De Kleine Verpleegster. te; Gemengd Nieuws T« ¥V f I LUCHTVAART. J- 1 GEESTELIJK LEVEN. WERELDBOND VAN KERKEN. (Ingezonden.) Toen in 1899 juist tegen Paschen een oorlog dreigde tusschen Ghili en Argen tinië, is er een merkwaardige godsdien stige beweging in beide volken ontstaan, die de dragende oorlog door een s"Serke vredeswil verhinderde. Een Christusbeeld van 50 voet hoog is door beide volken op Tiet hoogste punt van net 'Andesgêbergte, dat die grens tus schen Chili en Argentinië vormt, opge richt. Daaronder staan de woorden „Eer zullen deze bergen ineenstorten en tot stof vergaan dan dat de volken van Chili en Argentinië hun plechtig verdrag zulten breken, aan de voeten van de Christus bezworen". Aan de andere zijde staat geschreven: „Hij is onze "Vrede, die beide tot één maakte". De apostel Paulus schreef deze woor den mét het oog op de Joden en Hieide-i nen, Ef. 2:14, tusschen wie Christus de scheidsmuur had verbroken. Dit woord bevat een vredesprograin voor de Chris tenheid. Tot één maken, d.i. vereenigen alle volken, talen en rassen. Geen volken- strijd maar volkenverzoening zij ons ide aal, omdat het de wil Gods is in Christ-» tus. Tot „medearbeiders" van deze God worden wij geroepen. De Wereldbond heeft thans nationale afdeelingen in 35 landen. Hjj werd 2 Au gustus 1914 te Constanz opgericht, juist toeii de wereldoorlog uitbrak. De Neder landsche Afdeeling kwam in April 1915 tot stand onder het voorzitterschap van Prot. Dr. J. A. Cramer, die in 1933 door Prof. Dr. F. M. Th. Böhl is opgevolgd. Bij de Nederl. Afd. zijn 7 Kerkgenoot-' schappen en 14 godsdienstige vereenigin- gen aangesloten. In de statuten der Ned. Afdeeling wordt als doel genoemd: a. de Kerken op te wekken om haar invloed te gebruiken bij het volk, de volksvertegenwoordiging en de Regeering, teneinde een goede verstandhouding tus schen de volken tf bevorderen; b. Christenen van verschillende Kerken, godsdienstige genootschappen en vereeni- gingen samen te brengen om 'de kerken in dit werk te steunen; c. bij de Christenheid het bewustzijn te wekken, dat de internationale verhou dingen moeten worden gébracht onder de invloed van het Evangelie van Jezus Christus en dat zij tjij verwaarloozing dezer taak haar roeping verzaakt. BURGEMEESTER MAX. De populaire Brusselsche burgemeester, Max bekend uit de wereldoorlog op een liefdadigheidsfeest in de Belgische hoofdstad. FEUILLETON 40 Muziek en vroolijke geluiden gingen naar buiten, de nacht in. Telkens en tel-' kens werd de deur opengeduwd, en kwa men er een koude tocht en een sjofele gedaante binnen; dakloozen, lajndloopers, de donkere figuren uit het heuvelland één voor één kwamen zij binnen, zij stampten de sneeuw van hun kapotte schoenen en laveerden naar de gloeiende kachel. Iedereen was welkom vanavond. Kom er maar bij, broer. Neem een kop koffie en een oliebol. Eén ding had Frankrijk hun geleerd; kameraadschap. Ik ben mijns broeders hoeder. Het duurde niet lang .of de ka potte schoenen trappelden de maat bij de muziek, en 'de gerafelde schouders gingen heen en weer. Toen de wijzers van de klok de twaalf al naderden, stelde Henri een herinnerings- ronidvraag voor; iedereen moest vertel-i len, waar hij vandaag voor tien jaar was., Zoo gingen ze in het kleine restaurant de VOOR DE VROUW. GEKLEEDE JAPON. Dit patroon kost 30 cent. Eenige garneering: ©en reeks nervunes, in schuine ridhting gewerkt, aan rok en bovenstuk voorpand. De bovenpas heeft een diepe punt, die gelijkertijd een vest vormt. De rok bestaat uit één breede achterbaan en uit een driedeelig voorstuk. Om de hals een sjaaltje van hetzelfde; materiaal. Patronen in de maten 46 tot en met 52. Gelieve de patronen te bestellen: Mu- zenstraat, Den Haag, Vereen. Persbu- reau's. Postzegels bijsluiten. NUTTIGE WENKEN. Haarkammen kan men schoonmaken met zeepsop, waaraan borax is toege voegd. Glaswerk krijgt men van binnen schoon door uitschudden met water, waarin fijngemaakte eierschalen zijn ge daan of me't zand en waiter, met theebla den, met koffiedik, ook wel met ammo niak. Zet natte schoenen nooit bij de kachel te drogen. Wrijf zwarte leeren schoenen met een lapje met lijnolie in, bruine schoenen met wonderolie en lak-i leer met witte vaseline. Zijn ze droog, vvrijt ze dan met schoencrême op. RECEPTEN. BRUINE BOONENSOEP. Halt pond bruine boonen, 3 ons rundgehakt (aan balletjes), 1 L. water, een knolselderij, (aan stukjes), een stronk prei (zeer fijn gesneden), 2 uien (gesnipperd), een lau rierblad, een kruidnageltje, 30 gr. bloem, 40 gram boter, zout naar smaak. Brui ne boonen goed onder water ©en nacht laten weekén, aan de kook brengen etn zachtjes gaar koken. Gehaktballetjes, knol selderij, prei, kruiden en het water plm. 45 min. zachtjes laten koken. Fruit de ui in de boter, maak met de bloem een; paPK) g'et hierop de bouillon vanvleesch, knolselderij en prei, tevens de boonen met kookvocht. Laat alles nog plm. 15 min. zachtjes koken, daarna door een zeet wrijven. Voeg er de gehakt, knolselderij, prei en wat zout aan toe. wegen van Frankrijk langs. De Somme, Verdun, Bosschen van Belleau, Can-) tigny Er kwam ©en schaduw buiten voor 't raam ging weer voorbij. Skinni deed de deur ©en eindje open en tuurde naar buiten. Zeg, jongens, id'r staat er een bui ten, die er nogal "eenzaam lïïtziet. Wili met binnenkomen. Stemmen schreeuwden met dringende gastvrijheid Hé, 'eenzame we doen een geheu genspelletje. Meedoen De schaduw bleef aarzelend staan, keerde zich om en kwam terug. Aan de deur stond hij even in onzekerheid te genover dat felle licht en die zee van gezichten. Er deed iemand de deur achter hem dicht, en Bunk Kiper zette zijn pet af en hinkte naar voren met een gretige glans op zijn eenzaam droefgeestig ge zicht. Hij zag er koud en armoedig uit. Hij had geen overjas aan, en zijn ge-' zicht stond vol lijden en moeheid, alsof hij dagenlang geloopen had om 'hier te komen. Ik wil een boon worden, als dat Bunk niet is. i Schuit bij, jog. Hier is warme koffie en olie-1 bollen. De pooten van een stoel schraapten ||||||iiilliiilllillllllliiilliiiiiiiiliilliliiiiiiiiiiiillliiilliiiiililliilillllllllilliiii:]||||| Ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan organiseert de Nation. Luchtvaart- school in Aug. een internat, rondvlucht over Ned. en België. o Frankrijk. Sinds Juni nam het aan tal vliegtuigen met 37 pet. toe, munitie 50 pet. overige bewapening 70 pet. Het Russ. leger alleen is sterker. Aldus Mi nister Cot. Australië. Een 102-j. inwoonster van Melbourne, Mrs. Isabella Mutïro, heeft vorige week haar eerste vliegtochtje ge maakt. BINNENLAND. Te Rotterdam worden 15 Febr. alle soorten brood een oent hooger in prijs. Den Haag. Bedijking van de N.O.- polder zal 70 millioen vorderen. Haarlem. Vogelenzang. De Padvin ders-Wereldbijeenkomst gaat door. De moeilijkheden in de leiding zijn over wonnen. De Nederl. schrijfster Jo van Am- mers-Küller is wegens haar bemoeiingen tot bevordering van een cultureele toe nadering tusschen Duitschland en Neder land door de Führer onderscheiden met het eere-teeken van het Duitsche Roode Kruis. BUITENLAND. Engeland. Londen en Manchester krijgen depots voor samen vier millioen gasmaskers. (Er zijn he Ta as gassen, waar tegen geen masker bestaat In Rusland zouden eenige leidende persoonlijkheden bij het leger ge arres teera zrjn. Uit Duitsche bron vernemen wCj dat in verband hiermee te Moskou tegen Stalin verzet is gerezen. Er zouden bij een botsing tusschen militairen en studenten 15 dooden gevallen zijn. Spanje. De Witten rukten aan het Malaga-front 12 KM. op, de Rooiden drongen bij Cordoba door in een gebied, dat tot nog toe steeds in handen der Witten was. Duitschland. In het officieele Jaar boek voor Jeugdteiding zijn de Nederlan ders ingedeeld bij de z.g. Grens-Duit- schers. Het zijn, staat er bij, Duitschers zoo goed als wij Duitschlands leger is tweemaal zoo sterk als dat van Frankrijk. De Duitsche autowegen kunnen per uur 70.000 man aanvoeren. Aldus de communist Gitton in de Fransche Kamer. Brazilië. In het N.O. hebben door aanhoudende droogte duizenden boeren bun bedrijf verlaten. Ze trokken naar de steden. Hongersnood dreigt. United Press. Ver. Staten. Vrijdag waren al 392 slachtoffers van de overstrooming geteld. Ver. Staten. Overwogen wordt de bouw van groote reservoirs, om overtollig water van de Ohio en Miss. te bergen, en nieuwe rampen te verhoeden. Dat zal 800 millioen dollar kosten. luid over de kale vloer, en Parker stond overeind, met het hoofd naar voren, Bunk aan te staren. Hij blafte Dat is 'm. Daar heb je die kerel, waar ik over verteld heb. Dat is 't zwijn. Kroop achter me weg en duwde mij naar voren, zoadat ik de volle laag kreeg en, hij niets. Daar heb je die gemeene lafaard. Alle geluid in het zaaltje stierf uit. er bewoog zich niemand. De diepe stilte scheen te dreunen en te weergalmen. Skinni vond zijn stein weer. Zeg, hou jij je trompetter. Man, 't lis tien jaar geleden, 't Kan die jongen z'n overgrootvader wel geweest zijn. Je grootje d'r overgrootvader. Vraag het hem maar. Kijk 'm imaar eens aan. Hij weet 't nog best hij weet, dat het waai- is. Bunk stond zijn pet vast te houden met trekkende blauwe vingers, zijn oogen hin gen aan het gezicht van 'de aanklager, en schuldbeset sprak uit iedere trek van zijn droevige gezicht. Er was één ding, dat de jongens niet verdragen konden, zelfs niet in een vriend lafheid. Er ging een golf van wal gende afkeer door het vertrek. Zij kon den niet kijken, sloegen hun oogen neer, zagen een andere kant op. Bunk, die beefde van de schok zoo ineens klaar in 't gezicht te zien het ding llllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll HOE LAAT I STOOMBOOTDIENST TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35; 51 Van Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.2 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Den Helder: 9.— 12.20; 6.30 Vertrek Texel: 7.30; 11.20; 5.20. Ill LANDBOUW EN VEETEELT ONTSMETTING VAN (Slot.) BIETENZAAD, De ontsmetting kan ook geschieden vo gens de machinale omsdhepmetfhode. Hie bij wordt het zaad ontsmet in de appar ten, die gebruikt worden voor de drop ontsmetting: per 20 Kg. zaad 4 L. van 3 prooentige oplossing van genoemde mi delen. De resultaten zijn doorgaans ie minder dan bij onderdompeling van Ik zaad. Maar het zaad is spoedig na ontsmetting zaaidroog, terwijl de dui van de behandeling kort is. Het zaa /wordt in.l. 4 a 5 (min. in de trommel rore gedraaid. Bij de toepassing van de in chinale "bmsChepmethode is het gi' wenscht, gebruik te maken van machine waarin ide vloeistof tijdens het draak toevloeit. DROOGONTSMETTING. Als drop ontsmettingsmiddel wordt aanbevolen U. 685. Per Kg. zaad wordt 8 gram aang wend. De ontsmetting moet, met het o< op mogelijk inademen van ontsmetting stof èn ook voor bet verkrijgen van goede menging, geschieden in de vo< dit doei in de handel zijnde droogon smettingsapparaten. Met U.T. 685 be handeld bietenzaad kan niet worden voo geweekt, daar de ontsmetting dan onvo doende wordt. ALLERLEI. - Paarden. Rusland kocht in Eng land voor 100.000 p.s. 130 volbla hengsten en merries. Aardappelen. Italië wil zijn aan appelproductie van 30 op 60 millia quintalen brengen om invoer overbod te maken. Schapen. Leidsche markt 5 Febr.:, vette schapen 2032; 464 weideschap 1317; 500 vette lammeren 1622. Hai del matig. Haver is voor paarden, die wein of niet werken, een gevaarlijk voede Wie wortelen, bieten, aardappelen, mai teelt en in de zomer voor hooi zorg kan zijn paarden zonder haver in go© toestand hebben en houden. Pluimveeteelt. Ben goed dak uw kippenhokken bevordert de winterk Pannen met riet er ondier is 't bei Als u een asbest dak hebt, dan moet van onder beschoten zijn met goed sIl tende planken van achter tor 1/2 met voor de voorzijde. Aldus Boshouwers. Dr. Dijtdeeldein de Tel. mee, dat. 10 millioen voor Plan-Deterding nog nk geheel 'besteed zijn. Vermoedelijk zulk hier nog 130 warmbloedpaarden in c vrije handel gekocht worden. Regelmat gaan thans iedere week plm. 4000 va kens de grens over. Alle aangekochte kal 2 millioen Kg. is thans na: Duitschland. Deze week zijn nog zes zeven millioen eieren verzonden. dat hem tien jaar lang bezel en had zag, dat zij zich van hem afkeerden. 1 zag nog iets. Achter in het zaaltje w Jennie opgestaan. Zij legde haar hand op het blad van de tafel en boog zich na hem toe; en Jennie's oogen die buite gewoon oprechte, vertrouwende oogen v. haar schreven iets neer in die gespa nen, beschuldigende stilte. Er klopt iets niet. Intuïtie zag juist dan getuigenis of bewijs. Het is niet zo Zeg hun dan toch van niet. Denk r. Btink denk zoo hard als je maar kur De klok aan de muur gaf een kot slag kwart voor twaalf en Bu kneep in zijn oude schunnige pet staarde terug, naar Jennie. „Denk Bunk denk zoo hard als je ma kunt." Die mist die nevelige vorm de heuvel gebulder van kanonnen het koken van zijn bloed en het wilde stinct om vooruit te dringen, zijn püc te doen En toen stiet het gezicht die kerel tegen het zijne vlak er I genop waarom was het zoo dichtbi Ze grepen elkaar aan, een gevecht in 1 gevecht. De grond kwam omhoog. To hij weggleed in bewusteloosheid, hoon hij woorden, die hij nooit zou kunrt vergeten, die nooit uit zouden slijten Hij greep me en toen sprong hij acht me, om zich te dekken (Wordt vervolgd.) GIF'I W< G1F1 Ba derei HAN Wi Te Burg wed. M. aai VOO 1 Ha Ten A.Da ker's pöte- potje „GEI De ren e Zooa 'welk ruim pen: dags Te veert 9en trent cursi SOI F Al de h Zwa: ree c Ter draci siste j. V Witt' D. 5 en V CHC Ir. schri Oi is er maai voeri Onla tent werk giftij voeri cons inlicl d ie zond diere waar bij v huid ge d G ontb dat ziekt kon veria ruim dag tege beha Cu vark ('s a Gi gezo lust, jeuk, uitsl voer G die meei waai plot: dooi Dezi dier. vark W deze prov zulk tuur len de g de 1 theï: dus del

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 4