Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Texelsch Fanfare Wordt donateur j Niet langer wachten. Weg met gezeur. R.K. PROPAGANDA. Pater Borromeüs spreekt. Wel 420 belangstellenden vulden de zaal, tooneelruimte en een deel van de serre van hotel Texel toen daar Donder dagavond de zeereervv. Pater Borromeüs de Greeve op uitnoodiging van de R. K. Propag. Cluo een propaganda-rede hield. De avond werd door de heer J. Buis man, voorz., geopend met de Chr. groet. Vervolgens gaf hij de Eerw. spreker, die hij in het biezonder verwelkomde, het woord. Hier volgt in beknopte vorm het betoog van Pater Borromeüs de Greeve. De R.K. Staatspartij begint zich te roe ren en daar is alle reden toe, want het zijn geweldige machten, die het op haar gemunt hebben. De tijden zijn buitenge woon ernstig; we hebben ze zoo nimmer gekend. Oorlogs- en revolutiebedreiging iinks en rechts, een soort angststemming, een wanhoops- en woedestemming soms, maakt zich van menigeen meester. Van deze ellende trachten tegenstanders ge bruik te maken, om politieke winst te be halen. Ze moeten echter te pletter loopen op de rotsvaste eenheid, belichaamd in de R.K.S.P. Of ik mij als priester en kloosterling op politiek terrein begeven mag? Ongetwijfeld. Ik ben een vrij bur ger in vrij Nederland en heb het recht deel te nemen in de strijd tot heil van het mij dierbaar volk. Ik doe wat Paus Leo XIII in zijn encycliek vraagt en spoor u aan tot goede vervulling van uw stemplicht, een gewetensplicht. Het N.S. B.-orgaan heeft mij reeds een plaats in een concentratiekamp toegedacht en be schuldigt mij van misbruik maken van mijn roeping. Waren alle NSB-leden maar zoo trouw aan hun geestelijke overheid als Pater Borromeüs. Dan was het met hen beter gesteld. Ik sta hier onder volle goedkeuring van de Bisschop. Bij de laatste Statenverkiezing behaal de de NSB met 10 pet. der stemmen 39 zetels; hopeloozen en beginselloozen stem den NSB. Acht jaar zou Mussert noodig hebben. Dan zou hij hier dictator zijn. Om het zoo ver te brengen maakt hij re clame met veel bombarie; critiekloos ge hoorzamen eischt hij, de eed van trouw aan zijn persoon. De R.K. zouden voor Paus Mussert moeten buigen. Mussert verheerlijkt zich, beschouwt zich als door God gezonden; hij, de genie, weet, kan, zal alles. Op straffe van eerverlies: laat u met de NSB niet in. Mussert be looft 'n paradijs op aarde, maar U weet, dat het met de vrijheid van geweten, godsdienst, drukpers, enz. gedaan zal zijn als hij de baas wordt. Wat we moei zaam verwierven zou aan de staatstotali- teit moeten worden geofferd. Van de 10 fase. partijen, sinds 1931, is die van Mus sert de grootste. De NSB-beginselen heb ben nogal eenige wijziging ondergaan, de katholieke moraal is al 2000 jaar de zelfde. De NSB wil de eigendom verla gen tot een leen van de staat. De staat zal beslissen over vrijheid van geweten, van godsdienst, van onderwijs. Wat er dan gebeurt leert Duitschland. De Staat is volgens de NSB de verwerkelijkte zede- leer. Wij weten beter: Goed is wat God wil, slecht is wat God afkeurt. Al kre gen we de voortreffelijkste staatsman aan het roer, wij hebben Jezus Christus en Zijn Evangelie. In Duitschland wordt Ludendorff's nieuw-heidendom door de staat beschermd. In ons land zou het onder Mussert ook zoo gaan. Ds. Hoo- genhuysen, Ds. Van Duyl, Ds. Boisse- vain, c.s. zijn felle anti-papisten en geen woord van afkeuring spreekt de NSB danook over wat onze kerk in Duitschland wordt aangedaan. Men bekladt Dr. Poels, noemt de priesters volksverdommers en landverraders. Terecht waarschuwt het SCHEEPSONGEVALLEN MEI 1916. De TEXEL 93 zinkt bij Vlieland. De op varenden Gebv. J. en K. Brouwier, worden door Hir. Ms. Hadda veilig op Terschel ling gebracht. Het schip wordt door het marine-vaartuig Sperwer leeggepompt en naar Terschelling gesleept. Het blijkt ern stig beschadigd en wordt daarom ge sloopt. 24 SEPTEMBER 1916. Het s.s. SEPT1MA, uit Flensburg, ko mende van Rotterdam, strandt door zware mist in de Eierlandsche gronden. Hiet komt bii vloed door eigen kracht vlot. 10 OCTOBER 1916. De logger KATWIJK 4 en de MAAS SLUIS 93 stranden tijdens hevige storm in de Eierlandsche gronden. E>e 13 opva renden van de Katwijk 4 worden door de reddingboot van De Gocksdorp gered. De logger, met 25 last haring, wordt door visschers gelicht en vertrekt 19 October naar Amsterdam om te dokken. De redi dingboot-bemanning ontvangt f 135 van de N.Z.H.R.M. Het bergloon voor de visschers bedraagt f2000.—. De Maassluis 93 wordt geheel ver nield. De opvarenden bereiken na ander half uur met eigen roeiboot de Vlielhors. 61 Episcopaat met klem tegen de NSB. Wie deze beweging belangrijke steun verlee- nen, kunnen zelfs niet tot de H.H. Sa cramenten worden toegelaten. Laat u niet misleiden door de R.K. Raad van de N.S. B. Verantwoord zijt ge alleen, wanneer gehoorzaamt aan 't Episcopaat. Mussert noemde de NSB de eer en het geweten van de natie en stelde tegenstanders ge lijk met huichelaars en slampampers. Er gaapt volgens Mussert een afgrond tus- schen NSB-begrippen en die van de hui dige machthebbers, inderdaad. Wat zij per strooibiljet van Henri de Greeve pu bliceerden was vuige laster, gemeen en laag was het „PaardestaP'-biljet. Mussert liegt maar raak en maakt velen verdacht. Mr. Trip en Dr. Colijn werden, wegens de devaluatie muntvervalschers genoemd; terecht betitelt Mr. Oud wie zoo oor deelden met „onvaderlandsche schobbers". Mussert bralt; Godvergeten hoogmoedig is hij. Bedriegt hij zichzelf? Is hij een comediant of een gehallucineerde? Hij liegt, wanneer hij beweert, dat ons land aan de rand van de afgrond staat. Heilig Holland. Zoo'n land is er in de heele we reld niet. Om tegen de communisten te vechten hebben we Mussert niet noodig. We willen noch de knoet van Wijnkoop, noch de zweep van Mussert; geen cholera, maar ook geen typhus. We blijven liever gezond. Geen hamer en sikkel, maar ook geen hakenkruis. Gepeoe noch Gestapo. Stemt op de RKSP. Dat is gewetensplicht voor de Katholiek. Fouten kleven aan elke partij, ook aan de onze, maar ontzag lijk veel goeds heeft de RKSP tot stand gebracht. De communist haat al wat goed 'en edel is; de liberaal heeft ook niet onze sympathie; nog minder de SDAP, de partij, die de Spaansche regeering en de moordenaars van Dollfuss in bescherming neemt; de partij van het Volksfront, van De Dageraad. Stemt op de RKSP Geen grooter zonde is er dan bewuste christen verloochening. Dr. Kerl zei in Duitsch land: Christus was groot, Hitler is groo ter. Heilige verontwaardiging moet in ons ontvlammen bij het hooren van die woorden. Ook Hitier zal eens sterven. Dan zal ook hij wachten op het eindoor deel van de Rex tremendae Majestatis. Wij zullen hebben af te wachten, welke plaats Hij ons toebedeelt. Voor óns is er maar één keus: Jezus Christus. Aan Hem alleen zij alle eer en glorie. Een donderend en langdurig applaus volgt op deze met veel gloed uitgespro ken rede, welke verscheidene malen ook door bijvalsbetuigingen werden onder broken. PASTOOR BRINKMAN Hierna verkrijgt Pastoor Brinkman het woord. In de eerste plaats om Pater Bor romeüs te danken voor ^ijn betoog. Ik hoor, vervolgde spr., dat hier en daar in de Parochie onder de r.k. geheime actie gevoerd wordt voor een niet r.k. partij, inzonderheid voor die, welke vanavond kaal geschoren is. Dat begrijp ik. Er heeft indeTex. Crt. voor een bepaalde vergade ring een groote adv. gestaan. Ik vertrouw pp u allen. Ik weet, dat de Texelsehe r.k. sterk staan. Zij zullen zich niet laten mis leiden, doch trouw blijven aan hun hei lige zaak. Maar er zijn er, die kinder lijk nieuwsgierig zijn naar wat een an der te zeggen heeft. Dat kan gevaar opleveren. Verbieden of vragen doen wij niets. Wel raden we aan: gaat niet naar die vergadering. Als pastoor bid ik u: blijft uw partij trouw. Het gaat om uw rechten, beginselen, en vrijheden. Alleen in de R.K.S.P. vinden die bescherming. (Applaus.) Hierna sloot de voorz. te 10 u. 10 de vergadering met dank te brengen aan beide sprekers en met de Chr. groet. LAGE PREMIE. SPOEDIGE OVERNAME. DIRECTE AFWIKKELING. Een prachtig getuigschrift voor de Onderl. Rundveeverz. „Texel" en voor de Onderlinge Paarden verzekering D.E.L. (Premie verlaagd tot 2 pet. p.j.) H.H. Veehouders! wordt allen lid! fflfflfflfflfflfflfflfflfflffl II SBfflffiffifflfflffifflffi ||||||!lllllllllllllllllllllllll!llllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| Hllllllllll VISSCHERIJ. IIIIIIIIIIH ||||||!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii|||||| IJmuiden. In tegenstelling met vo rig jaar is het eerste kwartaal van dit jaar nog geen enkele treiler voor de sloop verkocht. De opleving in de handei is reden om voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. Er zijn zelfs ree- derijen, die haar opgelegde schepen weer bedrijfsklaar maken, ondanks vaak hooge reparatiekosten. IJmuiden. Eerste kwartaal 1937 be droeg de opbrengst van de aangevoerde haring f36.056, tegen evenwel f52.826 in het gelijke tijdvak van 1936. De aanvoer van haring is aldus in dit kwartaal van 1937 belangrijk gedaald. Hoewel thans een groot aantal Nederlandsche schepen aan deze visscherij deelnemen, arriveerde slechts één Britsche stoomdrifter met zijn vangst alhier aan de afslag. Vorig jaar zelfde kwartaal 54. ||||||!lllllllilllllllllll[Illllilllllllllllll[lllllllllllllllllllllllllllElllll!llll!llllllll|||||| Hllllllllll SPORT OP TEXEL Hllllllllll HHHiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiiiiiiiillllll OOSTEREND. O. V.V.-NIEUWS: OVV 1: C.deKort S.Bakker Jn.Klippel. Jb.Visman M.Mosk Jb.Plaatsman P.Roozendaal C.Schraag A.Mosk W.v. Liere Jb.Schraag Res.: G. Eelman. DE COCKSDORP. SVC-NIEUWS. Eindelijk is voor SVC 1 weer eens 'n wedstrijd vastgesteld en wei tegen Oosterend 1. SVC-'ers, indien jul lie nog wat meer willen profiteeren van de Gouden-Kruiswedstrijden zullen jullie jullie goed doen, het niet te lauw op te nemen. Het gebeurt maar al te vaak, dat een club, die een klas hooger speelt, de vlag voor een lager spelend elftal moet strijken. Aanvang 2 u. Vertrek per eigen gelegenheid. Elftal Zondag: W.Verseput M.Reuvers P.BoonMz. H.Nieboer H.Stolk C.v.Boven A.Stolk Jn.Eelman A.Kalis Jn.Reuvers Res.: G.Troost. Jb.Eelman 18 April bezoek van Zeemacht 2 voor de „zooveelste" maal. R.K. ESPERANTO-VEREEN. De maandelijksche clubavond der R.K- Esperanto-vereeniging, zal plaats hebben op a.s. Maandagavond 8 uur in de Molen straat. Alle r.k. Esperantisten zijn wel kom. De leden worden verzocht het laat- N.K.-nummer mee te brengen. P.deG. MUZIEK, ZANG EN GYMNASTIEK. Verandering van spijs doet eten, we zouden deze zegswijze, gewijzigd, van toe passing willen verklaren op de uitvoering, welkeFanfare V.I.O.S., Zangvereen. Nieuw Leven en Dames-Gymn. Vereen. De Cocksdorp hedenavond in Pen's Zaal zullen geven. Het programma ziet er met zijn 6-tal nummers muziek, zijn 10-tai nummers zang en zijn vijftal voor „Bal let" aantrekkelijk uit, terwijl het dans liefhebbers interesseeren zal, dat zij na afloop een beurt krijgen. EERSTE TEXEL-„LUCHTT0UR1ST". De heer Chr. Stomps, wonende te Utrecht, zal naar alle waarschijnlijkheid de eerste Texel-bezoeker zijn, die zich met de K.L.M. in verbinding stelde, om zich per eerste gelegenheid naar ons eiland te doen vervoeren. De K.L.M. antwoordde, dat hij nog wat geduld moet hebben, maar dat zij hem tijdig bericht zou doen. Nog wat ge duld, want 1 Juli wordt de lijn op Texel, van de hoofdstad uit, geopend. De heer Stomps zal in Bosch-en-Zee logeeren. D, A. WIERENGA. t In de leeftijd van nog slechts 21 jaar is Woensdag in het Binnengasthuis te A'dam overleden onze vroegere plaats genoot, de heer Derk Wierenga. Het be richt van zijn overlijden zal stellig in de breede kring van Derk's vrienden en ken nissen op ons eiland verslagenheid te weeg brengen. De heer Wierenga, die te Den Burg de o.l. school en de Ulo bezocht en te Den Helder de H.B.S., is drie jaar aan de Te legraaf verbonden geweest, de laatste tijd speciaal aan de foto-afdeeling. Hij was 'n ijverige, bekwame jongeman, schrijft de Telegraafredactie, die aan de afdeelino; waaraan hij verbonden was, uitstekend werk leverde. Door zijn bescheiden, aan genaam optreden, had hij zich op onze re dactie vele vrienden gemaakt. E>e heer Wierenga is geheel door zijn eigen capaciteiten aan de Telegraaf ge komen. Hij was n.l. de winnaar bij een opstellenwedstrijd en mocht toen kiezen tusschen een buitenlandsche reis of zes maanden bij ons als jongste verslaggever werken. Het karakteriseert hem, dat hij het laatste koos. Zijn proeftijd doorstond hij glansrijk en zoo verwierf hij zich welver diend zijn plaats. Hij heeft een zeer kortstondig ziekbed gehad, waardoor zijn plotseling verschei den des te feller trof. De begrafenis zal plaats hebben heden middag twee uur op de Alg. Begraaf plaats te Alkmaar (dit in afwijking van hetgeen de adv. in het le blad vermeldt; toen wijziging werd verzocht, was de an nonce reeds afgedrukt.) HHIIiiiiiiiiiiiiii»'iiiiiiiiii'iiiii'iii'iii'iiiii'ii»iiiii"i"iiii"""'"iiiiiiiiiiiii|||||| HHHiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiii'Xi111111111111111111111!!!!!! HIHIiiiNiiiiiiiiiniiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJHIII Hllllllllll INGEZONDEN Hllllllllll HIIH^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiMiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiftiiiiiiiiiiHlill SOLLICITATIE DIRECTEUR T^E.S.O. Naar aanleiding van een drietal inge zonden stukjes in dit blad, en allerlei ge ruchten, die thans de ronde schijnen te doen, zij het volgende ter opheldering onder de aandacht van het publiek ge bracht. Het besluit tot het plaatsen van de op roep voor sollicitanten ook in andere bla den dan de Texelsehe Courant is, naar mij ter oore kwam, bij meerderheid van stemmen in de Raad van Commissarissen genomen. Hiermee was ook de Texelsehe zeeman gediend, die b.v. in Hamburg, Antwerpen of Genua binnenkomende daar wèl de Telegraaf (b.v.), maar geen Texel sehe Courant kan koopen. Bovendien bleek immers eerst na het binnenkomen der sollicitaties, dat zich onder de Texel sehe sollicitanten een voldoend aantal be kwame personen bevond. Nogmaals zij er, in dit verband, met nadruk op gewezen, dat de voorgedragen zeven Texelaars ALLEN op grond van hun getuigschriften etc., door het bestuur volkomen voor de taak van Directeur der T.E.S.O. berekend worden geacht. (Zie Tex. Courant 27 Maart LI.) Niet ALLE solliciteerende Texelaars werden n.l. voor gedragen. Dat het bestuur de voordracht geheel onpartijdig heeft opgemaakt, blijkt uit 't feit, dat er zich onder het voorgedragen zevental één bevindt zonder diploma le stuurman. Hier heeft dus blijkbaar andere (b.v. administratieve) bekwaamheid e.d. tegen bezit le rang opgewogen. Daarmee is meteen het praatje omtrent het „familiezaakje" ontzenuwd en daaruit blijkt, dat het bestuur zich op lofwaar dige wijze van haar moeilijke taak heeft gekweten. Dat een Texelaar Directeur van T.E. S.O. wordt, heeft ongetwijfeld de sym pathie van geheel Texel. Een objectieve Aandeelhouder. Texel, S April 1937. HlllliuiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiNiiiiiillllll llllll LANDBOUW EN VEETEELT. IIUII HHHiiiiiIIIIIIIIIIIIIIIIIII:iiIIIIIIIIIIINIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!IIIIIIIIII||||II Goed melken kan het vetgehalte aan merkelijk verhoogen. Goed melken leert men op een melkcursus. Groningen, 6 Apr. Wolhandel in al le soorten prijshoudend. Weideschapen 1620; vette lammeren 1924; vette scha pen 2034 gld. Een melkcontrolevereeniging levert cijfers, waar men op aan kan. Dan kan men zeggen deze koe is een goede of een slechte. Wolveiling. Bradford, 5 April. De prijzen voor tops blijven zich in stij gende richting bewegen. In Crossbred- tops veel zaken. Wie goede aardappelen wil verbou wen, heeft vier geboden troU|W te onder houden: 1. Gebruik gezond en goed be waard pootgoed; 2. Kies het soort, dat op uw grond past; 3. Vernieuw tijdig uw pootgoed; 4. Geef ruime, passende be mesting en goede standsruimte. 't Is al druk met ploegen. Er zijn wel een paar goede dagen geweest, dat het land heel wat opgedroogd is. Maar waar het wat laag is, blinkt het toch nog erg, als het geploegd is. Geduld oefenen is hier de boodschap. Het land droogt veel harder op als het vast blijft. Dan trekt het vocht vlot in de bovenlaag, waar zon en wind het doen verdampen. Wie het vocht er in wil houden, moet immers door schoffelen, hakken, ondiep ploegen de op trek verhinderen. Tegen aardappelwratziekte. Ter voor koming van uitbreiding van de aardappel wratziekte, die voor onze uitvoer van aardappelen zeer nadeelige gevolgen heeft, is in geheel Nederland de verbouw ver boden van een drietal aardappelrassen, Bravo, de Wet en Kampioen, die voor genoemde ziekte zeer vatbaar zijn. Bij Ministerieele beschikking is met ingang van 1938 dit verbod uitgebreid tot hei eveneens zeer vatbare ras Odenwalder Blaue. Langs deze weg wordt nogmaals nadrukkelijk de aandacht gevestigd op dit verbouwverbod. Telers van aardappelen dienen er nu met de aanplanting reeds rekening mede te houden, dat in 1938 geen Odenwalder Blaue meer verbouwd zullen mogen worden. Het bewaren van pootgoed van dit ras heeft dus geen be teeken is en de speciale verbouw voor levering van pootaardappelen is volkomen waardeloos. Aan de Lagere Landbouw school zijn inlichtingen te krijgen over voor wratziekte onvatbare rassen.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6