PUROL tii fjumdonS"iJ^omlen. HUIDUITSLAG met jeuk die dol maakt KLOOSTERBALSEM TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT De Narcisvlieg. m Texelsche Berichten veroorzaakt vurige wond Zaterdag 20 Maart 1937 1 S3 Dank zij den KLOOSTERBALSEM verdwijnt wond en huiduitslag UKKER'S „Geen goud zoo goed" GESTORVEN VEE. De Burgemeester van Texel brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden. Gestorven slachtdieren behooren bin nen txvaalt uur na den dood langs den kortsten weg ongevild te worden vervoerd naar de gemeentenoodslachtplaats aan den Hallerweg, 'tenzij de Keuringsveearts van Tfit voorschrift ontheffing heeTt verleend. De eigenaar, houider of hoeder van dit slachtvee is hiervoor aansprakelijk. Opkoopers van huiden zijn volgens het Wetboek van Strafrecht verplicht een doorloopend register aan te houden, waarin onverwij ld aanteekening wordt ge houden van de door hen verkregen hui-i den, den koopprijs of andere voorwaarde van verkrijging en de namen en woon plaatsen van degenen, van wie zij de hui den hebben verkregen. Tegen de overtreding van deze bepa lingen is straf bedreigd. Texel, 19 Maart 1937. De Burgemeester voornoemd, KAMP. GESTORVEN VEE. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel doen mede in het financieel belang der gemeente een beroep op de medewerking van alle veehouders om ge storven lammeren, schapen en kalveren uitsluitend te verkoopen aan ben, met wie de plaatselijke landbouworganisaties een overeenkomst dienaangaande hebben ge sloten. Alleen bij verkoop aan deze opkoopers wordt door den keuringsveearts onthef fing verFeend van het voorschrift, dat ge storven dieren in hun geheel binnen 12 uur na den dood langs den kortsten weg moeten worden vervoerd naar de ge- meente-noodslaehtplaats aan den Haller weg. Veehouders die deze medewerking niet verkenen, Ioopen dus bovendien het risi co, dat tegen hen procesverbaal wordt opgemaakt. Texel, 19 Maart 1937. Burgem. en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester JONKER. KAMP. Vliegen dreigen Maakt ze dood ffi Niet versagen Noodzaak groot 1 S3 13 EB 7. 13 LEGER DES HE1LS. Men schrijft ons: Morgen zullen in het gebouw biezon- dere samenkomsten gehouden worden voor groot 'en klein. Het zal de Sluitings- Zondag zijn van ons 1ste jaarfeest. Al deze samenkomsten staan onder leiding van Adjudant P. C. Cohen, Leider van het Jeugdwerk in de Centraal-Divisie. Adj. Cohen heeft prachtig werk in ons Leger des Heils verricht. Komt allen naar deze samenkomsten. (Zie Predikbeurten.) Adj. Van der Ploeg, officier. P.S. Wij danken de onbekende gever langs deze weg vriendelijk voor zijn gift van tien gld. voor het jaarfeest. WAAR HET OM GAAT. Ik merk het best, dat ik nu en dan adverteer. Ik krijg nu men- schen in de winkel, die ik vroe ger niet zag. Mijn omzet stijgt.... Een ongevraagd oordeel van een ad verteerder. Zijn omzet wordt grooter. Dat komt natuurlijk niet van het ad- verteetnen alleen. Prijs, kwaliteit, sortee ring, bediening, dat alles speelt ook een belangrijke rol. Maar is het hiermee in orde, dan BAAT adverteeren zeker. Niet in orde? Dan doet adverteeren wei tijde lijk verkoopen, maar op de duur zal het niet helpen. illllie VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 21 Mrt 12,16 3,22 6.02 18,14 M 22 13,32 3,51 6,— 18,16 D. 23 14,46 4,15 5,57 18,17 W 24 15,59 4.34 5,55 18 19 D. 25 17,10 4,52 5,53 18,21 V. 26 18.20 5,10 5,50 18,23 Z 27 19,30 5,26 5,48 18,24 Vrijdag 26 Maart Volle maan. DEN HOORN. CHR. HIST UNIE. De Kieskring Texel van de Chr. Hist. Unie, alsmede nog een aantal belangstel lenden vergaderden Woensdag te Den Hoorn in het Loodsmanswelvaren onder leiding van de voorz., Ds. Van 't Hooft, die te ruim 8 uur de vergadering opent, door te lezen Matth. 5:1220 en voorgaat in gebed. Het was, voor zoover hem be kend, de eerste maal, dat de C.H. Kies kring hier een vergadering belegde. De opkomst was bevredigend (45 personen). Spr. heet in het biezonder welkom de lieer Hollestelle, van Den Helder, die zou spreken over .Nederland, Iet op uw zaak". Voorz. herinnert aan een nede te Den Helder, uitgesproken door mw. "Frida Kats, lid der Tweede Kamer, over De Christenvrouw en de Politiek. Er zijn vele vrouwen .die ineenen met de politiek niets te maken te hebben. Door het Alg. Kiesrecht echter zijn ook zij geroepen, zicli ter zake te oriënteeren. Ook zij moeten weten dat Nederland bestuurd moet worden als een Christelijke staat in Protestantsche zin. Wij mogen als Ghr. Partij ook hierin niet achteraan komen. Na deze met klem uitgesproken woor den krijgt de heer Hollestelle het woord. Spreker begint met het bekende lied uit de Bundel van het Ned. Jong. Verbond_, rU. „Wij bezitten een Woord voor de Wereld", enz. Een lied, waaruit de rust en het vertrouwen spreekt van de Chris ten. Maar: door angst, bezorgdheid, on zekerheid, donkerheid verkeert de wereld m een ontzettende geestelijke en materi- eele nood. Het menschefijk vernuft maakt Gods schepping onbewoonbaar, fh Rus land zijn reeds 100 millioen mensehen op gekweekt tot Godloozen. Men heeft er zelfs een leerstoel inzake de studie God loosheid. Geheime agenten verbreiden liet communisme ook buiten Rusland. De wereld zucht onder de geestelijke nood, terwijl 'de materieele nood zeer groot is. Ook in ons land met zijn 400 duizend werkloozen. In deze tijd, waarin alles ziek is, roept men de dokter en, waar een dokter niet helpen kan, de kwakzalver. Nederland, Iet op uw zaak. De kwakzal vers zijn zij, die in overgevoelig nationali teitsgevoel ons mef allerlei leuzen de heil staat willen verkondigen. Zij ontzien zich daarbij niet Gods Naam te gebruiken. Een christen kan het Leiderbeginsef riiét huldigen, hij wijst verafgoding van een mensch af. Hulde aan de mannen in Duitschland, di£ Christus trouw blijven, ondanks concentratiekamp en geweld. De N.S.B. beweert ten onrechte niets te ma ken te hebben met haar voorgangers in zake geloofsstrijd. Het Nat. Soc. bestrijdt wei het communisme, maar beide maken het Redht ondergeschikt aan de Madht. Terwijl het Cliristenbeginsel is, de Macht zoo noodig te gebruiken tot handhaving van het Recht. Terwijl in Italië de over winning werd gevierd, stikten in Abessi- nië de menschen in het gas; zij gingen onder in modder en bloed, doordat men de z.g. „beschaving" met duizenden kilo grammen boven deze weertooze menschen uitstortte. Ook de Chr. Dem. Unie maakt zich aan volksmisleiding schuldig. Deze partij ont popt zich hoe langer hoe meer als een "bij wagen van het communisme. Doordat zii wegens gering aantal geen verantwoor delijkheid draagt in het Regaeringsbestel, kan en doet zij de demagogische woeker plant welig tieren. Zij propageert eenzij dige ontwapening om daarmede poli tieke winst te halen. Maar juist ons land heeft een sterke verdediging noodig (Ver gelijk België 1914). Wij hebber Leger en Vloot noodig ter bescherming van or,ze geestelijke vrijheid, van aller leven, ^Wij willen onszelf zijn en blijven'^ zei onlangs nog onze geëerbiedigde Koningin. Daartoe is noodr het echte Chr. beginsel in woord en daad. De Chr. Hist. Unie is geworteld in haar christelijk beginsel. Be ginselvastheid is eisoh, activiteit is noodig, maar kan pas vruchtdragen, wanneer deze voortvloeit uit een zich bewust zijn, dat we uit pnszelT niets kunnen5 maar dat God ons de'kracht kan en wil geven om onze Christenplicht te doen, als we maar met een oprecht hart, in volle overgave, in- vertrouwen ons buigen en bidden. Een eerlijk en krachtig gebed vermag veel. Te vens moeten we samenwerken; dat kan ook, als het Chr. beginsel maar in ons leeft. Wij moeten Christen zijn van de daad. Spr. besluit zijn met overtuiging en be zieling uitgesproken rede met die woorden van Gezang 22: „Rust mijn ziel, uw God is Koning", enz. Zijn woorden maakten een diepe indruk op die aanwezigen. Er werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. De raadsleden der C.H. waren tegenwoordig. De heer S. de Waard merkte, mede namens de heer J. v.d. Vis op, dat het hen meermalen pijn lijk heeft getroffen, dat zoovefen en met name de chr. arbeiders en werkloozen meenen bij de links-geöriënteerde raads leden hun belangen te moeten voorleggen. Aten zegt weieens: de C.H. doet toch niets voor ons; dit mist elke grond,daar wij tot heden steeds werden gepasseerd. Wij betreuren het, zegt spr", dat onze menschen meenien deze kant te moeten op gaan. Dit is absoluut niet noodig, en ook niet verstandig, daar men de samenwer king daarmede afbreekt. Wij geien ugeen schooi.klinkende ongemutileerde belof ten, maar bepleiten", indien uw belangen- recht en reden hebben van bestaan, deze naar beste weten en kunnen. Door ge zonde samenwerking is reel te bereiken. Dc voorz. bracht de heer Hollestelle hartelijk dank voor zijn met zooveel geestdrift gesproken woord en hoopte, dat deze nog vee malen op Texel zou willen) spreken, waarna hij de vergadering sloot met dankgebed. Er lieten zich zes nieuwe leden inschrijven. d.W. DAAIMEN. Donderdagavond werd door de heer S. Ros, P.H.Polder, in 't Loodmanswelvaren een simultaan-damivedstrijd gehouden, waaraan door 15 personen werd deelge nomen. De lieer Ros wist 9 partijen te winnen, speelde er 1 remise en verloor van de heeren I. Boon Jnz., G.Wilmer, P. v.d. Gaag en C. Lap, Den Hoorn en van S. Hin, Oudeschild. Dit was de laatste simultaan-damwedstrijd, die deze winter in 't café van de heer Rotgans werd ge houden. mOe moet er niet aan krabben, zeida men mfj, als tk klaagde dat de uitslag, dia Ik op een kwaden morgen op mijn Mand ontdekte, zoo verschrikkelijk Jeukte. Maar door 't krabben ontstond tan wond op m\]n hand zoo groot alt tan kwartje, welke wond m(J hevige ptjn bezorgde. Toen niets htelp, nam Ik Kloosterbalsem. Dadelijk vermin derde het jeukerige gevoel, da wond werd moot zuiver, de uitslag vermin derde en verdween an ook de wond genat geheel- L. BI la D. H. SPORT OP TEXEL emtMUL tii razAoi Onovertroffen bij brand-en sn(|wonden Ook ongeëvenaard als wrljfmlddel b(| Rheumatlek, spit en p(]nUjke spieren Schroefden 35 ct. Potten: 62^4 ct. en f 1.04 en LANDBOUW EN VEETEELT IETS OVER VEEVOEDING. (Slot.) VITAMINEN. In voorgaande artikelen hebben ive in hoofdzaak gelet op zetrmeelivaarde en ge halte aan verteerbaar eiwit. Maar vooral de laatste jaren heeft men echter inge zien, dat er nog andere grootendeels on bekende stoffen zijn welke de dienen met kunnen ontberen: de vitaminen ot edelstoffen. Als men een rantsoen, bestaande 'uit graan en melk, tot 1200 gr. verhit, toe dient aan jonge groeiende dieren, dan staat de groei spoedig stil. Zoodra men ze er wat boter, Levertraan, of 'bladrijke gewassen bijgeeft, gaat de groei weer voort. De vitaminen, welke in boter, le vertraan en bladrijke gewassen voorko men, duidt men aan met A-vitaminen ot groeistof. Deze A-vitaminen bestaan uit twee af zonderlijke vitaminen, n.I. de eigenlijke A-stot of jgroeistof en de D-vitaminen ot antirachitis-stof. De B-vitaminen noemt men ook anti- beri-beri-stof. Gewoonlijk bevat het voed sel van onze gewone huisdieren genoeg B-stof. In het voedsel van kippen kan een tekort aan B-stoffen voorkomen. Gistballetjes kunnen dit tekort aanvullen. De C.-vitaminen heeten ook wel anti- scorbutum-stof. In rauwe plantendeelen komen C-vitaminen voor. HET DRENKEN. Zuiver drinkwater is voor de dieren even goed een eerste vereischte als voor de menschen. Men dwinge echter de dieren niet te veel water op te nemen. Ook een te hooge of te lage temperatuur van het water werkt schadelijk op het dier. Gevolgen van slecht drinkwater kunnen zijn: vermagering, verwerpen bij drachtige dieren en een onvoldoende productie t>(j melkdieren. P. KIKKERT. S.V. TEXEL. Morgen is de gewichtige vlag aangebroken. Texel 1 gaat naar Alk maar, om de le wedstrijd voor de jwo- motie-competitie te spélen. Geen gemak kelijke taak. Ieilere speler hoeft de ver plichting zijn allerbeste spel te spelen. Toon vertrouwen in elkaar. Nooit den ken Dat halen we wel. Dc liecle wad- strijd door het sj>ef met aandadht volgen, niets mag hem ontgaan. 'Hiervoor is het noodig, zich vooraf rustig in te denken, hóe er bij voorkomende spelmomenten nioft worden gehandeld. Wordt dit goed doorgevoerd, aan is er kans, dat het' spel beter en vlotter verloopt. De trainings avond heeft ons doen opmerken, dat door de aanvallers te voel gestopt en te weinig diagonaal 'gespeeld wordt. Bovendien wordt een der machtigste wapens, het terugspelen op de halflinie, door de voor hoede en dat van halflinie op backs of keeper, te weinig toegepast, terwijf het ons wil voprkomen, dat er veel meer ge kopt moet worden. Vooral niet praten, wel elkaar aanmoedigen en zoo de band versterken, die onmisbaar is voor die goede geest in het elftal. Wie gelooven, dat onze spelers zich ook lichamelijk zul len sparen, het rooken verminderen ot nalaten willen, terwijl zij het zich een eer behooren te rekenen in ons le elftal bun dub te mogen vertegenwoordigen. Doet je uiterste best, mannen. Laat u niet door verkeerde opmerkingen beïnvloeden en bedenkt, dat uw sterke wil en door- zettingsvermogen u moetien helpen om dc belangen en ide goede vnaam van S.V.Texel op de beste manier te dienen. We hopen dat we deze keer met de punten naar Texel mogen terugkeenen. Niet alleen om de kans, die daar beter door zou wondien, maar ook om ide belangstelling te ver- grooten bij onze thuiswedstrijden Texel '2 gaat naar Watervogels 2. Nogmaals wijzen we op liet vroege aan- vangsuur: HALF TIEN, dus: vertrek le boot. Zii, die daarna het le elftal willen vergezellen, kunnen zich tot vanavoind opgeven. Texel 3 hieeft vacantie tot le Paasdli- dag en krijgt dan bezoek van Hield. Boys 2. Ook onze adsp. hebben onder deze uiterst slechte afwerking te lijden. Op 28 Maart komt De Cocksdorp A op bezoek bij Texel B Het is hier dus een slappe dag. We hebben gelegenheid om een afspraak na te komen door een elftal onzer jongste (kleinste) adspïranten. eein wedstrijd te later, spelen tegen een dito' Tex. Boys-elftal; aanvang 12 uur, op het sportterrein. Dit belooft zeer interessant te warden. Komt u eens kijken Elftal: Jan Kikkert 'B. Koningsveld 'K.Boswijk N.Dapper Ant.Broekman W.Koorn H.Mulder Jn.KikkertRz. J.v.d.Pijl(aanvf.) G.Hillen H.Boswijk Res. Corri Kuiper en S.Koningsveld. Loting Rauch-Beker-wedstrijden '37. District Den Helder: BKC 1, Helder 2, Watervogels 1, HRC 2. le ronde Helder 2BKC 1Watervo gels 1HRC 2. 2e ronde: 3. winnaar 2winnaar 1, 4. "fexel 1Helder 1. 3e ronde: winnaar 4winnaar 3. De winnaar van dit tournooi speelt met de winnaars der districten Dnechterland, Zaanstreek in de demi-finale, eventueel finale. Gouden Kruis-wedstrijdendeelne mers district Den Helder: Groep 1. B.R. C. 2; De Cocksdorp; Oosterend; Texel2; Watervogels 2; Watervlogels 3; Callants- oog 1Wieringeirwaaind 2. le ronde: 1. CallantsoogTexel 2; Watervogels 2Watervogels 3; 3- Oos- steremd 1De Cocksdrp 14. BKC 2 Wieringerwaard 2. De wedstrijd Texel 1 Helder 1 (Rauchbeker) wordt 2e Paasdhdag ge speeld. Training: Maandag acht uur spe lers eerste elftal miet reserves; Donderdag alle leden acht uur; adsp. Woensdag (de jongste klasse); Zaterdagmidd. de 'andie ren, aanvang 3.15 uur. Junioren en adsp.: Denkt er aan, uw contributie te betalen. Spoedig is het Vereen, jaar ten einde en moeten de boe ken kunnen worden afgesloten. April is het einde van het vereen, jaar D.D. S.V.C.-NIEUWS. Zondag speelt ons le elftal een vriendsch. wedstrijd te Den Burg tegen de Tex. Boys 1, ongeslagen kampioen 4e kl. NHVB. Men kan een mooie wedstrijd verwachten. Laat het 'n vriendschappelijke zijn in "de ruimste zin van het woord. Aanvang 2.30 uur. De sj>elers gaan per eigen gelegenheid. Opstelling: W.Verseput M. Reuvers P.Boon H.Nieboer H.Stoik C.v.Boven A.Stolk Jn.Eelman Q.Bakker Jn.Reuvers Res.: Q. Troost. Jb.Eelman le Paaschdag Succes 3De Cocks dorp. 1. K.v.d.K.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5