De Kleine Verpleegster. Hoe Opoe de Texelaar van 1937 las Brieven van Texelaars in den Vreemde. HOE LAAT STOOMBOOTDIENST TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Den Helder: 9.12.20; 6.30. Vertrek Texel: 7.30; 11.20; 5.20. RECENSIES. DE KODDIGE AVONTUREN VAN BOFFIE. Dit is de titel van een verbazend aar dige uitgave, die ieder kind graag in be zit zal hebben. In geestige en kinderlijke vorm geeft dit boekje de gebeurtenissen en avonturen weer van Boffie met Al bert Heijn's Koffie, waarvan we ter aan kondiging een exemplaar ontvingen. Bof fie is in korte tijd, dank zij de reclame, door heel Nederland populair geworden. Onze jeugd lacht graag en daarom zul len de vele avonturen, die Boffie beleef de, wanneer hij o.m. een zwemwedstrijd een trouwstoet en een militaire wande ling verstoort, haar doen schaterlachen, Het boekje bevat vele leuke pentcekenin-/ gen, in fraaie origineele kleuren uitgiet voend en de muziek en tekst van het Bof- fielied. Druk en uitvoering getuigen van smaak en soliditeit. Ongetwijfeld zaï 'dit keurig uitgevoerd boekje in hoqge mate de belangstelling trekken van de jeugd. Het is in Albert Heijn's Filialen ver krijgbaar gesteld voor de prijs van 25 ct. 't Volgende voorval is historisch, 't Viel voor aan de overkant- Dat een opoe zeer verdiept was In de Texelsche Courant. Daarin las ze, dat op Texel Gauw eenstoomtram komen zou. 't Oude rnensch, zeer opgetogen, Schreef toen gauw, te goeder trouw: „'Beste Klaas van Aai van Heintje, Lieve iongen, 'k las zoo net, Dat bij jullie komt een stoomtram, Heb je daar wel op gelet? Onderzoek die zaak eens even, Licht is bij die maatschappij Nog een gaatje voor je opien, Wees er als de kippen bij. Conducteur zoj wel wat wezen, Hé, zoo'n pak zou jou wel staan,. Anders stoker of iets dergelijks, Doe je best maar voor een baan. Zorg vooral nu, beste jongen, Dat geen gras daarover groeit, Heel veel liefs, een zoen voor Aagie; Je geliefde Peetemoei". Toen schreef Klaas: „geliefde Peetmoei, Mij loopt het geluk niet mee, Want de stoomtram werd behandeld In de Raad van neeg'tien-twee." HUIB DE RIJMELAAR. (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) We kunnen aan dit historisch geval nog een tweede toevoegen. Mid-zomer 1936 kregen we bezoek van een pas-geslaagdie, onderwijzer, uit Den Helder, die in de Texelsche Courant gelezen zeide te heb ben, dat aan de school aan de Koog een betrekking vacant was, waarin bij ge brek aan sollicitanten maar niet kon wor den voorzienOpoe trooste zich. Red. FEUILLETON Als dir. Williams en Jake het maar niet in hun hoofd halen om van avoncf nog hierheen te komen. Ze halen het toch niet 't zou gewoon zelfmoord zijn, om 't te probeeren. Toen begreep ze, met 'n gevoel van op luchting, dat Williams al in de storm zou zitten, voor hij het hospitaal bereikte. Hij mocht al 'blij zijn, als hij heelhuids weer binnen kwam. De patiënt sliep, Jennie overzag snel haar 'houtvoorraad en stelde vast, welke artikelen in het vertrek zij zou kunnen verbranden. En de wereld verdonkerde; en de storm nam toe. Zij had nooit gedacht, dat een huis zou zou kunnen schudden, en toch inog blijven staan. Zij hield haar spieren taai om tegen iedere nieuwe aanval bestand te zijn. „Als 't ons lukte, de kant van 't hospitaal bp te rollen, als het begint, valt het nog wel mee Stel je voor, hoe: ze op zouden kijken, als ze net ongerust begonnen te worden. De hoofdverpleeg ster zou natuurlijk spinnijdig zijn„Jennie zooiets kunnen we niet hebben, 't Is VOOR DE VROUW. HUISJASJE VKK 1980. Prijs per patroon 30 ct. Te maken van fluweel of wol. Smalle kraag, aangeknipte, breede revers, lange aansluitende mouwen, terwijl die voor panden niet bij elkander komen doch een deel van de japon te zien geven. Patronen verkrijgbaar in de maten 40 t.m. 48. Gelieve de patronen te bestellen: Mu- zenstraat, Den Haag, Vereen. Persbu- reau's. Postzegels bijsluiten. V]On^^l991 NACHTPON VKK 1991. Voor meisjes van 4—6 jaar. Te maken van gebloemd katoenflanel. Lekker in de winter en goed te wasschen, en te strijken. De ronde bovenpas heef' als halsafwerking een smal boordje en sluit, ook gedeeltelijk over die pon, met knoopen. De ruimte aan voor- en rug zijde wordt verdeeld over enkele plooi tjes. Kleine pofmouwtjes. Patronen 25 ct. Ook in Den Haag te bestellen. Post zegels er bij en leeftijd opgeven. HYGIENE en VEILIGHEID. Bij galsteenziekte: kleine maaltijden, geen moeilijk verteerbare spijzen, weinig vleesch, geen vet, meelspijzen gewoon, veei groenten en vruchten, veel drinken (karnemelk, water, citroenkwast ot vic tor iawater), geen koffie. Dr. F. W. v. Haeften. Niersteenen zijn verhardingen, die ergens in de uririeafvoerbuizen ontstaan. Ze kunnen door toepassing van Röntgen stralen zichbaar worden gemaakt. De urinewegen zuTIen de steenen (steentjes) trachten uit te drijven, wat met heftige pijn gepaard kan gaan. Men past vaak niersteen oplossende middelen toe. Vele kunnen pas door operatie ver wijderd worden. Bij plotselinge nierko liek kan veel warmte veel verlichten. Vaak brengt pas een morphine injectie ver- lichting. L. F. C. Mees, arts. tegen de voorschriften om binnen te ko- imen rollen. Je schijnt maar niet te kun nen leenen, dat je je waardigheid moet behouden. En de huizen van de patiënten kunnen we in geen geval binnenlaten. En dan liep ze nijdig weg. Maar later zou ze weer bijdraaien, en dan kwam ze Jennie zeggien, dat ze het huisje bui ten. moest zetten, een beetje op zij en een' eindje naar achteren. Maar er werd niet gerold. Het buitje,, dat wel andere stormen en andere win ters had doorgemaakt, hield het ook nu uit. En Jennie klopte tegen de muren e,n zei, wat ze van de jongens gehoord had: „Hallo, huis. Hou je taai, huis. Sneeuw schutte de wereld af. De gave stad verdween, en het hospitaal, en de hinkelheuvels. Zelfs de grond, waar zij op stonden. En er was niets meer over van het heelal, dan vier bevende, 'kreu nende wanden, die gevaarlijk stonden 'te balanoeenen in een gillende draaikolk van windvlagen; en een zieke man, die met moeite adem haalde; en Jennie. Jennie stak de lamp aan. Zij begon weer aan het dagboek, dat hij haar had willen laten lezen. De storm huilde, het huisje schudde Jennie was daar niet meer. Jennie was bij de Drie Vroolijke Ridders. Zoo had-i den zij zichzelf genoemd drie jonge-i lui toen zij elkaar op een avond in een café troffen, nadat zij hun meisjes van 't dansen naar huis hadden gebracht. Amerika had die ochtend partij gekozen Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Piet Hillen, vertoeft sinds kort te Weenen. We verzochten hem in enkele brieven zijn reis indrukken weer te geven en heb ben thans het genoegen zijn eerste epistei af te drukken, Red. WEENEN, Febr. 1937. Van Esperanto, douane,_ carna val en Blauwe Donau. Toen de redactie der Texelsche Cou rant mij verzocht, een en ander over mijn reis naar Oostenrijk voor haar lezers te schrijven, heb ik geen oogenblik geaar zeld. Nog voor ik de Oostenrijksche grens had bereikt, heb ik ai zooveel moois eru biezonders gezien, dat ik maar dadelijk de pen heb gegrepen. Laat ik eerst ver tellen, dat Weenen het doel van mijn reis was. Mijn vriend, Max Frey (voor de Texelaars geei onbekende), die in Wee nen woont, was zoo vriendelijk mij voor eenige tijd uit te noodigen om te komen logeeren, wat ik natuurlijk dankbaar ac- oepteerdie. Ik heb al zoo veel over het1 mooie Oostenrijk en vooral over de stad Weenen gehoord en gelezen, dat ik dade lijk al 'het noodige inpakte en op reis ben gegaan. Zaterdag, 6 Februari, 's avonds kwart voor acht, zou 'liin trein tut Amsterdam' vertrekken r.i iar, zooals het menschen, die heel weinig reizen, alleen kan over-; komen, was ik reeds anderhalt uur voor het vertrek van de trein op het statiom Ik had dus de tijd en liep op mijn gemak het perron eens op en neer. Al spoedig zag ik een lieer, die ook op een trein waChtte. Hij had een Espieranto-sterretje, op zijn jas. Ik trok de stoute schoenen aan om een praatje met hem te maften. De man vertelde,, dat zijn naam Israël» was. Hij was propagandist van de Neder- landsche Esperanto-hlindenbond en wachtte op de trein, die hem naar Gro ningen zou brengen. Hiet verwondende me, dat deze man (die zelt ook blind was), heelemaal in z'n eentje naar Groningen ging. Wij zochten samen een bank op en hebben een half uurtje prettig ger keuveld (in liet Esperanto natuurlijk). Toen was het zijn 'tijd om te vertrekken, wat mij erg speet. OVER POSTZEGELS. Tegen vervalsehing: We hebben in deze rubriek geschreven over z.g. Fasen- papier. Dit is papier, waarin allerlei kleu rige zijden-restjes verwerkt zijn, die, vooral aan de achterkant goed zichtbaar, het papier „dooraderen". Daarmee niet te- vree, bracht men in Oostenrijk bovendien over het beeld nog een opdruk aan, mede om het zegel moeilijk te doen namaken. Deze opdruk bestaat uit schuine, paral- lei loopende lakstneepen, die een glan zende lijn te zien geven. Daardoor heeft men van Oostenrijk in een wat volledige verzameling naast elkaar series met en zonder lakstneepen, met en zonder Faser- papier, die bij een oppervlakkige be schouwing door de leek als „allemaal de zelfde" worden bekeken. Losse nummers van Stuivers- blad, De Lach, Astra, Oké, Haagsche Post BOEKHANDEL PARKSTRAAT. in de oorlog, en er zaten waarschijnlijk door het heelie land andere jongelui bij een aan tafeltjes, zooals deze drie, lia/ kend naar avontuur, trillend van opwin ding. Zij zouden dienst nemen, zfj zou den naar Frankrijk gaan, zij zouden roem. en eer winnen. Eens, als zij stokoude man nen waren, zouden zij op diezelfde plaats nog eens bij elkaar komen. Dan zouden, zij aan datzelfde tafeltje het prikkelend verhaal vertellen van hun jeugd en van. hun. drift. Zij stonden alle drie op en met tranen in hun stemmen verplichtter» zij zich tot daden van dapperheid met soda-water. De Drie Vroolijke Ridders in Fran krijk, Dan en Ronnie en Smoke. (Deze hier was Dan.) Zij stonden inderdaad op Fransche bodem. Wie had het kunnen denken De droom 'kwam uit: ro mantiek, avontuur, prikkels. Zij waren onder de eerste Amerikanen, die naar de. overkant gestuurd werden, om de afge tobde Fransche troepen 'te helpen. De aanteekeningen in het dagboek wa ren nu korter en zeldzamer. Zij vochten zij aan zij. Dikwijls hadden zij heimwee en slechte zin, maar de volgende dar; vonden ze alles weer lollig. Met veriot naar Parijs. Zij zouden dat oude stadje, eens ondersteboven loeeren. Zij hadden zeker hun indruk nagela ten op die stad met zooveel indrukken Parijs zou 't nog wel weten. Zij gingen, ontzettend te keer; zij maakten lawaai; zij vielen van de eene dolle streek in de Om kwart voor acht stapte ik in de Weenen-wagon van de D-trein, die mij paar de plaats van bestemming zou bren gen. De coupé was slecht bezet, wat ik niet onaardig vond. Ik houd niet van zoo veel drukte. Vanwege de duisternis kon' ik door het raam niets zien; ik pakte dus een boek en ging lezen, totdat de douane in Emmerich me lastig kwam Val len. Gelukkig was alles in orde en voort ging het weer. Het volgende station was Keulen, waar ik 2 uur moest wachten. Van de Duitsche passagiers, die intus- schen ingestapt waren, vernam ik, dat het juis't carnaval was in Keulen. Gezamen lijk besloten wi] Keulen-bij-nacht eens te aanschouwen, hoofdzakelijk om de mas kerade te zien. Het was 1 uur 's nachts en de straten waren nog overvol. Op enke'e uitzonderingen na waren allen ge maskerd. Ik zag er verschillende voor stellingen, zooals Gandhi, ex-Koning Ed ward en Miss Simpson, ook troepen ge- maskerden, die groote beeltenissen van, Adolf Hitler torsten. Alles deed me aan Sinterklaas op Texel denken alleen was het hier veel uitbundiger. Soms werd ons troepje door een aantal gemaskerden meegetrokken en moesten wij dansen, of wij wilden of niet. De eafé's waren over vol en overal was uitbundige vreugde. Voor een 'Texelaar s zooiets onbegrijpe lijk; die houdt niet van zooveel Vfrukte. Zoo was het ook mij; ik voelde mjj niets op mijn gemak en was heel blij, "toen we weer rustig in onze coupé zaten en niets anders hoorden dan net eentonige gerik-i ketik der wielen over die rails. De heele nacht heb ik verder zitten lezen. Toen het licht genoeg was om door het raam te kijken, zag ik, dat de trein reeds door de Beiersche bergen raasde. Het mooiste ge deelte van de treinreis was dat van Past1 sau tot Linz ïn Oostenrijk. De spoor baan loopt langs de oever van de Donau. Steeds had een mooi uitzicht op deze veelbezongen rivier. Hier en daar staken groote stukken rots in liet midden der ri vier hoog boven het water uit, dan weer baande het water zich een weg door een nauwe rotsspleet. Het is te begrijpen.dat dit alles niet in enkele jaren tot stand is gekomen, misschien wél in duizenden, jaren. Dat ik onder de indruk was van dit alles, behoef 'ik u niet te vertellen. Overweldigend was het. Zondagavond om half acht kwam ik in Weenen aan. Van wat ik daar wel beleefde, vertel ik in een volgende brief. PIET HILLEN. (Wordt vervolgd.) CHARLES EVANS HUGES. President van liet Hooggerechtshot te Washington, wiens naam in verband met Roosevelt's hervormingsplannen dikwijls genoemd wordt. andere. En dan ajuus, Parijs. We zien elkaar nog wel eens. Terug in de loop graven. Er gebeurde iets, waar ze niet op gere kend hadden. Een ontstelde verbazing in de korte notitie. „Vandaag hebben ze Ronnie ingemaakt." Meer niet. Maar de volgende dag: Smoke en ik gaan op de Duitscher af, die Ronnie had inge maakt. Hij bedient een machinegeweer we weten waar." En dan. ..Smoke en ik zijn over geweest, en we hebben die Duitscher ingemaakt, die Ronnie had in gemaakt. Andere aanteekeningen, kort, levendig, maar niet meer treffend of avontuurlijk. Van toen af waren zij grimmige kerels, die een doodelijk werk deden. Het on vermijdelijke gebeurde, en Smoke tui melde voorover in de loopgraaf. „Dan ik ben weg". Dan greep hem, begon met hem weg te loopen. Mannen probeerden hem tegen te houden, jprobeerden hem iets te zeggen. Maar hij wou niet luiste ren. Hij bleet praten met Smoke: „Hou je oogen open, Smoke, toe, ouwe jongen. Zoolang je je oogen openhoudt, kun je no.g niet doodgaan". Er drong een schroeiend vuur in zijn zijde. Hij rende' maar voort. Menschen kwamen 'hem in de weg. „Luister toch, kerel, je bloedt dood, en trouwens, die jongen, die je meesjort, is al dood". „Ga uit de weg. je oogen open, Smokezoolang je je oogen openhoudt, kun jg, (wordt vervolgd.) 46

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 4