TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Sngezondea Zaterdag 6 Febr. 1937 en trekt ré V GEESTELIJK LEVEN. Het Vatikaan zou opheffing van het Iconcordaat 1933 overwegen, indien Hit- Ier de confessioneele scholen opheft. I Leger des Heils. Generaal Evang. I Booth sprak te Batavia in het City-theater X Ivoor 1200 personen, o.w. de echtgenoote ry|van de Gouv.-GeneraaL Euch. Congres te Manilla. Op de receptie ter eere van de Pauselijke Legaat in het Rizal-stadion waren 20.000 geloo- vigen aanwezig. be Mussolini beeft aan alle hoofden van at b onderwijsinrichtingen een schrijven ge- t< richt, waarin hij de lectuur van het Nieuwe Testament verordent. De onderwijzers, zegt hij, moeten de kinderen het godde lijke boek naderbij brengen. Zij zullen er voor zorgen, dat de kinderen de schoonste passages uit het hoofd leeren. Het boek mag in geen enkele school- bibliotheek ontbreken. Het is het grootste en noodigste aller 'boeken, omdat bet god delijk is. loot! P" :del op n D TECHNIEK en sc E tl pot der h het ENERGIEBRONNEN in de toekomst. Het water en de zon. Door de voortschrijdende beschaving zal liet verbruik van energie op de aarde vrij zeker belangrijk toenemen. De tegenwoor dige energiebehoefte; wordt voor het grootste deel gedekt door uit steenkolen jpgewekte electriciteit. De kolenvoorraad op aarde is beperkt, evenals de voorraad olie en natuurlijk gas. Bij het tegenwoor dige gebruik is de kolenvoorraad vol- loende voor ongeveer 6000 jaar. De olievoorraad is practisch onbekend. De steenkool 'is als grondstof voor allerlei chemische producten te belangrijk om te rerstoken, als men op andere wijze de be- noodigde energie kan winnen. Hierdoor kómt in de eerste plaats wa terkracht in aanmerking. Bij algeheele xploitatie van jde op aarde aanwezige waterkracht, zou ongeveer de tegenwoor- iige energiebehoefte kunnen worden ge lekt. Het zal gewenscht zijn naar andere energiebronnen om te zien. i[ Het in bruikbare vorm omzetten van de 11 Jenergie van de zonnestraling belooft een bron van energie te worden, die Tn elke ^glenkbare menschelijke behoefte kan voor- Uit een rade van prof. ir. J. Muysken, 'elft. LUCHTVAART. t holjj etig ïoof laar i J Schiphol. Dinsdag volbracht Frijns u.. zijn 30e Indiëvlucht. Hij vliegt sinds 1927. Z1ln■Thans is hij 38 jaar. KQBDe K-L.M. zaï vliegveld Ypenburg bij Rijswijk niet opnemen in haar lucht- - ïraartnet, indien de (gemeente van rond vluchten „vermakelijkheidsbelasting" heft. langA LnS Woensdag streek een K.L.M.-vlieg- Dat tuig met post en passagiers op Urkneer. en. A'De vader van een der passagiers overleed nde SJ27 Jan. op Urk. De begrafenis, welke niietwerd uitgesteld, had Woensdagmiddag 1.1. d, en plaats. g oeS- U Den Haag. In hopger beroep werd itaf. tegen een militair vlieger van Soesterberg n ge® 30.— boete gevorderd, omdat hij zoo keloö--Jaag over Steenwijkerwold vloog, dat hij vomKru en dan stijgen moest om boomen en ;n tnwoerderijen te mijden. Vlieger beweerde ollen-ljonder de wolken te willen blijven. ivon<y.. Engeland. Coydon's vüegveld wordt rlenn veiliger. Het wordt langer en krijgt toe- voorFstellen voor vliegtuigcontrole bij mist. meed sneeu^BHIl# VAN ZON EN MAAN haar? 1de ofl >u dei de scH ij; ent ïrvolg •llllll Datum: MAAN ZON Op: Onder: Op: Onder: 7 Febr 5,01 12,52 7.33 16,57 8 5,41 13,58 7,31 16,59 9 6,12 15,10 7,29 17,01 10 6,39 16.28 7,27 17.03 11 - 7,02 17,47 7,25 17,05 12 7.22 19,07 7,23 17,06 13 7,41 20,28 7,21 17,08 Donderdag 11 Febr. Nieuwe maan. urniliumllllll Mcdedeelingen van Texels Bioscoop-Theater ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||llll SANDER VAN DE RIVIER. AfrikaTientallen millioenen inboor lingen onder Engelscbe heerschappij...... elke stam met zijn eigen hoofd, doch in wezen bestuurd door een handjevol blan ken, wier dagelijksch werk een onge schréven epos van moed en krachtdadig heid is. Een van deze mannen was Resi dent Sanders, die met vaste hand het hem toevertrouwde district langs de rivier leidde en die door zijn optreden, zijn kennis der inlandsche mentaliteit en zijn macht eerbiedig gevreesd werd. Gaat vooral deze film zien. Vraagt hun, die haar reeds zagen en u gaaf zeker. De fifm is wijwei gelieéT in Afrika op genomen door een expeditie onder leiding van Korda. Korda is de bekende producer van London Films en tevens regisseur van een reeks bekende filmwerken als: Hen-| drik VIII; Don JuanLs laatste avontuur en De Roode Pimpernel. In de opbloei der Engelsche filmindustrie heeft hij een groot aandeel. Wallace is een schrijver van naam. Deze film verdient met de schrijver ïn ééni adem te worden genoemd. JONGE HARTEN. Aan beoordeelingen in de groote pers ontleenen we nog: Een tintelende cocktail van levensvreug de, vermengd met een bitter scheutje1 smart. Dat is Jonge Harten, een door en door Hollandsche film. Het gegeven had men zich misschien minder siim- plistisch mogen wenschen, de conflicten scherper omlijnd, de nogal sdhaarsohe dialoog wat puntiger. Het camera-werk is een topprestatie op het gebied van Nederlandsche landschapskunst, de mu ziek behoort tot de beste op het gebied van filmbegeleiding. (Uit: De Getem.) De prachtige fotografie introduceert eigenlijk voor het eerst de normale schoonheid van het mensdherijk lichaam'in de Holl. film. Van Neyenhof deed het op z'n Hollandsch en goed. De regie streefde naar eerlijkheid en natuurlijk heid. Door verschillende bekortingen en snelle montages is de film verbeterd sinds we haar de eerste keer zagen. Uit stekend zijn Leode Hartoghen Rini Otte. A. v. Hees geeft geen natuurlijk spel. Martha Posno is zijn zeer goede partner. Het zwakste van de film is het scenario. Lissy Dernburg is de zwakste speelster. De muziek is goed, maar wel eens te zwaarwichtig. Als geheel een film, welke, wat betreft mentaliteit, bedoeling en ver werkelijking, mijlen ver boven de gebrui kelijke Hollandsche film staat. (Het Volk.) In al deze beoordeelingen is sprake van Texels natuurschoon. Dat klinkt ons na tuurlijk als muziek in de ooren! Moge „het" seizoen van dit jaar daarvan de vruchten brengen. DEN HELDER KRIJGT ZIJN „BOLTHA 1937". „Lente in Februari". Redactie Heldersche Courant zendt ons ter plaatsing toe: Reeds eenige maanden geleden werd door verschillende instanties het denk- beeLd geopperd in Den Helder een bol- bloemen-tentoonstelling te organi9eeren en thans is hiertoe inderdaad definitief be sloten. Deze tentoonstelling zal genaamd zijn: Boltha 1937, in verband met de met zooveel succes bekroonde expositie van bolbloemen, gehouden in 1931. Ze zal te bezichtigen zijn in de beide zalen van Mu sis Sacrum. Als tentoonstellingsdagen zijn vastgesteld 18, 19, 20 en 21 Februari. Na Aalsmeer met zijn „Lente in Janu ari" thans dus Den Helder met „Lente in Februari". Deze expositie is het resultaat van een vruchtbare samenwerking tussóhen de kweekers in de omgeving van Den Hel der en de handelaren ter plaatse. Middels de veiling heeft men dit contract ge-; zocht en men verwacht, dat de „Boltha 1937", gezien de belangstlling, die in Noord-Hollands noordpunt voor deze tak van industrie bestaat, ongetwijfeld een succes zal zijn. Door de kweekers zal htm beste pro duct ingezonden worden, doch daarnaast zijn het de Heldersche handelaren, die zorg dragen voor aankleeding der za len en tevens voor het bind- en opmaak- werk. Het is duidelijk da't, gezien 'de fe- clame-waande van het geheel, men zal trachten het geheel zoo smaakvol moge lijk te doen zijn. De voorbereidende maatregelen voor de Boltha 1937 zijn genomen met de mede werking van de V.V.V. Helders Belang.) Het bestuur werd gevormd door de H.H. Klerk, voorz.; Velthuys, seer, en Del- gorge, penningmeester. Tot eere-leden werden benoemd burgemeester C. Rit meester, van Den Helder, en burgemees- ter G. Lovink, Anna-Paulowna. ONTVVIKKELINGSA VONDEN. in het Glazen Paleis. Toeganke lijk voor alle jongelui van mins tens 16 jaar. De jongelui worden Maandagavond om HALF ACHT in het Glazen Paleis ver wacht. Weest op tijd. Er wachten jullie weer een paar „fijne" uren. De heer H. Kraai zaï vertellen over mensciien, plan ten en dieren, die vele, vele eeuwen terug moeten hebben geleefd. Dieren waren er bij van monsterachtig groote afmetingen. Wie de film King Kong des tijds gezien heeft, kan er zich eenige voorstelling van maken. De Texelsche Courant stelde de spreker een film ter beschikking, waarvan de vertooning een half uur duurt. Deze film voert ons in gedachten naar die voor-historische we reld en brengt ons wat nader tot de voor wereldlijke dieren en planten, waarover de heer Kraai vertellen zal. Komt op tijd. Wanneer liet halt acht geweest is en de plaatsen bezet zijn, gaat de deur dicht. FEESTAVOND S.V. TEXEL S.V. Texel heeft haar jaarlijksohe feest avond weer gehad. Enhij is, evenals de vorige, in alle opzichten, uitstekend geslaagd. Dat het zeer gezellig zou wor den, was trouwens wel te voorzien. Im mers: Texel I is kampioem Omstreeks 8.45 opent de beer D. Dap per, voorz. Hij heet de ruim honderd aanwezigen hartelijk welkom. Spr. zegt er zeker van te zijn, dat, Voorat in very band met het behaalde kampioenschap, ook deze avond slagen zal. Hulde brengt hij aan de mannen van Texel I. Kranig hebben ze het er afgebracht. Vervólgens doet hij mededeehng van eenige ingeko men gelukwenschien. Ook de heer P. Luyckx, oud-lid, gat in een hartelijke brief blijk, nog volop S.V. Texel aan hanger te zijn. Hierop wordt namens het eerste elftal de voorz. door de heer H. Ran met een' bloemenhulde verrast en wel als blijk van waardeering voor zijn vele hulp, vooral bij de training verleend. De heer H.Ran spreekt er zijn leedwezen over uit, dat de trainingsavonden zoo vaak slecht be zocht worden. De heer Dapper dankt voor de hulde en voegt er aan toe, steeds voor de Vereen, te zullen blijven werken. En dan wordt met de afwerking van een bont program begonnen. Er worden tal van voordrachten ten beste gegeven, afgewisseld door een zeer geanimeerd bal, onider leiding van "'de heer A. de 'Wilt. De heer R. Berberihosch steekt eerst met eenige goed inslaande voordrachten van wal en oogst daarmee veel succes. De heer Joost Kant voert tapdansen uit, daarbij de beroemde Joe E. Brown op grappige wijze ïmiteenend. Daverend ap plaus en verdiend ook. De heele zaal schudt van de lach. De heer Kwak, lid van de Band, zingt een tweetal liedjes, waarna de heer D. de Leeuw op meester lijke wijze een Fransche dans op zijn accordeon ten gehoore brengt. De heer Dapper treedt op met „De Scheidsrechter die zijn dag niet had", een aardige schets. De lieer H. Ran vraagt dan de aandacht. Hij vertelt ons het liet en l^etl van een hengelclub uit de Jori Idaan, die meer naar het glaasje be ter gezegd: er tn TJan naar "de dobber keek. Zang en voordracht verdienen alle lof. Hierna breekt De strijd om de man uit. Wat wordt er gevochten. Het „zwak ke geslacht" vocht als leeuwinnen. Mej. A. Kalis behaalt de ovenvinning. Mej. M. Weijdt wint de 2e prijs; mej. J.Breen de 3e. (doozen bonbons) Ook de heer S. Langeveld treedt eenige malen voor het voetlicht; ook hij doet verdienstelijk werk. Omstreeks halt twee komt het eindie van de pret. De voorz. brengt de heer A. de Wj.lt dank voor zijn prettige balleiding, de Band voor de uitstekende muziek en de artisten voor hun medewerking. Sport- tuif 1936 hebben we weer gehad. Ze mocht er weer zijn. Het aantal bezoe kers echter was geringer dan verwacht werd. Maarde Jubileumavond zal stel lig uitverkocht zijn. W. ONGEPAST. Gaarne zou ik de schrijver van bo venbedoeld opmerkzaam willen maken,dat ik de stoet passeerde om kwart over twee; de boot vertrekt 2.35. Er restten mij slechts 20 minuten. Evenals uit uw vorig stukje blijkt, dat u het met de waarheid met zoo nauw neemt. Doe en denk gelijk een net burger betaamt, jaag niet onnoo- dig stof op over een dergelijk geval. Het moet grievend zijn voor de nabestaanden. Ook moet gij inzien, dat, wanneer een dergelijke stoet voorbij gereden wordt, daar réden voor zal zijn. Indien u verder mondeling van gedachten wilt wisselen, zend mij dan uw adres. Of wenscht gij liever achter de schermen te blijven? J. H. Tenzij eerste schrijver nog een kort woord zou willen plaatsen, sluiten we dit onverkwikkelijke debat. Red. GESLAAGDE FEESTAVOND. Onder leiding van de heer Jac. Schrama werd Donderdag LL in Eelman's Zaal op initiatief van Buurtcommissie Graven straat een feestelijke samenkomst belegd, welke door plm. 150 personen bezocht werd en volkomen aan haar doel heeft beantwoord. Een lange reeks aardige voordrachten werd op prettige wijze door bal afgewis seld. De heeren Gebr. Eelman en Fl. Bak ker zorgden voor goede muziek. Verder hebben meegewerkt Jb. Witte Pz., Sientje Witte, Doortje Witte, Dirk Witte, Marie Witte, Catli. Witte, Agatha Witte, Kees Schrama, Dora Schrama Jbd., Dora Schra ma Gd., Dora Schrama Hd., Kees Bar- horst, Trijntje Eelman, J. Nauta, W. Ran, Kees Graaf, Annie Graaf, Klaas Kikkert, Gnetha Bakker. De stemming was aller-genoeglijkst. De tijd vloog om. In de pauze werd een ver loting gehouden, waardoor het ontstane tekort (f24.ruimschoots werd gedekt. Welwillende bewoners van de buurt en omgeving stelden prijzen beschikbaar (taart, worst, enz.) Te half een sïóot de heer Jb. Schrama met een woord van hartelijke dank voor de groote medewer king en de prettige stemming, deze avond. DE COCKSDORP. VER UIT DE BUURT. Een 12 Juli 1934 door de vogelwachter R. Schaap in De Krim geringde jonge torenvalk, no. 155229, werd eind Dec. 1936 te ühyvelde, Dép. Nord, Frankrijk gedood. EIERLAND. PAARDENKEURING. We ontvingen een exemplaar van het Reglement Paardenkeuringen in N. Holl, voor 1937, opgesteld door de Prov. Re- gelingscomm. voor de Paardenfokkerij. De keuring van merriën en reulens te De Cocksdorp is bepaald op Vrijdag 2 Juk. DE KOOG FEESTCOMMISSIE. In de Woensdagavond in hotel De Toekomst gehouden, door 25 personen bezochte vergadering; werd besloten de commissie^ welke hier de feestelijkheden op 7 Jan. £l. organiseerde, in stand te houden. Ze bestaat thans uit de heeren A .Epe, voorzitter. A. A. Jellema, secr.-penningm. S. Zuidema, K. Vermeulen, R. Henstra, Joh. Langeveld en Joh. van Heerwaai den, commissarissen. Het ligt in de bedoeling te gelegemer- tijd volksfeesten te organiseerenin het biezonder feesten ter gelegenheid van verjaardagen van leden van het Konink lijk Huis. De rekening werd gecontroleerd door een commissie, bestaande uit de heeren C. Groenhof, A. Daalder en P. Maas. On der dankzegging aan secr.-penn. Jellema werd ze goedgekeurd ien vastgesteld. Er is nog f9.in kas. DEN HOORN. JAARVERGADERING UNITAS. Woensdagavond hield Unitas haar jaar vergadering in 't Loodsmans Welvaren. Buiten het bestuur waren sledhts 8 leden tegenwoordig. De voorz., de heer P.Drij- ver, opent die vergadering, heet allen wel kom en deelt mede? dat 1936 een goed jaar voor de reneemging geweest is. Dan leest de secr., de heer Alb. Bruijo, 'de notulen en vervolgens bet jaarverslag, waaraan we ontleenen, dat Unitas er fi nancieel goed voorstaat, maar dat het ledental feerder neiging voelt tot dalen dan tot stijgen. Dp 1 Jan. 1936 stonden 'ingeschreven 641 leden. In 1936 werden 8 nieuwe leden ingeschreven en afge schreven door overlijden 8 leden, dus op 1 Jan. 1937 weder 641 leden, indien niet tot royement van enkele leden wordt overgegaan. 'Door de Verz. Kamer wend afwijzend beschikt op het verzoek de uitkeering te mogen werhoogen. "Het boek- onderzoek door de heer Stemp had een bevredigend resultaat. Daarna brengt de penningm., de heer A. Boon, rersTag uit. Ontvangsten: con tributie f804.40; nagekomen contributie 113.10; polissen f0.35; rente f568.10. To taal f 1385.95. De uitgaven: 8 uitkeerin- gen f600; salarissen f70; bodeloon f45; andere uitgaven f47.45. Totaal f762.45. AIzoo een batig saldo van 1623.50. De bezittingen der vereen, waren op 1 Jan. 1936 f 15991.94, op 1 Jan. 1937 f 16615.44, waarvan echter ruim f2000 waardeloos. De heer C.Koopman, die met de heeren P. Kok Cz. en Jb. Kil jan de rekening had nagezien, verklaart alles in orde te hebben bevonden. Hij brengt penndngm. dank voor zijn accuraat beheer. Tot secr. wordt herkozen de heer Alb. Bruyn en tot comm. wordt gekozen de heer P. Kok Cz. in de plaats van de heer G.Krul, die niet herkiesbaar was. Beide nemen hun benoeming aan. Tot rekeningopinemers over 1937 worden aangewezen de heeren C. Lap, A.A. Lap en B. S. Lap. Bij de rondvraag had niemand iets te vragen ot een voorstel te doen, waarna de voorz. met de wensch, dat 1937 weer een goed jaar voor de vereen, mag zijn en met dank voor het gezellig vergaderen, 'de vergadering sluit.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5