Het voorstel verhooging jaarwedde met 1600 tot f2600 komt in stemming. Alleen dhr Parlevliet stemt tegen. Vervolgens wordt gestemd over het amendement Parlevliet tot beperkte ver hooging van de keirrloonen. Het wordt verworpen. Vóór: de heenen Parlevliet, De Lugten Dros (fractie Gemeentebelang). Eveneens wordt verworpen het amende ment Dros om het keurloon op ingevoerd vfcesch op 1 ct. te bepalen. Voor: de hee nen Dogger, Dros, Epe, Henkes, De Waard en Leber. Tenslotte wordt ongewijzigd aangeno men het voorstel van BenW met aanteeke- ning, dat de fractie Gemeentebelang wil worden geacht te hebben tegengestemd. 17. Rckening-courant-overeenkomst met de N.V. Kobaver. Wordt aangegaan. d 18. Wijziging bouwverordening. Wordt aangenomen. Betreft o.a. kios ken aan De Koog, waarover we reeds schreven. 19. Idem algemeens politieverordening. We namen de voornaamste bepalingen reeds over. Voorz. Leidt de bespreking in. Er gin gen in de raad meer dan eens stemmen op wegens ongepaste kleeding van badgas ten. !n brieven werd hierop de aandacht van BenW gevestigd. Persoonlijk hebben het college en de politie geconstateerd, dat maatregelen noodzakelijk zijn. Verzoe ken werkten niets uit, er moeten ver bodsbepalingen komen. De verordening wordt artikelsgewijze behandeld. De heer Dogger zou, wat de kleeding betreft, soepel willen optreden. Voorz. zegt dit toe. Dhr Parlevliet zou op kampeervergunningen willen vermeld zien, dat de kampeerders hiun levensmiddelen uit deze gemeente moeten betrekken. Groote kampen namen de provisie vaak van elders mee. Voorz. deelt mee, dat hierin reeds voorzien is. Op groote schaal zal aan de bepalingen bekendheid wor den gegeven. Dhr Epe breekt een lans voor de kampeerders. Behoudens onthef fing verbieden BenW op Texel te kam peeren» Wie op Texel kampeerden, wanen z.i. van een goed gehalte. Zij verdienen zoo ingrijpende maatregelen niet. Voorz. merkt op, dat excessen moeten worden voorkomen. Dit eischt toezicht en uitgaven. Dhr Parlevliet steltvoor voor toezicht te De Koog een beambte in alg. dienst aan te stellen. Dit biedt voordeden boven de tijdelijke aanstelling van een bewaker. - Voorz. zal dit over"-; wegen. Dhr Epe acht het vernederend voor kampeerders ordemaatnegelen te treffen en voor andere gasten niet. Hij zou van niet-kampeenders ©en boekje kun nen opendoen. Dhr 'Parlevliet gaat met BenW mee. Dhr Henkes: De vrijheid stellen we aan de kaak. Dit past niet in een democratische staat. - Ook dhr Bruin denkt er zoo over. Ook onder pensiongasten schuilt wel eens wat. Het voorstel Van BenW, het kampeeren be treffende, wordt aangenomen. Tegen stemmen de heenen Epe, Henkes en Bruin. Bij bespreking verhuur paarden, enz., merkt dhr Epe op: Alles ging goed, tot er vorig jaar concurrentie kwam. Toen wend het een bende. Dit moeten we voorkomen. Tenslotte volgt stemming over de ge zamenlijke voorstellen. Goedkeuring volgt, z.h.st. 20. Idem verordening op de heffing en invordering van schoolgelden. Een formee'e aangelegenheid. Aangeno men z.h.st. 21. Verkoop perceel bouwterrein te den Burg. Het gaat, zooals gemeld, om 262.5 vk. M. aan de Emmalaan, voor f750, te ver- koopen aan dhr Adr. Stiggelbout. Aange nomen z.h.st. 22. Vergoedingen bijzonder lager on derwijs. Het voorschot bedraagt voor Schooi met de Bijbei Oosterend f 709.72, School voor Chr. V.O 1892.03, R.K. School 11677.40. De vergoedingen ingevolge art. 101—102 Gemeentewet voor Schooi m.d. Bijbel f978.69, R.K. School f2322.50plus 1141.61, School voor Chr. V.O. f 990.S1 plus f 153.27. 23. Vaststelling suppletoir kolhier hon denbelasting over 1936. Vastgesteld z.h.st. Beloopt f '22.50. 24. Benoeming commissie van onder zoek begrooting Algemeen Weeshuis, voor 1937. Benoemd worden de beeren Dros, Keij- zer en Henkes. Nadat op verzoek van dhr S. de Waard de raad (10 mnt.) in comité vergaderd heeft wordt aan de orde gesteld 25. Aanvrage van A. Blom om gelden voor ©en landarbeidersplaatsje. Hierover schreven we meeds. Wordt in gewilligd z.h.st. 25b. klem van de heer Joh. v. Heerwaar- den. Het gaat om een bedrag van f2325.—. Voor f475 kan aanvrager van de heer Jb. Reuvers een halve H.A. weiland t. o. hoeve Axel koopen. Bouwkosten woning worden geraamd op f2150. Wordf in gewilligd z.h.sf. 26. Goedkeuring rekening over 1936 en begrooting voor 1937 van ide Texel- sche Algemeens Wijkverpleging. Goedgekeurd z.h.st. RIOLEERING. Voorz. deelt mee, dat voor rioleering aan De Koog door dhr Tiessen een plan is gemaakt. Bij aanleg volgens uitbreidingsplan kost het f12000. Desnoods kan eerst Brink en Dorpsstraat genomen worden. Dhr Epe, aldus de voorz., zeide medewerking toe bij de po ging belanghebbenden tot betaling van een deel der kosten te bewegen. VERZOEK. Dhr Bruin vraagt verbete ring van de weg over bouwterrein Dros en Co. te Oudeschikl. Deze verkeert z.i. m miserabele toestand. Mede meent dhr Bruin, dat in de week 1—6 Febr. te veel gekort is op het loon van wie toen aan de dnlaagdijk werkten. Voorz. zegt onderzoek toe.. DE ZIEKENFONDSEN. Dhr Dogger herinnert aan het verslag in die Tex. Orit. van de vergadering Ziekenfonds Ooster end, waarin bij een leugenaar werd ge noemd, omdat hij beweerde, dat BenW de vorming van 'één fonds voor hieei Texel als eisch stelden voor het totstand komen eeuer crisisregeling. Spr. komt tegen die beschuldiging met klem pp en brengt de beele voorgeschiedenis te berde. Ook de vergadering van de drie Fonds besturen met Dr. Eggink waarin allen zich voor samenvoeging uitspraken opdat een ciisisregëling getroffen zou kunnen worden. Hiervan kwam echter niets te recht, doordat Oostenend zicli later tegen samenvoeging verklaarde. Bij een beroep op de openbare kas werd mij geantwoord, dat hieraan pas gedacht kan worden, als er één fonds is. Met welk recht zegt Oosterend: Ons -reft geen blaam? Het heeft zich toCh niet gehouden aan zijn toezegging? Verdraait Oosterenid 'de fei ten of ben ik een leugenaar? Ben zieken fonds is voor mij een levenseisch. Het tondswezen o;p Texel groeide voort uit dat te Ouideschild. Voorz. verklaart, uit hel hiei meegedeelde op te maken, dat de fondsen in beginsel besloten één fonds te vormen, maar dat Oosterend na raadpleging van de Tedenvergaclieringten- siotte niet meedeed. - Dhr Keijzer, pen- ningin. fonds Oosterend, licht toe, dat Oosterenid niets voor samengaan voelt, wanneer ook op andere wijze een crisis regeling te treffen, is. VISCH in de vijver te De Koog. Dhr Epe vraagt hierin te willen voorzien. Voorz. voelt er wel Voor. 'Wanneer de kas het toefaat komt de vYsch er. WERKVERSCHAFFING. Naar aanlei ding van een vraag van dhr Henkes deelt voorz. mee, dat zat worden nagegaan ot vergoeding kan worden gegeven voor ge bruik van eigen gereedschap door vaklui iu de werkverschaffing. GARNALEN. De heer Parlevliet geeft iu overweging weer consenten te vragen voor onze garnalenvisschers. Ze blijken nu naar Zeeland te zijn gegaan. Dhr Hen kes deelt mee, dat de visschiers er acht mud. geleden al actie voor voerden, sa men met dhr Drop. Ook het Ge meentebestuur had bij zijn pogingen geen succes. MEER LICHT. Dhr Parlevliet vraagt nog bijplaatsing van een lantaarn op Oost en een te Oosterend en verzoekt een proef te willen nemen, behoudens goedkeuring van hoogerhand, metste werkstelling van kleine zelfstandige werkloozen in eigen bedrijf". Voorz.. verwacht hier weinig van. VAN EEN PAARD. Dhr De Lugt noemt het paard, door de gemeente aan gekocht als trekkracht voor de grasmaaier op Vlijt, een ioopende kapstok, geen aanwinst voor de gemeente, te duur, on geschikt en niet overeenkomstig de stan ding der gemeente. Weth. Vlaming, door het college met de aankoop belast, brengt in het midden, dat het paard zeer zeker voor zijn taak berekend is; het is gaaf, mak, gewillig, niet te duur gekocht en geen strop voor de gemeente, daar spr. zeit er Je inkoopsom graag weer voor teruggeeft. Dhr De Lugt blijft er bij, dat het paard het werk op Vlijt niet kan doen. Dlir Henkes meent van wel. EILAND-VERFRAAIING. Dhr Leber beveelt aan gebruik te maken van het gratis aanbod der Sierteeltoentrale. Voorz. wéét, dat er veel kosten op 'ko men wegens vracht en verpakking, maar zal de wenk ter harte nemen. LOSWAL HET NOORDEN. Dhr Dros wijst er op, dat bebakening van de geur len naar de Ioswal door particulieren moet geschieden. Of hierin verandering kan komen? BenW zullen eens intor- meeren. Hierna volgt schorsing der vergadering, te ruim zeven uur, waarop te acht uur sluiting is gevolgd. Het is ongelooflijk, maar ondanks de lange agenda, met voor velen belangrijke zaken, was er niet een die ter publieke tribune van belangstelling getuigde. „Het komt wei in de Tesselaar"Dat is waar. En nu hopen we maar, dat we door zoo juist mogelijke weergave en geluk kige samenvatting van soms breedvoerige hetoogen. aan de verwachtingen voldoen. AVRO-AVOND. Naar de A\ro-directie meedeelt, is zij voornemens hier in de tweede helft der maand April een avond te beleggen. Door onvoorziene omstandigheden was het haar niet mogelijk hier eerder te komen4 zoo als eerst in haar bedoeling lag. VOOR DE WIJKVERPLEGING- Er zijn door Klein Tooneel al eenige prijzen voor de verloting ontvangen. Staat gij sympathiek tegenover de Wijkverple ging? Zend dan inv bijdragen, een prijs. Door A. Geus, Steerenplaats, en M. Moojen, Parkstraat, wordt ze gaarne in ontvangst genomen. Voorde buitendorpem idoen wij een beroep op de dames aldaar. Wie willen zich belasten met de loten ver» koop Wilt u meewerken Vervoegt u bij A. Geus, Steenenplaats. Een prachtavond wacht u 2e Paaschdag. Koopt tijdig uw toegangsbewijs. Ze zijn van heden at bij de lieer K. Pen verkrijgt baar a f0.60. "M.M. OUDESChlLD. V1SSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 26 Febr.: 625 Kg. wulken 231 ct. 1 Maart: 2061 Kg. wulken 2Ie- ct. 3 Maart: 1312 Kg. wulken 18 ct.; 172 Kg. garnalen 15Va ct. 4 Maart: 414 Kg- wulken 20 ct.; 107 Kg- garnalen 15 ct. OOSTEREND. SCHOOLNIEUWS. De heer F. Schmit, Woensdag benoemd tot hoofd der o.l. school alhier als op-i volger van de lieer S. Zuidema, heeft zijn benoeming aangenomen. ONDERHANDSCHE AANBESTEDING. De verbouw van liet woon- en winkel huis van de lieer A. Vos, ouderhands aan besteed, zal worden uitgevoerd door tim merman J. Vermeulen en metselaar D. T rap. D. ZENDINGSFILM. Dinsdagavond werd in de.Geref. Kerk alhier de Soebawa film vertoond. 'sMid- dags om half zes werd ©en kindervoor stelling gegeve.i, waarvan ook druk ge bruik werd gemaakt, 's Avonds woonden wij de vertooming bij. Ds. Van der Leer opende door te laten zingen Ps. 86:5 en ging voor in g. bed. In zijn openingswoord zeide Ds. ouder meer: Door deze film» avond zult u weer ©en stap dichter ko» men tot Indië en haar bevolking, in 't bie- zonder tot het werk der zendelingen, waardoor ge beter ook hun moeilijkheden zult verstaan. Hierna vertoonde de heer Broos de film, de Soembawafilm, en een gedeelte van de Magelang-filtn. Verschillende tafereelen uit Indië wer den vertoond en met kreeg o.a. een in druk van de geestelijke en lichamelijke verzorging van de menschen, die nog zoo veel moeten ontberen. Aan het einde van de niet aandacht gevolgde films sprak Ds. V.d. Leer een woord van dank. Na het zingen van Ps. 72 vers 10 en 11 sloof Ds. met dankgebed. D. DE COCKSDORP. S1MULTAAN-DAMPARTIJ. De heer C. Roeper, die Donderdag-, avond in het café van de heer Nota als s,imultaanspeler optrad, had tegen 13 spe lers de strijd aan te binden. Te ruim 10 uur was deze beslist. De heer Roeper wou 12 partijen; de heer G. van Voren slaagde er ,in remise te behalen. FONDS A. EELMAN. Het schip in de vaart. Dinsdag heeft het comité, vertegen woordigd door de heer P. Fieihrmann, te Den Oever op Wieringen het schip van de heer Van 'der Poei overgenomen en aan schipper Eelman, daarbij tegenwoor dig, overgedragen. Het verheugt ons, te kunnen melden, dat het Comité, bijgestaan door velen op en buiten ons eiland, zijn arbeid tot zoo'n goed einde heeft kun nen brengen. Dank is ook verschuldigd aan de heenen A. Henkes en J. v.d. Vis, die bij de aankoop met hun practiscbe kennis van advies hebben willen dienen. Moge schipper Eelman er in slagen een behoorlijk stuk brood te verdienen met het schip, dat hem door zooveel wel willende, goedmeenende en metterdaad steunende Texelaars, ook van buiten het eiland, ter beschikking werd gesteld in de plaats van de botter, die de storm hem ontnam. RIJMELARIJTJE. |ii;iiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii»iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| DE WEDSTRIJD. Tante Naan en oome Nelis Waren dertig jaar getrouwd. At de kind'ren, buren, vrinden, Waren op het feest te vinden, Onder and'ren ook Oom Wout. Om het feest wat af te wiss'len, Was neet Toon, van tante Door, Die voor declamator leerde Ook gekomen, heei uit Heerde, En droeg menig stukje voor. Oome Wout wist ook iets aardigs, 't Zou een kleine wedstrijd zijn. Wie het leelijkst gezicht kon trekken, Jaap van Klaas en huurman Vlekken, Zouden dan de jury zijn. d' Eerste prijs werd door de jury Toegekend aan tante Naan. „Wat", riep tante opgewonden, „Lieve menschen, 't is toch zonde, 'k Heb 'r niet eens aan mee gedaan." HUIB DE RIJMELAAR. (Voor nadruk toestemming te wagen aan de auteur.) GESLAAGDE FEESTAVOND. Woensdagavond vierden de Chr. Jeugd- vereenigingen van De Cocksdorp en Eier- land, haar jaarfeest in het Gebouw voor Chr. Belangen alhier. Ds. Salm, bij wie de leiding berustte, opende de bijeen komst en heette allen welkom, in het bie- zonder de afgevaardigden van andere Texelsche vereenigingen. Daarna werd 't programma, dat uit niet minder dan 18 nummers bestond, vlot afgewerkt. Het was een bonte avond. Voordrachten wis selden at met kamerstukjes, zangnummers en pantomime, terwijl we zoowaar ook vergast werden op een radio-reportage van de Avro. We hoorden o.a. vertellen, dat De Cocksdorp bij gelegenheid van 't huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard, op waardige wijze feest ge vierd had, dat het dorp biezonder mooi versierd was, ja, dat er om de 2 M. een ©erepoort was opgericht. Voor de „Vara" vergastte de heer Kers de dames op een reoept voor pannekoek van ali-krukels (te bestellen bij Gebr. v.d. Kooij), kwallen, etc. Flet zou te veel plaatsruimte vragen, alle nummers apart te noemen, doch voor êén wiiïen we een uitzondering maken en wei voor het stukje „Kneei en Aritje", een Texelsch praatje, vervaardigd door de leiding der Meisjesveneeniging. Ook het Texelsch ju bellied van Huib Fenijn (muziek van F. V.) ontbrak niet. De tractatie liet niets te wenschen over. Eenige jonge dames zorgden voor een vertrisschende dronk en een lekker hapje. Een tableau „Het Angelus" vormde een waardig slot van deze geslaagde feest avond. Donderdagavond werd het programma nog eens afgewerkt, welke bijeenkomst voor ieder toegankelijk was. DE KOOG. V.V.V TEXEL. Donderdagavond werd door V. V. V. Texel een alg. vergadering belegd in hotel De Toekomst. In zijn openingswoord kon de heer N. Schumaker 13 leden welkom heeten. Vervolgens werden de notulen gelezen. De heer R. Daalder, penningm., verkreeg hierna het woord; hij sprak er zijn verontwaardiging over uit, dat ver schillende leden van V.V.V. Texel ook lid van V.V.V. Mooi Texel zijn, en zoodoen de de concurreerende vereen, steunen. We zijn danook bijna gedwongen de vereen, te ontbinden, aldus spr., omdat we geen medewerking van de Leden ondervinden. Als V.V.V. Texel niet meer bestaat, zal er weer een tijd komen, dat men berouw heeft, men zal „de stok achter de deur" voor V.V.V. Mooi Texel kwijt zijn. Hierop werd gestemd over het al ot niet ontbinden der vereen. Uitslag: tegen ont binden 8, vóór ontbinden 3, blanco 2; dus blijft de vereen, voortbestaan. Bestuursverkiezing. Wegens aftreden en vertrek naar elders van vier bestuurs leden, werden in deze vacature de beeren Dalmeijer, De Jong en Den Braven geko zen. Ze namen alle drie hun benoeming aan. Ook de heer Michels werd, on danks het feit, dat hij in de vorige ver gadering als secr. bedankte, wegens zeef drukke werkzaamheden, met alg. stemmen herkozen. Op herhaalde aandrang van de voorz., zwichtte tenslotte de heer Michels en nam hij zijn benoeming aan (applaus.) Contributieregeling. '37. Besloten werd de contributie op fl.te stel'en. Er zal in het geheel geen beddengeld betaald behoeven te worden. Verder kan men als donateur toetreden voor f 2.50 en kunnen ook niet-leden en zakenmenschen adver- teeren in de Gids, die half April ver schijnt. (zie adv.) De brieven zullen voor de leden ter inzage liggen. Voorloopig eenmaal in de week (Zaterdags). De voorz. sprak hierop zijn vreugde uit over de goede wending, welke z.i. de zaken hebben genomen en sloot de verga dering niet de beste wenschen oor V.V.V. Texel.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6