De Kleine Verpleegster. me rT Op Excursie met de Oud-Leerlingen Lagere Landbouwschool. FEUBLLETON KUNSTMESTFABRIEK. Te Vlaandingen bezochten wij de kunst- mestfabriek. Wanlneer we a.s. voorjaar onze „super" krijgen, zulten we nog wel leens denken aan wat daarmee gebeurd is. We (hebben op het terrein van de fa briek een heele tijd loopen kijken, want de fabriek beslaat een heeLe oppervlak te. Het was heel interessant, maar wat je kleeren betreft, kan je beter in de Bij enkorf zijn. En dan heb je nog het voor deel, wat aardige meisjes te zien. DE VAAN. Na in Schiedam gegeten en een spel letje „gekurkt" te hebben, 'zijn w e naar ide „Vaan" gegaan, een hygiënisch melk- bedrijt. Hier wordt melk gewonnen, die gegarandeerd wordt, ziektekiemvrij te zijn. Dat al het werk, daarvoor nooidig, be taald moet worden, begrijpt U wel. De melk komt danook aardig duur. Het mestvervo-er ging iinplaats van met de kruiwagen met een bak, die aan een rail lining. We zagen eerst het jong vee, alle maal van één sta' en prima dieren. Daarna gingen we naar het melkvee, waar Van rle melk iedere dag onderzocht wordt. Er werden '80 stuks veie gemolken en er waren vijf melkers. Wanneer U weet, dat van iedere koe de melk gewogen moet worden, en dat de melkers telkens de handen wassdhen, dan kunt U zich wei indenken, dat ze een heel poosje zitten. Het hakspannen en het afwasschen gebeurt weer door een andere man. Toen we alles bekeken hadden, was het al aardig donker geworden. Maar er was verlichting in de stak net zoo goefd als in verschil lende winkels bij ons op Texel. Nadat wij nog het lokaal voor die bereiding vain verschillende papsoorten be keken hadden, zijn we weer in de bus gestapt. Nu Den Haag tegemoet. VOOR DE VROUW. GOEDKOOPE PATRONEN. Voor abonné's 25 oent. A 211. Patronen verkrijgbaar voor bovenwijdte 88 en 96 cM. Noodig 5.50 M. zijde, 90 cM. breed; 80 cM. laklint voor ceintuur, 12 cM. breed. A 213. Voor bovenwijdte 88 en 100 cM. Noodig 2.80 M. stof en 50 cM. garneer- stot, heide 1.30 M. breed. NUTTIGE WENKEN. Voor het wasschen van zijden kleeding hetzij van wol, katoen of zijde, nooit zeep gebruiken. Het beste is, wat soda ot borax in het water doen. Wanneer een kamer, die zelden gébruikt wordt, wat vochtig blij let, moet men i|n de hoeken stukjes kamfer leggen. Binnen een week zullen de kamfer en het vocht verdwenen zijn. Na het gebruik van gerookte of ge zouten visch en van uien, nemen messen vaak een onaangename reuk aan. Deze lucht verdwijnt, als men het mes een uurtje in de aarde steekt. De schemering bracht verandering van tooneei. De kleine welkende bloemen frischten op en lieten zegepralend haar kleuren door het halfdonker stralen- Het gras werd weer helder. De gevoelige; lucht werd een instrument, dat ook de teerste geuren vasthield en versterkte, als of er noten op niuziekpapier een wazige wijs lieten hoornen. In de hoogte gtedenj zachtzinnige sterren naar hun plaats aan) een doinker firmament. Er begonnen zich figuren te bewegen naar de verlichte deuropening. In het oog van Jennie, die toekeek, on dergingen ook die een verandering. Het wanen geen verminkte soldaten meer, die langzaam voortkwamen op krukken en in wagentjes, maar vermoeide troepen, aan het einide van een zware dagmarsdi. Zij zag het afsteken tegen de verbleekende hemel van een ver land, en overal om hen been straalde de gloed van jeugd en moed en hoog sterver. Zoo gingen zij langs haar heen in een optocht van blijde banieren. Telkens als er een figuur naart IN DEN HAAG. Toen we in Den Haag aankwamen, zijn we eerst naar onze hotel-kamer ge gaan om ons te wasschen. Na gegeten te hebben, zijn we de verlichting gaart bekijken; die was in één woord „gewel dig". Ook hebben we nog een goed uur staan wachten, in de hoop iets van onze Koningin te zien te krijgen, maar de helft van ons gezelschap duurde het te lang en ging de stad in. De wachters zijn na afloop naar Heek gegaan en hebben daar heel wat schik gehad met de Afri- kaantjes van 'Commandeur. Juffrouw 26 zat met de handen in het haar, maar al les kwam weer terecht en zoo belandden we zoetjesaan weer in ons hotel. na een weegschaal-intermezzo MET Z'N ALLEN DE LUCHT IN Daar we te laat weg raakten, konden we nog maar één ding doen; Schiphol of IJmuiden. Met 15 Stemmen vóórraak- ten we naar Schiphol. De regel „On verwacht lukt het 't best" ging best op. Nadat we vliegveld en omgeving bekeken hadden, zijn we letterlijk de ludht inge gaan. Dat was het evenement van de dag .voor wie nog nooit gevlogen hebben niet te beschrijven. Nu begrijpt Roeper misschien, waarom Beuinkes zoo stil was. Bijna waren we naar Texel gevlogen, voor tien gulden, maar ja, het was de derde dag en de oenten raakten op. Zeer voldaan namen we afscheid van) Schiphol. VOLDAAN NAAR HUIS. We hadden onze tijd noodig. Na onder weg nog éénmaal getankt te hebben, kwa men we heelhuids weer op de boot, waar de „knobbelclub" zich gelden deed. Voorz. Kikkert bracht op de boot na mens allen de leider dank, waarop de heer Van dien Ban op de hem eigen wijze ant woordde. We hadden in hem een „reuze" leider. Hij wist het steeds zoo te schikken, dat we naast een groote dosis leerstof die we te verwerken hadden, toch nog heel wat te zien kregen en veel beleefden,, wat nu niet direct met de landbouw in, verband stond. Op onze eerstvolgende praatavonid, 13 Jan., komen we daarop nog wel eens terug. J. BEUMKES, Den Hoorn. VOOR DE JEU( IIIIIIIIIIIIIIIHI IIIHIllilHi MET DE POPPENKAST OEIS. Tekst en illustratie van H. KAPGIETER. binnen ging door de verlichte deurope ning volgde hem zijn schaduw; en de fi guren zelt waren nog even kranig en glo rieus, maar de schaduwen bewogen zich moeizaam, alsof ze zwaaide hadden. Nacht. Je unie draalde op de trap. De wind koelde hier haar voorhoofd af. Zij zag op tegen het uur, dat zij weer naar de ka mer van Michael Fort zou moeten. Zij was er nog niet geweest, sinds het Iucht-eska- der in snelle vlucht naar liet zuiden was gewiekt. Als de andere jongens het al zoo zwaarhadden opgenomen, hoe moest het dan Michael met zijn gebroken hart aandoen? Zij vouwde haar handen om haaT knieën en keek op naar de gezichten der sterren. Ze wou maar, dat ze er niet meer heen hoefde. Maar het zou toch gauw moeten. Jennie dacht aan al die mensohen bui ten het hospitaal, die zoo luChtig en zooi makkelijk hun gang gingen. Daar waren er natuurlijk bij, die hun lot hard von den en hun werk eentonig en saai en die mopperden en tobden over de kleine hin-t derlijkheidjes van alledag. Omdat zij de onzichtbare vleugels niet kenden, die aan- hun schouders sloegen; de groote moge lijkheden niet zagen, die tedere nieuwe dag hun booden het buitengewone voor recht niet beseften van stevige armen en soepele tintelende spieren. Al die kost bare tooverkracht bezaten ze en ze wisten het niet. OT0ÜQ1C? 176. „Toe", zegt Jan, „hier met die Daan. We zullen hem tussen ons in ne men, en dan moet hij hardop lezen waf er staat". En ze sleuren Daantje naar het bord toe. „Dat gaat zo maar niet, Daan", zegt Piet. „Jij mag Loesje niet zo lelijk voor jokten. Dat willen we niet hebben. Je moet het niet weer wagen." DE PRIJSWINNERS. De oplossingen waren: 1. Nat. 2. wijzer van een klok. 3. Boek. 4. Meppel 5. Staart taart. 6. Sint. 7. Huis. 8 Kerst-- vacautie. 9. Pruim. Waar een tweede goede oplossing mogelijk is, telt die ook mee. Goede oplossingen ontving ik van Dora van Heerwaarden, Nico Eeftuan, An nie Him, Piet Kok, Ar ie Hin, Greta Eel-v man, Dirk Krijinen, Jb. Eelman, Rika Bak ker, Lucia Stietema, Annie Zij in. Trijntje Henkes (ei-kei is ook goed, hoor Trijntje), Karei, Frans en Het^r Roeper. Nico Swaerts, doe ook maar trouw mee. De aanhouder wint. Bedankt voor de vriendelijke wenschen met Kerst en bij de jaarwisseling ontvangen. Ik hoop voor jullie allen, dat 1937 een gelukkig jaaaj mag zijn. De boeken vielen deze teer ten deel aan: WE GAAN GOOCHELEN. Onderaan: een kogel, die we plotseling te voorschijn toveren. (Hij hangt aan een dun ijzerdraadje om je duim.) Hiernaast: Een cent dóór een hoed la ten vallen (je stopt er tevoren een tussen die hoed en het glas.') Hoe je op eenvoudige wijze een zijdein zakdoekje te voorschijn kunt brengen, leert de onderste tekening. Je stopt het doekje tevoren in de open ruimte van een opengeschoven doosje lucifers. Laat zien, dat je niets in de handen hebt, steek 'dan de kaars aan, die je z.g. bij je kunst nodig hebt. Wanneer je het doosje dichtschuift, heb je het doekje in de hand In het Oosten scheen de stad als een dageraad aan de hemel. Haar lichten wa-x ren zeer helder vanavond, en door haar gouden lanen dreven weelde en schoon heid en teven en laCh. Maar ook hier in idie stilte vertrekken was teven. Pop Knute waagde er zijn zeven-en-negen tigste ver jaardag aan, om een kameraad te helpen, die al niet meer te helpen was; kleine vriend sch ap sdiensten, he If d-h af t ighe id, moed. En plotseling was alles veranderd voor Jenn-ie, en zag zij dit als Leven vaak bitter en verschrikkelijk, maar altijd kranig. En de stad daar - -die vlammende dageraad was niets dan een scheut weerschijn tegen een zomerhemel. Kleinigheden hielpen Jennie; deze ge dachte, die juist in haar opgekomen was. verheffend en verhelderend, en even wicht brengend tussch-en de schalen der rechtvaardigheid deze gedachte ook, dat er hier onder haar lieve, flinke jomtr gens nog schoonheid was, en avontuur, en romantiek; LEVEN geschreven met stralende hoofdletters. Aldus gesterkt stond zij op en zij ging naar de kamer van Michael Fort. Zoodra zij over zijn drempel was, voel de zij een verandering. H-et licht uit de gang drong maar uiterst spaarzaam het vertrek binnen, maar er kwam uit die duis ternis iets op Jennie at. Haar hart hield op met kloppen. Zou hij algegaan zijn? Zij wou het licht niet aandraaien omdat Michael een 'hekel had aan 'licht. 177. beeft Loesje op haar beurt reu ze prfe lacht achter de rug van de grotn. Ze gunt het Daantje van harte. 1 staat hij te bibberen tussen d-e tw-^rote jongens. En Daantje gilt mi „Ik heb het heus zo niet bed-oelcj zal het nooit meer doen. Maar Ine nou los". ARIE lDijkmanshuizen, 9 jaar. GRE1 7LMAN, te 9 jaar. J)IRK JNEN, Oudeschild, 8 jaar. NIEUWEIJSRAADSELS. 4. Vul i in D om iets in te bergen. B slecht gehumeurd. V bedorven. 5. .Kunjjullie dit raden? T niet wild. T een soort plaat. stuk hout. 6. Zoel deze zin de naam van een stuk gererap (de letters staan naast elkaar) angstzweet brak hem uit, toen het te zoo schommelde. Ik v-erw -de oplossingen na no. 9. Metendelijke groeten, Jullie OOM KO. Zij bewoo-h voort, tot haar hand eert stoel a ante, en Jennie ging zitten zij viel men plomp neer, omdat haar knieën haenvoudig niet meer hielden. Miclizei ze met een bang, bene pen stemt. Michaeljt bewoog zich. Hij deed nog veel rneerj tastte naar boven, greep, de ijzerenngen van zijn bed en trok zich, voortig en pijnlijk, op tot een zittende huig. Maar omdat het raam achter heras, had h-et Jennie toege schenen, dij zijn handen in de sterren doopte en schouders tegen de hemel zette. Jen-nii een stem, die zij niet ken de, sprak [haar, een stem, die over- kropt was bedwongen opwinding Jennie, zoUenken, dat je een vliegtuig voor me ztumnen krijgen, om 't nog eens te próLn Een oudéiing van achttien maanden- in h-et hosil, met veel verbazingwek kende en \Vcbeiid-e vragen, kwam bo ven en hi-ejennie. Na een waarin haar hart bleet stilstaan er n ging bonzen, en er in haar teel e- iik begon, die zij in ieder geval weg ijt slikten, kon Jennie spre ken: Niets -nmogelijk, Michael Fort. Ik heb wel een redacteur van ©en krant zooveekregen ,-dat hij er iets uit liet, dat l-r dolgraag in wou zetten. (Wordt vervolgd.) 28 H kannegieter. H.K

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 4