TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Zaterdag 12 Dec. 1936 LUCHTVAART. GAAT NIET DOOR. 1 De door de A.N.W.B.expertise-dienst aangekondigde zitdag gaat wegens te ge ringe belangstelling het Bureau ont ving maar één aanmelding niet door. De openbare verkooping van twee woonhuizen, eigendom van de heer G. H. Geus en staande aan De Waal, welke op Maandag a.s. bepaald was, gaat niet door. SLU1TZEGELS. Ook aan het Postkantoor te Den Burg en zijn bijkantoren zijn de sluitzegels verkrijgbaar, waarvan de opbrengst be stemd is voor de luisterlijke viering van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernard in de Residentie. Ze kosten 2.5 ct. per stuk. Fran keer waarde liebben ze niet. In een vorig nummer gaven we reeds een beschrijving van de zegels. DE KOOKCURSUS. Groote belangstelling. De propaganda heeft tot het gewensch- te doei geleid. Niet minder dan ruim 50 dames hebben zich aangemeld voor de kookcursus, welke hier in Den Burg alken vanwege de Ned. Zuiveloentrale zal worden gegeven. Indien ook een cur sus te Oudeschild kan worden gegeven, zouden daaraan wel veertig dames willen deelnemen. Evenwel zal hieraan niet kun nen worden voldaan. Voor de cursus te Den Burg kunt u zich nog opgeven TOT HEDEN-avond 8 uur'bij de heer E. Noor- dijk. TWEEDE NUTSAVOND. Maandag spreekt Ir. C. van Steen in Pen's Schouwburgzaal over de Zuiderzee werken en de Wieringermeer. In verband hiermee laten we enkele cijfers met betrekking tot de Wierimger- meer volgen. We ontkenen ze aan de ex- cursiegids 1936. Electrisch gemaal Lely, 3 pompen a 400 M3. per minuut. Dieselgemaal Leemans, 2 pompen a 250 M3. per minuut. Totale mogelijke wateropbrengst: 1700 M3. p. min. 2.50.000 M3. per etmaal. Het poLderpeil is voorloopig vastge steld op: le Polderafdeeling 4.60; 2e. 5.30; 3e 5.30; 4e 6.20 M. N.A.P. Waterdiepte hoofdkanalen 2.S0 M. Ove rige kanalen 2.10 M. Breedte op polder- peil nesp. 28.80 of meer 22.60 of meerM. Lengte hoofdkanalen 19 K.M., overige ka nalen 71 K.M., tochten 149 K M., slooten 985 K.M. Greppels in zandgrond 0.60 M. diepte, 1.15 M. bovenbreedte, in kleigrond resp. 0.60 en 0.85 M. Aangelegd plm. 14000 K.M. Normale verkaveling breed 250, lang 800 M. ManshoItsChe verkaveling breed 500, lang 500 tot 1250 M. POLDER DE EENDRACHT. Er werkt nU nog maar een. man ot wat aan het herstel van de Eendrachtdijk, welke er door de laatste storm zoo vanl langs kreeg, (de eerste dagen 120, later 39). Het wachten is nu op een beslis sing van de eigenaressen, de Dames Everts, woonachtig te Haarlem en te Brussel. Met afdoende hexsklling zal een aanzienlijk bedrag gemoeid zijn, reden waarom degelijke berekeningen moeten worden opgezet om na te gaan, ot de waarde van de polder zulke maatregelen rechtvaardigt. Naar raming zal, wil men de dijk doelmatig herstellen, plm. 28000 kub. M. specie, zand en klei, noodig zijn. Deze zal men dan met behulp van smal-; spoor van de schorren moeten aanvoeren. Het aanbrengen van z.g. krammatten moet dan mede noodzakelijk worden geacht, wil men v.d. bouw van een stevig dijklichaam verzekerd zijn. Vóór de verhooging van de Eendrachtdijk, in verband met de afsluiting van de Zuiderzee was het buitenbeloop van de dijk 1 op 5 M. Thans 1 op 3 M. Naast de omstandigheid, Üat de dijk voor een groot deel niet door een steenglooiïng beschermd wordt, was dit feit (het steiler zijn van de dijk) oorzaak van de belangrijke schade, welke aan de dijk werd toegebracht. Datum: Z. 13 Dec M 14 D. 15 W 16 D 17 V. 18 Z 19 VAN ZON EN MAAN. MAAN Op: 7,36 825 9,06 9,40 10 06 10 29 10,48 Onder: 15,19 16,15 17,19 18.30 19,44 20,59 22,15 Op: 7.59 7,59 8 8.01 8.02 8.02 8.03 Zondag 13 Dec. Nieuwe maan. •Illlll ZON Onder: 15,47 15,47 15,47 15.47 15,47 15,47 15,47 KERKNIEUWS. Kerst-wijdings-samenkomst Doops gezinde Kerk. Op Zondag 20 Dec., 's avonds 7 uur zal in de Doopsgez. Kerk te Den Burg een wijdingsuur worden gehouden, ter voorbereiding van Kerstmis. Medewerking verleenen het koor en de dames Lap Dijt, E. Dijt, en de heer W. J. Jouwers- ma (viool en cello). Daar deze samen komst als een gewone kerkdienst wordt beschouwd, is de toegang vrij. Opge merkt dient te worden, dat de verhuurde zitplaatsen alleen bestemd zijn voor de genen, wie die plaatsen toekomen. LANDARBEIDERSLOONEN. Men deelt ons mee, dat wederom een bespreking heeft plaatsgehad tusschen de drie landarbeidersbonden eenerzijds en de afd. Eierland der Holl. Mij. van, Landb. de L.T.B. en de C.B.T.B. ander zijds over vaststelling collectief contract. Ete werkgevers stelden voor: het mini mum-uurloon voor de losse arbeiders voor het gewone werk op 25 ct. te bepalen, het minimum weekloon voor vaste arbei ders op f 14.plus vrije woning en emolumenten, het winterdagloon op 12.25 (8 uur.) Bepaling van het loon tijdens de oogst en van dat voor zwaar werk zouden zij in gemeenschappelijk overleg nader willen vaststellen. Volgende maand zal een nadere bespre king plaatsvinden. DE A.S. FEESTEN Naar we vernemen zijn thans ook buurt- oommissies gevormd voor versiering van Schildereind, heele Koogerstraat en We verstraat. Vermoedelijk zullen Steenen plaats en Biunenburg, Parkstraat en War moesstraat spoedig volgen. Besprekingen zijn gaande. Voor gevelverslerimg schijnt groote belangstelling te bestaan, (zie adv. van de electr. installateurs). De aan dacht wordt er op gevestigd, dat aan de optocht ook kinderen met versierde bo gen, autopeds, fietsen, enz. kunnen deel nemen. LITERAIRE AVOND. met JULIO BAGHY. Woensdag bracht de Esperantisten in lunchroom De Graaf een avond, welke artistiek op zeer hoog peil stond. De im de geheele weneld bij de Esperantisten zeer geliefde ddch ter-sdhrij ver-artist Ju lio Baghy uit Budapest (Hongarije) was de gast van de Tex. Esperanto-Federatje. Flij sprak in zijn openingswoord zijn te vredenheid uit over de goede opkomst. Hij had hier niet zooveel personen ver-, wacht. „Ik trek", zoo ving hij aan, „Idei heeie wereld door namens de Esperanto-i schrijvers. Doel is: de Esperantisten nader tot de literatuur te brengen. Hierna zette hij uiteen, waarom het een wanbegrip is, Esperanto te beschouwen als een kunst matig vervaardigde taal. .Esperanto Is even kunstmatig als de nationale talen. Esperanto is een levende taal. Kunstma tige talen wortelen niet in het leven. Ze zijn willekeurig gemaakt. Geheel in tegenstelling hiermee ontstond 't Espe ranto. Esperanto moest geboren worden. Het ruimere internationale verkeer (lucht vaart, radio, enz.), werd oorzaak, dat steeds meer z.g. internationale woorden in de inatlonale talen 'burgerrecht ver kregen. Zie er de groote dagbladen maar eens op ina. Zamenhof gaf slechts lei ding in het gebruik van die internationale woorden. Hij ontwierp de beroemde 16 taalregels en de grammatica. De woorden nam hij uit 8 talen, behoorende tot 4 taalgroepen, t.w.: Latijnsche JLatijn en Grieksch), Romaanschë (Italiaainseh en Fransch), Germaansche (Duitsch en En- gelsch) en de Slavische (Poolsch en Rus sisch), alle weer behoorende tot de Indo-/ EuropeesChe familie. Iets kunstmatigs is er niet. Zamenhof ordende slechts. Met een zeer groot aantal voorbeelden, lichtte de heer Baghy zijn helder betoog toe. Na de pauze zagen we de heer Baghy 'meer als de dichitier-sdhrijver-artist. Evenals zijn ouders ging hij na zijn, schooljaren aan het tooneel. Als auteur en regisseur werkte h(ij in verschillende theaters. De oorlog bralt zijn carrière en, deed hem o.a. 6 jaren im Russische krijgs-| gevangenschap doorbrengen (Siberië). Verscheidene van zijn werken zijn .hiervan bet bewijs. Het was een artistiek genot de heer 'Baghy te zien en te hooren voordragen- Vooral zijn „Siberisch Wiegelied" en de „Stervende Haven" boeiden ons. Op on navolgbare wijze liet hij ons zijn beleve nissen in Esperanto-Iand medeleven. Zijn bezoek aan de Fransche stad, waar de zoo vlot sprekende Frangaise hem hielp, de ontvangst in een Neder! groep en het Hongaarsche kroegje zullen nog lang in ons geheugen blijven. Hij liet ons proes ten, neen: gieren van 'het lachen. Hel was kostelijk op te merken hoe volto oien ieder (ook de beginnende Esperan tisten) zich amuseerde. En dan zou Es peranto een kunstmatige taal zijn? Een luid applaus en een hartelijk tol weerziens beloonden de heer Baghy. Ve len maakten in de pauze gebruik van de gelegenheid de door de heer Baghy ten toongestelde boekwerken in te zien en aan te schaffen. DS. r. A VAN SCHAICK. Zondag vierde Ds. F. A. van Schaiek, emeritus-predikant te Kampen, van Juni 1891Mei 1897 predikant in de N. H. Gemeente te Den Burg, zijn 80e verj aar- dag. HET A.S. PRINSELIJK HUWELIJK De aandacht van allen, particulieren, vereenigingen, en instellingen, die hun (haar) pcxceel(en) ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana elec trisch willen illumimeexen, wordt op een desbetreffende annonce in dit nummer ge vestigd. ZAKENNIEUWS. Daartoe uitgenoodigd «door de heer K. Dol, directeur van de N.V. Permanent Instituut, gevestigd te Den Helder, hebben we gisteren een bezoek gebracht aan het filiaal, dat hier in de Weverstraat, in het perceel, het laatst bewoond geweest door nnv. de wed. AlkemaMaat, geopend wordt. De heer Doi toonde ons zijn, nieuwste apparaten, w.o. een moderne Wclla-permanent-machine, voorzien van de nieuwste vindingen op dit gebied. Er zijn geen kosten gespaard om het interieur practisch en toch smaakvol in te richten. Er is een viertal cabines aangebracht; eem er van speciaal voor manicure en gezichts massage, eveneens toegerust met de nieuwste praepaxaten en instrumenten. De heer Dol legde er de nadir uk op, dat zijn zaak uitsluitend voor üames toegankelijk is en dat het zijn bedoeling is zich door onberispelijk werk hier een bhjven.de plaats te verzekeren. Een adv. in dit nr. geeft nadere biezonderheden. De ope ning van de zaak is bepaald op Dinsdag a.s. v.m. twee uur. OUDESCHILD. VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 8 Dec.: 253 Kg. wulken 24 ct.1402 Kg- garnalen 14 ct. 9 Dec.: 938 Kg. wulken 19 ct.; 1400 Kg. garnalen 14 ct. 10 Dec.: 571 Kg. wulken 22 ct.; 147 Kg. garnalen 14 ct. DE COCKSDORP. JUBILEUM. Vrijdag a.s. hoopt Pastoor C. Krofft te Den Haag zijn 25-jarig priesterjubileum te vieren. Pastoor Krofft kwam hier Febr. 1932 als opvolger van Pastoor Spigt en werd hier Maart 1935 door Pastoor Boto- nekamp, uit Beverwijk, opgevolgd. VOOR HET PASTORIE-FONDS. (Ingezonden.) Het blijft voorspoedig gaan met de ver koop van loten van de Pastorie-Verloting der Ned. Herv. Gemeente te Eierland. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, zijn er bij de commissie te De Cocksdorp nog slechts 132 loten in voorraad. Het laat zich aanzien, dat in de komende week deze 'loten grif zullen verkocht worden, zoodat dan spoedig'tot trekking kan worden overgegaan. Daarom zouden wij ieder, die 'nog een lot wil koopen, aanraden dat ten spoe digste te doen. Zeer waarschijnlijk zul len binnen korte tijd de loten uitverkocht zijn. Het zal ieder bekend zijn, dat de prijs per lot 25 cent bedraagt. Ér waren 5000 loten. De hoofdprijs is een Philipsradio; of een Simplexmotor, ter waarde van f195.De winnaar mag dus kiezen. Verdere prijzen zijn: stofzuiger, rijwiel, rookfauteuil, sprei, tuinstoel, schilderijen, boeken, zak- en rijwiellantaarns, enz. De totale waarde der prijzen bedraagt f 400. De verloting is min. goedgekeurd bij besluit d.d. 163'36,. no. 812. De opbrengst van de verloting is bestemd voor het Pas toriefonds der Ned. Herv. Gemeente Eier land. Uit dat fonds zullen de bouwkosten van een nieuwe hervormde pastorie te De Cocksdorp betaald worden. Wie dus voor een kwartje een radio ot motor winnen wil, haaste zich. Het is de laatste kans. Te De Cocksdorp zijn loten verkrijgbaar aan de N.H. Pastorie, te Den Burg bij tie heer A. Jonker. J.P.S. SPORT TEX. BOYS. Het programma voor Zondag is klein. Het eerste moet naar Den Helder, om hlalf 1 tegen Held. B. 2. Voor 20 Dec. is de wedstrijd Tex. 3 Tex. Boys 1 vastgesteld om 12 uur. B. DF. COCKSDORP. S.V.C.-NIEUWS. Morgen kunnen de Adsp. hun kunsten weer eens vertoornen tegen Texel B. Wisten ze vorige maal van genoemd elftal te winnen, nu zal terrein- voordeel wei een woordje meespréken. Werkt moedig en geeft je niet gewonnen voordat voor de laatste maal het fluitje klinkt. Aanvang 12 uur. Vertrek bus 11.15 Opstelling: A.Buis G.Troost Jb.Westdorp C. Westdorp A.Kalis G.Roonda Jn.Daalder M.BoonCz. L.deKindt Jb.v. Hoorn G.Eelmam Res.: G.v.Boven. J.B. DE HERTOG VAN YORK. De opvolger van Edward VIII, alm Koning van Engeland. Het is de tweede zoon van wijlen Ko ning George V. Geboren te York Cot tage 14 Dec. 1895. Benoemd tot Hertog van York in 1920. Gehuwd met Lady Elez. Bowes Lyon, dochter van tie Graaf van Strathmare, in 1923. In 1926 werd het dochtertje Elizabeth geboren, in 1930 Margaret Ro9e. ONTWIKKELINGSAVOND R.K. VOLKSBOND Woensdagavond spreekt de Zeeneerw. heer Pastoor Boonekamp in 't St. Jans- liuis over katholieke actie en liturgie, (zie adv.) DE ONBEKENDE POP. De heer Jac. Bonne, Hoogerstraat liet naar de naam van een pop raden. De naam van Jacomina, waarlijk ook geen al- ledaagsche naam voor een poppekind, werd echter door niemand geraden, zoo- diat de pop voorloopig nog in de Hoo- gerstraat zal blijven wonen. Nederland. Het K.L.M.-vliegtuig Lijs- ster, dat Woensdagmorgen 10 uur van Croydon, bij Londen, naar Amsterdam vertrok, is 6 K.M. van de startplaats in de mist met het dak van twee Iitiizien in botsing gekomen, neergestort en verbrand- Van ule 17 inzittenden kwamen er 14 om: ide 43-j. piloot Hautzmayer, de 24-j. me- cano Verkerk, de 36-j. ir. A. van Donke laar, van de Ned. Scheepsbouw-Mij.,de Spanjaard De la Cierva, uitvinder van liet auto-giro-vilegtulg, de Zweedschc aam. Lindman, en verder nog een Poolsch echtpaar, twee Duitsehers, een Zweed, een Engelschman, een Fin en de Zuid- Afrikaansche inej. Lipsey. Drie personen werden gered, de stewardess Bomgertman, licht gewond, de marconist Van Bemmel en de Duitscber Schubach, beiden zwaar gewond. Met het toestel gingen ook de twee huizen in vlammen op. Tien der hui-| zen stond leeg. In 't andere woonde een dame, die bijtijds vluchten kon. De li chamen van elf slachtoffers werden zwaar verminkt. De piloot was een Oostenrijker, sinds April in K.L.M.-dienst. Als Alpen vlieger had hij groote ervaring. Ver moedelijk is de Lijster eerst met z*n staart tegen een schutting gebotst. Direc teur Plesman verklaarde voor een raadsel te staan. Mej. Bongertman was door de mist wat ongerust. Ze bleef achter in het toe stel staan. Hieraan dankt zij haar ireddiijg. Rotterdam. 14 Dec. heropent de K.L.M. haar dienst op Haamstede, Maan dags, Woensdags en Zaterdags een mor gen- en een middagdienst. Reisduur: 25 minuten. DE LIJSTER GEVALLEN. Een korte vlucht. Dan zou hij weer Op eigen bodem landen. Reeds waande men zich veilig thuis: Men was in goede handen. Hoe rustig stapten allen in, Wie dacht ook in die ure, Dat op deez' reis een hoogere macht. Het toestel zou besturen Daar steeg de grootsche vogel op, Helaas, slechts voor een stonde, Een slag, dan stort hij plotseling Als een flambouw ten gromde. Weer is een vogel uit het nest Der K.L.M. gevallen. En schrijft men op de doodenlijst Weer hoogere getallen. Weer daalt de vlag op Schiphol neer, Weer rouwt men allerwege, Om 't dierbaarst, dat men heen. Het gaan, En n.iet weer 'heeft gekregen. De Lijster zong haar [aatste lied En steeg ten Iaatsten male. Om nooit weer in het vaderland, ln 't eigen nest te dalen. HUIB DE RIJMELAAR. (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) Om iedere foto, schilderij, tee- kening een lijst, die past; ook past bij uw beurs: BOEKHANDEL PARKSTRAAT.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5