D pumL hemden Erg verkouden! i Schapenteelt op Texel. ampo daar lucht Je van op I OP DE VOLKSHOOGESCHOOL. (Ingezonden.) II. Laat ik u eerst eens wat van het leven op de V.H.S. te Bakkeveen vertellen. Aan de lamdbouwcursus nemen ver schillende groepen der plattelandsbevol king deel. Landarbeiders- en boerenzoons uit verschillende bedrijven, zoowel van de zware klei als van het zand, akkert bouwers zoowel als wekkers. Ook ik volg deze cursus. De politieke en godsdien stige samenstelling van zoo'n groep loopt nogal uiteen. Je treft de sterkste tegen-/ stellingen aan, wat wel eens heftige, maar toch kameraadschappelijke discus sies tengevolge heeft. Het doel 'van deze cursus is: N,iet al-> leen door graan en melk voedt het platte-i land de samenleving. Ook de lichamelijke en geestelijke volkskracht behoort in liet platteland zijn voedingsbodem te vinden. Niet alleen door aan graan en melk te dienken doet het platteland zijn plicht. Het heeft een grootere taak. Het moet zich zijn geestelijke waarde bewust zijn en hieraan daadwerkelijk werken. Wé moeten over verschillen van godsdienst en stand heen stappen en met andere groepen die we naar waarde moeten leeren schatten samenwerken. Willen wij de huidige toestand begrijpen, 'dan ïs het nodfflig, dat we ook het verleden kennen, want daaruit is immers de tegen-1 woordige toestand ontstaan. Hierover krijgen wij een 6-tal lessen van Dr. De VriesReijliing. Mr. V. v. Haesaert geeff een 6-tal lessen over ie opbouw van de Staat, wat aardige dis-1 cussies tengevolge heeft. De nuttigste en langdurigste discussies ontstaan echter bij de lessen, welke Dr. Van der Wielen' geeft over Ide fandbouwhuishoudkunde. Op dit terrein zijn we allemaal thuis" en allen nemen da nook aan de discussie deel, waardoor dit voor ons zoo belang-; rijke onderwerp van alle kanten belicht wordt, 's Avonds komen meestal spre kers van buiten, die het standpunt van een bepaalde groep toelichten, waarna 'dant gelegenheid is tot debatteenen ot tot het stellen van vragen, waarvan in de meeste gevallen gretig gebruik wordt gemaakt. Ook de onderlinge praat- en vraag- avonden leveren veel stot op, zooveel zelfs, dat we de gesprekken in de slaap zaal voortzetten. Ik heb reeds verschillende kampen en, cursussen meegemaakt, maar nog no-oit 'n cursus, waarbij de deelnemers uit zulke verschillende richtingen zijn samengesteld. Toch is de geest hier goed, waaraan ik direct w,il toevoegen, dat Dir. Van der Wielen, die de leiding van dit kamp heeft, hierin een groot aandeel 'heeft. .Hij staat bij boer zoowel als bij arbeider in een, goed blaadje. Trouwens, nu we een 3-tal weken bijeen zijn, is er alleen in de meeningen nog verschil. Voor 'het ove rige zijn boeren en arbeiders door elkaar in gemeenschap vergaderd. W. WASSENAAR. Bakkeveen, 6 Dec. 1936. LUCHTVAART. KERSTVREDE IN SPANJE? Juist dezer dagen is liet vijf maanden, geleden, dat im Spanje de meest verschrik-» kelijke burgeroorlog uitbrak,, die de ge schiedenis kent, en over 'luttele dagen vieren wij het Kerstfeest. Ondier deze om standigheden ligt het voor 'de hand, dat van verschillende zijden getracht wondt, aan deze bloedige oorlog een einde 'te maken. Daarom is danook in de kansela-; rijen te Parijs en Londen het plan opge doken, om zich gemeenschappelijk met de andere groote mogendheden tot de re geeringen van Franco en Caballero te wenden. Het doel van 'deze stap is he} bereiken van 'een yvajpenstilstand gedu-' rende de Kerstdagen en zoo mogelijk voor immer. Een zeer prijzenswaardig plan. Berlijn, Rome en Moskou hebben Londen reeds laten weten, dat zij bereid zijn hun mede werking te verleenen. Mooier kan hiet al niet. Maar helaas is dit alles nog slechts' theorie. De burgeroorlog heeft reeds zoow veel slachtoffers aan beide zijden ge maakt, zooveel hartstochten opgewekt en tenslotte zooveel belangen van andere na ties beroerd, dat op het Iberisch Schiep eiland wel haast onmogelijk de vrede kan worden hersteld, zoolang er geen defini* tieve beslissing is gevallen. Het plan vani de groote mogendheden komt thans naar alle waarschijnlijkheid te laat. Een maand of vier geleden had 'het tot sucoes kurv neti leiden en het gekwelde land tienduil- zenden dooden kunnen besparen. Maar thans? EEN VOLKSSTEMMING? Ook het meest waarschijnlijke is ten slotte mogelijk. Misschien zal er tijdens Praat-avond Vereen. Oud-leer lingen Lagere Landbouwschool. Woensdagavond hield de Vereen, van oud-leerlingen weer een praat-avond in de Lag. Landbouwschool, welke uitstekend geslaagd mag worden genoemd. De heer C. Commandeur, van Den Hoorn, hield een inleiding over de Texelsche schapen; teelt. In een keurig overzichtelijk opstel had hij verschillende belangrijke zaken dienaangaande neergelegd. Hij behandelde achtereenvolgens Indieelimg schapenstapel in ons land; het Friesche sdhaap; het belangrijkste vleesch-wolschaap: het Texelsche; eigen schappen daarvan; fokkerij en stamboek; opfok lammeren; gewenschte lichaams bouw; voiediing in verband met be vruchting en draCht en groei der lamme ren; bij voederen in de wei; het lammen; het scheren en het melken. 't Geheel was een gced betoog, rijk aan practische wenken en gegevens, waarvan we ons voorstellen in de eerstvol- GEMEENTE TEXEL DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Texel 'brengt ter algemeene kennis dat eenige uitspraken op aanvragen om vrijstelling van den dienstplicht, welke uitspraken zijn gedag-i teekend 7 Deoember 1936, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter in-) zage zijn gelegd. Tegen elke uitspraak kan uiterlijk den tienden dag na den dag van deze bekendL making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettigen ver tegenwoordiger; b. elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wet tigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij den Burge meester ter secretarie van deze gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift aan de Ko ningin, die op het beroep beslist, na ad vies van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, in het buitenland woon plaats heeft, kan, voor zoover het door dezen in te stellen beroep betreft, met overschrijding van den termijn van 10 da gen genoegen worden genomen. Zoolang omtrent zoodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van den termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Texel, 17 Deoember 1936. De Burgemeester, KAMP. Doos30-60ct.Bij Apolh.en Drogisten de Kerstdagen rust aan \erschillende fron ten in Spanje heerscheu. Maair dat dan; tevens de tijd rijp zaf zjjin voor vredesy onderhandelingen, is niet aan te ne'men. Ook de poging, om door middel van een volksstemming onder internationaal toe-i zicht vast te stellen, wat voor een regime de meerderheid van het Spaansche volk eischt, zal wel niet tot succes leiden. Da beide strijdende partijen laten reeds'thans doorschemeren, dat zij voor een dergelijke oplossing niets voelen. Klaarblijkelijk Wenscht men tot het bittere einde dooit) te vechten. KONING GEORGE VI. In Engeland is het gegaan zooals wij voorspeld hebben. Koming George VI zit thans op die troon en de episode van Edward VIII is reeds min of meer ge-i schiedenis gewonden. Het land is onver deeld uit de constitutiomeele crisis te voorschijn gekomen en ook ten aanzien van de buitemlandsche politiek is er min der kwaads geschied, dan het geval had kunnen zijn. Minister Eden heeft dit juist dezer dagen uiteengezet. EEN WENSCH VAN TURKIJE. ATATURK, President Miligfjjjf van Turkije. In Geneve was men nog niet uitverga- derd, nadat de Spaansche kwestie zonder veel ophef van de agenda was verdwenen. De Turksche regeering greep de gele genheid aan om de kwestie van Alexan drette te doen behandelen. Alexandirette is een gebied in het oude Fransche man- gende nummers der T. C. enkele stukken op te nemen. Na de inleiding ontstond een geanimeerde gedachtenwisseling. Be langrijke practische vragen en opmerkin gen werden naar voren gebracht. Mooi zou het zijn, wanneer ervaren oudere schapenhouders over die vragen eens Tiun meening gaven. Ik vermeld daarom een paar van die vragen hier, in de hoop, naar aanleiding daarvan van erkende „vak lui" een brief te krijgen, waaruit het voornaamste dan in de T.C. kan wórden- afgedrukt ten algemeenen nutte. Stellig hoop ik dus op brieven. Wie vertelt vam zijn ervaringen? 1. Wat is beter; de enterldngen te laten lammen of een jaar te laten overloopen? 2. Is het waar, dat de vruchtbaarheid bevorderd wondt door enterlimgen te laten lammen 3. Wat is beter schapen met twee lammeren gewoon blijven voeren, of lam-; meren bijvoeren en het schaap wat min der? 4. Wat is de beste manier van bijvoeren- en verweiden tegen de dektijd OP EXCURSIE. Na de inleiding van de heer Comman deur besprak de heer Van den Ban de te maken excursie. Deze gaat door. Maan dag 21 Dec. niet de eerste boot gaat men op reis. Bedoeling is: bezoek aan Rijks-. 9eruminrichtimg, vliegveld Waalhaven, Su- perfosfaatfabriek Vlaardhigen, Werktui genbureau H.M.v.L., Veemarkt Rotter dam, een groote hygiënische inelkstal, een fabriek van stik stof meststoffen. Men. zal een avond in Den Haag doorbrengen om de versiering en verlichting ter cier^ van het Vorstelijk bruidspaar te bezichti gen. 't Geheel -belooft een mooie reis te worden. Er kunnen nog enkele Lefheb bers mee, want de bus is nog m|iet vol. Opgeven bij E. v.d. Ban. f5.stortem 100 JAAR TERUG. Daarna vertelde de heer Van den Ban een en ander over schapenhouderij 100 jaar geleden. Hij las voor, hoe iemand 100 jaar geleden het maken van Texel sche schapenkaas beschreef. Dé werdtcien heel veel meer gemaakt dan thans. Er was toen ook al keur op. Doo,r een 'looiden: plaatje, het Texelsche wapen was er im gegrift, werd een merk in -de kaaskot st. gemaakt. Wie heeft soms nog zoo'n onid KaasmerK 'f Hierna volgden nog meded-eelingen in verhand met het loopemde GRONDON DERZOEK en de voedercontrole. Aan gaande bet gebruik van CACAOMEEL als voeder werd naar voren gebracht, dat de heeren \eeteeltconsulenten waarschuwen: voorzichtig te zijn met dit voer, omdat| zich vergiftigingsversdhijinselen vo r- dóèn. De heer Van den Ban las vcoir over Deensche proeven, die slechte re sultaten gaven. Daar is het voer in de ban gedaan. Men zij voorzichtig! Bij de sluiting van deze weer zeer ge slaagde avond, maakte de voorz. de op merking, dat dit nu toch wel een gezett lige „echte" praat-avond was geweest. Over elven ging men huistoe. De volgende avond is vastgesteld op 13 Januari. De heer Van den Ban spreekt dan over MF.LK en melkbehandeling em over het melken. E.v.d.B. daat Syrië, waar het meerendeel der be volking uit Turken bestaat. De tegenstel lingen tusschen deze Turken en het ove rige deel der Syrische bevolking (hoofd-, zakelijk Arabieren) zijn groot en ook Je autonomie, die aan Alexandrette is toe gekend, vermocht geen verbetering in Je toestanci te brengen. De Turken stuien er nu op aan, het gebied van Alexa-a* drette weer min of meer hij het rijk va)rj Kern al Ataturk in te lijven, iets, wat Je bevolking van Alexandrette zeer naar .Je zin zou zijn. BEZWAREN? De Fransche vertegenwoordiger heeft d-e Volkenbond een dergelijke maatregel sterk afgeraden. Hoewel hij tegen die Tur ken uiterst vriendelijk en hof lelijk bleef, betoogde hij, dat Alexandrette een in'e-i gree-rend -deel van Syrië was en dat men zeker moeilijkheden met de Arabieren, die op het oog-enblik rustig en 'tevreden zijn, zou krijgen, indien men thans, na de zelfstandigwording van Syrië een deel van het land ging afhakken. Op z'n „Ge- neef sch" is men nu toch tot een voorilop- pig compromis gekomen, waarvan het voornaamste bestanddeel is, dat Parijs het Fransch-Syirisch verdrag over de on afhankelijkheid niet zal ratifioeeren, voor dat de Volkenbondsraad over dg Turk sche wensoh maar onafhankelijkheid voor Alexandrette een beslissing zal hebben genomen. DE MOORD OP GUSTLOFF. Meer dan naar Genève is de laatste dagen de belangstelling naar de Zwitser-» sche stad Chur uitgegaan. Daar werd het proces gevoerd tegen de moordenaar van de nationaal-socialist Gustloff De straf die Frankfurter tenslotte heeft gekregen, 18 jaar tuchthuisstraf, is na het psydhia- VOOR HET PRINSELIJK BRU1CSPAAR. Vandaag is 't feest im Nederland, Weer gaan de vlaggen uit. Prins Bernard is de bruidegom, En Juliaan de bruid. 't Is vreugd' en blijdschap overal, Tot in het kleinst gehucht. Langs alle wegen schatert thans Een jubelend gerucht. De huizen worden opgetooid, Terreinen uitgezet, Versierd zijn auto, sjees en kar, Tram, fiets en autoped. Het zal vandaag de inzet zijn Van 't nationaal festijn, Van de verbelde, groote dag, Begroet door groot en klein. En was zoo'in feestdag miidden-Mei Ons allen wel zoo .goed, Toch ondanks kou en wintertijd Gloeit het oud-Hollandsch bloed. Och, edhte vreugde kan geen kwaad, Als goede drang haar drijft, Maar laat een ieder toornen dat Hij nochtans NUCHTER blijft. 19-12-'36. HUIB DE RIJMELAAR. (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) VARKENSTEELT. De Landbouw-Crlsis-Organisatie voor Noord-Holland vestigt er de aandacht op, dat biggen, die nog gemerkt moeten wor den met biggenmerken van 1936, geboren moeten zijn in 1936. Wanneer de aangifte van geboorte na 31 Deoember 1936 wordt gedaan, moet deze uiterlijk op 2 Januari 1937 vóór des middags 12 uur bij de kan toorhouder aangekomen zijn. Bovendien moeten deze biggen op het eigen bedrijf geboren zijn. Geboorte kaarten, welke la ter bij de kantoorhouder komen, worden in geen geval meer aangenomen voorl936. Overdracht van biggenmerken van 1936 blijft nog mogelijk tot 20 Januari 1937. Aanvragen welke na die datum binnenko men, worden niet meer behandeld. KERSTVERGADERING. Qp Zaterdag 26 Dec. belegt de Fede ratie Texel der S.D.A.P. een Kerstverga dering, waarvan de aanvang bepaald is op HALF DRIE namiddags (zie adv.) trisch rapport ien Siet pleidooi van zijn verdediger niet gering te achten. Zelfs in Duitschlamd is men thans met deze strat tevreden en de bladen, die nog kort geleden scherpe aanvallen deden op de psychiater en de verdediger, hebben thans voor de Zwitsersche rechters groote lot Voor verkoeling im die Duitsch-Zwitser- sche betrekkingen bestaat dus geen ge vaar. Men verwacht jiu, dat er na het ge beurde in Chur de Dnitschers blij ven volhouden, dat Frankfurter slechts uitvoerder van de wil van bepaalde Jood-i sche organisaties zou zijn geweest, hoewei hier tijdens het prooes mdets van gebleken is weer scherpere maatregelen tegen de Joden in Duitschlamd zullen worden geno men. CHINEESCHE WARWINKEL. TSJIANG- KAJ-SJEK. L v THMHR' In het Verre Oosten blijft de toestand) niet zeer duidelijk. De door de muitende troepen van Tsjong Sjoe-liang gevangen genomen Tsjiang Kai-sj-ek schijnt nog in leven te zijn, hoewel andere berichten mel den, dat hij vermoord zou zijn. De cen trale regeering van Nanking schijnt ove rigens niet aan ie wenschen van de mui# ters tegemoet te willen komen en breidt een .omsingeling van Sian-foe, waar de muiters zich bevinden, voor. In plaats van een versterkte actie tegen de Japanners gaan de Chimeezen dus maar liever weer eens onder elkaar een robbertje vechten^ In Tokio zal men dit niet ongaarne zien. Dan Dampo inwrijven en inademen. Pot 50. Doos 30 ct. Bij Apoth. cn Drogisten. genezen ving met 193? -UtitiAN A OUDESCHILD

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2