ABDIJSIROOP TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Zaterdag 19 Dec. 1936 mme van zon en maan. eimn Verkoudheid, hoest, bronchitis AKKER's verstèrkte BLOEMBOLLENCULTUUR. De Woensdag in de Oranjeboom gehou den ledenvergadering van Bloembollencul tuur, afd. Texel, werd door 21 leden bij gewoond. Om kwart over acht opent de voorz., ide heer H. Leber, met een woord van welkom. Hij herinnert er aan, dat in het voorjaar pogingen zijn aangewend om tusschcn veiling en kweekers een prijs regeling te tieften voor de Dubb. v. Sion. Door onvoldoende medewerking van de kweekers werd evenwel niet het ge- wenschte resultaat bereikt. Toch werden de prijzen eenigszins gestimuleerd. Dank zij het het ophalen van uitschot (wel 900 zakken) zijn vele lanen der narcisvlieg vernietigd. De -devaluatie, vervolgde spr., bracht het bollenbedrijt nog niet veel voordeel. Het komend jaar wordt dit mis schien grooter. Er wordt een productie- verhooging van 20 pet. verwacht. Onze hoop is verder gevestigd op 'n goede uit slag van de conferentie te Washington-. Prof. Dr. Van Slogteran en de heeren. Anentshorst en Van Zonneveld, die er aan zullen deelnemen, zullen krachtig be- toogen, dat Nederland voornemens is te voldoen aan elke redelijke eisch inzake het leveren van gezonde bollen. Amerika kan dan van zijn voornemen afzien om de ingevoerde bollen te „ontsmetten". BESCHRIJVINGSBRIEF: Deze bevatte een aantal wijzigingen en aanvullingen van de statuten en het huishoudelijk re glement. STEMRECHT. Door het bestuur werd o.a. voorgesteld, dat in de afd. vergade ringen leden, die minder dan 50 Are be telen, 1 stem uitbrengen; met 50—100 are 2 stemmen; met 100—200 are 3 stem men; met 200500 are 4 stem(rnen. Afd. Oostwoud en omstreken zal een amen dement indienen, luidende als volgt: zij, düe minder dan 100 are betelen, brengen I stem uit, voor 100 are of meer doch minder dan 300 2 stemmen, biet 300 are of meer 3 stemmen. Het voorstel van het Hoofdbestuur wordt met 146 stemmen verworpen.. De vergadering spreekt zich met 14-6 st. uit voor het steunen van de motie afd. Heem stede om ieder lid één stem te geven. Het amendement Oostvvoud wordt met 134 stemmen verworpen. Het hoofdbestuur stelt voor: leden, -die kweekers van eenzelfde geslacht van bol- of knolgewas zijn (zooals hyacinthen, tul pen, crocus, narcissen, enz.) te veneendgen tot een groep. Het bestuur vain zoo'n/ groep bestaat uit 10 leden en een voorz. Het hoofdbestuur stelt voor, de orga nisatie iin de groep verplichtend te maken. Het wil de leden^ die vain zeker artikel meer dan 15 Are telen, automatisch bij de groep indeelen. Leden, die nieuw toe treden en geen wezenijjk belang hebben bij het bedrijf, wonden buiten de afd. om als lid ingeschreven. Zjj kunnen dus feen stem uitbrengen. De heer G.W. van anten zou willen, dat zij die minder dan 15 are telen, ook in die groep vertegen* woordigd mogen zijn. De vergadering gaat echter met de voorgestelde groep- indeeliing accoord. HOOFDBESTUUR. Verkiezing van twee hoofdbestuursleden. De heer Joh. Parlevliet dringt er op aan, een bestuurs lid te kiezen, die ook bollen teelt. Na herstemming wordt voor vacature wijlen A. Bergman, J. Philippo, Sassenheim, met II van lie 20 stemmen gekozen. Bij sterns ming over de vacature H. A. van Doome verkreeg geen der candidaten de volstrek» te meerderheid. Bij loting werd de heei De Zeeuw, te Nieuw-Vennep, antisaroeer- -der, gekozen. JAARWEDDE. Afd. Heemstede wil, dat de jaarwedde van voorz. en secr.-. penn. door de alg. vergadering vastgesteld wordt. Het hoofdbestuur wenscht deze zelf te bepalen. De verga-d. besluit amen dement Heemstede te steunen. DE CONTRIBUTIE voor telers met niet meer dan een halve H.A. wordt van t5.— op 'f3.50 gebracht. AFGEVAARDIGDEN. De heer D. Bakker Pz. stelt voor om als afgevaar digden naar de alg. vergadering te benoe men een lid, volgens rooster en een lid van het bestuur. Het wordt met 4—13 stemmen verworpen. De heer P. Dalmeijer MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 20 Dec 11,07 23,24 8.04 15,48 M 21 11,26 8,04 15,48 D. 22 11,46 0.53 8,05 15,49 W 23 12,10 2.15 8,05 15.49 D. 24 12.40 3,39 8.06 15,50 V. 25 13 19 5,01 8,07 15,50 Z. 26 14.11 6,17 8,08 15,51 Maandag 21 Dec. Eerste kwartier. wordt volgens rooster benoemd. Voor de benoeming van een andere afgevaardigde wordt wel "driemaal gestemd. Benoemd wordt de heer Leber. SALARIS VOORZ. HOOFDBESTUUR Het hoofdbestuur stelt voor het salaris van de voorz., verminderd met de crisis- korting van 10 pet., met f 600 te verhooo gen. Besloten wordt de afgevaardigden op te dragen inlichtingen te vragen omtrent deze verhooging. AFD. BESTUURSVERKIEZING. De heer Joh. Parlevliet, aftredend, wordt door de voorz. dank gebracht voor zijn groote activiteit, ten gunste van de afd. aan de dag gelegd De heer Parlevliet stelt voor, een anti-saneerder te kiezen. Het bestuur is nu in meerderheid vóór saneering. Na herhaalde stemming wordt de lieer S. J. Flens met 12 van de 21 st. gekotzen; 8 stemmen worden uitgebracht op de hieer D. Bakker Pz. De rondvraag levert niets belangrijks op. Met de beste wenschen voor de Ver- eeniging sluit de voorz. omstreeks half twaalf de vergadering. W. VLIEGVELD VLIJT. (Ingezonden.) Mijnbeer de Redacteur. Daar ons van verschillende zijden in lichtingen gevraagd worden over de ex ploitatie-resultaten van Vliegveld Vlijt, verzoek ik u beleefd de volgende nadere uiteenzetting te willen opnemen. In het raadsverslag staat reeds ver meld als netto-opbrengst per H.A.: 190.60. De kern van de zaak draait om de vraag, welke financieele voordeden zijn er voor de gemeenschap aan ver bonden, indien het vliegveld 2 jaren als bouwland gebruikt zou worden (het 2e jaar weer met gras en klaver inzaaien; winst 15613.80 inplaats van exploitatie als weiland; verlies 1 1322.50). Dus ter be schikking om belastingverhooging 'te voorkomen f6936.30, waarvan het le jaar f5554.40 en het 2e jaar f 1381.90. I|h beide gevallen zijn de rente van bet grond- kapitaal plus polder- en grondlasten ge lijk en deze komen in ieder geval ten laste van de begrootimg, waardoor men deze bedragen gevoegelijk buiten beschouwing kan laten. Stelt men inu, dat op Vlijt een boerderij stond, bewoond door"een landbouwer, dan moet men nog rekening houden met de pachtwaarde (f50 per H.A.) en een post algemeene onkosten (te stellen op f25.— per H.A.). Deze post algemeene onkosten hebben wij in onze exploitatie-rekening niet opgenomen, daar alle werkzaamhe 'en uitbesteed worden (geen inventaris aan wezig, geen vaste knechten gedurende de winter, etc.) Deze landbouwer zou dus per H.A. een winst maken van t90.60 f75 f 15.60 of totaal 36.50 X f 15.60 f569.40, waarvan hij en zijn gezin moesten levenvoorwaar geen vetpot. H er uit blijkt tevens dat onze raming van de bruto-opbrengst zeer voorzichtig is ge weest. Er wordt ook wel gezegd: Er is op Vlijt nog nooit veel gedorscht. Men ver geet dan echter, dat Vlijt nu in een cul- tuurstaat is, waarin het nog nimmer is ge weest (goed gedraineerd, geëgaliseerd en diep gespit.) C. J. DE LUGT. Mededeelingcn llülliilll! van Texels Bioscoop-Theater DE LOKKENDE STEM. Een boeiende film, een aantrekkelijke rolprent, piet in de laatste plaats, doordat Marta Eggerth daaraan op zoo onnavölg-i bare wijze haar medewerking verleent. De film voert ons naar het oorlogsfront te Yperen omstreeks 1918. Daar hebben in een oud kasteel zes Engelsche officieren hun kwartier opgeslagen. Buiten gieren de kogels, donderen de kanonnen en zaaien ook bommen steeds dood en ver derf. "Wanneer de manschappen een oogenblik rust hebben, wordt de eenige grammofoonplaat, waarover zij beschik ken: de stem van een Parijsche zangeres, Gloria Delamare, opgezet. Een verlok kende stem, ontroerend mooi. Onbewust gaat de zangeres, die zij geen van allen kennen een plaats in hun leven innemen. Vooral één van hen, Fred Winsbury, kan haar niet vergeten. De film geeft ons in een reeks boeiende en varieenende tafe- reelen de moeilijkheden te aanschouwen, welke Fred ontmoet bij zijn pogingen, om met Gloria in kennis te komen. Hij ziet zijn m-oeite met goede uitslag bekroond,, maar na welke wederwaardigheden De film zal het antwoord gevent IN OLD SANTA FE. Dit is de hoofdschotel van de filmmaal tijd welke Zondagmiddag, aanvang 4 uur, wordt opgediend: Wild-West-avointuren met gezellige muziek. Romantiek, humor, avonturen, afgewisseld door vlotte liedjes. Iets biezonders op het gebied van cow boy-films; een achtergrond van onver getelijke schoonheid en intermezzo's van van meesleepende muziek. „In Old Santa Fe"de nieuwste song. „In Old Santa Fe"romantiek in het Wilde Westen. Reeds voor 25 ct. een toegangsbewijs. Balcon 40 ct. RAADSVERSLAG. Een paar regels blijken ons verdwaald te zijn. Jammer, maar door de haast, waarmee ditmaal gewerkt moest worden,, verklaarbaar. We herhalen, tot goed be grip, het betreffende gedeelte: Weth. Vlaming: We staar tegenover de cijfers van dhr De Lugt onvoorbereid. Het is boeren op papier. Gezien het boerenbe-f drijt in Groningen zijn de begroote voor-' deelen aan de hooge kant. Thans is de tijd dichtbij om het vliegvel I te benutten. Niet terug nu. Dlvr De Lugt wil er geheel Van af zien, dhr Parlevliet wil een beter grasmat maken. Wie dient nu het ge- nreentebelang? Ik gevoel voor direct voor deel, maar nog meer voor het grootenei indirecte belang. PUNT 8. De verordening op de hef fing van vermakelijkheidsbelasting (zie T.G. 9 Dcc.) wordt aangenomen z li.st. en de gevaarlijke gevolgen daarvan. Sommige menschen, die wat vatbaar zfjn op borst en keel denken, dat het nu eenmaal hun lot is 's winters te moeten hoesten, kuchen, hygen en benauwd op de borst te zjjn. Indien Gij tot diegenen behoort, probeert dan eens do nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop die honderdduizenden hun levens-blijheid heeft teruggegeven. Reeds naenkele lepels bemerkt Ge dat dit middel U werkelijk zal kunnen helpen. De slijm, die op de borst drukte, en U benauwd maakte, komt gemakkelijk los, de hoestbuien wor den zeldzamer, lichter en verdwijnen, Uw adem haling wordt weer diep en geruischloos en de slijmvliezen van Uw borst en keel worden versterkt. De planten-extracten en de codeïne, de grootste hoest-bedwinger, maken de nieuwe verstèrkto Abdijsiroop tot ,,'s Werelds béste Hoest-slroop". Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2.-. f 3.50 p. flacon LEZING VAN PASTOOR BOONEKAMP Woensdag hield Pastoor Booinekamp voor de R.K. Volksbond een lezing over Katholieke Actie en Liturgie. De beer Zijm, voorz., opent te ruim 8 uur. met een welkomstwoord en spreekt zijn groote voldoening uit over de masale opkomst. Ook vele dames zijn aanwezig. De eerw. spreker wil in de eerste plaats vertelleinf wat Liturgie is en dam wat de kath. actie is, zooals de Paus die bedoelt, om daar na het verband tusschen liturgie en ka tholieke actie aan te toornen. Liturgie is die Godsvrucht van de kerk en de vorm, waarin deze zich uit. De kerk is het my stieke lichaam van Christus. Christus zelf heeft gezegd: Ik ben de wijnstok en gij zijt de ranken. Zooals de druiven leveni door de wijnstok, zoo stroomt het levens sap van Christus, die genade, door ons. Alles wat goed en schoon aan ons is, komt van de genade van 'Christus. Het levensdoel vam ieder moet zijn tot God te komen, en dit biezondere doelvan ieder, wondt samengevat in de kerk. Daarom moeten wij ons niet aan die leiding ont trekken. De Kerk heeft vormen gekozen en voorgeschreven. Dit zijn uiterlijke vor men, geen uiterlijkheden. De Hervorming, vervolgt spr., heeft de eeredienst verwoest. Daarna trad op het godsdienstig liberalisme. We leefden als individualisten. De Kerk nu bedoelt de openbare Godsvereering voor allen te sa-» mien. Bovendien: de liturgie leert liet ge-» loof. In die liturgie preekt de Kerk tot ons hart. Paus Pius X, die alles herstellen, wilde in Christus, beeft de liturgische' beweging gewekt. Hierna wijst spr. er op, dat de werk zaamheid der kerk, niet alleen bet werk» is van de priesters. Het leekanaandeej is een apostolische plicht. Bidden, offeren, bet goede voorbeeld, woord en daad, dat alles is Ieekenapostolaat. Er is aap kath. werkdadigheid veel gedaan. Denk aan de scholen, armenzorg, pers, politiek godsd. en sociale vereanigingen. Al deze werkdadigheid moet worden opgenomen in het kader van de hiërarchie. Nooit was er zoo'n massa van Godsdienstvij anden. Daar tegenover stellen wij het groote middel, de Kath. Actie. Als bet ver-» zwakte Christelijke leven weer gaat op bloeien door de Liturgie, kaïn de strijd beginnen. Onze verhouding tot Christus moet zijn: een forsche mannelijke gene genheid voor onze broeder Christus. Wat geeft het, wat ze zeggen, wat ze doen, zei Paulus, als Christus maar gepredikt wordt. Hierna is er nog gelegenheid tot het stellen van vragen, die naar genoegen werden beantwoord. Voorz. deelt nog biee, dat in de eerste helft van Januari', de heer Van Slingeland weer komt. DEN HOORN. ADVENTSAVOND. Woensdag a.s. wordt in de N.H. Kerk alhier een adventsavond belegd. DeGlir. Zangvereen. Harmonie en de heeren U. Bouwsma, bugel, en J. A. Dros, orgel,, hebben hun medewerking toegezegd. Als spreker treedt op Ds. Q. Moen. De aan-» vang is bepaald op half acht. De toe-1 gang is vrij, ieder welkom. SPORT. S.V. TEXEL. Zondag krijgen we bezoek van BKC. Een biezonder zware opgaaf. Dubbel jammer daarom ,dat de trainnings- avond deze week niet door kon gaan. Deze voorbereiding hebben we noodig. BKC staat momenteel op de 2e plaats' en zal zich tot bet uiterste inspannen, om te trachten een overwinning uit bet vuur te sloepen, opdat haar kaïns niet er lonen» zal gaati. Geeft u ten volle. Denkt niet, liet komt wel, maar zorgt dat ons elftal de speelwijze bepaalt. Concentreert uw gedachten reeds vóór de aanvang, op bet geen gebeuren gaat. Ge weet wat BKC waard is. Houdt het gcheele veld steeds! bezet, vult elkaar aan door het van plaats verwisselen, indien het spelverloop dit verlangt, zoowel in de voor- als acliter- nowie. Vertrouw*, elkaar volkomen, houdt liet spel niet op door te stoppen ot te passeeren als ge wondt aangevallen, maar geeft ineens door. Speelt niet enkel in de lengte of enkel in de breedte. Zorgt voor afwisseling ,maar laat de bal veelal diago naal over liet veld gaain, waardoor bet verband in de tegenpartij kan wonden ver broken. Wanneer al deze raadgevingen worden overwogen en opgevolgd, zien we Texel 1 in goe.'ie conditie. Dan wondt bet een goede wedstrijd en sterken we de baud tusschen spe'ers en kijkers- Reeds eerder verzochten wij de spelers met rust te laten. Geen 'onvriendelijkhe den, wanneer het eens niet lukt. Laat ben voelen, dat gij en die spelers één rij Li Helpt mee, ïie wedstrijd tot een goed einde te brengen. Onthoud u ook van op- of aanmerkingen jegens de scheids rechter. We hopen op een goed besluit van dit jaar. Het programma Luiidt KNVB 4 A. Texel BKC; MFC-Watervogels; DTS N.NiedorpSchagenStrandvogels. NHVB: 2 F.: Watervogels2—BKC 2; Helder 5—Texel 2; HRC5—OudescTiiild. 3 F.: FIRC 6-BKC 3; De Cocksdom -JVC 2. 4 G.: Texei 3Tex. Boys 1; Oosteremd —Watervogels 3. Adsp. U: De Cock9dorp ATexel A. Tiexel 2 gaat naar Helder 5 en zal goed doen te winnen. We weten /lat die H-elftallen soms wonderlijk sterk kunnen kunnen zijn. Laat dit geen beletsel zijn om te winnen. Texel 3 krijgt de Boys op visite, die zeer sterk die leiding hebben in deze af* deeling. Zóó zelfs, dat ze door deze wed* strijd te winnen, reeds kampioen kunnen zijn, waarmede ze het jaar behoorlijk kuin-» nen afsluiten. We gelooven, dat T. 3 diit niet zal kunnen beletten, maar we zijn er zeker van, dat het een pittige partij voet* bal zal worden. Adsp. Texel A gaat naar De Gocks- dorp A. Aanvang 12 uur. Vertrek van 't sportterrein 11.15 precies. Zorgt voor een goede wedstrijd. Elftal: S.Keijser Jac.Koorn H.Pen H.Boon H.v.Dijk W.Langeveld Ab.Keijser Jn.Rab D.Huizinga K.Kikkert Res.: J.Komdeur. C.Zutfen Trainen: Hedenmiddag voor adsip. geen trainen. Het veld moet gespaard warden. TIEN JAAR ADSPIRANTEN. Ter herdenking v.an dit teit, tracht het be stuur te doen spelen tusschen Texel A len HRC A op de 2e Kerstdag. Zie Ina- diere aankondiging. D.D. DE COCKSDORP. S.V.C.-NIEUWS. Na twee weken rust kan SVC 1 morgen zijn krachten meten tegen JVC 2. Dat kan weer een goede wedstrijd worden. Wisten wij in Juliana- dorp een 70 overwinning te behalen, nu zal'bet zoo'n vaart niet toppen. JVC heeft zich de laatsie tijd aardig hersteld en zal wel alles in het werk stelten om de vorige nederlaag uit te vvisschen. Ver zuimt niet deze laatste thuiswedstrijd ip 1936 te gaan z:en. De adspirantan krijgen bezoek van Texei A, welk elftal wel winnen zal. A.Buis A.Kalis Jb.Wiestdonp M.BoonCz. Jb.v.Hoorn G.Roordia C.Westdorp L.deKindt Jn.Daalder G.van Boven G.Eelmam S.V.C. 1W.Verseput M.Reuvers P.BoonMz. H.Nieboer H.Stolk C.v.Boven A.Stolk Jn.Eelman O.Bakker Jn.Reuvers Res.: C.Troost. Jb.Eelman Tenreinidiienst H.Nieboer, M.Reuvers en A. Buis. Losse nummers van Stuivers- blad, De Lach, Astra, Oké, Haagsche Post BOEKHANDEL PARKSTRAAT.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5