HOE TEXEL FEEST VIERDE. (vervolg van het eerste blad.) Wel drie Texelaartjes zouden we kun nen vullen, wanneer we uitvoerig moesten vertellen, wat er op 7 en 8 Jan. zoo al op ons eiland geschied is. We moeten ons echter beperken. De lezer zal ter' evengoed door bemerken, dat Texel die dagen iniet alleen, Januari ten spijt, de bloemetjes buiten heeft gezet, maar dat de feeststemming voortsproot uit werkelijke genegenheid voor ons Vorstenhuis. Im- rmers, geen wanklank werd genoom, waar Oranjeconïïté's hun feest vierden. De vreugde en de spontaniteit waren al gemeen. FOTO'S. In volgend nr. 'hopen we enkele foto's op het feest betrekking hebbende, op te nemen. Van de dorpen buiten Den Burg ontvingen wij er ook. We zullen trachten goed te kiezen. We verzoeken allen, die foto's van de feestelijkheden maakten, daarvan een af druk aan Tex. Museum te willen af staan. Aan ons Bureau nemen we ze gaarne in ontvangst. DE VERSIERING. Verzocht werd van deze en gene gevel- Versiering gewag te willen maken. Helaas dat is zoo moeilijk. We hebben er ve le en mooie, zelfs zeer mooie gezien,' maar lang niet ja. He: wellicht zijn er nóg fraaier. Derhalve bepalen wij ons tot vermelding van de uitslag der beoordee ling door de jury te Den Burg, at zal vanzelfsprekend niet ieder het met haar zienswijze eens zijn. Ondankbaar is haar taak intusschen altoos. EEN VERZOEK. Het bestuur der Alg. Oranje-Vereen, verzoekt alle versiering tot en met Maan dag in tact te laten., opdat elkeen Zondag nog rustig gelegenheid heeft om ze te be wonderen. Wanneer ook buiten Den Burg aan het verzoek gevolg wordt gegeven, zal dat zeker tot drukker bezoek dan gewoonlijk aanleiding zijn. N.H. KERK DEN BURG De Wijdingsdieinst van Donderdag, (vervolg van het le blad) Ds. Visser ving aan met een hartelijk welkomstwoord tot de talrijke aanwezi gen en dankte vervolgens God wijl'Hij de twee jonge menschen, op wie aller oogen gericht waren, in elkanders bezit gelukkig maakte. Spr. herinnerde aan de toespraak van wijlen Prins Bernhard Sr. tot zijn zoon op 21 Maart 1926 (geloofsbelijde nis), waarin hij o. a. zeide: Weet, da(t alleen een rotsvast geloot in onze dagen van verzoeking over de klippen van het aardsche bestaan vermag heen te voeren. Ook vandaag, zeide Ds., wordt van de Prins een belofte gevraagd, een van trouw aan een vrouw, aan een volk en aan God. Moge God 't jonge Paar en daardoor ons volk zegenen, opdat dit één blijve en meer en meer worde. In 't kort was dit de inhoud van Dr. Vis rede Het nuchtere, kalme Nederlandsche volk, was zichzelf niet, in Sept. verloving Prin ses laaiend van geestdrift nu, 7 Jan. en overige dagen nog sterker. Dat is goed, nu de geliefde prinses in het huwelijk treedt. Maarvuurwerk hoe schitterend ook duurt slechts kort de vrucht van alle ook deze nationale vreugde zijver sterking van het bewustzijn, dat wij allen behooren tot een groot, samenhangend ge heel, welke eenheid wij moeten verzorgen. Verschil van opvatting onder ons volk moet er zijn onvermijdelijk, daar wij in vrij heid mogen leven. Laat ons dat voorrecht waardeeren. Partij-haat richt onze beste krachten ten gronde. Onze eenheid wordt gesymboliseerd in onze nationale vlag. De band, die ons aan Oranje bindt, berust op de hoogste levensgoederen; eerbied voor 't geweten en de stem van de sou ve reine God. 'Alleen dan is deze 'Gag een goe'de voor volk en vorstenhuis, als belde trouw blijven aam Ivet woord van de spreuken dichter: gerechtigheid verhoogt een volk, maar de zonde is een schandvlek der na-» tiën. Tot die eenheid wek ik u allen op, in deze zware tijden. We kunnen ver zekerd zijn, dat het jonge vorstelijk echt paar zijn plicht zal doen. Laat ons trouw blijven aan de onze. R.K. KERK DEN BURG. Men schrijft ons: Woensdagavond werd tijdens het Lot het feestelijk danklied Te Deurn gezon gen. U, o God, loven wij. U Heene er kennen wij. U, 'eeuwige Vader, eert de heele aarde. Wij smeeken u, kom uw die naren, het 'vorstelijk Bruidspaar, te hulp, die Gij door Uw kostbaar bloed hebt vrijgekocht. Maak uw volk gelukkig en zegen Uw erfdeel. Op U vertrouwen wij en in eeuwigheid zullen wij niet be schaamd wonden." Donderdagmorgen te 8.15 tot 8.45 luid den de klokken de nationale feestdag in,. Het was tevens het signaal en de oproep van de Koning der Koningen. Honderden en honderden geloovigen vulden spoedig het ruime kerkgebouw aan de Molenstr. Klokslag 9 uur ving het H. Misoffer aan, dat zoowel offer van aanbidding is aan de Almachtige Goid, als óffer van dankzeg ging voor Zijn weldaden en offer van verzoening en smeeking is. De Epistel- woorden van de profeet Isaias: „Sta op, word verlicht, Jeruzalem, want uw licht is gekomen en de heerlijkheid des Hoe ren is over U opgegaan", klonken thans als een oproep tot het volk om feest te vieren. En allen, zooveel als er aanwezig waren hebben de feestdag ingezet met 'n vurig en innig gebed, dat Hij, van Wien alle goede gaven van zon en bloemen, leven en kracht, vreugde en geluk ko men. ook aan dit Vorstelijk Bruidspaar, die zegenrijke gaven moge schenken, op dat zij nog vele jaren tezamen gelukkig mogen leven tot heil van ons vólk en tot welzijn van ons vaderland. Want ookdit Bruidspaar heeft bij alle goede wensChen der menschen, ook noodig ons aller ge bed en de bijstand van de Koning dier Koningen. HET FEEST VAN VRIJDAG. Het begon gisteren met een feestelijke samenkomst van de leerlingen van alle lagere scholen in onze gemeente in de zalen van hotel Texel, de Oranjeboom en L. Eelmain, waai' films en lichtbeelden, vertoond, vaderlandsche liederen gezon gen en versnaperingen en geïll. liedieren- boekjes uitgedeeld werden. De leiding in de drie zafen berustte resp. bij de beenen Goedhart, Kraai en Kievits. Het ging er vneugdig aan toe. Het was echt feest voor de jeugd. Om halt een bad het défilé plaats. Tex. Fanfare ging voorop en werd het eerst gevolg'd door dragers van het spandoek der Opmjevereen, door leden en adsp. van S.V. Texel, Tex. Boys en de Gymn. Vereen. Alle Texelsche scholieren namen1 er verder aan deel. Geen wonder, dat de stoet heel lang was. De route was ook lang. Dat kon men de kleintjes aanzien. Tenslotte kwam de heele schaar op ue Groeneplaats; zij defileerde voor de Bur gemeester, voor het raadhuis, waarna, nadat Tex. Fanfare het Wilhelmus had gespeeld, de Burgemeester van het Limde- boom-balcon af de kinderen toesprak en allen dank bracht voor de uiting van zoo hartelijke gevoelens jegens het Ko ninklijk Huis en de verzekering gat, dat het 'heel mooie dagen zijn, die ons daar toe Zooveel nader brengen. Met een luid driewert hoera voor het Koninklijk trio, werd dit deel van'het programma beslo ten. DE OPTOCHT. Des middags om drie uur ving de hu moristische en allegorische pptooht aan. Daar was nu eens flink werk van ge maakt. En wat troffen we het deze dag met het weer: een stralend zonnetje. Achtereenvolgens namen deel: Gr. vjd. Vis, poppenwagen; A.W. de Vries, auto ped; Dirk Bakker, idem; Dirk Keijser, Molenbuurt, id.; J. en Fred. Kortenhoe- ven,i d.; Jam Boswijk, idem; Bert Jullens, id.Piet .Pool, botter; J. Dekker, autoped; Atie Kikkert, paddestoel met kabouter® op fiets; Kees en Adr. v. Heenvaarden, kwamen met 'n bokkenwagenJan en André Rijk, id.; Jan en M. Bruin, turfschip;, Jb. Schraag, melkboer; P. en J. Bijl, wa gen; D. Krijnen en G. Blom, O-Schild, reddingboot; Jannie Bonne, fiets; Kees en M. v. Swinderen, Blue Bird; Joop Boekei en W. Stiggelbout, Tex. paar op tandem; J. en V. van Heerwaarden en A. Bakker, drie Indische zwartjes; Groep: Ada van Holland gevangen genomen (Annie Kikkert); Groep S.V. Texel met groote gekroonde voetbal; M. S. Lange veld, fruitwagen; oud-Texelscbe kamer, Irene Niysztor en Jet Huisman. De uitslag was: A. 1. Groep Ada van Holland, 50 punten; 2. oud-Texelsche kamer, oost- west, thuis best, 45 p.; Koning voetbal;, 42 p. De groep Ada van Holland was ge kleed in aardige historische costuums. Het beklagenswaardig gravinnetje liep ge boeid tusschen de barsche lansknechten B. Reddingboot met D. Krijnen en G. Blom, 45 p.; bokkewagen, C. en A. van Heerwaarden, 42 p.; Blue Bird, 40 p. Troostprijs: M.S.Langeveld. C. Poppenwagen, Gr. v.d. Vis, 45 p.; kabouter met paddestoel, Alie Kikkert, 45 p.; huwelijksboot, D. Bakker, 40 p.; autoped, Jb. Dekker, 35 p.; botter, Piet Pool, 30 p. Des avonds werd de optocht onder groote belangstelling bij fakkellicht her haald, waarna met het spelen van het Wilhelmus door Tex. Fanfare op de Groe neplaats (de feestelijkheden te Den Burg werden beëindigd. Stellig heeft de Oran je-vereen., samenwerkende met diverse buurtcomité's alle reden om daarop met voldoening terug te zien; algemeen zul len ze voortleven in blijde herinnering. 00 m Van de gistermiddag gehouden kinder wagenrace werden winnaars: 1. Hanna Kikkert; 2. Pietje Rozendaal; 3. Timie Quartel. Strijd om de man: 1. Annie Keijser Jbd. 2. Ciska de Porto; 3. Jannie Blom. OUDESCHILD. De versiering gaf het dorp een fees telijk aanzien; vooral de tallooze vlaggen aan de masten en de vele vlaggen en wimpels van TESO maakten een fleurig effect. De Vischnet-eerepoort „deed" 't. 's Morgens vond een rondgang plaats van de kinderen der bewaarschool en van de oudere kinderen, waarna tracta- tie iin, het feestgebouw volgde. Veten maakten daarna gebruik van de gelegen heid om in het gebouw naar de radio uitzending der trouwplechtigheid te luis teren. Ook Burgemeester Kamp en echt- genoote. Om 2 uur ving de optocht met versierde fietsen etc. aan. Wel' 37 deel nemers(sters). Er was ontzaggelijk veef werk van de versiering gemaakt. In het feestgebouw werden na afloop versnape ringen uitgedeeld. Om 7.15 maakte Tex. Fanfare een rondgang gevolgd door een groote schaar belangstellenden. Om plm. 8 uur was het Eigen Gebouw gevuld. De heer Van Dokkum, voorz. van de feestcommissie sprak zijn vreugde uit over de buitengewone belangstelling. We stippen uit zijn toespraak aan: Er moge verschil zijn in beoordeeling van ge beurtenissen en toestanden in Nederland, in tijden van groote druk of groote vreug de schaart men zich hechter om Oranje. Oranje zonder Nederland is niet denk baar en Nederland zonder Oranje even min. Eenheid is thans meer noodig dan ooit. Ons vorstenhuis heeft de laatste tijd zware slagen gehad, doCh de dag van heden is er een van stralend gelukt Pastoor Van Haastert, secr. van de comm., sprak er zijn voldoening over liit, (dat de Burgemeester 's morgens van zijn belangstelling deed blijken en prees de medewerking van 'n ingezetene van 't dorp, waardoor de optocht met versieringen gehouden kon worden. Het publiek zou door een briefje iin te vullen een z. g. extra publieksprijs mogen toewijzen. De Stem des Volks, welker toezegging zeer gewaardeerd werd, kon door een sterfge val in de familie van de dirigent nii|et optreden. Er werden eenige aardige schimmen spelen vertoond, o.a. Bij de tandarts, Bij de barbier en De operatie, waarna eenige meisjes het Lippe-DetmoId-marschlied zon gen. Er werd samen gezongen en tot slot werd vertoond een Oranje spel met ta bleaux: Er waren twee koningskinderen, waarin episoden uit het léven van de Prinses wenden behandeld. Het eindigde met de radiorede van H.M. de Koningin, waarin het huwelijk van de Prinses werd aangekondigd en met de toespraken van ide Prinses en de Prins. De proloog werd voorgedragen door de heer Van Dokkum. Het spel viel zeer in de smaak. Het Wil helmus werd uit volle borst meegezongen. De heer Van Dokkum bracht aam het slot dank voor de groote en alg. mede- werïdng; vooral enkele leden van het comité verzetten veel werk. Om 12 uur was het feest, waarop het comité met ge noegen kan terugzien, ten einde. DE OPTOCHT. Prijswinnaars: Poppenwagen: Coba Kooiman en Aagje v.d. Sterre, ieder le prijs; 2. Annie Kalis; 3. Jopie v.d. Vis., Autopeds, kruiwagens, etc.: 1. P. Pool; 2. Willy Zegel; 3. Nellie Kiljan; ook 3. Fransje Zegel. Fietsen: 1. Dickie Krijnen en Gerda Blom (boot), die tevens de publieksprijs kregen (71 stemmen tegen 50 op Alie Kik kert); ook le prijs: Alie Kikkert (padde stoel); 2. Teun Dekker, ook 2. Emmy Boekei, 3. Jannie Kaczor; ook 3. C.Blom. Versierde bogen: 1. (eenige deeln.) Catharina en Annie de Boer. De andere deelnemers en deelneemsters kregen alle een troostprijs (een pakket met 5 peepen chocolade.) Drie taarten werden verloot: Winnaars de dames T. Hoogerheide-Bremer, Hoo- gerheide-Muskee en Wim Kruger. DE KOOG Het oranjefeest ving hier aan om 2 uur in de feestelijk versierde zaal vam het Badhotel, waar de schoolkinderen ge- tracteerd werden. Tevens waren de ouders en veel andere i ngezetenien aanwezig. In zijn openingswoord heette de heer Zuide- ma in het biezonder welkom Burgemees ter en mevr. Kamp. Staande werd het Wilhelmus gezongen en een driewerf hoera uitgebracht op de Koninklijke fa milie. Vervolgens zongen de kinderen an dere vaderlandsche liederen. Mevr. Zui- derna en mw. Boogaart begeleidden. Prijswinners eierrapen: 1. Hennie Hen stra, 2. Liesje Bakker, 3. Annie Eelman, 4. Lena Zutphen, 5. Coba Langeveld; jongens: 1. Luit Bakker, 2. Klaas van der Werf, 3. Jan Kuneman. Balloopen1Time List, 2. Duwie Maas, 3. Anna Langeveld, 4. Greetje Smit jongens: 1. Corn. Zutphen, 2. Reinie van Heerwaarden, 3. Joh. Kiewiet, 4. Corn. Groenhof, 5. Henk v. Heerwaarden, 6. Henk v.d. Werf, 7. Piet Bakker, 8. Ariie Verhoeven. Muiltjesloopen: 1. Jannie Groenhof, 2. Aaltje Mast, 3. Pietje Stoepker, 4. Annie v. Heerwaarden, 5. Jane Lange veld, 6. Kassa Vermeulen. Op reis gaan: 1. Wijinand Bakker, 2. Ab. Kiewiet, 3. Hans List, 4. Klaas Bon ne, 5. Jannes Bugel, 6. Bert. Kuneman. Wasch ophangen 1. Dina Maas, 2. Pietje Uitgeest, 3. Nellie Swart, 4. Hiltje Bakker, 5. Marietje Pranger, 6. Margje Bugel, 7. Saartje Schaatsenberg. Zakloopen: 1. Jac. v. "Heerwaarden, 2. Klaas Borgman, 3.,Jan Mast, 4. Jan Bon ne, 5. Bertus Eelman. Alle kinderen ontvingen een boekje, ge titeld Oranje door alle tijden, terwijl de feestmiddag besloten werd met het Wil helmus. Om 3 uur gingen allen voldaan huiswaarts. 's Avonds plm. 8 uur sprak de heer Zuidema het welkomstwoord namens het Oranjecomité. Vervolgens sprak de heer Epe, die verheugd zeide te zijn over de opkomst. De zaal bleek bijna te klein. Spr. wijdde hartelijke woorden aan hetl Oranjehuis en wenschte het Jonge Paar! alle geluk, dat menschen deelachtig kan! worden. Hierna wisselden zang van Nieuw Leven (dir. S. Zuidema), samenzang, ver-I tooning van Texelsche films en van licht-? beelden van de Koninkl. familie elkaar af.j Zeer gewaardeerd werd het werk van del dames en heeren, die een amusant too-l neelstukje opvoerden (dames Boogaard,! Janie en Nel Vermeulen, Alie Kiewiet en! A. Kuip; heeren P. Eelman, J. Kiewiet,! H. Vermeulen en J. Pothmamn. Er wenden diverse verlotingen op touw! gezet. De loten gingen vlot weg. De, stemming was zeer goed, de voldoening algemeen en oprecht gemeend waren de 5 woorden van dank waarmee de heer Epe zich aan het slot richtte tot allen, die hadden meegewerkt. Met het staande zin-s gen van het Wilhelmus en en een drie-- werf hoera werd te half 12 de wielge-j slaagde feestdag besloten. In hotei De Toekomst was gelegenheid tot dansen, waarvan nog druk gebruik} werd gemaakt. DE WAAL. De versiering had door weer en wind danig gelden, maar de schade was 's morgens vroeg al hersteld. De wijdings- dienst iin de fraai versierde N.H. kerk was van korte duur, maar hier werd ge voeld, dat wij allen een groot gezin vor men rond de troon van Oranje. Om elt uur werd in de kerk de radio-reportage beluisterd; ook door de schoolkinderen; de meisjes hadden het hoofd met een kransje van groen en bloemen versierd- De kinderen zongen er; de kleine Anmie Kikkert deed het als debutantje zoo liet, dat ze dankbaar applaus oogstte. De radio was, dank zi'j Bob Kuiper, uitste kend te volgen. Na afloop zong men het gehuwde Paar op verzoek van'Ds. Van't Hooft staande toe Dat 's Heeren zegen op U daal'. 's Middags was er feest in de versier de school. Er werd gezongen en door Ds. Van 't Hooft o.a. verteld van de Oranjes. Toen Burgemeester Kamp en echtgenoote op bezoek kwamen, werden zij ontvangen door Meester Keijser en een vijftal feestelijk uitgedoste meisjes (rood, wit, blauw, oranje), van wie er een mevr. Kamp bloemen aanbood. Ds. Van 't Hooft hield een toespraak, waarop Mr. Kamp antwoordde met woorden van dank voor de gelegenheid om dit feest te mogen meevieren en betuiging van waardieering van de moeite, daarvoor ge geven. Na een driewerf hoera zongen de kinderen een door Meester Keijser voor deze gelegenheid gemaakt versje, waarvan exemplaren, keurig geschreven en met oranje versierd, werden aangeboden. Het was een heerlijk feest, ook voor de vele ouders en anderen. Meester Keijser en juffr. Brouwer hadden alle eer van hun werk. In een der lokalen was werk van de kinderen uitgestald. Burgemeester en, mevr. namen daarvan met belangstelling kennis. Hoogtepunt van "het feest was voor de kinderen wel de tractatie op taartjes, aan- aangeboden dooi bakker Plaatsman. De lampionoptocht verwaaide wat, maar gat toch een feestelijk asjïect. Geheel vol was liet kerkgebouw, toen daar 's avonds een feestelijke samenkomst gehouden werd. Daar werd verdienstelijk gezongen door een koortje onder leiding van mej. J. van 't Hooft; daar hield Ds. Van 't Hooft een toepasselijke toespraak over het Wilhelmus en ons Vorstenhuis; daar werden Texelsche films en lichtbeel den vertoond en ter afwisseling vader landsche liederen gezongen. Besloten werd met de Avondzang. Aldus vierde Da Waal "feest als nimmer te voren. Wij houden daaraan de meest prettige herin neringen. In Bellevue werd dobr liefhebbers van een dansje daarvan druk geprofiteerd. DEN HOORN. De huwelijksdag is ook hier met groot enthousiasme en eendrachtig gevierd. Langs het heele dorp Stond aan weers zijden der straat een haag van versierde denmenboomen; ook vele huizen waren keurig versierd. Van alle woningen wap perde 'de driekleur. Er waren 3 eerepoor- ten opgesteld, een bij Martha's Hoeve( een op 't Hoekje en een op 't Klif. Den Hoorn kwam zeer goed voor de dag en kreeg ook van elders veel bezoek. De feestdag werd geopend met een wjjdings- dienst in de N.H.Kerk door Ds. Moen. De dienst weid geopend met het zingen van Ps. 138:1, waarna Ds. Moen voorlas Ps. 33 en voorging in gebed. In het be gin zijner predicatie wees spreker er op, dat deze dienst op verzoek der Algem. Synode in ide N.H. Kerken werd gehou den. Uitvoerig besprak hij de geschiede nis van het Huis van Oranje en vooral hoe het streed om verlost te worden van; vreemde heerschappij, maar ook voor vrij heid van godsdienst, ook hoe deze vor sten ster Ds. het van Moj huis de zoni het doo Haa will brui D muz de i ook der Bou N.H gevi heel stoc fa ni wer Har ZOIlj moe Kru spra wer dezi Katl vverl van stre ses wen mee zig- I verh kun de digi besl Ten Ds. com fees eenl schi aan Ora I brac king gem aan het I hein is t vier- Ir tot gem VEI Rijv Pas Pas Aut F GIF D te <j Pisa a.s. te 'li LOI D een heit haa deki cil. bij kenl legt moe H lijkl wer berc niet vesl g€e avo Een een tien om tig! lijk. troi den Om met waa ses de gen leis tocl wei

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6