Gemengd Nieuws Feest in liet ftesüeht van Weldadigheid. Feest op 7 en 8 Januari. ingezonden DE ONDERNEMING EN DE EENDRACHT. DE COCKSDORP. DE VOLHARDING. iiiiiiimiiiiiiiiiiuiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui illiil LANDBOUW EN VEETEELT. |||i|| llllllllll!IIttllll!!!!l!!llllllllllllimillllillllllllll!lill||||illllllii:i V illlilllllllllillllllllllllimililllllllllllllllllllillllllllllllllllll illinium ESPERANTO. mmmmmmmmmmmimiiiiimiiiimmimiiimiiiiimmii iiiiimiiiiiiimiimimiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiimimiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmiiiiimimiiiiimmiiii Bij dit nummer behoort een DERDE BLAD. VOGELTREKSTATION. De waarnemers van ons Vogeltreksta tion hebben voorloopig hun werkzaamhe-' den hier weer beëindigd. We hopen bin nenkort van de hand van de heer Van Dobben eenige interessante biezondierhe- dien over de najaarstrek te kunnen ver melden. UIT EEN GRIJS VERLEÊN. Onlangs heeft de heer Jac. Kikkert Nz. uit het perceel land aan de Hollewalsweg dat door merkwaardige vondsten op archaeologisch gebied reeds eerder de aandacht trok een stuk vuursteen op gegraven, dat bij onderzoek, door des kundigen, bewerkt bleek te zijn en als bijl moet zijn gebezigd, zeker wel een paar duizend jaar terug. BEDRIJFSVOORLICHTING - TEXEL. Contributie-regeling. Men schrijft oins: In een dezer dagen gehouden bestuurs vergadering is o.m. bovengenoemd onder werp besproken, daar de thans geldende regeling |naar die rmeening van het bestuur, onbillijkheden veroorzaakten. Het kwam n.I. voor, dat kleine bedrij ven, vnl. bollen bedrijven, om deel te kun nen nemen aan het grondonderzoek, lid werden van de vereeniging. In verband met de geringe oppervlakte van die be>i ■drijven, bedroeg de contributie een zeer giering bedrag, 10 of 12'/- ct. per H.A., een bedrag, dat somtijds de kosten van incasso iniet zou kunnen goedmaken en in geen enkel opzicht verband hield met de voordeden, aan het lidmaatschap ver bonden. Het bestuur heeft daarom ge meend een miniinujm-oontributie te moe ten vaststellen. Het heeft deze bepaald op fl.voor leden eener Landb. org. en ■op f 1.25 voor niet-leden. Het vertrouwt, td.at dit geringe bedrag geen beletsel zal zijn om lid te worden der vereeniging1* Mochten er echter personen zijn, die geen lid wenschen te wonden en todh grond willen laten onderzoeken via de vereeniging, dan kan dit evengoed. De kosten van onderzoek zijn dan echter 20 pet. hooger dan voor leden der Vereen. Het Zilveren Huwelijksfeest van Vader en Moeder MOENIS. Het was deze week feest in bet Ge-i sticht. Woensdag herdacht liet echtpaar Moenis het heugelijk feit van zijn echt verbintenis, 25 jaar geleden, en bet was ter gelegenheid daarvan, dat Dinsdag reeds de verpleegden 14 in getal een festijn werd bereid. Is het anders, op- verjaardagen van een der verpleegden ge woonte een kopje „sukelaad" te sohen- ken, inu bestond de tractatie in een advo-> caatje, een glaasje vvijin, een koekjie en, voor de mannen een lekkere sigaar. Wie deze dag eens om een hoekje mocht kij ken, zal bespeurd hebben, dat er een echte feeststemming heersChte. Het was die heer Piet Dekker, die vader en moeder namens hun pleegkinderen op hartelijke wijze toe sprak en daarbij getuigde van dank en genegenheid wegens de groote opofferin gen welke zij zich zoo vaak getroosten, vooral wanneer verpleegden door ziekte ot ongeval bedlegerig zijn en dag en nacht bijstand behoeven. Dan kent de zorg geen eind, noch van vader, noch van moe der; onvermoeid zijn zij, waar het geldt de belangen te behartigen van allen, die aan hun zorg en liefde zijn toever-i trouwd. Piet bracht het er kranig at en de tranen, welke de meeste verpleegden over de wangen liepen, getuigden, dat hij diet overdreven Tiad. Integendeel. Een en veloppe met inhoud werd tenslotte over handigd als stoffelijk bewijs van genegen heid. Daar moesten, werd er bij verteld, vader en moeder maar wat moois voor koopen. De volgende dag, reeds vroeg in de morgen, hadden buren een drietal vlaggen bij ihiet Gebouw opgesteld. Dat gat een feestelijk aanzien. Maar daarbij bleef liet niet. Daar kwam al spoedig een fraai met bloemen gevulde mand, vergezeld van 'n keurige gelukwensch, aangeboden door de twintig buurtbewoners, wier namen daar op alle vermeld stonden. Een allervriende lijkst bewijs van genegenheid. Des middags bood namens het college van regenten en regentessen, de heer J. C. Visser, voorz., de heer en mevr. Moenis een passend cadeau aan, wederom verge zeld van woorden van waardeering en, hoogachting wegens de uitstekende wijza waarop vader en moeder hum vaak zware taak vervullen. Er kwamen nog meer cadeau's, een rooktafel, een leeslamp, een electr. thee licht, bloemenhet was voor het echt paar Moenis een dag, welke zonder twijfel tot in lengte van dagen in blijde herinne ring zal voortleven. Elt er. een half jaar reeds wijden vai der en moeder Moenis aan het Gesticht en de verpleegden hun beste krachten. Moge nog menig jaar daaraan worden toegevoegd. Dat zij daartoe de kracht mogen hebben, wenschen wij van harte. DE NIEUWE TYPtSIE Zaterdagavond komt zij in PEN's ZAAL Een echt blijspel Houdt die avond vrij. P.T.V TEXEL. Wegens de Kerst zullen de eieren een dag eerder worden opgehaald. Zet u ze tijdig gereed VOOR DE KERST. Dinsdag zal er 's middags van 36 uur in Eben Haezer gelegenheid zijn om die voor de Kerstuitdeeling gemaakte goede ren te bezichtigen. Het Bestuur van de Alg. Texelsohe Oranjevereeniging maakt bekend, dat 't voorloopig programma van de feesten te Den Burg ter gelegenheid van liet huwe lijk van H.K.H. Prinses Juliana enZ.D.H., Prins Bomhard als volgt is samengesteld i 7 Januari; 8.309 uur Klokgelui. 910 uur: Wijdingsddenst in de Ned. Hierv. kerk. Sprekers: Dr. A. Vis en Ds. F. Visser. Gewijde muziek van Texels Fanfare. 10.3012 uur: Optocht dier school kinderen met versierde fietsen, auto peds, bogen, enz. 25 uur: Kinderspelen in diverse zalen. 46 uur: Volksspelen op de Groene plaats (alleen bij gunstig weer.) 8.15 uur: Lampionoptocht. Over verdere vulling van de avond wordt nog overleg gepleegd. 8 Januari. 9 uur: Muziek van de toren. 10—12.30 uur: Feestelijke bijeenkomst van alle Texelsche schoolkinderen in div. zalen. 12.302 uur: Optocht .défilé en aubade van vereenigingen en schoolkinderen. 2— 3uur: Pauze. 34.30 uur: Groote humoristische en allegorische optocht. Prijsbeoordee- ling op de Groeneplaats. 4.30—plm. 6 uur: Volksspelen op de Groeneplaats (alleen bij gunstig weer.) 8 uur: Herhaling groote optocht met fakkels. DE KOOG KERSTUITDEELING. De Chr. Virouwenveneen. za! Dinsdag avond 8 uur in het Witte Huis de voor de Kerstuitdeeling gemaakte goederen ter bezichtiging uitstallen. Belangstellenden wekken we op, dan eens te gaan zien. OUDESCHILD. VISSCHERIJ. Het Handelsblad van Woensdag meldt De haringv.isseherij buiten de afsluitdijk omgeving Wierimgén mislukt dit seizoen geheel. Noch met de kameriietten, noch met de kuil wordt iets van beteekenis meer gevangen. Spiering Dinsdag, slechts 200 pond, gold 20 ct. per Kg. Als belangstellende abonné las ik van de strijd der beide zuivelfabrieken hier ter plaatse over 't al of niet samenvoegen der beide bedrijven. De heer Drijver, di recteur der Onderneming, deelde mee, dat op De Onderneming geen cent schuld rust. Dat trof me en komt me niet juist voor, daar ik, toevallig in het bezit van een balans dezer fabriek zijnde, hierop als gestort aandeelhouderskapitaal een bedrag van f21055.vindt. Dit is m.i. wel degelijk een schuld. De Eendracht heeft een schuld van f72900.Deze fa briek zal waarschijnlijk deze leening bij de een ot andere boerenleenbank ot zui vel bank geplaatst hebben. Evenzoo heeft Den Hoorn een schuld aan zijn aandeel houders. Verder zal ik me niet met deze strijd inlaten, hoewel het me gewenscht voorkomt, willen ze toch een gezonde krachtige boerenstand op Texel vormen, dat er, evenals elders gebeurt, één krach tig bedrijf op Texel wordt gesticht, in de plaats van twee elkaar verzwakkende fabrieken. Een belangstellende abonné. OOSTEREND. KERSTFEEST. De Vrijz. Zondagsscholen van Ooster end en Eierland vieren Vrijdag Kerstfeest in de Doopsgez. Kerk, aanvang 7 uur. Het huisje van de heer Van Heerwaar-* dien, eigenaar van het voormalige p-ol- dertje De Volharding, is gesloopt. De laatste Novemberstorm had het leelijk beschadigd, waarop menschenhanden het hebben afgebroken. (In ons Kerstnummer zult u een foto van het gehavende huisje vinden. Texels Filmarchief bewaart in levende beelden de historie, welke zich om dit huisje beeft afgespeeld. Red.) IlilllilUlllllllilillllllillllllllllillllllilllllilllllllllllllll llllllllllllllllll SPORT llllllllllllllllll llllllilllllllillllllilllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TEX BOYS. Zondag moeten jullie naar Texel 3. Aanvang 12 uur. Zorg er voor, dat je ongeslagen blijft. Hard werken, monden dicht; dat is de goede manier- Het 2e en de adsp. zijn weer vrij. Hief voorloopig programma voor 27 Dec. luidt: Watervogels 3Tex. Boys 2. 12.30 E. Zon. Tex. Boys ATexel B, 2 uur. A. C. Oroen. B. BINNENLAND Visscherij. In 1937 zullen tot de haringvisscherij op de Waddenzee worden toegelaten zij, die in 1935 daaraan heb ben deelgenomen, met vaartuigen, welke hun vóór 1 Jan. 1936 ter beschikking stonden. De visscherij zal met kuilnetten slechts worden toegelaten tot 1 April 1937. Voor haring zal aan die afslag ten minste f2.per 100 Kg. moeten worw den betaald. Haring, welke deze prijs niet opbrengt, neemt de visscherijoentrale uit de markt om aan de men schel ij ke consumptie ont trokken te worden. Alle haring zal moe- ten worden aangevoerd aan en worden verkocht over één der afslagen te Zout kamp, Harlingen, Makkum, Den Oever ot Den Helder. De opbrengst van de haring zal onder de aanvoerende visschers wor den verdeeld volgens gebruik, geldende op de plaatsen van afslag. Amsterdam zal in een der eerste volgende jaren geen wereldtentoonstelling ladjgen. De regeering wil er geen subsidie voor geven. Amsterdams haven vertoont meer opleving. De werven hebben meer te bouwen en meer reparaties dan sinds ja ren het geval was. Zaandam. 5 Fcbr. zal Burgemeester K. ter Laan als zoodanig afscheid nemen. Den Haag. De Hooge Raad behan delde vorige week zijn 40.000ste straf zaak. Dit aantal' wend in tlon'ierd jaar bereikt. Over de eerste 20.000 zaken dteed men 80 jaar, over de tweede 20.000 20 jaar. Te Den Haag is het aantal werk-' loozen sterk gedaald. De voorbereiding van de a.s. feesten geeft veel werk. Te Venlo is de sacristie van de R.K., kerk van O.L. Vrouwe Onbevlekte Ont vangenis met miskleeren en kerkgewaden uitgebrand. De brand zou door vuur, on der verwarmingsketels, ontstaan zijn. Te Blerick heeft een 30-j. veekoop man ruim f 10.000 ten nadeeie van de N. V. Wieldersche Veehandel verduisterd. Hij is aangehouden. BUITENLAND Ned. O.-Indië. Vóór de vaccinatie tegen pest telde men Oct. 1934 in Ban doeng en Soemedang 663 dooden. 'In Oct j.f. 64. Engeland. Te Londen is een reeks brieven van Napoleon, betrekking heb bende op 's keizers expeditie naar Egyp te, publiek geveild. Twintig door de kei zer onderteekende brieven brachten 1450 pid. st. op. Duitschland. Te München is een Jood tot drie jaar gevangenis veroor deeld wegens „poging om het ras te be zoedelen", daar hij met Arische meisjes omging. Zwitserland. David Frankfurter, ver dacht van moord op Gustloff, is tot 18 jaar gevangenis veroordeeld. Het verblijf in Zwitserland wordt hem voor altijd ont zegd. Portugal heeft de voorstellen van Frankrijk en Engeland, om samen te wer ken tot het doen beëindigen van de Spaansche strijd, afgewezen. Estland. lm de Oostzee is een schip, vermoedelijk een Deensch, op een mijn geloopen en vergaan. Oostenrijk zal tien pet. van zijn uit gaven iin 1937 voor het leger bestedien; in 1913 bedroegen zij 24 pet. Frankrijk. Te St. Nazaire werd het 26500 ton groote slagschip Strasbourg te water gelaten. Denemarken. Bij Hortens op Jutland is een vierling, een meisje en drie jon gens, geboTen. Italië. De ministerraad heeft het wetsontwerp tot invoering van de '40- urige werkweek in de industrie goedge keurd. Illlllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ullllllllll UIT DE KEUKEN ||||||!l|||| llllllllllll VAN DE KRANT. lllllllllllllllllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllll Duitschland. De pers hier mag de eerstvolgende tijd, behoudens officieele toestemming, géén berichten geven over de Hertog van Windsor (de ex-koning van Engeland). 9 Ver. Staten. De krantenmagnaat R. Hearst heeft de vijfdaagsche werkweek ingevoerd "voor ai' Zijn werknemers, werk-i zaam bij de berichtendiensten Universal en Internat. News Service. Te Den Haag wordt van 1623 Ju ni a.s. het 17e tweejaarl. internat, lanfdl- bouwcongres gehouden. Rotterdam. De roggeprijs is de laat ste tijd sterk opgeloopen. De Oostzee landen voeren n.I. geen rogge meer uit; Estland heeft hier zelfs inkoopen gedaan.. Argentinië is onze eenige leverancier. Er, werd f6,15 voor betaald. 9 Duitschland heeft een tekort aan graan. Het wil de invoer vergrooten. In 1935 werd 160.000 ton ingevoerd, in '34 600.000 ton. De laatste oogst gaf ruim vier millioen ton, terwijl voor broojdvijf millioen ton noadig is. Frankrijk. Parijs. Onlangs over leed, op 70-j. leeftijd, Prof. A. Meilief,, een der meest vooraanstaande taalgeleer den van onze tijd. Van het Esperanto ge tuigde hijDe mogelijkheid van een kunstmatige taal, gemakkelijk te leeren en te gebruiken, is m de practijk bewezen^ Alle discussies zijn overbodig geworden. Esperanto leeft! 9 Spanje. Vorige maand verscheen te Valencia het eerste nummer van hethalH maandelijksch tijdschrift, Volksfront geti teld, in het Esp. geredigeerd en uitgege ven door de Arbeiders Esp. Oroep te Valencia. llllllillilllllillllllilllllllllllllllllllliillllllllllllllllllll! llllllllllll ZOO SPRAKIllinium MINISTER SCHACHT, Duitschland: De vrede in Europa, ja, in de heele we reld, hangt af van de vraag, of de dicht opeengedrongen massa's van Centraal— Europa een levensmogelijkheid voor zich zelf krijgen of niet. De toekenning van koloniaal gebied is de oplossing van de moeilijkheden. 99 LARGO CABALLERO, premier van de Spaansche (roadie) regeering: Een we reldoorlog hangt boven ons hoofd. In Spanje woedt nu ai tien Europeescbe oor log. MINISTER GELISSEN: Van .een deel der werkloosheid zullen we niet meer afkomen. Het gevolg van die mechanisa tie i s, dat de werktijden zullen moeten wonden verkort en daarbij is bet getal veertig uren niet de finale. Illllllllllllllllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllliillll LUCHTVAART. Enschede. Vlieg veld Twente krijgt van rijkswege een radiobaken. 9 Den Haag. Bij vliegveld IJpiein burg heert instructeur Hoekstra wegens motordefect een noodlanding gemaakt. H. kwam er goed af; zijn toestel werd ern-| stig beschadigd. Te Soesterberg is een militair toe stel door ijsvorming op de vleugels bij een landing gevallen en vernield. De in zittende 27-j. luit. Jans9ens kreeg een kaakfractuur en een hersenschudding. 9 Te Emmen moest een Duitsch kor-< poraal, door mist verdwaald, een noody landing maken. V Te Ootmarsum moest een Duitsche sportvlieger door slecht zicht een noody landing maken. Hij kreeg geen letsel, maar verspeelde zijn schroef. 99 9 Arnhem. Op de linker-Rijnoeveris een verdwaald Duitsch sportvliegtuig ge daald. Hiet had benzinetekort en een de-, fecte motor. *9 Engeland. Bij D.incastar is een bommenwerper neergestort; 2 dooden. 99 Japan Door mist misleid vloog een watervliegtuig ten Z. van Kioesjoe tegen een berg. Het verbrandde. Zes dooden.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 6