SZwemt. Bedrijfsvoorlichting. De Weg naar Succes. PAARDENSPORT. Met ingang van Woensdag 16 Juni wordt inplaats van Zaterdags Woensdags door de leden van onze Landelijke Rijver- eeniging geoefend, telkens om de veertien dagen, aanvang half aclit. HANDELSREGISTER. Wijzigingen Warenhuis De Koog, Dorpsstraat, 20a, overgegaan aan mej. T. E. Eelman. Smederij J. Kuipers, Den Hoorn, over gegaan aan G. de Wit. 's MENSCHEN LAATSTE GANG De A.N.W.B. schrijft: Begrafenisstoeten hebben nu officieel voorrang. Het getuigt van weinig eerbied bij sommige weggebruikers voor 's men- schen laatste gang, dat dit voorschrift in de wet moest komen. En omdat samen* werking en beleefdheid "langs de weg voor veilig verkeer onmisbaar zijn, re- kent de A.N.W.B. op uw medewerking en op uw goede voorbeeld. BOUWVERGUNNINGEN. Sinds onzie vorige opgaaf verleenden B. en W. deze bouwvergunningen De Koog, schuurtje, A. Daalder; Den Hoorn, verbouw woonhuis, J. Boon Cz.; De Koog, woonhuis en werkplaats, P. Eelman A.Jz.; Laagte, woonhuis met schuur, A. Kikkert; Horntje, verbouw woonhuis, J. Boon Cz.; Koogerweg, ver bouw woonhuis, Jac. Joh. Zijm Cz.Eier- land, verbouw Labora, H. Jochems; Schil- derweg, woonhuis, K. Kalis; Den Burg, sportterrein S.V. Texel, cantine; De Wes ten, verbouw schuur, W.T. Bakker; De Koog, garage met woning, I. Bonne; De Koog, bijbouw woonhuis, W. Burger; De Cocksdorp, verbouw woonhuis, W. van 't Noordeinde; Schilderweg, woonhuis met schuurtje, C. W. v. Ingen Schenau; Eier land, woonhuis met garage, A. P. Mfcin- dertsma. OP DE TANDEM. Officieele statistieken vertellen ons, dat vorig jaar in ons land 5900 tandems zijn gefabriceerd. Over het loopende jaarzai dat getal wel grooterzfjn. Vorige zomer, toen de tandems al tal rijker werden, heeft men zich afgevraagd ot het gebruik van de „tweefiets" zich zou handhaven. Nu we bijkans midden in het seizoen 1937 zitten, blijkt, dat die vraag, wat het nieuwe seizoen betreft, met een stellig ,,ja" kan worden beant woord. En het is niet in ons land alleen, dat de tandem opgang maakt. In Frankrijk en Engeland doet zich hetzelfde voor. Rijwielverhuurders, die vorig jaar nog een afwachtende houding aannamen, heb ben nu tandems aangeschaft er zijn er met een half dozijn en daar wordt een druk gebruik van gemaakt. Eerst is het een wat vreemde gewaarwording, wanneer je als achterste op een tandem rijdt. Je kunt dan je stuur n.l. niet be wegen, wat in bochten vooral wat on wennig aandoet, maar alles went. Ook tandemrijden. VOLKSONDERWIJS, AFD. TEXEL. De Vrijdag in hotel Texel belegde jaarvergadering werd niet druk bezocht. De heer D. Dapper, die te S.50 u. de ver gadering opende, gaf daarover zijn spijt te kennen. Het vergaderen in Juni zal aan de opkomst niet bevorderlijk zijn ge weest. Blijkens het financ. verslag, uitgebracht door mevr. MulderVan Gelder, sloot de rekening over 1936 met een overschot van f90.Onder dankzegging aan de penningmeesteresse wordt de rekening goedgekeurd. De heer M. Kikkert las het jaarverslag. Het jaar 1936 kenmerkte zich niet door biezondere activiteit. Het resultaat van de zangcursus was teleurstellend, daar de) leidster, mevr. Broere, zich door onge steldheid genoopt zag ontslag 'te nemen! en de cursus gestaakt moest worden. DO zangcursus, wélke te Oudeschild gegevenl zou worden, kon door onverwachte moei lijkheden geen doorgang vinden. Het ledental bedraagt thans 138. Ook het jaarverslag wordt onder dank zegging goedgekeurd. Bestuur: De heeren D. Dapper en M. Kikkert, aftredend, volgens rooster, wor den met alg. stemmen herkozen. Mevr. MulderVan Gelder, die reeds elf jaar in het bestuur zitting heeft, wenschte af te treden. In haar plaats werd mevr. Room-Wilkeshuis benoemd. Mede trad at 'de heer Posthuma en wel in verband met Zijn a.s. vertrek. In deze vacature zal' Tater worden voorzien. Op hartelijke wijze brengt de voorz. mevr. Mulder dank voor het vele werk, door haar zooveel jaren voor Volksonder wijs verricht. Ook de heer Posthuma ont vangt dank voor zijn arbeid in het belang der Vereen. Hij was een trouw vriend! en een toegewijd medewerker van Volks onderwijs. (Door ziekte kon de heer Posthuma niet aanwezig zijn.) Mevr. Mul der dankte voor de prettige samenwerking met bestuur en leden en sprak de wensch uit, dat de Vereen, in bloei zou toe nemen. Om tien uur sloot hierop de voorz. met een enkel woord de vergadering. Heb je last van transpiratie? Puf je van de hitte, vrind. Klaag je net als alle menschen Dat je het zoo snik-heet vindt Trek je kleeren van je boddy, Blijt niet zoo lamlendig staan. Laten ook jouw armen, beenen, Door het frissche water slaan. Schud de zorgen van je schouders In het klaterende nat. Duikel, duik en spring en spartel Zwemmen is toch maar je dat. 't Is plezierig, maar ook nuttig, 't Staalt je spieren, 't sterkt je geest, 't Maakt je longen ruim en krachtig 't Maakt je vief en onbevreesd Wat nu hoor ik: „Kan niet zwemmen"? Kerel, 't is nog niet te laat. Pak je ros en zoek de Schans op. Toon nu, HEDEN nog, de DAAD! Blijf niet langer, als Jan Salie, Angstig turen op de wal, Hollandsch volk hoort op de zee thuis, IN de zee in dit geval. P.S. Het is logisch, beste dames, Dat dit rijmpje u ook geldt, Maar waar gij natuurlijk op de Etiquette zijt gesteld Leest u alles maar met ,,U", hoor, Dan zijt gij en ik gerust. Dat de heeren ditmaal 'vóór gaan, Dat ging, eerlijk, onbewust. HUIB DE RIJMELAAR. (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) NAAR TEXEL. De Arbeiderspers organiseert ook dit seizoen voor haar abonné's weer reizen naar ons eiland en wel van 2126 Juni; 28 Juni—3 Juli; 1924 Juli en 16—21 Aug. Inlichtingen verstrekt het Reis bureau, Hekelveid 15, Amsterdam. MOTORRIJDEN. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. J. Wuis, thans woonachtig te Den Haag, nam deel aan de rit om de Dumonceau- beker, welke in Luxemburg verreden werd. Hij bereed een Harley Davidson met zijspan en bereikte in zijn klasse do derde plaats. No. 1 en bekerwinnaar werd de Hagenaar H. Persoon. voor de landbouw op Texel. In vervolg op de vermelding van de verschillende proeven der Bedrijfsvereen. in vorige nummers van dit blad, nog en kele aanvullingen en verbeteringen. In Eierland liggen Mangaanproeven op Weilust, dus bij Joh. de Graaf. Daar is kopersulfaat gestrooid in banen, en daar zijn speciaal voeraardappelen gepoot van het soort „Ultimus", en bovendien lövoe derbietenrassen. (Op het de leden toege zonden overzicht is hier Werklust ge noemd inplaats van Weilust.) Verder dient nog vermeld, dat op Hun- zingo, bij Leber, Petkuser rogge wordt vergeleken met 3 Duitsche en 2 nieuwe Inlandsche rassen. Bij onze rondgang langs de proeven hebben we frappante dingen gezien. Zeer duidelijk is hier en daar de gunstige werking van Mangaansulfaat. Ook van kopersulfaat zagen we werking: het ge was donkerder groen, vooral de stengels. De zoete lupinen staan zelfs op de licht ste grond goed. We verwachten hier wat goeds van. De korrelmais komt overal goed voor de dag en groeit als riet. De Early Miller haver toont een zeer breed- bladig forsch gewas, maar schijnt erg vat baar voor veenkol. ziekte. De stoppelwor tels staan slechts hier en daar goed. Van werking op de hartrotproefvelden is natuurlijk nog niets te zien. Op het proefveld aan de Waalderweg bij de Rui- tersplaats zijn interessante dingen te zien. Groote verschillen tusschen de verschil lende rassen in groeiwijze. Typische nieu we aardappelrassen, prachtige groei van diverse haver-, tarwe- en gerstgewassen. Sojaboonen, blauwe zoete lupinen. We kannen een bezoek aan dat proefveld een jecrer ten zeerste aanbevelen. Wie een der heeren Van den Ban of Lap meel wil hebben bij een bezoek, waarschuwe even. Overigens" wordt bezoek van ieder belangstellende ten allen tijde, ook zonder genoemd geleide, gaarne verwacht. "Ev.d. B. ZAAIZAAD-VEREEN. T.O.K.A.Z. Er is voor de TOKAZ nu ruim 50 H.A. ter keuring aangegeven. De opgave blijft mogelijk. We vernemen, dat reeds pogingen worden gedaan, om afzetgebied te winnen. Binnenkort zal bekend wor den gemaakt, op welke wijze de zaden zullen worden verpakt, in orgineele To- kaz-zakken of met alleen maar losse To- kaz-merken. Ieder belanghebbende wordt dringend geraden, spoedige aangifte te doen. E.v.d.B. SCHEEPSONGEVALLEN Het schip komt schuin te liggen. Een deel van de hoog opgetaste lading wordt een prooi van de golven. 5 NOVEMBER 1918. De vrachtlogger MARTINA PETRO- NELLA, van Rotterdam op weg naar Noorwegen, strandt bij paal 13. De zes opvarenden hereiken met eigen boot het strand. 25 JANUARI 1919. Het m.s. DE TIJD ZAL 'T LEEREN II, van reeder Van Bekkum raakt in de Bree- sum fn het ijs. Acht dagen daarna hebbetv hebben de opvarenden, de schipper, zijn vrouw en vier kinderen, nog slechts aard appelen als voedsel aan boord. Vijt Cocksdorpers, Jac. v.d. Kooij, Ger. v.d. Kooij, C. Boon Mz., F. Buis Rz. en B. de Boer, vertrekken 's morgens om tien uur naar het schip ,dat ze om vier uur doornat en verkleumd bereiken. De op varenden worden voor eenige weken van voedsel voorzien. 17 FEBRUARI 1919. De Duitsche stoomlogger BRESLAU loopt 35 mijl ten N. van Borkumerrit op een mijn. Het voorschip slaat weg en' verdwijnt met vijf opvarenden in de diepte. Zeven personen weten, uitgeput, met eigen boot de N.-kust van Texel te bereiken. Een hunner overlijdt. Ze hadden bijna 68 HET ZOMERT De zomer is over land en zee gekomen en de tijd is weer daar, dat honderden en nog eens honderden er op uittrekken naar. bosch en hei, naar strand en zee, om te genieten van de heerlijkheden, die daar te genieten zijn: Het was 'Zondag een echt zonnige zo- mersche dag. Het weer lokte uit tot wandelen, zwemmen, fietsen; ook tan dems zie je meer en meer. Aan De Koog was het al heel druk. En niet van Texelaars alleeen, want het aan tal vreemdelingen is ook al talrijk. Druk ook was het aan het Westerslag. Duinen en strand aldaar komen jaarlijks meer in trek en het is van ons Gemeente* bestuur goed bekeken, tegemoet te ko men aan de algemeene wensch, hier een overdekte en onder toezicht staande gele genheid te hebben voor het stallen van rijwielen. Honderden rijwielen zag je Zon dag aan het eind van hét rijwielpad. Ze stonden meest met de wielen naar boven, zonder toezicht, zonder bescherming tegen de zonnewarmte. Dat wordt gelukkig spoedig beter. Aan het strand werd menige tent op geslagen. Er werd naar hartelust gebaad en druk gezwommen. De zomer is er Moge het zomersche weer lang aanhouden, opdat het seizoen ons eiland brenge, wat men er van ver wacht; opdat onze gasten hier vinden, wat zij hier zoeken: rust en ontspanning in de heerlijke vrije natuur, waardoor Texels naam ook ver buiten onze grenzen zoo'n goede klank heeft. Druk, gezellig en veelbelovend druk was het aan De Koog, aan het Westerslag ja, waar niet al. Ook aan het strand en in de duinen bij de vuurtoren. Het fietspad langs de duinen van De Koog. naar De Cocksdorp werd druk bereden en het zal nog drukker gebruikt wor den. Het ontsluit, schreven we reeds, Eierland, de kop van het eiland en de natuurschatten, welke de duinen daar bie den, voor die ingezetenen en vreemdelin gen, die daaraan 'tot voor kort te weinig aandacht schonken. Dat wordt nu an ders. De Slufter en de duinen rond de vuurtoren erlangen langzaamaan de be langstelling, welke ze verdienen. Een ge lukkige omstandigheid, bevorderd doof de aanleg van fietspaden, waarvoor we Gemeentebestuur en T.E.S.O. recht dankbaar moeten zijn. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| Hllllllllll ESPERANTO. IIIIILiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIIIIII De Directeur-generaal der P.T.T. heeft een Esperantist belast met het be heer van het postkantoor op het Jambo ree-terrein te Vogelenzang. Ook de ove rige ambtenaren zullen meest Esperantis ten zijn. Joego-Slavië. Op een corrcsponden- tie-avond, uitgeschreven door de Esp.-club te Zagreb werden 327 brieven uit 12 lan den behandeld; 95 kwamen er uit Neder land. Duitschland. Te Berlijn 5wam het Intern. Congres voor Vreemdelingenver' keer bijeen. Deelnemers, die Esperanto konden spréken, behielden daaraan de aangenaamste herinneringen. Zij konden zich met elkaar, van welke nationaliteit ook, het best onderhouden. Frankrijk. Te Parijs kwam het inter nationale spoorwegcongres bijeen. Ook hier bleek, hoe nuttig het Esperanto kan zijn. VAN 1887 HEDEN. anderhalf etmaal op zee rondgezwalkt, bezaten heel weinig kleeren en leden veei doi^t. Twee worden met ernstige brand wonden in het ziekenhuis te Den Helder! opgenomen. Van een ander zijn de lede maten bevroren. 7 MEI 1919. De logger SCHEVENINGEN 454 strandt in de Eierlandsche gronden. De sleepboot Terschelling en de réddingvlet van De Cocksdorp verleenen hulp bij het vlot gaan. 16 JUNI 1919. Een motorschoener uit Veendam, met steenkool van Antwerpen op weg naar Denemarken, strandt in de Eierlandsche gronden. De Stortemelk van de heer Doeksen, Terschelling, die juist passeer de, sleept de boot vlot. Twee redding- vletten van De Cocksdorp zijn ook spoe dig ter plaatse. Ze behoeven evenwel geen dienst te doen. 22 SEPTEMBER 1919. De logger SCHEVENINGEN 68 strandt tijdens storm bij paal 12. De reddingboot van De Koog gaat uit, maar keert onver richter zake terug, daar de scjiuit hoog. op het strand slaat. De bemanning stelt zich in veiligheid. 15 Oct. 1919 Wordt de logger in openbare veiling voor f1030 aan C. Bruin Jbz. e.a., te De Waal, voor de sloop verkocht. 69 Een vakman, die „bij" wil blij - ven, leest zijn vakblad. Vraagt ons proefnummer en prijs. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Welke weg voert op de vlugste manier naar succes Niemand heeft op die vraag tot nog toe een antwoord kunnen geven, al zijn er boeken vol over geschreven en al hebben tientallen gelukkigen, die het ver brach ten, ons raad gegeven. Hoeveel Amerikaansche krantenjongens hopen niet het voetspoor te drukken van de wereldbeifjemde uitvinder, die zijn loopbaan eveneens als verkooper van bla den en tijdschriften begon En hoe wei nigen hebben een kans gekregen, om Edi son te evenaren. Menigeen maakt zonderlinge omwegen voor en aleer hij het tot iets brengt in de wereld. En het gebeurt heel dikwijls, dat iemand, die aanvankelijk een bepaald beroep koos of roeping voelde voor een speciaal werk, op de duur zijn sporen verdiende op een gansch ander terrein. Neem b.v. Schiller, die oorspronkelijk voor arts wilde studeeren en de gedachte, de geneeskunde op hooger peil te bren gen, zijn leven lang niet van zich at heeft kunnen zetten. Niet als arts maar. als dichter en dramaticus heeft hij roem verworven, evenals zijn „collega" Goethe, die van beroep jurist was en jarenlang minister. Is Molière niet onsterfelijk geworden, door het feit, dat hij, als kamerdienaar van de Fransche koning, toestanden leer de kennen, die anderen slechts konden vermoeden, maar die hij gebruikte om ze in zijn comedies te verwerken. Ook in de tegenwoordige tijd zijn er tal van voorbeelden van die aard. De oprichter van het Wolff-persbureau studeerde medicijnen, evenals Renaudot, - de man, die de Fransche pers organiseer de. Dr. Bernhard Wolff kon geen ge schikte praktijk vinden en begon, om wat te verdienen, artikelen te vertalen voor verschillende bladen. Hij was vervolgens als redacteur aan een Duitsche krant werkzaam en durfde het ten slotte aan, een eigen onderneming op touw te zet ten. Met het bekende resultaat. Ook Julius Reuter, Wolff's „concur rent", was aanvankelijk geenszins van plan de wereld van het laatste nieuws te voorzien. Een van zijn ooms bezorgde hem een betrekking aan een bank, waar hij zeven jaar van zijn leven sleet. Op een goede dag Teerde hij door zijn vriend, de natuurkundige Gausz, het nieuwe wonder, de telegraaf, kennen. Hij liet zijn betrek king varen, legde zich toe op een weten schap, die hem tot dusverre volkomen vreemd geweest was, trok naar Londen en zette zich aan de arbeid, die zijn naam in afzienbare tijd bekend en be roemd maakte. In twintig jaar tijds had Reuter's Persbureau de heele wereld ver overd. Eigenaardig is het, dat de oprich ter van het vermaarde Bureau tenslotte toch weer in het bankiersbedrijf terecht kwam. En de groote Indische prediker, Mahat- ma Gandhi, tenslotte: hij was oorspron kelijk advocaat en verdiende millioenen

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2