw abonnementsgeld a F 3. (geen schriftelijke opgave dus) op giro 128.000 AVRO, A'dam, bij een der AVRÓ-bijkantoren, of bij één der Propagandisten. Bij Uw storting vermelden: Nieuw abonné. Doe het direct... Mis hei fraaie Kersinummer en de prachiige Kalender nieil Neêrlands nationaal radioblad. ft*

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2