De Kleine Verpleegster. ONS FOTOHOEKJE. - VOOR DE VROUW. RECEPTEN. GEBAKKEN RIJSTLAPJES (6 pers.) Half pond rijst, een ons kaas, twee eieren, een theelepel zout, drie theelepels Mag- gi's Aroma, vet of boter, paneermeel. Kook de gewasschen rijst gaar in water met zout. Kook ze goed droog en laat ze koud worden. Vermeng ze met de ge klopte eieren, de geraspte kaas en de Maggi's Aroma. Vorm er met een lepei platte ballen van, wentel deze goed door paneermeel en bak ze in de koekepan in vet of boter aan beide kanten bruin. BROODSOEP (4 pers.) Een soepbord vol in stukjes gesneden oud wittebrood, twee L. kokend water, een ui, halve sel derijknol, vier theelepels Maggi's Aroma, peterselie, zout, peper, een stukje boter. Kook het wittebrood in het water zoo lang tot het geheel zacht is, roer de mas sa door een zeef. Smelt de boter, doe er de zeer fijngehakte ui bij, de geraspte selderijknol en de fijngehakte peterselie. Laat dit in de boter even gaar worden. Voeg er de doorgeroerde soep bij, Iaat ze onder het roeren even doorkoken. Maak ze af met peper, zout en de Mag gi's Aroma. DE NIEUWE MODE HUIS- EN KANTOORJAPON VKK 2033 Geruite wollen stoffen zijn zeer mo dern. We zien de bekende Schotsche rui ten, doch ook andere mooie blokruiten, in twee en drie kleuren, die goed klee- den. Neem als garneering b.v. fluweel ot effen wollen stof. Deze japon heeft een even aansluitende taille met aan de rok opgeknipt puntig voorstuk, dat op het bovendeel gestikt wordt. Smalle ceintuur met gesp. Achterbaan, tot de taille met smalle figuurnaadjes wordt opgestikt. Aansluitende mouwen. Patronen in de maten 40—46. Prijs dertig cent. Gelieve de patronen te bestellen: Mu- zcnstraat, Den Haag, Vereen. Persbu- neau's. Postzegels bijsluiten. llllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllltllllllllU FEUILLETON 56 De hoofdverpleegster stond bij een raam. Haar lippen vormden een dunne, wreede lijn. Woede stortte zich uit over Jennie's hoofd. En u hebt dat geld gehouden, dat u was toevertrouwd u hebt het uitge geven Jennie zei dof, omdat het er niets meer op aankwam: 't Was mijn spaarpot ik was zelf die bezoekers. Het maakte de hoofdverpleegster nog woedender. Begrijpt u wel wat u gedaan hebt? U hebt u vergrepen aan het eigendom van de staat. Het kan best een strafbaar feit zijn. Gevangenisdeuren sloegen dicht achter Jennie. Het gaf haar een heerlijk gevoel van bescherming net of iemand haar was komen redden en zij kon spreken. Ik moést het wel doen. Ik hield het niet uit. Hij lag de heele dag met zijn oogen dicht om maar weg te komen van die afschuwelijke muren. Hij lag te ster ven en hij zou nooit meer wat moois OVER OPVOEDING. Therèse Hoven: Opvoeden is niets dan voortdurend een goed voorbeeld geven. Pestalozzi: De mensch moet zich in de wereld zelf voorthelpen; hem dit te leeren is de taak der opvoeders. Ruskin: Een opvoeding te ontberen, is niet erg; een slechte opvoeding te ont vangen is wat we vreezen moeten. Victor Cousin: Door zelfopvoeding is een mensch groot. Spurgeorr: Tracht bij de opvoeding uwer kinderen goed te maken en aan te vullen, wat u in uw eigen jeugd heeft ontbroken. Michelet: De plicht is de innerlijke ziel, het leven, der opvoeding. NUTTIGE WENKEN. Nieuwe tandenborstels moeten in zout water worden geweekt, vóór men ze gebruikt. Dat verlengt hun levensduur. VOOR DE JEUGD. 11. Klaas en Lijsje waren al ingestapt en zaten op de hoge bok. Klaas met de leidsels in z'n handen. Vader stond nog wat te praten met Krelis. Eindelijk stapte vader ook in en nam de leidsels over. „Vooruit, Manus!" zei vader, „doe je best". En voort schoot de wagen, nagewuifd door moeder. 12. Jonge, wat fijn ging dat. Ze scho< ten de wegen langs en Manus scheci niet moe te worden. Wat zaten ze fiji op de bok. Het was alles zo rustig ei niets scheen deze rust te kunnen ver storen. Ook de wind was minder ge worden, het voorjaarszonnetje gaf mee warmte. zien al die kleuren, waar hij zoo van hield. Stil maar. Zij sprak zeer snel. Ik zal van dit geval rapport maken. U weet wat u te wachten staat. Nu kunt u gaan. Maar toen Jennie bij de deur was, be gon de hoofdverpleegster weer te spre ken. Ik heb geprobeerd, om 't je aan het verstand te brengen, Jennie Ik heb je probeeren te leeren Je had hier veel kunnen doen. Ik had je kunnen helpen. Jennie keek haar aan een vlammend zwaard daar in die nuchtere kamer. Zij wist, dat zij haar ontslag gekregen had, en eindelijk sprak zij als vrouw tegen vrouw. Nee, dat had u niet, riep Jennie. Wij hooren tot twee totaal verschillende soor- wezens. U hebt geen hart. U bent niets dan een machine, die alleen deugt om an dere machines aan de gang te zetten. U voelt niet mee met de jongens, u ziet de dingen nooit van hun kant, u hebt niet het flauwste benul van offers en verdriet en liefde. De hoofdverpleegster hief een hand om hoog. Haar gezicht veranderde niet. Ik heb in Frankrijk mijn eenige zoon verloren, Jennie. Nu is de rest van mijn leven voor hen Jennie stond, alsof zij in marmer ver anderd was. Het licht van het raam viel op het grauwe haar en de grauwe trekken van een gezicht, dat gevormd was tot trekken van strakke strengheid. Ik had niet gewild, dat hij ging. Hij Was veel te jong. En het was niet noodig. ik had niets anders dan hem. Toen hebben we gekibbeld en hij is weggegaan zonder me gedag te zeggen. Hij wou mijn brieven niet beantwoorden. Hij begreep niet hij heeft nooit begrepen, dat ik Ik heb een groote cake voor hem ge bakken en daar ben ik mee op reis ge gaan. Ik nam haar mee naar zijn kamp. Zij waren die nacht uitgetrokken. Hij was gevallen. Jennie leunde met haar voorhoofd te gen de deur. Haar tengere handen wron gen zich achter elkaar. Er zong een vogeltje voor het raam, en de "klok tikte korte, precieze seconden tus- schen hen in, en er werd 'n baar langs- gedragen, waar iets op lag, dat overdekt was. We kunnen niet allemaal onze ge voelens toonen. We kunnen niet eens onze liefde toonen. Maar wij kunnen lijden. Zij liep naar haar schrijftafel, nam een papier op, legde het weer neer. Je kunt gaan. Jennie sloeg haar oogen op, met haar hart er in; en heel duidelijk stonden daar Witte kruisen in, rij op rij, en nu wéér een er bij Zij stak een beschroomde hand uit. Maar op dat onbewogen gezicht was er niets, waaruit bleek, dat zij gesproken had. Jennie keerde zich om en liet haar al leen. Baron Keating ontwaakte uit zijn slaap en hij lag in een weelde van gelukkige verwachting. Hij moest maar gauw op staan, dacht hij. Straks kwamen de andere jonge schilders uit de buurt bij troepjes zijn trap op zij gingen hier ot daar eten en dan naar een schouwburg. Purperen schaduwen dreven aan uit de hoeken van de kamer. Het zonlicht, dooi de gordijnen glurend, veroorzaakte een bundel gouden stofjes, en hij werd zich krachtig bewust van de fijne welriekend heid van zijde en brocaat. Dit werd een van zijn goede dagen. Hij zon met de muurschilderingen beginnen? Hij voelde die ophooping van kracht, die verrukke lijke tinteling in zijn vingertoppen, het feest van kleuren, dat oplaaide in zijn hart. Het licht in de kamer werd waziger. De zon bewoog zich westwaarts. En de baan van gouden stofjes zwenkte nu naar bui ten inplaats van naar binnen een ge- gestadige, vastberaden strooming. Hij scheen weg te drijven op een zee van heerlijkheid. Hij dacht als een mensch weg kon varen op zoo'n getij. Toen besefte hij. Besefte de opwaart- sche vaart naar het licht. besefte de kus der bevrijding. Ja vandaag zou hij schilderen. (Wordt vervolgd.) No. 10. Dit is JOOP DE BEURS. Joop woont in de Binnenburg: hij werd 21 Maart 1937 tien jaar. Roestvlekken in een Chinamat wor den verwijderd door zie met heet citroen sap te bewerken. - Kalkvlekken op ramen en vloeren verdwijnen, wanneer men ze afwrijft met een doek, in azijn gedrenkt. - Een abonné schrijft: Zijn uw alumi- niumpannen door het koken van groenten vlekkerig geworden, kook er een keer appels tot moes in en ze zijn weer blank evenals door de behandeling met aluin. (We vragen: heeft die appelmoes daar geen „last" van? Red. V.d.V.) Blikken keukengereedschap moet men voor het gebruik insmeren met reuzel en daarna door en door in de oven ver hitten. Dan roest het niet meer. Vlekken op blikken gereedschap kan men met borax verwijderen. Bloemvazen met nauwe hals reini gen: warm water en krantensnippers er in en dan goed schudden. NIEUWE PRIJSRAADSELS. Beste Jongens en Meisjes. We beginnen vandaag weer met een nieuwe raadselreeks. Inzenden na no. 9. De oplossingen van de laatste negen kunnen Maandag a.s. nog ingeleverd wor den. Met frisse moed weer aan de slag. 1. Welk woord wordt KORTER als je het langer maakt? 2. Ik volg je steeds; je kunt mij zien, bij helder licht vooral, al heb ik ook geen lichaam. Hoe is mijn naam? 3. Ik heb ogen aan alle kanten en kan toch niet zien. Hoe heet ik? Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. Zoo trainen tennisspelers zich wel; Twee planken tegen een muur, boven elkaar, iresp. 2 M. en 2.75 M. hoog. *Het is de bedoeling, dat de bal van punt A -te gen de bovenste plank springt en dan op en neer kaatst tussen de twee planken. Dat vereist veel oefening. Een doodgewone handspiegel kan je zo aan de achterkant prachtig versieren. Eerst de tekening maken, dan de delen uitknippen op verschillende kleuren pa pier. Deze stukken netjes opplakken en, als de lijm droog is, alles een paarmaal overdekken met vernis. WIE IS ER ZO KNAP? Domme fouten staah er op dit bord. Maar door tussen de cijfers of cijfergroe- pen -j- of of X te zetten kom je toch aan 100. Het kan met 8, maar ook met drie tekens. En dat onderste sommetje? (Oplossing volgt.) OM TE TRAINEN. EEN MOOIE VERSIERING.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 4