'iT'P i <1 ~HÖÏ II Nu aangepakt! Iets over Schapenteelt. pjLjr T\I LICHTING 1938. Gron 4 pel p b i i i N.V.l M? i Ali 't Is geen kunst, een zaak te leiden, Juichend om haar snelle groei, En voortdurend uit te breiden In een tijd van groote bloei. 't Is gemakkelijk alle dagen Zegevierend voort te gaan Als de domste inenschen slagen En wiet voor problemen staan. 't Is eenvoudig winst te ii^aken Zonder last van tegenwind Als men zonder vast te raken Op zijn sloffen overwint. Maar 't is wel een kujnst te strijden Als de tijden angstig zijn En men klippen moet vermijden Op de weg van groot en klein. Eerst in crisisperioden Blijkt de waarde van de man, Die de zorgen en de nooden Rustig overwinnen kan. Thans blijkt duid'lijk wie de flinken, Wie de zwakkelingen zijn: Nu de drenkelingen zinken Ziet men pas de scheidingslijn. (Uit: Handelsbelangen). ii. De schapencontrole verdient op Texel meer animo, omdat, naarmate meer scha-< pen aan die controle onderworpen wor den, ei" ook meer kans bestaat, dat er, meerdere goede rammen worden getokt, waarvan de afstamming bekend is. Texei is de bakermat van het Texelsche schaap en daarom moet het ook zorgen, dat het als fokdistrict nummer één staat. Daar door wordt de belangstelling voor het Texelsche schaap en de verkoop van goede dieren gediend. Doch wij moeten ook zor gen, dat wiet de beste rammen van Texel' raken. Voor dat doei zijp danook aan- houdpremiën beschikbaar gesteld. Alle controle-ram men worden nog lang ndet op de keuring gebracht. Misschien zoudien er meer aangevoerd worden, in dien iniet alleen gekeurd werd op le, 2e of 3e prijs; doch wanneer alle rammen in een A- en B-klasse werden gekwalufioeerd. naar gelang zij voldoen aan de eischen, daar voor gesteld. Ook aan de wolken- ring dient mede aandacht geschonken te worden, omdat de wol toch ook een belangrijk aandeel heeft in de opbrengst van liet schaap. Indien de wol naai- kwa- liteit werd uitbetaald, zou er allicht meer in die richting worden gefokt. Het doel van élke wol vee houder is: een zoo goed mogelijk lam te fokken. Bij de aankoop van een ram moet hij le. er op letten, of de wol van goede) kwaliteit is; ze moet fijn zijn, sterk ge kruld en goed gesloten, omdat hij ook de kwantiteit in 't oog moet houden. Niet harig of te grof. 2e. De kop moet goed breed zijn met btreede zwarte neus en vlakke kruin; ver der moet de kop met fijn wit haar be-t groeid zijn. Dit laatste vooral voor de controlerammen. Anders is een blauwe tint aan de kop, mits niet te erg, ook zeer goed. 3e. Het lichaam en de hals moeten een gedrongen bouw vertoonen, zonder dat bet dier in zijn geheel een beknopte in druk geeft. EXe rug moet recht zijn met vlak vierkant kruis. 4e. De staart moet voldoende breed zijm en goed bewold; hij mag niet langer rei ken dam de hak. Dus geen rattestaarteiv of staarten met opgebogen staartpunt. 5e. De beenen moeten sterk zijn en niet doorgezakt. De voorbeenen bewold tot minstens liet midden van de onderarm en de achtexbeenen tot minstens het mid den van de schenkel. C.Commandeur. (Wordt vervolgd. 1 BOUWVERGUNNINGEN. Sinds onze vorige opgaaf verleenden B. en W. deze bouwvergunningen; Slooping 2 huizen en een schuur, Den Burg, Alb. Eelman; bouw wagenhuis, Den Burg, Alb. Eelman; garage, Den Burg, M. Vonk; zomerhuis, De Koog, Mr. C. H. Muntz; smederij, Oosteren dj C.Bruin; verbouw woonhuis, Eendracht; H. D. Bakker; wir.veipand, Den Burg, J. Q. Nauta; vergrooting garage, Oudeschild, P. Kaan; vergrooting pension, De Koog, C. Groenhof; stichting hangar, Qebr. Eel man; woonhuis, De Koog, Jac. Kooiman Cz.woonhuis, Zevenhuizen, P. v. Liere; bijbouw woonhuis, Oudeschild, Wed. S. Eelman. NAAR HET LEVEN- GENERAAL CABANELLAS. Een dei" hoofdpersonen aan het natio nalistisch front in Spanje. Hij is 62 jaar en werd benoemd tot hoofd der voor- loopige regeering, zetelend te Burgos. Van de voor de lichting 1938 ingeschre venen, wenden wegens broederdienst vrij gesteld van militaire dienst: Bakker, Joh. Adr. Blom, Jan De Bloois, Willem Bonwe, Arjen Borgman, Luit Coevert, Jac. Dogger, Gerrit J. Donker, Jac. Reint Geus, Willem P. Helsloot, Anlne Keijzer, Machiel W. Kuip, Mattheus Lampers, Jan Leber, Joh. Regn. Mechielsen, Conn. Neijens, Herm. Joh. De Ridder, Corn. Rijk, Theod. O. Van der Schans, Alb. Slik, Jan P. Slikker, Pieter Verijzer, Hubr. De Visser, Jozias Vlaming, Abrarn Witte, Joh. Witte, Simon Joamn. Van der Zwaag, Sytse De overige ingeschrevenen, wier namen reeds gepubliceerd werden, zullen zich moeten onderwerpen aan de keuring, waarvan de datum bepaald is op 27 April 1937. OUDESCHILD. VERGADERING S.D.A P. In aansluiting op hetgeen Woensdag gemeld werd, nog het volgende: Het kapitalisme, aldus de voorz. in zijn openingswoord, weet geen andere wegen om uit de crisis te geraken dan loonsver laging. Zoo zinken we steeds verder in; het moeras. De arbeidersklasse is thans) meer dan ooit geroepen om de leiding over te nemen. Deze bijeenkomst is be legd, om met "elkander te bespreken, wat ons in de komende maandien te doen staat. De heer Jagers, van Amsterdam, propa gandist van het Plan-Comité, begon zijn inleiding met de vraag, welk verband er is tusschen de Soc.-dem. beweging en de kerstgedachte. De arbeidersbeweging ge looft in die wedergeboorte van de mensch, in de komst van een beter samenleving. In Spanje wordt gestreden tusschen de twee machten, die Europa met ondergang bedreigen, fascisme en communisme. Het communisme laat ons thans wel heel dui delijk zien, hoe onwaarachtig en onmen- schelijk het is, nu het één van zijn groo te voorgangers Trotski zelfs tot in, Mexico achtervolgt. Wat het fascisme brengt, zien we in Duitschland, waar duizenden in de concentratiekampen wor den gemarteld, en in Italië, waar onze groote partijgenoot Mateotti, een vrij heidsheld, op de meest laaghartige wijze door de fascisten werd vermoord. Wat Italië onder beschavingswerk verstaat, hebben we in Abessinië kunnen zien. De TELEVISIE. Alexandra Palace te Londen. Daar is bet station gevestigd, dat sinds enkele maanden Tegelinatig televisie-uitzendingen verzorgt. Een kostbare geschiedenis, ter wijl de resultaten slechts matig mogen wordien genoemd. beschaving vain het Italiaansoh fascisme leidt tot zedelijke en geestelijke ondier gang. Het Daitsche fascisme staat in vet teeken van: „Voor God en Vrijheid" met ais voornaamste hulpmiddelen concentra tiekampen en hakbijl. In zijn "boek „Mein Kampf" zegt Hitter, dat zijn werk staat, in bet teeken van strijd overwinning wraak. Met ver schil lende citaten uit Duitsdie bladen toont spreker voorts aan tot welke ploertige kuiperij het fascistiscii systeem z.i. leidt. Doel is z.i. danook njet het volk te verheffen, docli om dia mensch tot staatsmenscli, tot een willoos werktuig te proclameeren. De wanorde in het productie-proces is nog even groot als vroeger, doch de kapi talistische vormen zijn thans anders. Spr. schrijft dit toe aan de vorming van óe jeugd, zoowel de lichamelijke als de gees telijke. Als gevolg van de soc. wetgevjng worden de kinderen nu niet meer op jeug dige leeftijd, als in de dagen van Regout, aan bepaalde bedrijven verkocht. Doch thans rijst de vraag, waar moeten we heen met onze 150.000 jeugdige werkloozen, wanneer zullen deze in liet productiie-pro- oes kunnen worden opgenomen, terwijl duizenden valide werkloozen zich dagelijks afvragen: wanneer zal ik weer aan het werk geraken? Tegenover het fascisme als grootste oorlogsgevaar stellen wij het socialisme als de groote en sterke muur voor de le vende democratie, het recht op achting en vrijheid. Het beginsel der democratie is het middel om aan de mensch zijn vrijheid te hergeven en het is die democratie, die aan haar belagers in de fascistische lan den als antwoord geeft: De mensch is geen staatsmensch. Wij willen een inen- schenstaat. Buiten de georganiseerde ar beidersbeweging wordt de waarde van 'n sterke arbeidersbeweging ingezien en de gedachte groeit, dat deze onmisbaar is voor de opbouw van liet economische le ven in Nederland, in Europa, in de ge- heele wereld. In verschillende landen met een krachtige democratische meerderheid kunnen wij reeds een belangrijke econo mische vooruitgang constateeren. 'In een Anti Rev. verkiezingspamflet „Weest Waakzaam", wordt de econ. vooruitgang in Zweden ontkend. Dit pamflet noemt spreker een miskenning van de volksont wikkeling en de beweging, die op deze wijze het volk hoont, zal zijn gerechte straf bij de a.s. verkiezingen niet ontgaan. Onder leiding van Troelstra heeft onze beweging zich ontwikkeld, is zij ge groeid tot wat zij nu is, terwijl 3e A. R. Partij op de bres stond voor de onderne merswinst, ten koste van de arbeiders- Voor Nederland hebben wij ons Plan van de Arbeid ,en ofschoon door de R.K. gehoond en door de A.R. verguisd, zien wij in ons Plan een product van demo-1 cratisch dienken en handelen. Wij hebben nu een jaar Plan-propaganda gevoerd en Juni 1937 zal bewijzen ot deze propa ganda vergeefsch was. Het socialis tisch beginsel is ontzaglijk groot, liet is een beginsel, waarvan wij de dragers zul len zijn. Het vraagt de volle mensch en wij kunnen ons doel alleen bereiken, wan neer wij dit beginsel stellen midden'in die. wereld, wanneer wij kunnen beschikken over nieuwe menschen, die dit beginsel kuninen propageeren en dan zullen wij slagen, ondanks het fascisme, omdat wij gelooven in een betere samenleving. Spieker eindigde zijn boeiende, meer malen door applaus onderbroken ieder met een opwekking mede te helpen aan de vooruitgang en bloei der socialistische arbeidersbeweging. Na de pauze zong de Stem des Volks nog een 4-tal liederen, waarop de voorz. sloot met een woond van dank aan allen die tot het welslagen hadden medege werkt. ||||||iHUiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii|||||| GEESTELIJK LEVEN. |||il|i:iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiaiiiiiiiiiiiii!iiiiiii!»iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| EEN GESPREK. (Ingezonden.) „Goedenavond. Gelukkig, dat je thuis bent." „Wat is er aan de hand? VrooLijk zie je er niet uit ,,'t Is me ook een wereld, waarin we leven: Rusland, Spanje, Duitschland ItaliëJapan onder een hoedje, groote opruiming zegt Mussolini van de illusies van de Wilson-politiek. Hoe kun jij toch altijd je enthousiasme behouden?" „Mijn enthousiasme, vraag je? Het woord is misschien niet al te gelukkig, je bedoelt waarschijnlijk mijn geloof". „Nou ja, als je dat liever wilt". „Ja, ongetwijfeld. Daar zit een princi pieel kantje aan, begrijp je. Wie gelooft is enthousiast omgekeerd is dat nog niet bet geval. Ik wil je wel zeggen, dat ik Christendom, dat in de put zit, niet be grijp. Of beter, ik begrijp het wel, maar ik vind het ongeloovig Christendom. Jul lie zegt te gelooven en doet net alsof God nu niet regeert, nu niet werkt en nieuwe dingen schept. Een Christen mag en kan geen defaitist zijn, die de moed en de hoop opgeeft Christus overwint. Ik behoef het jou niet te zeggen, jij weet 't wel maar we moeten even uit ons geloof, de lieele Christenheid moet opstaan, even als eens, toen ze met hun enthousiasme „Dit is de overwinning, die de wereld overwint ,n.I. het geloof!" van hun Chris ten-zijn hebben getuigd. Gelukkig zien we het gebeuren. Daar is b.v. dat hoop volle nu: de oecumenische beweging." „Wat voor beweging zeg je? De oecu menische beweging? Nooit van gehoord." „Nooit van gehoond? Van de Wereld bond der Kerken niet? Van Stockholm en Lausanne niet?" „O ja, daarvan las ik wel eens iets in de krant, maar eerlijk gezegd weet ik er toch eigenlijk iniets van." „Ja, dat is het ongeluk. Jullie beiyt Christer en zoo'n vreemdeling in Jeruza lem, dat je niet eens van het hoopvolle weet, dat God nu in onze dagen en in deze wereld werkt. Maar het treft. Lees dit boekje, dat de Wereldbond verspreidt, dn grooten getale. Kijk bet maar eens rustig in. Ik moet even weg, maak liet je gemakkelijk. Je excuseert me wel. Aan stonds praten we wel verder. Misschien zit je dan door dit boekje niet meer zoo hopeloos in de put. Tot straks".™.». Q Dijkma Eei GNI Den Bi De Ko< Hi GNI Weven Den H' De In in de 1 14 Jan. op Wo 1 Op 2 lng 3 Be 4 Ro De b in stuk Verk den he N B. taalbaa tot 12 De r „En? Wat zeg je er van?" „Ben jij al weer terug?" „Alweer? Een uur weg geweest". „O! nou, 't is me niet lang gevallen, Zeker door dit boekje. Ik heb liet aan eén stuk doorgelezen en heb 't net uit. Prachtig! Dat je Christen kunt zijn en hiervan niet weten. Dit boekje moet iedier lezen. Heb je misschien nog een exem plaar voor ine?" „Ja, zeker. Wel meer dan één. Ik heb er juist 10 ontvangen. Alsjeblieft. Moet je er soms twee „Ja, als 't kan. Ik geet het dadelijk aan een familielid van me, dat nog een beetje verder in de put zit dan ikzat". „Zit je er dus niet meer in „Eerlijk gezegd, neen. Dit boekje beeft me er uitgehaald. Maar, waarom wordt ons Christelijk geloof niet overal van de daken als zooiets grootsch, hoe zal ik het zeggen, zoo wijd van uitzicht verkondigd en door ons geïzien?" „Wel, doodeenvoudig, omdat de Chris tenen hiervan niet weten evenmin als jij er van wistdaarom voert de Wereld bond oer Kerken juist de propaganda. Hier 'heb jij je twee boekjes, als ik ze allemaal kwijt ben, bestel ik opnieuw." „Wat kosten me die twee?" „Twintig cent". „Wat zeg je? Twintig cent voor twee boekjes van 64 blz. met ai die toto's?" „Inderdaad. Ik kreeg 10 exemplaren voor slechts f 1.25. Die 25 ct. zijn voor' porto en verpakking, maar die zijn voor mijn rekening. Eén boekje kost jou dus 10 ets. Je mag er wel méér voor geven, maar dat stort je dan maar tegelijk bij je bestelling op gironummer 126037, als je nu tenminste de daad bij het woord voegt en meteen zelf propagandist wordt". „Zonder mankeeren. Vanavond nog. Noem nog even het gironummer, dan schrijf ik het op". „1.2.6.0.3.7 van Dr. J. C. Wissitng te De Bilt. 1 ex. voor 15 ets., 10 ex. voor f 1.25." „In orde". „Je hebt de briefkaart toch wel gezien, die in het boekje lag? Daarop kun je je als lid aanmelden. Je ontvangt de orga nen van de Wereldbond en blijft voort durend met de geheeie beweging, natio naal en internationaal, op de hoogte. Denk er nog maar eens jjoed over na." „Daar behoefde niet aan te twijfelen. Fijn, dat ik je tl trof, ik kijk de wereld weer heel anders aan. Adieu". Aanv terend Wij de fees zoo vr< K AL f

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2