De Kleine Verpleegster. I Gemengd Nieuws FEU0LLETON BINNENLAND. Amsterdam. P. J. Schmidt, vóór zijn royement voorz. der R.S.A.P., is thans weer lid geworden van de S.D.A.P. Den Haag. Voor de drooglegging de N.O. polder zullen wel 2500 arbeiders worden aangeworven. Den Haag. Het motorjacht voor het prinselijk paar wordt 31 M. lang, 5.50 M. breed en 1.70 M. diep. Het krijgt een dubbele schroef, twee Dieselmotoren, een snelheid van 20 K.M. en een radio- telefonie-iinstallatie. Den Haag. In de memorie van ant-i woord aan de Tweede Kamer, begrooting 1937, zegt de minister van Sociale Za ken van oordeel te zijn, dat in de naaste toekomst op een groote, min ot meer permanente, werkloosheid moet worden gerekend. De minister staat vrij sceptisch tegenover verkorting van de arbeidsduur tot 40 uur. Zonder loonsvermindering zouden de productiekosten verhoogd moe ten worden. Schiermonnikoog. Donderdag nam Prins Bernard aan een jachtpartij op het eiland deel. BUITENLAND. In Duitschland nam het vervoer van erts per spoor toe van 800.000 ton in 1932 tot 3.280.000 ton in 1935. Er is een tekort aan wagons. Duitschland. Het nieuwe vlootbouvv- program voorziet in de bouw van 100.000 ton. In 1942 zal een vendragssterkte van 420.000 ton worden bereikt. Dan zal het land beschikken over 5 slagschepen van. 35.000 ton, drie pantserkruisers van 10.000 ton en een van 26.000 ton, twee vliegtuigmoederschepen van 19.500 ton, dertien kruisers van 6000 ton tot 10.000 ton, 40 torpedobooten en een onderzee- vloot met een tonnage gelijk aan 45 pet. van die van Engeland. Frankrijk. Te Valenciennes is de 40-ürige werkweek in de metaal-industrie ingevoerd! - Spanje. Oeneraal de Llano zal zich zoo spoedig mogelijk, daartoe uitgenoo- digtl, naar Duitschland begeven. Fran co zai voorloopig de aanval' op Madrid opgeven wegens de zeer sterke stellingen, der verdedigers. Hij zou zjjn krachten hergroepeeren, versterken en een verbin ding met generaal Mola tot stand bren gen. Bij Madrid werden er van zijn 80.000 man 18000 gedood of gewond Hij zou 70.000 man versterkingen aan brengen. Aan andere fronten stonden 120.000 Witten, waarvan er 25000 ge dood of gewond werden. Spanje. Het bombardement van Guadalajara eischte 20 dooden. Vele gebouwen wenden vernield. Philippijnen. Een overstrooming, veroorzaakt door een wervelstorm, zette op Luzon 54 steden onder water en eischte duizenden dooden. Rusland. Zadanov, de gouverneur van Leningrad, beschuldigt Finland, Est land en Letlarid van fascistische voorbe reidingen. N. O. Indië. Bij Lembaing is onder de aardappelen een ernstige schimmel ziekte geconstateerd. De schade bedraagt t 23.000.—. Mandsjoekwo. Commum. bandieten hebben Foesjam, aan de grens van Si berië verwoest. Men vreest voor het lot van het Japansche garnizoen. De Vereen. Staten. De vereen, van marconisten en de bond van mach ine- kamerpersoneei sloten z.ch bij de zee- fiedienstaking aan. VOOR DE VROUW. Er is nooit iets te moeilijk voor ons.. Het leven laat ons nooit in de steek Net of er een vriend op ons let, die ons door de storm heen helptDeze ge dachten bleven Jennie bij. En iin de nacht, met de zachte wind in' de boomtoppen en liet vriendelijk geklots van water, dat onder de steenen onder haar raam speelde, en een nachtvogel, die ergens in 't donker zijn stem dorst te ver heffen, voelde Jennie dat zij klaar was, om weer aan haar werk te gaam. Wat zij tioen zou, als zij daarginds terugkwam, wist zij nog niet. Maar ze hoefde het ook niet te weten. Zij liet het over aan het leven. Zij wou gelóóven. Zonneschijn en schaduw op de oude grijze muren. De vlag sloeg haar heldere kleunen in het blauw van de hemel. E>e golvende lijn der heuvels trilde in de zomerhitte* Het klimop fluisterde langs het verkleurde gesteente. En Jennie was weer thuisge- RECEPTEN. GELUKSKOEKJES. 300 gr. bloem, 200 gr. boter, 150 gr. basterdsuiker, 1 eier dooier en een theelepel fijne kaneel. Kneed alle ingrediënten tot een soepel deeg. Vorm hiervan kleine rolletjes, plm. 10 cM. lang en zop dik als een potlood. Leg deze rolletjes in het model van een; hoefijzer op een met bloem bestoven bak blik. Bak de hoefijzertjes (gelukskoekjes genoemd), nadat ze iets zijn platgedrukt, in ongeveer 20 min. lichtbruin en gaar in een matig warme oven. MOSKOVISCH GEBAK. Op 125 gr. tarwebloem 1 ons boter, een ons suiker, wat zout en 5 eieren. Boter, bloem en zout met een mes door elkaar werkten tot een fijn-kruimelige massa, ervoor zorgende, dat de boter hard blijft. De eierdooiers f met de suiker gladroeien en de eiwitten stijf kloppen. De gehakte boter en bloem en de geroerde eierdooiers op het eiwit leggen, alles luchtig om- en omscheppen tot een sponzig, gelijk mengsel, dat men daarna overbrengt in een met boter in-( gesmeerde en met bloem en poedersuiker bestoven vorm. Het gebak in een heete oven, die echter na ongeveer 15 min. wat wordt getemperd, door en door gaal laten worden (ongeveer 3 kwartier). Mos kovisch gebak moet men dadelijk als het klaar is, uit de oven nemen, laten uitdam pen, koud worden, en met poedersuiker bestrooien. VOOR DE JEUGD. MET DE POPPENKAST OP REIS. Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER. ME1SJESKLEED1NG. Prijs per patroon 30 ct. Een vlot manteltje. VKK 1958. Kraag en revers aangeknipt. Een smalle ceintuur loopt van even voorbij 'de zijnaden at over de rug. Het model sluit even aan in de taille o,m inaar de zoom toe in klokjes te vallen. Schooljurk VKK 1959: 8—10 jaar. Rok je met middenvoor een diepe binrnemvaait- sche plooi en schuine zijnaden, achterbaan glad. Het wordt aan een rechte band of aan een lijfje gezet. Blouse heeft schouderstukken en ingezette blousemou- wen. Stolpplooi met knoopsluiting en hoog sluitende kraag. Gelieve de patronen te bestellen: Mu- zenstraat, Den Haag, Vereen. Persbu- neau's. Postzegels bijsluiten. NUTTIGE WENKEN. Slaat de vlam in een pan vet, ge-i bruik zoo mogelijk zand om te blusschem. Geen water. Brandwonden Een lapje er op, gedrenkt in terpentijn. Dat verzacht de pijn. komen, met vreugde in haar hart. Daar'hebben we waarachtig juffrouv Jennie, had Jake geschreeuwd, en hij had een kist gecondenseerde melk laten val len en was op een drafje over het perron gekomen. Hallo, Jake, daar ben ik weer. Alles goed? Nee, juffrouw. Er gaat niks goed. 't Is niks dan beroerdigheid geweest, dies tijd, dat u weg geweest bent. Dat zal me een feest worden vanavond. Ze rekenen, beelemaal niet op u, juffrouw Jennie. Probeer me alstublieft stiekum naar binnen te loodsen, zonder dat iemand het ziet, vroeg ze, toen zij het gebouw naderden. Ik zal mijn best doen, Jennie, maar 't zal een heete toer zijn ik kop net zoo goed probeeren, om ongemerkt die vlag binnen teHet laatste woord kwam niet zijn oogen rolden naar haar toe. Allemachtig. Hóórt u dat? Jennie hoorde het, eerst zwak, toen al' hooger en luider. Het kwam van de baD kons en door die ramen en uit de barak ken, het ééme opgolven Je gejuich na het andere. Zij hadden gezien, dat het cos- tuumpje van verleden jaar en de hoed met het veertje hotsebotsend naar huis kwamen. Binnen plantte het nieuws zich voort als een loopend vuurtje. Daar heb je Jennie. Jongens, Jennie komt er ahn. ^7@©K 166. „Hoor eens, |an", zegt Piet. „wat zegt ze toch Staat ze nu te tellen „Wel nee", zegt Jan, „ze spelt de letters. Hoor maar, ze zegtt-n-e-g. Wacht ga mee naar haar toe Dan zullen we haar helpen". Jan en Piet, twee van die grote jongens al, stappen voorzichtig op haar af. Wat virden ze het een schatje. NIEUWE PRIJSRAADSELS. 7. Vul eens in: H daar woon je. B is hol. M een 4-poter. 8. Maak hiervan de naam van een pret tige tijd: KA TE VIRNS ETAC. 9. Welke vrucht schuilt in deze zin: Jullie moeten deze boeken nu eens spoe dig opruimen (de letters staan vlak naast elkaar.) Nu verwacht ik de oplossingen van alle 9 raadsels niet later dan Maandag over een week. Niet vergeten na;am, adines en leeftijd op te geven. Doe je best, hoor. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. 167. Maar net komt een ander'klein jongetje om de hoek, waar Loesje'staat. E" die schiint erg plaagzuchtig te zijn. Want hij begint meteen Loesje uit te lachen en te roepen „O, Loesje. wat ben jij dom. Dat staat er niet eens, wat je zegt Je spelt dat woord helemaal ver keerd Ik heb lekker alles gehoord. MOOI KUNSTSTUK. Op St. Nicolaasavond werd Oom Ko verrast door een prachtig werkstuk naai4 aanleiding van een in deze rubriek op genomen vraagstuk voor de oudere jeugd. Het ging om het vervaardigen van twee ringen, ,die in elkaar bevestigd zijn, zonder dat ze enige opening ver tonen; twee beslist gave ringen dus. Een karwei, dat geduld en zorg ver- eischt. Het was een onzer abonné's te Den Helder, de heer W. J. Duinker, die dit kunststuk „in zijn snipperuurtjes" vol* bracht. We vestigen de aandacht op de foto- kast aan ons bureau, waar het werkstuk te zien is. LASSO-WERPEN. Hier vind je duidelijk aangegeven, hoe het lasso-werpen in zijn werk gaat., Eerst houd je het touw, zoals in no. 1 aangeduid. Fig. 2 Iaat zien welk deel van het touw je los moet laten, om het in een draaiende beweging te krijgen (fig. 3 en 4). Van veel belang is, dat je eerst een goede lus maakt (fig. V). Probeer het eens. Al doende leer je. Vooruit, kerels, d'r uit. We gaan haar in 't gelid tegemoet gauw een beetje. Links rechts. Ze waren1 uitgelaten als schooljongens, ze vormden een rij en gingen paradeeren. Kussens, slepende dekens, krukken, beddelakens. Ééns hadden zij gemarcheerd, die jon gens, de bloem der forsche jongeling schap van hun land. Nu marcheerden Zij weer, hinke-pink, hompel-strompel. En hun gezichten straalden. Jennie leunde tegen de deurpost en lachte en huilde. O, het mocht ergens an ders zoo mooi en vreedzaam en zoo vroo* lijk zijn als 't maar wou het leven mocht er nog zoo makkelijk verlooipen maar was er ergens op de heele wijde wereld zoo'n roekelooze, onsterfelijke moed te vinden als hier? Peter hoorde het lawaai, het ge schreeuw: Jennie. Hij hoorde de zwakke golving van gejuich aangroeien tot een gebrul, en hij hoorde de parade voort strompelen de gangen door. Zij was terug. Het wachten was voor bij. Zus of zóó beslist was het. Er ge beurde iets binnen in Peter's borst, en hij greep de leuningen van zijn stoel, om zich sterk te houden. Ik moet het dragen. Wat het ook is, ik moet het aannemen als een man; een soldaat. Ik mag niet huilen, en Jennie niet laten merkenHij boog zijn hoofd en bad: Heer, ik heb het granaatvuur doorstaan. Help me, om dit ook'te door staan. En hij besefte wat Jennie geleerd had: dat liefde iets ontzettends is, dat boven mienschelijke macht en bescherming uit staat. Terwijl hij daar zat, met zijn oogen dicht, en een vreemde, schokkende trilling in zijn hart of in de lucht om hem heen en terwijl 'zijn gebed opsteeg, herinnerde Peter zich iets. Het kwam als een lichtstraal door de verwarring heen, zóó levendig, dat het niet de herinnering was jjan |de kus, maar Jennie's tegen-i woordigheid zelf in deze kamer, de aan raking van haar lippen op zijn haar, de innige, sterkende sfeer die van haar' uit ging- Peter glimlachte en strekte zijn hand uit en sprak tot haar. Mijn engel, ik wist wel, dat het zoo zou zijn. Kom een beetje dichterbij me lieveling. Ik ben zoo gelukkigzóó gelukkigJennie Toen Jennie eindelijk kwam, vond zij hem zoo, daar zittende, met zijn oogen dicht en zij zag een blik van buitensporig geluk op een gezicht, waarvan alle strijd was weggewischt. Peter! riep zij, en toen, een beetje wild: Peter —ben je niet goed? Zij drukte op de belknop en zei, toen zij voetstappen achter zich hoorde: Roep gauw dr. Huffy vlug. (Wordt vervolgd.) 24 9 r—

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 4