''3D'JS!RQ0i Benauwd? RECLASScERING GEMEENTE TEXEL LAMMERENMARKTEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen belanghebbenden het volgende in herinnering: De groote lammerenmarkten zullen al hier dit jaar worden gehouden op Dins dag 18 Mei en de Maandagen 24 en 31 Mei en 7, 14 en 21 Juni. De toelating tot deze markten geschiedt, biezondere geval len uitgezonderd, alleen wanneer vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, de noo- dige hokken zijn besproken. Daartoe zal gelegenheid bestaan: a. ter gemeente-secretarie op alle werk dagen, uitgezonderd marktdagen, gedu rende de gewone bureau-uren van 9 uur, voormiddags tot 1 uur namiddags; b. op de marktdagen van 9 uur voor- middags tot 2 uur namiddags aan de kiosk op of nabij het marktplein; c. ten gemeente-huize des Zaterdags avonds van 7—9 uur. Zij, die lammerenhokken bespreken, worden dringend uitgenoodigd, daarbij het verschuldigde marktgeld onmiddellijk te voldoen en gepast geld mede te brengen. Aangiften, hetzij mondeling of schrifte lijk, ter secretarie of door den marktmees ter ontvangen, na Zaterdag 9 uur namid- dags voor cie markt van Maandag d.a.v., worden niet meer ten uitvoer gebracht. Het vee mag ter markt enkel worden aangevoerd voorm. tusschen 6 en 10 uur. De aanvoer van alle vee behoort uitslui tend te geschieden door de Parkstraat, met dien verstande, dat de Parkstraat niet anders bereikt mag worden dan door den ingang bij de Weverstraat. De aanvoerders zijn verplicht: zoowel op den openbaren weg als op het markt terrein zich te onderwerpen aan de be- Hoest-Oriep-Bronchitis-Asthma TScen+l SPORT OP TEXEL TEXEL 3—TEXEL 2: 3—1 S.V.TEXEL. Bij Texel 2 speelde Kobus een vlotte partij, terwijl ook Jn. Gieles niet veel last meer van zijn knie schijnt te hebben. Nic. R. als altijd nog 'n goede speler. Met T. 2 iets in de meerderheid waar tegenover T. 3 met doorbraken soms gevaarlijk werd, verloopt de le helft. Lolle moet visschen, als hij, iets voor zijn doel staande, een hoog schot van Jan Gieles niet meer kan bereiken. Eenige goede en moeilijke schoten worden nog door hem onschadelijk gemaakt, terwijl er in de achterhoede druk gewerkt moet worden. De rust breekt aan met 1Ovoor T. 2. In de 2e helft wordt het 2e meer en meer sterker en de tegenstand van het 3e zwakker, met uitzondering van de kee per, die uitstekend blijft. Met 3—1 komt tenslotte het einde, waarmede de verhou ding goed wordt weergegeven. A.s. Zondag dus de laatste kans. Dat iedere T. 1 speler zich dit goed voor oogen houde. We verwachten, dat ze alles zullen doen om dan in de best mógelijke conditie te zijn. De elftallen veronder stellen we even sterk te zijn. Maar T. heeft voldoende in de mars, om een overj winning te bevechten en dat kan als we allen elkaar volkomen vertrouwen, geheei in het spel betrekken, met volle ovérgave werken van de eerste tot de laatste mi nuut. Zorgt, dat we met het 25-jarig be staan onze 3e klassekans nog hebben be houden. De belangstelling zal zeer groot zijn. Zorgt, dat uw kijkers blijven mee leven tot het allerlaatste moment. velen omtrent orde en regelmaat, het rijden in een bepaalde richting, het op rijden, drijven en stilhouden, welke wor den gegeven door den marktmeester of de politie in het belang van een geregelden aanvoer, de geldelijke controle of ter voorkoming van opstoppingen of wel door de met de keuring belaste personen met het oog op den eisch van een deugdelijk veeartsenijkundig onderzoek. Alvorens vee op het markterrein wordt toegelaten, zal het bij den toegang van gemeentewege veeartsenijkundig worden onderzocht. Het is verboden, de met dit onderzoek belaste personen in de uitoefe ning van hun taak te belemmeren. Zonder daarmede van gemeentewege belast te zijn is het verboden: a. de namen of nummers, voorkomende op de hokken, boomen en palen, staande op het marktterrein uit te wisschen, te veranderen, om te wisselen of op die hokken, boomen of palen, namen of num mers bij te schrijven. b. strooisel op het marktterrein te bren gen, te hebben of daarvan weg te voeren; c. strooisel in de hokken te verwisselen, uit de hokken te verwijderen of in ecnig1 ot in een ander hok te brengen. Zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders is het verboden met het wegvoeren der op het marktterrein aan wezige lammeren vóór 10.30 uur voor middags een aanvang te maken. Tijdens de groote lammerenmarkten mag het marktterrein met rij- of voertuigen of vee niet worden verlaten door de Park straat. Ter voorkoming van stagnatie is het noodzakelijk, dat de aanvoerder der lam meren met het nummer van het hok be kend is. Texel, 4 Mei 1937. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, KAMP. De Secretaris, JONKER. EEN MOEILIJK GEVAL. Om te antwoorden op het stukje, onder bovenstaand opschrift Zaterdag 1*1. opgenomen, verzoekt men ons thans plaats voor het volgende: (Woensdag moest het wegens plaatsge brek blijven liggen. Red.) Naar aanleiding van het ingezonden ar tikel over de onregelmatigheden tijdens en na de vergadering van de N.S.B., waar Ir. A. A. Mussert sprak, ziet de groej* Texel der NSB zich genoodzaakt eenige punten tegen te spreken en nader toe te lichten. In dit stukje staat, dat het rumoer zon zijn ontstaan op aanstoken van eenige vooraanstaande personen van de R. K. Staatspartij en Propaganda Club. Dit is echter nooit door de NSB of één harer, leden beweerd. Dus is het onbegrijpelijk, dat de bedoelde personen van de R. K.| Staatspartij in hun eer aangetast zouden zijn. We! is er opgemerkt, dat deze voor aanstaande personen zich te midden van, de joelende massa bevonden, die schreeuw de „hang hem op", „lyncht hem" enz., enz. Het lijkt ons onbegrijpelijk, dat de voorz. van de R.K. Staatspartij en de lei der van de propaganda-club geen moeite deden, deze schreeuwende massa tot reden te brengen, daar deze voor een groot ge deelte uit katholieken bestond. Tevens staat in't u ter plaatsing aange boden stukje, dat er op de vergadering een besluit was genomen, om een adver tentie te plaatsen. Dit is in strijd met dC, werkelijkheid. Door beide partijen is „een djig bedenktijd" overeengekomen. Bij nader inzien kwamen wij tot de con clusie, dat er niemand in zijn eer aange tast kon zijn, omdat, zooals reeds hier boven vermeld, GEEN DER LEDEN VAN DE N.S.B. deze heeren van iets beticht had. Verder over de noot der redactie. Wat betreft de z.g. boycot zij opge merkt, dat het geen actie van de N.S.B. is, maar o.i. de natuurlijke Veactie van het, publiek. Wij hielden en houdëii en blijven ons houden buiten elke partijstrijd. Ons on derschrift berustte op feiten, en deze heb ben we nuchter vermeld. We schreven niet van „een actie van ae NSB", maar hadden het over R.K. winkeliers en N.S.B. winke liers (of die men daarvoor houdt), diei benadeeld worden. Over de beweegrede nen hebben wij niet gerept. Wel hebben we als onze stellige overtuiging uitge sproken, dat men zich zoo op een hellend* vlak begeeft en moet afglijden naar een ellendige toestand van nijd en nood, het geen toch zeker moet worden voorkomen. Zijn er fouten begaan? Komt er rond voor uit. Vergissen is menschelijk. Een domkop dwaalt in een labyrinth zonder de uitgang te zoeken. Beter ten halve gekeerd dan.... 't Is nog niet te laat. Red. Om iedere fotOj schilderij, tee- kening een lijst, die .past; ook past bij uw beurs: BOEKHANDEL PARKSTRAAT. EUCUMENISCHE VEREENIGING IN NEDERLAND. Men schrijft ons: De belangstellende lezers herinneren zich de oprichting van de Afd. Texel van bo vengenoemde vereeniging na een rede van Dr. Wissing, van de Bilt, in de N.H. Kerk te Den Burg op 5 Febr. 1.1. Die avond zijn 6 kerkeraden en verschillende per sonen als lid toegetreden, terwijl ver wacht wordt, dat allen, die reeds lid waren van de Wereldbond der Kerken, zich zullen aansluiten, de Eucum. Vereen, is immers d£ nieuwe organisatie-vorm) voor alle arbeid, die de samenwerking der Kerken bedoelt. Het hoofdbestuur heeft nu aan Dr. Wissing opgedragen, een re glement te ontwerpen, voor de plaatselijke afdeelingen. Zoodra dit verschenen is, zullen de leden samengeroepen worden om de Afd. Texel „huishoudelijk" op te richten aan de hand van dit reglement. Dan zal ook gesproken kunnen worden over het komende propagandawerk. G.M. OUDESCHILD. MEI-VERGADERING. (Zie ook vorig nummer.) Begonnen werd met een realistisch too- neelstukje van Otto Zeegers, getiteld: Wat men zaaide, waarin de ondergang van een werkloozengezin werd uitgebeeld. Het spei was prima, zooals we dat van PALVU ge woon zijn IX' Stem des Volks zong toen vier Mei-liederen. Er werd keurig gezon gen Hierna kreeg de heer J. Zwartver- wer, uit Amsterdam, het woord. In 1889, zei spreker, werd te Parijs be sloten tot het vieren van feest op de lei Mei om te getuigen van de wil der ar beidersklasse tot vrede en samenwerking) en deze dag te beschouwen als de feest dag van de arbeid. Hooggeleerde heeren brengt men echter tegen ons in 't geweer, b.v. Prof. Stomps, om te bewijzen, dat wij de klassestrijd voeren in het belang van de arbeidersklasse ten koste van an-' deren. Doch zoo is het niet. In het ver leden dacht menhet goede kennen, is het doen. En men wilde verbetering verkrij gen door de werkgevers op het goede te wijzen. Men is bitter teleurgesteld en de strijd is gns dus opgedrongen. Karl Marx heeft gezegd, dat de klassestrijd pas eindigt na de overwinning van het pro letariaat, als alle productiemiddelen wor; den gebruikt in het belang van alle men-, schen en niet ten bate van enkelen. Strijd is meestai niet aan te bevelen, tegen wie dan ook, maar als het gaat om recht, mogen we niet versagen. Indertijd richtte Marx zich tot de paupers, de vertrapten; zijn woorden deden de besten onder hen beseffen, welke taak in de toekomst van hen zou worden gevraagd. Hiervoor zou noodig zijn ontwikkeling en eigenwaarde, bereid en in staat de leiding van de kap it.i klasse over te nemen. Ons nationaal be wustzijn is echter anders dan dat der nationalisten, bij wie de nationale eer alleen kan bloeien door de oneer van andere volken. We zijn ook internationa listen, die eensgezind willen leven met de overige volkeren. In vele landen is hel feest van de arbeid een hoon. In Duitsch- land is de leus van Goering: Liever ka nonnen dan boter. In een deel van Spanje wordt met medewerking van Duitschers en Italianen de bevolking uitgemoord. Onder invloed van deze fase. dreiging zijn ook in de andere landen zich sterker gaan bewapenen. In 1935 werden voor oor logsdoeleinden 7500 millioen gulden uit gegeven. De wapenfabrieken floreeren, de Skodafabriek keerde 28 U pet. dividend uit. Na 4 jaren Hitler-bewind waren er nog 5 millioen werkloozen, ondanks de schrap ping van dienstboden en landarbeiders uit de werkloozenstatistiek, ondanks af voering van 300.000 menschen naar de fortenbouw en de arbeidsdienst en stati- s'tiekvervalsching op groote schaal. Nu komt Goering met een 4-jarenplan. In Hitler's 4 jaren zijn 225.000 menschen in totaal tot 600.000 jaar concentratiekamp en gevangenis veroordeeld. De Joden zijn vervolgd. Geloofsvervolgingen als in de middeleeuwen. Al heeft de kerk zelf schuld, het is kenmerkend, dat Generaal' Ludendorff, de man van het nieuwe hei dendom een eereplaats krijgt, terwijl men een boek van Goethe verbrandt en nog' feller optreedt, zooals dit in Duitsehe ter men luidt: „tegen dominees en andere duisterlingen". Het proces tegen de ka tholieke priesters teekent duidelijk de mentaliteit. Zijn er geen bewijzen vaii schuld, dan volgt veroordeeling wegens gebrek aan bewijs. We kunnen toegeven, dat het ministerie Colijn in ons land hard heeft gewerkt, maar we zijn van meening, dat deze ar beid een ramp voor ons land is geweest. Ruim 400.000 werkloozen; dat er thans eenige duizenden minder zijn, is te danken aan "Se devaluatie, waarvan Colijn een tegenstander was. Het boek „Het wer kende Land", van de regeering is in dit licht een hoon aan de werkloozen. De, vaste lasten zijn niet verlaagd, de huurverlaging, door ons voorgesteld, is verworpen; van de steun aan de land bouw ging een groot deel aan hypotheek en grondkapitaal, de franje werd ge knipt, de steunnormen verlaagd; klassen met 60 kinderen, terwijl 12000 werk- looze onderwijzers rondloopen, terwijl an deren met f a00 per jaar worden afge scheept. Het detensieverbod voor soc. dem. was een grove onbillijkheid en een beleediging van een kwart van het meest democratische deel van het Nederl. volk Door dit alles is de reactie verscherpt en wordt de voedingsbodem gunstig voor fascisme en communisme, die alleen groei en bij wanhoop en ellende. Wij willen een welvarend, vrij en onafhankelijk Ne derland, noch vazal van Berlijn, noch van Moskou. Fase. spionnage werkt reeds, zwarte lijsten zijn aangelegd, het pro gramma is van de Duitsehe fase. overge nomen De leider beslist; hij scheldt op het volk van huichelaars en slampampers, dat door de NSB moet worden opgevoed. Communistische dictatuur ontaardt in een persoonlijke dictatuur. Het is een misdaad het soc. te brengen met geweld, als dit langs democratische weg mogelijk is. Wij kunnen niet met de comm. samenwerken. De comm. en fase. samen haalden 12 pet. der stemmen, de SDAP alleen reeds 22 pet. Er is dus geen reden opi somber ge stemd te zijn. Wij bieden een construc tief plan: meer werk en betere tijden voor: een groot deel der bevolking. Lichtpunten zijn de opleving in Skandinavië, in Zwit serland en Amerika, België, waar De- grelle een knauw heeft gekregen terwijl we een eeresaluut brengen aan Spanje, dat vecht voor de democratie tegen de; fascisten. Blijven we in ons land gelijk ot gaan we achteruit, dan is er gevaar, dat de oude coalitie herrijst, die een nieuwe ramp over ons volk zal brengen. Aan ons te zorgen, dat de huidige meer derheid verdwijnt. De tijden zijn duister, maar ons geloof in het socialisme, in de kracht van de arbeid, zal het duister ver drijven voor een stralend licht. Na de pauze voerden leden van de jeugdgroep der Landarbeiders op: Flinke jongens Gevraagd, waarin betoogd werd, dat studeerende, zoowel als ongeschool de jongeren te zamen moeten optrekken om hun belangen te behnftigen. Er werd keurig gespeeld. Er zaten beslist goede klachten onder. De Stem des Volks zong nuMeizang, Een avonddans, Strijdmarsch der Arbeiders en de Internationale, waar na PALVU nog opvoerde Een Slippertje, een dol-vermakelijke geschiedenis van twee getrouwde mannen, die er tusschen uit wilden trekken. Er werd daverend ge lachen om de malle situaties. Een spreek- koortje declameerde tot slot .Steek je kop maar in de lucht, van Willem v. Iepen- daal. De voorz. wekte in zijn slotwoord op om het Volksblad te lezen en zich aan te sluiten bij de S.D.A.P. Zorgt, zei hij, dat wij zullen blijven vrije menschen in een vrij land en dat wij niet zullen be-> hooren onder de, naar 's heeren Musserts gedachtengang, rotte appelen, die naar Veenhuizen 'gaan. Om precies een uur werd met de Internationale besloten. Het was voor de S.D.A.P. een alleszins geslaagd feest. Wij komen terug op het belangrijkste deel van de reclasseeringsarbeid: de voor lichting in verband mede met de voor waardelijke veroordeeling. Dit werk ge heel in handen van de reclasseeringsver- eenigingen is een onmisbaar deel ge worden van onze strafrechtspraak. Hoe zou de rechter anders weten, wie hij een voorwaardelijke veroordeeling kan opleg gen, wanneer de Reclasseeringsinstellin- gen niet gereed stonden jaarlijks duizen den voorlichtingsrapporten uit te bren gen IX voorwaardelijke veroordeeling heeft niet geleden onder de tijdsomstandighe den. Men kan zelfs vaststellen, dat zichj een kleine verbetering heeft voorgedaan.t De proeftijd bij een dergelijk vonnis kan eindigen zonder tenuitvoerlegging dus gunstig of, als de veroordeelde zich niet goed gedraagd of zelfs in her haling vervalt, met tenuitvoerlegging van de straf dus ongunstig. Het volgende staatje spreekt voor zichzelf. Totaal aantal gevallen Afloop in pet. einde proeftijd Gunstig Ongunstig (Bij misdrijven) 1930 1588 83.8 16.2 1931 1686 84.7 15.3 1932 1707 82.9 17.1 1933 2179 85.4 14.6 1934 2679 86.0 14.0 Wanneer men nu nog weet, dat in het algemeen ongeveer veertig pet. van alle veroordeelden in herhaling van het mis drijf vervalt en van de tot gevangenisstraf veroordeelden zelfs ongeveer 55 pet., dan vormei' deze getallen wel het sprekendst bewijs van de heilzame werking van de voorwaardelijke veroordeeling, niet alleen voor de betrokkenen, maar ook voor de, gemeenschap. V De Nationale reclasseeringsdag van de Reclass.-Instellingen van alle gezindten is bepaald op Zaterdag 5 Juni. Centr. leiding: Van Eeghenstraat 63, Amster dam-Zuid. Als Gij 's nachts niet slapen kont door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker s Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bij iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii D.D.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2