TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD. Fexeische Berichten Witter dan wit Zaterdag 22 Mei 1937 llw 7pnnufpn worden gekalmeerd uw tenuweii en gesterkt en Uw NAAR TEXEL. De Ned. Reisvereen., afd. Utrecht, or ganiseert 6 Juni een eendaagsche reis naar Texel. Per autobus. Reissoin f5.70, aanvangs- en eindpunt Utrecht. Leider: D. J Nuesink, Kolonieweg 2 D, Soest. EXAMENS. Onze plaatsgenoote. mej. N. Tiessen, slaagde Donderdag te Amsterdam voor het examen apotheker-assistente. Ze ge noot haar opleiding in de apotheek van de heer Kingma te Den Helder en was ook eenige tijd werkzaam in de apotheek van dokter Boswijk alhier. P. KOOIMAN. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat de heer P. Kooiman, te Wognum, die vanavond voor de „Platte landers" in Hotel Texel optreedt, in W.- Friesland bekend staat als declamator en voorz. is van de Bond van Tooneelver- eenigingen. ONDERHANDSCHE VERKOOPING. De heer P. Swama heeft drie huizen in de Waalderstraat, thans bewoond door de fam. Slikker en Schaatsenberg, onder hands verkocht aan de heer J. Bakker Cz., Het ligt in de bedoeling van de heer Bakker om in Aug. de huizen af te bre ken en er een nieuw woon- en winkelhuis! te bouwen, waarin o.m. zijn zadelmakerij) gevestigd wordt. VERTROKKEN PERSONEN. Klaas Druif, Oosterend, naar Den Helder, Mar. Kazerne. Iwen Hillen, Schildereind 8, naar Vlis- singen, opleidingsschip. Cornelia A. Zijm, Molenstr. 55, naar Alkmaar. Jac. Buys en gezin, Wilh.laan 7, naar Soebastr 59, Den Helder. Anna M. Schol, De Koog, 65, naar Jan in "t Veldstraat 10S, Den Helder. Korn. Pol en gezin, Oosterend, naar Wieringen, Hippolvtushoef, Bijlstraat 9. TERAARDEBESTELLING W. F. SCHUMAKER. In alle eenvoud is Vrijdagmiddag op de Alg. Begraafplaats alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer W. F. Schumaker, die 25 jaar voorz. was van de afd. Texel van het H.B.G., Dinsdag is hij vrij plotseling in de leeftijd van 70 jaar overleden. Onder hen, die de overledene de laat ste eer bewezen, merkten we op de be stuursleden van afd. Texel van HBO en Bloembollen cultuur. Een krans van de afd. H B G dekte de baar. De broei' van de overledene, de heer N. Schuma ker, dankte voor de betoonde belangstel ling. VOGEL-FILM-AVOND. VOOR ONZE ABONNEES. Een volle zaal. Voor vogelvrienden hoogst belangrijke en interessante films, vervaardigd door de bekende vogelfoto graaf A. Burdet, toegelicht door onze Dr. Thijsse. Het succes was volko men. Het was een leerrijke en genotvolle avond, zooals we er reeds zooveel moch ten organiseeren. We hoorden daarover niets dan lof. Na een enkel woord van onszelf, leidde Burgemeester Kamp Dr. Thijsse in. Hij sprak van een „echt-Texelsche" avond en noemde Dr. Thijsse de eenige goeie echte Texelaar, die hij gaarne bij keuze tot „Texelaar van geboorte" bevorderd zag. waarmee de aanwezigen door hartelijk applaus hun instemming te kennen gaven. Tevens vatte spr. deze gelegenheid aan, om de heeren Burdet en Thijsse namens alle Texelaars oprecht te danken voor 't vele goede, daf zij voor ons eiland tot stand brachten. Spr. voegde er aan toe, dat hij hoopte, dat hun nog vele jaren in goede gezondheid zouden mogen wor den toegemeten, opdat zij hun arbeid nog lang zouden kunnen voortzetten. Toen was het woord aan Dr. Thijsse, die aanving, met 'te verzekeren, dat de heer Burdet en hijzelf deze avond een plicht van dankbaarheid vervulden we gens hetgeen zij aan Texel voor hun le vensgeluk te danken hebben. Mijnheer Burdet, vervolgde spr., is sinds 32 jaar, ik ben sinds 47 jaar Texelaar, al langer dan de meesten uwer. Ik had destijds te kiezen tusschen Texel, Wormen-eer en St. Petersburg. Ik ben blij Texel gekozen te hebben. Met de Texelaars ben ik trotsch op dit eiland, om zijn vogels en bloemen, trotsch op dit heerlijke, ge zonde, schoone, zindelijke eiland, met zijn grootsch verleden en zijn biezonder aar dige toekomst. Destijds droomde men van een tram, een kanaal en een badplaats. De badplaats is er nu en kan zich m.i. ont wikkelen tot een der aantrekkelijkste van de wereld. Texel is met het Naarder- slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten meer een der hoeksteenen, waarop de Ned. Ver. tot Behoud van Natuurmonu menten gebouwd is. Heel Nederland trou wens is een zeer biezonder plekje grond (lees hierover Dr. Thijsse's Verkade-Al bum WAAR WE WONEN. - Red.), maar dat die vereen, zoo krachtig werd is voor een groot deel aan Texel te dan ken. Toen ik 47 jaar geleden op Texel kwam en les gaf in het Glazen Paleis, hadden we in de Westen de Mient, een paradijs voor de natuurvriend, bekend ook aan de vastewal; in de duinen vond men het Natte Vlak, dat nat was, en het Bin- nenvlak, dat naar binnen lag. In het Noorden krioelde het van vogels; de Bol is er nog maar een flauwe afspiegeling van. Veel is er sindsdien veranderd. Trouw lees ik de Texelsche Courant en zoo las ik van de heer Reuvers over del achteruitgang van de vogelstand. Inder daad. Nog hoor ik Sam Vlessing en Henrv Moojen zeggen: Hoe kan je nou bij je werk blijven, als je maar steeds die ma reis hoort. In die tijd waren er veelmeer. Ongelooflijk is, wat we toen met vogels beleefden Oud-leerlingen weten nog wel, hoe we 's morgiens om vijf uur al naar de Mient gingen, de natuur in. Weet u nog vSn de sneeuwvesting? Wat is daar om gevochtenMet het grootste genoe gen denk ik nog terug aan dat buiten gewoon heerlijke leven temidden van de frissche, jolige bevolking. Men klaagt wel. Texel gaat achteruit, de aardigheid is er af, maar dat is een van de stomste din gen, die je doen kunt. Flet eiland heett zijn levenskracht, die van groote beteeke- nis is, gehouden. Wel is ons de plicht opgelegd, die te beschermen als een kost bare schat. Zorgt nu ook, dat er met zorg wordt gebouwd en geplant; behoudt de kleine boschjes als de Zeshonderd, Meijert Boomsbosch, de Blauwe Poort, het zijn lusthoven, voor Texel, onont beerlijk. Houdt ook de kleine plassen in eere, de „weeltjesherinnerend aan uw strijd tegen de zee. Diepvveel is tot vuil nisbelt verlaagd. Gebeurt het ooit met Weegesweelik zet geen voet meer op Texel Vervolgens gaf spr. een toelichting bij de te vertoonen films, opnamen, ver richt met groote kennis van zaken en met oneindig geduld. Eerst kregen we de spotvogel, toen de lepelaars, gefilmd in het Zwanewater. In de Muij worden ze al talrijker. Thans is de volgorde: Zwanewater, Naardermeer, Texel, Dr. Thijsse voorziet, dat Texel op de 2e plaats zal komen, als ze maar mtv rust worden gelaten. Men kan ven het goede teveel krijgen, bv. van de zilver meeuw. Ernstig wordt gedacht aan beper king. Na gele kwikstaart en akkerleeuwerik kregen we de tapuit (bij voorkeur neste lend in oude tuinwallen), de lijster (Dr. Thijsse vertelde van het geliefde lijster strikken in „boogjes" van paardenhaai, waarmee een aardige cent werd ver diend) tenslotte de Kluut, die ongeloof lijk mooie vogel en bonte kraaien bij avond (in Kennemerland.) De derde film liet ons het Kennemer duinlandschap zien, zooals het groeit en bloeit; zoo zal bet op Texel over 25 jaar zijn, voorspelde Dr. Thijsse. Konij nen en schapen vernielen nu de duinen niet meer. Verder bracht de film ons van nabij 'in kennis met tjif-tjaf, braamslui- per, vliegenvangertje, boomklever en heg- gemusch. Na de pauze volgden nog drie spre kende films: van fuut en koet, opgenomen in Dijkmanshuizen; van diverse uilen in de Westerduinen en ten slotte een „ver snelde" film van groeiende en bloeiende planten. Juweeltjes van filmkunst, getui gend van groote liefde voor de levende natuur en van groot technisch meester schap; laatstgenoemde film werd vervaar digd door de bekende cineast Mol te Haarlem (Multifilm). Het was zonder twijfel uit naam van alle aanwezigen, dat we aan het slot de heeren Thijsse en Burdet dank brach ten voor deze schoone avond, te vergelij ken met een heerlijk veffrisschend koeltej na de storm van verkiezingspamfletten. „De natuur ligt als een opengeslagen boek voor onsDoor woord en film hebben beide heeren ons geleerd, hoe we daarin moeten lezen en hoe we de zin dert woorden moeten verstaan. Hierin ligt hun groote, niet genoeg te waardeeren ver dienste. Het batig saldo van deze avond kwam ten goede aan Texels Museum. Des middags werd, dank zij Bur gemeester Kamp, de gansche Texelsche schooljeugd in de gelegenheid gesteld (5e klas en hooger) een kostelooze vertooning met toelichting door dr. Thijsse bij te wonen. De zaal was vol. Er werd veel geleerd en, door de liefhebbers, echt ge noten. LEJDSCHE LAMMERENMARKT. Leiden, 21 Mei. Zuiglammeren elf tot zeventien gld. Handel matig. Aanvoer 5077 stuks. (Officieele noteering) ZAKENNIEUWS. Voor de heer J. Reij, Waalderstraat, is dezer dagen de bestaande garage ver groot en gemoderniseerd. De totale op pervlakte bedraagt nu plm. 250 vk. M. (betonvloer). De garage is voorzien van z.g. overhead-(garage)-deuren; achter de garage bevindt zich een aparte beton plaats voor het reinigen van auto's. De uitvoerder van het timmerwerk was J. Smit Cz., van het metsel- en betonwerk L. Bruin en Zn. PROPAGANDA VRIJHEIDSBOND. Mr. D.Breebaart, burgemeester van Zij- pe, lid van het bestuur van de Centrale Den Helder van de Vrijheidsbond, leidde de lieer Louwes in, die gisteravond in ho tel Texel optrad. Spr. gaf zijn spijt te kennen over de geringe opkomst, te meer, daar Texel aan de heer Louwes zooveel te danken heeft. Hier volgt in het kort het betoog van de spreker Liberalen zijn vrijzinnig en de vrijzin nig-democraten zijn liberaal; beide huldi gen de nationale traditie van ruime ver draagzaamheid en geestelijke vrijheid. Nu het meest eigene programpunt der vrij - zinnig-dem. de nationale ontwapening - dooi hen moest worden opgegeven is er geen reden meer, voor een verder verdeeld blijven der vrijz.-Iiberale volks groep. Wie die verdeeling in stand helpt hcuden, schaadt de vrijzinnige zaak; de liberale staatspartij staat open voor de gedachte, dat het plicht wordt, mede te werken om te komen tot een sterk na tionale vrijzinnige partij. Stemt gij libe raal, dan bevordert gij de toekomstige eenheid der Nederl. vrijzinnigen. De in 1933 op de Plattelanders Partij uitgebrachte stemmen zijn weggeworpen geweest. Bij vee! betoonde ijver heeft de eenling Mr. Vervoorn niets kunnen bereiken. En wat bereikten de stemmen, op de Vrijh. Bond uitgebracht, voor Texel? Uw afgevaardigde, aldus spr., heeft bepleit, en verkregen: een ernstige poging om Nederl. wol te verwerken in het in Nederland gebruikte militaire- en postlaken; een uitkeering aan de Tex. schapeifhouders en via hen aan "de Tex. neringdoenden van f25000 uit 't Landb. Crisisfonds; rijkshulp bij het leg gen van de reservcdijk ter bescherming van de N.O. punt van Eierland. Dat kon een plattelandersafgev. in een groote po litieke partij bereiken. Door liberaal 1e stemmen, kunt gij die invloed bestendi gen. Wat de N.S.B betreft: wat weet ge van de daden, die zij zal verrichten ij Alleen dit, dat zij u uw kiesrecht zal ontnemen; zij vraagt blinde gehoorzaam heid en laat u geen vrijheid om u tegerf onrecht te verzetten. Wie dicht bij de Duitsche grenzen woont hoort wel iets van de verborgen en onderdrulcte wrok van de Duitscne tioer tegen het regiem, dat hem maakte tot een machteloos ge- bondene van de staat. Spr. besloot met de opwekking te stem men op de oudste vrijz. partij, de draag ster van de traditioneele geest van ruime verdraagzaamheid; trouw te blijven en lijst 5, de liberale, te stemmen. Met een woord van dank aan de heer Louwes voor zijn met zooveel overtuiging uitgesproken rede sloot de heer Bree- baart tegen tien uur de vergadering. Van de gelegenheid tot debat maakte niemand gebruik OOSTEREND. !LOF VOOR DE LOFSTEM. Over het optreden van De Lofstem op het concours te IJmuiden schrijft het Dagblad van IJmuiden: Het is een goed bezet koor met aardig materiaal. De so pranen klonken wat heesch. De dirigent vat zijn taak goed op. Hij, liet het ver plichte nummer heel wat fraaier zingen dan zijn voorganger, Euphonia, van Alk maar: meer kleur, 't toonpeil goed hand havende. De inzet van Het Kerkklokje was veelbelovend. De dynamische effecten en het rhythme vielen te prijzen. Uit spraak bevredigend. In het laatst kwam; er een inzinking. (Een gunstige critiek; een pluim op de hoed van de directeur; een compliment aan de leden) OOST. DE WEEGBRUG. Blijkens adv. in dit nummer zal de weegbrug met toebehooren alhier bij in schrijving worden verkocht. DIRECTEUR V.I.O.S. Naar men ons meedeelt, zal de heer C. Bremer, directeur van Excelsior en De Lofstem, de Chr. Muziek- en -Zangvereen. te Oosterjend, de heer B. T. Zorrdervan als directeur van V.I.O.S. opvolgen. worden uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct IVOROL DEN HOORN. IN KOKEND WATER. Dinsdagmiddag was het 4-jarig zoontje Piet van de fam. KI. Buis zoo onfortuin lijk bij het achteruitloopcn in een tobbe heet water te vallen. Hoewel men het kind onmiddellijk te hulp kwam, kon niet worden voorkomen, dat het ernstige brandwonden kreeg. Een arts was spoe dig ter plaatse. Het knaapje maakt het thans redelijk wel. GEMENGD NIEUWS Amsterdam. De N.V. Vroom en - Dreesmann vierde gisteren haar 50-j. be staan. Ze telt nu ruim 50 zaken in 30 plaatsen van ons land met samen 10.000 - man personeel. Prof. Brugmans schreef een jubileumboek, dat er fraai uitziet en dat op aanvraag kosteloos verkrijgbaar is. Als jubileumgeschenk wordt aan de clientele een fraaie verjaardagkalender ge offreerd. Mr. Dr. Westerman, vroeger lid van Nationaal Herstel, werd N.S.B.'er. Spanje. Twee Duitsche vliegers, 22 en 24 jaar, zijn door de Volksrechtbank te Bilbao wegens steun aan Franco ter dood veroordeeld. Ver. Staten. Donderdag was het 10 jr geleden, dat Lindbergh over de AtL Oceaan vloog. Spanje. Franco heeft een Itali- aansch vlicgeskader, dat 54 toestellen der linkschen omlaagschoot, met een me daille onderscheiden. Italic. Reuter meldt, dat Mussolini overweegt, alle Italianen uit Spanje te rug te roepen. In Palestina duren de aanslagen op Joden en Arabieren voort. N.O.Indië. Te Sanana zijn bij een amokpartij vier personen gedood. rORRi SPONDENTIE. Aan de inzenders: De stukjes over tan dems, „kistjesventers", meeuwen en een uitstapje verschijnen nog. Red. PREDIKBEURTEN ZONDAG A.S HERV. GEMEENTE. Burg vm 10 uur ds. Salm Oudeschild vm. 10 uur ds. Scholte. De Koog, 10 uur, ds. Van 't Hooft. Don Hoorn vm. half elf ds. Moen Doopsbediening. Ooistarend vm. 10 uur ds. A.W.Kok. de Cocksdo p nm ACHT uur ds. Salm GEREFORMEERDE KERK. Burg, vin 10 uur Cand. Wouda nm. 3 uur Ds. v.d. Leer. Oosterend, 10 uur Ds. v.d. Leer. nnr 3 uur Cand. Wouda GEREF. KERK H.V. Oosterend, vm. 10 uur ds Kok nm. 3 u dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vin. 10 uur Dr. Vis. SAMENKOMSTEN LEGER DES HEILS. Zaterdag 8 uur: Straatzang den Burg. Zo, dag Vaarwel Zondag. Zondagmorgen 7 uur Bidstond. Zondagmorgen 10 uur Heiligingssamemk. Zondagmiddag 4 uur openluchtsamenkomst op de Hollebol, bij gunstig weer. Zondagavond 8 uur Veriossingssamenk. Maandag 8 uur straatzang Oudeschild Dinsdag 8 uur Soldatenmeeting. Woensdag 8 uur Vaarwel meeting Officieren Donderdag 8 uur Welkom meeting Officieren Jeugddiensten: Zondag: vm. 9 uur Handleiding. 12.30 uur Zondagsschool,. 5 uur Kinder samenkomst. Woensdag 5 uur Jeugddienst. Vrijdag 6.30 uur Zaagclub. MARKTBERICHTEN Coöp- Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Kippeneieren 125,000 stuks 70-8u KG 0.— a 0,— 65-66 2,85 2,90 63-64 2,75 2,85 60-62 2,55 2,75 58-59 2,50 2,65 56-57 2,40 2.55 53-55 2,35 2,45 SCHAGEN 20 Mei. 4 paarden 180 a 225 30 koeien veite 200 a 360 13 gelde koeien mag. 150 a 200 10 pinken 100 a 145 20 kalfkoeien 180 a 270 142 overhouders 20 a 28 25 vette schapen 24 a 34, 182 nuch. kalveren 12 a 18,00 23 vette varkens 0,46 a 0.49 8 magere varkens 23 a - 110 biggen 10.a 16 1183 lammeren 10,a 15, Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 30000 45-53 kg 0,0, - 54-56 kg 0.00-0.00; 56-58 kg 2.40-2 55; 58-60 kg 250,-2.70; 60 -62 kg 2.55-2 7C 62-65 kg. 2,65-3 05,

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 9