HeelTexel fc 9^ Goed TEXELSCHE COURANT WEET HET, ALS HET STAAT IN DE J**, drukw J.B.- drukwerk bevordert Uw omzet DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. PROPAGANDA S.D.A.P. SPORT OP TEXEL Nabetrachting. In een kort bestek gaven we reeds een overzicht van wat de Jubileum-avond van S.V. lexel te zien, te hooien en te genieten gaf. In vorig nr. heett L>.L). daar nog eenige vriendelijke woorden aan toegevoegd. Laat ons thans nog enkele punten de revue laten pas- seeren. In zijn openingswoord bracht Notaris Mulder, als voorz. der Feestconnn., aan Burgemeester Kamp dank voor zijn tegen woordigheid; tevens sprak spr. de wensch uit, dat Mr. Kamp nog vele malen een inatch zou bijwonen. Over de KNVB en NHVB sprekende, merkte de voorz. op, clat het Bestuur wel eens de indruk had, dat S.V. Texel als een stiefkind werd behandeld, üelukkig is die veronderstel ling onjuist gebleken. Wat aangaat de verhouding tot andere sportclubs op ons eiland: 't is hiermee goed gesteld. Van naijver hoort men niet meer. Over de pers sprekende, gewaagde spr. van haar goede zijde, maar ook van het gevaar, wanneer ze spelers teveel ophemelt. De voorz. zette uiteen, waarom de Ver- eeniging alle reden heeft om feest te vie ren en huldigde in hartelijke bewoordin gen de heer D. Dapper, voorz. en trai ner,. „de vader en moeder" van de Ver een. Beter leider had de S.V. nimmer. Hij was het, die de vereen, groot maakte. Met hulp ook van de Tex. Crt., in wier, kolommen regelmatig zijn vereen, nieuws, zijn wenken en zijn verslagen verschijnen. Dapper is voor S.V. Texel een buitenge wone kracht, ook in zijn functie als trai ner. We moeten hem zeer waardeeren. (Door een driewerf hoera gaf de verga- dering haar instemming daarmee te ken nen. Van de geschenken," deze avond aange boden, schreven we reeds. In zijn dankwoord wees de heer Dap per er op, dat het werken voor de ver- een. hem steeds een genoegen is, te meet' waar hij bemerkt, hoe dat gewaardeerd wordt. Ook moeten we nog even de speech van Mr. Kamp vermelden, waarin leukweg gevraagd werd ook eens langs het lijntje of op de publieke tribune ten raadhuize te komen, wanneer daar een match gaan de is. Wc hebben pas weer gewonnen (de raadsvergadering was pas achter dei mg) en wij (B. en W. en secr.) waren toch maar met z'n vieren. Sprekende over zijn „voetbalverleden" haalde Mr. Kamp herinneringen op uit de tijd, dat hij als; keeper deel uitmaakte van het Maastricht- sche M.V.V. no. 27dat bij voorkeur op de St. Pietersberg uitkwam. Dan zat er meer vaart inHet voornaamste was natuurlijk de gelukwensch, welke namens B. en W. aan het Bestuur werd aange boden. De lichtbeelden, aangeboden door de Tex. Crt., deden het zeer goed. Vooral de foto's van jaren her hadden veler groerte belangstelling. Daan Pool maakte als zanger-conferen cier-humorist een goede beurt. „Het Hou ten Paardje" was o.i. zijn beste nummer; van de stukken van het vroolijke genre stond „het bezoek aan de Alkmaarsche Kermis", in W.-Friesch dialect, bovenaan. Het rijm, op de S.V. Texel-historie be trekking hebbende, zat goed in elkaar; een paar minder passende vermeldingen had den o.i. beter weggelaten kunnen worden. D.D. schrijft ons: S.V. TEXEL. Wie zou er bij de aan vang van de competitie 1036-1937 ge dacht hebben, dat we om een plaats in de 3e klasse weer een beslissingswedstrijd moeten spelen, net als het vorige jaar, en wederom tegen Alkmaar en ook in Den Helder. Ook nu weer die gespannen tijd, waarin ieder spreekt over hetgeen gebeuren gaat en over wat verleden jaar gebeurd is. Ontelbare vragen worden ons gedaan en altijd kunnen we slechts zeg gen, dat we ook nu weer hopen, op een overwinning. De vorige keer speelden wé voor de rust een overtuigend beter spel, ook i n Alkmaar werd in de eerste speel- helft het beste spel gespeeld. Nu hopen we, dat onze spelers met een onwrikbare wil zullen strijden om die eene over winning, die de kroon zet op het werk, van twee seizoenen. Ons spel is zeker niet minder dan dat van onze tegenstan ders. We weten, dat gij, mits ge u geheel geeft, kunt winnen. Ook weten we welke middelen de tegenpartij wel eens te baat nam; we noemen b.v. het uitlokken van handtastelijkheden, opzettelijk ruw spel, het toepassen van unfaire trucjes. Maar: een gewaarschuwd man telt voor twee. Door uitsluitend zuiver en toelaatbaar spel, door eendrachtige samenwerking, snel doorgeven en opstellen, durven schie ten en handelen, maar bovenal door eert allesbeheerschende onverzettelijke wil om te winnen en het niet laten ontmoedigen als het soms eens tegen mocht zitten, waarbij iedere supporter u ondersteunen zal, hopen we van ganscher harte, dat wij ditmaal zullen mogen juichen. Een waar diger besluit van onze jubileumviering is niet denkbaar. Houd u gereed en sta pal. We hebben pogingen aangewend om per extra boot te reizen. T.E.S.O. heeft echter de Marsdiep in het dok te Den Hcjder. Ze wordt gerepareerd. Daarom zal de dienst van 12.20 uit Den Helder met de meeste spoed worden afgewerkt; dan gaan wij om 7 uur varen en zijn plm. 2 uuif in Den Helder. Op de boot zijn entree bewijzen a 40 ct. verkrijgbaar, terwijl zij, die in de tribune willen zitten, door 20 cent bij te betalen, kunnen plaatsnemen. We zijn overeengekomen, dat een ge deelte van het speelveld aan de langszijde wordt gereserveerd. Ook jongenskaarten zijn op de boot te verkrijgen. We verzoe ken allen, die met deze boot willen mee reizen zich nog op te geven bij onze se-- Cretan's. Retour boot 50 cent. De wedstrijden Texel 2—M.L.D. en Texel Adsp. ATex. Boys A zijn uitge steld. Trainen: Maandag en Donderdag al léén voor leden. We maken tevens bekend, dat voor de nieuw samen te stellen elf tallen het eerst die leden behooren te wor- d,en geplaatst, die regelmatig oefenen. - Adspiranten: Oefenen Zaterdagmiddag 3.15 uur; jongste klasse Woensdagavond, 7 uur. Texel 1: J.Dukers D.Zuidewind J.Ran H.Neijens N.deGraaf A.Huizinga H.Ran P.Kikkert M.Vlaming G.Witvliet P.Neijens Res." J.Bruin en A.Verseput. Van de Red.: Over de wedstrijd, Texel-Alkmaar, hier door T. met 3—2 gewonnen, schrijft R.K. Alkm. Dagbl., dat Alkmaar verdiend verloren heeft. T. was h.i. over alle linies een veel beter ge heel en stak in spel, techniek en tactiek boven A. uit. Over de scheidsrechter was het blad niet best te spreken. Hij trad bij het ruwe spel, waardoor de 2e helft zich kenmerkte, te lankmoedig op. Naar haar oordeel had hij aan beide zij den een speler het verder meespelen moe ten verbieden. Het zal morgen, te Den Helder, weer geducht spannen, schrijft ze. Het moge een wedstrijd zijn, waarop 't woord „sport" met eere van toeoassing is met als resultaat: de overwinning van de beste ploeg. Dat dit de Texelsche is, hopen en vertrouwen we van ganscher harte. G.D. VERLOTING S.V. TEXEL. Ontvangen prijzen: Van N.Wonder een etui lepeltjes; A.C. Rab 2 voetballen; J.Daalder een beeld (voetballer); en scheepje; Mevr. De Graaf sprei; K. Appelman dressoirkleedje; mevr. Boswijk 2 schilderijen; His. Ran citroen- pers en vaas; Lena Gieles jampot; Ab. Dros bus beschuit; Posthuma boek; mevr. Fluizinga kleedje; Fa. Mantje 3 lepeltjes; J. Kiljan Sr. zadel; mevr. Kiljan Jr. bon bonbakje; mej. Schumaker fototoestel; K. Gieles 12 lepeltjes en doos zeep; H.A.K.A. fl. limonade, doos beschuits, choc.; Jn. Vonk gangspiegel van G. Dros gang kleedje; Wed Nijens koekschaal; A. P. Koorn 2 fl. limonade; mevr. De Rode fruitschaaltje; S.V. Texel messenbak; Alb. Heijn 4 scheerspiegels, blik speculaas; Firma A. Plaatsman kistje sigaren; M. S. fruitmand; P. Kok kaas; Dros' Magazijn kistje sigaren en gong; Heinekens Brouw, vulpotlooden, sleutelkettingen en sigaren aanstekers; |n. Stam drijfschaal en bloempot; Sig. Mag. Mooi Texel sigaren koker; K. Wetsteen fruitmand; A. de Wilt strijkijzer; C. Lemstra tafelkleedje; A.v.d. Slikke fl. bowl; P. Boon schermerlampje; J. v.d. Aakster odeurspuit; E. Boekei el. rijwiellamp; M. v. Harn bl. sigaren; Fa. Moerbeek 2 etsen; F. Zegel rijwielband; M. A. Langeveld waterstel; J. Schrama pot jam; Fa. Vlessing kapstok en ets; J. v. Zoelen schilderijJ. Eelman scheer- apparaat en scheerzeep; G. v.d. Vis fl. limonade; S. J. de Waal snelbinders; P. Swarthof kersen op sap en blikken bi- schuits; G. Zoetelief kistje sigaren; Ma- rietje Bakker nachtzak; Duwie Bakker kleedje; J.H. Geus portefeuille; Rie Bak ker theemutsovertrek; wed. D.Dros kus sen. Van N.N.twee kleedjes, stel lekbakjes, roomstel. Nog af te halen zijn de prijzen, gevallen op de loten: 610 803 78 164S 76 472 216 75 1437 057 61 306 510 205 1255 1332 56 1646- 1289 591 335 935 743 922 1611 190 173 1616 595 1358 163S 1354 1463 784 1440 28 957 105 435 107 817 18. S.V.-N1EUWS. Morgen wacht de S.V.C. getrouwen, naar we hopen, een goede wedstrijd en wel tegen een goed spelende 2e klasser om het Gouden Kruis. Vorig jaar moesten we voor hetzelfde elftal in het zand bijten. Tracht nu revanche te nemen. Zet alles op alles. Misschien, dat we slagen. Opstelling: W.Verseput M. Reuvers P.Boon Mz. H.Nieboer H.Stolk C. v. Boven A.Stolk J.Eelman N.N. J.Reuv. Jb.Eelm. Res.: A.Kalis, C.Troost. Terreind.: M. en J.Reuvers, A.Stolk. J.B. TEX. BOYS. Vanavond speelt een com binatie van 1-2 om half acht te O'end. Morgen geen wedstrijden. Tex. A. tegen Boys A. gaat niet door. Maandag om 8 uur trainen, de grooten op het veld. Op Dinsdag 7 u. voor de kleinen. Donderdag beoefenen de kleinen om half acht en de grooten om half negen andere spor ten. Om het trainen aan te moedigen zijn er wat prijzen beschikbaar voor wie het trouwst komt en de beste resultaten weet te behalen. Denk hierom: trainen is hard noodig. Elftal voor vanavond: P. van Sambeek. C.Graaf P. van Sambeek. C. de Veij J. v. Sambeek L. van Heenv. J.Hopman J.Schrama W.Ran A.v.Sam- D.Witte Res J.Rijk, 'J.Schrama Gz. Vertrek 7 u. precies van Steenenplaats. GEMEENTE TEXEL DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare ken nis, dat de opgaven, bedoeld in artikei 35, lid 1, en in artikel 51, lid 1, (derj Drankwet (Staatsblad 1931 no. 476) ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, in het open baar zijn aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Texel, 20 Mei 1937-. Bnrgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. WEGEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken ter uitvoering van het bepaalde in artikel 21, tweede alinea, der Waterstaatswet 1900, bekend, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland bij hun beschikking van 12 Mei 1937, no. 152 goedkeuring hebben verleend aan het besluit van stemgerechtigde Ingelanden van den Prins Hendrikpolder op Texel, d.d. 4 Februari 1937 tot aankoop van een strook grond ter verbreeding van een bocht in den Hoofdweg van dien polder. De genoemde beschikking ligt van 21 dezer af gedurende dertig dagen ter ge meentesecretarie voor belanghebbenden ter inzage. Texel, 20 Mei 1937. Burgprn. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, KAMP. De Secretaris, JONKER ONDERHANDSCHE VERKOOPING. De heer J. A. G. Stompff verkocht zijn woonhuis aan het Schildereind onder hands aan de heer Jac. J. v.d. Vlies, de nieuwe directeur van de N.V. T.E.S.O. De Donderdag in Hotel Texel gehou den propaganda vergadering der S.D.A.P., met de heer E. Kupers, voorz. van 't N., V.V., als spreker, werd door een groot aantal personen bijgewoond. Zangvereen. De Stem des Volks, o.l.v. de heer C. M. Plomp, opent met drie liederen, Socialis- tenmarsch, Eens en Vrede. Voorz. J. P. Standaart heet hierna al len hartelijk welkom, vooral de heer E. Kupers. Spr. meent, dat het een groot deel der menschen duidelijk is geworden, dat door het kapitalistische stelsel het economische, financieele en industrieele leven in de war is gestuurd. Zelfs in sa menwerking met kerk en militarisme wist men het met het kapitalistische stelsel niet bol te werken. Het volk werd rijper, maar het kapitaal wil daar alleen van profiteeren. Hiertegen gaat ons verweer. De heer Kupers verkrijgt vervolgens het woord. We staan, aldus spr., voor een belang rijke beslissing. Zullen de vier jaren van de regeering-Colijn door meerdere van aanpassing, bezuiniging, loonsverlaging, enz. worden gevolgd óf zal het volk po sitief antwoorden De vraag is of het kapitaal nog langer zal heerschen in deze tijd, waarin de techniek de mensch zulke prachtige diensten kan bewijzen. Doelma tig toegepast kan de techniek de maat schappij veel geven. Maar alles is op winst gebaseerd. Groote hoeveelheden voedsel worden er wegens overvloed ver nietigd, terwijl millioenen nog hongeren. Maar de S.D.A.P. blijft er naar streven hierin verbetering te brengen. Door zijn aanpassingspolitiek maakt Colijn de cri sis nog langer. De communisten en fas cisten ondermijnen het gezag. Het comm, werd voorstander van de Volkenbond, het royeerde hen, die het N.V.V. aanvielen en het vecht nu in alle landen voor de de- democratie. Het krijgt daartoe bevel van Rusland, dat zich door Duitschland en Italië bedreigd ziet en hulp noodig heeft. Opdat het gezag niet ondermijnd wordt, komen er allerlei verboden, maar het uni formverbod wordt krachtiger op de S.D. A.P. dan op de N.S.B. toegepast. Wie deel uitmaakt van de Mod. Arb. Bew. mag bij vele lichamen niet worden toe gelaten. Dit is allemaal ontstaan na het incident met de Zeven Prov., waarvoor de Arb. beweging aansprakelijk is ge steld. Bij Colijns optreden was het tekort 3092 millioen; dit is nu met 367 mil!' toegenomen In 1933 bedroeg het aan tal faillissementen 4378, in 1936 4405. In 1933 waren er 280000 werkloozen, in 1936 375000 en eind Febr. 1.1. 439000. In Maart 1933 waren er 58000 personen in de werkverschaffing; in 1936 54000. Wegens de crisis werden tal van sche pen van onze koopvaardijvloot naar het buitenland verkocht. In de crisistijd heeft men goedkoop kunnen bouwen. We stel den het voor, maar men wilde er niet aan. Nu heeft men schepen te kort en veel werklooze zeelui. Het kapitalistische stelsel laat niet toe, dat er met verlies wordt gewerkt. De kleine man werd hiervan de dupe. Zweden met zijn soc. democr. regeerfng en pres. Roosevelt voerden zelf werken uit. Daar door kwam nieuwe koopkracht, nieuwe welvaart. Ons Plan van de Arbeid vraagt versnelde inpoldering van de Zuiderzee,, aanleg van wegen, tunnels, electr. spoor wegen, enz. We worden echter uitge lachen en als potverteerders betiteld. In 1934 kwam Colijn met zijn Werkfonds. Totale uitgave 60 millioen gld. Dat is veel te kort. Door deze fatale politiek werden ook gemeenten gedupeerd. Am sterdam en Rotterdam gaven in normale omstandigheden 22 millioen gld. uit. In 1935 was dit nog slechts S millioen. Ons Plan, waarvoor we 200 millioen per drie jaar vragen, zal het volk eerst helpen. Na de pauze zong De Stem des Volks de Internationale, Morgenrood en Roode Roepen. De heer Kupers zette hierna zijn betoog voort. De SDAP staat steeds op de bres voor de kleine luiden. Van 1914—1918 wer den millioenen voor uehoud der neutrali teit uitgetrokken. Er is geld genoeg. Toch wil mei; de steun nog minder maken. Ook voor de Zuiderzeevisschers ziet het er somber uit. Het voorstel van de heen Drop, om de Texelsche visschers ook on- derzeesteun te doen vallen, werd door de Tweede Kamer aangenomen. De minister van Waterstaat is nu echter van plan oinj de heele zaak weer op de lange baan te schuiven. Op het openbaar onderwijs werd be langrijk bezuinigd. We willen gaarne mee regeeren. In 1935 gingen we eerst samen met de R.K. St. P., maar deze durfde niet alleen met ons in zee. Ze wil de oude coalitie met A. R> en C.H.U. terug. Als de liberalen en de SDAP eenige zetels verliezen en de A.R. Partij dezelfde blijft, komt er weer een chr. regeering en dus voortzetting der aanpassing. De SDAP heeft haar eigen politiek. Dictatuur duldt geen volksinvloed maar brengt concentratiekampen en oor logsdreiging. De Europeesche toestand verschilt weinig van die van 1914. Oor log dreigt. Wij willenversterking van de Volkenbond, economisch herstel, orde ning en arbeidstijdverkorting ter bestrij ding der werkloosheid; opbouw en ver betering van het onderwijs. Sociale zorgen voor werkloozen en ouden van dagen. Ons einddoel is een sociale maatschappij. Met vrijheid, gelijkheid, broederschap en wereldvrede. Van de gelegenheid tot debat maakt niemand gebruik. De voorz. brengt de heer Kupers dank voor zijn krachtige rede en wekt op del stem uit te brengen op nr. 1 van lijst 2, lid te worden der partij en lezer van een der partijbladen. W.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6