No. 5142 50ste Jaargang Zaterdag 10 April 1937 EERSTE BLAD. Het Onherstelbare. Dr. Ir. M. D. Dijt doet economische voorspellingen Texelsche Berichten RECLASSERING Brieven van Texelaars in den Vreemde. REIST PER WACO minium voor de zondag iiiiiiiiiiii t Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURANT ||||||lllllllllilll!llilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llll)llllllllll||||f| iiiiiiiiiiiiiiiiiii)iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||iiii Wroeging is de hevigste en knagend- ste pijn, welke de menschenziel lijden kan. Wroeging, dat is de pijn van zelfver wijt over fouten, groote en kleine, een pijn, welke te ondraaglijker wordt, naar mate het door daad of verzuim veroor zaakte onheil grooter, maar vooral onher stelbaar moet heeten. Het onherstelbare, dat is het vreeselijke. Wat men eenmaal geschokt beeft in een teere kinderziel, het kwade, dat men in een medemensch heeft gesticht en dat voortwoekert buiten de wil van de erger nisgever om, wat men misdreef tegen over een vader of moeder, tegenover man of vrouw of kind, tegenover vriend of vij and, zonder dat vóór de dood alles was goed gemaakt bet is onherstelbaar. En de van wroeging gekwelde beklaagt zich diep, dat hij zijn ziel geen rust kan schenken door het onrecht te herstellen. Hoe menig kind zou het liefste willen geven om ook maar éénmaal nog de le vende lippen te mogen kussen van een va der of moeder, om maar éénmaal nog ver giffenis te mogen vragen. En hoe menige vader, hoe menige moe der hoe menige man, hoe menige vrouwhoe menige vriend, hoe me nige vijand Verhoeden wij, dat eenmaal wroe ging over onherstelbaar onrecht, door ons gepleegd, ons kwellen zal. Iede re dag kunnen we 't nog voorkomen. ZONDAG, 11 April 1937. ||||||lllllllllllllllllllllllllllHHIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||l||| IIIIIIIIIIII voor hoofd en hart. iiiiiiiiiiii lllllllllllllllU'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ZONDAG Wanneer gij toornig zijt, heeft uw hart een wijde poort voor een leger van boo ze geesten.. Sluit de poort bijtijds. D. Prins. MAANDAG De stilte is de eenige taal van de mensch, wanneer hetgeen hij ondervindt te machtig is. La Martine. DINSDAG Niets is zoo gemakkelijk, of het wordt moeilijk als men het met tegenzin doet. F e r e n t i u s. WOENSDAG Men kan nooit het leven moede zijn; men kan slechts zichzelf moede zijn. Carmen S y 1 v a. DONDERDAG Het genie vindt zijn eigen weg en draagt zijn eigen lamp. Willmott. VRIJDAG Om iemand goed te leeren kennen moet men evengoed zijn stem als zijn aange zicht bestudeeren. T a 11 e y r a n d ZATERDAG Het ergste in het leven zijn niet de zorgen, noch armoede, noch verdriet, noch ziekte, noch zelfs de dood: het is de verveling. Machiavelli. A\ I o MBHHVHMJBnnffnHiii* •numriMm De behoefte aan en liet verbruik van goederen zijn weer aan het toenemen. De conjunctuurkurve begint weer te stijgen en gezien de economische ontwikkeling sedert het begin der vorige eeuw is liet te verwachten, dat de amplitude in de con junctuur in een kleiner aantal jaren ver der naai- boven en daarna nog weer ver der naar beneden zal uitslaan. Er is dus kans op een geweldige inflatie, die veel grooter zal zijn dan de achter ons lig gende. Dit is de weinig bemoedigende kern van het betoog, dat onze vruegere plaats genoot, dr. ir. M. D. Dijt op uitnoodiging van de Nederl. Veneeniging tot studie van de Staat te Amsterdam heeft gehou den. De bindingen in de samenleving zijn verdwenen: de gouden standaard is los gelaten, het crediet is vernietigd; het pachtcontract is ten gronde. En ook van de vrijheden, die eertijds tegenover deze elementen stonden., zijn er verdwenen: geen vrije handel meer, geen vrije prijs vorming, geen vrije vestigmg, enz. Wij zijn in de chaos aangeland, aldus spr. En wij staan voor een periode van in flatie, die heel fel kan zijn en die wel eens gepaard zou kunnen gaan met sterke arbeidsconflicten. Het is niet te hopen, dat er een tweede Eoropeesche oorlog uit voortvloeit, want die zou wel eens het einde van de Westersche beschaving kun nen beteekenen. De oplossing moet gezocht worden in het uit de markt nemen van wat er in tij den van opgaande conjunctuur aan agra rische voortbrengselen te veel wondt ge produceerd. Juist omdat het agrarische productie-apparaat uitermate star is^ kan dit redding brengen. Spreker rekende voor, dat. als Nederland daartoe in 1929 was overgegaan, deze maatregel in de thans afgeloopen crisis ons land zestig oents per hoofd der bevolking had ge kost. Dat is slechts een kleinigheid als inen weet ,dat elke Nederlander acht jaar geleden gemiddeld honderd gulden belas ting betaalde. Het opstapelen van be paalde goederen zal de schommelingen in de prijzen van andere goederen, die in de vrije handel blijven, doen afnemen. Handelsblad. GRONDSTOFFEN VOOR Oude auto- en rijwielbanden, oud ijzer, oude auto-accu's, vodden dat alles wordt de laatste tijd hier in groote hoe veelheden opgekocht. De vraag naair irubber, naar ijzer en anidere metalen stijgt en, daaraan even redig, de prijs. Duitschland heeft tekort aan ijzer en staal; het rijk gaat zich bemoeien met ide grondstoffen verdeeling en geeft in de eerste plaats de bewapeningsindustrie baar portie. Ook de BritsChe bewapening verslindt tonnen metaal. 't Is wel tragisch, dat deze misère aan veel „opleving" ten grondslag ligt. WOORD EN DAAD Vastgesteld wordt een verordening inzake uitbetaling jaarwedde gemeente ambtenaren ingeval van ziekte: le half jaar vol geld, 2e halfjaar half geld, daarna niets meer. Bij de vervulling van militie plichten, wordt het salaris ingehouden, tenzij op eigen kosten een plaatsvervan ger wordt aangesteld. Datum van inwer king treding: 1 Jan. 1906. Ze is vrijwel gelijk aan die, welke voor de onderwij zers werd vastgesteld. B en W. stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek van de beet Schooneveld, hoofd van de School met de Bijbel te Oosterend, e.a., om een lokaal van de school te De Waal voor de Zon dagsschool in gebruik te mogen nemen. De beslissing wordt verdaagd, opdat de bewoners van De Waal hun meening ken baar kunnen maken. Ingewilligd wordt het verzoek van de heer W. Heeroma om een schoollokaal te Den Burg in gebruik te mogen nemen voor het geven van een teekencursus., Za terdags van 79 uur n.m. Vaststelling suppl. kohieren Hon denbelasting en Hoofd. Omslag, dienst 1905, resp. f 13.50 en f362. ZATERDAG 27 JANUARI 1906. Tegenwoordig: alle leden. Ingekomen een adres van D. de Leeuw, verzoekende verlenging van de 176 Het strafrecht van voorheenver beurdverklaring, doodstraf, lijf straf. Hoe de reclasseerings- gedachte groeide. Teneinde de Reclasseeringsarbeid in onze tijd te kunnen begrijpen en te kun nen waardeeren, is het nuttig, dat wij teruggaan tot het verleden en met een enkel woord de toestand aanduiden, waar uit tenslotte de Reclasseeringsgedachte ge boren is. Het van oudsher overgeleverde straf recht kende hoofdzakelijk als straffen de doodstraf, de lijfstraf en de verbeurdver klaring. Deze rechtsopvatting kwam in dc 17e en 18e eeuw hier te lande sterk tot uiting en de doodstraf was voor delicten als diefstal e.d. schering en inslag. Daar kwam bij, dat de foltering de gewone wijze van onderzoek was bij ontkennende verdachten. Het heeft tot bet einde van de 18e eeuw moeten duren aleer dit onmensche- lijke strafrecht bestrijding begon te vin den. Tal van publicaties zijn hiervan ge tuige. Eerst moest blijken, welk schrome lijk onrecht er met deze pijnbank en met dit voortdurend toepassen van de dood straf kon gebeuren, alvorens de actie hiertegen goed doorzette. Groote indruk maakte b.v. een nog vaak genoemd geval, dat zich te Genève afspeelde: „Een jongeman kwam tegen de avond in de stad om zijn zuster te bezoeken.. Hij kende de weg niet en ging vermoeid onder een afdak zitten en viel in slaap. Een ander pleegde dicht bij die plaats een diefstal. De wacht kwam er op af. De eigenlijke dader nam de vlucht en stak in het voorbijgaan de sleutel, waar mede hij bad ingebroken, in de zak van de slapende jongeman. Deze werd voor de dader aangezien, ofschoon hij de daad ontkende. Hij werd gepijnigd. Toen be kende bij en werd bij ter dood gebracht. Dit gevalf werd, toen uitkwam, dat de jongeman met de dader was geweest, dé aanleiding tot afschaffing van de pijn bank te Genève. Omstreeks 1800 wordt dan geleidelijk liet strafrecht en liet straf proces in alle landen zachter. Tegelijker tijd raken echter de gevangenissen over- vuld, niet zoo zeer omdat het strafrecht milder werd, maar door de onrust der tijden. Als Napoleon uit ons land wordt ver jaagd, vindt liet nieuwe bewind volle eu slechte gevangenissen. Dit is het geboorte-uur van datgene, dat men nu Reclasseering noemt. De Nationale reclasseeringsdag van de Reclass.-Instellingen van alle gezindten is bepaald op Zaterdag 5 Juni. Centr. leiding: Van Eeghenstraat 63, Amster dam-Zuid. VAN TEXELS RAAD. hem verleende concessie voor de aanleg van een tram en wei voor drie jaar. Bui ten zijn schuld ondervindt de voorberei ding vertraging; het Rijk laat n.I. nog steeds op concessie wachten. Wordt aangehouden. Het verzoek inzake in gebruik geven van een schoollokaal aan De Waal, zie boven, wordt met 8 -3 stemmen van de "hand gewezen. B. en W. stellen voor polder Bur- ger-Nieuwland subsidie te verleenen voor het verharden van een weg en wei een derde van dc kosten, doch hoogstens f 1000.—. Wordt aangenomen met 10- 1 stemmen. Ondersteund wordt liet verzoek van de afd. N. Holl. van de Bond van Ge meente-ambtenaren, waarin aan de Twee de Kamer verzocht wordt pensioen toe tc kennen aan de weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren. Aan de heer M. Plaatsman wordt wegens een hem als brandweerman over komen ongeval een gratificatie van f150 toegekend. Afwijzend wordt beschikt op een verzocK van Hotel De Lindeboom, J. Bruvn, om toestemming tot het plaatsen van een waranda voor het hotel. Dc meerderheid van B. en W. was voor in williging. 177 C. M. BURA, P.O. Voi, Kenya Col. Br. Eng. Afrika. 25 Maart 1937. Eerste brief van de nieuwe mis siepost. Berg-op, berg-af. Overweldigend mooi landschap. Geestelijke en stoffelijke be langen. Van pest en hongers nood. Op 6 Maart ben ik op mijn nieuwe be stemming aangekomen, na éen tweedaag- sche reis. Ofschoon liet naaste station slechts 200 K.M. van Mombasa ligt, moest ik gebruik maken van een zij-lijn met slechte aansluiting, en teil slotte kon ik een paar uur klimmen in de brandende zon niet ontgaan, waar ik heelernaal niet meer aan gewend was. Toch zat me geen overtollig vet in de weg. Inderdaad kan men in het land der Taitu's geen tien minuten loopeii zonder voor een berg ot een dal te staan. Wat een verschil met liet vlakke land der Digo's, dat op zee-niveau ligt, met overal kokos-palmen en daartusschen put ten met brak water, waaromheen de stijve Mohammedaansche bewoners zitten ot staan iets of niets te doen. Onze Bura- heuvel ligt 4000 voet boven de zee-spiegel, met wondermooie uitzichten en een friscli klaterend afgeleid riviertje, geenvijt meter van mijn achterdeur. Eu de men- schen wel, ze drinken en dansen nog een beetje erger dan elders, de dames in cluis, maar er is tenminste iets van te ma ken. Wacht maar. De Waa-School was uitgegroeid tot een ge/onde baby, die zonder gevaar gespeend kon worden en onder nieuw personeel ge steld. Eu mijn gestel, na heel wat koorts en ook wel wat veel kop-zorgen, kon een betrekkelijke rust- eu gezondheidskuur goed gebruiken. In drie weken tijds ben ik al „vervaarlijk" opgeknapt; en kan nu zonder eenig bezwadr een driedaagsch uit stapje maken in de bergen. Het was soms klauteren op handen en voeten en het was niet altijd aangeraden op het kantje van de weg naar beneden te kijken, Wartt de bergen steken hier gemakkelijk 1000 ot zelfs 3000 voet boven de omgeving uit en de dalen zijn griezelig diep. Dc tweede dag had ik 'n onvergetelijk ontwaken met een prachtgezicht op de met sneetnvbedekte Kilimanjaro als vlak bij, en aan mijn voe ten een diep dal vol wolken ais een groot meer, waaromheen de bergtoppen uitsta ken, bestraald door de morgenzon. Over weldigend. Ik nad mijn potjes en pannetjes bij me, plus een primus-stove, maar behoefde geen geld uit te geven voor mijn kostje, dat me rijkelijk van alle kanten werd aan geboden in de vorm van kippen, eieren, vruchten, enz. En flink bronwater overal. En alsmaar bad ik een bende volk om me heen, groot en klein, met wie ik gemakke lijk kou praten, daar de Taita-taal tot de zelfde taalgroep behoort ais die van ten minste drie van mijn vorige standplaatsen. Een nieuwtje verspreidt zich vlug in Afrika, en nog voor dat ik was aangeko men, wist men al, dat „mijn akker een school en mijn neus een trompet" was. Zoo drukten ze het ongeveer uit. De Missie is drie Duitsche Zusters rijk, die van de morgen tot de avond in de weer zijn en lang niet zonder succes, voor de geestelijke en stoffelijke belan gen in het rond. O.a. houden ze ook koeien en biggen en groote Europeesche kippen, en in haar tuin, waaromheen ri vier-water is geleid, groeien het heeie jaar door Europeesche groenten. En ze weten het een en ander ook klaar te ma ken, zoodat mijn menu wel eenigszins contrasteert met wat me vroeger door mijn amateur-kokjes uit de school werd opgediend. Mijn oude tafelspreuk (souve nir van Texel!); „oogen dicht nap - siok!" kan ik nu wel aan de kapstok hangen. De reeds 45 jaar oude Missie heeft schrikkelijk zware tijden beleefd. Heel wat bladzijden in het gele Dagboek spreken van pest en hongersnood en menig missi onaris-graf is hier gedolven. Eens volg den drie missie-zusters elkaar binnen een maand op in het graf. Zij hebben ge zaaid in tranen; ik hoop te maaien in vreugde, als het God belieft. PATER WITTE. AUTOBUSDIENSTEN naar Hoorn, Edam, Amsterdam en geheel West- Friesland, inl. WACO, Kanaalw. 137 den Helder Tel. 773 en V.V.V. Mooi Texel. ViSSCHERSLATIJN.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 1