TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Gemengd N?euws Woensdag 2 Juni 1937 ||||||!llllll>l!llllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| lllllllllll! GEMEENTE TEXEL minuimuiiiiiiiiiiii«ii|||||| DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en alphabetisch register. De Burgemeester van Texel maakt he kend, dat gedurende tien dagen vanat he-j den tot en met 11 Juni a.s. ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage ligt; het inschrijvingsregister voor de lichting» 1938 met het daaruit opgemaakt alphabe tisch register, alsmede een afschrift van het gemeenschappelijk alphabetisch re gister voor deze gemeente en de andere gemeenten, welke ten aanzien van de loting met deze gemeente zijn samengevoegd. Tegen deze registers kan binnen dien tijd bij een met redenen omkleed verzoek schrift bezwaar worden ingebracht. Het verzoekschrift wordt ingediend bij den Burgemeester der betrokken gemeente. Deze zendt het aan de Commissaris dei- Koningin, die beslist bij een met redenen omkleed besluit. Het verzoekschrift behoeft niet geze geld te zijn. Texel, 1 Juni 1937. De Burgemeester voornoemd, KAMP. HANDELSREGISTER. Bestuurswijziging N.V. Stoombootmij. Texel en N.V. Dros en Co.: De heer A. Dros Albz., Amersfoort is uitgetreden als commissaris. Er werd geen opvolger be noemd. ONGEVAL. Toen de heer S. L. alhier, Zondag bezig was met het bereiden van ijs, kwam hij, met zijn linkerwijsvinger zoo ongelukkig met de machine in aanraking, dat het eerste lid grootendeels afgesneden werd. WAAR ZIJN ZE? Door een dochter van de heer P. Witte, Gravenstraat, wordt een rijwiel vermist, dat geplaatst was bij De Oranjeboom in de Zwaanstraat; de heer K. Kooiman greep mis, toen hij weer op zijn rijwiel, bij De Graaf's Lunchroom geplaatst, wil de stappenWie weet er meer van? CONCERT IN HET PARK. Texels Fanfare, directeur Joh. Dol, geeft Vrijdagavond, aanvang half negen, een concert in het Park. Het programma luidt als volgt: Programma: 1. Steeds voorwaarts, marsch, Bolderdijk 2. Ouverture Stradella, Flotovv 3. Marsch-potpourri (nieuw) Ciere 4. Cappricio Fantaisie (verplicht nr. laatste concours) Gilson 5. Blaze away, marsch Holsman 6. Die beiden Blinden, ouverture (vrij nr. laatste concours) Mehul 7. Concert Wals Straus 8. Finale. TEX. ZWEM VEREEN! GING. Zondag werd om tien uur de vlag op het kleedlokaal bij de Schans geheschen ten teeken, dat het zwemseizoen weder werd geopend. Prachtig weer en goede waterstand begunstigde deze gebeurtenis. We telden soms danook meer dan veertig zwemlustigen, die reeds direct van de gelegenheid een dankbaar gebruik maak ten. Velen traden weer als lid toe en ze- zeker is, dat velen zullen volgen, vooral) als ze eenmaal ,,aan de Schans" hebben gezwommen. En dan: er is op de gestelde uren toezicht,terw ijl de bodem ter plaatse zoo vlak is, dat gevaar bijna is uitgeslo-1 ten. Ieder moeten we echter aanraden, de bevelen van de badmeester stipt op te volgen. Hij immers is aansprakelijk voor de goede orde op het terrein en beoor deelt, hoever de zwemmers zich mogen begeven. Afgeraden wordt tot aan de daar te sloopen logger te zwemmen, aange zien er zich om dit wrak een sterkei stroom ontwikkelt, welke de zwemmers in moeilijkheden zou kunnen brengen. Het bestuur verzoekt de leden de ver gadering van Dqjiderdag in De Graaf's Lunchroom te bezoeken en te helpen De- vorderen, dat het materiaal der Vereen, niet onnoodig wordt beschadigd óf ver nield. L. Hoe word ik snel bruin Door AMILDA-zonnebruincrême krijgt uw gelaat, armen en hals, direct een gezonde, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct WINKELSLUITING. We herinneren eraan, dat de gemeente lijke verordening tot afwijking van de Winkelsluitingswet geldt van 1 Juni t.m. 15 Sept. De daarin bedoelde winkels mo gen in de aangeduide dorpen dagelijks tot negen uur Zondags tot acht u. geopend zijn. JAN VAN OORT. Zaterdag vierde de schilder Jan van Oort te Geldrop zijn 80e verjaardag. Hij werd die dag ten gemeentehuize van Gel drop gehuldigd. Veel heeft hij op ons eiland gezwor ven en gewerkt. We maken daarom van die huldiging even melding. LAMMEREN. Bij een aanvoer van 5495 stuks en een vlotte handel liep de prijs Maandag van 13.75 tot 17.75 gld. Gemidd. hoogstens 15.25 gld. Vorig jaar werden er 4869 stuks aangevoerd; prijs 69 gld. Ge midd 7.75 gld. In 1935 op de 3e markt 50S5 stuks; 4—7 gld. Gemidd. 5.50 gld. Het gaat nu de goede kant uit. SCHANDALIG. We schreven onlangs over de lang ver beide „paddestoelen", die practische weg wijzers 22 in getal waarmee de A.N.W.B. onze gemeente verrijkt heeft. Helaas is er al een (of zijn er al meer?) aan de schendende hand van een brutaal vandaal ten 'offer gevallen. Bekrast, ver knoeid, ontsierd, waardeloos gemaakt. Wie heeft die heldendaad verricht? Hij prijke met naam, adres en portret in deze kolommen! OP STAP. De „Kaartclub" F. Zegel c.s. heeft een tweedaagsch reisje gemaakt. Zaterdag werden Artis en Schiphol bezocht, 's avonds werd een voorstelling in het Grand Theater bijgewoond, Zondag was het bezoek aan de z.g. Jodenmarkt „de" attractie van de dag. Mede verdient ver melding, dat te Alkmaar nog het over dekte zwembad in oogenschouw werd ge nomen. Het was een reisje om nooit te geten. HOOIGEWAS EN NAGRAS. Voor de gisteren door notaris Mulder gehouden verkoop en verhuring van liooi- gewas en nagras bestond GROOTE be langstelling. We noemen de bedragen van 1936 en die van dit jaar: 668 10 't Haanstuk in Walenbure in 5peiC. Van f200 in 1936 op f330 in 1937. Naweide resp. 'f85 f140.—. 1 25Oostelijk Groenstuk alda r "Van f27 op f54. Naweide van f20 op f28. 1 15 40 Bazaantje achter de Veen Van f61 op f 60. 1 50 30 Kaai aldaar Van f72 op f68. 1 13 40 Kleine kaai aldaar Van f51 op f50. plm. 1.25.de Akker, gel. in Walenburg t70 (vorig jaar niet verkocht.) Naweide f32 (vorig jr. niet verkocht) 1 61 50 Hooge Weidje, aldaar Van f44 op f89. Naweide van f26 op f44. 1 58 80 de Schaar in de Hemmer Van f75 op f105. Naweide van f50 op f47. 149 30 de Kamp ad. Hoornderwig Van f108 op f86. Van f 53 op f 45. A plm. 35 H.A. grasland (het vliegveld) in Eierland la noordwestelijk bij den Postweg plm. 4.30. lb annex plm. 4.30. 2a noordoostelijk annex Melle plm. 4.75.— 2b annex voorgaand perc. plm 4.75.— 3a annex voorgaand perc. plm. 4.75. 3b annex Schoolwegje (hoek Melle) plm. 4.75. 4a. annex lb a.d Postweg, tusschen wed.Rikkenberg en 't gemaal, plm. 4.75.— 4b. annex 4a a.d. Schoolweg plm.3.25. IN MASSA aan H.Keesom voor f1164.—. DE KOOG. FIETSPAD. Het fietspad naar het Mienterglop - van tegenover perceel J. v.d. Wal af wordt van gemeentewege geasfalteerd. /DE REDDINGBOOT GAAT UIT. Vrijdagmiddag half vijf wordt hier een oefentocht met de reddingboot gemaakt, voor het laatst met schipper Kooger aan het roer. Hem zal n.I. eervol ontslag worden verleend. De heer J.Hoogerliei- de zal hem vermoedelijk opvolgen. De reddingboot aan de Krim gaat Vrij dagmiddag om twee uur uit. OOSTEREND. KERKNIEUWS N.H. Gemeente. In verband met een preekbeurt te Den Burg, is de kerkdienst te Oosterend ge steld op 3 uur namiddags. Ds. A.W. K. BAZAR EXCELSIOR. Voor de tegen de a.s. winter te hou den bazar ten voordeele van de Chr. Muziekvereen. Excelsior worden gaarne bijdragen in ontvangst genomen. Naar mate net corps hooger sport op de mu zikale ladder bereikt, worden aan de kas? hooger eischen gesteld. Versterking is daarom zeer gewenscht. DE WAAL. ONDERHANDSCHE AANBESTEDING. De heer M. Keijser gaf, na onderhand- sche aanbesteding, aan timmerman-aan nemer P. J. Kooger opdracht voor de bouw van een schuur voor opslag van landbouwproducten. OUDESCHILD VERTREK PASTOOR VAN HAASTER. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem be noemde Pastoor Th. G. van Haaster al hier tot Pastoor te Ursem. Z.Eerw. wordt hier opgevolgd door de weleerw. heer C. de Koster, thans kapelaan te Llaarlem (O.L. Vrouw van Zeven Smarten). Pastoor Van Haaster kwam hier in Juni 1934 en wel als opvolger van Pastoor Berkemeyer, die te Haarlemmerliede be noemd werd. Gedurende de drie jaar van, zijn herderlijke arbeid alhier heeft Z. Eerw. zich hier veel sympathie verwor ven, ook buiten de kring zijner parochi anen. Als secretaris was hij een gewaar-, deerde steun van het hier opgerichte Oranje-Comité. Pastoor de Koster was adviseur van de R.K. Volksbond, kring Noord; adviseur van de Stille Omgang, directeur van da H.Familie (mannen en vrouwen) en van de Derde Orde. Daar hij een goed predi kant is, zoo lezen we in De Noorderpost, zullen vele parochianen te Haarlem henj noode missen. AUTO IN EEN SLOOT. Dinsdagmorgen reed de heer H.N. met een auto van H. v. B„ van Oudeschild, bij de Kerkeplaats in een sloot, toen hijj op de smalle weg een vrachtauto, ko mende van De Waal, passeeren wilde. Een ruit werd verbrijzeld; de inzitten den kwamen met de schrik vrij. De kraan wagen van J. R. bracht het voertuig weer op het goede pad. Het ongeval is te wijten aan de smalle weg en aan hel hooge gras van de berm, waardoor oriën teering bemoeilijkt werd. "Bovendien zou de bestuurder van de tegenligger niet voldoende hebben uit geweken. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii;i!iiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiii|||||| llllllllllllllllll SPORT llllllllllllllllll ||||f|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiitiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| DE COCKSDORP. Watervogels 2SVC 154. Met het kleinst mogelijk verschil is S. van verdere deelname aan de "Gouden Kruis* wedstrijden luitgeschakeld. Als scheidsrechter Bijlsma, die goed voldeed, laat beginnen, zijn de Vogels het eerst aan bod. S. kan slechts ten koste van een corner redding brengen deze wordt goed weggewerkt. Bram, midvoor, weet S. spoedig de leiding te bezorgen. De beide binnenspelers weten elk met een goal ons, naar het lijkt, een veilige 30 voorsprong te geven. Doch dan zakt het overwicht plotseling ineen. De Vogels ko men er al beter in. Bij een aanval krij gen ze een corner te nemen, de linksbuiten wordt vrijgelaten en hun achterstand is verkleind Weer komen ze terug, de mid voor weet onze achterhoede te verschal ken, een pass naar rechts en het is 32. Met de rust is de stand gelijk. De Vogels, die na de rusï zon en wind in de rug hebben, zijn nu het sterkst. Een geweldig, offensief wordt begonnen. De achter hoede moet alle zeilen bijzetten. Eerst lukt dat, maar als de druk te zwaar wordt, moet zij zwichten; 43. Dan volgen enkele aanvallen, door onze ach terhoede opgebracht, doch de rechtsback der Vogels zendt alles met dezelfde vaart terug. Weer komen de onzen terug, maar de voorhoede, ernstig gehandicapt, weet van de kansen niet te profiteeren. Die, invaller doet wel zijn best, maar kan ten. slotte ook niet helpen, dat hij niet meeri steun kan geven. Dan dirigeeren de Vo gels de bal weer van links naar rechts. Zij trachten met verre en harde kogels ons doel te doorboren. Wim, die na dd rust er geweldig in is, weet vangend en> stompend alles onschadelijk te maken. Menig applausje krijgt hij van het ge- j ringe publiek. Eindelijk zien de Vogels j hun onvermoeid zwoegen oefoond, afs 'n geweldige kogel eerst de lat treft, en Wim, verblind door de zon, de bal nog net ziet verdwijnen. Nog enkele minuten: U verbrandt In de zon Als de huid van uw gelaat, hals en armen door de zon pijnlijk verbrand is, of dat gij u bij het fietsen hebt doorgezeten, doe er dan onmiddellijk Purol op. Dit verzacht en geneest spoedig. Purol (wit en geel) beide in doozen van 30 en 60 ct., tube 45 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Jn. E. komt met de bal goed voordoe!, maar wordt op het kritieke moment wat ruw van de bal gewerkt. Eien der Vo gels begint, als er gefloten is te sputte ren met het gevolg, dat wij een straf schop krijgen te nemen. Bram weet er raad mee. Als scheidsrechter voor de laatste maal fluit, heeft S. een ver moeiende strijd gestreden en het tevens nog ver gebracht in deze interessante wedstrijden. J.B BINNENLAND Ir. Mussert zal geen zitting in de Tweede Kamer nemen. In zijn plaats komt mr. M. Rost van Tonningen. Te Hooge Sniitde verdronk het 4-j. zoontje van de fant. Kok. Z. Limburg. Wegens bedrijfsople- ving is de beambten der mijnen een tijde lijke salarisverhooging van vijf pet. toe gekend. Te Alkmaar kreeg W.N., wegens verduistering van 60.000 gld. ten nadeele der fa. Eecen een jaar gevangenis. Te Alkmaar werd de oud-secr. pen- ningtu. P.O. wegens verduistering van f 5340 ten nadeele van de BV.L. tot 2, jaar gevangenis veroordeeld. Te Haarlem overleed, 66 jaar oud, P. J. Roosegaardc Bisschop, directeur in Nederland van de Java-China-Japan-Lijn. Te Erp verdronk de 18-j. M. Bouw, die niet zwemmen kon, in een wiel in de Aa. Te Huizen werd de 19-j. bank werker H. Meyer uit Hilversum buiten de haven door de stroom naar zee ge voerd; hij verdronk. Te Voorburg de 19-j. D. de J., die niet zwemmen kon, in het zwembad. Te Anna-Paulowna het 3-j. zoontje van fani. Brouwer in een sloot bij de Zwarteweg. Te Oud-Gastel liet. de 15-j. Kimmenade in de Roosen- daalschc Vliet het leven. Te Hilversum werd een 3-j. meisje bij de Havenstraat door een vrachtauto gedood. Te Zwaag, N.H., werd het 7-jarig zoontje van C. Bennis bij het oversteken tusschen een auto en een maaimachine doodged rukt. Te Asten, N.Br., werd de boerderij J. Tielen door onbekende oorzaak in asch gelegd. Er was geen water, wel verzeke- ring. Den Bosch heeft vermoedelijk door baldadigheid twee uur lang in donker gezetenbij Uden was n.I. een ijzerdraad over de hoogspanning geworpen. Bij Appingedam vloog een autobus van de Damster Auto-Mij. tegen 'n vracht auto. De 30-j. chauffeur S. Mengedorth werd gedood, zeven passagiers gewond. De voertuigen werden vernield. Bij Kerkrade werd de 71-j. zwerver D. Stackers door de tram gedood. Te Oostzaan verdronk de 24-j. boe renknecht N.v.d. B. bij het zwemmen in het Wormergat. Een veehouder, die te hulp schoot, bracht de drenkeling tot vier M. van de wal, maar moest hem door het vele wier weer loslaten. Den Haag. De sluiting en de ope ning van resp. de oude en de nieuwe Ka mer is bepaald op resp. 5 en 8 Juni. Te Den Haag werd tegen de 33-j. kellner J. A. E., verdacht van roofoverval op een postauto op 9 Febr. j.I., vier jaar geëischt. Te Rotterdam ontstond in de Zijde- windstr., in de woning van Tam. "J. FLo-i man, op dè Ie verdieping 's nachts brand door het omvallen van een primusstel. De bewoonster werd met haar 2-j. dochtertje door buren gered. Doordat het vuur wel dra de trap van de 2e verdieping had aangetast, wierp de heer Biemans zijn vijf kinderen, met wie hij alleen in huis was, door het raam op straat, waar zij door anderen werden opgevangen. B. sprong tenslotte ook naar beneden; hii werd licht, zijn kinderen in 't geheel niet gewond. Te Rotterdam viel een 17-j. dienst bode aan de Essenburgersingel bij het schoonmaken van een dakgoot, op 15 M. hoogte, omlaag; zij viel met haar hoofd op straat en was dadelijk dood. Te Wesepe, O., ging boerderij W. J. Haarleman door bliksem in vlammen op. Te Hengelo is de 17-j. schippers knecht P. de Vries, uit Groningen, bij 't zwemmen in de haven verdronken. Te Nijmegen ging boerderij J.La- mers, in 1752 gebouwd en met riet ge dekt, in vlammen op, doordat vonken van een in de nabijheid in. brand geraakte schuur oversloegen. Schade wordt gedekt. Den Helder. De marine heeft twee IJmuider trawlers gehuurd, om te onder zoeken inhoeverre dit soort schepen haar van dienst kan zijn.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5