7 ONS FOTOHOEKJE. Aan de deur wordt niet gekocht. VOOR DE VROUW. RECEPTEN. HARDE EIERSALADE. Vier of vijf hard gekookte eieren, vijf of zes ge kookte aardappelen (koud), wat gehakte peterselie, wat mayonaise, enkele blaad jes sla, peper en zout. Pel de eieren en snijd deze aan niet te dikke plakjes (met( een vochtig mes.) Snijd de aardappelen aan dunne plakjes. Maak eier- en aard appelschijfjes aan met wat mayonaise, peper en zout. T.eg op een schotel wat blaadjes sla, hierop de eieren, en strooi er wat gehakte peterselie over. NUTTIGE WENKEN. Een uitgebloeide Cyclame wordt slap. Men laat ze ruim een maand rustig staan Het oude blad sterft langzaam af. Dit moet men afdraaien en niet afsnijden. Dan zet men de knol in een iets grootere pot met vruchtbare aarde. Als de Clivia bloeit, moet men ze volop water geven en minstens elke week wat bloemenmest of zeer slappe gier Js de bloei afgeloopen, dan neemt men direct de bloemsteel weg op U/s cM. na. Een maand na deze operatie geeft men weer geleidelijk voedsel. De beste stand plaats voor een Clivia is voor een licht niet-zonnig raam. No. 17. Dit is ADDI SMIT. Addi woont aan de Wilhehninalaan en wordt 5 Juni 1937 10 jaar. Met looine schreden begaf meneer Pin- kemans zich die middag voor de tiende keer naar de voordeur; de blik in zijrr oogen verried wanhopige vastberadenheid om die stoorder op zoo hevige wijze af te straffen, dat hij het in zijn levensdag gen niet meer wagen zou, om bij hem aan te bellen. Die middag had hij met gelijke vastberadenheid geweigerd abon- né te worden op de Wekelijksche Mode- spiegel, De Huisvriend, en de Bridge- Maniak, hij had even stellig, zij het met toenemende vermoeidheid, beslist gewei gerd een stofzuiger te koopen, lid van een begrafenisfonds te worden, een eigen; graf op afbetaling te koopen, schoenve ters in te slaan, zich van schuurpapien te voorzien en een werklooze huisvader, met dertien kinderen, met een dranklucht en zonder steun, iets van zijn aardsche slijk at te staan. Hij opende de voordeur en zijn mond, maar nog voordat hij een klank had weten uit te brengen, sprak een lang, mager, doch minzaam glimlachend man hem toe; Ik heb hier een aardig artikeltje, me neer, onmisbaar in ieder huisgezin, voor al in deze tijd, nu de huisvrouw zoo ge plaagd wordt door marskramers en door, kooplieden, die huis aan huis bellen. E>e man hield even op om adem te scheppen, van welke gelegenheid meneer Pinkemans gebruik maakte om de lange man eenige harde waarheden toe te voe gen. De man week echter geenszins ont steld achteruit, doch scheen belangstellend DE NIEUWE MODE Van deze japon, A 238, van zeegroene stof b.v., zijn voor 25 ct. patronen in 96 en 104 cM. bovenwijdte verkrijgbaar. Rok en lijfje hebben een ingezet plooistukje., E>e twee baansrok krijgt boven in de linkerzijnaad een split van 20 cM.. Nadat het plooistuk in het voorpand is gezet, worden voor- en rugpand verbonden door schouder- en zijnaden, waarbij de rug- schoudernaad iets wordt ingehouden te genover de voorschoudernaad en het lin kerzij naadje een eindje open blijft, wat met de zijnaad van de rok als split wohdt afgewerkt. De lange, van onder aangesloten mouw wordt met veel ruimte aan de kop naad op naad in het armsgat gezet. De onderkant heeft een bijschuiner, die men dichtstikken kan of als split afwerken.. Het kraagje, van dubbele stof, wordt met een schuin biesje in de hals gezet. In hetl geplooide vestje komt middenvoor een klein splitje. Ben. stof: 4.40 M. van 90 cM. breed. Gelieve deze patronen, ontleend aan het N. Modeblad, onder bijsluiting van het bedrag aan postzegels, te bestellen aan dit adres: Uiig. Mij. Neerlandia, Kr. N. Gracht, Utrecht. Prijs 25 ct. 't Nieuwe Modeblad: meest gelezen damestijdschrift van ons land; 6 nrs. per 3 mnd. fl.20. Per post tl.5Q OVER OPVOEDING. Rueckert: Vooral bij de opvoeding moet gelden: Al had ik alle wijsheid en de liefde niet, ik ware tot niets nut. Ebner-nscnenbach: Hoofddoel der zelfopvoeding is, de ijdelheid in ons te dooden, zonder welke we nooit opgevoed hadden kunnen worden. VOOR DE JEUGD toe te hooren, alsof meneer Pinkemans, hem wat vriendelijks zei over het weer Dit bracht Pinkemans op de rand van ra zernij. In plaats van de deur woedend, dicht te smijten, stortte hij de fiolen van zijn toorn over het geduldige, glimlachen de hoofd van de lange man uit en zei hij hepaald onvriendelijke dingen over het uiterlijk van de laijge man. Toen eindelijk ook hij wat adem wilde schejjpen, hernam de lange man: Neemt u mij niet kwalijk, meneer, maar ik heb nier goed kunnen hooren, wat u zei. Ik ben stokdoof, ziet u, maar hier heeft u het artikel, dat ik bedoel:, een keurig geëmailleerd bordje, dat met vier schroeven aan uw deur bevestigd moet worden. Het vrijwaart u van alle ongewenschte aanbiedingen. Er staat op:. „Aan de deur wordt niet gekocht", met groote letters. Het kost maar een gulden. Zal ik het er maar opschroeven Meneer Pinkemans bedaarde. Dat was zoo'n gek idee niet. Dat moest bepaald helpen. Dan wisten de kooplui, dat hij - van hun gezeur niet gediend was. Stom, dat hij daaraan niet eerder had gedacht. Enfin, beter laat dan nooit. Hij betaalde de man een gulden en spoedig zat het bordje er stevig op. Als vrienden gingen ze uit elkaar. Nauwelijks zat meneer Pinkemans in zijn kamer of de deurbel deed hem og- nieuw opspringen en wild naar de voor deur rennen. Toen hij deze openrukte, ge reed voor de aanval, stond daar een oude; voddenkoopman. Aan de trottoirrand stond een karretje, vol met oude fietson- derdeelen, een versleten kinderwagen, een ledikant en nog een aantal wrakstukken van het huishoudelijk leven. Kun je niet lezen bulderde Pinke mans, hem op het bordje wijzend De voddenkoopman knipperde met zijn oogen en zei toen: O, dat Nou ja, maarn dat slaat toch zeker niet op mij Als ik 23. Wat was Klaas blij met zijn ezel. Hij gaf vader een klinkende zoen op beide wangen. NIEUWE PRIJSRAADSELS. 1. De K.L.M. heeft een Kwartel. Hoe lang is een kwartel? (strikvraag.) 2. Een kruipend dier. Een letter voor de naam wegnemen en je krijgt: wat niet kort is. Hoe heet dat dier? 3. Een stadje in Friesland. Met dezelfde naam duidt men een stuk hout aan. Ook heb ie me in de muziek nodig. Hoe heet ik? Inzenden, nadat in totaal weer negen raadsels geplaatst zijn. De oplossingen van de raadsels uit de nrs. van 1815 Mei verwacht ik niet later dan a.s. Maandag. Samen negen Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. GESCHIEDENIS ZONDER WOORDEN. ergens kom, hoeven de menschen niks van me te koopen. Ik koop van de menschen., Heeft u soms wat op te ruimen Daar ontdekte meneer Pinkemans wat op het karretje: een oude zonnewijzer, op een steenen voetstuk, zooals men ze in oude tuinen wel ziet. Het ding zag er be-< most en verweerd en daardoor onooglijk uit, maar meneer Pinkemans, die al lang op zoo'n antieke zonnewijzer voor zijn tuin geloerd had, wist, dat het ding het in zijn tuin beslist zou doen en dat het' zijn geld waard was. De koopman volgde de blikken van me neer Pinkemans en zei: Ja, een aardig! stukkie steen, vindt u niet Daar kwamf ik eigenlijk voor, snap u wel? Het is een mooi dingetje. Het komt regelrecht van een ouwe buitenplaats, waar ze een nieuwerwetsche klok hebben gekocht. Het ding is geld waard. Hm, dacht meneer Pinkemans, dat wist dat voddenmannetje dus wel. Maar hij zou eens handig te werk gaan en de be-i wering van zijn vrouw, dat hij niet din gen kon, logenstraffen. Och ja, zei hij, schijnbaar onver schillig, het is wel een oud dingetje, maar erg oud en niet veel waard. Nee, dat is niks voor mij. Wat kan zoo'n ding nou kosten De koopman bedacht zich geen moment. Minstens vijftig gulden. Geen cent minder. Dertig, bood meneer Pinkemans. Niks hoor. maar omdat u het bent: zeven en veertig en een half ern daar blijft het bij. t Meneer Pinkemans ging er niet op in. Hij sjorde het steenen gevaarte van het zwakke karretje af, met de ijverige hulp van de koopman, en plantte het midden in zijn voortuintje. Daarna trok hij een gezicht als van Napoleon-bij-Austerlitz, trok zijn porte feuille te voorschijn, gaf de koopman drie 24. Nu naar huis toe. Klaas ging achter op de wagen zitten en hield aan het leidsel grauwtje stevig vast. REKENSOM. Oplossing van het vraagstuk van 15 Mei: Piet had 50, Paul 30 ct. Illlllllllll WIE RUILT ERIlllllllllll Kinderen van abonné's mogen hier kos teloos ruiladv. plaatsen (bonnen, plaatjes, postzegels, enz.). EEN BLAASPIJP. Geen gewone blaaspijp, maar een met een magazijn, dat je met droge erwten vullen kunt. De pijp maak je van dun cartoneerst om een dun stokje rollen en dan lijmen. Steek haar door een garenklosje. Het magazijn is een trechter l(2), gelijmd in het gat, dat je in het garenklosje boort. In de blaaspijp maak je een or meer gaatjes, waardoor, als je de pijp in de goede stand plaatst, een erwt uit het magazijn kan vallen. Het mondstuk (5) kan wat versterkt worden. Ook kan er voor en achter het klosje een verdikking om de blaaspijp (x) aange bracht worden. Dan weet je hoe ver j<s schuiven moet om de erwten te laten vallen. tientjes, die deze aarzelend en blijkbaar met eenige weerzin aannam, en zei: „Hier, neem mee, en smeer 'in. Ik geef geen, cent meer. Maar, meneer, ik kan dat niet aan nemen, ik kan 'm niet aan u verkoopent, het is 4veel teprotesteerde het man-' netje. Geen woord meer, zei meneer Pin kemans gebiedend, zich een enorm za kenman voelend, die meedoogenloos rijn zakentactiek van „overdonderen" uitvoert jegens een geestelijk zwakkere en minder waardige, „neem mee dat geld en laat ik je nooit meer terugzien". Het mannetje haalde zijn schouders op, stopte het geld weg in een vettige porte- monnaie en duwde hoofdschuddend zijn karretje de straat uit. Meneer Pinkemans was in de zevende hemel. Wat zouden de buren kijken, wan neer ze zijn prachtige zonnewijzer zagen. Ze zouden natuurlijk stikken van jaloezie. En Marie, wat zou Marie blij zijn. Zij had er ook al lang een willen hebben. En dan voor zoo'n koojije. Hij had er graag vijftig gulden voor gegeven. Drie tientjes, het was te geef. Nog stond hij in bewon dering vbor zijn zonnewijzer, toen Marie zijn vrouw, thuiskwam. „Wat een beeldje is het", riep' ze verheugd uit en bleet bewonderend voor de zonnewijzer staan. Ja, en wat een koopje, begon meneer Pinkemans triomfantelijk. Ja, vind je ook niet? viel mevrouw hem geestdriftig bij, „ik liep toevallig over de markt en daar lag het ding, enr ik kreeg hem voor twee gulden. Stel je voor, twee gulden. Alleen zat ik ermee in, hoe ik dat ding hier moest krijgen. Ten slotte bood iemand aan, hem op zijn kar retje hierheen te brengen. Heb je hem nog wat betaald voor zijn moeite? Dat heb ik, zei meneer Pinkemans,, als een geslagen man. i, lllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllll KORT VERHAAL. A 238

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 4