SH sr De Kleine Verpleegster. HPi «gÉ FEUSLLETON Gemengd Nieuws Gemengd Nieuws llllllllllll VOOR DE VROUW. JAPON G 12. Voor gezette dames. Prijs per patroon 30 ct. Patronen verkrijgbaar in de maten 48 50 52. Een japon, die „afkleedt" door de puntige halsuitsnijding en de onzicht bare tegengenaaide bies met ruime volant, tot de taille reikende Aan het bovenge deelte wordt een langere lijn gegeven door de taille 5 cM. lager te brengen, ter wijl de verbindingsnaad van rok en bo venstuk door een smal ceintuurtje aan het oog wordt onttrokken. Gelieve de patronen te bestellen: Mu- zenstraat, Den Haag, Vereen. Persbu- reau's. Postzegels bijsluiten. wp?-;,wt RECEPTEN. Watergruël. Een ons parelgort was- schen, een nadht in 2 liter water laten weeken, de volgende dag met het week- water opzetten en 2»/a a 3 uur zachtjes laten doorkoken. Er dan 4 dL. bessensap, een stukje pijpkaneel, een citroenschilletje, 15Ü gram goed gewasschen krenten en ro zijnen en 100 a 150 gr. suiker bij doen, waarna de massa nog ongeveer 3 kwartier moet koken. Vindt men de watergruël dan nog te dun, dan kan men ze binden met een beetje aangemengde sago of maizena. NUTTIGE* WENKEN. Goed stijfselwater. Op 10 a 20 gram stijfsel ongeveer een liter water. De stijf sel eerst aanmengen met zoo weinig mo gelijk lauw water, er daarna, steeds roe rende, het kokende water aan toevoegen. Zoodra de massa dik begint te worden, vlug en stevig roeren. De pap, die men aldus krijgt, moet doorschijnend zijn en zonder kluitjes. Bleet de stijfsel ondoor schijnend, dan er nog een scheutje water aan toevoegen, flink roeren en die pap opnieuw verwarmen. Stijfsel, die men te lang laat doorkoken, wordt en blijft dun. Kluitjes verwijdert men mét zeef of netel- doeksche fap. Vóór het gebruik verdund men de stijfsel met koud water. Roer tot het egale vloeistof is geworden, waar in de stijfsel niet meer afzonderlijk te on derscheiden is. Hoeveel koud water men bij de stijfseipap moet doen? Dat hangt 'geheel en al af van de goederen, die gesteven moeten worden. De eene stof neemt n,I. meer stijfsel in zich op dan de andere. Ervaring is de beste Leermeeste res. 25 Dr. Huffy legde zijn vingers op Pe ter's pols en toen hij het gezicht ophief stond het ernstig, maar niet verwonderd. Zijn hart ko|n iedere dag gebeu ren. Zij kon het maar invet begrijpen. - Maar het ging zoo goed. Hij zou in Augustus weggaan. Ja, zei de oude dokter, met ontroe- ring op het gezicht, „met Augustus weg gaan". In zijn geval leek het me mensch- lievender hem te bedriegen. Hij deed zoo kranig zijn best, om 't op te halen. Flink bijjven, kind Zonder het minste geluid te geven was Jeninie neergezonken en haar voorhoofd kwam tegen Peter's hand. De tijd, de groote heelmeester, werpt zijn sluier van verzachting over de hard ste feiten; verdoezelt de scherpe kanten en lenigt de pijn. En geleidelijk was het beeld schooner geworden, het doel was geopenbaard. Zoo kwam bet, dat Jennie, op het bal konnetje staande, herdenken kon zonder bitterheid. Een dag van mistig goud en Peter met zijn wagentje in dat knusse vierkantje zonneschijn, met dat gretig be- BINNENLAND Te Amsterdam kreeg een ex-notaris wegens verduistering van gelden, een jaar gevangenis. le Rotterdam botsten twee bussen tegen elkaar, toen een der chauffeurs door een sneeuwbal werd getroffen, welke door de ruiten vloog. De bussen werden zwaar beschadigd, een passagier werd gewond. ^scheepvaart. Men seint aan het Han delsblad: Gunstige ontwikkeling in de wilde vaart. Groote bedrijvigheid op La Plata- en Australische vrachtenmarkt. Den Haag. H.M. de Koningin geeft 2 Jan. in intieme kring een feest voor bet jonge bruidspaar, de bruidsmeisjes en bruidsjonkers, alsmede voor de jongere bruiloftsgasten. Den Haag. Het Prinselijk huwelijk. Ook uit de kerk en uit de trouwzaal zaï de radio uitzenden. Ook naar Indië. - Den Haag. De Groenmarkt zal met zijn 18 M. hooge lichtmast met bloemen en slingers een der mooiste punten van, de versierde stad worden. in liet cen trum der stad wordt door verhuurders van plaatsen gemidd. f25.gevraagd. Bij kerk en stadhuis zijn er voor 1100. verhuurd. Op gemeentegrond komen tri bunes met 26000 zitplaatsen, elders tri bunes met eveneens duizenden. Wei nig vraag uit het buitenland, vooral uit Duitschland heel gering. Beek (L.) Een 16-j. meisje, dat een puistje open krabde, is door bloedver giftiging overleden. Oud-Minister Marchant heeft zich aangemeld als lid der R.K. Staatspartij, meldt Het Noorden. Te Weesp wend verbaat opgemaakt wegens liet slachten van een ziek, niet gekeurd schaap. Gouda. Vorige week is de nieuwe Ge- ref. Kerk aan de Stationslaan ingewijd. Ze biedt 1200 personen plaats. Bloemendaal. 6 Dec. was het 12y2-j. geleden, dat de Geret. Kerk haar radio- uitzendingen begon. Voorst. Dr. Van Dijk, arts te Wilip, die met zijn motor door een autobus werd aangereden, is aan de gevolgen overleden. Te Zeist reed een 23-j. tandtechnicus uit Naanden met zijin motor tegen een vóór hem rijdende fietser. Hij sloeg over de kop en werd gedood. Te Nes, gem. Utingeradeel, ging boerderij S. Bottema met veei hooi. in vlammen op. Tien runderen en twee paarden kwamen om. Er was weinig wa ter. Alles was verzekerd. VOOR DE JEUGD. Jantje moest thuiskomen, maar het was zo druk op de weg, dat hij veel te laat kwam. vende licht op zijin gelaatJennie hiet haar hand op en keek er op neer. Weer zag zij de schaduwvlucht van een vogel vlucht door haar vingers glippen en de vrije, blije slag van wieken, die het blauw kliefden. ZOMER. De lente had Jennie een nieuw inzicht geschonken hartepijn en leed en ver liesmaar als vrucht daarvan de vrede en herleefd vertrouwen. Maar de zomer werkte haar tegen. Op die ochtend stoind de thermometer om tien uur op 95. Nu wondt in het Zuid- westen van de zomer verwacht, dat het heet is, dus kan men er ook vrij goed te gen; maar als de wolklooze, droge, stra lende zonnedagen elkaar maar bljjven op volgen, tot in de tweede helft van Sep tember, dan raken de elementen (ook de menschelijke) in een toestand, die veel ge lijkt op de zelfontbranding de gering ste wrijving slecht en de vlammen slaan uit. De Provoost (bataljon van levenslange dienst) gaf blijk van een zoo gering peil, dat de dokters en de zusters wanhopig het hoofd schudden. De Infanterie (wam delstokken- en krukkenregiment) had een voudig geen humeur meer, blafte iedereen af, die dicht genoeg bij was, om hen te verstaan, en trapte op alles in zoover zij trappen konden. De Veldartillerie (zie ken wagentjesbrigade) dreigde, dat zij zóó BUITENLAND Frankrijk. Bij Lyon reed een auto in de Saone, de zes inzittenden verdron ken. Frankrijk verhoogde zijn legeruitga- ven met 55U millioen fr., die voor ile luchtmacht met 1200 millioen fr. Duitschland. Te Kiel is het 62000 ton groote slagschip Gniesenau te water gelaten. Hitier en generaal Voa Fritsch, opperbevelhebber van het leger, woonden de plechtigheid bij. Duitschland. In Opper-Savoye is 'n groot Duitsch verkeersvliegtuig van 'de Lufthansa tegen de berg Grand Bornaud te pletter gevlogen. Vier Duitschars en twee Spanjaarden kwamen om. Spanje. Twee regeeringstoestellen zijn bij Madrid neergeschoten. Het Noorsche s.s. Gulnes werd tijdens een luchtbombardement bij Sevilla door een bom getroffen. Een Noor werd gedood, zes werden gewond. Spanje. Russische adviseurs zouden aangeraden hebben Madrid te ontruimen wegens munitiegebrek en de verliezen in dichtbevolkte wijken. De Rooden zouden sterke stellingen Z.O. van de stad moeien betrekken. Op de Balearen zou met steun van Italië met 15000 man een aan val op de O. kust worden voorbereid. Te Madrid is een nieuwe huiszoe king verricht in het onder Finsche ju risdictie staande gebouw; 600 personen, o.w. militairen en leden der aristocratie, zijn gearresteerd. Zondagmorgen weid Madrid door 30 rechtsahe vliegtuigen be stookt; vele gewonden. Spanje. Italië zal 60.000 man sturen, in ruim twee weken kwamen te Cadix 25000 man van het Du.itsche leger aan, meldt L' Oeuvre. Ook Frankrijk en Rus land steunen belangrijk Spanje. Een vliegtuig van de Fran- sche ambassade, van Toiilouse op weg naar Madrid, werd bij Pastranoa, 100 K.M. van Madrid, neergeschoten. Een Havas-corresp. brak een been, dr. Enny, van het Intern. Roode Kruis, kreeg een schot in de idij, een Paris-Soir-coriesp. een schot in de arm, een meisje brak een arm. - Portugal. Te Porto de Moz vonden door het bezwijken van de vloer van een vergaderlokaal van 500 personen er 45 de dood, onder wie veel vrouwen en kinderen; 200 gewonden. Reeds 44 lijkjes van kinderen van 9— 10 jaar, bijna allen gestikt, zijn geborgen. In de Ver. Staten staken ongeveer 50.000 havenarbeiders. de deur uit. en totaal wég zouden rollen. Op zaal 12 waren twee vechtpartijen voorgekomen. Wat mankeert jullie toch? Schaapachtig gegrinnik. Ik weet niet, hij is begonnen. Wat? Ikke? Jij. Ik weet niet meer, wat je gedaan hebt, maar je hèbt het gedaan. En als je nog durft te beweren van niet, zal ik je Nou, nou Iaat jullie elkaar toch met rust. Geef hun maar ieder een stuk ijs in hun mond, Amos, en een palmblad dan kunnen ze wuiven. In de groote keuken was een brandje, uitgebroken. Hoe is 't aangekomen, Charley? 't Is niet aangekomen de lucht deed 't die vatte gewoon vlam. Op zaai 17 had Jimmi O'Keef hooge koorts gekregen en hij was zijn thermo meter op gaan eten, terwijl hij nonsens uitsloeg over een geramd machinegeweer. En toen had Pop Knute zich uit zijn bed laten rollen, en hij had zich kruipend en sleepend >naar Jimmi's bed gewerkt, en hij had nog net het laatste eindje van de thermometer van de ondergang kunnen redden. En die toestand vond de zuster, die anderhalve minuut weg was geweest. Pop Knute had verstandiger moeten zijn. Als hij even kalm had nagedacht, had hij kunnen begrijjoen, dat 't even makkelijk was, ot even onmogelijk (dat zou in de ojoeratiezaal uitgemaakt moeten worden) om een complete thermometer uit Jim mi's binnenste terug te halen, als twee derden. Jimmi had trouwens toch al geen kans meer gehad. Maar nu had Pop de llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll ESPERANTO. llllllllllll liililminiminmuiIlllll ZELFONDERRICHT. Van de uitgever W. Zwagers te Rotter dam ontvingen we ter recensie de 17e druk van liet bekende Esperanto-leerboek an Blok voor zelfstudie, cursus-en school gebruik. Een oude bekende, want uit Blok's boek was het, dat wij 15 jaar ge leden onze eerste Esperanto-kennis put ten. Toen reeds stond zijn werk als eert der meest aanbevelenswaardige bekend. Het is sinds inog belangrijk verbeterd. Het boek bevat voldoende stof voor wie zich onderwerpen willen aan "het Esp.-examen A. Een hulpboekje met de vertaalde oefe ningen behoort er bij, hetgeen voor zelf studie ook gewenscht is. Prijs van het leerboek 90 ct.; van de sleutel 45 ct. OP DE VOLKSHOOGESCHOOL. (Ingezonden.) Er zullen ongetwijfeld velen onder u zijn, die nog nooit van de Volkshooge? schooi te Bakkeveen gehoord hebben. Bakkeveen is een aardig Friesch dorpje, aan de rand van de heide en 4.5 K.M. verder, temidden van heide en bosCh, juist op het punt, waar Friesland, Gro ningen en Drente samen komen, staan de gebouwen van de Volkshoogeschoiol. Het was voor het eerst, dat ik de V.H.S. be zocht en ik stond Verbaasd over de om vang, welke deze school, reeds heeft aan genomen. Ze omvat een smederij, boek binderij, Iamdbouwschuur, kantoor, etc.. Op 't oogenblik zijin hier twee kampen, fïet eene is een werKtoozenKamp met 00 deelnemers, dat 8 weken duurt. Hier wordt de jeugd 8 weken uit de sleur van nietsdoen gehaald en in de gelegen heid gesteld om de handen eindelijk weer eens inuttig te gebruiken. Naast de prac- tische arbeid worden eenige theoretische lessen gegeven, welke aan de vakbe kwaamheid zeer 'ten goede komen. Door de werkloosheid wordt de jonge arbeider steeds verder van zijn vak verwijderd en bij eventueele opbloei kan de vakbe kwaamheid van deze groep wei eens van invloed zijn op het NederlandsChe be drijfsleven. Het andere kamp telt 50 deelnemers en en duurt 4 weken". Het is een landbouw- huishoudcursus voor landarbeiders en boerenzoons, waaraan ik dan ook deel neem. Als je zoo hoort van Volkshoogeschool dan gaan je gedachten on willekeur^- uit naar een universiteit ot een andere schooi mei ingewikkeld onderwijs. Dit nu is 'de bedoeling der V.H.S. niet. Ook staat zij vrij van een bepaalde godsdienst en van iedere geestelijke ot politieke richting. Wat de V.H.S. dan wel is? Het is een school voor bet volk, zooals het in breede lagen is samengesteld. In een prettige sfeer worden groote vraagstukken op eenvoudige wijze besproken. De vraag stukken worden zoo breed mogelijk geno men en moeten bijdragen tot inzichts- venruiming. In de Skandinavische landen kent men reeds lang de V.H.S.. Ze zijn daar ontstaan in de tijden, dat deze lan den in een zware agrarische crisis ge dompeld waren en men geen uitkomst meer zag. De V.H.S. bracht verruiming van inzicht en verbeterde de onderlinge verstandhouding. Het is dan ook mede aan de V.H.S. te danken, dat er in deze landen zulk een goede samenwerking tus- schen de groepen is en dat de cultuur er op zoo'n hoog peil staat. Men óenke hier b.v. aan de Deensche landbouw. W. WASSENAAR. Bakkeveen, 6 Dec. 1936. (Slot volgt.) plannen van het heele hospitaal in 'de war gestuurd hij had de meesterlijke in spanning van de chef nutteloos gemaakt, en waarschijnlijk maakte hij een "taart met ze\en-en-negentig kaarsjes onbruikbaar. Want morgen zou Pop zeven-en-negentig worden, als hij het haalde, wat nu zeer twijfelachtig was. Pop Knute was de oudste veteraan van de oudste oorlog, die in eenig staatshos- pitaai voorkwam. Hij was de trots en de roem van no. "80, en er werden geen kos ten of moeiten gespaard om Pop zoo lang mogelijk in stand te houden, leder jaar bakte de afdeeling voeding een verjaar dagstaart voor hein. Er is heel wat han digheid en beleid noodig, om zóó'n groote taart te bakken, dat er 97 kaarsjes op kunnen. De opperkok had dit jaar een heele tijd moeten rekenen, met een pot loodje en veel gekreun en veel zweet- droppelen. op de keukentafel. Maar het was hem toch gelukt. Eindelijk stond de taart, kolossaal en feestelijk en besuikerd en omkranst, in de provisiekamer, een rood-met-witte symphonic van keuken kunst, het voorbijgaan van nog slechts vier-en-twintig uur afwachtend En nu raapten ze Pop Knute van de grond, met een dun staafje glas in zijn stijf toege knepen beenige vuist, en een trek van gemoedelijke triomf op zijn bewusteloos gezicht. Enfin, zoo 't loopt loopt 't. Je kunt een oude soldaat geen nieuwe kunstjes leenen. (Wordt vervolgd.) |||||[llllllllNllllllllltlllllllllllllll!lllllllllll]lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll:||lill ||||||II!IIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII||!||I

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 4