Aandeelhouders van T.E.S.O. MUSSERT spreekt op 24 April in Hotel Texel. Om teleurstelling te voorkomen dient men zich spoedig van kaarten te voorzien, welke te ver krijgen zijn bij de leden. Wat Texelsche grondmonsters leeren. Deurwaarder PRINS meubilaire en huishoudelijke goederen Landbouwwerktuigen R. P. DROS Illlllllllllllllllllllltlllll]llllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllll HUH LANDBOUW ÈN VEETEELT. ||||||iiiiiiiiiiiililiiiiiililiiiilllllliiiiiliiiiiiiiiiiiiilliiiiiiiiiiliiilliiiiiiiiiuiiiii||llll i. GRONDONDERZOEK EN BODEMZIEKTEN. Door bemiddeling van de Vereen, v. Bedrijfsvoorlichting voor de landbouw op Texel zijn nu plm. 400 monsters grond in Groningen onderzocht. De re sultaten waren soms verrassend. Waar men verwachtte een laag cijfer voor Ph. d.w.z. een sterke zuurgraad kreeg men dat soms niet, maar had de slechte groei een heel andere oorzaak. Veel ana lyses kwamen echter terug met bekal- kingsadviezen en zeker zal als 1 Jan. er is weer heel wat kalk aan de Texel sche bodem zijn toegevoegd. Hoe men moet kalken, wat men moet strooien, kost meermalen hoofdbrekens. Wie ingelicht wenscht te worden, kan aan de Landbouwschool een vrij duide lijke beschrijving bekomen over de soor ten kalkmeststoffen of mondelinge toe lichting bij het hoofd dier school. Over 't algemeen kunnen we over kalk en grond dit zeggen: Op 't papier, dat men krijgt thuisgestuurd, als men grond liet onderzocKen, wordt de zuurgraad uitge drukt in Ph. cijfers, zoo ongeveer van JPh. 4 tot Ph. 8. Dus 4.1; 4.2; 4.3, enz. tot 8. Het cijfer 7 geeft aan, dat de grond noch zuur noch alkalisch is. Men be doelt daarmee dit: hoe lager het cijfer is onder 7, hoe meer kans dat men kal ken moet. De gewassen kunnen dan soms lijden aan hooghalensche ziekte. Hoe hooger het cijfer boven 7, dus 7.1, 7.2, 7.3, enz., hoe meer kans, dat de grond overkalkt is, en dan verschijnselen kan gaan vertoonen van Veenkoloniale haver- ziekte. Nu stellen de gewassen ten op zichte van die zuurgraad bepaalde eischen, waarover ik al eens eerder schreef. Maar ook maakt het verschil met wat voor grondsoort we te doen hebben t.o. van 't juiste Ph. cijfer. Zandgronden, lichtere gronden in 't algemeen overgangs- gronden naar klei dus nog zullen meestal afhankelijk dan nog van het te ver Douwen gewas, een Ph. moeten hebben lager dan 7. Ze zullen dus een zwak zure reactie moeten vertoonen. Maar kleigronden moeten nooit zuur reageeren. De Ph. moet daar boven 7 liggen, om in gunstige toestand te yerkeeren. E. v.d. B. (Wordt vervolgd.1 WEGENBELASTING. De Rijksontvanger alhier brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat betaling van z.g. „wegenbelasting" ook per giro kan geschieden. Houdt echter rekening met de tijd, welke een giro-overschrijving vereischt en stort in geen geval later dan 27 April Na ontvangst van het stortings- of over schrijvingsbewijs volgt toezending van de wegenkaart franco per post. NU HET SCHIP IN DE VAART IS. HARTELIJK DANK. (Ingezonden.) De heer Ant. Eelman, De Cocksdorp, dankt hierbij allen hartelijk voor het hem aangeboden schip, waarmede hij zijn bo terham weer hoopt te verdienen. Het algemeen medeleven, met de ramp, die hem trof, verheugde hem ten zeerste, 't Zal voor hem een aansporing zijn, allen, die offerden, niet te beschamen. De commissie dankt ook allen, voor al degenen, die werkelijk maar zeer wei nig konden missen voor hun alge meen medeleven, waardoor zij in staat werd gesteld aan de heer Eelman na mens u allen aan te bieden een schip, dat zeer ten genoegen van de heer Eel man was. Het werd aangekocht door twee zeer ter zake kundigen, n.l. door de heeren J. v.d. Vis en J. Henkes. Wanneer we verder een speciaal woord van dank brengen aan de Red. van de Texelsche Courant voor haar inschrijving, die zooveel succes bracht en die alles gratis voor ons publiceerde, zal er niemand op Texel zijn, die dit niet ten volle onderschrijft. Verder de dames Voigt, Ruys, Duinker, Eelman, Bakker en de heeren Laan, Hen kes en Van der Vis ook oprecht dank voor het vele werk, dat zij ons uit handen namen. Hopende, dat Eelman met zijn schip een goede toekomst zal tegemoet gaan. De Commissie, JOH. PARLEVL1ET. D. EELMAN. P. FEHRMANN. ||||||l!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll"!!llllllllllllllllllll!llllllllllll[lll||lll| llllllllllll VISSCHERIJ. Illlllllllll ||||||!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll>lllllllllllllllllllllllllllll'lllllllllll|||||| HARING EN AFSLUITDIJK. Vóór dat de afsluitdijk gereed was, was de geheele Zuiderzee ue kom waafheen, van uit de Noordzee, tie haring zich richtte om kuit te schieten. Velen fiebben be twijfeld of, na de totstandkoming van de afsluitdijk, de Zuiderzeeharing zich ieder voorjaar weer naar de Waddenzee zou richten en tenslotte niet geheel zou verdwijnen. Op grond van verschillende waarnemingen echter, mag worden ver wacht, dat door de afsluiting van de Zuiderzee, de haring in haar voortbe staan niet is aangetast. Hoewel de haring dit jaar later dan het vorige van de Noordzee uit de Wadden zee is ingetrokken, kan nu toch worden vastgesteld, dat zij er is. De aanvoer te Harlingen is belangrijk grooter dan aan de afslagen te Makkum, Wieringen en Den Helder, omdat de meeste haring „om de Noord" wordt ge vangen. Ongeveer twee weken later dan het vorige jaar, werd pas in de vorige week haring naar Duitschland geëxpor teerd. cr semjnt voor export nog ruime vraag te zijn waardoor de prijs zich ook beter kan handhaven. Dit jaar worden de beste resultaten verkregen met de fuiken. Een bewijs, dat dit jaar de haringscholen hun ycg langs de kust nemen. Verschillende theo rieën b.v. dat met Westenwind de haring meer aan de Friesche kust en bij Oosten wind zich meer aan de Noord-Hollandsche kust zou ophouden, zijn ook dit jaar feilbaar gebleken. De kuilvisscherij bleek zóó weinig Ioo- nend, dat de meeste visschers, wegens de kostbare exploitatie van deze methode'hef bedrijf hebben gestaakt. Een belangrijke aanwijzing voor wat betreft de invloed van de afsluiting der Zuiderzee op de mogelijkheid van be houd van uc 'ïaring is een onderzoek naar de vermoedelijke leeftijd van de ge vangen visschen. Er is aanvankelijk veel groote, dus oudere haring aangevoerd. Later werden meer jonge vischjes gevan gen en thans is vast te stellen, dat de haringen, die aan de afslag komen, ge middeld twee- of driejarige haringen zijn. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de afsluitdijk reeds vijf jaar geleden is voltooid, kan uit het vorenstaande worden afgeleid, dat het behoud van de Waddenzeeharing niet afhankelijk is ge bleken van dc paaiplaatsën in de vroe gere Zuiderzee, maar dat deze zeker ook elders in de Oostzee misschien aanwezig zijn. Voor de instandhouding van de haring- visscherij is dit zeker een hoopvol tee- ken. Uit Handelsblad, 18 April. HANDELSREGISTER. Inschrijving 1320 April 1037: G. Kikkert, Den Hoorn 55, timmerbe drijf. TEGEN DE T.B.C. Op een der dagen Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. wordt u uitgenoodigd een Emmabloempje te willen koopen. Mogen wij u vriendelijk verzoeken aan die uitnoodiging wel gevolg te willen geven De opbrengst komt ten goede aan de t.b.c.-bestrijding OP ONS EILAND. Een goed doel, dat beter bereikt kan worden, naar mate meer bloempjes ver kocht worden MAÏSBOUW OOK OP TEXEL? De proefnemingen met mais hier te lande hebben een dermate bevredigend resultaat opgeleverd, dat de minister be vorderen zal, dat op eenigszins grootere schaal proeven kunnen worden genomen. Ernstige proefnemers, die tenminste een halve H.A. mais willen verbouwen, krij gen een tegemoetkoming, te geven ter be strijding van de onkosten. De proefne mingen dienen te geschieden onder lei ding van de landbouwvoorlichtingsdienst. Men kan zich wenden tot het Rijksland bouwproefstation voor de akker- en weidebouw te Groningen voor nadere in lichtingen. DEN HOORN. PROF. MELORINI. We schreven reeds over het optreden van prof. Melorini in Loodsmans Welva ren. Hier volgen recensies uit andere bladen: Noorder Postmen had de bekende Heldersche goochelaar Prof. Melorini ge arrangeerd. Beter had men niet kunnen doen. Schager Courant: Het optre den van Prof. Melorini met zijn kleine Greet viel bij het publiek geweldig in de smaak. Dé Hanze: het woord en tevens de daad, was hierna aan de wel bekende Prof. Melorini. De feestcom missie bleek een goede keus gedaan te hebben. Held. Courant: In Prot. Melorini bezit Den Helder een alleszins geroutineerd toovenaar, conferencier en buikspreker. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll SPORT OP TEXEL llllllllllll |i||||l!llllll!llllll!IIIIIU!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllll)ll!l|||||| TEX. BOYS 1—OUDESCHILD 1:4-1. Lustig waaiden Zondag de vlaggen op het Boysterrein, toen de wedstrijd tegen Oudeschild begonnen werd. Talrijk was het publiek, dat reeds dankbaar gebruik maakte van de Zaterdag aangebrachte banken. Het terrein zag er keurig uit. De heeren van de terreindienst hebben een pluim verdiend. Jammer, dat nog pu bliek de wedstrijden van de weg af gade slaat. Voor lü ct. heeft u toegang en helpt u de club vooruit te komen. Het was een vurig gespeelde wedstrijd, welke de B's glansrijk verdiend gewon nen hebben. De keeper der B's was ge weldig, hij heeft een zeer goed begrip van zijn taak en weet vaak prachtig in te grijpen. De linksback beviel ons beter dan zijn partner. Tinus is wel eens wat veel inet de bal aan het scharrelen; als back beter optreden en goed wegwerken. De halflinie met Ab als invaller voldeed goed. De Valk, die in de voorhoede goed spel gaf, lijkt ons als spil beter. Wim en Dirk gaven zeer verdienstelijk spel. Dirk zat er goed in, evenals Theo. De wedstrijd, welke zeer vlug van doel tot doel ging, hebben jullie kranig ge speeld. Laten al deze wedstrijden voor jullie goede oefenwedstrijden zijn. Dan gaan we vol goede moed de volgende competitie tegemoet. M. Q.S.C.—TEXEL: 1—0. De wedstrijd QSCTexel is op een teleurstelling uitgeloopen, omdat hier 'n beter resultaat verkregen had kunnen en dus had moeten worden. Vooral voor de rust was van het belangrijke van deze wedstrijd geen spoor te ontdekken. Het leek er op, dat men dacht: „het komt straks wel". Dat onze verdediging het tamelijk druk kreeg, kwam voort uitliet niet vlug genoeg herstellen, verbinding zoeken en aanvallen van onze binnenspe- lers, terwijl ze veelal te lang werk had den met het afgeven, waardoor de Q- achterhoede steeds weer kon ingrijpen. Ook onze midvoor zocht zijn heil in het eerst onder controle brengen van de bal, waardoor ook gelegenheid tot ingrijpen vaak wordt gegeven. Het aanvalsspei werd te veel tusschen het trio afgewerkt, terwijl bij een achterhoede als van Q het snel openen op de vleugels gelegen heid tot doelpunten insluit. Het schieten was uiterst zwak, terwijl een prachtvoor- zet door een slecht uitgevoerde kopbe- weging van Vlaming verloren ging. Ran werd voor de rust weer eens verwaar loosd en toch kwamen van die vleugel enkele zeer goede kansen. P. Neijenswas met voorzetten en schieten niet al te zui ver. In de halflinie was A.Huizinga de beste. Veelal zagen we hem een aanval onderbreken en goed doorspelen naar zijn voorhoede. Nic. de Graaf was voorde rust heel goed, in de 2e helft kwam de bal van zijn voet te vaak bij een tegen stander, terwijl de vleugels te weinig kregen. H. Neijens had het moeilijk, werd nogal eens gepasseerd, waardoor de snelle Q-hnksouiten eenige goede kansen kreeg om voor te zetten, dit in hoofdzaak ómdat D. Zuidewmd, terugtrekkende voor "het doel, deze spefer daartoe uTtnoodigde. Na de rust werd dit, en Herman dus ook, beter. Overigens waren onze backs weer uitstekend en heeft Joop behoorlijk zijn doel verdedigd. Dat de strijdlust pas kwam bij het doelpunt van Q is te betreuren. Als bij tooverslag was alles actief en kon de Q-keeper in 5 min. tijds met veel geluk zijn heiligdom schoonhou den. Alleen dit strijdbeeld zegt ons al, dat Texel 1 wel kan, en zelfs sterker is dan haar tegenstanders, maar ze moe ten met een vastberaden wil werken, van de eerste tot de laatste minuut. Zij moeten zelfs niet anders willen, dan voor hun persoonlijke sporteer en voor de ge trouwen, die in zoo'n grooten getale met hun medeleven; voor hen moet S.V.Texel een prettig klinkende naam zijn, waar voor ze zich met genoegen geven, terwijl alle onderlinge critiek moet worden ver meden en alles, wat de samenwerking kan bevorderen, moet worden gedaan. De terugtocht werd aanvaard met een gevoel van teleurstelling, door sommigen ver borgen onder een schijn van vroolijk ge baar. Maakt u gereed voor de strijd op 9 Mei tegen Alkmaar. Dan kan nog veel worden goedgemaakt (zie verder in het tweede blad van dit nummer) D.D. DF. COCKSDORP. S.V.C.l—ZEEMACHT 2: 3—0. SVC mag op een goede wedstrijd terugzien. Om twee uur laat scheidsrechter begin nen. Al spoedig is S. het meest in de aanval. Er volgen eenige corners op 't Z-doel; ze worden weggewerkt. Dan volgt een aanval van Z.; de keeper geeft niet thuis. Een vlugge aanval van S. volgt. Bram zet voor, J. R. schiet on houdbaar in: 10 voor S. Na de aftrap is Z. het meest in de aanval, maar door te kort spel wordt veel verknoeid. Piet werkt weg, geeft goed naar Hein, naar Bram, zet voor. J.R. passeert de backs, schieten: 20 voor S. Na de thee is Z. het meest in de aanval, maar na een kwartier werkt S. zich los. Een mooie aanval van links. J. E. zet voor. J. R. vangt op, geeft goed 'door tiaar Jac. E.; Inet een hard schot geeft hij de keeper het nakijken: 30. Er is nog 20 min. te spelen als Bram uitvalt. S. speelt met 10 man verder. De strijd gaat gelijk op. Als scheidsrechter het einde fluit heeft SVC verdiend gewonnen. J.A.B. zal op VRIJDAG 23 APRIL a.s. des namiddags 2 uur ten huize en ten verzoeke v. den heer J.KUIPERS te DEN HOORN publiek en a contant verkoopen als: ameublement, dressoir, theekasten, tafels stoelen, leuningstoel, spiegels, klokken (regulateur), kasten, lampen, radiotoestel nut accu, trappen, loopers, karpetten, gordijnen, overgordijnen met garnituur,electr. waschmachir.e „Alfa,,, z.g.a.n., man gel, (groot model), waschfornuis met geëmaill. binnenpot, petr. stellen, petr. ver gasser, een ruw-olie stookapparaat, geschikt voor fornuizen ot haardkachels, merk „Gedera", winkelgoederen, w.o. partij radiolampen, ketels, potten, pannen, enz. VOORTS: w.o. boerenwagens, een nieuwe met hooiraam en kromme dissel, nieuwe driew. kar met groote Zuid Holl. bak en bietenopzet (op luchtbanden), zaaimachine, hooi- schudder, hooihark, landrol (zaaimach.-schui'rad), wanmolen met 6 zeevcn (beslist prima), een zgan. Mc. Cornick maaimach. met 2 messen en zwadborden (vinger- balk. dun, nieuw syst.) diverre ploegen w o. een zga.n. Zeeuwsche pioeg, Harley Davidson motorrijwiel (loopt schitterend), Chevroletmotor 4 cylgeinont. in frame, met accu, in te bouwen in schip een nieuwe gierpomp 3 25 M, tanken, 2 bascules, em mers, een partij handgereedschappen en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden Bezichtiging een uur voor de verkoop. Brengt uw stem uit op de heer Iemand met een 23-JAR1GE ervaring, die op de juiste wijze de belangen der Maat schappij zal behartigen. In de heer DROS krijgt TESO een directeur, die zonder aanzien des persoons, zijn plicht zal doen en van wie getuigd kan worden, dat hij is een BEKWAAM, ZEER ENERGIEK en PRACTISCH MAN.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2