DOUWE Tff£I I Rheumafiek laaf* U toch wrijven akkers KIoosferbalsem CAX.OX'Im Jl A. BRANS MET PENSIOEN. 43?- ANNO GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. T de V., De Koog f 0.50. J. V., Den Burg fl. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de Emmabloemcol- lecte was als volgt: Den Burg f 63.47 Oosterend 15.02>/2 De Koog 9.21 Oudeschild 15. Eierland 8.70 Den Hoorn 11.30 De Waal 7.20 De Cocksdorp 8.25 Totaal f 138.15V2 Hartelijk wordt dank gebracht aan de dames, die zich met de verkoop hebberf willen belasten, en aan allen, die door een bloempje te koopcn, de opbrengst zoo groot deden zijn. Vorig jaar was ze f 123.23 Zooals gemeld, komt het heele. bedrag ten goede aan de t.b.c.-bestrijdingl op ons eiland. NATTE APRIL MAAND. In de maand April viel op ons eiland 49.0 mM. regen. De hoogste hoeveelheid, in één etmaal gevallen, bedroeg 22.9 mM: 'In 9 etmalen viel geen regen. Ter vergelijking diene: April 1937 49.0 mM. April 1936 28.8 mM. April 1935 48.7 mM. April 1934 40.0 mM. HOLL. MIJ. VAN LAND[BOUfW. Een gering aantal belangstellenden was het, dat de heer A. J. Keijser, voorz.t, Vrijdag op de alg. ledenvergadering van de afd. Texel der Holl. Mij. van Land- obuw mocht welkom heeten. Hij gaf daar over zijn spijt te kennen en vroeg zich af,, of wellicht door het zenden van convoca ties het vergadeningbezoek kan wordem bevorderd. Het is te probeeren. Na het lezen van 3e notulen door de heer E. Noordijk, secr., volgde behande ling van ingekomen stukken. MELKCURSUS. Een der stukken had betrekking op een eventueel te geven melkcursus. Besloten werd weer zoo'n cursus te organiseeren en de heer Jac. Roeper als vóór-melker aan te zoeken. Aanmelding moet uiterlijk Maandag a. s. bijl /de iheer E. Noordijk geschieden. LANDBOUWCRISISWETGEVING. Op de a.s. alg. vergadering zal Ir. T. P. Huisman, secr. van het Hoofdbestuur, de huidige landbouwcrisiswetgeving aan een beschouwing onderwerpen. Voorz. deed voorlezing van een samenvatting van het te houden betoog. KALVERTEELTBEPERK1NG. Van afd. Purmerend, Beerpster en omstreken was ingekomen een verzoek om adhaesie- betuiging aan haar voorstel om de teeli' van kalveren niet langer aan banden te leggen of althans minder t? beperken. Hierover ontspon zich een levendige dis cussie. De heer Jb. Lap was van mee? ning, dat ons eiland vermoedelijk in een uitzonderingspositie zou kunnen worden geplaatst in verband met de onvermoeide pogingen om 'de rundvee-stapel geheel vrij, te maken van t.b.c. Naar het oordeel van de "heer Jac. Roeper zou Texel al reeds bevoordeeld zijn: hier mag over het ge heel één kalf op de drie a vier stukst vee worden aangehouden, aan de vaste1 wal van Noord-Holland een op de zes. De heer M. Zuidewind schrijft dit toe aan het feit, dat bij de le inventarisatie nogal veel kalveren op het bedrijf gehouden werden. Voor totale opheffing van de teeltregeling bleek de vergadering niets te gevoelen, wel voor een verzoek, te richten aan de Veehouderij-Centrale, strekkende tot geringer beperking van de rundvee teelt. Het bestuur zal hieraan, in samen-: werking met de Vereen, tot Bestrijding van de Rundvee-t.b.c. en, zoo mogélijk, met de andere Landbouworganisaties, ge volg geven. TOT AFGEVAARDIGDE naar de Alg. Vergad. werd bij acclamatie benoemd de heer A. J. Keijser. DE REKENING werd volkomen in orde bevonden. De heer J. Keijser Az. werd voor zijn zorgvuldig beheer dank ge bracht. De ontvangsten bedroegen f 1519.45, de uitgaven f 1437.11. Batig saldo f82.34. Van de Fokveedag waren de uitgaven f173.De ontvangsten f 65. Nadeel ig saldo f 10S. NOPPEN VOL GELD. In antwoord op een vraag van de heer Jb. Lap, deelde de voorz. mee, dat het in de bedoeling ligt de veehouders per advertentie in dit blad met nadruk te verzoeken, de noppen apart te houden en bij de wolverkoop „noppen vol geld" te bedingen. De nop pen apart houden; niet in de vacht stop pen. Dat komt de naam van de Texelsche wol waarop wel eens een smet gewor pen is ten gïiede. SCHAPENPOTJE. De heer Jb. Lap vröeg hoe het daarmee staat. Voorz. ant woordde dat de uitkeeringen nog niet alle hebben plaatsgehad. Wie er niet voor in aanmerking komt, krijgt in elk gevai bericht. Nog wat geduld dus. Hoop doet) leven. Hierna volgde sluiting met de beste wenschen voor de afd. SCHOOL ARTSENDIENST. Naar men ons meedeelt is thans ook de R.K. School alhier bij de Districts-school- artsendienst aangesloten. Laai U niet kwellen door rheumatische pijnen, die U oud maken vóór Uw lijd. mei den geneeskrach- tigen Klooslerbalsem die ze snel verdrijft. dring! tol diep in de weelsels doorl TENTOONSTELLING. CURSUS R.K. WERKLOOZEN. In tegenwoordigheid van wethouder J. C. Kager, die het Gemeentebestuur verte genwoordigde en nog een aantal belang stellenden, werd Zaterdagmiddag om vijf uur door Pastoor Brinkman in het St. Janshuis de tentoonstelling geopend, welke aldaar door de deelnemers aan de cursus voor Jeugdige R.K. Werkloozen was georganiseerd. De eerw. spreker sprak met groote waardeering over de belangelooze mede werking van de dames en heeren, die zich met de leiding hadden willen belasten en gaf zijn tevredenheid te kennen over de resultaten, welke de moeite van aandach tige beschouwing alleszins waard waren. Vervolgens voerde de heer H. Zijm als voorz. van de R. K. Volksbond, afd. Den Burg, het woord. Hij bracht het ge meentebestuur dank voor zijn medewer king; het stelde een lokaal met vuur en licht kosteloos ter beschikking; ook werd dank gebracht aan de cursusleiders, voorj de cursus houtbewerking de heeren H., Schrama en Joh. Witte, voor 'de cursus knippen en naaien de dames Huisman—- Witte en Alie Smit, voor de boekhoudcur- feus de heer J. de Vey; daink ook aan det jury: voor de afd. houtbewerking de hee ren J. Tiessen, W. v. Heerwaarden en C. Schoenmaker; en voor de afd. knippen en naaien de dames T. Logman-v.d. Vis, G. Vinken en Joh. Zoetelief. De cursussen werden over het geheel goed bezocht. Houtbewerking: 24 lessen, 44 deelne mers, gemidd. per les 21. Boekhouden: 18 lessen, 38 deelnemers, gemiddeld per les 18. Knippen en naaien: 21 lessen, 16 deel neemsters, gemidd. per les 12. Een grafiek, bewerkt door de heer Fr. Buisman, gaf van dit cursusbezoek een sprekend beeld. De cursus Eerste Huln bij Ongelukken, welke samen met de L.T.B. door de Com missie is georganiseerd (leider: dokter Hellema) is nog niet beëindigd. Een verloting werd op touw gezet om de kosten te bestrijden. Tenslotte sprak de heer J. C. Kager als wethouder nog een kort woord. Spr. deelde mee, dat door buiten Texel te ver toeven zoowel Burgemeester Kamp als Weth. Vlaming tot hun spijt niet van hun belangstelling konden doen blijken. Als vertegenwoordiger van het Dagelij ksch Bestuur was het hem een genoegen te kunnen meedeelen, dat de arbeid, waar van deze tentoonstelling de resultaten deed zien, de volle sympathie van het Ge meentebestuur heeft. B. en W. volgen dit werk met belangstelling en waardeeren' het ten zeerste. PR1JSWINNERS. Afd. Houtzagen, gevorderden: 1. Jac. Schrama Gz„ 24 punten, met spiegel, geflankeerd door twee schemer lampjes. 2. Henk Schrama Hz., 23 p., met een lamp Eerv. vermelding: Theo van Heerwaar den, 23 p., met papierbak. Afd. Houtzagen, beginner?': 1. Simon Zijm Hz., 24.5 p., met presen teerblad. 2. Joh. Witte Pz., 23 p., met wandsche- merlamp. Afd. Houtsnijwerk, gevorderden: Eenige inzending was die van Joh. Keij- zer, een prachtig bewerkte, met zorg ver vaardigde naaitafel; ze werd bekroond met een „extra prijs". Afd. Houtsnijden, beginners: 1. W. van Heerwaarden Wz„ met 23.5 p., portretlijst. 2. W.Keijzer, 22.5 p., met borstelhanger. Afd. Knippen en naaien, beginners: 1. Topie Rijk Wd„ 2. Dora Witte Cd. (beiden met een meisjesjurk.) Afd. Knippen en naaien, gevorderden: 1. Guus Bakker Md., broekje, 2. Marie Dijt Hd., damesjurk. Over het geheel gaf deze tentoonstel ling een goede indruk van de resultaten waartoe de cursussen hebben geleid. Er was voor de dames en heeren, die er hur> tijd en hun krachten aan gaven, alle reden tot voldoening. GERINGDE VOGELS. Door Adr. van Strien werd in Eierland een geringde kievit gevonden. Blijkens het ringnummer werd de vogel 24 Juni '36 als nestjong in Eierland geringd. Een door A. Halsema in Eierland gevonden kievit werd volgens zijn nummer 29 Mei 1929 als nestjong in de Eendrachtpolder van een ring voorzien. Meegedeeld dopr het Rijksmuseum van Natuurl. Histo rie te Leiden. Gaarne wekken we nogmaals op ons de ringen van doodgevonden vogels te wil len doen toekomen. Ze hebben waarde voor de vogelwetenschap. OOSTEREND. OUD-MINISTER VAN DIJK SPREEKT. Vrijdagavond werd door de A.R. Kies- vereen. Nederland en Oranje een propag. vergadering belegd met als spreker Z.Exc. Van Dijk, oud-Minister van Def. De voorz., de heer H. P. Bolt, opent door te laten zingen Ps. 68:14 en gaati voor in gebed, leest dan Ps. 24 en heet. vervolgens allen welkom, inzonderheid de heer Van Dijk, die hierop het woord krijgt. Bij het ingaan van de verkiezingsstrijd, aldus spr., moeten we bedenken, waar het om gaat. Wij moeten ons oriënteeren op verleden en toekomst, ook in internatio naal verband, daar de geestesstroomingen, ook van buitenaf op ons volksleven inwer ken. We beleven een tijd, Waarin de gol-t ven van demagogie, van volksmisleiding,) hoog worden opgejaagd. Over deze gees telijke nood willen we met elkander spre ken, doch eerst willen we stilstaan bij de zegeningen, welke ver uitgaan boven het, buitenland en hiervoor zijn we Gode dankbaar. Het is een voorrecht, te worden geregeerd door een vorstenhuis. Gelukkig! geven de gebeurtenissen van de laatste tijd ons ook hoop voor de toekomst. We; leven hier nog vrij in burgerlijke en staatsvrijheid. Dank zij onze Regeeringj is ook de economische veerkracht nog niet verflauwd. Toch hooren we matelooze cri- tiek op de regeering. De strijd zal echter niet gaan om dit kabinet, maar om de beginselen. Met misleiden, aan wie we zijn verknocht, trekken we ten strijde. v».; -1 Wat dit kabinet ons gebracht heeft, was noodig. Voordien was dit bedenkelijk. Een Engelsch journalist, die ons land bezocht, noemde ons land een paradijs van orde. Wij willen ook orde naar buiten. De volken bond maakte ons beschaamd. Eeuwige vrede is niet te verwachten, dit is ons be kend uit Gods woord. De gevaren Tiggen bij onze grenzen opgehoopt. Tal van maatregelen werden reeds genomen. Wat betreft het financieele beleid van de re- geering: op dit gebied ving zij haar ar beid onder veel moeite aan. Een tekort van 190 millioen per jaar en een werk- loozenzorg, welke 140 millioen vroeg bui ten de Staatsarmenzorg, welke 90 mil lioen eischte. Onze inkomsten uit Export zakten tot een derde. Minister De Wilde had de moeilijke taak de gemeenten te noojaen haar financiën in evenwicht te brengen. De rijksbegrooting staat er nu beter voor, maar er zitten nog vele zwakke plekken in. Wat aangaat de be moeienis met het economische leven: De regeering heeft getracht ;de bronnen van export zooveel mogelijk in tact te houden. Ze moest een aanpassingspolitiek volgen, Met ingang van 17 Mei is hem op zijn verzoek in verband met het bereiken van de leeftijd van 65 jaar eervol ont slag verleend als hulppostbesteller te Oosterend (We schreven hierover reeds) veel hoon werd haar loon. Op het gebied van landbouw en industrie was het in krimpen en uitbreiden om productie en afzet te regelen, waarbij tevens de we- reldprijs in aanmerking moest worden ge nomen. Dit leidde tot mechaniseeren, wat soms meer werkloosheid gaf. Vele men- schen wilden geen loonsverlaging, meer, industrie-uitbreiding, doch andere landen wilden niet betrekken en bovendien bon den onze handelsverdragen ons. Het slag- wooi d Industralisatie was van onwaartde Ook het slagwoord Koopkracht is fantas- terij. Loonsverhooging geeft duurdere pro ductie. Neem Frankrijk met zijn 40-urige werkweek, alles wordt duurder, minder koopkracht. Toch is hierop het Plan van de Arbeid gebaseerd. Het is economisch met verantwoord. Het zit kunstmatig in elkaar: in de toekomst geen crisis meer, alles in handen van de gemeenschapvia staatssocialisme, tot economische dicta tuur. Men meende, dat devaluatie uit komst zou bieden. Aan devaluatie zijn altijd nadeelen verbonden. Nadeel is, dat er verschuiving van bezit plaats heeft onder verantwoordelijkheid van de regee ring. Spr. schetst de toestand van Sept., waarin de regeering gedwongen werd om te devalueeren en gewaagt van de z.i. meesterlijke politiek om op de juiste tijd de juiste maatregelen te treffen. Het werkloozenvraagstuk. Hiervoor is veel gedaan Land- en tuinbouw zijn hoog gehouden, werkverschaffing en werkver ruiming is gegeven. Deze verzorging gaat in Nederland boven elk land uit. Felle cri- tiek echter, nog véél werkloozen. Dit heeft zijn oorzaak in de rationaliseering! Wij hebben nog vele jonge werkloozen, andere landen lijden soms-ook erg aan geboortebeperking. De verkiezingsstrijd. Een groote taak wacht weer de volksvertegenwoordiging.' Voor de Kabinetsformateur is het yan groot belang hoe zij samengesteld is. Wij moeten uitgaan van ons beginsel. De A.R. roept op tot onderwerping aan Gods ordonnantiën. Dit is een oproep tot het geheele volk Wij dienen een beginsel, af geleid uit Gods geopenbaarde waarheid, en dit zijn de eenige beginselen voort steun. Gehoorzaamheid steunt op het Cal vinistisch beginsel. God de bron van alle gezag. De overheid heeft het recht Gods te bestellen als Gods dienaresse, doch niet verder te gaan dan Gods opdracht. Gehoorzaamheid is de plicht van ieder. Revolutie vindt haar beginpunt in het los laten van Gods ordonnantiën. Aan de rechterzijde der scheidingslijn vindt men, het aanvaarden van God als centrum voor, het leven, aan de linkerzijde de mensch als centrum; dit is in beginsel revolutionnair en leidt tot dictatuur, zie Duitschlarid, Italië, Rusland, enz. Duitschland krijgt het moderne heidendom, Rusland de God- looze cultuur, de jeugd moet staatsjeugd worden. Alles moet zijn onderworpen aan God. De nationaal socialisten willen het recht gekneveld en onderworpen aan del staat. Wij hebben onze hoogste goederen te bewaren onder onze Oranje's. Wij wil len geen keus tusschen Mussert of Mos kou. Zij hebben beide het beginsel in de menscli en komen beide tot dictatuur. De N.S.B. komt met allerlei verdacht makingen en doet alsof er reeds iets is ge presteerd. Ze noemt zich nationaal, doch' bij het minste neemt ze het voor Duitsch land op. Men noemt zich christelijk, maar erkend niet Gods souvereiniteit, en wif de volksvrijheden knevelen. De S.D.A.P. steekt zich nu in een ander kleed, maafl moet eerst daadwerkelijk toonen, dat ze veranderd is voor \tij èr aan denken, saam te gaan. Ook de Communisten zijn in de laatste tiid erg toegeeflijk, doch zie naar Rusland. Ons zijn de A.R.-beginselen lief. Ons onwrikbaar fundament is, daf we weten, dat God regeert. Zouden we dit niet weten, we zouden angstig zijn. We gaan voorwaarts in de kracht des Heeren. Hiermee eindint spr. Gezongen wordt „Een vaste burcht is onze God". Een drietal vragen wordt nog gesteld en door spr. beantwoord. Het was voor de A.R. een leerrijke avond. D.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2