TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Aov* fexeische Berichten Het U.D.I.-Jubileum. De Ziiiderzeesteunwet en Texel. Woensdag 3 Maart 1937 We moeten nog even terugkomen op 'le U.D.I.-avond, op de uitvoering ter gele genheid van het 30-jarig jubileum, Vrij dag in Pen's Zaal. In de eerste plaats op de speech van de heer A. v.d. Meulen, U.D.I.'s volijverige en onvermoeide v oor zitter ,die eenige feiten uit het verleden van deze „Rederijkerskamer" de revue liet passeeren. Spr. ging terug tot 1S89. Toen reeds bestond er een tooneelverev» nigmg U.D.I. De namen van Ph. Vlessing, Eelman, A. Langeveld, De Rooij, mw. FlensMoojen en van anderen zijn daar aan verbonden. Uit de eerste jaren van de tweede veraeniging met de naam U.D.I.in 1906 opgericht, noemt spr. de namen van de dames C. Eelman, Or. Keij- 9er, J. Langeveld (nu mw. J Remmers - Langeveld) en C. Pisart (thans mw. "C. Steinmetz—Pisart) en van de hoeren D. Geus, W. Dalmeijer, J. E. Bakker, en D. Kerkhof. Van den beginne at was stee Is de leus: Oeet het beste. Zelfs reisde mej. Or. Keijser eenige malen naar Amsterdam om er door mw. HoltropVan Gelder in de tooneelkunst te worden ingewijd. Uit deze jaren dateeren stukken als Janus Tulp, van Justus van Maurik; Het Kind, van H. Heyermans; Aan Flarden, Fijne Beschuiten, enz. De moeilijkheden waren vaak groot. Het kiezen van een stuk valt heusch niet mee, want het publiek is niet; gauw te bevredigen. Wanneer we echter bedenken, dat U.D.I. meest voor volle zalen speelde ook deze avond weer mogen we hieruit zeker afleiden, dat de keus meest een gelukkige is gevvoesT. Voof deze belangstelling, aldus de heer Van de r Meulen, danken wij u. De laatste vijt jaar werd door ons nogal eens een aanslag op uw beurs gepleegd, steeds voor liefdadige doeleinden. Ook dit weerhield u met. De kern van de vereen., zooals we die thans kennen, maakt daarvan al 20 jaar deel uit. Uiterst moeilijk is het nochtans om op peil te blijven; vooral goede da meskrachten zijn schaarsch. Behalve de lieden, die voor het voetlicht treden, zijn er nog, die, ook iu letterlijke zin, achten de schermen werken. Zij zijn een onmis-i bare steun bij de verzorging van het too- neel. Hartelijk brengen we ook 'aap hen daarvoor dank. Wij staan altijd aan cri tiek bloot, ook van de zijde van de pers. Natuurlijk houdt deze rekening met het feit, dat wij geen beToepstóomeeIisteii zijn en rekent ze fouten niet zoo zwaar aan. Wij danken voor haar verslagen en warmelden apart de altijd, belangelooze medewerking van de Texelschie Courant, die immer haar kolomlmen openstelt vvaar het liefdadige doeleinden betreft. Dank ook zijn we verschuldigd aan de lieer K. Pen voor zijn altijd prettige medewerking alsmede aan de politiebeambten, die immer tot een goedie gang van zaken hun deel hebben bijgedragen. Alvorens te eindigen vroeg de voorz. nog de biezondere aandacht voor het ge zelschap van beroepsmusici, leden van de Stafmuziek; eerst zouden zij een Potpour ri, daarna van Suppé „Dichter und Bauer" ten gehoore brengen. W: schre ven reeds, hoe we van deze muziek geno ten. Het was buitengewoon mooi. Jam mer, dat het optreden van zoo'n gezeP schap zoo groote uitgaven' vordert. Wc zijn U.D.I. dankbaar voor het mu zikaal genot, -ons geschonken, maar niet minder wegens de voortreffelijke wijze, waarop haar leden het blijspel „Muggen om de kaars" ten uitvoer brachten. Het spel stond op hoog peil. Dat ieder zich volkomen in zijn (haar) rol had ver plaatst en alle krachten inspande bleek iu elk tafereel. Mw. J. Room-Wilkeshuis kreeg een „open doekje"; het publiek was opgetogen. Mede trok het spel van mw. Fehrmann—Huisman ieders biezomdere aandacht. Voor het eerst op de planken en dan zooHet was werkelijk goed. Het contrast tusschen de lieve gedienstige uit de eerste twee bedrijven en de sluwe bedriegster uit het laatste werd uitmun tend gedemonsfreerd. Evenzoo Reekenden de heeren .op treffende wijze de situatie voor en na de ramp: eerst ten zevenden hemel verheven, over-gelukkig in het vooruitzicht, dat straks een heerlijk le ventje aan de zijde van een bekoorlijke en huiselijke gezellin beginnen zal;daar na, afschuwelijk bedrogen, neergeploft op de keien eener wreede werkelijkheid. Wie hier van blijspel spreekt, heeft het wat deze tafeneelen betreft, glad mis. Het was een „zielig" geval. De tooneelschrij- ver heeft willen aantoonien wat een ramp een verleidelijk vrouwmensch in het leven van een trouwlustige beteekenen kan; hij slaagde daarin, dank zij U.D.I.voor 100 pet. Een gewaarschuwd manHet was Vader Cats, meenen we, die zei: „Beoor deel naar de gevel 't geluk van die daar in woont niet Gelijk had-ie. 't Zit niet aan de buitenkant Na afloop is tijdens het bal de heer A. v.d. Meulen, voorz. van de jubileerende vereen, een hartelijke huldiging ten deel gevallen. Hartelijk, maar ook origineel. Hem werd n.f. vanwege de Negus fP. Fehrmann; hij had o.f. wei Tienus mo gen heeten, want grimeur Van der Maden had gezorgd voor een treffende gelijke nis) een eere-teeken geoffreerd, een ko lossaal groote kokarde, waarbij de heer 1. Vlessing als tolk optrad en het Ne- gusiaansch (of was het Amharisch) in verstaanbaar Hollandsch vertaalde. E>e gansche zaal schudde van de lach en gat op duidelijke wijze zijn instemming met de verleende hooge onderscheiding te kennen. DE REGEN IN FEBRUARI. In de afgeloopeii maand viel op Texel 73.0 mM. Dat was aan de hooge kant, zooals deze cijfers leeren: Febr. 1934 9.7 Febr. 1935 52.5 Febr. 1936 44.6 Febr. 1937 73.0 De grootste hoeveelheid, in een etmaal gevallen, bedroeg 7.7 mM. In slechts zes etmalen viel geen regen. Voelt Ge U rillerig en onprettig» zoo echt grieperig? Neem dan 's avonds voor het naar bed gaan één of twee "AKKERTJES" en tien tegen een, dat Ge U 's morgens weer zoo frisch als een hoentje voelt, want "AKKERTJES" zijn echte koorts-verdrijvers! Onovertrof fen bij Theumatiek, spierpijn, spit, zenuwpijn, migraine, enz. Smaakloos ouwel-omhulsel om Nederfondsch 't poeder Ge proeft daardoor Product niets. Ze glijden naar binnen. Veroorzaakt géén maagsloorms. Per 12 stuks slechts 52 cent iWJ) PATER ALEXANDER HEEFT HET In een stampvolle zaal van De Zwaan en voor een gecombineerde vergadering van L.T.B., Volksbond en Middenstand sprak Pater Alexander Maandag j.I. een rede uit, welke'even gedocumenteerd als glashelder het onderwerp KERNVORMING behandelde. Na opening door de voorz. van de R.K. Volksbond, de heer H. Zijm, heeft de sympathieke pater in het bruine habijt van St. Franciscus het woord: Standsorganisaties van de landbou wende, handeldrijvende of arbeidende be volking hebben ten doel slechts hun stof felijke en tijdelijke belangen zoo krachtig mogelijk te behartigen, maar ook zorg te dragen voor de ideëele goederen van cul tuur en godsdienst. In de jammerlijke ver- verdee'dheid en scheiding der ideeën wor telt ook de jammerlijke verdeeldheid op het gebied der organisatie. Maar zoolang de mensch oo'k nog een ziel "'heeft en zielsbelangen, "blijft ook de meiisch het recht voorbehouden, die goederen dar ziel te bewaken en te handhaven. Eu zielsbe langen staan hooger dan stoffelijke goe-i deren. En toch heeft de stoffelijke nood der tijden het gewicht dier geestelijke belangen hier en daar op zijde gedrongen. In onze gecompliceerde en benarde tijd dreigt er zelfs in onze "Katholieke; standsorganisaties soms in meer ot min- dere mate een „vervlakking" te ontstaan. Hoe zal 't dan gesteld zijn in andene or ganisaties, welke minder op het gods dienstig leven zijn ingesteld? Niet slechts vanwege de katholieke overheid, maar zelfs n'iet-katholieke autoriteiten wijzen meermalen bezorgd op de nivelleering der ideeën. Prof. Huizinga, Dr. de Hartog, Aalders, Forster, Berdjajiet e.a. dringen er met ontroerende drang op aan, dat de verbetering van het materieele lot des menschen niet anders "te bereiken valt dan door verbetering van de mensch zelt. Waar de waarheid, de rede en het recht in onze samenleving op wankele bodem staan, daar is het geen wonder, dat de menschiheid bezig is zichzelf ten gronde te richten. Men client zich nuchter te be zinnen, dat de menschen sinds het gods dienstig liberalisme zichzelt verwaarloost en dientengevolge wordt aangetast door inwendige kwaadaardige ziekten van ik zucht, hebzucht, gewetenloosheid, hard heid en onbarmhartigheid. En ieder van die kwalen heeft zijn eigen symptomen van uitbuiting, van leugen en bedrog, van werkloosheid en oorlog. Een nieuwe koers is noodig om het op drift geslagen schip der menschheid van de ondergang te behoeden. De crisis komt tenslotte niet voort uit de verbeter de techniek of de oorlog, maar de crisis zit in de mensch zelf. Lie verschijnselen duiden slechts de innerlijke kwalen aan. "Wat is dan het geneesmiddel? Met ver nietiging van het bestaande verliest men alles en plaatst men zicli" op iiet stand-i punt van de laffe zelfmoordenaar, die in nood verkeert door eigen schuld. Het eenige geneesmiddel is de saneering van de mensch zelf en de verbetering door de bovennatuurlijke middelen. Want de natuurlijke middelen hebben hopeloos ge- faald. Het menschenverstand, aaii zichzelt overgelaten, komt tot een verbijsterende afdwaling. De techniek, aan zichzelf over gelaten, wordt 'n moordwapende mensch, aan zichzelf overgelaten, wordt een on- menscli en een maatschappij aan zichzelf overgelaten, wordt een roof zuchtige horde. De hooggeroemde vrijheid slaat over in bandeloosheid, de autonome moraal voert tot verwildering, de befaamde gelijkheid heeft geleid tot 't recht van de sterkste en de voorspelde broederschap heeft de menschheid ge- Bracht tot de firoedermoorcl' van Kaïn. Het gedroomde aardsche geluk der Fran- sche revolutie einde in heel de wereld in een chaos van ellende en nood. Vooral in tijden van lijden wordt het gebrek aan een levensideaal erbarmelijk gevoeld. We be leven de herhaling van de torenbouw van BaheL Techniek, handel en industrie staan op een hoogtepunt van rentabiliteit en geraffineerde samenstelling, maar zij zijn een vloek voor het menschdom gewórden op een gegeven oogenblik is de spraak verwarring ontstaan, welke moest voeren tot een liartelooze klassenstrijd en een ontzettende volkerenkrijg. "Meer dan ooit wordt het woord van Christus bewaar heid: „Ik zal van u weggaan, maar gij, gij ziilt in uw zouden sterven". Men heeft Hem uitgebannen, uitgeworpen en Hij is gegaan, maar de wereld sterft in haar zonde van ongeloof en is de ondergamg nabij. Men heeft de geesten opgeroepen maar men is ze niet meer meester. Men zit er inu mee verlegen. Wat nu? Er is geen ware cultuur zonder de cul tuur der ziel. Wie zich van Ghristus ver wijdert, verwijdert zich van God e i wie zich van God verwijdert, verwijdert zich van de Bron van orde, vreugde, liefde kracht en leven. Daarom: „derug naar Christus. Terug naar God." Alleen met Hem en door Hem is nog redding mo gelijk. Hij zegt ons: God te eenen en te dienen en te beminnen boven alles en de even men sch te beminnen afs ons zelf. Sommigen fetten te veef op het laatste, terwijl het eerste de voornaamste plicht is. Op de grondslag van Christus' leer alleen is rechtvaardigheid, en naasten liefde mogelijk en dus het geluk der menschen. Zijn wil geschiedde. Zijn Rijk kome en wij zijn gered. Niet Christus'leer, overgeleverd aan de willekeur van menschen, maar zooals Hij veilig en ongeschonden wordt bewaard door de H. Kerk. De kerk is het mystieke lichaam van Christus. Hij leert, Hij bidt, Hij lijdt, Hij wordt vervolgd, maar Hij ook overwint in en door Zijn kerk. Wie meent geen kerk noodig te hebben, is even eigen wijs als een zieke, die meent een geneesheer te kunnen ontberen of als een leerling, die 't zonder meester wil stellen. Hij ondergaat dan ook het fiasco van de eigenwijze. Ook zij, die de leer van de meester vervlakken tot een sentimenteele en zoetelijke geestes- bezigheid, en van God maken een zieken oppasser of een dienende hulp-in-nood, maken alle spiritualiteit tot een niets zeg gende fraaiigheid. Terug naar een levend, werkelijk, sterk en waardig Christendom, terug naar de hervorming van de mensch zelf. Een goede boom brengt immers vanzelf goede vruchten voort. Alle maatregelen op politiek of soci aal terrein zijn ballast als zij niet gedragen worden door een goede mensch. Christus predikte nooit een sociale of politieke om wenteling en toch heeft Hij de wereld ten goede veranderd. Hij predikte geen Com munisme van het „nemen" maar van het „geven". Wat ge aan de naaste gegeven hebt in Mijnen Naam, dat hebt ge Mij ge geven. Eerst het hart hervormen, dan het woord en ten slotte de daad. Geen mooi praten, maar mooi doen en mooi leven. Geen critiek op anderen, maar allereerst critiek op ons zelf. In navolging van Christus en Zijn lieve Moeder zal ons leven worden een leven van dienende liefde. St. Joseph leere ons de stille, gestadige plichts betrachting. Beginnen we niet met nieuwe systemen, maar beginnen we met het oude systeem goed te beleven, doelbewust na te streven, en consequent door te voeren. De kernvorming beoogt menschen te vormen, die in hun dagelijksch leven het nooit te verbeteren leerplan van Christus in de praktijk zuiver omzetten. De kerkvader Joannes Ahrysosthomos sprak er reeds over. Christus sprak van het zuurdeeg en koos een kleine schare Apostelen als kern, welke de massa moest doordeesemen. Zelfs onze tegenstanders trachten, steunend op het elite-beginsel, door hun cellenbouw hun funeste beginselen door te voeren. Laten wij dit doen ten goede cn tot welzijn van de gemeenschap. Laat onze Katholieke actie opnieuw de brug slaan tusschen God en de menschheid en het verloren contact herstellen. Na eenige besprekingen van practische aard sloot de voorzitter om half elf deze prachtige bijeenkomst van bezinning en bezieling. CHILI-FILM. De zaal van De Lindeboom was geheel bezet toen daar Maandag de Chili-filni draaide. We vertellen er in volgend num-' nier meer van. Zaterdag houdt L.R. Texel, welke weer regelmatig oefenen gaat, weer eens een jaentrit. Vertrek: twee uur van het land bij het Gesticht van Weldadigheid. MEER LICHT. Texels Raadzaal is wat gerestaureerd cn gemoderniseerd: de scheuren in het gestucadooixl plafond zijn bijgewerkt, de deuren wit geverfd, wandversiering ver fraaid Het is er nu zoo somber niet meer. Moge deze „opheldering" symbool zijn van spoedig aanbrekende betere tij den. Het „daghet" needs. De 20-j. J.L., die Jan M. in een feest zaal een opstopper 'gaf 'en M's vader, die te hulp kwam, zelfs zoo bloedig in het gelaat wondde dat deze er drie we ken mooi mee was, werd tot 130, - boe te ot 15 dg. veroordeeld alsmede tot be taling van 73 gld. schadevergoeding (dok ter; arbeidsverzuim; vernielde kleenen) De belangstelling was groot, toen Maandag de lieer Jb. van Hecrwaarden de dag herdacht, waarop hij voor 25 ^aar tot kantoorbediende wérd aangesteld. Na mens de P.T.T.-directie bood de heer Posthuma gehikvvenschen aan, alsmede, namens alle P.T.T.-personeel op ons eiland, een electr. kamerlamp en een schoorsteenklok. Zonder twijfel zal deze dag in aangename herinnering voortleven. De biljetten zijn verzonden; ze zijn gedateerd 10 Maart 1937 en, ingevolge de nieuwe invorderiiigsmaafregelen, moet de eerste termijn twee negenden van de aanslag op 1 Juni a.s. betaald zijn. 1 Juni is, de betaling van Ie pacht in aanmerking genomen, voor ve'en een slecht gekozen datum. Betaling per 1 Juli zou beter uitkomen. Het komt ons voor, dat de invorde- ringsmaatnegel wel gewijzigd kan worden. Schrijf een kaartje aan de heer Lievense, Rijksontvanger, wanneer u daar prijs op stelt. In haar verslag aan de Tweede Kamer over het a ires aan D. Vlas Wz., Ie Texel, en drie anderen. betreffende toepassing der Zuiderzee- steuinvvet ten aanzien van ingezetenen van Texel, stelt de commissie uit de Kamer, iu wier handen dit adres ïs gesteld aan de Kamer voor de Regeeriiig uitte noodigen de Zuider zee-steu.n wet ook toepasselijk te verklaren ten aanzien van beroepsvisschers en wier- visschers, benevens ten aanzien van per sonen, die op 25 Juli 1918 hoofdmiddel van bestaan vonden in een der art. 1 der1 Zuiderzee-steunwet genoemde bedrijven, voor zoover deze op of In verband met de visscherij op de Zuiderzee benoorden de Afsluitdijk is uitgeoefend. V Een lichtpuntje. Het begin is er; de eerste stap op de weg naar verlichting van de last, welke als gevolg van de Zui- derzee-afsluiting loodzwaar drukt op de schouders van velen onzer visschers. Moge de regeering bet voorstel gunstig ontvangen en de beide Kamers bereid vin den een rechtvaardige - dat is een voor Texel gunstige beslissing te nemen. Op uitnoodiging van de Visschei svereen. OudesChiki en Oostenend zal het Tweede- Kamerlid Theo Thijssen hier komen spre ken, vermoedelijk Maandag a.s. in hotel Texel. DE KOOG FLESCHPOST. De heer A.Eelman, Koogerstraat 58, Den Burg, vond aan het strand een 'flescli met een briefje, luidende: Wil de vinder zich in verbinding stellen met Mr. A.K-ea- ble, s.s. Sternus L.T. 238, Hobson Comp. Lowestoft, Engeland. Deze flesch werd over boord geworpen 12 Jan. 1937, 26 mijl ten O. van Lowestoft. Dank U. EEN VERZOEK. Aan de raad zal een adres worden ge richt door de heer C. Huisman en 19 anderen, waarin verbetering wordt ver-, zocht van de weg Mienferglop-Ruigedijk, waar, volgens onderteekenaars, „a'IIe ver keer onmogelijk" is. ZAKENNIEUWS. De heer P. Eelman is van pTan hier een .machinaal timmerbedrijf té vestigen en wel op een perceel land van de beer C. Kuip, gelegen naast het woonhuis van de heer L. v.d. Vlies. De werkplaats wordt 9 bij 15 M. groot In het najaar zal er een woonhuis /pen sion) bijgebouwd worden. Volgens recept van Apothder Dun ent WOORD. JACHTR1T. VOOR DE POLITIERECHTER. P.T.T Jl'BILÉ. GRONDBELASTING 1937.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5