De Kleine Verpleegster. JUBILEUM-SPORTKRONIEK UIT ONZE KOLONIËN. O.-Indië. Sumatra. Te Soerian, W.- kust, zijn in de bodem ertsen aangetrot- fen, welke goud en platina blijkeji te be vatten. Sumatra. Ten N. van Sibolga in Baroes beeft men zooveel last van een kudde van 20 olifanten, die de sawahsy pisangbooinen en uientuinen vernielen, dat van overheidswege daarop jacht zal wor den gemaakt. Hr. Ms. De Ruyter wordt 5 Maart te Tandjong Priok verwacht. De Java komt 4 Maart van Soerabaja naar Neder land. Sumatra. In Tapanoeli is men bezig met aanleg van een weg TaroetoengSi- pirok, welke voor het verteer Oostkust Padang van veei 'belang is. Suriname. Aan de bovenloop der Saramacca is een stuk erts gevonden, dat bijna 6 Kg. goud bevatte. (In 1030 idem niet S Kg.) GEESTELIJK LEVEN. Aan Prof. Dr. R. Post is op verzoek eervol ontslag verleend als seer. Ned. Hist Instituut te Rome. Dr. Post werd benoemd aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. Spanje. Eer delegatie Engelsche gees telijken bezocht Madrid, Barcelona en Valencia. Zij vond geen bewijzen vau god- loozenpropaganda, wel van een sterke anti- clericale beweging. De r. k. kerken waren gesloten of in beslag genomen. Ook waren er van uiterlijke teekenen van godsdienst beroofd. Eenige kerken waren door de op standelingen voor munitiebergplaats ge bruikt, wat geweldpleging verklaarde. De regeering heeft getracht de priesters te be schermen, maar zeker is, dat er velen ge dood zijn. De eerste dagen van de opstand was de regeering niet bij machte, uitspat tingen der volksmenigte te voorkomen. Protestantsche voorgangers en kerken on dervonden vrijwel geen hinder. Ill ONDERWIJS EN OPVOEDING. We moeten als ouders niet te hoog willen grijpen, waar het 't ouder wijs van onze kinderen betreft. Wees te vreden als uw kind zijn best gedaan heeft en dwing het niet in het keurslijf van een middelbare school als hij krach tens zijn aanleg thuis ilioort op de am-i bachtsschooi ot nijverheidsschool. J. F. JACOBS-Arriëns. Te Deventer wordt ter gelegenhid van het 60-jarig bestaan «.Ier Rijkskweek school in Juli een reünie gehouden. Het Middelbaar Onderwijs telde in 1936 ruim 58000 leerlingen, d.i. 3.4 pet. meer dan in 1935. Het aantal lycea nam met vijt toe, het aantal H.B.S.'sen nam niet zeven at. Dit voorjaar zullen 2000 Belgische schoolkinderen een bezoek aan onze Bol-' lenstreek brengen. Te Amsterdam zai' 3 Maart in de J. J. v. Noortschool, Prinsengracht, ge tracht worden een Unie van Candidaat- onderwijzers op te richten. Doel: beharti ging van de belangen van wile nog geen. aanstelling hebben. FEUILLETON Zij spraken over denkers, die met hun geest dolven in de wetenschap, en kost bare gedachten boven haalden voor an dere denkers, om over te nemen, en er hun eigen gedachten aan toe te voegen en zoo verder en verder, door onafgebro ken reeksen van jaren heen. En onderwijl voeren de sterreu maar steeds haar cirkel gang uit; en de eeuwen gaan voorbij. Het waren tijden van ademlooze geest drift voor Jennie. De lucht werd anders, ging trillen, en door de kleine ruimte kwam de stem van Windy tot haar. Als, het donker werd en zij elkaar niet meer konden zien, bereikte die haar nog zijn stem. Hij besefte natuurlijk niet, hoe heer lijk het was, of hoe het vleugels gaf aan Jennie's geest, als hij zoo sprak. Of was het dit alleen, dat Jennie, door de oogen van een onsterfelijke en onbeantwoorde liefde, hem zag als ©en jonge god Mercurtus, de snelvoetige, die gevleugel de sandalen droegAch, Jennie. Het was een Zondagmorgen. Het Btij- VOOR DE VROUW. M1DDAQJAPON G 40. Dit patroon kost dertig ct. Effen stot in zwart, donkerblauw of in een der vele andere inodetinten met een garneering van crepe georgette werken samen tot een mooi geheel. Driebaansrok met achterbaan uit één stuk en breede en smalle voorbanen. Verkrijgbaar in de maten 44 —4648 50. Gelieve de patronen te bestellen; Mu- zenstraat, Den Haag, Vereen. Persbu- reau's. Postzegels bijsluiten. RECEPTEN. CHOCOLADETRUFFELS fvoor bij die thee)zeven reepen bittere cnocolade, (in Kleine stukjes), 100 gr. boter, 150 gr. poe dersuiker, twee leetlepels melk ot room, en 50 gr. choc, hagelslag. De stukjes chocolade met de melk of de room laten smelten op de stoom vani kotend water. Roer hierdoor de boter en de poedeisuik'er. Laat dit mengsel plm. een halt uur bekoelen. Roer als de boter zich modht afscheiden alles goed door elkaar. Maak nu van liet _,,stopverfachti- ge" mengsel met biehulp van een paar lepels truffels, wikkel ze door de choc, hagelslag en laat ze op een koele plaatsl hard worden. NUTTIGE WENKEN. Het opwarmen van erwtensoep. Om te voorkomen dat de soep aan brandt, legt men op de bodem van de pan een klein bordje of schoteltje. Roer die soep flink door en giet ze dan in de pan met het bordje. Nu is de kans op aanbranden zoo goed als uitgesloten. Toch van tijd tot tijd onder het opwar men in de soep roeren. Harsvlekken in jas ot japon. Als de vlek nog zacht is, legge men een doek onder de vlek en bet de vlek met een dotje watten in benzolum, op hardere ste viger stoffen gebruike men een borstel tje in plaats van een dotje watten en, borstelt men de vlek wieg. Daarna de plek bedekten met een laagje magnesia en stil laten drogen (halt uurtje) en 't poeder afschuieren. Is de vlek hard,,, dan breke men die eerst door ze tusschen de nagels der duimen te bewerken en dan handelt U zooals boven omschreven. vend Gedeelte had kerk. De loopendie pa tiënten waren naar huis aan 't schrijven, de meesten ten minste; ©en troepje (de stakkers) waren aan 't voetballen. De beteren waren beter en de ergsten niet erger, en er waren geen nieuwe gevallen, No. 80 zette weer eens zijn beste beentje) voor. De lente was niet ver meer weg, en er kwam een vleugje van vooruit, dat Jen nie vlak in het gezicht raakte. - Ik wou, dat ik maar eens ergens heen kon, peinsde ze, als ieder ander meisje,, dat de zon ziet probeeren te schijnen. En ik ben benieuwd, wat we dit voorjaar voor hoedjes krijgen, ik hoop een model, dat staat bij een gewoon rond gezicht. Zij zat met een groot boek voor zich daar schreven de dokters iedere dag bun orders in. Nu is een doktershand 'een griezelig geheimschrift, waar geen code ot woordenboek voor bestaat. Maar toch moest het in het EngelsCh vertaakj wor den, zoodat het dagwerk zijn voortgang kon hebben. De nauwgezette Jennie zat al haai- aan dacht in te spannen, en zij wou geein zinnetje opgeven, voor zij er werkelijk de zin van ontdekt had. Zij deed haar oogen dicht, en stelde zich de betrokken patiënt voor, en de gewone methode van de be trokken dokter, en dan deed zij haar oogen open, en keek naar het malle kron- Keltje, dat een woord moest voorstellen. HOE LAAT STOOMBOOTDIENST TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder; 6.50; 10.-; 12.20; 4.20; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Den Helder: 9.— 12.20; 6.30. Vertrek Texel: 7.30; 11.20; 5.20. ZOO SPRAK... SIR SAM. HOARE: Engeland kan nog beter, sterker en sneller schepen bouwen dan welk ander land ook. Uit het oog punt van verdediging zal de vloot nog versterkt worden door samenwerking met een sterke luchtmacht. MINISTER INSK1P, in het Eng. Lagerhuis Praat over collectieve veiligheid maar de taak van iedere regeering moet zijn zich er tegen te verzekeren, dat het land door geen enkele buitenlandsche vijand overrompeld zal worden. MINISTER CHAMBERLAIN, Eng. Minister van Financ.De bewapeningsplannen zijn niet gericht tegen eenige mogendheid maar het is onze plicht voor onze veiligheid en voor de verwezenlijking van onze politiek. LORD CREWE, in het Eng. Hoogerhuis (Lib.)Het afnemen van alle Duitsche koloniën was een politieke misstap. Ds. J. B. Th. HUGENHOLTZ, in een vergadering van Kerk en Vrede De Chris ten is eerst burger van het Koninkrijk Gods en dan burger van zijn aardsche Vaderland. Geen macht ter wereld heeft het recht ons Christenen in de oorlog te zenden. RADIO. Gemeentelijke Radiocentrale Den Haag heeft plm 6000 aangeslotenen. Ze gaf over 1935 f70,000 netto winst. Over 1936 min der wegens vermindering van het aantal aansluitingen, waarom verlaging van het tarief wordt voorgesteld. In Duitsehland bezit 45 pet van de gezinnen een radiotoestel. In Duitsehland is de afzet van radio toestellen de laatste jaren sterk gestegen. Het z g. Volksontvangtoestel kost maar 76 mk. Sinds liet in 1933 in de handel kwam zijn er t.m. Nov. 1936 2,1 millioen verkoclii. Van de gewone groote toestellen wordt per jaar een millioen geplaatst. Kootwijk ondervindt veel storing van Roemenië. Op de a. s. vergadering van de Wereldbond te Berlijn komt dat ter sprake. - Engeland. De B. B. C. zendt thans de televisie uitsluitend uit volgens het Marco- ni-EMI-systeem. Tot nu toe werden af wisselend de systemen Baird en Marconi toegepast De proef-termijn is ten einde en Marconi heeft liet pleit gewonnen. In Br.-lndië werden in seizoen 1935- 1936 ingevoerd voor 212000 p. s. radiotoe stellen. Hiervan Uit Engeland voor p.s. 79000 Uit Nederland p.s. 28000 Uit Amerika p s. 85000 Maakt ons kleine land niet een goed figuur Zij had het. Latijn zou gemakkelijker zijn, zuchtte Jennie, en ze wou, dat er eens een pretje voor haar kwam. Tegen de middag kwam er ©en bood schap in het hospitaal^ dat er in een van: de huisjes op de heuvel een invalide vete raan ziek was hij zat alleen en moest hulp hebben. Dir. Williams, die de buiten patiënten had, maakte zich dadelijk klaar om te gaan; de buitenverpleegster was ziek; hij nam Jennie mee. Na ©en uur klimmens over slechte we gen en bonkige paden vonden zij het huisje. Daarbinnen lag een man in koorts hitte te mompelen en te woelen. Williams onderzocht hem, schudde het hoofd. Weer influenza. Arme kerel. Zij keten met medelijden het eenzame, kaLe kamertje hoog op een heuvelhelling rond "hier had weer een soldaat zijn1 idappere strijd gestreden en verloren. Want hij zou hem verliezen. Dat was! duidelijk. Maar zij hadden in No. 80 geteerd, nooit op te geven, dus sprak dr. Willi ams snel en beslist: We zullen hem naar het hospitaal laten brengen, en zien, wat wij doen kun nen. Een ander dan Jake zou hier geenl ziekenauto naar toe krijgen, maar 't zai Jake wei lukken, dus we moesten hem maar direct gaan halen. Ik had Jake heter meteen mee kiuinen nemen. Gaat u maar. Ik blijf wel hier. LUCHTVAART. De K.L.M. heropent 1 Maart haar dienst op Praag. K.L.M. en Lufthansa voeren in Mei in verband met de Kroningsfeesten een 8-maal-daagsche dienst op Londen in, eerste om 9 uur v.m., laatste omr 8 u. am. Italië. De nieuwe 'luchtvaartbegroo- ting omvat 1270 millioen lire. Dit is 280 millioen meer dan vorig jaar. Ver. Staten. De regelmatige lucht- dienst AmerikaEngeland zal deze zo mer beginnen en wel via Bermuda-eil. eh Azoren. Weenen. Bij kasteel Enzesfekl wordt voor de Hertog van Windsor, de vroegere Koning Edward van Engeland, ©en particulier vliegveld aangelegd. Kolonel Lindbergh en zijn eega kwamen Zaterdag te Jodhpoer aan. Smalfilm. De Cineone-Mij., welke m ons land reeds tal van smalfilm-thea ters exploiteert, zal nog 37 van die the aters openen. —Vaderland. N.V. Multifihn, Haarlem, kreeg op dracht voor Ihet maken van ©en propag. film voor het Ned. Groene Kruis en een voor de Vereen, van Raden van Arbeid. De Nederl. première van de film Pygmalion, naar Shaw, heeft plaats in het City Theater te Amsterdam op 26 Febr., 2.15 n.m. S.V. TEXEL 1912—1937 IV. Van de wedstrijden in liet JAAR 1919 memoreeren we die tegen die Mok3-1 Concordia: '2—1HFC: 2—0 (medaille gewonnen", Sucoes, Wieringeii, pas op gericht: S—0; Z.V.S., drie wedstrijden: 16—3 (lauwertak gewonnen). 6 DEC. 1919: Liefdadigheidswedstrijd ten bate van de nagelaten betrekkingen van de roeiers der Katwijker Reddingboot: opbrengst f 116.25. JAAR 1920: Gespeeld tegen W. I. K.: 32; Batavier: 33; HRC: 12; Avia II: 2—0. In ae jaarvergadering van 1920 deelde die heer P. Bossen, directeur Z.V.S. mee, dat hij van een Stoomvaartmaat schappij f1000 ontving ter bevordering van de Sport alhier. Hiervan kreeg de S.V. er f700 en de tennisclub de rest. In dit jaar werd het terrein geëgaliseerd en kwam S.V. Texel voor het eerst uit in de N.H.V.B. 26 MEI 1921Vijftien aandeelen uitge loot. Dokter Boswijk tot voorz. be noemd. 19 DEC. 1921: Het heele bestuur treedt af. Tot voorz. benoemd de heer De Ja ger, tot secr. de lieer A. de Wilt. Weer vijt aandeelen uitgeloot. 'De oude bestuursleden tot eere-ledien benoemd. De Java-China-Japan-beker komt defini tief aan de S.V. 11 Jan. 1922: Vertrek van de heer De Jager. De beer A. de Wilt tot voorz., de lieer A. Dros Az. tot secr. benoemd. (Wordt vervolgd.) Ik vind het niet prettig, om je alleen hier te laten. Waarom niet? Ik ben absoluut niet bang. Ik heb 't al zoo dikwijls gedaan, iedere verpleegster trouwens. Zoo ver is niet. Komt u maar eens bij 't raam kij ken. Als ik hier sta, zie ik zooi het hospi taal. Hij stond fronsend na te denken, wat hiet beste was. Ais je zeker weet, dat 't je niet hin dert, moest ik maar zoo gauw mogelijk gaan. Hij keek op z'n horloge, 't Is nu één uur. Reten maar, dat we tegen halt drie terug zijn. ik weet nu de weg, dus zal ik er wei wat korter over doen. Maar toen hij al buiten was, kwam hij terug. Hoor ©ens 't bevalt me niet. Ik kan 't gewoon niet hebben. Anderhalt uur is een heele tijd. We hebben aan hem gedaan, wat we konden. Hij zal waar- waarschijnlijk de eerste uren slapen, en ik z'ie niet in, wat 't voor nut hieèft, als je hier blijft. Maak je maar kdaar en ga: mee. Maar Jennie wou niet. Maak u nu alsjeblieft geen zorg over mij. Die paar uurtjes zijn zóó om. Ik ben blij, dat ik de kans krijg om er eens uit te zijn ik had een verzetje noodig. Gerustgesteld ging hij weer heen, met een droog lachje en Jennie's idee van 'n „verzetje". (Wordt vervolgd.) 44 t MlillOIHHIIIIIIIilllllimillillilillllllltHIIIIIIDiltlUllltlttilllffllllimtillllllilllllll FILM.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 4