ABDIJSIROOP TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT IUROL doet ze verdwijnen! PUROL Texelsche Berichten Hoe staat het met de TexelscheNarcissencultuur? Vetwormpjes Verkoudheid, hoest, bronchitis AKKER's verstèrkte Het Zilveren Jubileum van Gemeente-secretaris Jonker. Zaterdag 13 Maart 1937 Het was een belangrijke vergadering voor alle kweekers van narcissen op ons eiland, de bijeenkomst in Pen's Zaal Dinsdag f.L Dat blijkt niet alleen uit de vrij groote opkomst, maar ook uit de aan wezigheid van Burgemeester Kamp, die, ondanks drukke ambtsbezigheden, eenigé uren vrijgemaakt had, om te komen luiste ren naar hetgeen de "heer F. Limburg, Di recteur van de Keuringsdienst der Vereen. De Narcis, te vertellen had. Het was veel en belangrijk, omdat het wel en wee van onze hee'e narcissencultuur afhangt van de wijze, waarop aan zijn goede raad gevolg zal worden gegeven. Of de heer Limburg dan zooveei nieuws vertelde? Ach meen, maar liet feit, dat hij een expert op het gebied van de gevaren, welke de narcis bedreigen aan het woord was, gaf aan Zijn be schouwingen biezondene beteekenis. De tegen half acht aangekondigde ver gadering begon pas om 8.15. Daar had de voorz. geen schuld aan, maar het slechte weer, waardoor de spreker te Iaat arri veerde. De voorz. zette in het kort het doel dier vergadering uiteen het bieramen van maatregelen tot totale verbanning van de schadelijke narcisvlieg en verwelkom* de in het biezonder Burgermeester Kamp. Hetgeen de beer Limburg vertelde komt in het kort hierop neer. De Keuringsdienst van De Narcis heeft zijn eischen verscherpt. Dat moest wel, want in bet buitenland wordt op de kwa-t liteit van ons product steeds strenger toegezien. Engeland o.a. zou voornemens zijn de cultuur onder rijkstoezicht testel len. Dat zegt ons wat. Het is bekend,, dat Amerika aan onze exporteurs nog steeds moeilijkheden in die weg Legt. De heeren Prof. Van Slogteren en Zonne.- veld, voorz. Narcis, hebben het in de V.S. voor onze cultuur opgenomen. 21e wezen op onze strenge keuringsdienst en vonden een welwillend oor. Dat gaf rnoied, maar legt ons zware verplichtingen op. We moeten zorgen, dat er op onze narcis geen sikkepit yalt aan te merken. VERKOUDEN KINDEREN Indien uw kinderen hoesten of verkouden zijn wrijf dan 's avonds keel, rugen borstje in met DAMPO, dan zijn ze weer spoedig beter. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drogisten TEXEL STAAT AAN DE SPITS. Ja, waar het aaltjesziek betreft. Dit komt hier nog maar hoogst zelden voor. Wie het nog m zijn 'kraam 'heeft, rooie onder controle op en vernietige de boel. GRIJS. Wanneer prof. Van Slogteren dit sei zoen weer op Texel komt in verband met zijn onderzoek van het grijs, zaf hij hier voor onze kweekers vermoedelijk een Le zing houden. Ook het grijs komt dan ter sprake. De wetenschap meet er het juiste nog niet van. Tot heden is via selectie alleen bestrijding mogelijk. Ingevolge het reglement, kunnen overwegend grijze par tijen worden afgekeurd. Zulke partijen kunnen n.l. zeer verzwakt zijn en een ge vaar opleveren voor onze uitvoer. Als veehgrijs voorkomt, wordt dit op het rap port vermeld. Het rendement van groene partijen is grooter dan dat van grijze. Bestrijding is dus van belang. DE NARCISVLIEG. Die vlieg heeft al veel pennen in be weging en kweekers tot wanhoop ge bracht. Geen wonder. Een enkele partij, ongelukkigerwijs aan het wakend oog van de keurmeesters ontsnapt, kan onze heele export lam slaan en de prijs drukken. De heer Limburg deed belangwekkende mededeelingen over bet vernielend werk van de narcisvlieg op Texel en knoopte alle kweekers de niet-aanwezige kwee kers doet hij het via onze kolommen stevig in het oor dat AL HET MOGE LIJKE moet worden gedaan om de narcis- vlieg te bestrijden, ja, te verdelgen. Vrijdag 19 Maart Eerste kwartier. Wie deze raad in de wind slaat, be rokkent niet alleen zichzelf groote schade, maar is een gevaar ook voor de teelt van. anderen. Zelfs kan hij de gansche Neder- landsche nareissenuitvoer moeilijkheden bezorgen. Het is dus NOODZAKELIJK devlieg- bestrijdiug met kracht en klem te propa- geeren en ter hand te nemen. Onzerzijds hebben we on ze mede werking toegezegd, door keer op keer op dit aambeeld te hameien. Telkens zullen me wijzen op de groote schade, ver oorzaakt door de narcisvliegmade. 't Geldt hier een zaak van het grootste ge* wicht. Daarom zij elks aandacht hierop steeds gericht. huidonzuiverheden en puistjes Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Purol. Doos 30en 60ct. Bij Apothekers en Drogisten. Zorg voor intensieve bewerking van uw kraam, kweekers. Zorg, dat uw «verbaar in de beste conditie verkeert. Kijk bij het sorteeren niet naar groot en klein alleen. Nóg verkeert Texel met zijn beste Sions in een bevoorrechte positie. Elders kap men ze moeilijk zóó telen. Maar de tijd kan komen, dat andere soorten meer in trek komen. Dan ziet het er voor Texel, dat voor 50 pet. van zijn met bollen beplant oppervlak Sions en voor 20 pet. Spurren teelt, minder fraai uit. Wel zijn de bollen van het eiland prachtig 'blank en gaaf. Maar zorg er dan ook vootr, dat het geen „witgepleisterde graven" zijn. DE VOORKEURING. De vorig jaar gehouden vóórkeuring heeft uitstekend gewerkt. Dat pleit voor de goede organisatie en voor liet juiste inzicht van de kweekers, die zich daar aan onderwierpen. Maar er moet nog meer gebeuren. De deelname moet alge meen zijn. DE BESTRIJDINQ. Het is een dwaling te ineenen, dat de vliegbestrijding in het voorjaar pas begint. We moeten dan slechts het werk, dat we in de ZOMER gedaan hebben (het ko ken), controleeren. Wie zTch bepaalt tot uitzoeken alleen in het voorjaar, te velde dus, komt op de koffie. Koken kost geld. Maar aan wie het nalaat, kost het meer. Ieders leuze zijalleen gekookte bollen de grond in. ledier doe het noodige. ANDERS besloot spreker ga ik en met mij het bestuur en onze teChn. adviseurs de toekomst van de narcis sencultuur op Texel met zorg tegemoet. GAS TEGEN VLIEG. De heer N. SChumaker stelde voor proeven te nemen met de verdelging van rde narcisvlieg door gas en wel "omdat sommige soorten bollen niet tegen her haaldelijk koken bestand zijn. De beer Limburg zeide, dat hij van bestrijding van de vlieg met gas nog nooit had ge hoord, maar zou er met prof. Van Slog teren over spreken. STRENG OPTREDEN. DE KOSTEN De heer Parlevliet sprak de wensch uit, dat zoo streng mogelijk wordt opgetreden tegen hen, die aan bestrijding van de vlieg de hand niet houden. Mede zou hij met de bollenexporteurs over een betere prijs willen spreken, wanneer hun daarbij de verzekering wordt gegeven, dat de meest mogelijke zorg aan het product wordt be steed. Overigens deelde spr. de sombere gedachten van de heer Limburg omtrent de toestand der Tex. cultuur niet. In zijn antwoord gat de heer Limburg te kennen, dat hij onmogelijk optimistisch kon zijn, mede in verband met maatrege len, welke het buitenland treft. KALK ER OVER. De saneeringshoopen op Tiexel waren kweekplaatsen van de narcisvlieg, meen de heer Schoo. Hij wees met nadruk op de noodzaak voor vernietiging bestemde bollen met ongebluschte kalk te over dekken. VERPLICHT KOKEN. De heer D. Bakker stelde verplicht koken voor. De heer Limburg was daar tegen. Er zijn soorten, die dat niet verdragen en wat de Streek betreft: daar zijn kweekers, die nooit koken en toch nooit last van vlieg hebben; zij kijken iedere bol zorgvuldig na voor hij de grond in gaat. De heer D. Eelman vroeg, of de narcis vlieg in narcisbollen alleen voorkomt. Hierop kon de heer Limburg niet met zekerheid antwoorden. De heer N. Schu- maker had eens een narcisvlieg in een sneeuwklokje aangetroffen. De heer C. Wonder informeerde, of de keuring bij export wel streng genoeg is. Hierop gaf de heer Limburg een geruststellend antwoord. Aan het einde der besprekingen geko men, dankte de voorz. de lieer Limburg voor zijn belangrijke mededeelingen, ver dere aanwezigen, de heer Burgemeester in het biezonder, voor hun belangstelling. Moge over eenige jaren, besluit spr., de narcisvlieg op ons eiland nog slechts in ons MUSEUM te vinden zijn. LEGER DES HEILS. (Ingezonden.) Vandaag hebben we in het Leger des Heils, Parkstraat 36, de opening van ons eerste jaarfeest. 12 Maart was het juist eeu jaar gee Jen, dat het Leger des Heils de arbeid op liet eiland Texel begon. Wij hebben door alle moeilijkbeden heen Gods rijke zegen ervaren. Op ons eerste jaarfeest zien wij met dankbaarheid je gens God terug wegens tie genoten zege ningen. Ter gelegenheid van dit feest, zal Majoor Kolder, de leider der Centraal Divisie van het Leger des Heils, overkoy men, om de samenkomsten te leiden. Hij zal vergezeld zijn van een groep van 20 jonge menschen, Korpskadetten van Den Helder, die hem zullen assisteeren. Te-i vens zjillen zij Zaterdagavond 8 uur en Zondagmiddag 3 uur een mooie demon stratie geven. Toegangsbewijzen bij de zaal en de Heilsoldaten. Voor beide de monstraties 10 ct. Komt allen. Zie adv. Ruwe Huid 1 Ruwe handeu\ Ruwe lippen Doos 30 cent. Bij Apolh en Drogist en de gevaarlijke gevolgen daarvan. Vijt-en-twintig jaren secretaris van Üe Gemeente Texel! Dinsdag is de kwart eeuw vol. en dit is de reden, waarom er die dag 's morgens een biezondere raads vergadering be.egd wordt, waarin die jubi laris zat worden gehuldigd. Dat had eerst nogal voeten in de aarde. De heer Jonker is geen man van 'Uiterlijk vertoon. Ik doe mijn plicht, zegt hij; en daarmee basta. Maar het zou toch weinig hartelijk zijn, wanneer we dat heuglijk feit, dat zilveren jubileum, on opgemerkt lieten voorbijgaan. We speelden het klaar een kiekje te ma ken de secretaris in zjjn werkkamer, ten gemeentehuize ien hadden het ge noegen, met de heer Jonker een onder houd te hebben, waarvan we hier willen vertellen. JEUGDJAREN. De heer C. Jonker werd te Den Burg geboren op 30 Nov. 1885. Zijn ouders woonden toen in de Molenstraat, maar verhuisden drie jaar later naar Den Hoorn, waar Cornelis de school van Meester Schaap bezocht. Meester Schaap was een bekwaam, maar tevens een stipt en streng man, hetgeen op de karaktervorming van zijn leerlingen niet zonder invloed bleef. Was het toeval, dat de toekomstige gemeente-siecnetaris van Texei door mees ter Schaap reeds op de schoolbanken in de beginselen der staatsinrichting werd ingewijd? Een feit is, dat de heer Jonker in zijn jeugd reeds groote belangstelling daarvoor aan de dag fegde. „Belangstel ling is de groote drijfveer", schreef Rousseau. In die school van meester Schaap werd een degelijke grondslag ge legd. Daar kon op gebouwd worden. Na het afloppen der school kwam de heer Jonker in betrekking ten kantore van gemeente-ontvanger Rab; meester S. de Boer gat hem privaat-les. Na diens ver trek nog eenigé tijd de heer Groenewold. KLERK TER SECRETARIE. lil 1002 volgde zijn benoeming tot klerk ter secretarie, aanvankelijk voor drie da- jgeu in de weekde overige dagen was hij in particuliere betrekking bij de lieer Rab, bovengenoemd. De lieer De Jonchoere was toen Burgemeester, de heen" Hujcnius gem.-secretaris. Toen de lieer- A. Lauge- veld, ambtenaar ter seonetairie, tot ge meente-ontvanger werd benoemd, weid de heer Jonker in diens plaats tot sectie-' tarie-ambteuaar aangesteld. GEMEENTE-SECRETARIS. Het ambt van genu-secretaris werd toen door de heer Ruibing bekleed, die in 1912 in de heer Jonker, die in 1910 met guiii-' stig gevolg het examen candidaat-ge- meente-secretaris had afgelegd, een waardig opvolger vond. Dit was de be kroning van onvermoeide en nauwgezette studie, waarbij eerst de heer Ha^enius. later de lieer Ruibing niet raad en daaci ten dienste stonden. Niet in de laatste plaats dankt die heer Jonker veel kennis en inzicht aan het Tijdschrift voor Ad ministratief Recht, waaraan hij regel matig medewerkte. HET COLLEGE VAN B. EN W. In zijn 25-jarige anibtsjjeriode was de secretaris achtereenvolgens de „rechter* hand" van 'de Burgemeesters Ga ar landt, Buysing Da in s té, Óort en thans nog van Mr. Kamp. Aanvankelijk hadden de wet houders J. S. Dijt en dokter Over zitting in het College van B. en W. De heer Dijt werd achtereenvolgens ojigevulgd dootr tie heeren R. P. Keijser, Joh. Parlevliet en J. C. Kager; dokter Over dour tie heeren W. Mets Tz., D. P. Bakker en K.Vlaming. HET MOEILIJKE AMBT. Dat de werkzaamheden, verbonden aan het ambt van gem.-secr. in de loop der jaren aanmerkelijk gewijzigd en in om vang en beteekenis toegenomen is, is ge noegzaam bekend. Bepaalde de bemoeie nis van het gemeentebestuur zich aanvan kelijk in hoofdzaak tot onderwijs, politie en onderhoud van straten en wegen, later breidde die zich meer en meer uit op ihetj gebied van volksgezondlieid en econo mische belangen. Het is ondoenlijk binnen liet bestek van dit artikel ook maar een beknopt over zicht te geven van het vele en goede, in de laatste kwart eeuw 'door de gemeente tot stand gebracht. We stippen slechts aan en vermelden maar enkele feiten. Het zal 'voldoende zijn om aan te too- nen weTke bergen werk de heer 'J°11 kier daarin, bijgestaan door het gemeente-per soneel, zijn verzet. Wie in gemeente-admi nistratie en raadsaangelegenbeden 'is in wijd, weet hoeveel werk door de secre taris, in overleg met BenW moet worden afgedaan, alvorens de prae-adviezen aan de vroedschap kunnen worden aangebo den; vaak eindeloos geschrijf, conferen ties, telefoongesprekken, onderzoek in loco, berekeningen en teekenimgen en wa"t niet al. DADEN. De eerste „groote daad" van Texels raad in 's heeren Jonkers ambtsperiode was het besluit tot aanleg van een loswal bij Oost. Ettelijke besluiten volgden. Het pleit voor het juiste inzicht van B. en W. en voor de goede geest, welke de raadsleden bezielt, dat aan vrijwel alle voorstellen van BenW de raad zijn zegei hechtte, Slechts ééns moesten zij bij stemming over een belangrijk voorstel (invoering straatbelasting, in 1913J het loodje leg gen. GELD SPEELT EEN ROL. Dat de gemeentehuishouding in de loop der jaren over steeds ruimer beurs moest beschikken, zal ieder begrijpen. Kon eerst worden volstaan met een hoofdelijke om slag ten bedrage van f14 000, het laatste jaar, dat deze geheven werd, beliep ze wel bijna een ton. Groote bedragen moes ten worden geleend, teneinde de kosten van groote werken te kunnen bestrijden. De heer Jonker herinnert zich nog een gesprek over de gemeenteschuld om- omstreeks 1902, dat Burgemeester De Joncheere met de toenmalige secretaris Hajenius voerde. D.'e schuld was toen f9 a flO duizend en steeg door riolee- ring van de Burgwaf en houw van het Postkantoor tot f19000.Maar, zei toen de Burgemeester: Nu zijn we ook voor lange tijd van groote werken afNieu we tijden, nieuwe eischen. Thans be loopt de schuld der gemeente, ongeacht die voor woningbouw en landarbeiders plaatsjes, bijna zes ton, waarvan meer dan de helft voor de electriciteitsvoar* ziening. Maakt u hierover echter niet on gerust. De teugels van het financieelbe- wind berusten in vertrouwde handen. (Z.O.Z.) llllllt VAN ZON EN MAAN. •llllll MAAN ZON Datum Op; Onder Op: Onder; Z. 14 Mrt 6,27 20,52 6.18 18,01 M 15 6,52 22,18 6,16 18,03 D. 16 7,22 23,40 6,13 18,05 W 17 8,02 6,11 18.07 D. 18 8.52 0,53 6,09 18,09 V. 19 9.53 1,56 6,06 18,10 Z 20 11,02 2,45 6,04 18,12 Sommige menschen, die wat vatbaar z\jn op borst en keel denken, dat het nu eenmaal hun lot is 's winters te moeten hoesten, kuchen, htfgen en benauwd op de borst te zgn. Indien GU tot diegenen behoort, probeert dan eens de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop die honderdduizenden hun levens-blUheid heeft teruggegeven. Reeds naenkele lepels bemerkt Ge dat dit middel U werkelijk zal kunnen helpen. De slijm, die op de borst drukte, en U benauwd maakte, komt gemakkelijk los, de hoestbuien wor den zeldzamer, lichter en verdwijnen, Uw-adem haling wordt weer diep en geruischloos en de slijmvliezen van Uw borst en keel worden versterkt. De planten-extracten en de codeïne, de grootste hoest-bedwlnger, maken de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop tot ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Verlaagde prijzenf 0.75, f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5