PUROL er op Hoofdpijn, Kiespijn, A^;gu SCHEEPSONGEVALLEN 22 OCTOBER 1915. De stoomtreiler DOLFIJN, IJ 112, ka pitein T. Spaans, strandt in de Eierl. gronden. De reddingboot van De Cocks- dorp neemt zes van de tien opvarenden aan boord. De volgende morgen keert de heele bemanning weer naar het schip terug. Sleepbooten brengen de treiter vlot. De treiter ZEELEEUW welke de Dolfijn hulp wilde verkenen, strandt eveneens maar wordt ook vlot gebracht. De schepen kwamen met voor f 10.000 aan visch van de Deensohe kust. 24 OCTOBER 1915. Een tjalk uit Kampen, schipper Rie- ines, raakt door lage waterstand bij Oost aan de grond. Het met suikerbieten ge laden schip komt na zes dagen vlot. 5 JANUARI 1916. De Engelsche onderzeeboot E 17 stoot tijdens een achtervolging van vijandelijke patrouille-vaartuigen in de Haaksgronden lek en zinkt. Het pantserdekschip Noord- Brabant zendt als antwoord op de nood seinen twee sloepen naar de zinkende boot. De 35 opvarenden worden gered en in de Marinekazerne te Den Helder ondergebracht. BREI WEDSTRIJD. In de Breiwedstnijd, uitgeschreven door het N. Modeblad, werd door mej. T. Hoekstra alhier, een prijs behaald. CURSUS-DOKTER HELLEMA. We brengen onder de aandacht van wie deelnemen aan de door Dokter Hellema gegeven cursus Eerste Hulp bij Ongeval len, dat de lessen vanavond zullen wor den vervolgd. ZIEKENFONDS TEXEL. De jaarvergadering is bepaald op a s. Vrijdag. Voorz. W. van Heerwaarden treedt af, doch is herkiesbaar. Comm. P. Kok Cz., aftredend, is niet herkiesbaar. (Zie adv.) TEXELS FANFARE. Het publiek was niet zoo. talrijk als we gewend zijn, helaas, toen gisteren Tex. Fanfare in hotel Texel een concert gaf onder directie van de heer J.Dol. In zijn openingswoord gewaagde de heer Jb. Sdhrama o.m. van de groote sympathie, waarvan de burgerij door haar extra bijdragen zoo duidelijk blijk gat. Het programma luidde als volgt: 1. Blaze Away, marsch, Abe Holzmann. 2. Stradella, ouverture, Von Flotow. 3. An der schonen blauen Donau, wals, Joh. Strauss. 4. Capriccio, fantasie, Paul Gilson. (verplicht nr. a.s. concours) 5. Die beiden Blinden, ouverture, E. H. Mehul. (vermoedelijk het vrije nr. voor het a.s. concours) 6. La poupée de Nuremberg, ouverture, A. Adam. T. Koning Voetbal, marsch, Willy Schoo- temeijer. We komen op de uitvoering nog terug. Na het muzikaal gedeelte we kre gen nog een Feestmarsch als toegift sprak Burgemeester Kamp woorden van waardeering, mede namens die burgerij, voor hetgeen door het corps bij deze en bij andere gelegenheden werd gepre steerd. We Zijn trotsch op Tex. Fanfare; aldus Mr. Kamp; we zijn het dankbaar en hopen dat het, leering trekkende uit wat gepasseerd is en gezien de extra fi- nancieele steun, door de burgerij ver leend, de wissel op het fatsoen en het enthousiasme blijvend 'zal willen hono- reeren. Voorz. Schrama biradht dank voor de ze woorden en verzekerde, dat ze bestuur en leden sterken zouden bij 'hun streven om vlijtig en in harmonie te werken aan de opbouw van de Vereeniging. Spreker zeide hierbij te vertrouwen niet alteen op de medewerking van het publiek, maar ook op de gewaardeerde adviezen van de Burgemeester. Na de pauze werd opgevoerd De aard schok, een amusant familie-tafereel in één bedrijf. Hierin traden op de dames A. van der Meuten - Flens, Etje Dros en Trijntje Koorn en de heeren N. de Jong, S.Zijm en P.Kok. We zullen niet verklappen hoe die „aardschok" werd veroorzaakt en hoe de familie daarop reageerde. Vanavond geeft Tex. Fanfare nog een uitvoering en we willen de „ontknooping" als een verras sing bewaren. Gezellig bal besloot de avond. Het trio De Leeuw Eelman 'Bakker zorgde voor goede muziek. IIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIIIIII IIHIIIIIIII VRAGENBUS 11:111.11111 B. te W. De door u genoemde Mij. is goed. Wij vermoeden, dat die fout van het niet op tijd aanbieden van de kwi tantie bij de betrokken agent ligt. Dit moet uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen, en allerlei Huidverwonciingen. Het verzacht en geneest. AMSTERDAM TEXEL DOOR DE LUCHT. 1 Juli a.s. zal de K.L.M., volgens de dagbladen van gisteren, een lucht lijn Amsterdam Texel v.v. openen (behoudens goedkeuring van vliegveld Vlijt, in verband waarmee spoedig proefvluchten zullen worden gemaakt) Op deze lijn zullen Fokkers Vila vliegen en wel tweemaal daags in beide richtingen. Zondags niet. ZE KOMT Wie Fientje de Ia Mar (persoonlijk Met wie Paul Ostra, Joop de Leure.a. Waar In Pen's Zaal. Wanneer Dinsdag 20 April. Nadere biezonderheden Volgen. PAPOEALAND. Deze week is in de N.H. kerken, te Oostereud, De Gocksdorp, De Waal, Den Hoorn en Den Burg de Zendingsfilm Pa- poealaud vertoond, een met zoirg samen gesteld filmwerk, vervaardigd door Poly goon en met een boeiende toelichting ge projecteerd door de zendieling-teeraar A. J. de Neef. De film neemt ons mee, door de Molukken naar N. Guinea; ze Iaat ons viael merkwaardigs zien uit het leven der Papoea's en tenslotte toont ze ons de resultaten van de moeizame maar ze genrijke arbeid der zendelingen. ZAKENNIEUWS. Op een uitnoodiging daartoe hebben wé gisteren een bezoek gebracht aan liet fi liaal der Singer Mij., sinds kort gevestigd aan de Wilhelminalaan no. 9 alhier. Die heer H. Walrecht, de filiaalhouder, is pp ons eiland geen onbekende. Hij kïvajn hier al jaren eens per week en plaatste hier reeds tal van Singer-naai- machines. Dit was voor zijn directie dan ook aanleiding hem hier als vertegen woordiger aan te stelten. Texel zal nu intensiever worden bewerkt. De voorka mer van het peroeel werd tot winkel in gericht; speciaal voor naaimachines en aanverwante artikelen. Men vindt daar keur van modellen, hand-, trap- en electr. machines, alsmede onderdeelen, patro nen, garen, olie, enz. Er is voor elck wat wils. Naar de heer Walrecht meedeelde, zal ook dit jaar een Singer-cuirsus gegeven wonden. Inlichtingen hieromtrent zullen gaarne worden verstrekt. EIERLAND. HOEVE WASSENAAR. De boerenhofstede Wassenaar, groot 22.88.90 H.A., door Notaris Mulder Woensdag in publieke veiling gebracht, is voor f5650 door de heer J. Barends De Gocksdorp, gekocht. In dit nr. biedt de beer Barends de 'hoieve weer te koop aan. Ze kan ook gehuurd worden. OUDESCHILD. COOP. VERBRUIKSVEREENIGINGEN. Woensdag werd in het Eigen Gebouw een propaganda-avond van de Coöpera tieve Beweging gehouden. De heer P. Kriek heette de aanwezigen welkom, in 't Lie zonder mej. Bos uit 's Gravenhage. De coop, beweging op Texel staat nog in haar kinderschoenen, zei spr., doch het bestuur is thans reeds zeer tevreden over de resultaten. Mej. Bos kreeg hierna het woord. Ftet deed haar genoegen te hooren, dat de omzet op Texel steeg. Een bewijs, dat de vrouwen ook hier meer en meer het be lang van de coöperatie gaan inzien. Vroe ger waren in de gezinnen veelal de man nen en kinderen georganiseerd (vakbond, pol. partij, gymnastiek, etc.), de vrouw stond er aanvankelijk buiten", maar lang zaamaan groeide ook bij haar liet besef van de moeilijke toestand. Ook zij voeten thans, dat de kracht van de enkeling tekort schiet. De Verbruikscoöperatie trekt in de eerste plaats haar belangstelling. Veten hebben echter nog té weinig vertrouwen in eigen kracht. Wat kunnen wij met onze 9 ot 10 gld. steun doen, vragen ze. Doch samen vertegenwoordigen ze een geweldig kapitaal. In Duitschland maakt men zich klaar voor de oorlog. De schoolkinderen zamelden tweemaal per week eikels en beukennoten voor de var kens en thans afval en lorren voor de llllll LANDBOUW EN VEETEELT. ULUI ALLERLEI, Mergkool is niet alleen goed voor klei maar ook op zand. Niet de hoogste, droogste perceelen uitzoeken, die zijn be ter voor mais. ROTKREUPEL. Denkt er om, bij het optreden van rotkreupel, onmiddel lijk aangifte te doen bij de Burgemeester, Schager markt, 1 April: Handel vette koeien vlug, kalfkoeien matig, geide stug, pinken matig, nuchtere kalveren vlug en duur verkocht Paarden stug, duur. Oude vette schapen tot f37, duur. Overhouders voor de slacht vlug, duur, tot f27, voor de weide tot f25 handel goed. Vette varkens 25 ct., handel vlug. Biggen han del goed. Schrammen hetzelfde. Scha ger Courant. Wol. Duitschland zal dit seizoen voor 500 duizend |>ond wol in Z.-Afrika koopen. Tarwe. De Rotterdamsche termijn- markt voor tarwe sloot Dinsdag 40 a 45 ct. per Kg. hooger voor de meeste ter mijnen. Tarwe, meel. broodj mais_, gerst, vee-, varkens- en kippenvoer worden duur. Handelsblad. Wolvee op de markt. Den Bosch, 31 Maart. Schapen 2432, lammeren 19 28 gld. Goed prijshoudend. Wol. Antwerpen. Deze week handel op de termijnmarkt kalm. oorlogsindustrie. De invloed op liet eco nomisch leven is thans in handen van groote lichamen, trusts en kartels. Hoe grooter de macht van de coöperatie, hoe meer kans, de macht der kartels te breken. Zie Je overwinning in de gloei lampenindustrie. De coop, stichtte in Zweden een fabriek en ondanks tegenwer king en processen heeft onze fabriek over wonnen. Gloeilampen van gelijke kwa liteit en 30 a 40 pet. goedkooper, kunnen thans geleverd worden, ook in Holland. Was 't niet dwaas, dat uit Holl. gloei lampen naar Zweden werden getranspor teerd (spoor- en bootkosten), in Zweden door Holl. handelaars gekocht en weer naar Nederland teruggezonden, waar ze er nog dik aan verdienden De Zweed - sche fabriek bloeit, maar in Zweden zijn ook tweemaal zooveel eooperatoren als iu Nederland. Neem ook de fabricage van geneesmiddelen. Sinds de coöperatie hier mee begon, daalden de prijzen aanmerke lijk. In Nederland bestonden twee fabrie ken voor de fabricage van margarine. Prijs 11 oent per pakje. Het werd één onderneming. Groote advertenties brach ten het nieuwe product er in (negentien millioen advertentiekosten). Dezelfde mar garine thans 30 ct. per pakje. De winst ging naar de munitiefabrieken van Skoda. Een andere groote onderneming verlaag de prijs van een product van 17', cent op 12oent, doch verlaagde het gewicht met 50 pet. zonder mededeeling van dit laatste. Het publiek betaalde het gelag. Voor de coöperaties koopt de Handels- kamer, te Rotterdam, in ot ze fabrioeert zelf. Ze verkoopt alleen aan de coöpera ties, hoewel er tallooze verzoeken 'komen van particulieren, om b.v. haair koffie, thee, zeep, enz. te mogen verhandelen. Er wordt geproduceerd naar behoefte. Er ziin geen groote pakhuizen noodig en er is nooit sprake van overproductie. Er is evenwicht tussohen productie en ver bruiker. Hoe grooter het gebied, dat de coöperatie bestrijkt, hoe grooter dit evenwicht wordt en hoe grooter onze in vloed op de gang van zaken. De fabrie ken van aspirine, etc., kunnen onmiddel lijk omgezet worden in gifgasfabrieken, wat niet zai gebeuren als vrouwen in vloed daarop hebben. Oorlog wordt niet alleen gevoerd niet kanonnen en gas, oók voedsel en kleeding zijn noodig. Invloed op de productie ervan zal een rem zijn voor de oorlogsvoorbereiding. Versterkt daarom de coöperatie. Ieder kan daarvan lid zijn en heeft dan ook medezeggenschap. Gij strijdt dan, besloot mei. Bos. voor een betere toekomst, ook voor uw kinderen. De heer Kriek dankte de spreekster voor haar boeiend en dikwijls humoris tisch betoog en sprak de wensüh uit, dat de coope rat ie beweg i ng zoowel op Texel als in de wereld een groote opbloei tegemoet zou gaan. BLIJDE GEBEURTENIS. Jan, de dorpsfietsenmaker, moest voor een paar dagen op reis, juist toen in zijn gezin een blijde gebeurtenis voor de deur stond. Hij sprak echter met zijn 'huisge- nooten af, dat ze hem direct zouden tele- grafeeren, wanneer de nieuwe wereldbur ger zijn intrede zou hebben gedaan. Maar het komt niet te pas vond Jan dat ze het op het postkantoor van het dorp eerder weten dan ikzelf. Daarom werd besloten: „damesfiets" te telegra'feeren als het een meisje is en „heerenfiets" als het een jongen zou zijn. Drie dagen later ontving Jan een tele gram, luidende: „Tandem". heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Kunstvvol. De proeven met de be reiding van kunstvvol uit ondermelk heb ben in ons land zoo gunstig resultaat op geleverd, dat besloten is, deze proefne mingen op grooter schaal voort te zetten. Er wordt thans per dag 1300 L. onder melk tot kunstwol verwerkt. De fabri cage geschiedt volgens een eigen procé dé, tot stand gekomen bij proefnemingen in het iaboratorium van de A.K.U. te Arn hem, in samenwerking met de Coöpera tieve Melkinrichting. - Een zwaluw eet per dag ongeveer zijn eigen gewicht aan vliegen op. jonge zwaluwen kunnen in zes uur ieder vjjt honderd vliegen op. Het is wat waard op stal, als men er zwaluwen hebben kan. Plankjes om er nesten op te bouwen zijn zeer raadzaam. De katten mogen er niet bij kunnen. Blijf met uw mais ver van boomen. Mais heeft 't land aan schaduw. Men hoort deze winter veel minder van stijve varkens. Ze worden met meer zorg behandeld en gevoederd. Ze hebben ook een betere, warmere ligplaats. Het stroo brengt haast niets op en komt nu veel meer onder het vee" Vooral de koude, ongezonde cementen varkenshok ken worden daardoor sterk verbeterd. 19 LAATSTE NIEUWS UIT DE DAGBLADEN De K-L.M. maakte voor het eerst winst op de Indië-Iijn: over 1936 360 duizend gld. Te Lienden kwatn het tijdens een N.S.B.-propag. vergadering in café Het Wapen van Lienden tot een bloedige vecht partij. Pas nadat de politie uit Tielver sterking had gekregen, kon de orde wor den hersteld. In net lokaal werd alles kort en klein geslagen. Wol vee markten. Leiden, 2 April: vette schapen 28-32; weideschapen 16-24; vette lammeren 22-32; handel matig. Leeuwarden, 2 April: Kort aanbod, handei vrij vlug en duurder. - Zwolle, 2 April: stug, prijzen staande- Wolveiling Bradford 1 April: Tops zeer vast. Grossbreds in vaste positie. Engeland. Gistermorgen zijn bij Vic toria-station twee treinen tegen elkaar 'gebotst. Men vreest: 12 dooden. Tegen het dienstmeisje uit Meppel, dat haar werkgeefster door hamerslagen op het hoofd doodde, is Donderdag acht jaar en 'ter beschikkingstelling van de re geering gevorderd. Voor morgen in het geheel geen wed strijd, hoevrei het NHVB programma toch zeker op spoedige afwerking wacht. Er is op de regeling der wedstrijdprogramma's heel wat aan te merken; ook na de veran dering dei' administratieve leiding is er geen verbetering gekomen, eerder ver slechtering. Hopen we, (lat de wedstrijd BelgiëHolland voldoende zal aanvullen, wat gemist moet worden. In het Ned. elftal wordt Van Lungen op de midden voorplaats geprobeerd. Dit moet een zeer snelle, beweeglijke speler zijn. Zijn naam wordt met die van Bakhuys en Smit in één adem genoemd in verband met de vorming van het binnentrio v.d. aanval. Voor hein 'is het te hopen, dat deze proef slaagt. BelgiëNederlandwedstrijden heb ben altijd vee! meer aantrekkelijks dan alle andere interlandontmoetingen. Het Antwerpsche Stadion is uitverkocht. Han Hollander verzorgt weer het ooggetuige- verslag voor de radio. België heeft een sterk elftal en zal zich alle moeite geven om nu eens te winnen. Het kan weer in teressant worden. De dag, waarop we ons 25-jarig bestaan vieren, 14 Mei, nadert. Dat de be langstelling zeer groot wordt, is zeker. Indien het T. 1 gelukken mocht kampioen te worden, is dit zeer belang rijk voor de toekomst onzer veneen. Traint trouw, want we moeten de volle 90 min., vlot en met volle overgave kun nen spelen. Ieder make zich gereed om QSC met glans te weerstaan. Denk aan ons Jubileum. FOTO'S voor lichtbeelden op onze Feestavond ontvangen we gaarne SPOE DIG (bruikleen.) Binnenkort zullen we een onder linge adsp. comp. of tournooi gaan hou den. Zie T.C. a.s. Woensdag. Als prijs stellen we voor het kampioenselftal 11 clubinsignes beschikbaar D.D. 60 ||||||llll!lllllllllllltlllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllt|||||| ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| llllllilllllllilllllliiilillllliiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiilliiiillllllllllillllllllllliiiiiillllll ||||||iiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiniiii|||||| IIHIIIIIIII DAT IS KRAS ||||||||il|| ||||||:llllllllllllllllllllllllllllllllllllllli;illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| Iil|||lllllllllllllllll!lllllllllllllillllllllllllllllllllllllll!llllllllll|llllllllllllllllll|||||| llllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll i|||||l!ll!llllllllllllll!lllllllllllllllllllllll!llllllllllll!l!llllllllll!lll!llllilllllllll||f||| Illlljllllll RECHTSZAKEN. |||1|||||||| ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|||||| ||l|||llllllllllilllllillllllllllll!lllflllllllll!lllllll!illlElllllllllllllllllllllllllllllll||ll|l llllllllilllilllll SPORT llllllllllllllllll |j||||llillllilllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllilllllllllllllllllllllllllll||||||

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6