Bedrijfsvoorlichting. U.D.I. UIT. Zondag heeft de Rederijkerskamer U. D.I. met een Jan Plezier een tocht over Texel gemaakt. Omstreeks elf uur werd te Den Burg gestart. Eerst ging het naaj Waalenburg en vervolgens naar De Sluf ter, waar Van der Werf's kiosk werd ingewijd voor dit seizoen. Onder de dui nen langs ging het toen op De Koogj aan, waar in het Badhotel werd ge luncht. Dat smaakte patent. De stemmingl was uitermate goed. Langs het strand werd tot het Westerslag gereden, waar eenige leden van het gezelschap een bad namen. Omstreeks zes uur was men weer in Deri Burg. Ieder was rijk voldaan over dit uit stapje, dat vermoedelijk een jaarlijks te- rugkeerend festijn zal zijn, wat we de kranige U.D.l.-anen van harte gunnen. LANDBOUWHUISHOUDCURSUS. Meer den dertig dames, die zich had- hadden aangemeld voor de hier te geven cursus Landbouwhuishoudonderwijs, kwa men Zaterdagmiddag naar aanleiding van de oproep in ons blad van Woensdag in het Glazen Paleis bijeen, met het doel van inej. Van Maanen, leerares, biezon- derheden omtrent dit onderwijs te verne men. Helaas liet de toegezegde rijkssubsi die heel lang op zich wachten, waardoor in de afgeloopen winter van deze 'esseit niets komen kon. Toch heeft getuige de opkomst de belangstelling voor dit onderwijs daaronder vrijwel niet gele den. Afgesproken werd, dat de cursus in September een aanvang zal nemen. Het zal een dubbele cursus zijn (twee met elk 20 dames). Tegen Sept. zullen nadere biezonderheden worden gepubliceerd. FEESTAVOND S.V. TEXEL. Zaterdagavond werd in hotel Texel 'n genoeglijk feestje belegd ter gelegenheid van de promotie naar de 3e klasse K.N. V.B. van onze Sportvereeniging. Het was er gezellig, het ging er vroolijk aan toe, al was dan het aantal feestelingen minder, groot dan waarop men had gerekend. De liefhebbers(sters) van een dansje heb ben rijkelijk hun lust kunnen botvieren de Van der Laat-Band uit Den Helder zorgde voor muziek en réTreinzang zoodat het eerder twee uur was dan rneni hoopte. Vooral toen de heer A. de Wilt de leiding van het bal op zich had ge nomen, was de zaak, wat men dan noemt* „dik in orde". Om bij het officieele begin te begin nen, gaan we terug naar het tijdstip, van kWart voor tien, toen de heer D. Dapped ais voorz. een kort öpenmgswoord'sprak. Hij gewaagde van het blijde feit, dat aan de organisatie van deze feestavond ten. grondslag lag en vond het vooral daar- ipm zoo jammer, dat hij aan geen groo- ter schare feestvierenden het welkom kom toeroepen. Nochtans het zou een recht feestelijke avond worden. Daar.toe) droeg ook de aanwezigheid van een aan tal mooie bloemstukken bijze werden, naar de voorz. meedeelde, aangeboden door een aantal supporters, door de heer en mevr. Ten Hooi en door de directie! van de Texelsche Courant. Mede werden o.a. gelukwenschen ontvangen van Tex. Boys, D.T.S., Q.S.C., Andijk, van de oud spelers Ten Catc en Winter, fam. Stolk, trainer Levy, consul KNVB D. Dros, voorz. NHVB Delvaux, Damclub O.K.K. Met groote erkentelijkheid maakte de voorz. melding van deze en andere geluk wenschen, waarna hij het woord mocht verleenen aan de heer P. Luyckx, oud-spe ler, die van "zijn groote sympathie voort S.V. Texel getuigde, de geest van kame raadschap roemde en zich in het biezon- der richtte tot de heer D. Dapper, de ziel der Vereen., onder wiens bekwame leiding de Vereen, z.i. zeker een groote toekomst tegemoet zou gaan. Als bewijs van zijn belangstelling bood hij ten slotte een enveloppe aan met een bedrag, bestemd voor het trainingsfonds. Daarna hadden wij zelf het genoegen in stoffelijke vorm de Vereen, een bewijs van ons medeleven aan te bieden. Wte merkten hierbij op, dat het zeker als 'n verdienste moet worden aangemerkt, wan neer een elftal promoveert naar een hoo- gere klasse. Maar, wetende, hoe S.V. Texel dat klaargespeeld heeft (trouwe training, fair spel, harmonische samen werking) waren hier een gelukwensch en een compliment geen holle frasen, maait woorden, degelijk gefundeerd, getuigend van erkentelijkheid voor hetgeen gepres teerd werd en van vertrouwen in de toe-, komst. De voorz. dankte de sprékers en ging, nadat de Band zich nog eenige malen had1 had laten hooren, over tot het uitreiken, van de foto's, welke foto-atelier Modern Weststraat, Den Helder, van het kampi oenselftal vervaardigde. Hij sprak de spe-, Iers daarbij op de bekende sympathieke wijze toe en verklaarde vol goede moed de toekomst tegemoet te gaan, mits aan de eischen van training en kameraadschap getrouwelijk en volledig word! voldaan. Namens de spelers dankte de heer Du- kers voor het geschenk; tevens bracht hij dank voor de steun bij de competitie, ondervonden. Daarna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. CONSULTATIEBUREAU. We maken er belanghebbenden opmerk zaam op, dat het Consultatiebureau voo. Zuigelingen Vrijdagmiddag a.s. zitting hopdt van EEN TOT DRIE UUR. MEI-REGEN. In de afgeloopen maand viel op ons eiland 30.0 mM. regen. De grootste hoe veelheid in 24 uur gevallen, bedroeg 8.3 mM. In 20 dg. viel in het geheel geen regen. Ter vergelijking diene: Mei 1934 47.8 mM. Mei 1935 76.9 mM. Mei 1936 17.8 mM. Mei 1937 30.0 mM. RECENSIES. WAAR WIJ WONEN. Het was op onze Vogelfilmavond, dat de aandacht o.a. gevestigd werd op het fraaie Verkade-album „Waar wij wo nen", een juweel, zoowel naar de inhoud, als naar het uiterlijk beoordeeld. Gaar ne vertellen we er hier wat meer van,i overtuigd als we zijn van de biezondere waarde, welke ook aan dit album een der vele kostelijke in de Verkade-® album-reeks moet worden toegekend. Een album met „een nieuw geluid". De bekende kleine plaatjes zijn vervangen door uitsluitend platen van groot for maat; vijftien van de 27 zelfs een heeld pagina. Bladzijde na bladzijde werd tot een prachtige aquarel van dichtbegroeide duinen, stovend in de zon, een wijk» verschiet boven onze groote rivieren, 'n eenzame heideplas in Drente, of hoog- opgaande populieren langs een Lirn- burgsch riviertje, 't Is alles zoo typisch, Hollandsch en van zóó groote verschei denheid, dat het ons treft, hoe rijk aani natuurschoon ons kleine landje toch wel is. Temeer waarde krijgen deze platen, wanneer we ze bezien in verband met Dr. Thijsse's boeiende tekst. Zoo'n hoofd stuk over het ontstaan der duinen, over plassen en vennen en de enthousiaste be-, schrijving van Zuid-Limburg, het is een echt Dr. Thijsse op zijn best. Hij( doet ons bewust worden, dat ieder land schap in het tegenwoordig stadium niet anders is dan een onderdeel van een on- atgebroken proces van verandering en groei in de natuur, een boeiend stuk ge schiedenis voor wie er oog voor heeft. En het kan wel niet anders, of wie op dergelijke wijze zijn land leert zien, voelt het tevens z'n taak om te trachten, in diy dichtbevolkte gebied iedere onnoodige ver nietiging van natuurschoon te verhinde ren. Daarmee werd dit album als van zelf een oproep tot NATUURBESCHER MING in de meest positieve beteekenis van het woord en we moeten dankbaar; zijn, dat het er toe zal meewerken, om- ons volk de oogen te openen voor waff gerust mag worden genoemd: een be lang, dat ons allen raakt. Zoo werd de traditie der Verkade-al bums op boeiende wijze telkens een ander deel van het natuurleven binnen onze gezichtskring te brengen weer; volop gehandhaafd en het treft ons, hoe men als pionier op albumgebied nu weer een nieuwe weg heeft weten te vinden om dit te bereiken en de verzamel-animo levendig te houden. Een vernieuwing, welke blijkbaar ook op de schilders sti- muleerend heeft gewerkt, zoodat een woord van warme bewondering op zijn plaats is voor het bekende trio J. Voer man Jr., C. Rol en H. Rol, die van deze ruimere mogelijkheden profiteerden op 'n wijze, die iedere plaat tot een wel bie- zonder aantrekkelijke aquarel maakte, èn' als onderdeel 'van het boek, èn op zich* zelf beschouwd. Er moet heel waf zijn rondgezworven Ie land en te water onf dit resultaat te bereiken. Is het noodig, u op te wekken, dit prachtige boek te gaan zien? Het ligt bij ons ter inzage. Wie het bezitten wil, vrage zijn (haar) winkelier naar Verkade-artike len met album-bonnen. WINST EN VERLIES. Een zuiver beeld van de winst ot het verlies, geboekt door de grootste par tijen, bij de verkiezingen in 1933 1935 1937 (resp. 2e Kamer Prov. Staten - 2e Kamer) geeft dit staatje. Het ver meldt de percentages van het totaal in ons land uitgebracht aantal geldige stem-, men 1933 1935 1937 Partijen. 27.87 27.77 28.83 R.K. 21.46 21.09 21.95 S.D.A.P. 13.43 11.35 16.40 A.R. 9.13 9.26 7.48 C.H. 6.95 6.12 3.95 V.B. 5.68 4.21 5.90 V.D. 3. IS 3.44 3.38 Comm. 2.51 2.53 1.94 St. Geret. 1.28 0.21 0.17 Plattel. 1.03 1.81 2.09 C. D. U. 7.94 4.21 N. S. B. 0.91 0.61 0.60 Herv. Ger. GOEDKOOP. Neringdoenden, die slechts 20 regels per maand plaatsen, genieten reeds een korting van vier cent per regel. Vraagt ons tarief eens aan. WAARSCHUWING. We brengen in herinnering, dat de per- soneele belasting, biljetten gedateerd Maart, deze week voor twee negenden be taald moet zijn. Indien de biljetten geda teerd zijn December, moet ze deze week geheel zijn voldaan. voor de landbouw op Texel. Op het proefveld der Vereeniging bij de Ruitersplaats, worden, zooals we Zater dag schreven, rassenproeven genomen. Daarbij worden vergeleken: 8 zomertarwe rassen, n.f. 1. Blanka. 2. Van Hoek. 3. Peragis. 4. Mansholts Witte. 5. Carstens zomertar we. 6. Heines Kolben. 7. Fylgia. 8. Hei nes Germania. 10 rassen zomergerst: I. Kenia. 2. Mansholts twee-rijïge. 3. Primus II. 4. Heines Olympia. 5. Opal B. 6. Saxonia. 7. Maja. 8. Spratt Archer. 9. Isaria. 10. Ster (zege en binder). 12 rassen haver: II. Endres Franken. 2. Early Miller. 3. Wadsechs Gele Haver. 4. Flamings Gold (v. Lochow No. 23). 5. B.B. Haver. 6., Binder. .7 Adelaar. 8. Lemkes Baldur. 9. Gouden Regen. 10. Bambur. 11. Fla mings Treae (v. Lochow No. 1). 12. Dip- pés vroege witte. 11 Maisrassen: 1. Dellillés vroege. 2. Blanc des Lan- des C.B. 3. Chiemgauwer. 4. Mahndorfer. 5. North Western Dent. 6. Mecklenbur- ger. 7. Janetszki's vroege. 8. Pfarrkirche- ner. 9. Zeelandia. 10. Blanc des Landes Vilm. 11. Heidemaatschappij. 7 soorten Uien: 1. Peryka. 2. Produka. 3. Favoriet. 4. Selectie P. Voogd. 5. Selectie de Zeeuw. 6. Selectie v. Nieuwenhuizen. .7 De Jonge West-Frisia. 3 Erwtenrassen: 1. Mansholts gekruiste extra korte groene erwt. 2. Unica. 3. Mansholt pluk- erwt. 15 Aardappelrassen: 1. Roode eersteling. 2. Krijgsheld (ro bijn Bravo). 3. Alberta. 4. Bintje. 5. Sneeuw G 42. 6. Frühmölle. 7. Present. 8. Eigenheimer. 9. Goldwiihrung. 10. Na tionaal. 11. Riccia. 12. Record. 13. Zeeuwsche Bonte. 14. W. P. o27. 15. Zeeuwsche Blauwe. 13 Voederbietenrassen: 1. Eureka. 2. Ovana. 3. Groeningia. 4. Ceres Rose Jaapjes. 5. Favoriet. 6. Groen kraag C.B. 7. Ceres Barres. 8. Pajbjerg 7. 9. Peragis. 10. Production. 11. Barres C.B. 12. Strijno 8. 13. Agrolis. VOOR DE VROUW. SPORT OP TEXEL We hebben ook de feestavond ter ge legenheid van onze promotie weer gehad (zie hierover elders in dit nr.) en gaan ons nu gereedmaken voor de vol gende gebeurtenissen, die aan onze elf tallen en commissies voldoende werk zul len bezorgen, daar we niet met een jaari terug willen naar de vierde klasse. Ook de andere elftallen is geboden te zorgen, goede reserves te worden. Voor ons 2e elftal is het noodzakelijk le klasser te te worden, terwijl ons 3e niet langer met, de 4e tevreden mag zijn. Daarom: allen aangepakt en op de jaarvergadering pre sent. Met groote dankbaarheid voor de me dewerking en een aansporing om deze te, blijven geven, gaan we de nieuwe periode tegemoet. Texel 2MLD: 13. Wie zou deze uitslag verwacht hebben, toen de rust aanbrak: 11. Tegen wind en zon spe lend, beheerschte T. het geheele veld en. kon M. met enkele snelle doorbraken zoo nu en dan gevaarlijk worden. T. valt aan. Er worden goede kansen gegeven, maar de afwerking liet altijd te wenschen over. Wel viel waar te nemen, dat gemis aan training vooral de achterhoede par ten speelde en juist het gemis van de kracht om snel te sprinten, gaf M. de ge legenheid om doelpunten te scoren, ter wijl haar verdediging telkens weer van een onzuiver aangeven ot een te hard ge-, speelde bal, wist te profiteeren om en kele gevaarlijke kansen af te slaan. Wel zagen we, dat jongens, die veel trainen, al zijn ze nog jong, een betere partij speelden. Eén ding verwonderde ons van het beginnen at en wel, dat iemand, die uitstekend links kan trappen middenvoor en de andere, die beter rechts dan links kan, linksbuiten speelde. Dit was een fout. Voor de rust een aantrekkelijk spel. Na de rust een aanvallend. Texel en een ver dedigend maar zwoegend MLD, dat nog tweemaal wist te scoren. Vermelding ver dient wel het mooie doelpunt, door K. (Vervolg). NUTTIGE WENKEN. Een scheutje azijn in het water, waarin de eieren worden gekookt, voor komt het barsten. Linnen zomerschoenen kunnen opgeknapt worden door ze te wrijven met oud wittebrood. De kraag van een gabardine jas wordt schoongemaakt met tetra ot met water en ammoniak (één op vier) Wanneer we willen voorkomen, dat gesteven goed aan het ijzer plakt, voegen we een paar druppels glycerine aan de stijfsel toe. Een inktvlek verdwijnt uit zijde, wan neer het gewreven wordt met een schijfje citroen. Teere stoffen behandelt men met karnemelk. Flink naspoelen met schoon water. HEDENDAAGSCH HOEDJE RECEPTEN. ZANDKOEKJES. Drie ons meel, drie ons boter, 125 gram poedersuiker, een mespuntje bakpoeder, of inplaats van meel en bakpoeder zelfrijzend meel. Zeef het meel en kneed het met de boter, suiker en bakpoeder tot een samenhangende bal, rol het deeg op -'een met meel be strooide deegplank uit ter dikte van een halve cM. Steek er met een glas koekjes van. Bestrijk ze met wat los geklopt ei. Leg er desverkiezend een gepelde aman del op. Leg de koekjes op een met boter' besmeerd bakblik en laat ze ongeveer een kwartier goudbruin en gaar bakken. Kikkert, die trouwens een der sterkste spelers in de aanval was, uit moeilijke positie gescoord. We hadden een beter slot verwacht. Het had gekund. Texel ATex. Boys A eindigde met 50 voor T. A., waarmede ze ongeslagen kampioen zijn geworden. Een compliment waard. De jongens zelf hopen echter op wedstrijden tegen sterkere tegenstan ders. Het was wel warm. Hier en daar, had dit op het spel invloed. Toch zagen* we nu en dan aardig spel, waarbij de B's minder goed speelden dan bij andere wedstrijden. Het le doelpunt kwam na 't uitloopen van de B-keeper. Deze werkte weg, maar de bal werd opeens'ingeschoten en voor de keeper terug was, zat de ba( in het net. Ook het 2e doelpunt wer4 zuiver ingeschoten. Rust 2—0. De 2e helft bracht ook nu weer een T.-over- wicht. De linksback der B's speelde een uitstekende partij. Einde 50. Eindstand: Texel A 12 12 0 0 24 68— 2 Tex. Boys A 12 6 1 5 13 19—30 Texel B 12 4 1 7 9 15—21 Cocksd. A 12 10 11 2 5—54 De afd. 4e kl., waarin Texel 1 voor het eerst uitkwam, bestond uit: Q.S.C. Zilvermeeuwen Uitgeest Beverwijk - E.V.C. Alkmaar Schagen D.T.S. Texel. Later volgden Alkm. Boys en Succes, terwijl in een afd. voor de kopi van N.H. waren opgenomen: BKC, N.- Niedorp, Andijk, Strandvogels, en MFC. Slechts aan Beverwijk, Alkm. Boys, Suc ces gelukte het de 3e kl. te bereiken, Alk-, maar moest na één seizoen weer terug. We hopen echter, dat Texel zich zal we ten te handhaven, hoewel de moeilijkhe den niet gering zullen zijn. Des te mooier als het lukt. Neemt goede nota van de oproeping voor de jaarvergadering. Trainen als jrewoon. Vermoedelijk zal de vergadering ze meer definitief regelen. D.D.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2