-IEEL TEXEL WEET HET STEMT No. 1 van lijst 10 STEMT No. 1 van lijst 10 STEMT No. 1 van lijst 10 STEMT No. 1 van lijst 10 MAGGIS JULIENNE Als het staat in de Texelsche Courant. woon- en winkelhuis N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming Dienstregeling ingaande 6 Juni 1937. groot huis met tuin en garage motordriewieler GELD gedeelte van een schuur 16 Hervormden 16 Hervormd beginsel 16 16 Deurwaarder PRINS een groote partij afbraak 2-paards maaimachine HORLOGES. rijwielreparatie Neem dan Gebr. Planjé Oud ijzer. een partij oud ijzer ZOMERHUISJE Abonneert U op dit blad. Te koop aangeboden: Deze soep bevat, evenals MAGGI5 Groente Groente met Vermicelli - Rijst Julienne - Tapioca Julienne en andere soorten, het edelste wat Holland's groente tuin ons bieden kan. Al zijn smakelijkheid, z'n voe dingswaarde en aroma vindt U in deze heerlijke MAGGI5 Soepen terug. Den Burg-Texel je|. |nt 22 Op Werkdagen: Vertrek Texel5,50 7,50 11,20 Vertrek Den Helder 6,50 10,— 12,20 Op Zon- en Feestdagen Vertrek Texel5,50 A 7,50 B 11.20 Vertrek Den Helder: 6,50 A 10,—C 12,20 A tot I September. B na 1 September 7.30. 14,35 16,20 17,35 18,55 17.20 (19,30 I Juli tot) 18,30 (21,15 1 Sept C na 1 September 9, De Directeur. op beste stand te Den Burg. Prachtig gelegen voor winkelbedrijf. Brieven onder no. 512 aan het bureau van dit blad. TE KOOP merk Goliath, 7'/a p.k. in prima staat, voor f 175. Weverstraat 20, Den Burg. ter beschikking gevraagd voor uitbreiding en verbouwing van een sinds jaren be staand bedrijf. Brieven met opgaaf van rente, enz. on der no. 511 aan het Bur. Tex. Courant. TE HUUR Nieuwstraat 13. Te bevragen Weverstraat 20. Wenscht gij een man in de 2e Kamer die opkomt voor het die strijdt voor de Bijbel op de Openbare School Brengt dan uw stem uit op lijst 16, de IHerv. Staatspartij No I Ds. V. A. LINGBEEK No. 4 K. EELDERINK, Vianen. zal op Vrijdag 28 Mei a.s. des vm 10 uur op het terrein van den heer J. Vlas aan de Schilderweg publiek en it contant verkoopen: wo. planken, balken, ribben, ramen, kozij nen, deuren, latten, enz enz. Wij bieden te koop aan (Cormick). Een hooischudder (Bobbie) Een gecomb. walenmaker (Fahr.) Een boerenwagen, geheel compleet met hooiraam, enz. Een bakwagen Een platie wagen. Alles wordt onder garantie verkocht. G DE WIT, smederij, den Hoorn Een vakman, die „bij" wil blij- ven, leest zijn vakblad. Vraagt ons proefnummer en prijs. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. LEGER DES HEILS. Men schrijft ons: Vandaag vaarwelavond van de Off. Adj. Van der Ploeg en Kapiteine D. Postmus. Beiden hopen een nieuwe aan stelling te aanvaarden, resp. te Spijke- nisse en te Utrecht (Barmhartigheids- post.) Ruim 16 maanden hebben zij hier mogen werken. Ze hebben Texel leeren kennen en waardeeren. Hun werk is niet te vergeefsch geweest; het zal worden voortgezet door Kapiteine Bijlsma, bijge staan door een luitenante, die we 'Don derdagavond zullen verwelkomen. 'Wij hopen in de kracht van God voort te gaan. Namens de Plaatselijke Off., J. v.d. Knaap. VR1JZ. DEM. BOND. Ook de propag. vergadering van de Vrijz. Dein. Bond werd door slechts wei nig personen bezocht. Als spreker trad op Mr. B. W. Stomps, advocaat te Heemstede en wel als plaatsvervanger van de heer Ritmeester, Burgemeester van Den Helder, die aanvankelijk zou zijn op getreden maar die, naar men ons mee deelde, door ziekte verhinderd was. Mr. Stomps werd ingeleid door de heer A. Epe, voorz. van het afd. bestuur, die de geringe opkomst aan drie omstandig heden toeschreef: de vele politieke ver gaderingen van de laatste tijd, de druk bezochte markt en het mooie weer. In het kort verteld kwam het betoog van Mr. Stomps hierop neer: De vrijz. gedachte leeft op Texel, want de vorig jaar met een flink getal leden gestichte V.D. afd., is nog in ledental toegenomen. Toch hebben de V.D. moei lijke jaren achter de rug. Zij mogen daar op echter met dankbaarheid terugzien, want, in voortreffelijke samenwerking met Dr. Colijn, hebben Mr. Oud en Mr. Slin- genberg uitnemend werk verricht. On noemlijk zwaar was de taak, welke Mr. Oud op de schouders nam. De Rijksin- kjomstenbelasting bracht buiten de op- center. in hoofdsom in 19;30 90 millioen op; in 1936 nog maar de helft, terwijl; in 1936 van Rijk en Gemeente wel 150 millioen voor werkverschaffing werd ge vorderd. Toen Mr. Oud minister werd, stond hij al voor een tekort op de Staats- begrooting van 5060 millioen, terwijl rekening gehouden moest worden met een jaarlijks grooter tekort op expl. Ned. Spoorwegen, over 1936 wel 30 millioen. Diverse belastingen moesten ingevoerd ot verhoogd worden: omzetbelasting, nieuwe tariefwet, coupon- en doodehandbelasting, hooger opc op successierechten, hooger belasting op N.V.-winst, enz. Desondanks bleef bezuiniging eisch. Bij het indienen van de begrooting 1937, vóór de devalu atie, kon Mr. Oud getuigen, dat het fi- nanc. beleid der regeering vrucht gedra gen had. Noodgedwongen ging het Kabi net tot devaluatie over; na de val van; Fransche en Zwits. franc moest ons land wel devalueeren. In Frankrijk pakte Mi nister Blum de zaak verkeerd aan. ZondeT zich af te vragen of de staat dat kon, dragen, trof hij verstrekkende soc. maat regelen, met als gevolg: devaluatie en paniekachtige prijsstijging. Hulde aan Mi nister Oud, die er, samenwerkende met Dr. Colijn, in slaagde het verstoorde evenwicht zoodanig te herstellen, dat we de toekomst met vertrouwen tegemoet kunnen gaan. De V.D. pleit voor het waarborgen van de positie, welke de werkende vrouw zich, in de maatschappij verwierf, voor ver betering van het huwelijksrecht en van het huwelijksgoederenrecht. De V.D. ijvert voor een frissche geest door staat en maatschappij, streeft naar vooruitgang. De nation, soc. weert elke gedachte, welke anders is dan die van de leider, verbiedt openbare critiek, legt de pers het zwijgen op. De V.D. strijdt voor vrijheid binnen de grenzen eener orde lijke samenleving; streeft naar vrede door, vestiging eener internat, rechtsorde. Daa^ de Volkenbond nog niet sterk genoeg is, moest van propag. van nation, ontwape ning worden afgezien. De V.D. wenscht handhaving van het Koningschap en het Huis van Oranje; vooruitgang op soc. en econom. gebied; verbetering van soc. mis standen en wetgeving. Een nieuw Kabinet met Dr. Colijn en Mr. Oud zal land en volk ten zegen zijn. Stemt no. 1 van lijst zes. Na de pauze werd gelegenheid gege ven tot het stellen van vragen. De hee^ Pisart informeerde hoe spr. dacht over samensmelting van V.D. en Vrijh. Bond. Mr. Stomps antwoordde, dat het verschil te groot is, niet principieel maar gradu< eel. De V.D. vecht, de liberaal rust. De V.D. blijft streven naar een vrijz. toe komst, de liberaal berust in de feitelijke toestand. Tlierna sluit de heer Epe de vergadering. WAN HET GOEDE TE VEEL. De heer W. Eelman schrijft ons over een bezoek, dat hij onlangs met een klein gezelschap aan Dijkmanshuizen bracht. Met speciale toestemming van de eigena res van hoeve Dijkzicht, mw. de wed. De Jong, mocht de vogelstand worden opgenomen op een stuk land van onge veer 7 H.A., het Hop genaamd. Wat hebben we daar genoten, schrijft de heer Eelman. Honderden eieren lagen er rond om. Maar voor mij, hier geboren, en 15 jaar geworden, had deze excursie een droevige kant. Diep teleurgesteld was ik, want ik meende hier de groote verschei denheid van vogels te zullen aantreffen, te midden van welke ik als het ware bem opgegroeid. En ik vond er, behalve een kolonie van sterns, slechts meeuwen, dui zenden meeuwen. Weg waren de honder den tureluurs, kemphanen, kluten, schol eksters en koeten. Niets zag ik daar meer van, dan eenige kluten op een af zonderlijke hoek van dit land. Uitge moord zijn deze mooie vogels door die duizenden meeuwen, de laatste twintig jaar door natuurvrienden aangekweekt. Buiten de soorten, die ik noemde, zag ik ook geen enkel spoor meer van die lieve rietzangers, rietmusschen noemden wij ze. Overal klonk hun heerlijk gezang. En dan de leeuwerik ,de graspieper en zooveel meer, die daar alle zoo veelvuldig verte genwoordigd waren. Weg, alles uitge moord dooi die door natuurliefhebbers beschermde meeuwen. Toen wij daar woonden, zeker, toen waren er ook meeuwen, maar heel kleine kolonies. En toen werden steeds zooveei meeuweneieren door ons geraapt, dat er steeds een evenwicht bleef bestaan. Toen waren ze geen moordenaars, nu zijn ze het wel. Toen werden ze niet beschermd, nu wel. Men ziet zoo vaak: als de menseh) in de natuur ingrijpt, komt er meestal niet veel van terecht. Weg dus met 90 procent van deze meeuwen en zoo spoe dig mogelijk. SCHILDERIJEN VAN TEXEL. De heer C. S. Ponger schrijft ons: In deze Pinkstervacantie had ik nog juist het geluk een drietal schilderijen van Texel, door de kunstschilder P. J. van Boxel vervaardigd, te kunnen zien in het Glazen Paleis, voordat zij voorgoed Texel verlieten. Dezë schilderijen geven door hun groot formaat, kleur en stem ming een idee van de sfeer van het land schap, zooals zelfs de beste foto niet kan bieden. Een goede natuurfoto heeft de neiging, om genre-achtig uitgekozen te worden; hier, bij deze schilderijen ech ter, werden eenige mooie hoekjes van Texel eenvoudig, zooals ze zijn, natuur lijk met een stemming, uitgebeeld. De grootsche oprijzende lijnen van het Loodsmansduin, met de ietwat dorre groenheid van het duinlandschap zijn in net eerste schilderij buitengewoon goed weergegeven. Tegenover de rijzigheid in het eerste stuk, geeft het tweede schilderij op voor treffelijke wijze de eenzame, maar toch niet stille verte van de Slufter weer. Van de muiïge binnenduinen af ziet men in de verte de lichtende duinwanden van de Slufter, door de zon beschenen, terwijl de lucht op de voorgrond begint te dreigen. Mooi is het contrast tusschen de hel dere, zonnige duinen en de reeds door de naderende wolken donker wordende voorgrond. Men voelt het verschil in temperatuur. Ook hier weer riïet de uit bundige kleuren van de lente, maar de sobere tinten, die de komst van de win ter verkondigen. Het derde landschap is een tamelijk vlak binnenduinlandschap. De kleuren zijn weer die van de winderig schrille en koude, late herfst. Deze schilderijen zijn de eerste drie, van een reeks, die deze schilder voor de, regeering moet maken, op grond van zijn weigering, de militaire dienst te vervullen. Ze zullen alle tentoongesteld worden in het Museum van Staatsboschbeheer te Utrecht. Ik denk er niet aan, hier de strikte on partijdigheid, die de redactie op zoo be wonderenswaardige wijze weet te hand haven, te verbreken. Toch mogen we ons' wel even bezinnen en ons afvragen, of het niet mogelijk is, dat ieder het vader land of de gemeenschap bouwend en voortbrengend kan dienen. OOST. LUCHTREIZIGER Alhier werd Maandagmorgen een bal lonnetje gevonden met het opschrift: Con-i cours Lancé de Ballonnets, Pensionnat St. Joseph de 1' Ecluse, opgelaten 23 Mei. Verzocht werd de er aan bevestigde briefkaart aan genoemd adres op te zen den, hetgeen ook geschied is. S. BOEKHANDEL PARKSTRAAT Goed en goedkoop materiaal voor winkel, school en kantoor TE HUUR en groote GARAGE met tuin voor f 8,— per week. Adres: KUIPERS, Schildereinde 84, den Burg. Heeren zakhorloges Heeren polshorloges Dames polshorloges Grootste soiteering Nieuwste modellen Lage prijzen Vakkundige behandeling Beleefd aanbevelend R BAKKER, gedipl. horlogem., opticien. Voor alle voorkomende bevelen wij ons beleefd aan. F. v. HEERWAARDEN Zn. HEEFT U EEN AUTO NÜOD1G? en het is O. Ké. Nu ook zonder chauffeur, de laagste tarieven. Beleefd aanbevelend, GARAGE PLANJÉ, Tel. 707 Weezenstraat 48, Den Helder Burgemeester en Wethouders van Texel bieden te koop aan liggende bij gemeenteschuur a.d. Hallerweg. Aanbiedingen per KG worden ingewacht ten Raadhuize, Vrijdag 28 Mei 1937, des middags 12 uur. Gunning wordt voorbehouden. te huur gevr bij strand, liefst omg. de Koog voorz. v voll. invent., voor 6 p. v. 26Juli- 8 Aug. Br. m. opg pr., ligging, enz. no. 643 Wensing's Adv. Bur Haarlem

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 3