FOTO- ALBUMS BEKJES LSJM 0 STROOKJES Lagere Landbouwschool. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. DERDE BLAD. TEXELSCHE CRT. Texelsche Berichten V Zaterdag 8 Mei 1937 heden nog van de Vereen, van Oud-leer lingen. Dan krijg je gelegenheid om je verder te bekwamen. Laat je kennis niet wegzakken. Tracht ze uit te breiden. Op de praat-avonden wordt door de leden zelf over verschillende onderwerpen het woord gevoerd. Je krijgt zoodoende meer vrijheid om je in het openbaar uit te drukken. Je ziet hier de kopstukken uit de landbouwbeweging zitten. Zorgt in de toekomst in staat te zijn, de opengevallen plaatsen in te hemen. In de a. s. zo mer wil ik eenige excursies organiseeren. Grijpt de gelegenheid aan, om daaraan deel te nemen. Met een woord van dank aan allen voor de betoonde belangstelling sloot de heer Van den Ban deze laatste les. Na afloop van de bijeenkomst lieten van de 18 leerlingen, die met diploma de school verlieten, 17 zich als lid van de Vereen, v. Oud-leerlingen inschrijven; een gaat zich buiten de gemeente vestigen. Van de 3e naar de 4e klasse werden be vorderd Gerrit de Boer, Bernard Dros, Jacob Kikkert Jbz., Jac. Koorn, Jan G. van Maldegem, Dirk Prins, Joh. C. Roe per, Philippus Stark en Cor Witte Jz. Verder werd één nog voorwaardelijk verhoogd, terwijl één niet werd bevor derd. Uitslag overgang le en 2e klasse volgt later. Gaarne vestigen wij de aandacht op de gelegenheid tof aangifte van nieuwe leer lingen. Wacht hier niet mee tot het laat ste oogenblik. DOE HET NU. J.D. VERKOOPING. Volgende maand worden de Doopsgez. Pastorie en café Den Burg door Notaris Mulder publiek geveild. VERTROKKEN PERSONEN. Maria 't Hart, Kantoorstraat, naar Den Haag, Loosduinen, Kijkduinstr. 111. Arie de Vries, Den Hoorn, naar Amsterdam, Mar. Kazerne. CONSULTATIEBUREAU. Gisteren werden over 72 zuigelingen adviezen verstrekt; vorige maand 51 (er waren toen veel kinderen wegens ziekte niet aanwezig) Volgende zitting is op Vrijdag 4 Juni van 13 uur. T.O.K.A.Z. Onder de aandacht der leden wordt ge bracht, dat de aangifte van voorjaarsza den en pootaardappelen voor 15 Mei moet plaatshebben bij de heer C. J. de Lugt. Aangiftegeld fl.per H.A. (Zie ook volgend no. over de T.O.K.A.Z.) INGEKOA1EN PERSONEN. Maria Huisman, Den Hoorn, van Amsterdam, Marnixstraat 154. P. Appelboom en A. Appelboom-Uit geest, Groeneplaats, van Haarlem, Vroom- straat 6. - Everd. Benthem, Weverstr., van Bus- sum, Singel 3. Everdina Westfa, Oosterend, van Nijmegen, Cl. Noorduynstr. 5. Berend Kuiper en Willi. Kuiper-Dog ger, Den Hoorn, van Haarlem, Soenda- straat 4. Joh. van Diggelen, Oosterend, van Hennaarderadeel. OP CONCOURS. Op het concours te Twisk heeft Texels Fanfare op Hemelvaartsdag in de afd. Uitmuntendheid met 156 p. (145 was al genoeg) een eerste prijs gehaald. Een prachtig resultaat, waarmee we namens de burgerij bestuur en leden en niet in de laatste plaats de directeur Joh. Dol har telijk feliciteeren. Een heel mooie presta tie na de moeilijkheden, waarmee de ver een. in de afgeloopen winter te kamden' had. Een bewijs van kunnen en kennen, waarop nieuwe successen kunnen worden gebouwd ook in de Eere-afd., waarin het corps volgend jaar zal uitkomen. Jury-leden waren de heeren G. Boedijn, A. Hasebroek en M. C. v.d. Roovaart. De reis had een vlot verloop. Na aan komst te Den Burg om 11 uur. gaf het corps op de Groeneplaats twee nummers ten beste. Het klonk glorieus en bracht al gauw veel publiek op de been. F.1ERLANO ZELDZAAM. Op het bedrijf van de heer K. Vreugde- hil, Breda, wierp deze week een paard twee veulens. Moeder, zoon en dochter maken het goed. OOK VOOR DE SCHRALE BEURS. OOK VOOR WIE HOOGEI ISCHEN STELT PRINS HENDRIK-POLDER. POLDERBESTUUR. Bij K. B. werd herbenoemd tot heem raad van de P. I I.-Polder de heer W. Zegel Kz. OOSTEREND. MEESTER BAKKER OVERLEDEN. Elders in dit nummer vindt U het reeds vermeldMeester Bakker is Woensdag plotseling overleden. In hem verliest de School met de Bijbel een goede kracht, die met lust en ijver werkzaam was gedurende wel 34 jaar. Meester Bakker begon zijn onderwijzersloopbaan te Nederhorst-Den Berg, waar hij drie ntnd. onderwijs gaf. Daarna was hij van I Sept. 1901 1 Mei 1903 te Ermelo-Veldwijk werkzaam, nadien alhier. Hij nam in de harten van jong en oud een groote plaats in en genoot alge meen waardeering, hetgeen op treffende wijze tot uiting kwam bij gelegenheid van de viering van zijn Zilveren Jubileum in 1928 In dankbare herinnering zal de gedachte aan meester Bakker voortleven. Hij ruste in vrede. D. [EXCELSIOR WINT TWEE EERSTE PRIJZEN. Excelsior nam op Hemelvaartsdag te Hoorn deel aan het muziekconcours van de Bond van Chr. Harmonie- en Fan farecorpsen in Noord-Holland. Om onge veer zeven uur in de morgen werd gestart, gezamenlijk met Tex. Fanfare en VIOS Hoewel het weer guur was, trok men er vol moed op af. Het ging van !Den Helder per autobus en om tien uur kwam het gezelschap iu Hoorn aan, waar 19 corp sen hun krachten zouden meten. Geza menlijk werd een rondgang gemaakt en toen een aubade aan de eerste burger van dc stad gebracht. Om één uur begon de marschwedstrijd. Excelsior behaalde een eerste prijs met 25 punten. Dat gaf nieuwe moed, de mu zikanten waren enthousiast. Om 4 uur blies Excelsior in de eerste afd. haar con certnummers. Ook hiermee werd de lc prijs bemachtigd, en wel met 61 punten. Voor de zeven rubrieken van beoordeeling kreeg Excelsior 5 maal een 9 en 2 inaaA een 8 (8 is zeer goed, 9 is uitmuntend.) Het resultaat was dus schitterend. Om tien uur vertrok men per extra boot uit Den Helder, en om elf uur ruim kwam men weer in Oosterend, opgewacht door een enthousiaste menigte. Men leefli mee met het corps en haar kranige direc teur C. Bremer. Vorig jaar behaalde Excelsior ook twee eerste prijzen. Dit jaar kwam het corps voor het eerst in de eerste afd. Hulde. Leden en directeur hartelijk gefeliciteerd. In 1936 behaalde E. te Den Burg in de 2e afd. met 59 p. een Ie prijs, in 1935 te! Alkmaar met 58 p. een le prijs. Ook een le prijs in de marschwedstrijd, resp. met 25 en 26 punten. D. lllllliiiiiiiiiiiiiiniiuu llllllllllil Mededeelingen llllllllüll 111111111111 van Texels Bioscoop-Theater ||||||iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiliiiiM FOLIES BERGERE. Een film met Maurice Chevalier. Geen revuefilm, a* komen er dan diverse liedjes en grootsche revue-scènes in voor. Het is vóór alles een luchtige comedie, doch de „show-scènes" zijn van die aard, dat het publiek er zich kostelijk mee zal amusee ren. Wij noemen slechts het grandioze regen-tafreci in de eerste acte, waarin met veel water en parapluies geestige effecten bereikt zijn en voorts de pittigej stroohoeden-finale, die ontstaat uit één stroohoed van Chevalier en een fantas tische climax ook technisch en foto grafisch tengevolge heeft. Knap werk, deze scènes. De dansen werden geleid door Dave Gouldde man, die de Carioca en de Continental op de film regisseerde. NÜ OF NOOIT. Een spannende avonturenfilm, hoofd nummer van het Zondagmiddagprogram- ma. Hoofdmomenten zijn: de overval op Dick Rainy, de ontsnapping, de achter volging, de moord op Norman, onschuldig verdacht, ten tweeden male ontsnapt, de diamantdiefstal, de boeven opgespoord, de diamanten i|||||lll!lllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIUlllilll llllllllllli SPORT OP TEXEL llllllllllil ||||||iiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| S.V. TEXEL. Hoewel voor zeer veel voetballiethebbers de Zondag wel liet al lerbelangrijkste is, weten we toch, dat de belangstelling voor de viering van ons 25- jarig bestaan daarnaast direct genoemd kan worden. Het is of de dagen met ver sneld tempa -vooralj vliegen; vooral voor de commissie en haar medewerkers. Eeni ge mededeelingen zullen nog wel nuttig zijn: De feestavond vindt plaats op Vrijdag 14 Mei in Pen's Schouwburgzaal, welke feestelijk zal zijn versierd. Een jazz-band onder leiding van Jan v.d. Brink zal het; muzikale gedeelte verzorgen. De leiding is in handen van de voorz. der Feestcomm.,, de heer Mulder. Er zal gelegenheid gege ven worden voor het complimenteeren der jubileerende Vereen. Texelsch Filmarchief (Tex. Crt.) biedt ons een lichtbeeldenserie aan, welke voorl zeer velen herinneringen zal oproepen uit de achter ons liggende tijd en tevens een kijk geeft op het werk, voor de Vereen, verricht. Bovendien zal de alombekende Daan Pool en Tonny Bouman ons een feestpro gramma voorzetten, waarvan ieder hope lijk kan smullen. We rekenen op een gezellig bal, waar voor een ieders medewerking wordt inge roepen. De heer A. de Wilt zal de leiding hebben. Gaarne vestigen wij de aandacht op het werk der Texelsche Courant, haar film archief. Kosten noch moeite worden ge spaard. Zij geeft o.m. ter gelegenheid van ons jubileum een feestkrant uit met tien tallen foto's en met artikelen van voor aanstaande personen uit onze gemeente, uit KNVB, NHVB, van eere-leden, enz., enz. Dit verdient de waardeering van heel de S.V. Texel en haar groote aanhangers- kring. Als Texel 1 voor een overwinning zorgt op Alkmaar, zal dit feest dubbele betee- kenis hebben. Vol vertrouwen in dit elftal en in de toekomst zien we onze feest avond tegemoet. De verloting zal de onkosten helpen bestrijden. Helpt u mede? Ook kunnen wij nog eenige prijsjes ontvangen, hoewel we vol lof zijn over de medewerking. Training leden: Maandag en Don derdagavond, aanvang 7.45 uur. Maandagavond plaatsbespreken van 78 uur aan Pen's Zaal a 10 ct. perj plaats. Zegt het elkaar en zorgt er voor, dat de training er geen hinder van heeft.. Vroegtijdig aanwezig. Adspiranten Morgen 12 uur: Texel B —Texel A. Texel B (wit) P.Keijser Jac. Kikkert H.Hillen J. Westdorp J. Hillen 'K. Boswijk H.Broekman H.Dob W.Krugers J.v.d.Pijl H.Bruin e C.Zutphen J.Komdeur D.Huizinga Jn.Rab Ab/Keijser .NN. H.v.Dijk W.Langeveld H.Pen Jac.Koorn Texel A: P.Keijser .Res.: P.List, H.Boswijk, "B.Koningsveld Texel 1 morgen tegen Alkmaar. (Zie ook le blad.) J.Dukers D.Zuidewind J.Ran H.Neijens N.deGraaf A.Huizinga H.Ran P.Kikkert M.Vlaming G.Witvliet P.Neijens Res: J. Bruin en A. Verseput. - D.D. De middag van Woensdag 1.1. was voor de leerlingen van de school een zeer be langrijke: De laatste les en uitreiking van de diploma's in tegenwoordigheid van Bestuur, Commissie van Toezicht en de Rijkslandbouwconsulent, de heer Lienesch. 't Was half drie, toen het schoolhoofd, de heer E. v.d. Ban, de aanwezigen wel kom heette. Hij zei, het zich te kunnen voorstellen, dat de leerlingen deze mid dag met veel genoegen naar school wa ren gegaan om ten overstaan van diverse aanwezigen, te worden „uitgebeend". Vijt leerlingen lazen op verzoek van het hoofd der school hun examen-opstel voor, waarna door de heeren Van den Ban en E. Noordijk vragen werden gesteld om de kennis van de leerlingen te toetsen. Hier-- bij bleek duidelijk, welk een prettige ver houding er tusschen leeraren en leerlingen bestaat en bovenal, hoe veelzijdig en practisch de kennis is, welke hier wordt bijgebracht. Toespraak van K. Vlaming. Als voorz. van de Comm. van Toezicht sprak vervolgens de heer JCf Vlaming de leerlingen toe. Hij bracht hierbij eer en hulde aan de heeren J.S.Dijt, M. J. Vee- ger en P. Bakker Az., resp. voorz., secr. en penningm. van de Stichting Land bouwonderwijs en vervolgde: We zijn blij en dankbaar dat wij deze directeur heb ben. Geen moeite is hem te veel om de belangen van onderwijs en leerlingen te behartigen, met behulp ook van de plaat selijke pers. Ook de heer E. Noordijk heeft zijn sporen op Texel reeds verdiend. Met medewerking van de hooge autori teiten heeft Texel een school welke er mag zijn. Een opleiding voor de jonge menschen, voor de bedrijven, 't Is me een gelukkige taak, u de diploma's te mogen uitreiken. We hopen, dat u alle op de school opgedane kennis in de practijk zal kunnen gebruiken. Uitreiking Diploma's. Diploma's konden aan alle leerlingen worden uitgereikt, n.l. aan Philippus Bas, Dirk Boerhorst, Arie Boon, Dirk v.d. Craats, Abram v. Groningen, Cor Hin, Cor Hopman, Jan Leber, Ian van Malde gem, Maarten Mantje, Klaas de Porto, Lubertus Prins, Marius Roeper, Piet Roe per, Gerard Veeger, Corn. Witte Cz., Martinus Witte en Mathijs Witte. De heer Vlaming feliciteerde hierop dc leerlingen met het behalen van het di ploma. Ir. Lienesch spreekt. De heer lr. Lienesch verkreeg vervol gens het woord. Hij sprak als volgt: Na de keurige inleiding van de voorz. van de Comm. v. Toezicht, volgt een voor mij niet makkelijke taak. Hij heeft me het gras voor de voeten weggemaaid. In de eerste plaats thans mijn gelukwenschen aan de afgestudeerde jongelui. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Er zijn beste bij en minder. Texel heeft een sterk be grensd achterland. Beschouwt het als een. eereplicht, te zorgen, dat je op schoon door het verlaten daarvan opengevallen: plaats door anderen wordt ingenomen. Dit als een bewijs van waardeering. De be doeling is, je hier opgedane kennis in de; practijk uit te buiten. De heer Van den Ban is wel de „hoofdschuldige", dat jullie het diploma hebt bereikt. Er is me bij 't lezen van de opstellen en bij de beant woording van de daarna gestelde vragen gebleken, dat hier met animo gewerkt is. De gemeente Texel heeft haar schouders gezet onder de stichting van de school. Er is wel eens gedacht, dat de school hier niet zou kunnen blijven bestaan, Maar ik heb het gevoel, dat de kwaadste peri ode nu achter de rug is en dat de jschool een lang leven beschoren zal zijn. De heer v.d. Ban zal hef nog druk genoeg krijgen. Ik vraag je, het diploma niet te willen be schouwen als een bewijs van volleerd zijn. Houdt in de toekomst met de practijk re kening. Het landbouwonderwijs is plm. 40 jaar oud, de landbouwpraktijk mis schien wel 40 eeuwen. Vergeet dit niet Theorie en practijk grijpen sterk in el kaar. Toets je theoretische kennis steeds aan de practijk. Weest niet eigenwijs. Zegt niet Ik weet alles een ander niets. Een woord van dank spreek ik uit voor de leiding door Bestuur en de heer v.d. Ban. Van de heer Noordijk: „Goede wijn behoeft geen krans". Slotwoord. De heer Van den Ban bracht als laat ste spreker dank aan de heer Lienesch en het bestuur voor de vriendelijke wooi a den. Hij gewaagde hierna van de eerste voor hem moeilijke tijd aan de school; nu is dit allemaal veranderd. Komt het vol gend jaar op de praat-avonden. Dan kun nen we daar nog eens verder op ver schillende zaken ingaan. Wordt lid, liefst OOST. V.I.O.S. Fanfare V.i.O.S. behaalde op het con cours te Twisk met KKh/z punt in de 3e afd een derde prijs. Vorig jaar te Den Burg met 48 p. (Chr. Bond) een 2e, in 1935 met 120 een 2e, in 1934 en 1933 met 123 p. eveneens een tweede. Blijkbaar is VIOS wat ongelukkig geweest. Natuur lijk laat het de moed niet zakken. Moei lijkheden zijn er om overwonnen te wor den. EEN MAL „GEVAL". r

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 9