llllllllllll GEMEENTE TEXEL VASTSTELLING KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Texei maken bekend, dat de op hisden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1937 1938 van heden tot en met 16 Maart a.s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en te gen betaling der kosten in afschrift en stemdistrictsgewijze in uittreksel verkrijg baar wordt gesteld. Tot en met 9 Maart a.s. is een iedier bevoegd bij het Gemeentebestuur verbete ring van de vastgestelde kiezerslijst aan te vragen, op grond, dat hijzelt ot ben ander in strijd met de wet daarop voor komt, niet voorkomt, niet behoorlijk voor komt, of al dan niet voor eenige verkie-» Zing aangewezen is als bevoegd bij vol macht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongezegeld napier worden gesteld. Texel, 22 Februari 1937. Bnrgem. en Wethouders voornoemd. K. VLAMING. Lo.-B. De Secretaris, JONKER. DOOR DE BLIKSEM GEDOOD. Tijdens het korte onweer, dat zich Za terdagavond boven ons eiland ontlastte, werd 'n schaap van mw. de wed. C. Hin, Z.-Haftel, door liet hemelvuur getroffen en gedood. NUTSAVOND. Op 24 Maart hoopt ine.j Menagé Challa weer eens voor het Nut op te treden en. wei in Pen's Zaal. Het programma ver meldt Variété Alhambra (L. Ott.) en voor na de pauze „Kleine stukken van vroo- lijke aard". JUBILEUM-AVOND U.D.I Men schrijft ons: Om de geruchten tegen te spreken, be richten wij, dat de kaarten momenteel nog niet geheel zijn uitverkocht. Het is echter wel raadzaam, ze vóór Vrijdag te koopeii; de adressen zijn: 'A. de Wilt, S. de Waal, Jn. Dekker, P. Bakker en K-lPlen. Tevens kunnen we melden, dat het muzi kale gedeelte, ook tijdens liet bal, ver zorgd wordt door een Band van de Ma rinekapel te Den Helder. Het belooft dus een mooie avond te worden. Wilt U voor al tijdig aanwezig zijn, daar precies om acht uur begonnen wordt. Zaalopening half acht. DE SOIREE IN HOTEL TEXEL. Ook de danscursus in hotel Texel, ge geven door de beer R. Boom, is beëin digd. Ten besluite werd Zaterdagavond in het hotel een soiree gehouden. De cur sisten Martha Jonker Ad., Alie Boon, Arie Lap, Gerrit Broekman Az., en J. RabJCz. hadden met hun to-oneelstukjes veel suc- oes. Er waren vender tal van wei-inslaan de attracties, zooals „ballon strijd", „schoenkamp", enz. De Iheeren P. en R. Boom mochten als blijk van waardeering een bloemen- en een fruitmand in ont vangst nemen. Omstreeks half twee kwam het einde van deze genoeglijke en welgeslaagde feestavond. W. STIERENKEURING. Op 30 Maart a.s. wordt hier een «tie- renkeuring gehouden. Het zal voor de laatste maal zijn, dat stieren voor de Fokvereeniging op grond van productie cijfers alleen kunnen worden goedgekeurd In den vervolge zal aan zekere exterieuir- eischen moeten worden voldaan. Naar de heer Ir. L. de Vries, Rijksveeteeltcou- sulent ons meedeelt, is deze maatregel noodzakelijk gebleken. Elk jaar, aldus de heer De Vries, worden op veel voor- keuringen fokvereen.-stieren aangeboden, die het aankijken nauwelijks waard zijn, maar die op grond van hun afstammings bewijs toch voor dekking van fokvereeni- gingskoeien geschikt worden geadht. Hier aan een eind te maken, is het doel van de strenge eischen, voortaan qp de keu ringen te stellen. DF. COCKSDORP. R.K. PROPAGANDA-AVOND Vrijdag 19 Febr. in café Nota. Om 8.20 uur heet de voorz., de beer P. Zoetelief, de aanwezigen welkom, in het biezonder de spreker, de heer B. Ma- chielse, uit Qrootebroek, hoofd van de Tuinbouwschool aldaar, die ondanks druk ke werkzaamheden en moeilijke reis be reid gevonden werd om'hier ©en spreek beurt te vervullen. De voorz. drukte eir zijn spijt over uit, dat de opkomst met grooter was om deze belangrijke verga de- ing bij te wonen. De gemeenteraadsleden waren uitgenoodigd, doch waren niet aan wezig. Het slechte weer begunstigde het bezoek niet. Spr. opende vervolgens de vergadering met de Chr. groet en gat toen het woord aan* de spreker. De heer Machieise wees eerst op de toestanden, waaronder de katholieken in vroeger jaren hier te lande moesten leven. In een katholieke streek als West-Fries land, mocht men zelfs voor de gods dienstoefeningen die klok niet luiden en moest men vergunning vragen om de doo- den op een katholiek kerkhof te mogen begraven. Dr. Schaepman is 'net geweest, die een actie begonnen fs om Ge katho-t lieken op politiek gebied te o'^zaiiis.ee- ren. Na een moeilijke en jarenlange strijd 'is 'hij er tenslotte in geslaagd oin "hen in een partij bijeen te brengen en thans kun nen wij wijzen op de groote voondeelen, die wij door deze eenheid hebben verkre gen, ©en eenheid, die zelfs in vele katho lieke landen niet bestaat: onderwijs, zie kenhuizen, veneenigingen, radio, zelfs een katli. universiteit. Spr. drong er met klem op aan, toch vooral deze eenheid te be waren, de eenheid, waarin onze kracht ge legen is. Wanneer men het met de door de R.K.S.P. gevoerde politiek niet ge heel eens is, moet men trachten deze po litiek te wijzigen binnen de partij, niet door het maken van snipperpartijen. In de laatste jaren is voldoende gebleken, wat de „eenmans"-partijen kunnen pres- teeren. Zjj breken slechts af, wat andere trachten tot stand te brengen. Hierna nam spr. de huidige extra-parlementaire re- geering onder de loupe; hij hekelde qp heftige wijze de thans gevoerde politiek, die op aanpassen is gebaseerd. Steeds zwaarder lasten legt ze qp de minst-» draagkrachtigen door indirecte belastin gen, salarisvermindering om 't nationale vermogen in stand te houden. Wel wordt aan verschillende bedrijven steun ver leend, doch die is vooral in de land- enl tuinbouw niet gebaseerd op liet verkrij gen van een inenschwaarddg of loonimd bestaan, doch slechts om deze belangrijke groep der bevolking voor „algebeele on dergang" te behoeden. Volgens de gege vens der statistiek kwam er van de 1S5 millioen, in zeker jaar door het landbouw- crisisfonds uitgekeerd, 100 millioen ten goede aan de landeigenaars en hypotheek houders voor pachten en hypotheekrente. - Ook leverde spr. felle critiek op de katholieke ministers, die als lid der R.K. S.P. (R.K. Staatspartij) en als onder- schrijvers van haar program thans mee helpen fot het voeren van een regeerings- beleid, dat geheel in strijd is met net program der R.K.SP. Spr. bracht hulde aan een man als Steenberghe, die, toen hij inzag, dat een koerswijziging in de regeering niet mogelijk bleek, de moed had om heen te gaan. Het was niet de wensch der R.K.S P., dat wederom een katholieke functionaris zou worden be noemd. Spr. legde er de nadruk op, dat de R.K.S P. in geen enkel opzicht verant woordelijk is voor de door de 'kath. mi nisters gevoerde politiek. Wij, die het be treuren, dat Colijn aan het bewind kwam, zullen het geenszins betreuren, als hij gaat. Toen aan de tuinbouw een crediet van 20 mill, gulden werd verleend, gat men in hetzelfde jaar een crediet aan Duitschland van 200 millioen, 60 millioen voor de haven van Hamburg om Rotter dam te beconcurreenen en 140 millioen voor de ontwikkeling van de tuinbouw in het Rijngebied, welke nu de ondergang van onze tuinbouw tengevolge heeft. Dat een dergelijk regeeringsbeleid onze in stemming niet Ireeft, is begrijpelijk. Hoe we dan wei geregeerd moeten worden, zette spreker na de pauze uiteen. Gedurende de pauze werd van die aan wézigen een kleine bijdrage gevraagd ter bestrijding der kosten. Na de pauze wees spr. er op .dat in vele partijen een vier-i audering merkbaar isA die wijst op bet nastreven van een meer economische poli tiek ten koste van de principieel©. Som migen in de R.K.S.P. willen herstel der coalitie en verwachten alleen van een samengaan der chr. partijen heil. Spreker was op dit punt niet optimistisch en \Yees op de door deze oartijien gevoerde poli tiek. Een ander deel wil samengaan met de democratische partijen. Tot nu toe is men hiervan steeds afkeerig geweest, daar men, gedachtig aan de woorden van Mgr. Nolens betreffende de „uiterste nood zaak", bet tijdstip nog niet gekomen achtte. Wanneer wij echter zien, welke veranderingen er fh de S.D.A.P. gedu rende laatste tijd hebben plaats gehad en overwegen, dat een regeering, die niet steunt op een meerderheid in het par lement, de huidige verfoeilijke politiek zal voortzetten, hebben wij ons ernstig at te vragen, of de uiterste noodzaak nu niet aanwezig is. Volgens spr. zou een sa1 mengaan van RKSP en SDAP en nog een der andere partijen, waarschijnlijk V.D., een parlementaire regeering moge lijk maken. Een zoodanige regeering zou dan een actieve sociale en economische politiek moeten voeren. Dit zou tevens de door het tegenwoordige 'beleid geschapen levensvoorwaarden voor communisme en NSB kunnen wegnemen. Ook zeide spr., dat er tot heden nog steeds een groote achterstand is in het bezetten van offi cieels posten idoor katholieken. Toen hier op door katholieke kamerleden de aan dacht werd gevestigd, was het antwoord van de min.-pres., dat deze toestanden in ons land nu eenmaal zoo gegroeid zijn. Maar dan wordt het toch meer dan tijd, dat het operatiemes er eens flink ingezet wordt, om deze „vergroeide" verhoudin gen te beëindigen. Toen er een dir.-gem. voor de Landbouw moest worden be noemd, lag het in het voornemen, om hiervoor een niet-katholiek te benoemen. doch min. Steenberghe, toen nog lid vaji het Kabinet,, stelde zijn portefeuille ter beschikking, indien deze zou worden be noemd. Het gevolg was, dat Ir. Roebroeck werd benoemd. Gelijkstelling ook op dit punt .zal een eisch blijven. Hulde aan Steenberghe, die de moed had, de „sterke man" tegenstand te bieden. Spr. eindigde zijn gloedvolle, met overtuiging uitge sproken rede met de opwekking, bij 'de a.s. verkiezingen vooral er de aandacht aan te schenken, dat de eenheid bewaard blijve, daar door groote partijen slechts fets bereikt kan worden. Mogen de door ons gekozen afgevaardigden door Gods genade de juiste weg kiezen om in het belang van ons geheele volk werkzaam te zijn. De voorzitter dankte de spreker voor zijn helder betoog en gaf gelegenheid tot het stellen van vragen. Op een vraag, ot het in het voornemen der Partij lag om niet de SDAP samen te gaan, antwoordde spr., dat wij de afgevaardigden op dit punt vrij moesten laten. Zij zullen naar omstandigheden handelen. Volgens spre kers meening was dit echter de eenige: mogelijkheid om tot verbetering te ge raken. Hierna dankte voorz. voor de be langstelling; in het biezonder de geachte spreker. Mede werd o.a. dank gebracht aan wethouder Kager en de correspondent van de Noorderpost voor hun aanwezig heid. Hierna volgde sluiting met de Chr. groet. PROPAGANDA-FEESTAVOND. Moderne Arbeidersbond. Afd. De Cocksdorp-Eierland. Zaterdagavond werd de propaganda- feestavond van de Moderne Arbeiders bond gehouden in De Hoop. De zaai was flink bezet toen de voorz. van de afd. De Cocksdorp, de lieer Wassenaar, een kort openingswoord uitsprak. Aller eerst kwamen toen op de planken een, vijftal dames van P.A.L.V.U., van Oude- schild, die een propagandastukje voor 't Plan van de arbeid vertolkten, getiteld: Een buurpraatje. Hierna trad als spreker op de heer Sinterniklaas. Spr. begon met te zeggen, dat hij moeilijk zou kunnen verbeteren hetgeen de dames van P.A.L.V.U. in haar tooneelstukje hadden gezegd. Spr. schets te vervolgeus vele misstanden in de he- dendaagsche maatschappij, zooals hij die zag en stelde ze in een helder daglicht, Alles wat een goed verstaander noodig 'heeft om zicli dichter bij het organisatie leven te zien geplaatst, werd daarin naar voren gebracht. Sommigen meenen, al dus spr., dat het werk van de organisatie zoo zoetjesaan overbodig wordt, als ze er niet direct de gunstige resultaten van zien. Doch laten ze hun oogen eens rich ten op vorige crisissen. Toen wend er ook veel a rmoe geleden en waren er ook duizenden werkloozen. Toen werd ech ter deze nood niet in het minst verzacht door steunregeling en (of) werkverschaf fing. Deze verbeteringen dankt men toch alleen aan de organisatie. Ik heb ver no-f men, vervolgde spr., dat de Arbeiders bond hier op De Cocksdorp voornamelijk bestaat uit losse arbeiders. Van de vaste zijn er velen nog met georganiseerd. Deze beschouwen de Bond meer als een werk loosheidsverzekering. Toch moet de Bond dat niet in de eerste plaats zijn. De Bond moet in de eerste plaats een vakor ganisatie zijn. Hoe zou het b.v. met het loon van de niet-georganiseerde vaste arbeiders gesteld zijn, indien hun ka meraden door middel van hun organisatie met gezorgd hadden, dat ihun loon zoo veel mogelijk op peil bleef De aanvallen op onze sociale wetten zijn niet gering. Men bedenke, dat we nog steeds het ka pitalistische stelsel tegenover ons hebben. Daarom is het een gebiedende eisch, dat we steeds paraat blijven. Het was niet verkeerd gezien van onze tegenstanders om de arbeiders zoo dom mogelijk te houden. Dan kan je met die lui doen wat je wil. Daarom moeten we trachten en daarbij heb ik vooral het oog op de jeugd ons zooveel mogelijk te ont wikkelen. Dat de arbeiders van De Cocks dorp dat ook hebben begrepen, bewijst de oprichting van een jeugdgroep in de af- deeling. Het is de plicht van de ouderen dit jeugdwerk zóóveel mogelijk te steu nen, moreel én zoo noodig ook financieel. Onze organisatie heeft de arbeiders al veel voorrechten geschonken. Hebben we niet onze eigen omroep, onze arbeiders pers Daarom, arbeiders, als er nog onder u zijn, die zich daaraan bezondigen, laat u toch niet langer vergiftigen door de lectuur uit de burgerlijke bladen: de burgerlijke krant er uit de rooide er in Vroeger werden de socialisten dikwijls voorgesteld als een soort duivels. Zoo is het echter niet. Wij vechten voor recht en rechtvaardigheid. Het is te begrijpen, dat dit onze tegenstanders niet welgeval lig is. Minder goed is het te begrijpen, dat er nog arbeiders zijn, die hier nog vijandig ot onverschillig tegenoverstaan Onze huidige regeering, de regeering Co- lijn, die de leuze van aanpassen huldigt, is door het Neder 1 an dscbe volk op het kussen gebracht. We weten, wat deze methode van aanpassing ons arbeiders heeft gebracht. Overal werkloosheid, mo- reele verslapping, geestelijke ellende, on mogelijke toestanden. Armoede en gebrek aan de eene kant, verrotting en vernieti ging van de producten aan de andere kant. Veel kinderen lijden aan ondervoe ding, hebben gebrek aan goede kleeding, hoewei van deze artikelen genoeg voor radig is. Onze beweging heeft het de re- geering gezegd, hoe het kan en hoe het moet i n het Plan van de Arbeid, samen- mengesteld door de knapste koppen. Het Plan van de Arbeid wil het tegenoverge stelde van wat deze regeering doet Nu steeds achteruitgang, dan vooruitgang door meer werk, verhoogde koopkracht. Jonge krachten in de plaats van ouderen. Het is toch de gekste onzin, dat een man van 55 a 60 jaren nog in het bedrijt gehouden wordt, terwijl jonge menscben werkloos roudloopen. Is het niet moreel vermoordend, dat een jonge kerel van 20 jaar nog noo.it in de gelegenheid is ge weest om te arbeiden? Daarin moet en zal verandering ge bracht worden. In 1937 is daartoe een mooie gelegenheid. Dit is voor ons van groote beleekenis. Criti9eeren geeft niet Schelden en kankeren baat niet. Door middel van liet stembiljet moeten we deze regeering verwisselen met een, die het beter zal "doen. Door de devaluatie van de gulden zijn vele levensbehoeften in prijs gestegen. Het is djp taak van onze organisatie, om te zorgen, dat deze stijging niet geheel wordt afgewenteld op de ruggen der ar beiders. Wanneer het levensonderhoud duurder wordt, dient het loon te stijgen. Wij moeten onze propaganda zoo krach tig mogelijk voeren. Het gaat in 1937 om groote dingen. Als we nu het oog richten op onze buren, dan wéten we, dat wij moeten zorgen, dat het hier zoo niet wordt. Hier geen dictator. Nooit Mussert hier de baas. Na nog een lans gebroken te hebben voor liet Plan van de Arbeid, beëindigde spreker zijn vlotte rede. Hierna trad de jeugdgroep van de afd. De CocksdorpEierland voor het voet licht met een propagandastukje „Met va- cantie", dat op verdienstelijke wijze werd voorgedragen. Hierna volgde ©en panto mime. Ten slotte voerden de damies van PALVU mog op het kluchtspel „Zonder zenuwen", waardoor de lachspieren ge ducht in beweging werden gebracht. De heer Wassenaar sprak een kort slotwoord, waarna de jongelui zich nog aan een dansje konden verlustigen. DE KOOG V.V.V. TEXEL. Maandagavond werd door V.V.V. Texel een vergadering belegd in hotel „De Toe komst." In zijn openingswoord sprak de voorz., de heer N. Schumaker, er zijn groote spijt over uit, dat er slechts 8 van de 25 leden waren opgekomen. Het jaar 1936 was voor de vereen, vrij gunstig, 'aldus spr. Ons plan is danook, de vereen, te laten bestaan, ze is a.h.w. d>e „stok achter de deur" voor V.V.V. Mooi Texel. Mooi Texel maakt heel veel propaganda voor De Koog. Dit kon wel eens minder worden, als we V.V.V. Texel ontbin den. Temeer nu een beter verbinding van Den Burg met de Dennen en het strand in aanleg is. in de toekomst kon Den Burg wel eens hadplaats worden. De Koog heeft recht op een V.V.V. Vervolgens werden de notulen gelezen en bracht de heer Michels, 9ecr.k zijn jaarverslag uit. We ontleenen hieraan, dat er plm. 1500 gidsen geplaatst wer den, waarvan 750 op persoonlijke aan vraag. Ondanks de weinige propaganda van V.V.V. Texel, weet men aan de vaste wal, dat ze bestaat. De kiosk werd verhuurd als kapperszaak, wat de kas wat verstevigde. Door het schrappen van wan betalers liep het ledental achteruit. Voorz. bracht de secr. dank voor zijn uitvoerig jaarverslag. De rekening werd dooide he eren Burger en De Jong nage zien en in orde bevonden. (In kas f 141.64). Ook aan penningm. R. Daalder werd dank gebracht. Vereier werd besloten, dat pensionhou ders, die geen lid zijn, in de gids kunnen adverteeren voor t'20 per heele, 110.50 per halve, f6.per kwart en f3.50 per achtste bladzijde. Verder kunnen nering doenden adverteeren voor 110 per heele, t5.50 per halve, en f3.— per kwart blad zijde. Leden krijgen 3 a 4 regels om daarin ligging enz. van hun pension te beschrijven. Dit is ook het geval met ver huurders van gemeubil. huizen. De heer Michels deelde mee, dat hij wegens zeer drukke werkzaamheden in bei seizoen, zijn taak als secr. neerlegt. De heer Schumaker, voorz., deed vergeefs zijn best om hem van zijn standpunt al te brengen. Als we de heer Michels niet hebben, kunnen we de vereen, wel ont binden, zei spr. We waardeeren het werk van de heer Michels zeer. Drie jaar lang heeft hij uitstekend en kosteloos vooi de vereen, gewerkt. De voorz. sloot hierop de vergadering met de wensch, dat de heer Michels be stuurslid zal blijven. Losse nummers van Stuivers- 4 blad, De Lach, Astra, Oké, 4 Haagsche Post4 4- BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 4 Illlllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllülllllllllllllllllllllllllll llllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'llllll

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2