TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Brieven van Texelaars in den Vreemde. Texelsche Berichten Bedrijfsvoorlichting. Hoofdpijn, Kiespijn, Aj,„^u Zaterdag 22 Mei 1937 Datum Een slechte gelaatskleur Weenen, Mei 1937. EEN BEZOEK AAN PRATER. Een spookachtige geschiedenis. Een der meest beroemde specialiteiten van Weenen is Prater, het neusje van de zalm, wat amusement betreft. Men zou het eigenlijk een kermis kunnen noemen, maar dan veel grooter. De tenten en ge bouwen zijn het heele jaar door geopend voor het publiek en zijn niet uitneembaar zooals op de Texelschc kennis. Reeds veel bad ik over Prater hooren vertellen, over de groote circussen, geestenkasteet, vliegbaan en andere vermakelijkheden. Mijn nieuwsgierigheid was dus gewekt en met eenige jongelui besloot ik daar eens te gaan kijken. Het terrein was overvol, zoodat we er bijna niet door konden. Overal was muziek (meest draaiorgels en radio-versterkers), een oorverdoovend la waai. Prater is van alle deelen van Weenen uit zichtbaar door een groot draaiend wiel, dat hoog boven de tenten uitsteekt. Van verre schijnt het wiel niet groot, maar in werkelijkheid is het 45 M. hoog. Aan het wiel hangen ongeveer 25 gondels (ieder voor 15 personen). Langzaam draait het wiel rond en boven gekomen heeft men 'n schitterend uitzicht over de stad. De rit duurt ongeveer tien minuten en het is zeker de moeite waard. Een van de drukst bezochte vermakelijkheden is het Geisten Schloss (Geesten-kasteel), een groot ge bouw in de vorm van een kasteel en ge heel uit groote stukken rots opgetrokken. Wij besloten ook het inwendige van het slot eens te bekijken. Twee aan twee moesten we op een smal electrisch loo pend wagentje gaan zittenen daar gingen we met een snelheid van ongeveer 10 K.M. op een groote deur af. Ik schrob niet weinig, toen ik bemerkte, dat de deur gesloten was. Ons wagentje botste mét een vaart tegen de deur aan zoodat deze open gingmaar zich dadelijk weer achter ons sloot. Het was nu geheel don ker en ik vermoedde .dat we in een gang' reden. Plotseling bij een bocht gekomen, maakte ons wagentje een scherpe draai.... en we reden in een soort grafkelder. Tel kens ging er nu een flauw geel licht aan en uit en dan zagen we, dat aan beide zijden van ons de muren met skeletten waren behangen, die er bij het flikkerend licht spookachtig uitzagen en hun dunne, vleeschlooze handen naar ons uitstaken om ons te grijpen. De kaken der skeletten gingen op en neer en lieten vreeselijke geluiden hooren, die mij kippenvel bezorg den. In de grafkelder reden we heel lang- langzaam. Aan het eind der kelder kwam er plotseling 'een skelet van de wand, het .kwam gillend en krijschend op ons wa gentje af (de geluiden worden electrisch verwekt) en wierp zich dwars over de rails voor ons wagentje. Wij krompen in een van angst. De hartverscheurende kre ten van het skelet waren voor ons een be wijs, dat we het hadden overreden. Het skelet kraakte als een takkenbos onder de wielen. Verder ging het weer. Bij een volgende bocht ging het gele licht plot seling weer aan en mijn maat en ik kro-' pen wat dichter tegen elkaar, want we verwachtten weer iets verschrikkelijks. En ja, we zagen een mooie doodkist, waarvan het deksel op geheimzinnige manier open ging. De gestorvene, die er in lag, werd op zoo'n spookachtige manier door het gele licht beschenen, dat ik er koud van werd. Even verder reden we langs een skelet, met een lange baard, met een natte bezem werden we in de nek geaaid.. Hu, dat vond ik wel het ergste. Ik ge loof, dat ik op dat moment erg gek ge daan heb van angst, hetgeen u zich ge makkelijk zult kunnen indenken. Ik was blij, dat we weer uit dat hol te voorschijn: kwamen, maar eerst stootten we nog te gen een gesloten deur aan, die krakend open ging. Achteraf vind ik het „leuk", dat ik dit gezien heb het was interes santmaar aan menschen, die aan sla peloosheid of hallucinaties lijden, mag ik een bezoek niet aanraden. PIET HILLEN Illina VAN ZON EN MAAN. •lllll MAAN ZON Op: Onder Op; Onder Z. 23 Mei 19,32 3,40 4.53 21, M 24 20.34 4,08 4,52 21,01 D. 25 21,31 4.43 4.51 21,03 W 26 22,22 5.26 4,50 21.04 D. 27 23.04 6,17 4,49 21,05 V. 28 23.39 7,15 4,48 21,07 Z. 29 „z.t 24,07 8,20 4,47 21,08 Dinsdag 25 Mei Volle maan. behoeft niet zoo te blijven, kan zelfs mooi worden indien deze verzorgd wordt met witte Purol. De huidzuiverende, huidgenezende en huidvoedende kracht welke Purol bezit, maakt de huid jeugdig-frisch, gezond en flu weelzacht en zuivert deze tevens van alle huid onreinheden, zooals vetwormpjes, pukkels, vlekjes en uitslag. Gebruik voor gelaatsver zorging witte Purol. Deze is na inwrijving onzichtbaar op de huid en daarom ook zeer geschikt voor gebruik overdag. Doos 30 en 60 ct Tube 45 ct Bij Apoth en Drogisten. voor de landbouw op Texel. HET INKUILEN VAN GRAS. De voordeelen van het inkuilen van voorjaars- en-ot herfstgras zijn bekend. Het stelt de veehouder in staat meer voedsei'voor de winter uit eigen bedrijf te halen. Van de zijde der zuivelbereiding doen zich ernstige bezwaren voor tegen het kuilgras, met het oog op de kwaliteit der producten. Door groote zorg aan de melk- svinning te besteden, kan de kuilsmaak aan boter wellicht grootendeels voorko men worden, maar t.o.v. de kaas is de besmetting der melk, geleverd aan de fa briek, dus van vele boerderijen afkomstig, met schadelijke bacteriën niet geheel te vermijden. Dientengevolge is er alle kans, dat de kaas bij het ouder worden, en* vooral, wanneer zij blootgesteld is aan de hoo- gere temperatuur van warme streken (ex portkaas), ernstige georekén (laat los en knijpers)krijgt, en dus een onbetrouw baar product is. Dit gevaar bestaat bij alle methoden van inkuilen, ook bij de inkuiling met behulp van mineraalzuur. Om de nadeelige gevolgen zoo klein mogelijk te maken, is het zeer gewenscht, dat de voedering van kuilgras beperkt blijft tot de koude tijd des jaars, uiterlijk begin Maart en dat de zuivelfabrieken door controle op de geleverde melk de schadelijke gevolgen van het voederen van slechte kuilen en slechte melkwinning bestrijden. Rekening houdende met de wenschelijk- heid, dat het in vele gebieden omstreeks begin Maart wel afgeloopen dient te zijn met het toedienen van kuilgras aan melk vee, kan de maximaal benoodigde hoeveel heid kuilgras gedurende de periode Nov. Maart op ongeveer 25003000 Kg. per melkkoe geschat worden. Per H.A. voorjaarsgras moet men op ongeveer 20.000 Kg. massa rekenen. Na inkuilen blijft er dan ten naaste bij 1518000 Kg. massa voeder beschik baar. Hieruit valt af te leiden dat er bij het inkuilen van voorjaarsgras per zes stuks melkvee 1 H.A. land gemaaid kan worden. We kunnen de manieren van inkuilen splitsen in twee groepen. De eene manier bestaat uit ensilage zonder toevoegings middelen, de andere methode kenmerkt zich juist door het gebruik van zulke mid delen. De ouderwetsche manier biedt zoo veel risico, wat betreft verliezen aan goed verteerbare bestanddeelen en kwalijk riekend eindproduct, dat wij daarover geen enkel gunstig perspec tief meer durven te openen. Indien men gaat inkuilen, is het o.i. slechts alleen dan met eenige zekerheid op een goed eindproduct mogelijk, als men een methode kiest waarbij toevoeging van nader te noemen stoffen plaats heeft. Deze stoffen kunnen we samenvatten in twee groepende koolhydratengroep en de mineraalzuren groep. Van de koolhydraten is wel de meest bruikbare stof de, met 10 pet. zout, ge- denatureerende suiker, terwijl tot de mi nerale groep gerekend wordt het z.g.. Finsche zuur. Het z.g. Defu-zuur vindt toepassing onder gelijktijdige toediening van wat suiker. Wat men ook toevoege, een eerste ver- eischte voor een goed resultaat is een nauwkeurige werkwijze. Die nauwkeurig heid bestaat niet alleen uit een juiste op bouw van de grashoop ot het goed vullen van een silo, maar vooral ook uit een' zoo gelijkmatig mogelijke verspreiding van de toe te voegen stof. Het eindresultaat zal gelijkmatiger en beter van samenstel ling zijn naarmate men de suiker of het zuur regelmatiger over al het geënsileerde materiaal heeft verdeeld. (Wordt vervolgd.) WIJZIGING HANDELSREGISTER. Fa. Wuijs en Baijs, Schildereinde 44, Den Burg, beurtschippers; vennootschap ontbonden. W. Vlas Jz., De Koog, Dorpsstraat, warenhuis; overgegaan aan A. Eelman. CHR. HIST. UNIE. Omstreeks veertig personen waren ter vergadering gekomen, toen op uitnoodi- ging van de Christ. Hist. Kiesvereen. de H. Kingma, uit Bussum, Woensdagavond in Hotel Texel optrad om te spreken over „Niet schelden ,maar getuigen". Ds. N. J. van 't Hooft, voorz., sprak een welkomstwoord, las vervolgens enkele verzen uit Jac., 3e Hoofdstuk en ging daarna voor in gebed. Daarop kreeg de heer Kingma het woord. Hier volgt de hoofdinhoud van zijn betoog: De huidige politieke zeden vertoonen een beeld van verruwing en vervlakking; geen uitdragen van beginselen, maar een bepleiten van speciale belangen onder het aanheffen van holle leuzen. Tegenstanders worden afgetuigd op een wijze, welke niet getuigt van hooge opvattingen der be drijvers. Bovendien doen z^j de staat kundige belangstelling hierdoor tot be neden het nulpunt dalen. Daar heeft ook het huidige kiesstelsel schuld aan. Maar laat u niet ontmoedigen, maak de chaos niet grooter. Het gaat om hooge dingen. De vrijheid in de hoogste beteekc- nis komt in de tegenwoordige politieke strijd in het geding. Algemeen kiesrecht was de kroon op het democr. drijven van de Imksche groe pen. Maar zoover zijn we afgezakt op staatkundig terrein, dat er een kies plicht moest komen. Art. 1 van het beginselprogram der C. H. Linie luidt; „De regel, waarnaar het gezag m de staat moet worden uitge oefend, is de in de H. Schrift geopen baarde ordening Gods, onverschillig welke de personen zijn, tijdelijk met eenige staatsbediening belast. Ter beoordeeling1 op staatkundig gebied van de vraag, wat die ordening Gods is, worde gelet niet alleen op de stellige uitspraken der H. Schrift, maar ook op het oordeel der Chr. kerk en op de leiding Gods, waar genomen in de geschiedenis der volken". Dit laatste vooral, het oordeel der Kerk, is kenmerkend Chr. Historisch. Het her innert aan de strijd in de 80-j. oorlog om onze onafhankelijkheid maar ook om de vrijheid van geweten gestreden. Helaas is men op kerkelijk gebied zeer verdeeld, maar er is toch sprake van een christe lijke gedachte, waardoor de overheid zich- moet laten leiden. Art. 2 houdt inDe overheid is als zoodanig Gods dienares en in beginsel alleen verantwoordelijk, tegenover Hem, aan Wie ze haar gezag ontleent. Dit belet evenwel niet, dat de personen, met uitoefening van de taak der overheid belast, voor haar handelingen aan andere niet van haar afhankelijke personen (b.v. Staten-Generaal) verant woordelijk kunnen worden gesteld. De Chr. Historischen zijn wars van per- soonsvergoding en moeten niets hebbeii van de souvereiniteit van het volk. Wan-' neer ons land als Frankrijk gelukkig zou worden gemaakt met een volksfront, zou dat de chaos beteekenen. In overeenstemming met de historische ontwikkeling van het christendom op Ned., bodem, moet Nederland bestuurd worden als een chr. staat in Protestantsche zin. Het constitutioneel Koningschap, opge dragen aan het Huis van Oranje, is de vrucht van de leidingen Gods met ons volk en de natuurlijke ontwikkeling van 's Lands historie en daarom terecht in onze Grondwet bevestigd. Naar onze meening is het de plicht der volksvertegenwoordi ging het door de overheid aldus in te ne men standpunt tegenover elk revolution- nair gezind bewind te handhaven. We worden niet graag gedwarsboomd door roode heeren. Het doel der C. H. Unict is, de door haar beleden beginselen tot; erkenning te brengen niet om de regeermacht in handen van met zekere chr. beginselen instemmende personen te brengen. Het is dus niet zoozeer te doen om de meerderheid der kiesgerechtigden als wei om het gezag van het Woord Gods; niet om het succes van de partij maar om de macht van het beginsel. Hierop dient zoowel bij de organisatie van de partij als bij de samenwerking met andere partijen in de eerste plaats te worden gelet. Aan politieke afspraken binden we ons niet. We willen politieke „klieken" voorkomen. Nochtans moeten we werken cn onze invloed versterken. De overheid behandele de Kerk in haar verschillende vormen als van eigen rechte; zij bescherme haar in de uitoefening van de eeredienst. Aan een bepaalde kerk bindt de C.H.U. zich niet. Zoo een zeker systeem in ons land toepassing vond, zou het met de kerk gedaan zijn. Weest voor zichtig. In de koloniën behoort een onbaat zuchtige staatkunde te worden gevolgd met inachtneming van het zedelijk en stof felijk belang der inlandsche bevolking.) Met eerbiediging van het Prot. beginsel van godsdienstvrijheid zij de regeering zich bewust van haar roeping als chr^ overheid t.o. heidendom en Mohammeda- heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. nisme De wijze, waarop Nederland kolo niseert is een voorbeeld voor vele andere; landen. Wat de verdediging betreft; De overheid, geroepen, voor het behoud on zer nationale zelfstandigheid te waken, zorgc, dat de krijgslasten tot het noodigo beperkt blijven en bevordere ook in leger, kazerne en op de vloot, het leiden van 'n eerbaar en ordelijk leven. Er is critiek ge» oefend op H.M. Hertog Hendrik, maar* toch is dank zij dit schip bij Gibraltar, geen enkel Ned. schip aangehouden. Men hoont de Volkenbond, maar deze heeft de Saarkwestie toch gelukkig opgelost. Japans toenemende bevolking (jaarlijks een millioen meer) wakkert tie expansie- zucht aan. Laat ons Indië bewaken. Doen we het meest mogelijke, dan zijn Enge land en Amerika zeker tot steun bereid. De Ned. pers kent gezonde begrippen en fatsoenlijke principes. Wie evenwel met ons instemt, leze ons hoofdorgaan De Nederlander. Of de kiezer op de a.s. verkiezing groote invloed heeft? Neen. Dat is pop penkast. Bezoek echter trouw de vergad. van Uw kiesvereen. Daar heeft uw stenf meer waarde. De C.H.U. is tegen premievrij staats pensioen Het zou, uitgekeerd aan 525000 personen 82 millioen kosten. Partijen, die er vroeger voor pleitten, zijn er nu tegen. Het kost te veel. Na de pauze behandelt spr. breedvoerig liet landbouwrapport, waarin als conclu sie is neergelegd, dat de landbouwcrisis maatregelen zijn opgesteld en toegepast buiten de betrokkenen om. De binnenland- sche markt moet zoo noodig voor de eigen productie worden gereserveerd, vooral voor die der veeteelt, welker vooruitzich ten bedenkelijk zijn. Nederland heefteen duur en slecht distributieapparaat. Het huidige systeem der heffingen is geheel mis. Het rapport veroordeelt ze en geeft betere wegen aan. Spr. besluit met aan te bevelen te stem men op Jhr. De Geer, een der beste ken ners van het staatsrecht z.i., no. I den C. H. lijst. Van de gelegenheid tot debateeren wenscht niemand gebruik te maken, waar op Ds. Van 't Hooft de heer Kingma dankt voor zijn keurige lezing en de wensch uitspreekt, dat de kring vanC.H.- leden, hier klein begonnen, maar steeds groeiende, nog grooter mag worden. Slui ting met dankgebed volgt. Dinsdagavond 8 uur wordt in het Geb. v. Chr. Belangen alhier door de C.H.-Kiesvereen. een bidstond gehouden. ||||||,iiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiilllliiiiillilllilllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiilliiiiliiiiiiiiiiil|||||| Hllllllllii Mededeelingen llllllllllll IIIIIIIIIUI van Texels Bioscoop-Theater llllllllllll lilllliiiimmmi ZAKEN ZIJN ZAKEN. Alexander Botts (Joe E. Brown) is ver liefd op Sally Blair, Zijn hevige concur rent is Emmett McManus. Beiden zijn rei zigers en beiden hebben even weinig suc ces in zaken. Botts koint met de zijn eigene brutali teit in contact met de firma, die Earth worm Tractors fabriceert en wordt zoo waar als haar vertegenwoordiger be noemd. Hij wordt aangezocht om trac tors te verkoopen aan Mr. Jackson, een bekend houthandelaar. Botts is vaak met namen in de war en gaat naar Johnsort in plaats van naar Jackson. Daar maakt; hij kennis met Johnson's allerliefste doch ter, Mabel. Een reeks van de zotste verwarringen doet hem zijn baan verliezen. Plotseling doet Jackson de firma weten, dat hem de vuijze van reclame maken van Botts, zoo buitengewoon heeft bevallen, en dat hij plan heeft zich eenige tractors aan te schaffen. Botts ontslag wordt van zelfsprekend ingetrokken. Mabel Johnson vindt die malle Botts een aardige jongen en geeft hem te verstaan, dat zij haan vader misschien toch nog bepraten zal. Met de hem eigen „intelligentie" ver trekt Alexander naar de plaats, waar zijn eerste liefde, Sally Blair woont. Hij is zelfs zoo „verstandig" dit eerlijk aan, Mabel te bekennen. Met Mabel's liefde is 't uit. Zij is diep beleedigd en vertrekt; naar Chicago. Zoo gaan de avonturen verder in de meest lachwekkende situaties, die hun hoogtepunt vinden in een tocht van Botts en de oude Johnson op een Eaerthworm tractor. Door het ontzaglijke lawaai, wordt Johnson's doofheid plotseling ge nezen en beloofd de oude heer, twee en twintig tractors te zullen koopen van Alexander Botts firma. Tegelijkertijd wordt de dappere vertegenwoordiger tot Johnson's schoonzoon gepromoveerd. HET VRCOLIJKE WEEUWTJE VAN MONTE CARLO. Een vroolijke Warner Bros. Film van roulette, liefde en vermaak met Dolores del Rio in de titelrol.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5