TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT PUROL er op De witste tanden, iVOROL Texelsche Berichten Woensdag 23 Dec. 1936 DEN HOORN FEESTVREUGDE EN FEESTTOOI in lien U poetst met wat goeds, dus me Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct ll!!!lllllllillll||lill!lllllllllllll!llllllil!l!i!llll!lilllillil IIIIIIIIIIIIIIHII SPORT llllllllllllllllll llllllilllllillllllllllllllllllllllllillilllllllillilllillllllllll VEEL NIEUWS vindt U ook in de advertentiekolommen voor liar taak. De zang van de koren viel telkens op door verzorgdheid, door zuiver heid, door juiste opvatting. Het was een avond van zanggenot als weinig andere. De medewerking van de lieer 'Bouwsma (huge/) werd oo® nu weer zeer gewaar deerd; hij toonde zich ook nu weer een meester op zijn instrument. De heer Jan Visser (orgel) had wederom een om vangrijke taak. Ook hem komt een woord van lof toe. De toespraak van Ds. Visser was ge titeld „Zonder geld" Spr. vergeleek tie zorgen in het dagelijkse'! leven met die op geestelijk gebied en wees er op, dat iedereen, rijk en arm, Gods deur geopend vindt. Geestelijke nood leert ons de han den vouwen, leert ons de weg vinden 11,1 ar Hem, die immer r,aad 'weet. De titel wan het Kerstverhaal, van Hen ry wan Dijke, luidde: De vierde wijze uit het Oosten. Het handelde over'barmhar tigheid en over naastenliefde en leerde v.an hoe geringe waande aandsche goede ren zijn, hoe groot de- macht en !e liefde Gods. Aan het slot dankte Ds. Visser voor de medewerking bij de voorbereiding van deze avond ondervonden alsmede, voor de groote belangstelling, deze avond betoond. Zaterdag, de dag van 11e ondertrouw van [het prinselijk paar, is ook hier niet onopgemerkt Voorbijgegaan. Van vele wo ningen Wapperde de driekleur;'s avonds maakte [het Fanfare D.E.K., dir. de lieer Riteco, een rondgang; op verschillende plaatsen in het dorp werden vaderland- sche liederen gespeeld. De ingezetenon toonden groote belangstelling. D't moet liw eerste ged cl,te zij" bij Brand- en S iijwor.de Oi tvellingen, en allerlei Hu dverwonrlingen Het verzacht en geneest DE WAAL. ALS DE PRINSES TROUWT. Naar we vernemen, is het plan ge vormd op 7 Januari in de N.H. Kerk een luisterbijeenkomst te beleggen voor hen, die van de radioreportage van 'de huwe« lijksplechtigheid getuigen willen zijn. Des avonds wordt 'een feestelijke vergadering belegd, waarin o.a. Texelsche films e i lichtbeelden, betrekking hebbende op hot prinselijk paar, zullen wonden vertoon 1. ALLEEN OP STAP Zaterdagavond verlangde de ket van de „nieuwe Bakker" zoo erg naar zijn warme stal, dat hij op z'hi eentje, terwijl de baas bij een klant de cadetjes brachit, (ze waren niet meer warm) uit de buurt van On geren, de reis naar die heerlijke stal ondernam. Maar, o ongeluk: op de hoek in ons dorp, waar een scherpe draai, genomen meest woren, kantelde de mooie venterswagen. Zijn heerlijke inhoud tui melde voor een deel er uit. Men zocht naar de voermanZou hij soms onder het vehikel liggen? Met vereende krachten werd de wagen op zijn wielen gezet, maar geen voerman. Terwijl men de scherven opruimde van de ruiten b'eef weinig heel, verdiepte men zich in lugubere ver onderstellingen. Er uit .geslingerd? Ge wond langs de weg. Ot nog erger mis, schlien? Een auto werd gerequireerd om een onderzoek in te stellen. De auto reed weg en de menscben delibereerden nog lang en breed. En toenkwam 'de voerman op Je fiets aangereden. Tableau. OUDf SCHILD. VARA-AVOND. De zaai van 't Eigen 'Gebouw was ge heel gevuul, toen voorz. Standaart allen het weikom toeriep, in 't biezomder de me dewerkers Willem v. Capeilen, Adolf Bouwmeester, Jan Lemaire en de spreker F. A. Hof. Begonnen werd daarop met een een- acter, getiteld „Afrekening", gespeeld door Adolf Bouwmeester en Jan Lemaire. Kostelijk was zoowel de brommerige pa troon ajs de huisknecht. Het applaus was buitengewoon. De heer Hot, propagan dist, hield een korte rede. De Vara, zeide spr., heeft reeds een veelbewogen leven achter de rug. Het zomerfeest in Amers foort ter herdenking van het 10-jarig be staan was een feest als bijna nooit te voren in Nederland plaats vond. Ondanks de ruim 100.000 bezoekers werd het door de burgerlijke pers bijna doodgezwegen, terwijl dat van de Avro met veel minde: bezoekers werd opgehemeld. Wij hebben ons van onderop moeten opwerken tot wat we nu zijn, een van de grootste en stellig de meest populaire tier omroepen van Nederland. Maar nu moeten wij blij ven strijden om te houden wat we hebben. De Vara heeft naam gemaakt in de om roepwereld, ondanks de laster en faag Bij de grondsche bestrijding. De uitzendingen staan op hoog peii en geven dikwijls de toon aan. Onze hoorspelen (Willem van Oranje, de Stem van Victor Hugo, Storm weer, etc.) dwingen zelfs onze tegenstan ders bewondering af. In de onderlinge concurrentiestrijd, die de omroepen voe-, ren, komt de Vara nooit achteraan. In tegendeel, ze wordt dikwijls nageaapt. Doch nu moet men niet denken, dat de Vara er is. Financiee.e steun is onont beerlijk. leder, die wel luistert en niet be taalt, is een klaplooper. Wanneer ons ledental zon terugloopen, kunt u cr van verzekerd zijn, dat dezelfde hetze, die men vroeger tegen de Vara heeft ge voerd, opnieuw zou losbarsten. De secr. van de Radio Omroep Controle Commis sie sclireef ree ls, dat iet algemeen pro-' graintna moest wonden uitgebreid onder leiding van de Avro en de zendtijd van[ de Vara tot enkele minuten beperkt. Er is een storm van protest opgestoken en. secretaris heeft zijn nek gebroken met deze kwestie. Ook een vooraanstaand ambtenaar van P.T.T. schreef in die geest. Hoe sterker) des te heter kunnen we dergelijke aanvat- doorstaan. Een sterke Vara kan de Soc. Arb. beweging, waarop we trotsch zijn, steunen. De Vara strijdt voor de Belan gen der misdee'den, Minderwaardige lied jes als b.v. de Nieuwe Werkster, van Speenhof!, zal men bij haar nooit hooien. Wc staan thans voor Ie verkiezingen en de Vara is hierbij ee t sterke steun. De Planliederen klinken door heel Neder land en zijn reeds populair. De liberaal Boon vond dit een schandaal, maar \yii zij ir er trotsch op. We kunnen niet ge noeg wijzen, ook door middel v,an de radio, op de verlammende dcflatie-poli- tiek van de regeering. In Engeland, Ame rika, Skandiinavië daalt die werkloosheid voortdurend, in Nederland is nog steeds e 1 stijging, evenals 'in de landen, die een zelfde politiek voeren als tie Nederland- sche. Tegen de afbraakpolitiek der icgee- ring stellen we ons Plan. Het gaat er straks om, met Colijn af te rekenen en aan de wanhoopspolitiek een eind te ma ken. De Vara steunt bij dit werk doch re kent ook op uw steun. Meldt u dus aan als lid van de Vara, uw omroep. De vurige rede van de spr. oogstte veel bijval. Na de pauze droeg Willem van Ca peilen een futuristisch drama voor, ge titeld Opoffering. Onbedaarlijk werd om dat „drama" gelachen en na afloop kreeg Van C. een watre ovatie. Tot slot voerden ide 3 spe'ers op „Het tehuis voor Dak- loozen". Zoowel het type van de directeur als van de hulp en de daklooze, werd zoo subliem vertolkt, dat de aandacht tot het uiterste was gespannen. De heer Standaart zeide terecht geen woorden te kunnen vinden, die de waar deer in g voor het gebodene konden Uit drukken. Het was, zei Spr., een zc'Jzame genotvolle avond. Na nóg een opwekking om als lid toe te treden, s'oot de voorz.i het artistieke gedeelte. Een gezellig bal besloot de avond. Het was voor de Vara ecu zeer geslaagde avond. HET FEEST, DAT KOMT. Gisteravond hield het Oranjecomité al hier onder leiding van de heer S.W.Dok- kum een drukbezochte openbare bijeen komst. De plannen, aldus de voorz., moe ten op korte termijn worden opgemaakt. Ook het seizoen en de financiën leggen beperkingen op. [Xe commissie stelt voor de 7e Januari te beginnen met klokgelui; om half tien feestelijke rondgang van de leerlingen der kleuterschool; kleine trac- tatie; 10 u.: optocht schoolkinderen; klei ne tractatie, in De Zeven Prov.samen zang; 11 u. luisterbijeenkomst in De Ze ven Prov. (radiouitzending uit Den Haag) 's Avonds 7 u. bij gunstig weer rondgang met muziek; de muziekvereen. van Den Burg verklaarde zich tot medewerking be reid. Cher de voorwaarden moet nog ge sproken worden. Om 811. begin van de feestavond in De Zeven Prov. Samenzang van „Wij leven vrij". De Stem des Volks zal acht liederen zingen. Verder komt ver moeide! ijk op het programma een cause rie, getiteld „Bruiloftsge lachten" (herin neringen aan vroegere feesten o.a.). Sa- rr.erzang van diverse populaire liederen en van een ge'egenbeidsliel, waarvoor reeds iemand zijn medewerking heeft toege zegd. Na de pauze opvoering van een stuk, getiteld Twee Koningskinderen, be staande uit een tableau met gezongen en gesproken tekst, behandelende episoden uit het leven va 1 Prunes Juliana. Ter iff- wisseling gelegenheid voor een dansje. Een paar dee'en van Oudeschild, aldus de voorz., hebben het voornemen te ver sieren en te illumineeren. We hopen, zeide spr., dat elders dit voorbeeld wordt ge volgd. Ook de Commissie zorgt hiervoor. De omgeving van de haven en van de Ze ven Prov. worden versierd. T.E.S.O. zal het T.E.S.O.-gebouw illumineeren en stelt een bedrag beschikbaar voor ver siering van de haven. De molen krijgt door een groot aantal vlaggetjes een feestelijk aanzien en wordt des avonds met schijnwerpers verlicht. Bijde coupu re Corrit een eerepoori van vischnétten, eventueel verlicht. t"r is groen aange vraagd, eventueel ook voor de inwoners, als er voldoende is. 'De heer Kaan zal" het halen. De heer Dijker stelde voor de visschers te verzoeken te willen vlag gen. De heer Kaan vond het jammer, dat ■er geen baf na is, zooals op de andere dorpen. Hij meende, dat jongelui haar die dorpen zullen gaan. Voorz. verwacht - te, dat bal na de ouderen zal afschrikken. Pastoor Van Haaster was van oordeel, 10 JAAR ADSP1RANTEN. Toen we eind 1926 werden uitgenoo- digd om te helpen een gezonde adsp. af-d. te verzorgen gaven wij mét veei 'ge noegen onze krachten daartoe. Nu we na 10 jaar de balans opmaken, kunnen we deze gerust bevredigend noemen. De om standigheden waren niet zoo gunstig, daar we enkel over eeu terrein en een slechte bal beschikten, terwijl de moeilijkheid van wedstrijden spelen een schier niet op te lossen vraagstuk scheen. We begonnen met oefenen en trachtten daar zooweel mogelijk animo voor te wekken. Dat ge lukte ons. Er kwamen meer jongens, die adsp. wilden worden. Zoo konden we na verloop van enkele jaren door een onder linge competitie de sport behoorlijk in voeren bij onze jongens. De grootereu echter wilden wel eens wat anders en zoo trokken we na enkele jaren naar Schagen (Adsp. dag), Whar we een prijsje be machtigden en zelfs wonnen v. Alemaria A. Een volgend jaar namen we deel aan een adsp. dag te Den Helder. B. won van A. Ik zat daar in de pauze op de tri-: bune te picknicken met eenige adsp. en daar kwamen een paar jongens met een fleschje champagne pils voor mij aandra gen, een attentie van een aantal van hen. U begrijpt .dat zooiets voor zichzelf spreekt. We probeerden vriendschappe lijke wedstrijden tegen elftallen van Hel der en HRC. Nu met 12 ot 130 gingen onze jongens er onder. We kregen con tact met andere vereenigingen, ontvingen jaarlijks logë's en gingen zelt ook op stap. De jongens zullen u verzekeren, van al de mooie tochten genoten te heb-1 beu. De laatste jaren worden ook compe titiewedstrijden gespeeld op Texel. Aam onze feestavonden werd de laatste jaren met succes meegewerkt. Het 10-jarig be staan wordt 2e Kerstdag herdacht in een 2-tal wedstrijden. Om halt 2 Tex. B. Tex. Boys A; half drie Texel AHRC A van Den Helder. Voor deze wedstrijden vragen we uw biezondere belangstelling. Als u naar de verrichtingen vap Texel 1 kijkt, zult u de resultaten%'an deze adsp. afd. zeker gunstig beoordee.'en. Gaarne noodigenwe onze leden, donateurs en andere kijkers uit, om door het offeren van een dub beltje als feestgave mee te helpen die ouh kosten, aan deze dag verbonden, 'te be-' strijden. Beschouw deze dag als eeu feestdag voor onze vereeniging. Dat nog tal van jaren met belangstelling dit werk zal mogen worden voortgezet, onder bet motto: „geef mij de jeugd en ik heb de toekomst", is onze wenseh, terwijl we gaarne dank brengen aan alle medewer kenden. Texei A—HRC A: S. Keizer H.Boon Jac.Koorn(H.Pien) W.Langeveld H.v.Dijk K. Kikkert Ab.Keijser Jn.Rab D.Huizinga J.Komdeur C.Zutphe Texel 2Oudeschild 1 D.Vis9er Jae.Helsloot J. Broekman J.Kiewiet I.Boon A.Verseput J.Ran A.Dros B.Kiewiet J.Bruin P.Keesom Res.K. du Porto. Texel BTex. Boys A. 2e Kerstdag. Z e elftal bij ide secretaris. Rrogr.Zondag 27 Dee.: NHVB 2 F.: BKC 2—Helder 5; Helder 4—HRC 3; OudeschildTexel 2; Suc ces 2Waterv. 2. 3 F.: Atlas 2De Cocksdorp; Helder'6 —Succes 3; JVC 2-HRC 6. 4 G.: Watervogels 3Tex. Boys 2. Adsp. U: Texel A—De Cocksdorp A; Tex. Boys A—Texel B. Zie elftallen bij de secr. Trainen: De slechte weersgesteldheid en de terneimmoeilijkheden noodzaken ons tot nader datum het buiten oefenen te staken. Ledenvergadering: Maandag 28 De cember ledenvergadering in De Graaf's Lunchroom. Aanvang negen uur. (zie adv. D.D. VOOR ONZE ADVERTEERDERS. Mogen wij uw opdrachten voor het Ouidejaarsnummer, dat Woensdag 30 De cember verschijnt, vooral vóór Maandag- OCHTEND TIEN UUR ontvangen VOOR DE POLITIERECHTER. Maandag werd de 56-j. C. B. wegens strandjutter ij tot f25.— boete subs. 10 dg. hechtenis veroordeeld. B. had eenige „houten bommen" gejut en had er wat Voor 25 a 30 et. per stuk van de hand ge daan aan badgasten. OVER TEXEL. Maandag hield onze vroegere plaatsge noot, de heer J. A. v.d. Vlis, thans ,e Amsterdam, een lezing over Texel met lichtbeelden voor de Vereen, tot bevor dering der Natuurhist. Kennis. Danio Re- rio aldaar. OUDERAVOND. De School voor Chr. Volksonderwijs be legt tweemaal per jaar een ouderavond welke zich steeds door gezelligheid ken merkt. De Vrijdag in Eben Haëzer gehou den najaarsvergadering werd door meer dan 30 ouders bezochtgeen groot getal als gevolg van het slechte weerde eerste vergadering van dit jaar waren er wei 64. De vergadering werd weer geleid door Ds. Visser. De heer W. Slort, hoofd der school hield een inleiding over „Onze kinderen en de Bijbel, waarop een belangwekkende gedachtenwisseling volgde. Een aantal vra gen werd beantwoord, waarna in de school het werk der leerlingen werd bekeken Het maakte, naar we vernemen, een zeer goede indruk. DE A.S. FEESTEN Men schrijft ons: De op 7 Januari a.s. te houden wij ding sdienst, zal door Ds. Visser en Dr. Vis gezamenlijk worden geleid. O.a zul len hum medewerking verleenen kerkkoor en Texels Fanfare, welk corps gewijde muziek ten gehoore zal brengen. Een uit voerig programma zal worden verstrekt. De voorbereiding voor versiering van straten en pleinen is in volle gang, terwijl voor gevelversiering groote belangstelling bestaat, waaraan de beschikbare prijzen van nesp. f 10; f7.50; t5.en f2.50 niet vreemd zulten zijn. Bovendien zal, indien zooveel mogelijk iedere gevel wordt versierd, een schitterend geheel met de straatversiering worden verkregen. Wat met gevelverlichting te bereiken is, demonstreeren electriciens-installateurs hier ter plaatse op passende wijze G:a( idaar eens zien. Dennengroen is er mo menteel mog in overvloed, doch waar ook de vraag is naar sparregroen, stelt de Alg. Texelsche Oranje vereen, het op xpnjs, indien zij na de Kerstdagen de be schikking kan krijgen over de gebruikte kerstboomen. Alle kinderen kunnen meedoen aan de wedstrijd in versierde bogen, staven ot andere voorwerpen en aan de 's avonds te houden lampionoptocht. Gedurende de kerstvaeantie hebben zij tijd te oveonr iets moois te maken. Voor de optocht 's morgens zijn 15 prijzen beschikbaar en voor de lampionojitoeht 9, eventueel nog meer. Dat de groote optocht op 8 Janu ari is uitgebreid tot humoristische en allegorische rubriek, heeft algemeen in stemming gevonden en de verwachtingen daaromtrent zijn hoog gespannen. Hier voor zijn behoorlijke geldprijzen beschik baar, zoo-Jat het alleszins de moSlfe Toomt iets biezomders te maken. Indien ieder zijn beste beentje voorzet, wordt het een b.'e- zonder feest. ADVENTSAVOND. De Adventsavcjnd, Maandag in de N.H. Kerk werd door 650 personen bijge woond. Zelfs moest men in de omgang van het gebouw stoelen plaatsen. Ds. Visser opende met een hartelijk welkomstwoord en sprak van de ijver, waarmee deze avond werd voorbereid, niet in de laatste plaats door het Kerk koor en het Jongenskoor. Na samenzang van Ps. 121: 1 en 2 en schriftlezing uit Ps. 42 ging ds. Visser voor in gebed. Hierna trad mej. Men- schaan op, die ons boeide door haar goede zang; zij beschikt over een hel dere sopraanstem met een zeer wellui dend timbre. Vervolgens werd een cantate uitgevoerd door soliste, gem hoor, jon genskoor, gemeente en orgel. Dat klonk zeer goecl; speciale vermelding yerïïien't stellig het jongenskoor, dat zich ter dege inspande en groot aandeel 'had in het succes. We zullen niet alle programma-num mers afzonderlijk vermelden, doch ons bepalen, wat het muzikaal gedeelte betreft tot het weergeven van de algemeene in druk; deze was we schrijven het zon der aarzeling buitengewoon goed. Mevr. Visser-Dewald, we herhalen het geen we al meer opmerkten, is een be kwaam dirigente, volkomen berekend

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5