Een Rodo-lamp GEMEENTE TEXEL LAMMERENMARKTEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen belanghebbenden het volgende in herinnering: De groote lammerenmarkten zullen al hier dit jaar worden gehouden op dins dag 16 /vlei en de Maandagen 24 en 31 Mei en 14 en 21 Juni. De toelating tot deze markten geschiedt, biezondere geval len uitgezonderd, alleen wanneer voorat, hetzij mondeling oi schriftelijk, de noo- dige hokken zijn besproken. Daartoe zal geiegenheid bestaan: a. ter gemeente-secretarie op alle werk dagen, uitgezonderd marktdagen, gedu rende de gewone bureau-uren van v uur, voormiddags tot 1 uur namiddags; b. op de marktdagen van 9 uur voor middags tot 2 uur namiddags aan de kiosk op ot nabij het marktplein; c. ten gemeente-huize des Zaterdags avonds van 7—9 uur. Zij, die lammerenhokken bespreken, worden dringend uitgenoodigd, daarbij het verschuldigde marktgeld onmiddellijk te voldoen en gepast geld mede te brengen. Aangiften, hetzij mondeling of schrifte lijk, ter secretarie of door den marktmees ter ontvangen, na Zaterdag 9 uur namid dags voor ae markt van Maandag d.a.v., worden niet meer ten uitvoer gebracht. Het vee mag ter markt enkel worden, aangevoerd voorm. tusschcn 6 en 10 uur. De aanvoer van alle vee behoort uitslui tend te geschieden door de Parkstraat* met dien verstande, dat de Parkstraat niet anders bereikt mag worden dan door den. ingang bij de Weverstraat. De aanvoerders zijn verplicht: zoowel op den openbaren weg als op het markt terrein zich te onderwerpen aan de be- JAARVERGADERING C.Z. EENDRACHT. Uit de jaarvergadering van de Coop. Zuivelfabriek De Eendracht, Maandag in De Zwaan belegd en door plm. 30 aan deelhouders bijgewoond, kunnen we mee deden, dat na opening door de heer C., Stoepker en lezing der notulen door de heer P. Meindertsma, secr., gestemd werd; over de toelating van een vijftal nieuwe; leden. Allen werden toegelaten. Het be trof Mw. de wed. D. Huisman en de hec- ren C. Koorn Hz., A. Dros Dz., H. J. Boon en P. Kooiman. Als voorz. van de financ. comm. bracht de heer J. Roeper verslag uit over de con-1 trole van kas en boeken. De bescheideiii werden in volmaakte orde bevonden. Aan de mededeelingen van de directeur, de heer Ens, is het volgende ontleend: l>e vereen, heeft een gunstig jaar achter de rug. De melkaanvoer viel mee; hij be droeg n.l. 3.038.700 Kg. melk met een gemiddelu vetgehalte van 3.24 pet.; dit is 0.01 pet. hooger dan vorig jaar. De ge middelde uitbetaling aan de leden bedroeg 4.43 ct., voor de schapenmelk 0.66 ct. Ei} kan nabetaald worden 16 ct. per 100 Kg. melk, terwijl 10 ct. per 100 Kg. bij het ledenkapitaal kan worden geschreven. Sa men voor leden dus 26 ct. per 100 Kg. De balans wijst uit, dat de fabriek weer goed heeft gewerkt. Er kan weer flink worden afgeschreven: Op fabrieksgebouw en inventaris wel f5100, waardoor deze post op f79900.komt; op de woningen en het filiaal wel f4000.—, waardoor deze post 1111 nog f16000 groot is. Het reservekapitaal groeide met f950 aan tot f5500, het ledenkapitaal met f2103 tot) f5801. De aanschaffingsreserve werd mefl f536 vergroot; ze beloopt nu f2536. De schapenmelkverwerking is vorig jaar volkomen geslaagd. Op dezelfde wijze zal ze ook dit jaar ter hand worden gene» men. Wie wil aanvoeren, geve spoedig op. I11 het nieuwe filiaal, dat in de puntjes werd verzorgd, zijn ook gesteriliseerde melkproducten verkrijgbaar, Deze worden betrokken van de fabriek te Lutjewinkel. Zelf kan de Eendracht zich op de berei ding hiervan niet toeleggen. De daarvoor noodige uitgaaf van 10 a 12 duizend gld. zou niet verantwoord zijn. Met de boterhandel zal het dit jaar wel gaan; de prijs bedraagt nu 74 ct., voricj jaar 44. Minder goed staat het er mét de kaasprijs voor, alhoewel ook in dit opzicht eenige opleving zich baan schijnt te breken. Een nieuwe crisisinstelling is het boter- invoercontrolebureau. Dit werd ingesteld na de ergerlijke knoeierij, waaraan ge- wetenlooze exporteurs van boter zich vo rig jaar schuldig maakten. Zulke prac- tijken kunnen ons land onherstelbare schade berokkenen. Zulks te voorkomen, is het doel van dat Êureau. Voorz. dankt de heer Ens voor zijn be langwekkende mededeelingen en sluit na de rondvraag, bij welke slechts huishou delijke onderwerpen ter sprake kwamen, met de beste wenschen de vergadering. velen omtrent orde en regelmaat, het rijden in een bepaalde richting, het op rijden, drijven en stilhouden, welke wor den gegeven door den marktmeester of de politie 111 het belang van een geregelden aanvoer, de geldelijke controle of ter voorkoming van opstoppingen of wel door de met de keuring belaste personen met het oog op den eisch van een deugdelijk veeartsenijkundig onderzoek. Alvorens vee op het markterrein wordt toegelaten, zal het bij den toegang van gemeentewege veeartsenijkundig worden onderzocht. Het is verboden, de met dit onderzoek belaste personen in de uitoefe-\ ning van hun taak te belemmeren. Zonder daarmede van gemeentewege belast te zijn is het verboden: a. de namen of nummers, voorkomende op de hokken, boomen en palen, staande op het marktterrein uit te wisschen, te veranderen, om te wisselen of op die hokken, boomen of palen, namen of num mers bij te schrijven. b. strooisel op het marktterrein te bren gen, te hebben of daarvan weg te voeren c. strooisel in de hokken te verwisselen, uit de hokken te verwijderen of in eenig> of in een ander hok te brengen. Zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders is het verboden met het wegvoeren der op het marktterrein aan wezige lammeren vóór 10.30 uur voor middags een aanvang te maken. Tijdens de groote lammerenmarkten mag het marktterrein met rij- of voertuigen of vee niet worden verlaten door de Park straat. Ter voorkoming van stagnatie is het noodzakelijk, dat de aanvoerder der lam meren met het nummer van het hok be kend is. Texel, 4 Mei 1937. Burgpm. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, KAMP. De Secretaris, JONKER. BLOEMPJESCOLLECTE voor toevallijders te Haarlem en Heemstede op 6 Mei. (Ingezonden.) Als de bovenstaande datum Weer op uw kalender staat, Dan krijgt u een prachtig kansje Voor een wel heel mooie daad, Want dan komt men u weer vragen Of ge een klein bloemje wilt. Van de baten wordt als altijd Heel veef menschenleed gestild. Meer en Bosch en ook Bethesda Zijn, zooals dat jaarlijks gaat, Door uw vriend'lijk medeleven En uw offer zeer gebaat. Laat uw linkerhand maar weten Wat uw rechterhand weer geeft. Zorgt alleen, dat deze linker Zich dan niet te schamen heeft. FOK- EN CONTROLE-VEREENIGING. De Vrijdag in De Zwaan belegde ver gadering telde maar enkele belangstellen den. En dat nog wel op de jaarvergade-- ring, welke een bestaan van tien jaar af sloot, een jubileum-vergadering dus. We hebben de verslagen door secr.-penn. M. Zuidewind en controleur Jac. Roeper reeds onder uw aandacht gebracht. Rest ons nog met een enkel woord melding te ma ken van wat verder in behandeling kwam. De vergadering werd geleid door de heer C. de Wit, die in zijn openingswoord van het nut gewaagde, dat de vereen, in de achter ons liggende periode van tien jaar heeft bewezen te kunnen afwerpen. De laatste jaren ging het ledental in da lende lijn, maar sinds kort is een ople ving merkbaar, blijkende o.in. uit het toe treden van drie nieuwe leden. Omtrent het verslag, door de controleur uitgebracht, kan nog worden gemeld, dat daaraan was toegevoegd een grafiek, waaruit duidelijk de gunstige resultaten van de melkcontrole waren af te lezen. Natuurlijk zijn, behalve selectie ook an dere factoren op melkgift en vetgehalte van invloed, maar door elkaar genomen, was een opgaande lijn duidelijk te onder kennen. En dat is een verheugend teeken. Ook het verschil tusschen erkend en niet- erkend melkvee was opvallend. Aan de heeren Zuidewind en Roeper werd voor hun kranig werk hartelijk dank gebracht. Bestuur: De heer J. M. Bakker, aftre dend, werd Lij acclamatie herkozen. Tot rekening-opnemers werden de heeren Bak ker en Van Rossum benoemd. Vorig jaar waren als zoodanig aangewezen de heeren Van der Geest en M. Keijser. Zij bevon den de rekening volkomen in orde. Bij de rondvraag vestigde de heer Jac. Roeper de aandacht nog eens op het groote nut van een stierenvereeniging. Een geanimeerde bespreking volgde, waar bij o.a. de vraag werd gesteld, of het niet mogelijk is, dat de Bond een verplichte stierenkeuring invoert. Hieraan bleken echter nogal moeilijkheden verbonden. Toch had de bespreking het resultaat, dat weer eens duidelijk het groote nut ook van mannelijk fokmateriaal in het licht werd gesteld. MARGARINE EN VET OP BONS. Winkeliers, die in aanmerking willen komen voor de verkoop van onvermengde margarine en vet op bons, worden op merkzaam gemaakt op een bericht van ons Gemeentebestuur, opgenomen in het tweede blad van dit nummer. R.K. BLINDENBOND ST. OD1LIA. Propaganda-filmavond. Maandagavond werd in het St. Jans huis voor een goedbezette zaal de propa- ganda-film „Het licht inwendig", vervaar digd door Jan Hin, vertoond. Pastoor Brinkman opende de avond met er vooral op te wijzen, dat wij God dankbaar moe ten zijn voor het bezit onzer oogen, en dat wij deze dank kunnen toonen door het werk van St. Odilia te steunen. Hierna werden 2 deelen van de pracht film vertoond, waarin we konden consta teeren, dat blinden normale menschen zijn, die een zintuig missen. De blindd propagandist, de heer Louman, vertelde ons, dat hij zijn lot met tevredenheid draagt. Probeer daarom een acte van dankbaarheid te verwekken, dat ge kunt, zien. De film, aldus spr., is vervaardigd, niet om medelijden op te wekken, maar om medeleven. Daarom wekt spr. op, te steunen door donateur te worden of loten te koopen. Hierna volgde het derde deel, waarin vooral opviel, dat de blinden in Haarlem elke dag gaan zwemmen. Ook 't prachtwerk der geleidehonden werd duide lijk getoond. In de pauze had een ver loting plaats met als prijzen voorwerpen,) door blinden vervaardigd. Met een aardig nummertje toe werd deze succesvolle avond door de heer Louman gesloten. Opmerkelijk is nog, dat de geheele film door de propagandist werd uitgelegd, 's Middags had een kindervoorstelling plaats, waarvan de jeugd veel heeft ge noten. B. KAMER VAN KOOPHANDEL EN HANDELSREGISTER. Op uitnoodiging van het Bestuur der Alg. Texelsche Middenstandsvereen. hield de heer Scheffel, secr. van de Kamer van Koophandel, gevestigd te Alkmaar, Maan dagavond een lezing in hotel Texel over de beide instituten, in ons opschrift ge noemd. Spreker werd ingeleid door de heer 1. Vlessing, voorz. van de A.T.M.V., die zijn teleurstelling over de geringe opkomst te kennen gaf (35 personen). I11 de loop van. het jaar, aldus de voorz., zijn we vaak voor de Middenstand in het krijt getreden en hebben we, dank zij de K. van K., groote dingen kunnen bereiken. De moei lijkheden, waarmee de middenstand te kampen heeft, zijn groot, al blijkt zulks niet uit groote belangstelling in deze vergadering, terwijl toch de K. van K. een belangrijke steun beteekent voor de handel'in de uitgebreidste zin van het woord, ook voor de middenstand. De lezing van de heer Scheffel liet aan duidelijkheid niets te wenschen over en werd met veel voorbeelden toegelicht. We stellen ons voor, gezien het belangrijke en leerzame onderwerp, een uitvoerig verf slag uit te brengen. Het is te lang, om in een nummei te worden opgenomen overdaad schaadt waarom we het iti enkele deelen zullen plaatsen. De Kamer van Koophandel. De leden der Kamer zijn allen zakenlie den. Voor de helft zijn ze uit het groot-, voor de helft uit het kleinbedrijf geko zen. Ze stellen zich ten doel bemiddelend op te treden tusschen overheid en be drijfsleven. Zij, die zich afvragen, of het werk van de K. van K. wel vrucht draagt* moeten zich afvragen, of zij zich wel moeite gaven om het werk der Kamer te leeren kennen en of zij wel eens krachtig hebben gepoogd, dat werk te steunen. De K. van K. is opgericht om de algemeene belangen van het bedrijfsleven, ook van de middenstand, te steunen. Een bloeien de indusirie en een belangrijke handel zijn immers de fundamenteele voorwaarden voor het volksbestaan. Aten vindt thans 'K. van K. in alle landen ter wereld. De eerste werd opgericht in 1599 te Mar seille, Frankrijk. Naast de inheemsche K. van K., doorgaans ingesteld krachtens een wet of Kon. Besluit en een nationaal karakter dragende, heeft men in hetzelfde land nog „K. van K. in het buitenland", in hoofdzaak gevormd door een groep buitenlanders van dezelfde nationaliteit, b.v. de Ned. K. van K. te Londen. Verder kennen we nog de Internat. Kamer van Koophandel, welke internationale samen werking van handel en nijverheid beoogt; ze werd na de groote wereldoorlog in het leven geroepen. De eigenlijke K. van K. werden in ons land volgens Fransch voorbeeld tijdens de Fransche overheersching opgericht. To( 1813, waarin Nederland zijn onafhankelijk heid verkreeg, bestonden er vijf K. van K., n.l. te Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Vlissingen en Middelburg. De leden wer den door een college van notabelen ge kozen; een regeeringsambtenaar trad als voorz. op, terwijl de kosten uit de op brengst der patentbelasting werden be streden Nog vóór de Feestdagen een nieuwe lamp, maar dan Afwaschbaar, onbreekbaar, mc-t garantie. Wij ontvingen juist 'n geheel nieuwe serie. A DE WILT, Weverstraat. (In volgend nummer vervolgen we deze historie). Bij de rondvraag werden diverse inlich tingen gevraagd. Up een vraag van de heer Dros, ga ragehouder, Oosterend, antwoordde de spreker, dat bij adreswijziging niet op nieuw contributie verschuldigd is; wel bij verandering van eigenaar van eenzelfde zaak. De heer J. Agter informeerde naar de aard van aan de K.v.K. te stellen vragen. Antwoord: Vragen op handelsgebied in de meest uitgebreide zin van het woord, alles gratis; alleen moet 25 ct. 111 de porti kosten worden bijgedragen. De heer M. Witte bracht het z.i. te hooge electr. tariet voor neringdoenden ter sprake. Meerdere aanwezigen voerden hierover het woord, opgemerkt werd o.a., dat van som mige winkeliers de winkel voor acht ver trekken in aanmerking wordt gebracht, wat, vergeleken bij schuren en werkplaat sen, teveel werd geacht. De voorz. was van meening, dat het tarief voor nering doenden, bij elders vergeleken, niet zoo hoog is spr. wees op het drie-cents- tarief en verwachtte niet, dat het thans lukken zal tot verlaging te komen, Verder gingen stemmen op tegen de coöperaties, welke zich toeleggen op leveranties aan de boerenstand, niet al leen van landbouwwerktuigen, maar ook van fietsen, stofzuigers, naaimachines, enz Dit laatste had reeds de aandacht van de K. van K., maar er bleek weinig of niets tegen te doen. Hoe het met het ventverbod staat Dit is nog lang niet in kannen en kruiken. De bonafide handelaren mag men er niet mee treffen. Het moet gericht zijn op het steeds grooter worden aantal schar relaars, dat, nu met dit, dan met dat artikel, van huis tot huis gaat, nu in deze, .dan in die gemeente, tot groote scha van aldaar gevestigde neringdoenden. Ten slotte kwam het borgstellings fonds ter sprake. De heer Scheffel stonci sceptisch tegenover de resultaten, welke van credietverleening kunnen worden ver wacht, maar stond sympathiek tegenover het saneeringswerk, waarvan hij" eenige sprekende voorbeelden gaf. De directeur, van het Fonds slaagde er in eenige geval len in, een gunstige afbetalingsregeling; met de schuldeischers te treffen en aldus een faillissement te voorkomen. De heer M.Witte zeide nog, het op prijs te zullen stellen, wanneer voortaan tot bijwoning van een belangrijke vergadering als deze ook de R.K. Middenstandsvereen. wordt uitgenoodigd. De voorz. verklaar de, hieraan de aandacht te zullen schen ken, maar wees er tevens op, dat deze vergadering blijkens adv. ook voor niet- leden der A.T.M.V. toegankelijk was. Hierna volgt sluiting met een woord van hartelijke dank aan de heer Scheffel, OUDESCH1LD VISSCHERIJ. Vorige week werd, naar we lezen in de N. Harlinger Crt., de Texel 4 met ma- chineschade te Harlingen binnengesleept. DE KOOG. V.V.V. TEXEL. Wegens drukke bezigheden is de heer G. Michels afgetreden als secr. van V.V. V. Texel alhier. In zijn plaats werd be noemd de heer M. A. Langeveld M.Cz. DE COCKSDORP. VOOR HET SCHOOLREISJE. Ouders worden er aan herinnerd, dat schoolkinderen toegang hebben tot de slotrepetitie voor de kinderzang- en too- neeluitvoering op Zaterdagmiddag. Op de avond van de uitvoering kunnen geen kinderen worden toegelaten.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2