TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT AKi^R'S Abdijsiroop Texelsche Berichten De aanvaring van De Dokter Wagemaker. Wakk're Mannen, Hollands Trots. wordt gesfdf! Mars als schaakmeester. Zaterdag 20 Febr. 1937 BOUWVERGUNNINGEN. Sinds onze vorige opgaaf verleenden B. en W. deze bouwvergunningen: Everstekoog, verbouw woonhuis, A. Maas. Dijkinanshuizen, woonhuis, NH. Diaco nie, De Waal. 't Noorden, hangar, K. Eelman Wz. P.H.Polder, herbouw boerderij, Gebr. Wabeke. Z.-Eierland, loods, F.v.d.Star. Koogerweg, schuur, W. J. Boon. Oosterend, Hoekstr., twee woonhuizen, Jac. Drijver Cz. Eken Burg, Binnenburg, herstel gevel, mej. C. E. Gollards. EUCUMENISCHE VEREENIGING. Afd. Texel opgericht:de eerste afd. van bovengenoemde Veneen. in Nederland. Men schrijft ons d.d. 18 Februari: Er is 5 Febr. 1.1. opgericht een Afd. Texei van de Eucumenischie Vereeniging, waarin opgenomen zijn en verder gepro pageerd worden de ai veel langer be staande 3 takken van de Eucumenische Be weging, n.I. 1. Wereldbond van Kerken, doel: be vordering van de vrede door middel van de kerken. 2. Stockholm-Beweging, (behandelt vra gen van Practisch Christendom.) 3. Lausanne-Beweging (behandelt de vragen van geloot en Kerkinrichting). Nog maar zeer kort geleden werd be sloten, deze drie takken in de „Eucume nische Vereeniging" samen te vatten, "(hoewerideze natuurlijk ie'der od zidïizelf aan hun éigen raalf doorwerken] en inu is op Texel de eerste afdeeling in ons land opgericht. Een bestuur is nog niet gekozen; voor- pig berust de leiding bij de verschillende) predikanten. Reeds zijn zes kerkeraden en een tien tal personen als lid toegetreden, terwijl we verwachten, dat zij, die al lid waren, van de Wereldbond der Kerken, overko men. M. Men schrijft ons: AAN WIE DE SCHULD? De bevolking van ons eiland zal on-> willekeurig eenigszins zijn opgeschrikt door het bericht van de aanvaring van de Dokter Wagemaker, en waar het hier be treft een veilig verkeer met de vaste wal,, lijkt het mij wel dienstig op dit ongeval het juiste licht te laten vallen. Dat de dichte mist hier hoofdschuldige was, is zonder twijfel, doch, (hoewel de Commandant van de Douwe Aukes ver klaart, de voorgeschreven signalen te hebben gegeven, was er geen getuige op het havenhoofd te Den Helder, die daan van iets heeft gehoord. Wel heeft men verscheidene signalen van de „Wagema ker" gehoord. Ot nu de Douwe Aukes met te lange tusscheupoozen signaal beeft gegeven, is niet uitgemaakt, maar wei had men daar aan boord het mistsein van De Wagemaker kunnen hooren en maatrege len kunnen nemen (stappen). Bovendien is de Douwe Aukes volgens haar Com-i mandant „Stuurboord over gegaan", in- plaats van het in dit geval eenig juiste: „Vol achteruit". Ook zijn verklaring, dat De Wagemaker door haar achteruitslaan dwars in bet vaarwater kwam te liggen, is onjuist, aangezien dan de kop (van de Wagemaker) stuurboord uit moest zijn gegaan en niet bakboord, zooals bet geval was (door de stroom.) Deze aanvaring moet danook in geen geval aan eenige fout of verzuim aan boord van de Texefsche boot geweten worden. Integendeel: het is aan de voor zichtigheid en het goede zeemanschap, van kapitein List te danken, dat hier geen ernstiger ongeluk is voorgevallen. Eere wie eere toekomt. VAN ZON EN MAAN. Het ongeval met de reddingboot van Zandvoort, welke omsloeg en twee per sonen deed omkomen, brengt een soortge lijke ramp, welke in 1003 bjj De Koog plaats greep, in herinnering. RAMP BIJ DE KOOG. ZATERDAG 4 JULI 1903. Een der roeiers vertelt daarvan het vol gende Het gebeurde op Zaterdag in tie ker- miswieek van 1903. We zouden een oefe ning met de boot houden. De zee stond hol, en de branding was niet mis, maai de omstandigheden werden voldoende gunstig geoordeeld om de oefening te la ten doorgaan. We staken dwars door de branding de volle zee in en roeiden tot plm. 100U M. uit de kust. Dat ging allemaal goed. Na dat we de kop van de boot van een zal4 hadden voorzien, keerden we naar het strand terug om nadere orders. Toen gingen we weer zee in tot op plm. 70 M. van het strand, waar we het anker uit wierpen. Tweemaal werd in onze richting een vuurpijl afgeschoten. De eerste trot uitstekend, de tweede minder goed. We haalden het anker op en roeiden nog 30 M. verder zee in. Weer wend de boot ver ankerd, want er zou nog een vuurpijl afgeschoten worden. We lagen er 20 a 25 minuten, toen er op eens een grond- zee opkwam, zoo heftig, dat bet ankier- touw slipte ot brak en de boot in eenl ondeelbaar oogenblik omsloeg. Met <z'n twaalven lagen we in zee; zeven van ons lagen eerst onder de boot„ maar konden zich er bovenop werken. Drie zwommen, naar het strand, maar we misten er twee: ~K- Tuinder en T>. Bruin. We hadden "bet geluk de laatste ook od de boot te hel-» uen. Intusschen waren we met de boot het strand op plm. 50 M. genaderd. Juist had een van onze roeiers, C. Koopmaju onderzocht, of het touw met het anker nog aan de boot zat er bleek niets te vinden toen de stuurman van de Ada, van Holland, L. Mets, al zwemmende onze boot bereikte. Inmiddels was deze op een ondiepte geraakt. We hebben toen met z'ii zessen, geholpen door stuurman Mets, de boot opgelicht om te zien, ot onze vermiste kameraad Tuinder daar onider lag. Helaas was dit het,geval; hij bleek overleden. Groot was de verslagen heid. Wij en stuurman Mets deden ons best om te doen wat er te verrichten: viel. Inmiddels waren W. Kaan en D. Bruin bewusteloos geraakt. Aan het strand gekomen, stelden Burgemeester H. W. de Joncbeere, voorz. van de Plaatselijke Comm. der N.Z.R.M., de beer Moojen, semi-arts, en dokter- A. Wagemaker* de uiterste pogingen in bet werk om Kaan en Bruin weer tot bewustzijn te brengen. waarin zij gelukkig slaagden. Het stoffelijk overschot van de roeier Tuinder werd naar Oudeschild overge bracht; dezelfde avond nog bezocht de Burgemeester de wed. Tuinder om haar zijn deelneming te betuigen. W. Kaan en D. Bruin waren na enkele dagen weer geheel hersteld. De reddingbootbemanning bestond bij de aanvang van de oefening uit: C. Mz. Zegel, schipper; K.Tuindier, D.Bruin, W. Kaan, C.C.Koopman, J.Henkes, W. Lz. Schagen, D.Hemelrijk, J. Schel linger, D. Cz. Krijnen, K. Cz. Krijnen en Jb. Boon. Nadien beeft zich gelukkig nimmer een dergelijk ongeval meer voorgedaan. LANDBOUW EN VEETEELT. Donderdag 25 Febr. Volle Maan. IETS OVER VEEVOEDING. De algemeene eiscben, waaraan 'n goed rantsoen, onverschillig voor welk dier, moet beantwoorden, zijn: 1. Het moet geëigend zijn voor de dier soort, waaraan bet toegediend wordt: 2. Het rantsoen moet minstens een be paalde hoeveelheid eiwit bevatten, doch ook niet meer dan noodig is, aangezien dit te duur zou worden en nadeelig zou kunnen werken; 3. De hoeveelheid zetmeelachtige voe dingstoffen moet voldoende groot zijn; zoodat alle functies, welke hierdoor ver- eischt kunnen worden, er oo"k werkelijk door geschieden. 4. Het rantsoen mag niet te veel droge stof bevatten, omdat het dan minder goed verteerd wordt. Toch moet bet zoo groot zijn, dat bet dier zich verzadigd gevoelt. 5. Flet rantsoen moet smakelijk zijn en zoo samengesteld mogelijk. 6. Hoe meer voedingsmiddelen bet be vat, hoe geringer de kans, dat ongunstige yevenwerking van bepaalde voedingmiddie- ten tot uiting komt. Het gevaar van een tekort aan vitaminen of minerale bestand- deelen wordt in het algemeen ook kleiner, naarmate het rantsoen meer samengesteld is. VEREEN. VAN OUD-LEERLINGEN. Lagere Landbouwschool. Leden en donateurs worden Donderdag verwacht ter jaarvergadering. Plaats en uur bekend. VOOR TEXELS KLEEDINGCOMITE. Om misverstand te voorkomen^ maken wij u nogeens attent, dat de verloting, alleen bestemd is voor degenen, die NIET op eenigerlei wijze van het Comité voor de Werkverschaffing, kleeren, etc. kun nen hekomen. Dat er buiten de werkver schaffing huisgezinnen zijn, die in be hoeftige omstandigheden verkeeren, blijkt wel 'uit de vele aanvragen, om steun, die op het Gemeentehuis steeds binnenko men. Dit is danook de reden, dat wij, evenals verleden jaar, deze verloting op touw hebben gezet. Wij hopen, dat dit uw sympathie zal wegdragen. Deze kunt u toonen, door ons spoedig van de restee rende loten af te helpen. De prijs per lot bedraagt slechts 10 ct. Door beschikbaar stelling van fraaie prijzen, waarvoor wij de inzenders ten zeerste dankbaar zijn, (zie de etalage bij P. Bakker's Ijzerhan del), kunneir- wij de verloting tot een goed einde brengen, mits wij ook de volle /medewerking van het Texelsche publiek genieten. Indien er zijn, die ons bij de verkoop willen helpen, dan stellen wij natuurlijk gaarne loten te hunner be- schikkins. A.v.d.M. Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van Akker's Abdijsiroop bij g: iep-aanvallen ondervonden. Door haar hoeo-slillende werking, haar ziektekiem- doodende eigenschappen, haar gunsligen invloed op de borst, keel en ademhalings organen is de bekende, vanouds geprezen Mededeelingen 1,(1(11 van Texels Bioscoop-Theater DE WILDERNIS ROEPT. Wat de pers schrijft overdezie film zal veten stellig bewegen haar te .gaan zien. In Het Vaderland lezen we o.a.: Harry Piet heeft een knap stuk werk geleverd!. Hij houdt ons voortdurend in spanning. De Haagscbe Courant oordeelt: De dierenopnamen dienen ten zeerste ge roemd te worden; de aap, die aan tafel mee-eet en het lonken en praten van een| kakatoe, het is alles even kostelijk..,...1 De 'Vooruit noemt het een spannende film, die de belangstelling van Piel's vrienden weer ten volle verdient. De Residentiebode merkt op: Harry Piel geeft volop gelegenheid van z'n on derhoudend en spannend spel' te genie tenVoortreffelijke staaltjes van die- rendressuur te zien. Het verhaal speelt zich at in het oerwoud. We hebben hier een van de meest sansationeele werken van de beroemde auteurLevensgevaar lijke toeren, gevechten tussChen menschen dier zullen u in ademloozc spanning doen toezien De Avondpost: De film is van be gin tot eind uitermate boeiend. Elke verandering van voeder moet geleidelijk plaats hebben. Een plotselinge overgang veroorzaakt licht spijsverterings stoornissen. 7. Orde, reinheid en stipte regelmaat in voedertijden zijn van groot belang. Nu iets over onderhouds- en productie- voer. Een dier, dat geen voedsel ontvangt, wordt lichter, omdat het leven gepaard gaat met stofwisseling. Aan dit ontle dingsproces nemen alle levende cellen vam het lichaam deel. Het voer, dat noodig is om dieren, die niet produceeren, in de-' zelfde voedingstoestand te houden, noemt men onderhoudvoer. Het meerdere voer, dat verstrekt wordt, en waaruit vleesch, vet, melk, arbeid, enz. gevormd wordt, heet productievoer. Als we nu weten, dat een melkkoe van 500 Kg. levend gewicht ongeveer 3 Kg. z.w. en 0.3 Kg. verteerbaar eiwit noodig heeft voor onderhoud (indien drachtig een ons eiwit meer per dag), en dat voor het produceeren van 1 Kg. melk 0.25 Kg z.w. en 0.06 Kg. verteerbaar eiwit noo dig is, dan kunnen we met tabellen, waarop de voederwaarde van 'de voermld- delen vermeld staat, een rantsoen samen stellen. Maar dan moet men rekening houden met de leeftijd, lichaamsgewicht, voedingstoestand., melkgift en drachtig heid. P. KIKKERT. Nooit een offer, geen remise, Altijd scherp op winst gelet. Zoo wordt zelfs de Vredesengel Aan het eind schaakmat gezet. NED. CHR. LAND ARBEIDERSBOND. Men schrijft ons: Door bovengenoemde bond zal vol gende week een d i strict s leden vergader in g worden gehouden in Den Burg. Een twee tal sprekers zal het woord voeren, G, Seuninga, van Coevorden, en M. Ruppert, van Utrecht. Onderwerpen lesp. „Drei gende gevaren" en „Het Christelijk be ginsel juist nu". Medewerking zal wor den verleend door de Chr. Mtiziekvereen. Exoelsior, onder leiding van de heer C. Bremer. D. VERGADERING TEXELSCHE BAKKERSBOND. Wegens gestegen en nog stij gende grond stof prijzen wordt hét brood in prijs verhoogt!. Woensdagavond vergaderde de Texel sche Bakkersbond alhier onder voorzitter schap van de heer M. Witte. Alle Texelsche bakkers waren aanwezig, behalve die van Oosterend, die echter be richt hadden gedaan, met de besluiten, in deze vergadering genomen, aecoord te zullen gaan. Ook was aanwezig de heer J. van der Blom, commissaris van de N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij en de hoofdredacteur van de Bakkers- bondscourant. Na een kort openingswoord door de voorz., verkreeg de heer Van der Blom het woord, die de hedendaagsche toestand in het bakkersbedrijf in Nederland schil derde en er op wees, dat in vele plaatsen in ons land de broodprijs reeds was ver hoogd, in verband met de steeds stijgende gronidstofrcnprijs. Ook de Texelsche bak kers raadde hij ernstig aan, dit voorbeeld te volgen. Na eenige beraadslaging gin gen alle bakkers accoord met een prijs- verhoogiug van 2 ct. per 8 ons voor hef wittebrood en 1 ct. per 8 ons voor het tarwebrood, (zie adv.) OUDESCHILD. VISCHAFSLAG. De aan de vischafslag alhier geveilde visch besomde: in het jaar 1935 'f33723.— in het jaar 1936 30706. ln deze bedragen zijn niet begrepen de opbrengsten van de visch, door die ikote ters gevangen. Deze wordt via andere vei lingen verkocht. VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 16 Febr.: 429 Kg. wulken 21 ct. 17 Febr.: 1248 Kg. wulken 21 ct. 18 Febr.: 1499 Kg. wulken 20 ct. OOSTEREND. SCHOOL MET BE BIJBEL. Op 1 Mei 1937 bestaat ze vijftig jaar. Woensdagavond vergaderde de Vereen, tot stichting en instandhouding van Scho len met de Bijbel alhier. Na 't zingen van Ps. 119:53 en het le zen van Ps. 119:97112 opende de voor zitter, de heer Joh. A. Eelrrian, de bijiecm« komst met gébed. In zijn openingswoord sprak hij zijn vreugde er over uit, ^at we een school bezitten, waar onze Windle ren gewezen wordt op de Zaligmaker Je zus Christus. Spr. uitte de wensCh, dat het aantal van hen, die Chr. onderwijs ontvangen, moge groeien. De nauwkeurig opgestelde notulen en het jaarverslag van de secr. C. Tim-, mer Jz. gaven geen aanleiding tot op merkingen. De penningm. G. Bremer gat eeti overzicht over de uitgaven en inkom sten. Financieel staat de vereen, er gun!-» stig voor. De comm. tot het nazien van |die boeken bracht bij monde van de heer L. Bakker rapport uit: alles was 'in uit stekende orde bevonden. Tot bestuursleden werden gekozen in plaats van de heenen A.v.d.Brink en Dj Medema, die niet herkiesbaar waren, de heeren B. Druit en C. G. Vlaming, terwijl de penningm. herkozen werd. In de pauze werd gecollecteerd voor de „Oud Strij ders". Daarna kreeg het h.d.s. H. P. Bolt het woord. In zijn i nleiding, naar aanleiding van het huisgezin van Vader Jacob, sprak hij over de noodzakelijkheid van éénheid in de opvoeding tusschen huis en school, tusschen vader en moeder. Gewezen werd. op het voortrekken van het eene kind boven het andere. Gewaakt dient tegen leugen en onwaarheid spreken. Het ge zag in het gezin moet gehandhaafd wor den. Eenige gedachtenwisseling volgde. Nog werd besloten het 50-jarig bestaan der school op 1 Mei a.s. niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Om half 11 werd die vergadering gesloten, nadat bet hoofd der schooi voorgegaan was in ge6ed. De op komst kon beter geweest zijn. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z 21 Febr 13,10 4,46 7.05 17,23 M 22 14,26 5,21 7,03 17,25 D. 23 n 15,44 5,48 7,01 17,27 W 24 ft 16,59 6 10 6,59 17.29 D 25 tt 18.13 6,28 6.57 17,31 V. 26 n 1924 6,46 6,55 17,33 Z 27 ff 20,36 7,03 6,53 17,34 het beproefde hoesf-geneesniiddel Vcrl -o Je werking, door eenige nieuwe toevoegingen. Veriaagdc prijzen f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5