DERDE BLAD. TEXELSGHE COURANT Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Zaterdag 1S Dec. 1936 Illllllll feu worden. VAN' DE BOEKENPLANK. (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat) NIEUWE BOEKEN. Clara Asscher—Pinkhot, De weg alleen, 204 blz., ing. t2.25, geb. t2.90. Joh. v.d. Woude, De vreemdeling, 328 blz., ing. t2.90, geb. t3.90. Willem de Geus, Wilde vaart, 292 blz., ing. t2.50, geb. t3.50. A. Blok, Het Esperanto in 20 les sen, 17e druk, 120 blz., t0.90. A. Blok, Sleutel op het leerboek, 44 blz., 10.45. A. Blok, Esperanto-zakwoordenboek, 194 blz., geb. 10.90. Annie Slot, Stien, 174 blz., ing. 11.75 geb. 12.50. K. H. R. de Josselin de Jong, Wen ding, 146 blz., geb. tl.25. Alice T.H-obart: Olie voor China's lampen. 452 blz. geb. f3.90. Charles Dickens: De krekel bij de haard. Met fraaie illustraties. 216 blz. geb. f 1.75. C.Wilkeshuis: Onze kleuters. Hoe voeden wij hen op Hoe houden wij hen bezig 48 blz. 90 ct. Paul Guermonprez en Leo Meter: Aphorism-en uit de wereldliteratuur over de vrouw. Zeldzaam mooi uitgevoerd. in vier kleuren. Tintelend van humor en geest. Gecart. 75 ct. - Chr. A. C. Nell, Weer en Wind. Po pulaire weerkunde. Behandelt de damp kring in het algemeen, de voornaamste weersverschijnse.en: wind, onweer, neer slag, zonneschijn, temperatuur, luchtdruk, enz. Met veel illustraties, tabellen en re gister. 104 blz. f 1.50. De huur is opzegbaar volgens plaatselijk gebruik. Het huurcontract blijft bij verkoop van het huis ongewijzigd voortbestaan. De borg is verplicht dat te betalen, Waartoe hij zich indertijd heeft verbonr den, in iet wat buiten hem om door 'de schuldeischer en schuldenaar is overeen gekomen. Kinderen zijn slechts verplicht de schulden Vain hun vader te betalen, in dien ze diens nalatenschap hebben aan vaard. De ondersteuningsplicht van de kin deren eindigt niet indien de schoonvader een nieuw huwelijk aangaat. De Duitsche vrouw, die met een Nederlander trouwt, krijgt de Nederland- sche nationaliteit. Wanneer u "het „uit" gemaakt heeft: Uw eigendommen kunt ge terugvorderen, niet echter de zaken, die ge aan uw meisje geschonken, hebt. RECHTSVRAGEN KERST-VERRASSING. VOOR DE L.T.B Maandag treden voor de L.T.B. in De Zwaan op de zeereerw. heer Prof. Cle- ophas en een lid van het Hoofdbestuur. WEVERSTRAAT. Buurtcommissie Weverstraat verzoekt hun, die nog geen bijdrage voor de ver-' siering stortten, alsnog dit te willen doen. Reeds kwam er 'f 75,bijeen. BOERENLEENBANK. Het Bestuur der Boerenleenbank doet in dit nummer medeieeling van de verla ging van de rentevoet met ingang van I Jan. a.s. EXAMENS. Onze plaatsgenoot Jn. de Waal C.H.z. volgde de cursus Journalistiek van het Instituut Sucoes, Den Haag en verwierf, na met gunstig gevolg afgelegd examen, het daaraan verhonden diploma. LEGER DES HEILS. Om aan misdeel-den in onze gemeente met de Kerst een pakket levensmidde len te kunnen bezorgen, houdt het Legen* ides Heils vandaag een z.g. Kerstpotcol- lecte. Bij het Postkantoor zal zoo'n pot, een ijzeren pot op driepoot, met wat kerstgroen versierd, worden geplaatst. Aan Adj Van der Ploeg en Luit Post mus, die zich hier overwerkt hehben, is op doktersadvies ziekteverlof verleend. Zij vertoeven thans in het Rusthuis van het Leger des Heils te Baarn. Thans zijn hier werkzaam majoor Brouwer en kap. Korts. DE NIEUWE TYPISTE. In het kort verteld, komt de inhoud van het blijspel, dat Texels Klein Toomeel hier 2e Kerstdag zal opvoeren, op het volgende neer: Papa en mama zijn het rijeren.l een als 5e besluiten, dat hun zoon Angus, het best kan huwen mét Nora van Bom-i m-eL Buiten alles oin le.eekent dat in ieder geval 'n enorm geldelijke tun-Jeering voor de uitgeverszaak. August heeft echter reeds zijn hart verpand aan een lieftal lige fooneelmuze: vanzelfsprekend gaat hij derhalve dwars tegen de wensdien van z'n ouders in. Op het kantoor komt plaats voor een typiste. August haalt zijn. meisje over die functie te vervullen, opdat zij dan ongemerkt in contact kan komen met zijn ouders en wellicht hun vooroordeel weet te overwinnen. Papa en mama op hun beurt willen deze ge.egenheid benut ten om August met Nora in contact te brengen. Alzoo twee typistes. Ziehier het motief, waarop deze klucht is gebouwd. Kostelijke, sprankelende humor, fris.cue, levendige dialoog. Vol handeling en ko mische verwikkelingen, 'n Spel, dat bij opvoering een enorm lach-succes zal oogsten. NATIONALE BOEREN-, TUINDERS EN MIDDENSTANDSPARTIJ. Gisteravond trad in hotel Texel op Mr. C. Vervoorn, het Kamerlid, dat bo vengenoemde partij vertegenwoordigt. De vergadering was s'echt bezocht. Ze werd ge.eid door de heer S.C.Eelman. We stippen maar- een enkel punt aan I11 volgend nummer komen we er nog op terug. Het streven vain de Bond is emancipatie van de boe ren stand, opheffing van het platteland, hetgeen z.i. door politieke actie mogelijk is. In landen als Zweden en Tsjccho-Slowakije heeft de boerenpartij veel bereikt. In ons land echter is de boe-/ renstand verdeelddiverse landbouw- maatschappijen, r.k. en chr. boeren- en tuindersband. Ware ons land een sterke boerenpartij rijk geweest, de crisis zou de landbouw iniet zoo lam geslagen heb ben. De regeering doet niet genoeg voor de boer. De steun, welke hij ontvangt, moet grootendeels door de boeien bijeen wor-i den gebracht; ook door de boerenstand' zelf. Over het fascisme sprekende betoogde spr., dat het er onder een dictatuur voor rdte hoeren niet beter op wondt. Daarom, moeten de boenen zorgen voor 'n sterke Organisatie. H-et algemeen belang is er mee gebaat, indien het de hoer goed gaat. De boer korne daarom op voor een behoorlijke prijs voor zijn producten. Denemarken en Argentinië voeren vee en vleesch in, terwijl wij hiervan zelf meer dan genoeg hebben. t>it is in strijd met het boerenbelang. Ook andere groepen dan boeren wor den uit het Landbouwcrisisfonds ge steund. Dat is niet in oirde. OOSTEREND GEREF. VROUWENVEREENIGING. Dezer dagen werd hier een vrouwenver- eemiging opgericht op Geref. grondslag. Als presidente werd gekozen mevr. Van der Leer. D. OEN HOORN. DE ONDERNEMING. Gisteravond vergaderden de aandeel houders van C.Z. L)e Onderneming. Aan wezig waren 44 van Je 47 aanceelhoiw ders. Directeur Drijver opende met een wel komstwoord en gewaagde, in verband met een actie voor samenvoeging met De Eendracht, van donkere wolken. Hij ver trouwde echter, dat deze wolken spoedig zuilen wegtrekken en dat de fabriek on gestoord zal kunnen doorwerken en een tijd van groei en bloei tegemoet mag gaan. Bij afwezigheid van de heer K.Lap las de heer S.Lap Kz. de notulen. Hierna werd mede Jee ling gedaan van een schrijven van De Eendracht, waarin Dan Hoorn werd uitgenoodigd tot sa menwerking over te gaan. De 1 Directeur van De Onderneming gaf een toelich ting en zeide te vertrouwen, dat niemand aan dat verzoek gevolg zal willen geven Duidelijk zette spr. de motieven uiteen, (zie vorig nr.) Ook de heer 1J. Lap hield een klem mend en krachtig betoog voor het be houd van de fabriek aan Den Hoorn. I e heer Commandeur pleitte mede voor het bestendigen van de huidige toestand. Hiertegen bracht de heer W.Zegel, hoe wel medeoprichter, in, dat de fabriek 't op de duur toch niet zou kunnen volhou den «jgen de zooveel modernere Een dracht. De heer D. Witte, mede voorstander van samenvoeging, verwacht e, dat op de duur aan Dan Hoorn steeds minder melk zal komen. De heeren T. Bakker en T.Koorn gaven mode de voordee'en van samengaan aan Er werd o.a. gewezen op de kans van waardevermindering van de aandee'en4 in geval samenvoeging nog lang op zich wachten Iaat. Bij stemming over die vraag, ot de heer Dokter, Directeur Zuivelbank, Alkmaar, in een volgende vergadering mag worden, toegelaten om Je f lnanc. "toestand van die Eendracht toe te lichten, werd hierop met NEEN geantwoord door 26 aandeelhou ders; met JA door 16 aandeelhouders (Er waren 2 st. ongeldig) De voorstanders van De Onderneming zijn derhalve in de meerderheid. De vergadering had wei eens een on stuimig karakter. De discussie was niet zelden heftig. De gemoederen werden n.u en dan verhit, waardoor het er warmpjes aan toeging, wat jammer is, omdat dit aan prettige samenwerking tusschen de aandeelhouders riet bevorderlijk is. Bovenstaand verslag doet een aandeel houder ons toekomen. De pers had geen toegang, zeer tot onze spijt, want gaarne hadden wij van deze vergadering een uit voerig verslag uitgebracht. Wat kan er tegen aanwezigheid van de pers worden aangevoerd RED. DE KOOG OP 7 JANUARI. Donderdag 7 Januari wordt ter ge'e- genheid van het huwelijk van de Prinses en de Prins, in Je zaal van Den Braven een feestelijke vergadering belegd. Zang- vereen. Nieuw Leven, directeur S. ZuirJe- ma, zaï haar medewerking verleenen. Te vens ligt het in de bedoeling er films eif lichtbeelden te vertoornen, OUDERCOMMISSIE. Op initiatief van de heer Zuidema, houfd d:r school, is Woensdag een ouder commissie gevormd: A.A.Jeliqma, voorz, Kuneman, secr., mw. Groenhof-Bakelaar, penin., C. Maas, comm. I11 de vergadering werd o.a. het sparen voor een schoolreisje ter sprake ge bracht. 9 Gaarne ontvangen wij verslagen van Ouderavonden! Ouderavonden sterken de hand tusschan school en huis. Red. OUDESCHILO NA 53 JAAR DIENST. De lieer J. Bruin Az. heeft zijn tunctie als koetsier van de lijkwagen neergelegd. Ruim 53 jaar heeft hij deze functie ver vuld, waarvan 43 jaar voor eigen reke ning, en 10 jaar voor zijn vader, die ook tientallen jaren als zoodanig is wèrkzaamt geweest. Aanvankelijk geschiedde het vervoer met een witte tentwagen. Het gebeurde toen wel eens in de kermisweek, dat de kinderen stonden te wachten op de terugkeer van de lijkwagen. Nadat de baar er uitgehaald was, werden zij er mee naar Je kermis gebracht. Later is er ©en koets door de N.H. kerk aangekocht, di ethans nog dienst doet. Tallooze rei zen heeft Bruin gemaakt; eens, tijdens een epidemie, zeven in één week. Aan vankelijk reed Bruin naar alle deelen van het eiland, want eerst was alleen 'te Ou- 'dieschild 'n lijkkoets aanwezig. Meermalen heeft hij met zwaar weer te kampen ge-i Gai. iEenmaai was het zoo bar, dat de volgwagens wegens een verschrikkelijke sneeuwstorm niet mee durfden gaan en Bruin die dragers moest verzoeken de koets vast te houden, daar hij bang was voor ongelukken. Bruin is thans bijna 70 jaar en meent,, dat jongere krachten het werk moeten- overnemen. Naar we vernemen, zullen Gebr. Hin hem opvolgen. KERKNIEUWS. De R.K. Kerk alhier zal van een ver- warmiugsinstallatie wonden voorz.cn. ONGEVAL. Dinsdagmorgen is de machinist W. Krugcr, toen hij z'cli aan boord van het s.s. Texelstroom van schipper D Mets zou begeven, uitgegleden. Hij viel tus schen schip en wailckant, maar kon zich bijtijds vasthouden, zoodat hij niet kopje onderging. Hij liep aan been en.gezicht verwondingen op. Doktershulp moest worden ingeroepen. SPORT. OUDESCH1LD. LOTERIJ V.V. De hoofdprijs, een eiken dressoir, is gevalle 1 op lot 1263. De overige prijzen zijn gevallen op de loten 92, 218, 196, 66, 64, 422, 1443, 120, 897, 210, 193, 194, 1368, 423, 171, 298, 853, 220, 233. BINNENLAND. Den Haag. De Prinses en de Priua zullen vanmiddag om 4 uur tegenwoordig zijn bij de ontsteking vau het vreugde vuur in het monument op het Juliana van Stolbergplein. Den Haag. Wegens het verknopen van te licht brood .zijn 17 bakkers ver) oordeeld tot t75.boete. Den Haag. Dinsdag zijn aan de Prinses namens Belgen, die in de jaren, 1914—1918 in 0111s huid gastvrijheid von den, drie kristallen vazen, een bloemen mand en kostbare kantwerken als huwe lijksgeschenken aangeboden. Nederland sche werven (Alblasser- dam, Bolnes, Sliedrecht), kregen van een Braziliaansche reederij opdracht tot de hoinv van vijt motorschepen. Amsterdam. Ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan lliield deN.S.B. in het R.A l.-gebouw een herdenkingsbijeen komst, welke door 10.700 leden werd bijgewoond; o.m. voerde Ir. Mussert het woord. Volgens hem telt de beweging 55.000 leden. Amsterdam. Tot de Wereldconfe rentie der Kerken in 1937 te Oxford zijn ook de Geref. Kerken (H.V.) uitgenoo digd. Dr. J.G.Geelkerken zal ze ver tegenwoordigen. Amsterdam. 19 Dcc. vergadert afd. Natuurkunde der Kon. Academie van We tenschappen in het Trippenhuis. Prof. W. H. Keesom spreekt over vloeibaar helium. Amsterdam. De Ned. Scbeepsbouw- Mij. moet voor een Noo-rsche reederij een motorschip van 8500 ton bouwen. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- O stand, opgericht 186-1, biedt in deze tijd groote voor-dee- len. C Een volledig pros|>ectus, waaruit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daag- sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- Amsterdam. Op 7 Jan. zal op Dam en Leidscbe Plein de radiouitzending van- de huwelijksplechtigheid, 10.4512.30 u., door luidsprekers te volgen zijin; van 1.30 2.15 u. zanguitvoering op de Dam: 5000 zangers; -drie muziekcorpsen; 6.45 u. op tocht met fakkels, vers'erde en verlicln te auto's, e ïz van liet R.A I.-'gebouw at. Amsterdam. In een woning op Wit- tenburg werd een 33-j. bloemenkoopman met een mes zoo gewond, dat hij aan de gevolgen overleed. De da-der was de 48- jarlge gescheiden main van de vrouw, met wie de koopman betrekkingen onderhield. Bij Oosterhout is Je 32-j. Geb- hard, uit Breda, door het duister misleid, met zijn auto te water gereden en ver-i dronken. De tweede inzittende kon gered worden. G. was gehuwd en vader van een kind. Te Enschede is een 26-j. kantoorbe diende gearresteerd w-egens oplichting van de Twentsche Bank voor f44.000 door 'n val sche handteekening. Hij heeft bekend. De Rottendamsche zwemsters Willy den Ouden en Annie Timmermans zullen begin Jan. in Denemarken en Noorwegen aan wedstrijden deelnemen. Eind Jan. kó m-en Deen sche zwemsters naar Nederland. Rotterdam. De N.H. Gemeente ont ving van een onbekende een gift van wel f12300,—. 2

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 9