Gemengd Njeuws Beleefd verzoek aan de secretarissen van deOranje- comité's. Het Feest op 7 Januari Het Feest op 8 Januari V Doet u ons uiterlijk Dinsdagmorgen opgaaf van eventucele uitbreiding ot wij ziging va|n uw feestprogramma op 7 (en eventueel 8) Januari. DEN BURG. 8.30—9 uur Klokgelui. 910 uur: Wijdingsdienst in de Ned. Herv. kerk. Sprekers: Dr. A. Vis en Ds. F. Visser. Gewijde muziek van Texels Fanfare. 10.30—12 uur: Optocht dier school kinderen met versierde fietsen, auto peds, bogen, enz. 2—5 uur: Kinderspelen in diverse zalen. 4—6 uur: Volksspelen op de Groene- plaats (alleen bij gunstig weer.) 8.15 uur: Lampionoptocht. 9.3012.30: Bonte avoind in hotel Texel en in Eelman's zaal met medewerking van N.H.Kerkkoor, R.K. Mannenkoor, Tex. Fanfare, U.D.L en van eenige le den van Klein Tooneel. Voorts zal de heer Duinker in beide zalen op verzoek een reeks lichtbeelden, bie trekking hebbende op't vorstelijk paar vertoornen. In elke zaal is een strijkje, dat ter afwisseling vaderlandsche lie deren zaï speten. Het programma is zeer gevarieerd en voor beide zalein gelijk, uitgezonderd het tooneelspel. - In Eelman's zaal voert U.D.l. een één» acter en een op de feesten toepasselijk stukje op. Dit laatste wordt ook in hio- tel Texel opgevoerd, terwijl eaniige le den van Klein Toomeel het program ma zullen aanvullen met voordrachten, die stellig zeer in de smaak zullen val len. Een gedeelte der zalen zal worden, vrijgehouden voor medewerkenden en genoodigden, terwijl overigens de toe gang voor inwoners van Den Burg, voor zoover plaats beschikbaar, ge< 'heel vrij is. Personen beneden 17 ja at) hebben geen toegang. OUDESCHILD. S.30: Luiden der kerkklokken. 9.00 en 9.30: kimderoptuchten, waarna bijieen komst iin het feestgebouw. 11.00: In gezellig samenzijn beluisteren van de radioreportage in het feest gebouw. 7.15 n.m.: Muzikale rondwandeling door het dorp. 8.00: Aanvang feestavond. DEN HOORN. 9.3010.30: Dienst in de N.H. Kerk. 10.301.30: Beluisteren van de radio reportage. 1.30—4.30: Optocht niet muziek; naaf loop tractatie van de schoolkinderen; zingen van Oranje-liederen. 7.309.00: Algemeeue samenkomst in de N.H. Kerk. Muziek van Fanfare D.E.K. en zang van de Ckr. Zaqg- vereen. Harmonie. 9.30 Groot Serpentine- en Confettibal in Loodsmamswelvaren (adv. volgt) DE KOOG 2.005.00: Kinderfeest in Badhotel Prinses Juliana. 8.00 n.m.: Aanvang der feestelijkheden voor o.uderen; in het Badhotel zang van zangvereen. Nieuw Leven (Oos- terenid); opvoering van een tooneel- stukje, getiteld Op gemakkelijke Con dities; vertooning van Texelsche Films en van lichtbeelden, betrek king hebbende op het Koninklijk'paar. In Hotel Den Braven zal van 8 uur at gelegenheid tot dansen bestaan. A DE COCKSDORP. 2.00: Feest voor de schoolkinderen van Zuid- en Midden-Eierland en De Cocksdorp in de zalen van Van der Kooij en Nota; zang, tooneel, fihn, tractatie. 8.00 n.m.: Voor volwassenen: een filmvoorstelling bij Nota (entree f 0.25) 8.00: Voor volwassenen: Bij Van der Kooijeen gevarieerd programma, vermeldend: samenzang, gecostu- meetndr dansen door de dames van de gymn. vereen., tooneel, door de too- neelclub V.E.L.O., (entree eveneens f 0.25.) Na afloop waarschijnlijk bal, georgani seerd door de zaaleigenaar. OOSTEREND. 8.30: Optocht met muziek van de mu ziekcorpsen maar het feestterrein. Dit terrein, welwillend afgestaan dooi de heer S. Koning, ligt tusschen Doops- gez. Kerk en Geb. voor Chr. Belangen. 9.00: Opening dp or de voorz. van het Comité. Tot 12.30: Spelen voor kinderen" en voor ouderen. 's Middags: Vertooniing van diverse smalfilms, o.a. van de Oranjefilm. Lichtbeelden van Prinses en Prins, enz. 's Avonds: Muziek- en zanguitvoering door de vereenigingen hier ter plaatse (8 Jan.: Opvoering van Er waren eens twee Koningskinderen.) DE WAAL. 11,uur: Luisterbijeenkomst (radio reportage, als boven). 2.30: Feestviering met ALLE kinderen uit de Waal en OMGEVING met hun ouders en verdere belangstellenden in de school. Uitreiking feestgeschenk. 4,30: Optocht met lampions. ZEVEN u. n.m. Algem. samenkomst in de N.H. Kerk; samenzang, vertooning van Texelsche films en van lichtbeel den, betrekking hebbende op het Vorstelijk paar en wederzijdsche fa milie. DEN BURG. 9 uur: Muziek van de toren. 1012.30 uur: Feestelijke bijeenkomst van alle Texelsche schoolkinderen in div. zalen. 12.302 uur: Optocht .défilé en aubade van vereenigingen en schoolkinderen. 23uur: Pauze. 34.30 uur: Groote humoristische en allegorische optocht. Prijsbeoondee- ling op de Groeneplaats. 4.30plm. 6 uur: Volksspelen op de Groeneplaats (alleen bij gunstig weer.) 8 uur: Herhaling groote optocht met fakkels. Alle coniité's noodigen de burgerij uit, tegen 78 Jam. dooir het uitsteken van de vlag het feestelijk aanzien te verhoo- gen. DE OPTOCHT. Aan de Kiinderoptocht op Donderdag te Den Burg kam alleen wonden deelge-) nomen door kinderen van de lagere scno t len te Den Burg. De route is nogal lang. En zeker voor Kleuters. DE JURY. De prijs winners in de gevelwedstrijd en in de optochten zullen worden aange wezen door een commissie, bestaande uit: Mevr. Keijser (Somnevanck), mevr. Tiessen en Mevr. Ten Hooi en die heenen W.H.Lap en E. vain den Ban. TEXEL IN FEESTTOOI. Straten en pleinen krijgen dagelijks een feestelijker aanzien. Er zijn straten, ook buiten Den Burg, waar men door een laan van dennen gaat, terwijl tal van slingers met groen en papieren bloemen/ de feestelijke aanblik verhoogen. Op tal van plaatsen verrijzen eere-poorten, ter wijl nog dagelijks binnenskamers, in schuren en werkplaatsen aan versieringen gewerkt wordt. Het plantsoen aan de Koogerstraat wordt extra fraai verzorgd het Esperanto-monument zal, straks fees telijk getooid, ieders aandacht trekken; ook bij avond. De eeriepoort voor het raadhuis wordt Maandag voltooid. Door omvang en weelderige bekleeding met dennengroen maakt', ze 'n zeer goede in druk. Van een aantal woningen en hotels is 'die gevel met zorg versierd. De Groene plaats vooral heeft reeds een allervrien delijkst aspect gekregen en belooft zeker bij avond door feestelijke illuminatie een keurig effect. KAMER VAN KOOPHANDEL. In de vacature lid afd. Kleinbedrijf, 'ontstaan door bedanken van de heer H, de Raat, Schagen, werd bij enkele can-i jdidaatstelling benoemd de heer H. C. Linid, Alkmaar. HANDELSREGISTER. Wijziging: Coop. Ver. tot gemeenschap pelijke aankoop van brandstoffen „Ge meenschappelijk Belang", Scliikiereind 68, Den Burg; uittreding commissaris (vaca ture, ontstaan door het overlijden van de heer H. Klimp. Er zal voorloopig niet in worden voorziem. Red.) SPORTNIEUWS TEXEL 1. zal 1937 aanvangen met een der zwaarste thuiswedstrijden van deze competitie. Helaas vermoedelijk met een door griep gehavend elftal. Er zal dan van de overigen vrij wat meer worden gevraagd. Daarom: speel zoo goed mo gelijk, de volle 90 mnt. Zet ons Jubel jaar zoo goed mogelijk in. We verwach ten groote belangstelling. Programma 4A: D.T.S.-Watervogels;- Schagen-Andijk; Texel -N.Niedorp; B.K.C. - Strandvogels. N.H.V B.2FSucces 2 - H.R.C. 5; Watervogels 2 - Helder 5 3F: Atlas 2 - Helder 6; Succes 3 - B.K.C. 3. 4G Heldersche Boys 2 - Helder 7Tex. Boys 2. - Oosterend. Overige zijn vrij. D.D. Zie Woensdag bericht over défilé. ZAKENNIEUWS Levensmiddelenbedrijf C. Huisman liet dezer dagen raden naar 't aantal bun nen in een flesch (3146). De heer J.Bak ker (Kruisk.) won fl. advocaat (3200), mej.R Stoepker een flesch boerenjongens (zij raadde 3205). OOSTEREND. KERKNIEUWS. Ds. E. C. B. Kok houdt Woensdag avond een bad- en dankuur (zie predik beurtenlij st) GING NIET DOOR. Wegens ziekte van een zeventai leden kon de door Excelsior aangekondig de uitvoering niet doorgaan. DEN HOORN. WIE WONNEN Uitslag van de in Loodsmanswelvaren gehouden vlotbrugwedstrijd: le prijs, 44 punten, een paar Nooit-Gedacht-schaat- sen, J.Bakker, Den Hoorn; 2e pr., 41 p.jj electr. rijwiellantaarn, Herm. Heerding, Den Hoorn; J.Boon en P.Boon, beiden te Den Hoorn, ieder 36 p.; zij hebben over gespeeld met als uitslag: 3e pr. 35 p., een kist sigaren, J.Boon; 4e pr., 18 p. twee kistjes sigaren, P.Booin. EIFRLAND. TEXEL—ANGOLA. Een 4 Juli 1933 door de lieer R.Schaap hier geringde groote stern werd in de le week van Nov. i.l. bemachtigd te Ros» samedes, Angola, Portugeesch-West-Afr. OUDESCHILD VISSCHF.RIJ. Aangevoerd aan de vischafslag. 22 Dec.: 256 Kg. garnalen 141 j ct.1547 Kg. wulken 26V2 ct. 23 Dec.: 129 Kg. garnalen 14 ct.1678 Kg. wulken 22ct. 24 Dec.: 200 Kg. wulken 25' ct. 26 Dec.: 258 Kg. garnalen 15 ct.; 216 Kg. wulken 231/2 ct. 28 Dec.: 422 Kg. garnalen 15 ct.; 975 Kg. wulken 19 ct. 'Illllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllilllllllllllllll llllll'lllil Mededeelingen lllllllillll llllllllllll van Texels Bioscoop-Theater lllllllillll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DE KOERIER VAN DE TSAAR. Ten tijde van Alexander II van Rus land breekt een Tartaren-opstand uit onder aanvoering van Emir Feotar Khan. Het is noodzakelijk, dat de broeder van de Tsaar in het geïsoleerde Irkoetsk op de hoogte gesteld wordt van de op mar schjplaninie 11 van de Russische reserves. Michael Strogoff, kozakken-ritmeester, zal de gevaarlijke tocht door het bezette ge bied maken. Hij reist als eenvoudig koop man, met bestemming Irkoetsk onder de naam van 'Nicolai Korpanoff. Niemand mag van zijin zending op de hoogte ko men; hij mag zelfs zijn moeder in Omsk, die hij in drie jaar niet zag, niet op zoeken; het gevaar voor herkenning door spionnen is te groot. Aan de Tartaren 'is het bekend géworden, dat een koerier van de Tsaar onderweg is naar Irkoetsk. Ogareff, een gedegradeerd oud-Russisch officier, nu de rechterhand van de Emir, belooft de Russische opmarschplannen te bemachtigen. Als dank mag hij dan des Emirs dochter trouwen. Ogarefrs vriendin de zigeunerin Zangara laat hij door zijn spionnen weten, dat zij "cle koerier moet volgen. In de trein maakt Michaël Stroi goft kennis met Nadja, die, als haar 111 Nisjni-Nowgorod bekend gemaakt wordt, dat niemand zonder speciale vergunning het Siberisdie oorlogstenein mag betre den, hem haar nood klaagt, omdat zij, nadat het maanden geduurd heeft, voor zij toestemming tot die reis kon krijgen, haar vader in Irkoetsk moet bezoeken. On der het voorwendsel, dat het hem als Tsaristisch koerier van het grootste be lang is met een zuster te reizen, weet hij de beambte te bewegen, ook haar vi sum af te teekenen en ze vertrekken pet* schip naar Omsk. Met ditzelfde schip reizen behalve Zangara, ook twee oor logscorrespondenten, een zeer beweeg lijke Franschman Jolivet en een in alle omstandigheden flegmatieke Engelsch- man, Mr. Blount, de twee tvpen, die door hun kostelijke humoristische belevenissen steeds op het juiste oogenblik, ongewild in het verhaal 'komen en daardoor zorgen, dat de r eeks hoogspanningen, die de ge sch/iedenis uit de aard van het gegeven bezit, behoorlijk afgewisseld worden door tafereeltjes, waarom heerlijk gelachen kan worden. De spannende achtervolging door de Tartaren, z'in ontsnapping, eindelijk toch z'n gevangenneming, de aangrijpende scène, als hem op bevel van de Emir de oogen uitgebrand zullen worden, de sfeer in het Tartanenkamp met 't prach tige Russische ballet, het gevecht tusschen de Russen en de Tartaren, kunnen niet in een kort bestek beschreven worden en moet men zien, wil men volkomen onder de ban van Jules Verne's gezond sensa tioneel gegeven komen. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiillllll llllll LANDBOUW EN VEETEELT. |j|j|| ||||||!lllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIRIIIl|||||| DE WERELDWOLMARKT. Tusschen Australië en Japan is een handelsverdrag gesloten. Men ziet hierin, naar het Handelsblad Dinsdag meldde, biezondere heteekenis voor de verdere ont wikkeling van de wolmarkt. Japan heeft n.l. groote en stijgende behoefte aan wol, en zeker nu, na een langdurig verbod van invoer van Australische wol weoens verhooging van douanerechten en "con- tingenteering door Australië. Japan koopt weer wol in Australië. Dat geeft steun op de wolmarkt. Japan zal tot 30 Juni 1938 voor invoer van 800.000 balen Austr. wol vergunningen uitreiken. Slechts eeii deei van Japan's behoeften wordt bier- door gedekt. Er zal 'n.l. veel wol ifit N.- Zeeland en Z.-Amerika betrokken worden. VEREEN. TOT VERBETERING VAN DE WOLHANDEL. Aan bet jaarverslag, in de Dinsdag te Alkmaar gé houden vergadering uitge bracht, ontieenen we: Sinds 30 April is de positie op de wol markt zoo gewijzigd, dat men zich moei lijk een ongunstiger toestand kon denken. Conjunctuur-verbetering bleet nog uit. - De toestand van 1910 werd zelts bena derd. De oorzaak viel moeilijk aan te ge ven. Men dacht aan kapitaalnood in de wol-industrie iin de Oude Wereld. In 17 dagen werd op 6 verschillende dagen in totaal 45.703 Kg. wol ontvangen, zijnde ruim 6000 Kg. meer dan vorig jaar; 42.2 pet. prima, 43.6 pet. eerste, 8.1 pet. twee de 3 pet. afwijkende kwaliteit. Vliesge- wicht zeer goed, n.f. 4.81 Kg. tegen 4.49 Kg. in 1934 De leveri/ngstóename is in hoofdzaak toe te schrijven aan de ver meerdering van het ledental in Alkmaar en Schagen. In kwaliteit staat de wol in de omge ving van Purmerend het hoogst, dicht daarop volgt Alkmaar; Hoorn en Wie- ringen blijven iets achter. De verkoop verliep zeer ongunstig, doordat er zeer weinig koopers van de biinnenrandsche wol bleken te zijn en de niet-aangeslotenen meenemdeels zonder eenige basis tenslotte tegen elk bod hun product afgaven, wat dé gezonde handel in die grond boorde. Aangestipt werd, dat de Nederlandsche federatie haar werk voortzette, o.a. door proeven met aanmaak van militaire Stot- fen, welke proeven met succes zijn be kroond- Verslag wolkeuring 1936. Het aantal vachten onderging groote uitbreiding: 1259 vachten werden ter keuring aangeboden, w.o. 102 van ram men. Van de 75 eenjarige rammen [moes ten er 12 onvoldoende heeten; 63 gaven gemiddeld, 6.71 Kg. wol van iets matige prima kwaliteit. Eindaesulfaat: 11 uit muntend en 22 beste vvolproduoenten. Jammer, dat Zuid-Afrika de twee aller hoogste, zij het tegen hooge prijs, weg kocht. Ook Groningen en Frankrijk koch ten beste lammeren. Secretaris E. Go-/ vers Dz. drong er op aan, toch vooral die beste rammen in Noord-Holland te houden. Het verslag besluit met een op wekking tot algemeeue deelneming, aan gezien van het totale aantal ooien nog ruim 23 pet. onvoldoende wolproducent bleek te zijn. De Wotmarkt. Door de moeilijkheden tusschen Ja pan en Australië liep de wolmarkt be langrijk op. De laatste weken werd voor uitgezochte partijen een gld. per Kg. be taald. Engeland en Amerika koopen Dnitschland schijnt uitgeschakeld. Tij dens de vergadering kvvain een telegram binnen, berichtende, dat door een Fran- sche kooper voor Amerika 500 Kg. eerste soort wol wordt geaccepteerd, tegen fl.021/- per Kg. Ondanks het opfoopen van cle prijzen machtigde de vergadering het bestuur tegen wereldmarktprijs te blijven verkoopen. BINNENLAND Den Haag. De regeerimg stelt o.a. voor: le. verlenging eerste oefentijd bij de zeemacht met zes mrad. (kustwacht twee mud.) 2e. Voorloopig karakter te geven aan de vrijstellingen wegens broe- derdienst, lichting 1938 en 1939. i Den Haag. De Prinses eii de Prins gaan na hun huwelijk naar Tirol of naar Zwitserland. Den Haag. Donderdagmorgen zui len de spoorwegen om de tien mnt. rij fden en in vijt uur 100.000 pass. kunnen vervoeren. Reizigers uit plaatsen boven Uitgeest wordt aanbevolen over Amster dam heen en terug te reizen.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6