TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD. Texelsche Berichten RONDVLUCHT OVER HET EILAND MET DE „BLAUWE TEXELAAR5'. Zaterdag 10 April 1937 Vliegveld Vlijt officieel gekeurd. Een half uur in de lucht boven Texel. Wij vlogen mee. On vergetelijke tocht. Vrijdag 9 April 1937. Een nieuwe mijlpaal in de geschiedenis van ons Luchtvaartterrein. De keuring heeft plaats, heel officieel, door een vertegenwoordiger van 's Rijks Luchtvaartdienst. Reeds een dag of wat terug kregen we van bevriende zijde een „tip". Er zou een K.L.M.-toestel komen en ons vliegveld zou de vuurproef moeten doorstaan; het zou eens flink onder de loupe genomen en op deugdelijkheid beproetd worden. Vrij dagmorgen 11 uur zou het toestel lan den. Toch dreigde dit voornemen op het laatste nippertje te stranden. Een mist- koepel huifde in de morgenuren over Schiphol en dreigde hett luchtverkeer te beletten. Maar de lucht klaarde weldra op en om 11 uur 13 kregen we bericht, dat het vliegtuig van Schiphol opgestegen en naar Texel op weg was. "Wij naar Vlijt, waar we de PHA.E.B. zagen neer komen; de PH—A.E.B. een mooi blauwkleurig toestel, waarmee de dienst Amsterdam—Texel in de a.s. zomermaan den zal worden onderhouden. Het werd ons voorgesteld als „De Blauwe Texelaar". Accoord, mits men deze dienst niet „blauw-blauw laat", doch er integendeel een druk gebruik van maakt. Inzittenden van 't voor acht passagiers plaats biedende toestel waren de beeren 1. Aler, piloot, chef van de vliegdienst; Res. off. vlieger le luit. Wittert van Hoogland, Insp. afd. Luchtvaart van het Ministerie van Waterstaat, die namens het Rijk de keuring verrichtte; Marconist Sa- lomons, de heeren Vis en Carabain, leer lingen van de Kweekschool voor de Zee vaart, afd. Rijksopl. v.d. luchtv., die het toestel onder leiding van piloot Aler naar Texel brachten en de heer W. Bolken, eenig passagier als vertegenw. van de afd. Luchtvaart v.d. Bataafsche Petroleum Im port Mij. Na de kennismaking met de gemeente- autoriteiten werd het toestel volgeladen met 423 Kg. zand in zakken voor een ballastproef op het veld. Hierop volgde een eerste officieele vlucht; het gezel schap bestond uit burgemeester Kamp, secr. C. Jonker, weth. J.C.Kager, raadslid A. Epe, de heer J. Veldstra, gemeente-op zichter, gemeente-politiedienaren O. Go- enga en D. J. Looyen en uw verslagge ver. Hiermede was tevens het toestel „volgeboekt". De tocht, welke duurde van 12.40 tot 1.10 uur ging over De Koog, Den Hoorn, Oudeschild, Den Burg, Oosterend, De Cocksdorp weer naar het vliegveld. Het werd voor allen een onvergetelijke tocht. Reeds meerdere malen maakten wij een vliegtocht, eenmaal boven het zuidelijk deel van ons eiland. Maar nimmer van Noord tot Zuid, Van Oost tot West. Texel is mooi, dat weten we, doch dat het nog veel mooier is, bekeken vanuit de lucht, hebben wij mogen ervaren. Op 100 M. hoogte hebben we, rustig, in prettige fauteuils gezeten, van achter beschermen de vensters Texel weer op een heel nieuwe wijze leeren waardeeren. Steeds weer nieuwe beelden kwamen voor ons aanschuiven. Het was buitengewoon! U zult het zelf moeten gaan zien als wij, en u zult dan net als wij zeggen: Dat doen we nog eens! De landing had een vlot verloop. Het vliegveld hield zich prachtig. Luchtziek? Niet een. Niemand had tijd om er zelfs maar aan te denken. We hadden allen in tens genoten en stapten na deze eerste Texel-vlucht hoogst voldaan weer op de eilandelij ke bodem. HET STATIONSGEBOUW. We vonden nog even gelegenheid om 't stationsgebouw te bezichtigen, waaraan nog druk wordt gewerkt. Het is groot 15.70 x7 M. en bevat een ruime hal, een kantoor voor de K.L.M. en een voor de havenmeester, een verlofzaal met buffet en keuken, een telefooncel en een dames- en een heerentoilet. Voor het gebouw wordt nog een terras aangelegd. Naast 't gebouw staat voor het aangeven van de windrichting een windzak, terwijl langs het terrein rood-wit geschilderde borden op eenige afstand van elkaar zijn aange bracht. In het midden van het terrein komt dan nog een landingscirkel en dan is alles gereed, om de eerste gasten via de lucht op ons eiland te ontvangen. Al les werd en wordt in werkverschaffing aangelegd. Het stationsgebouw is opgebouwd uit oud materiaal van hoeve Vlijt onder lei ding van de Dir. van Gemeentewerken, de heer J. Tiessen. Na een tweede, korte, passagiersvlucht met bij de aanleg en bouw van vliegveld en gebouw betrokken personen, werd af scheid genomen. Om kwart voor twee ging het toestel weer de lucht in. De heer J. Tiessen maakte deze retourvlucht naar Schiphol en verder naar Haamstede en Vlissingen als eerste passagier van Texel mee, om zich op de andere vlieg velden op de hoogte te stellen van de in richting aldaar. DE HEER ALER VOL LOF De heer Aler, met wie we een kort onderhoud hadden, was vol lof over het vliegveld en vond alles keurig in orde. Het rapport, dat de Rijksinspecteur zal uitbrengen, mag zeker met vertrouwen te gemoet worden gezien. WAT KOST HET? Maar zal de lezer vragen wat kost het nu wanneer ik straks. (1 Juli) naar Amsterdam wil vliegen? Naar we vernemen, zal het zes gld. zijn. Een re tour f8,—. Dat is zeker minder dan de meesten zullen hebben gedacht. Ill SPORT OP TEXEL D.D. schrijft ons: We krijgen, zooals gemeld, bezoek van QSC uit Wormerveer voor de promotie competitie. Hier en daar wordt aan QSC meer kans gegeven om te winnen dan aan ons elftal. Dit berust bij ons Texelaars toch enkel maar op eenige ongerustheid. Wij weten, dat het een zeer moeilijke opgave voor T. 1 is en dat bij dergelijke wedstrijden dikwijls de toekomst van de vereen, op het spel staat. Houden we rekening met de kracht van ons elftal, en ontplooien de spelers hun beste spel, dan kan een kleine overwinning ons deel zijn. Het zal onze spelers goed doen, als ze van de kijkers dié steun ontvan gen, die voldoende moed en bezieling geeft, n.l. opbouwende aanmoedigingen. Keurt nimmer af maar spoort aan tot steeds harder en sneller werken. Laat uw stem klinken maar blijft sportief en be houdt ook waardeering voor het goede werk der tegenstanders. Ook zij hebben daar recht op, hun strijd is even zwaar en hun belangen zijn gelijk aan de onze. Behoudt, spelers, onder alle omstandighe den de goede geest in het elftal, stelt 'n onbeperkt vertrouwen in elkaar, speelt rustig en beheerscht, houdt het spel goed open, blijft moedig en durft uw kans waar te nemen. Werkt veel samen, niet enkel in voorwaartsche maar ook in achter- waartsche richting. - Onze verloting: De loten gaan al goed van de hand. Ook mochten we reeds mooie prijzen in ontvangst nemen, zilveren roomstel, etui zilv. theelepeltjes, 2 leeren voetballen, een mooi schip met zeilen, een sprei, enz. Wie volgt? Texel 2 gaat naar Callantsoog voor de Gouden Kruiswedstrijden. Zorgt, dat de moeite door een overwinning beloond wordt. Als er goed gespeeld wordt, kan dat. Op tijd present. De adsp. hebben een comp. wed strijd, en dit, terwijl we al "meenden dat deze afd. geheel vergeten was. Om 12 uur spelen nu Texel ETexel A. T. B speelt in het wit. Opstelling als volgt: I P.Keijser Jac.Kikkert H.Hillen JoppWestdorp JoopKikkert K. Boswijk H.Broekman H.Dop W.Krugers J.v.d.Pijl HenkBruin C.Zutphen J.Komdeur D.Huizinga JnRab A.Keijser P.J.Koorn H.v.Dijk W.Langeveld Herm.Pen Jac.Koorn Texel A: S.Keizer Res.: P.List, H.Boswijk. Afbericht vandaag nog even: Schilder einde 63. Texel 1: J.Dukers D.Zuidewind J.Ran H.Neijens N.deGraaf A.Huizinga H.Ran P.Kikkert M.Vlaming G.Witvliet P.Neijens Res.: J. Bruin, A.Verseput. Texel 2: W.Geus G.Wilner J.Helsloot M.Koorn H.Boon J. Broekman N.N. A.DrosDz. B.Kiewiet H.Zinn K.Kik- kert Trainen. Adsp. vanmiddag trainen 3.15 u. Woensdagavond gaat de zaaltrai- ninsf voor de jongste klasse niet door. Leden als gewoonlijk Donderdagavond. Maandagavond trainen Texel 1 met re serves. Foto's. We hebben nog veel te wei nig foto's om daarmee een interessante, voldoende gevarieerde lichtbeeldenreeks samen te stellen. Het is de bedoeling de 25 jaren van S.V. Texel zoo trouw mo gelijk in beeld te brengen. Geeft uw fo to's in BRUIKLEEN aan Bureau Tex. Courant. DR. A.VIS. In een Dinsdag en Woensdag te Am sterdam gehouden vergadering van mo derne theologen hield dr. Vis een refe raat over „Hedendaagsch Jodendom". N.S.B.-AVOND. Van N.S.B.-zijde verzoekt men ons de aandacht te vestigen op de annonce, waar in wordt aangekondigd, dat Ir. Mussert hier spreken komt. LANiDlBOUWH UISHOU DONDER WIJS. Weldra zullen de lessen beginnen. Er kunnen zich nog ENKELE dames aan snelden bij de heer E. van den Ban, maar HAAST U. Er zijn er reeds 34. STEUNT TEXF.LS MUSEUM. Zie artikel voorpagina 2e blad. Met waardeering zij melding gemaakt van de groote steun van Gemeentebestuur en T.E.S.O. en van die van een aantal particulieren. Mogen velen hun voorbeeld volgen. VOOK DE WIJKVERPLEGING. Batig saldo Klein Tooneel f293.54. Een prachtige som is het batig saldo van de tooneelvoorstelling, welke Klein Tooneel gaf, en van de verloting, welke dit tooneelgezelschap organiseerde. De Wijkverpleging is daar zeker ten zeerste mee gebaat. Namens het bestuur brengen we ailen, die, in welke vorm ook, tot dat resultaat hebben bijgedragen, HARTE LIJK DANK. ZIEKENFONDS TEXEL. Gisteravond vergaderde in De Oranje boom onder voorzitterschap van de heer \V. van Hcerwaarden Ziekenfonds Texel. Aan het jaarverslag van de heer G. Michels ontleenen we: In een vacature-commissaris werd ge kozen de heer A. de Wijn. In de jaarvergadering werd besloten, dat ook de aftredende leden van het da- gelijksch bestuur op de jaarvergadering zullen worden ge- of herkozen. In het najaar werd door de Tex. Bestuurders- bond gewerkt aan een crisisregeling voor werkloozen, waarbij door de Gemeente en huisartsen een gedeelte der contributie zou worden betaald. Hiervoor kwamen Dr. C. Eggink voor de Mij. tot bevorde ring der Geneeskunde en de heerNoord- hoff voor het IN.V.V. op Texel,. De/e hee ren hebben een onderhoud gehad met B. en W. Als eerste eisch, om gemakkelijker te kunnes v^nserhandelen, werd gesteld, samenvoeging der drie Texelsche zieken fondsen Op de 10 November gehouden buitengewone algemeene vergadering ver klaarden alle aanwezigen zich vóór sa mengaan. Dat dit samengaan en de. cri sisregeling nog niet tot stand is geko men, is niet de schuld van ons bestuur. Ledenverloop: 1 Jan. 1936 3029. Inge schreven 346. Geboren 45, bedankt 72, overleden 33, vertrokken 68, geroyeerd 29. Aanwinst totaal 391 leden, verlies totaal 202. Aantal 1 Jan. 1937: 3218. Aan het financieel verslag ontleenen we: De zich steeds uitbreidende specialis men, specialité's alsook de kinkhoestepi- demie vroegen weer hoogere bijdragen, waardoor de financ. positie van ons fonds zwakker is geworden. Batig saldo 1 Jan. 1936 f875.11. Ontvangsten f 34319.89. Totaal f 35195. Uitgaven huisartsen en tandarts f20099.57; specialisten f 5218.20; verstrek kingen als brillen, breukbanden, speciali té's, enz. f3286.76; geneesmiddelen voor elders vertoevende leden f 11.45; onkosten f 179.15 administratie- en bodeloon f1310.---; verplegingskosten 108 personen 1720 dagen f4939.— bijkomende kosten in ziekenhuizen f299.36. Uitgaven totaal f'35343.49. Nadeelig saldo f 148.49. In verband met dit tekort zijn door het bestuur eenige bezuinigingsmaatregelen genomen. Bestuur- In de plaats van de heer P.Kok, niet herkiesbaar, werd gekozen - met 28 van de 37 stemmen de heer J. D.Troost. Mede waren candidaat gesteld de heeren W.C. de Rooij, Oosterend, en de heer Jn. Vlaming, Oostwijk. De heer W. van Heerwaarden, voorz., werd eigen lijk bij eenige candidaatstelling herkozen. Om een meeningsverschil hierover werd echter toch gestemd: de heer Van Heer waarden kreeg 33 van de 37 stemmen. De rondvraag volgde. Op een vraag van de heer K.Lips werd geant woord, dat de dokters ook aan personen, die niet tot hun cliëntèle behooren, in spoedgevallen hulp verleenen. Waar dit niet gebeurt, moet van misverstand sprake zijn. De heer W.Bruin informeerde naar de a. s. samenvoeging met Oude schild, waarvan aan de Tex. Crt. bericht was gedaan. Voorz. antwoordde, dat men het daarover in Oudeschild nog niet eens is; het bestuur van O.s. wel. De heer Michels licht toe: Het is de wensch v.d. Mij. tot Bev. v.d. Geneesk., dat er op Texel EEN Fonds korht, een Mij.-Fonds. De heer Michels iwerd aangezocht daarvan administrateur te worden. De Mij. zal dat groote Fonds alle hulp verleenen, de te korten betalen, enz. Ze vindt fl.- per lid per jaar als honorarium voor heeren spe cialisten „zat"; aan de dokters komt h.i. 70 pet. toe. in 1938 zal de contrib. vermoedelijk 25 ct. kunnen worden. Slui ten de andere fondsen niet aan, dan zal de Mij. zich daarmee niet meer inlaten. (Zie breedvoerig verslag volgend nr.) Uw 7pnilWPn worden gekalmeerd UW &.CIIU W Cil en Kesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door't gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten DE VERDUISTERINGSPROEF. De proef is over het algemeen goed geslaagd, dank zij de goede voorbereiding niet alleen, maar vooral dank zij de alge meene medewerking. Om negen uur Donderdagavond werd van de electr. centrale uit het sein van dc aanvang gegeven; driemaal werd dc stroomspanning verminderd en toen be gon dc eerste luchtbeschermingsoefening voor Texels burgerij; een vijf-en-dertig controleurs ging op pad om de uitwer king van de verduistering vast te stellen, terwijl een vliegtuig van de Mok met off.-vlieger Meester als waarnemer en de piloot Daniels eenige rondvluchten over het in nachtelijk duister gehulde eiland maakte. Dc maaulooze bewolkte hemel hielp een handje mee; de straatverlichting ontbrak tusschen 9 en 10 uur finaal, al thans voor zoover de TEM daarvoor zorgde. Er waren nog huizen, waaruit licht langs of door dc gordijnen heen naar buiten straalde. Daarop werd dooi de controleurs gelet en steeds had een vriendelijk verzoek het verlangde resul taat. De medewerking was, zooals ge meld, algemeen en dit stemt tot voldoe ning. In een officieel rapport vindt u verdere biezonderheden. Het vliegtuig had een groen en een rood licht en was duidelijk zichtbaar. OFFICIEEL. De Burgemeester van Texel maakt in verband met de op 8 April j.l. gehouden verduisteringsoefening de bevolking het volgende bekend In aanmerking genomen het feit, dat de op 8 April georganiseerde oefening de eerste in deze gemeente was, kan ze over het algemeen als geslaagd worden be schouwd. Niettemin bleek het noodzake lijk, dat nog vele waarschuwingen werden uitgedeeld ter zake van het niet voldoen de opvolgen der voorgeschreven gedrags regelen. De indruk werd verkregen, dat een deel der bevolking meende te kunnen volstaan met het sluiten der overgordij nen. In de meeste gevallen zal zulks niet voldoende zijn. Ter zijde van of boven de gordijnen zal vaak een lichtschijnsel zichtbaar blijven, of wel zijn de gordij nen zoo dun, dat zij het licht doorlaten. Ook het ontsteken van eenig licht, dat van buiten kan worden gezien, al is het dan ook maar voor enkele oogenblikken, dient in elk geval te worden voorkomen. Van buiten gezien, behoort het zoo te zijn, dat het lijkt, alsof in het geheele gebouw geen licht brandt. Zeer velen hebben na gelaten, vóór de oefening zelf te contro leeren, of van buiten af licht zichtbaar was, om dan zoo noodig door het afdek ken met zwart papier, bordpapier of iets dergelijks, zelf tijdig afdoende maatrege len te treffen. Ook aan de lichtuitstraling aan de achterzijde der woningen is vaak onvoldoende aandacht besteed, leder be denke voorts, dat niet gewaarschuwd zijn, geen bewijs is, dat de verduistering ge heel in orde was. Uit 't op last van den Commandant van Hr. Ms. Vliegkamp „dc Mok" uitgebracht rapport door de waarnemer uit het con- troleerende watervliegtuig kan nog het volgende worden bekend gemaakt: „De algemeene indruk van de verduiste ring bleek „zeer gunstig" te zijn. Indien de vuurtorens en vaarverlichting eveneens gedoofd waren, geweest, zou het voor de vliegtuigbemanning niet mogelijk zijn ge weest zich aan en op Texel te oriënteeren. Het bleek niet mogelijk de door de Bur gemeester van Texel aangegeven plaatsen (gemalen, electrische centrale, fabrieken, enz.) op de stafkaart te vinden, hetgeen er op zou kunnen wijzen, dat deze punten dan ook niet opvielen door extra-verlich ting. DEN BURG. Boven den Burg gekomen, bleken daar nog vele lichtjes te zien te zijn. Geen sterk naar boven schijnende lichten, maar toch duidelijk genoeg zichtbaar. Zoo'n 30-tai lichtjes geeft danook aan, dat men zich hier boven een bebouwde kom bevindt. OUDESCHILD. Behoudens de groene en roode haven lichten en het groote witte licht was NIETS van Oudeschild te ontdekken. DEN HOORN. Van Den Hoorn was NIETS te zien. DE KOOG. Hier brandden 2 grootere lichten. DE COCKSDORP en OOSTEREND. Door eenige vage lichten (35) kon de ligging dezer dorpen benaderd worden. EIERLAND, PRINS-HENDRIKPOL DER, DE DENNEN, DE WAAL EN OMGEVING. Verduistering zeer goed. Op dc weg OudeschildDen Burg wer den eenige malen gedurende korte oogen blikken zeer sterke lichten waargenomen. Dit waren auto's, die een oogenblik maar hun groote lichten ontstaken, doch zoo'n kort oogenbllik is voldoende om de waar nemer te doen weten, dat aldaar zich een autoweg bevindt.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 9