TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT REIST PER WACO Texelsche Berichten Avond met Texelsche Films. Woensdag 12 Mei 1937 llllllllllll GEMEENTE TEXEL HHIIlllill RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen, dat eene verga dering van den Uemeenteraad is belegd op Vrijdag 14 Mei 1937, des namidd. te drie uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 11 Mei 1937. De Burgemeester van Texel, KAMP. Te behandelen onderwerpen: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 3. Ontslag-aanvrage van Mw. S. Dros- Alkema als Moeder in het Algemeen Algemeen Weeshuis. 4. Ontslag-aanvrage van A. Brans als beambte in algemeenen dienst. 5. Vaststelling kohier hondenbelasting 6. Aanwijzing gedeelte van den Mid- dellandschen weg als geschikt om daaraan een woonhuis te bouwen. .7 Credietverleening voor steun in na- tura aan werkloozen in 1937. 8. Goedkeuring begrooting Algemeen Weeshuis voor 1937. 9. Benoeming onderwijzeres aan de o.i. school te De Waal. 10. Ingebruikgeving gedeelte luchtvaart terrein. 11. Vaststelling verordeningen op de heffing en invordering van rechten voor het gebruikmaken van het lucht vaartterrein in Eierland. 12. Idem op de heffing en invordering! van een rioolgeld. 13. Aanvrage van A. L. Jonker om ver goeding ingevolge artikel 13 der La- ger-Onderwijswet 1920. 14. Verpachting standplaatsen op het zeestrand nabij De Koog. 15. Pacht van een gedeelte zeestrand bij het Westerslag en verpachting van standplaatsen aldaar. 16. Financieele regelingen. AUTORUSDIENSTEN naar Hoorn, Edam, Amsterdam en geheel West- Friesland. Inl. WACO, Kanaalw. 137 den Helder Tel. 773 en V.V.V. Mooi Texel. TAPTOE. Hedenavond maakt Tex. Fanfare, be houdens goedkeuring door de burgemee ster, een rondgang door Den Burg. WESTLANDSCHE HYP. BANK. De Directie van deze Bank verzoekt ons de aandacht op haar in dit nr. opgenomen adv. te willen vestigen. STAND NARCISSEN. Op 1 Mei werd de stand van het gewas als volgt beoordeeld: Goede vooruitzich ten. Schade komt zoo goed als niet voor. DS. VISSER. Naar alle waarschijnlijkheid zal Ds. Visser Zaterdag a.s. voldoende zijn her steld, om het ziekenhuis te kunnen ver laten. (BILJARTEN. Zij, die belangstellen in biljarten, wor den herinnerd aan het optreden van de virtuoos Soliën, vanavond in hotel De - Oranjeboom (zie adv. 4e pag. Ie blad) (CURSUS R.K. WERKLOOZEN. Van de prijzen, bij de Zaterdag gehou den verloting beschikbaar gesteld zijn er eenige nog niet afgehaald. Het zijn die, welke vielen op de loten 125, 614, 190, 295, 257. Adres: Th. Buijsman, Holle- walsweg. DE GOEDE KANT UIT. Texelsche Dubb. van Sion werden Maan dag op de Beurs verkocht Sions van 500550 p.k. voor 3,10 gld. per 100. Op Texel werden Golden Spurren ver kocht voor 25 ct. per K.G. Belangrijk meer dan vorig jaar. Het gewas staat er op ons eiland bovendien goed voor. EXTRA HULP aan werkloozen. Blijkens rondschrijven van de Minister van Soc. Zaken kan ook dit jaar met' steun van de regeering weer onder na der omschreven voorwaarden extra hulp worden verleend aan werkloozen en wel in de vorm van kleeding, dekking, en schoeisel. Over 1937 mag in deze ge meente hoogstens f 2935.60 worden be steed, n.l. f5.30 per werklooze (gemidd. 552). Hiervan betaalt het Rijk f2.zoo dat in totaal f1104 voor rekening der ge meente komt. llllllllllll SPORT OP TEXEL llllllllllll S.V. TEXEL. Wat velen hoopten, is ge schied, Texel heeft na een felle strijd met 32 van Alkmaar gewonnen en daar mede de promotie-comp. met een gelijk aantal punten (5) beëindigd. Het was best voetbalweer. Van alle kanten belang stellenden om deze DE WEDSTRIJD,van het seizoen bij te wonen. Ook onze Bur gemeester merkten we op, evenals de heer P. Luyckx en onze oud-keeper Jac. Gras, terwiji eenige heeren van Succes aanwe zig waren. Een record aantal kijkers. Alkmaar trapt af. T. neemt het spel in handen en spoedig moet Duiveman redden als M.Vlaming hard inschiet. A. bepaalt zich slechts tot doorbraken, Kranenburg komt vrij, maar kan er niet gauw genoeg mee weg. Zeer snel en vooral goecf plaat send wordt door T. over de vleugels ge opend, goede voorzetten volgen, waarbij vooral het uitstekend koppen van P. Neijens opvalt. De A-achterhoede heeft de handen meer dan vol. We zien een T.- overwicht, dat enkel goeds doet verwach ten. Na 20 min haalt P. Kikkert een bal op, hij loopt door en schiet vrij onver wachts van het strafschopgebied af in de uiterste benedenhoek, waardoor Duive man vermoedelijk verrast, juist te Iaat uit valt: 10. Met bezieling gaat het ten aanval. Nu is het Gom Witvliet of Maar ten Vlaming of Henk Ran, dan weer P. Neijens en de halflinie, die de aanval op bouwt. Telkens komt T. terug. Aan de an dere kant volgen wel doorbraken en soms zeer gevaarlijke, maar onze achterhoede weet er raad mee, terwijl Dukers op zijn post is. Kranenburg, de midvoor van A., laat zich weer van zijn slechtste zijde zien, speelt onnoodig ruw, trapt na, waartegen vrije schoppen niet voldoende straffen. Bij een T-aanval passeert H.Ran handig naar binnen. Hij schiet in de uiterste hoek, echter iets te hoog, Het publiek leeft mee en geniet van een vlotte partij voetbal, waarbij T. bewijst, zijn plaats in de 3e klasse te bevechten. Even voor de rust plaatst H. Neijens een vrije schop, mooi voor het doel langs. Piet, zijn broer, snelt naar binnen en kopt uiterst fraai en onhoudbaar in: 2—0. De 2e helft was minder mooi dan de eerste. Ruw spel, onbehoorlijkheden belet ten dit veelal. Dit soort spel past trou wens beter in de opvatting van Alkmaar. Het is jammer, dat eenige van ons daar aan meededen. Het aantal vrije schoppen was natuurlijk groot en bovendien had ons spél daaronder te lijden. Toch bleef onze aanval snel en bewegelijk. Het was jammer, dat tè vroeg onze binnen^jelers terugtrokken. Bij enkele goede vleugelaan- vallen kon Duiveman nog maar juist red den, terwijl de backs precies op tijd wis ten in te grijpen. Een pass van Henk Ram naar P.Kikkert wordt gemist. Gom Wit vliet leek eerst wat vermoeid, maar kwam dit later te boven. Uit een vrije schop te gen ons op de rand van het strafschopge bied schiet Kranenburg in de uiterste hoek. Joop Dukers is iets te laat: 2—1. Lang duurt deze nieuwe hoop der gasten niet, want Henk Ran loopt vrij langs de lijn, plaatst naar M. Vlaming, die hard via tegenstander inschiet; bal onhoud baar in het net verdwijnt: 3—1. De strijd wordt er niet fraaier op. Tallooze vrije schoppen volgen. Alkmaar probeert in te loopen ten koste van alles. T. tracht daarentegen te behouden en te verbete ren. Even voor het einde heeft A. succesi als een voorzet van links wordt ingezet over de uitloopende Dukers heen. De spanning stijgt ten top, nog 'één moeilijk oogenblik, als opnieuw een voorzet voor ons doel komt en juist over gaat. Dan fluit scheidsr. Crabbendam, die het niel makkelijk heeft gehad, maar zich er toch goed heeft doorgeslagen, einde. De lei ding was goed, de grensrechters waren zeer actief en betrouwbaar. Onze spelers hebben zich goed gegeven er is dikwijls op alle plaatsen goed ge speeld en we hopen, dat door training goede kameraadschap en een onverzette lijke wil ook de laatste wedstrijd tot 'n goed einde zal worden gebracht. We hebben alle reden om onze feest avond op Vrijdag a.s. in alle opgewekt heid te vieren; laat het werkelijk onze groote Texel-familie-avond worden. Texel B verloor mét slechts 21 van Texel A in een zeer vlot en goed ge speelde wedstrijd. Wc wenschen onze sportvereeniging van harte geluk met dit 25-jarig jubileum en spreken de wensch uit, dat het haar gegeven moge zijn nog tal van Jubileums te vieren onder een steeds grooter wor dende belangstelling. Dat ook de leden en de besturen in eendrachtige samenwerking mogen blijven samenwerken aan de verbe tering van ons spel, aan de versterking van de vereenigingsband en aan de ver breiding van Texels goede naam. (Zie adv. en feestprogramma.) De trekking onzer verloting wordt a.s. Zaterdag gehouden. We hebben meer dan 100 fraaie prijzen. (De namen der schenkers volgen.) Trainen als gewoonlijk. D.D. VEREEN VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING. De in De Lindeboom belegde vergade ring had in hoofdzaak ten doel, definitieve vaststelling van het reglement van de Texelsche Organisatie voor kweek- en afzet van zaaizaad. (T.O.K.A.Z.) De leiding berustte bij de heer C. J. dq Lugt, die 36 leden mocht verwelkomen. Na lezing der notulen door de heer Jac. Roeper, secr., werd het woord verleend aan de heer E. v.d. Ban, adviseur, die me- dedeeling deed van het vele werk, door de Vereen, in de korte tijd van haar bestaan verzet. Er zijn al 400 GRONDMON STERS onderzocht, Wat daarbij aan het licht kwam, heeft de heer Van den Ban op bevattelijke wijze reeds in ons blad uiteengezet. Het ligt in de bedoeling in in de zomer nog heel wat grondmonsters te steken, opdat na bekomen analyse, van de aanwijzingen in de herfst kan worden geprofiteerd. Van de PROEVEN, in grootcn getale door de Vereen, opgezet, noemen we: de proef met de teelt van zoete lupinen, voor groenvoer en voor zaadwinning; on derzoek naar de invloed van een groote chilibemesting op Meigras; proef met mangaan- en met kopersulfaat op alle gewassen; inkuilproef met groenvoederge- wassen; proef met Early Miller-haver, met de teelt van inergkool in de stoppel voof groenvoer; met de teelt van zaadmais; van winterwortels in de stoppel; met een nieuw middel tegen ritnaalden; met het meer of minder dicht zaaien van Kenia- gerst; een proef met Sulkafos op aard appelland; met Chili op mergkool; met cbili tegen hartrot bij bieten; diverse ras- senproeven met aardappelen, zomertarwe,, gerst, rogge, naver, erwten, uien, voeder bieten, korrelmais, gele en blauwe lupine; proef met stekbieten voor zaadteelt; een bewaarproef voor voederbieten, enz. Met dankbaarheid wordt melding ge maakt van de ontvangst van 1000 Kg. chili, aangebodeh door de Chili-Mij. en van kunstmest, voor de proefvelden der vereetiiging kosteloos door de Coop. Fa briek te Vlaardingen beschikbaar gesteld. Voorz. dankte de heer Van den Ban voor zijn uitvoerige mededeelingen. Toen volgde breedvoerige bespreking van het Tokaz.-reglement. Tot bestuursle den werden benoemd de heeren C. J. de; Lugt, G. Leber en P. Dros Bz., die alleil hun benoeming aannamen. Het reglement werd ongewijzigd vastgesteld. Bij de rondvraag werd o.m. meegedeeld, dat origineel zaad zoo mogelijk in massa, voor gezamenlijke rekening zal worden aangekocht. In zijn slotwoord sprak de heer De Lugt de wenseh uit, dat deze avond de eerste stap mag zijn geplaatst op de wegf langs welke de TOKAZ zal gaan tot zegen van de boerenstand van de heele, gemeente. Naar aanleiding van over deze nieuwe vereeniging loopende geruchten en gedane vragen wordt nog het volgende meege deeld: Het is in de zaadhandel in vrij wijde kring bekend, dat, vermoedejjjk door gunstig klimaat daarvoor, op Texel uit stekend zaaizaad kan worden gekweekt., De landbouwers moeten van dit door de natuur geschonken voorrecht profitc-e- ren. Deze gedachte was het die voerde, tot het vormen van het plan, bovenge noemde organisatie te stichten. Hier volgt uit, dat hoofddoel van de TOKAZ moet en zal zijn: het kweeken van een prima product, dat een stevige plaats op de markt krijgt. Hiervoor is noodig ook: or ganisatie van de afzet van zaad van Texel. Daarom stelt de vereen, zich dit in de tweede plaats ten doel. Hoe wil ze daarin werken? Door de handel in zaaizaad aan zich te trekken en te trachten de Texel sche handelaren op zij te dringen Aller minst. Juist het tegenovergestelde is het plan: het contact tusschen handel en kweekervergemakkelijken helpen, voor al door gezamenlijk gemaakte degelijke reclame in wijde kring, het afzetgebied vergrooten. Daarvan kan zoowel kweeker als handelaar alleen voordeel hebben. In verschillende streken van ons 'land werkti men met speciale streekproducten in die geest. Men zoekt dan vooral ook z'n kracht in prompte bediening, in de puntjes verzorgd. Hierbij wordt gedacht aan so lide uniforme verpakking, 't Zou pas dan, goed zijn, als alle zaaizaad en pootgoedi van Texel wegging onder één merk, in 'dezelfde verpakking, waaraan men uit de verte kon zien, dat bet Texelsch zaad was. Een vast merk zou er dus moeten komen voor al het van Texel geleverde zaad en pootgoed waarop te zien was, wie het kweekte maar waarop ook de hande laar zijn firmanaam drukken kon. "Zoo kunnen zoowerhandelaar en "kweeker pro-: fiteeren van de goede naam van het pro-i (Jukt. Zoo gezien is dus de weg dat de handel meewerkt aan de opbouw van deze nieuwe vereen, en alle kweekers hun produkt bij de TOKAZ aangeven. Het T.O.K.A.Z.-bestuur verzoekt ons mee te deelen, dat men tot 1 JUNI voor de T.O.K.A.Z. zaad ter keuring kan aan geven bij de heeren De Lugt, Leber en P. Dros Bz. Donderdag 20 Mei wacht onze abonné's een buitengewone avond: een avond met films van de heer A. Burdet, op Texe» opgenomen beroemd ook buiten de grenzen, van ons land, toegelicht door onze populaire Dr. Jac. P. Thijsse, na 'n inleiding van Mr. A. F. Kamp, onze Bur-t gemeester. Entree tien ct. per persoon. Houdt die Donderdag vrij. Nadere biezon- derheden volgen. VOORLOOPIG BERICHT. De Tex. Paardcnsportvereen. zal ver moedelijk de volgende week de beschik king krijgen over een goede Oldenburger hengst. In verband met de Pinksterdrukte ver zoeken wij onze adverteerders beleefd, opdrachten reeds morgen, Donderdag, althans niet later dan Vrijdag v.m. tien uur in te zenden. ADM. EEN MOEILIJK GEVAL. Men schrijft ons: Naar aanleiding van het ingezonden ar tikeltje in de lex. Crt. van Zaterdag S Mei onder bovenstaand opschrift nog even het volgende: Üp het eerste gedeelte wenschen wij niet te antwoorden, de feiten zijn genoeg zaam bekend. Bevoegdheden, welke de voorz. der R.K. Staatspartij en voorz. Propagandaclub worden toegedacht, bezitten deze perso nen op straat niet. Deze taak is voor de politie. De NSB-heeren verklaarden niet verantwoordelijk te zijn voor de daden der colporteurs (partijgenooten), maar zijn wij 'dan verantwoordelijk te stellen voor kwajongensstreken? Recht gezet dient te worden het besluit van de vergadering Er WAS een dag bedenktijd, maar niet over het besluit, WEL over de WIJZE, HOE er gerehabiliteerd zou worden. Ook die boycot kan men niet ontkennen, maar dit ruimt de feiten niet weg, al spreekt men nu van 'n natuurlijke reactie van het publiek. Is het nu zoo bedenke-i lijk met onze Texelaars gesteld, dan men met zulke middelen reageert op alles wat er ge/egu wordt, waarheid of leugen Stel eens, dat deze z.g. natuurlijke re actie verder ging en degene, die getroffen wordt, met zijn aanhang ook begint? Waar is dan het einde? Wat blijft er dan over van de rustige sfeer van ons eiland Verklaarbaarder zou zijn, van onze kant, een actie op touw te zetten, tot bescher* ming van hen, die nu getroffen worden, want met namen zijn personen te noemen, die niet op straat, ja zelfs niet in Den Burg zijn geweest op die avond, en toch door N.S.B.'crs worden geboycot. Maar moeten we nu zoo de toekomst tegemoet? Onverklaarbaar is voor ons dit, nu men van NSB-zijde de scherpe overdrij ving van het gebeurde toch wel moet in zien, en geen enkele poging gedaan wordt, om het verstoorde evenwicht te herstellen. Ons beroep op het gezond verstand schijnt echter nog niet tot ieder te zij 14 doorgedrongen. GROOT SUCCES. Groot was het succes, dat Zondag Gymnastiekvereen. Texel bij haar eerste deelname aan een turnwedstrijd elders —1 aan die van de Turnkring Holl. Nloorder- kwartier te Schagen ten deel viel; 13 dames en heeren en 18 adspiranten traden in Theater Royal in het krijt, de damesl onder leiding van Joh. Moerbeek, de hee ren onder Kees Mets, de meisjes-adsp. onder Marrie Koorn. In de adsp. afd. haalde Texel met 116.5 p. een 2e prijs; Lycurgus kreeg met 117 p. de le. (Schagen). Van de personeele prijzen kreeg Jan Rab met 25 p. een le, Wim Langeveld met 24.5 een 2e (max. 25 pnt.) Van de heeren kreeg Kees Mets met 38.5 p. een 1e prijs, Gerrit Witte 37.5 p< 2e, G.Kikkert 36.5 p. 2e, Jb. Witte 35 p. 3e. Joost Kant 34 p. 3e, J.Kiljan 33 p. 3e. Van de dames won Marie Keijser met 21.5 p. een 2e prijs; Marrie Koorn, 21 p., Henny Voigt 20 p., N. Bremer 20.5 p., M. Bruin 21 p., allen een 3e prijs. De nummers bestonden voor de adsp. en de dames in vrije oef., brug en paard; voor de heeren bovendien in ringen en rek. De reis had een vlot verloop. Een compliment voor het goede werk hebben leiders, leden en adsp. stellig verdiend. OUDESCHILD. HULDIGING DIRECTEUR STOMPFF. In een allergenoeglijkste samenkomst, Zaterdagavond door het vaste personeel van T.E.S.O. in het Stoombootskoffiehuis belegd, is de heer Stompff, bij gelegen heid van zijn aftreden als directeur van T.E.S.O. op hartelijke wijze gehuldigd. Bij monde van kapitein C. List werd hem een fraaie rooktafel aangeboden. De lieer Stompff dankte zichtbaar bewogen, mede namens zijn echtgenoote, die ook aanwe zig was, voor dit bewijs van sympathie. Het ging er deze avond feestelijk aan toe, mede dank zij de heer P. Luyckx, die eenige voordrachten ten beste gaf. ||||j|ll!llllllllllllllllllltlllllllllllllll!!llllllllli:illlllll!llllllllllllllll!lllllllllll|i||||

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5