De Nieuwe Texelsche Courant No. 5112 50s,e Jaargang Woensdag 23 Dec. 1936 Die NACHT-HOEST zal ophmJen! AKKER'S Abdijsiroop Texelsche Berichten Hoofdpijn, Kiespijn, op Texel huis aan hui6 geleien. xiel COURANT is sinds 1 Juli 1930 fai dit blad opgeoomen. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Vt uur later.) 24 25 26 27 28 29 30 Dec 4,22 5.39 6.48 7,49 8.43 9,32 !0,14 LICHT OP RIIW1ELEN en RIITUIGEN 4 19 |||||[lll!llllllllllllllllllllll!llllllllllllll»llllllllllll!llllllllllllllllllllllllllll>lll|||||l GEMEENTE TEXEL HONDENBELASTING. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel, brengen nogmaals onder de aandacht van belanghebbenden, dat met ingang van 1 Januari 1937 de belas ting op de homden bedraagt: voor waak- en bedrijfshonden f 5. per jaar; voor de overige honden tlO.p. jaar. Texel, 22 December 1936. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, KAMP. De Secretaris, JONKER. BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHT. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat een kiezer, met inacht neming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd is bij voïmacht te stemmen, 'in dien zijn beroep of werkzaamheden mede brengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de ge meente, op we.ker kiezerslijst hij voor komt, mits zijn afwezigheid, indien hij ge durende bet tijdvak ot de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een ot meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is met inachtneming van het in. de Kieswet bepaalde, bevoegd bij vol macht te stemmen de vrouw, die, gehuwd met 'een kiezer, die voldoet aan de bo- venvermelde voorwaarden, met haar manj in verband met diens beroep, ot werk zaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers bevoegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe bevoegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daartoe strek kend met redenen omkleed verzoekschrift aan het gemeentebestuur heeft ingediend. De indiening moet geschieden vóór 1 Ja nuari a.s. Formulieren voor de bedoelde verzoekschriften zijn ter gemeeribe-secre- tarie kosteloos verkrijgbaar. Voor nadere inlichtingen wordt verwe zen inaar het aanplakbord, terwijl deze ook verstrekt worden ter secretarie.. Texel, 21 December 1936. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. HANDELSREGISTER. Ingeschreven 15—22 Dec. 1936. Smederij C. Bruin Cz., Peperstraat 59, Oosterend. DE P.T.T EN DE KERST. Op de beide Kerstdagen zullen het P.T.T.-kantoor alhier en de hulpkantoren te De Cocksdorp, Oosterend en Oude- schild voor het publiek geopend zijn van 89 uur. De stations te Eierland, Den Hoorn, De Koog, en De Waal zullen de eerste Kerstdag gesloten en de tweede dag van 89 voor het publiek geopend zijn. Op de EERSTE Kerstdag zal er ge legenheid zijn voor het afhalen van cor- respondentie zooals op Zondag. Op de tweede Kerstdag vindt één brief- en één pakketpostbestelling plaats. CAUSERIE MR. A. F. KAMP. Donderdag heeft onze Burgemeester in een vergadering van de Ouderveneeniging Lyceum Stokroosplein te Den Haag een causerie gehouden over de maatschappe lijke ontwikkeling van de Wieringermeer- polder. In het „Vaderland" van 19 Dec. vinden we van deze avond een verslag. Hierin lezen we: Mr. Kamp toonde zich een vlot en humoristisch spreker, die wel verdiende aandacht genoot. Spreker ein digde zijn boeiende lezing, die als eei.. waar gebeurd sprookje handelde over de groote daden van een klein volk met de woorden: „De polder groeit staag, on gestoord; de arbeid boeit, het werk gaat voort" en oogstte een dankbaar applaus voor zijn leerzame en geestige causerie. PLATTELANDERSBOND. Ook wel genoemd: Boeren-, Tuin ders- en Middenstandsbond. De vergadering was slecht bezocht, toen deze Bond Vrijdag in holei Texel een propaganda-avond be'egde. Indien ons verslag van de grootte der betoonde be langstelling mocht afhangen, zouden we spoedig gereed Zijn. Maar de meeste ver gaderingen lijden aan dit euvel. Zeits die van onze vroedschap; het is zelfs een uit zondering, als er zich iemand op de pu- plieke tribune vertoont. Dus: toch een verslag; Mr. Vervoorn, die de Bond in de Tweede Kamer vertegenwoordigt, heeft er zich ook niet met een Fransclie slag afgemaakt, doch van kwart over acht tot kwart over tien aan één stuk op bevatte lijke wijze allerhande boeien- en poli tieke problemen besproken en het stand punt van de Bond dienaangaande uiteen gezet. Er was volle aandacht voor. Spreker wees op de moeilijkheid voor kleine partijen om nog een Kamerzetel te behalen, daar bij de a.s. verkiezingen een stemmental, minstens zoo groot als de kiesdee'er moet worden bereikt ein drong in verband hiermee te meer op krach tige organisatie van de boerenstand aan. Spr. toonde aan, hoe z.i. in ve e gevallen het platteland bij groote steden achter wordt gesteld; hoe groote partijen de boeren gouden bergen beloven, maar in feite hun zelf de boontjes laten doppen, ondanks z.g. landbouwspecialisten. waar die partijen zoo prat op gaan. Ze komen wel eens voor de boer op, aldus Mr. Vervoorn, maar als het op stemmen aan komt, moeten ze zich naar de meerderheid van de partij schikken en draaien ze ons de rug toe. Spreker stelde o.a. landen als Finland en Zweden, waar men een sterke boeren partij heeft, als voorbeeld en betoogde, dat de stem van de boer in Den Haag nog te zwak klinkt. Mr. Vervoorn pleitte ui de Kamer voor een redelijke prijsver- nooging; het was vergeetsch; pleitte voor vrijstelling van boerenboter van heffing omzetbelasting; vruchteloos; kwam op tegen hoöge ambtenarensalarissen, tegen cumulatie, enz., maar vond onvoldoende steun. De Bond moet straks over meer zetels beschikken, meende spr., overeen komstig de belangrijke rol, welke de boe renstand ii'n het maatschappelijke leven vervult. Verder stippen we nog aan, dat spr. zich tegen de door de Tweede Kamer aangenomen pachtwet verklaarde; deze geeft z.i. de boeren steemen voor brood en tast z.i. het eigendomsrecht teveel a-n Aan het slot van de vergadering werden eeniige vragen gesteld. De heer S. C. Eel- man 'bracht o.a. 'ter sprake het feit, dat de heer Van Heenvaarden nog grondlas ten van zijn verdronken poldertje moet betalen en informeerde naar de uitkeering van net Schapenpotje. Mr. Vervoorn zei- de toe, deze aangelegenheid te zullen on« derzoeken. De heer S. C. Eelman, die de vergadering geopend had, sloot de avond omstreeks elt uur met een woord van dank aan Mr. Vervoorn voor zijn be langrijke mededeeliugen, aan het publiek voor het aandachtig gehoor. PRCPAGANDA-VERGADERING L.T.B Maandagavond werd in de Zwaan dooi de L.T.B. een propaganda-avond be'egd Voorz. C. de Wit opende met de Chris telijke groet en heette allen welkom ,ip het biezonder prof. Cleophas en de hee- ren Verkleij en Ausems, hoofdbestuur deren van de L.T.B. De belangstelling was groot. Eerst voerde prof. Cleophas bet woord en wel met het doel de leden wat vaste grond onder de voeten te ge ven en de niet leden aan te sporen lid te worden. Om de oorzaken van de verwor ding van het sociaal-economisch leven op te sporen, ging de Eerw. spr. terug tot de Middeleeuwen. Toen heerschte de Christelijke gedachte in het maatschap-» pelijke Le\en. Natuurlijk waren er toen ook wei fouten, maar men was er van overtuigd, dat het verkeerde moest wor den weggewerkt, terwijl nu het kwaad dik wij ls als goed wordt voorgesteld. Het doel van het econom. leven was de voor-" ziening in de stoffelijke behoeften. De voortbrenging moest beantwoorden aan de behoefte, daarom was er ordening ('t gildenstelsel). Wanneer iemand werkte al leen voor de winst, werd de arbeid ontn wricht. Omstreeks 1500 viel de ont dekking van Amerika. Dat gaf meer af» zetgebied en een ommekeer in het denken der menschen; het individu trad op de voorgrond. Het econom. leven, dat zoo sterk verbonden was met het Kerkelijke leven, werd hiervan losgemaakt. In de 18e eeuw treedt de overheersching van het verstand op, wat moest uitloopen op een volslagen Godloochening. (Voltaire). Het economisch leven nam a een hooge vlucht door de technische vindingen; de voorra den worden reusachtig vermeerderd. Het econ. Teven komt totaal onder 's menschen eigen belang. De moderne mensch heeft een knieval gedaan voor de satan van het geld. W.-Europa veroverde koloniétn, om de rijkdommen naar het Moederland te halen, van cultuur, van "beschaving was nooit sprake. In het huidige maaischap pelijke le\ei is de arbeid ontzield; de mensch, geschapen naar Gods beeld, ge maakt tot een machine. De overheerschen de factor is: het geld. Wie dit bezit, beeft macht; wie geen geld bezit wordt be schouwd .als minderwaardig omdat alles naar het stoffelijke wordt beoordeeld. Toen groeide de tegenstelling. Enkele rij ken tegenover massa's proletariërs. De massa wordt zich bewust gemaakt van haar toestand en de klassenstrijd breekt uit. Het oude stelsel ligt op sterven. Men zit .met een geweldige overproductie. Er wordt honger geleden. Er moet een an dere geest komen. In het economisch le ven moet het geweten weer mee spre ken, Ier moet komen sociale rechtvaardig heid en liefde ,de maatschappij moet wor den hervormd op Christelijke grondslag. Er moet a chting gebracht worden voor tic menschelijke arbeidskracht, de verhouding patroon lan arbeider moet herzien, recht vaardig Toon komt een arbeider toe. Nauwelijks hebt Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoest begint weer i Neem daarvoor nu de vanouds beproelde Akker's Abdijsiroop, welke door een nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nóg sneller en nog krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest-geneesmiddel I Verlóógde prijzen t f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon. Om at deze zaken te bereiken, moet u zich vereenigen in uw sociale bonden. De strijd begint pas. Toen de kath. juichten over 'de gelijkstelling van het onderwijs, zeide Dr. Ariëns: De groote strijd ligt op het econ. 'terrein. En nu zijn er de twee groote vijanden, die in wezen niet verschillenhet communisme en de N.S.B. Beide teren op de ontevredenheid en als idie er niet is, wondt ze wet' gemaakt, beide bepleiten; het Staa'tsabsolutisme en van Dode is voor de godsdienst niets te ver-i wachten. Daarom besloot spr.Maak sterk uw kath. bondien, het is noodzakelijk, de Kath. Kerk heeft in deze tijd een enorme taak te vervullen. De tweede spr., Ir. Ausems lichtte voor- ai toe al hetgeen de L.T.B. in haar 40-j. bestaan deed en nog altijd doet voor de kath. boeren. Spr. betreurde het, dat hier nog niet bestaat een afd. van de Jonge Boerenbond en wees op het groote nut van het Landbouwonderwijs (Lagere Landbouwschool). Het ligt in de bedoe ling een Zaaizaadte'ersveneen. op te rich ten. Ook de actie, die de L.T.B. voerde om te komen tot een beter pachtwet, werd uiteengezet. Ook besprak spr. de wolfederatie. Met te wijzen op die nood zakelijkheid van organisatie en "Je opwek king om lid te worden, beëindigde spr. zijn lezing. Hierna was er ge'egenheid tot vragen stellen. Pastoer Bcouekamp, van De Cocks dorp deelde mee, dat vnl. om "technische redenen in Eierland een afd. van de L.T. B. zal worden opgericht. Het is haast ze ker, dat een 12-tai hoeren zich als lid van de L.T.B. afd. Eierland, zullen laten inschrijven. Nadat nog het woord werd gevoerd door het hoofdbestuurslid Ver- kley, diie meedeelde, dat in het Bisdom een 20-tal Van deze avonden zuUen wor den gehouden, sloot voorz. De Wit deze zeer geslaagde avond. Er gaven zich nog drie nieuwe leden bij de afd. Den Burg op. „BOTTER A. EELMAN". Reeds ontvangen door de Adm. f 16. L. R., Dirkshorn 1*. Mei. G. R., Den Burg 1.50 Gebr. v. H., De Cocksdorp 1. J. A. D., Alkmaar 2. Totaal 'f 21.50 Het comité ontving reeds f350. DE KOOKCURSUSSEN. Niet minder dan 150 dames zullen deel nemen aan de op Texel vanwege de Pro- paganda-kern der Crisiszuiveloentrale te houden kookcursussen. Er zullen vijf cur sussen worden gegeven, te beginnen in Febr. a.s.: vier te Den Burg, Dinsdags en Woensdags, 's middags en 's avepds, in het Glazen Paleis, en een te Oudeschild op Donderdagen in het Eigen Gebouw, tie dames ontvangen in Januari bericht omtrent de juiste tijd. heeft om deze pijnen te veidrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Droyist. ST. DEUS DEDIT. Vergadering der R.K. Landarbei- dcrsboiud, St. Deus Dedit, afd. Den Burg, gehouden op Vrijdag IS Dec. 's avonds half 8 in het St. Janshuis. De voorz. kan te ongeveer kwart over 8 20 leden welkom heeten. Het slechte weep* was aan een goede opkomst niet bevor-i dierlijk. Medegedeeld wordt, dat het in de be doeling van het hoofdbestuur ligt, in Febr. ot'Maart een groote vergadering op Texel te houden, waarin drie hoofdbe stuursleden aanwezig zullen zijn. Voor afd. De Cocksdorp zal er gelegenheid zijn om mei een bus naar Den 'Burg te komen. Ook voor Oosterend en Den Hoorn zaï zooveel mogelijk gezorgd worden. Deze groote vergaderingen zijn overal 'in den lande gehouden en hadden een groot sucoes. Nader zal bekend gemaakt wor den, waar deze vergadering gehouden wordt. De contract-actie wordt besproken door de heer Van der Ploeg, afgevaardigde vain het hoofdbestuur, die de vergadering bij woont. Er wordt uiteengezet, hoe de be sprekingen met de werkgevers zijn ver kropen. Tot resultaat kwam men nog niet. 'Het voor en tegen wordt terdege bespro ken, maar gezien de stand van zaken, wordt er geen beslissing genomen. In Jan. of Febr. wordt nogmaals een conferentie met de werkgevers gehouden. Afgewacht dient te worden, wat dan te bereiken zal ?ijn. Behandeld wordt de beschrijvingsbrief van het hoofdbestuur voor de te houden Bondsraad op 45 Jan. 1937 te Haarlem. Verschillende voorsteilen worden 'behan deld. Het voorstel van het hoofdbestuur om de contributie te verlagen vindt alge- meer,e instemming. De verlaging zal niet veel bedragen, maar alle beetjes helpen., Bij de rondvraag wordt verzocht voor zieke leden de contributie uit de afd.-kas te betalen, voor zoover er geen vrijstel ling te verkrijgen is. Door liet bestuur wordt dit niet mogelijk geacht, daar dit de positie van de kas te zeer in gevaar zou brengen. Toegezegd wordt te doen wat kan gebeuren in dergelijke gevallen, het geen tot heden ook steeds gedaan is. Het bestuur zal op de e.k. jaarvergade ring met een prae-advies op dit voorstel komen. Met een woord van dank voor de prettige geest, welke de besprekingen locn- merkte, wordt de vergadering te half elf op de gebruikelijke wijze gesloten. S. PLUIMVEEVEREEN. DEN DEN HELDER. Op Texei zijn nogal wat loten geplaatst van de loterij, door genoemde vereen, op touw gezet. Daarom verzocht het bestuur opname van deze uitslag. Ie prijs lot 1334; 2e prijs lot 578; 3d prijs lot 715. Verdere prijzen resp. op de Toten 2259, 294 3845 1131 288 845 2217 1287 1404 1130 2060 649 1450 2376 1014 3085 1048 551 730 3989 1681 3822 169 40 2643 1293 84 1419 70 3597 503 699 598 273 2810 1147 1074 325 697 834 1997 2269 3116 555 567. De prijzen, na 1 Jan. 1937 niet afge haald, vervallen aan tie vereeniging. "De prijzen kunnen afgehaald worden: Bali- slraat 31, Den Helder. DE COCKSDORP. LOTERIJ PASTORIE-FONDS. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de loten van de Pastorieverloting van de N, H. Gemeente Eierland bijna uitverkocht zijn. Om practische redenen is het niet mogelijk de trekking voor 1 Jam. te doen plaatsvinden. Deze is voorloopig vastge steld op Vrijdag 15 Januari. OUDESCHILD KERSTVERGADERING. "We maken op verzoek belangstellenden attent op de wijziging in de annonce,, waarin de Federatie Texel S.D.A.P. haar Kerstvergadering aankondigt. De datum is bepaald op Vrijdag a.s., aanvang half drie n.m. DE KOOG HET FEEST OP 7 JANUARI. Het ligt in de bedoeling Donderdagmid dag 7 Jan. in de zaai van het Badhotel de jeugd een feest te bereiden. Des avonds zal aldaar Zaugvereen. Nieuw Le ven, van Oosterend, een uitvoering geven, en zullen er, zooals gemeld, Texelsche films en lichtbeelden uit het leven van Prinses Juliana en Prins Bermhard worden vertoond. In de zaai van hotel Den Brat- ven zaï gelegenheid tot dansen warden' geboden.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1